Separatizmus – prejav európskej kultúrnej rôznorodosti a historického vývoja

Separatizmus – prejav európskej kultúrnej rôznorodosti a historického vývoja

Svet 20. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP/Santi Palacios)

 

Aktuálnym a široko medializovaným príkladom európskeho národno-emancipačného hnutia je španielske Katalánsko. Popri ňom aj vo viacerých štátoch Európy existujú ďalšie separatistické pohyby, ktoré sú poplašnými signálmi pre koncepciu „jednotnej” Európy. Takouto tektonickou pôdou je predovšetkým Taliansko, avšak menšie náznaky možno nájsť aj v Českej republike – uvádza sa v ruskom printovom periodiku Rossijskaja gazeta.

Ilustračné foto

Taliansko: V uskutočnenom referende v Lombardsku 95 % voličov a v Benátsku (Veneto) až 98 % sa vyslovilo za väčšiu autonómiu svojich regiónov. A hoci hlasovanie malo iba konzultačný charakter, jeho výpovedná hodnota je vysoká.

Reklama

V Lombardsku žije jedna šestina obyvateľov Talianska, ale hlavné mesto regiónu – Miláno – je po Ríme druhé najväčšie. Miláno je jedným z najbohatších miest Európy. Tu vyrábajú talianske autá luxusnej triedy, tu sú rozmiestnené najväčšie podniky chemického priemyslu. Toto mesto sa pokladá za jedno z centier svetovej módy na úrovni Paríža alebo New Yorku. Každoročne sem prichádza okolo sedem miliónov turistov.

Benátky, ktoré sú hlavným mestom kraja Veneto, susediaceho s Lombardskom, boli kedysi centrom Benátskej republiky. V tomto regióne i dnes sú silné separatistické nálady. V týchto miestach už mnoho rokov existuje hnutie „venetizmus” – benátsky nacionalizmus, ktorého najradikálnejší predstavitelia žiadajú nesúhlasiť s výsledkami referenda v r. 1866 o zjednotení Talianska a dokonca hovoria o okupácii Benátska a Lombardska.

Reklama

Predsa však väčšina hlasujúcich obyvateľov týchto regiónov sa rozhodovala podľa oveľa prízemnejších motívov. V každom štáte sú regióny – donori a regióny, poberajúce dotácie z centra. V každom regióne – donori sú politici, ktorí vystupujú za to, aby prostriedky, získané vo forme daní, zostávali „na mieste”. Osobitosť Talianska spočíva v tom, že od r. 2001 ústava štátu dáva regionálnym úradom možnosť žiadať od Ríma odovzdanie plnej moci v rôznych smeroch. Čo prirodzene využívali Lombardsko a Benátsko, prejaviac želanie, získať väčšiu autonómiu vo finančnej sfére, predovšetkým v daniach. Výsledky referenda, ktorého sa zúčastnilo 60 % obyvateľov Benátska a 40 % obyvateľov Lombardska, dovoľujú miestnym úradom obrátiť sa na federálnu vládu, súc zaštítené podporou obyvateľstva.

Prívrženci referenda v Lombardsku a Benátsku ubezpečujú, že nemajú nič spoločné s hlasovaním, ktoré nedávno prebehlo v Katalánsku. „My sme si zvolili dlhšiu a zložitejšiu cestu, avšak bude serióznejšia”, vysvetľuje predseda miestnej Ligy severu Matteo Selvini. Keď už hľadáme analógiu, tak skôr v referende v Škótsku.

Škótsko. Pripomenieme, že v 20. storočí – po objavení ropných nálezísk v Severnom mori pri východnom pobreží Škótska – sa aktivovali pokusy získať nezávislosť tohto britského regiónu. Svojou separatistickou činnosťou sa Škóti dožadovali aj samostatného využívania prírodných zdrojov. Po dlhých konzultáciách s vládou Veľkej Británie sa konalo 18. septembra 2011 referendum o vystúpení Škótska z Veľkej Británie, iniciované v regióne vládnucou Škótskou národnou stranou. Avšak väčšina obyvateľov (55,3 %) na otázku: „Má byť Škótsko nezávislým štátom ?” odpovedalo záporne. Opäť otázku o nezávislosti postavila Škótska národná strana iba nedávno – po celoštátnom referende o vystúpení Veľkej Británie z EÚ. V Škótsku 62 % obyvateľov sa vyslovilo za členstvo v EÚ a iba 38 % podporilo Brexit. Predseda vlády Škótska Nicola Stergen sa vyjadril o nutnosti druhého hlasovania. Avšak britská premiérka Tereza Mayová zamietla druhé referendum s odôvodnením, že Spojené kráľovstvo má odísť z EÚ v úplnom zložení. Otázka druhého referenda je odložená dovtedy, kým nebudú známe podmienky odchodu Veľkej Británie z EÚ.

Sliezsko. „My nechceme nezávislosť. Pripomíname tradície autonómie Horného Sliezska, ktoré bolo v našom regióne do druhej svetovej vojny. Všeobecne v Poľsku sú problémy s väčšou nezávislosťou regiónov. Práve také obmedzenie autonómie spôsobilo výbuch nespokojnosti Kataláncov, ktorým zamietli väčšiu finančnú nezávislosť. Je úplne zrejmé, že posledné udalosti sú signálom zamyslieť sa nad vzťahmi  medzi štátom a jeho regiónmi”, hovorí predseda Hnutia za autonómiu Sliezska Jerzy Gorzselik. Priemyselný región na juhu Poľska je známy svojimi uhoľnými baniami, ale požaduje kultúrnu autonómiu. Tieto územia historicky patrili  k Poľsku i Nemecku a nemecký vplyv je tu veľmi veľký. Mimochodom, prívrženci tohto hnutia sa nachádzajú aj v českej časti Sliezska.

Belgicko. A nakoniec Brusel ! Dokonca samotné hlavné mesto EÚ je jablkom sváru medzi Flámami, hovoriacimi holandsky a Valónmi, ktorých rodným jazykom je – francúzština. Obyvatelia Flámska si myslia, že „živia ostatné Valónsko”. A hoci sa mesto Brusel nachádza na území Flámska, žijú v ňom hlavne frankofónni Valóni. Aby sa predišlo konfliktom, bol vytvorený oddelený Bruselský región hlavného mesta, ktorý sa stal jednou z troch častí federácie. Každá z nich má svoj parlament a svoju vládu. Samotní Belgičania žartujú, že jediné, čo majú spoločné, je kráľ. A futbalová reprezentácia.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali