Rusko mobilizuje sily na víťazstvo na Ukrajine. Ako to vidia ruskí experti

Bratislava 21. septembra 2022 (HSP/Vz/Foto:TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service)

 

Vladimir Putin vyhlásil čiastočnú mobilizáciu a podporil referendá nielen v donbaských republikách, ale aj na oslobodených územiach Záporožskej a Chersonskej oblasti. Prečo prezident potreboval vojenské zálohy, kto bude mobilizovaný ako prvý a ako nové sily zmenia situáciu na frontoch?

Sergej Šojgu Valerij Gerasmov Ruslan Calikov
Na snímke ruský minister obrany Sergej Šojgu (uprostred), náčelník generálneho štábu ozbrojených síl Ruskej federácie Valerij Gerasmov (vpravo) a prvý námestník ruského ministra obrany Ruslan Calikov (vľavo)

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu vyhlásil čiastočnú mobilizáciu. Začne sa 21. septembra. Dôvodom tohto rozhodnutia je stupňujúca sa agresívna politika Západu na Ukrajine. “NATO vykonáva prieskum na celom území južného Ruska. Občania si môžu byť istí nezávislosťou a územnou celistvosťou krajiny. Rusko využíva všetky dostupné prostriedky na svoju obranu,” povedal Putin.

Poznamenal tiež, že Rusko bude podporovať konanie referend na oslobodených územiach. “Nemôžeme, nemáme žiadne morálne právo vydať našich blízkych na zhltnutie katom, nemôžeme nereagovať na ich úprimné želanie samostatne rozhodnúť o svojom osude,” povedal prezident. Zároveň podľa Putina Západ rozpútal vojnu už v roku 2014 a urobil z ukrajinského ľudu potravu pre delá.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu zároveň uviedol, koho sa čiastočná mobilizácia dotkne. “Mobilizovaní budú tí, ktorí slúžili a majú požadovanú vojenskú špecializáciu. Všetci tí, ktorí boli odvedení, nebudú poslaní do zóny špeciálnej operácie. Nejde o mobilizáciu študentov, ani o to, aby sa do špeciálnych jednotiek posielali branci. Počas čiastočnej mobilizácie bude povolaných celkovo 300 000 záložníkov,” povedal minister.

Dodal tiež, že Ukrajina už stratila polovicu svojej armády, pričom straty ruských ozbrojených síl dosiahli 5 937 mŕtvych. “Nemôžem nespomenúť našich zdravotníkov: z celkového počtu zranených sa viac ako 90 % vrátilo do služby. Sú to chlapci, ktorí prešli našimi nemocnicami, zdravotníckymi zariadeniami a vrátili sa do svojich radov a pokračujú v službe,” dodal minister.

“Ide o mimoriadne potrebné a včasné opatrenie. Naše zoskupenie v zóne NWO nie je dostatočne veľké. S týmito silami môžeme niečo “vytlačiť”, zadržať úder nepriateľa a postupne postupovať vpred. Teraz však musíme zvíťaziť a oslobodiť územia. Čím dlhšie budeme čakať, tým viac bude Západ pumpovať do Ukrajiny zbrane,” povedal pre VZGLJAD Andrej Gurulev, člen výboru Štátnej dumy pre obranu, bývalý zástupca veliteľa vojsk Južného vojenského okruhu a generálporučík v zálohe vo výslužbe.

Hovorca tiež vyjadril presvedčenie, že aj čiastočná mobilizácia “bude mať mimoriadne pozitívny vplyv na priebeh OS SR”. “Predovšetkým budeme môcť týmito silami pokryť nové hranice Ruskej federácie. A musíme to urobiť tak, aby sa do nových hraníc nielen nikto nedostal, ale aby nikomu ani nenapadlo sa v nich pohybovať,” povedal.

Podobný názor zastáva aj vojenský expert Alexej Leonkov. “V blízkej budúcnosti sa chystáme zväčšiť naše územie a budeme mať novú hranicu dlhú 1 400 kilometrov, pričom styčná línia je dlhšia ako 1 000 kilometrov. Na ochranu tejto hranice a odrazenie útokov je potrebný väčší počet personálu,” povedal v rozhovore pre noviny VZGLJAD.

Upozornil tiež na slová ministra obrany Sergeja Šojgua, že čiastočnej mobilizácii podliehajú len ľudia s vojenskými skúsenosťami. Podľa ministra má Rusko obrovské mobilizačné zdroje – takmer 25 miliónov ľudí. Čiastočnej mobilizácii podlieha len niečo vyše 1 % mobilizačných zdrojov. Celkovo bude povolaných 300 000 záložníkov.

“Po podpísaní zmlúv a preškolení záložníkov ich pošlú do bojovej zóny: niektorí budú na “frontovej línii”, iní ďaleko od nej. Tá sa postará o civilno-vojenskú správu. Je tu veľa práce a je potrebných veľa ľudí,” zdôraznil vojenský expert.

Donecký politický analytik Volodymyr Kornilov sa zasa domnieva, že Rusko tak bude môcť odstrániť rozdiely s Ozbrojenými silami Ukrajiny na frontovej línii. “Mnohí hovorili, že so súčasným zoskupením síl nemôžeme viesť plnohodnotné bojové operácie s nepriateľom, ktorý uskutočnil niekoľko vĺn mobilizácie a je preplnený západnými zbraňami. Teraz sa tento rozdiel odstráni,” povedal politický analytik pre noviny VZGLJAD.

“Zároveň na oslobodených územiach teraz všetci hovoria o referendách. Ľudia čakajú na hlasovanie a pripravujú sa naň. Drvivá väčšina miestnych obyvateľov dúfa, že sa konečne stanú súčasťou veľkého Ruska. A som si istý, že ľudia pôjdu voliť aj napriek neustálemu ostreľovaniu zo strany ukrajinských ozbrojených síl,” povedal Kornilov.

Odborníci tiež pripomínajú, že Putin nariadil vláde a ministerstvu obrany, aby v plnej miere a bezodkladne určili právny štatút dobrovoľníkov a bojovníkov jednotiek Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky. Mala by byť rovnaká ako u bežných vojakov ruskej armády, vrátane materiálnej a zdravotnej podpory a sociálnych záruk. Osobitnú pozornosť treba venovať organizácii zásobovania dobrovoľníckych útvarov a jednotiek ľudovej milície Donbasu výstrojom a výzbrojou.

“Je to veľmi potrebný prejav hlavy štátu. Súčasné kroky spolu s potrebnými manažérskymi a personálnymi rozhodnutiami na ministerstve obrany a vo vojensko-priemyselnom komplexe zabezpečia dosiahnutie víťazstva na Ukrajine,” povedal pre noviny VZGLJAD vojenský expert Maxim Klimov. “Obzvlášť dôležité je, že teraz sa bude určovať štatút vojakov z LĽR a DĽR, ako aj z iných oslobodených území. Pomôže to vyriešiť otázku zásobovania tejto skupiny vojakov všetkým, čo potrebujú,” domnieva sa respondent.

Okrem toho podľa Larisy Šeslerovej, líderky Zväzu politických emigrantov Ukrajiny, “teraz bude mať Rusko možnosť nielen posilniť existujúce hranice, ale aj posunúť sa smerom k Nikolajevu, Odese, Podnestersku a Charkovskej oblasti”. “Na týchto územiach žijú aj ruskí ľudia, ktorí snívajú o tom, že sa stanú súčasťou veľkého Ruska,” zdôraznila v rozhovore pre noviny VZGLJAD.

“Pre obyvateľov oslobodených území sú referendá a čiastočná mobilizácia vážnym krokom k naplneniu ich plánov a túžob stať sa súčasťou Ruska. Opäť sa nám potvrdilo, že kroky Ruska nie sú len PR cvičením. Podpora referenda je zodpovedné a premyslené politické rozhodnutie s vážnymi dôsledkami,” povedala.

DĽR zároveň pripúšťa, že rozhodnutia ruského prezidenta urýchlia chod špeciálnej vojenskej operácie. “Dnes pozorujeme, že útočné akcie spojeneckých síl sa spomalili kvôli tomu, že AFU dostáva obrovské množstvo západných zbraní. Myslím si, že rozhodnutia, ktoré dnes vyslovili Vladimir Putin a Sergej Šojgu, už dávno mali byť prijaté,” povedal poslanec Ľudovej rady DĽR Vladislav Berdičevskij.

Podľa neho sú Putinove a Šojguove vyhlásenia v republike vnímané pozitívne. “Vážnejší zásah Ruska do konfliktu by bol vážnou pomocou pri oslobodzovaní našich území,” zdôraznil. Pokiaľ ide o referendá, Berdičevskij nevylučuje provokácie zo strany Ukrajiny. “Nebudeme oddychovať ani jeden deň. Úlohou číslo jeden je teraz zabezpečiť obyvateľstvo počas hlasovania. Budú prijaté príslušné opatrenia,” zdôraznil poslanec.

Vladimir Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Na referendum a vývoj bojov sa aktívne pripravuje aj Záporožská oblasť. “Toto rozhodnutie bude veľkou pomocou pri riešení úloh špeciálnej vojenskej operácie. To neznamená, že všetci zmobilizovaní Rusi budú poslaní na front. Predovšetkým budú môcť vystriedať tých, ktorí sú napríklad na kontrolných stanovištiach a zabezpečovať bezpečnosť v tyle oslobodených území a ľudových republík,” povedal pre noviny VZGLJAD predseda hnutia Sme spolu s Ruskom Vladimir Rogov.

Rogov osobitne upozornil na to, aké bezpečnostné opatrenia budú prijaté počas referenda na oslobodených územiach, najmä v Záporožskej oblasti. “Rozhodnutie o viacdňovom hlasovaní bolo prijaté z dôvodu obáv o bezpečnosť účastníkov. Okrem toho sme zaviedli režim protiteroristickej operácie, v rámci ktorej použijeme všetky možné sily a prostriedky, aby sme zabránili akémukoľvek nepriateľovi alebo teroristovi v páchaní trestných činov a v narúšaní hlasovania,” spresnil.

“Rozšírené a posilnené boli aj sily protivzdušnej obrany a delostrelecké brigády. To nám dáva istotu, že nepriateľ nebude schopný prelomiť, preraziť frontovú líniu. Koľkokrát sa o to už predtým pokúsili urobiť, to všetko sa však skončilo obrovskými stratami nepriateľa. Ale ukrajinský režim stále hádže a hádže ľudí na porážku,” poznamenal respondent.

“Okrem toho vidíme, že bez ohľadu na to, či máme referendum alebo nie, AFU neustále ostreľuje obytné budovy aj infraštruktúrne zariadenia. V tejto situácii je väčšina obyvateľov Záporožskej oblasti naďalej kategoricky proruská. Preto sa rozhodlo o vypísaní referenda. Už nie je možné ďalej otáľať,” povedal Rogov.

“Ľudia chcú byť v Rusku, sú pripravení za túto túžbu bojovať. Okrem toho považujú ruskú armádu za svojich obrancov. Nedávno sme do vojenskej lokality dodali rôznu pomoc v celkovej hodnote približne 20 miliónov rubľov. A väčšinu týchto peňazí vyzbierali obyvatelia Záporožskej oblasti – podnikatelia a obyčajní ľudia,” povedal Rogov.

“K dnešnému dňu bojuje v armáde Ruskej federácie viac ako 3500 obyvateľov Záporožskej oblasti, ktorí získali ruské občianstvo a podpísali zmluvy. Ľudia dokazujú nie slovami, ale skutkami, že sú Rusmi a že chcú byť s Ruskom nielen de facto, ale aj de iure,” zdôraznil hovorca.

Vyhlásenie Vladimira Putina zároveň podľa odborníkov prináša dôležité zahraničnopolitické signály. “Vyhlásenie prezidenta Putina je aktuálne, jasné a premyslené. Správa bola zverejnená v predvečer prejavu lídra USA Joea Bidena na Valnom zhromaždení OSN. Ako informovali médiá, Biden dnes vysloví slová o “križiackej výprave” proti nám a komplexnej podpore zahraničných žoldnierov bojujúcich na strane Ukrajiny,” povedal pre noviny VZGLJAD riaditeľ Centra politických analýz Pavel Danilin. “Preto môžeme povedať, že videoposolstvo ruského lídra bolo varovaním západným krajinám pred eskaláciou konfliktu.

Okrem toho jasne chápeme, že zmarené rusko-ukrajinské rozhovory majú na svedomí Washington a Londýn, ktoré prinútili Kyjev odstúpiť od dosiahnutých dohôd,” je presvedčený hovorca.

“Preto Rusko urobí všetko pre to, aby ochránilo obyvateľov Donbasu a ďalších území pred nelegitímnym a nepriateľským režimom. Prezident ubezpečil, že uznáme všetky nové subjekty, ktoré sa chcú pripojiť k Rusku. A nehovoríme len o Donecku, Luhansku, Chersone a Záporoží. Príležitosť majú aj ďalšie regióny, ktoré sa budú chcieť pripojiť k našej krajine,” zhrnul Danilin.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Najväčší masaker v histórii svetového športu. Na futbalovom zápase došlo k masovej bitke

0 icon

Malang 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:Twitter)   Pri nepokojoch v Indonézii prišlo o život najmenej 127 futbalových fanúšikov a dvaja policajti. K zrážkam priaznivcov dvoch rivalských tímov prišlo vo východnej Jáve počas zápasu najvyššej indonézskej súťaže Persebaya Surabaya - Arema Malang (3:2). Informovala o tom agentúra AP Polícia použila na spacifikovanie…

Aký bude trest za zákerný zločin na dne Baltu? Rusi vôbec nemusia prestrihávať podmorské káble – karma má rôzne podoby

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Swedish Coast Guard)   Orientálne filozofie hovoria o karme, Západ používa výrazy ako akcia a reakcia, príčina a následok. Odporný teroristický zločin, ktorý môže ohroziť prosperitu celého európskeho kontinentu, bude mať nevyhnutne následky aj pre jeho páchateľa Nasledujúca rádiová komunikácia sa údajne kedysi naozaj odohrala, kdesi…

Putin prekročil Rubikon

0 icon

Moskva 2. októbra 2022 (HSP/nationalinterest/Foto:TASR/AP-Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin)   Teraz sa nachádzame v neprebádaných vodách a to, čo sa skrýva za rohom, môže byť nebezpečnejšie ako všetko, čo svet doteraz videl na Ukrajine, píše National Inerest Ruskí predstavitelia dali jasne najavo, že územia Donecka, Luhanska, Chersonu a Záporožia sú suverénnymi…

Maďarsko je jediným štátom EÚ, ktorý stále dostáva ruský plyn

0 icon

Budapešť 2. októbra 2022 (HSP/forbes/Foto:Pixabay)   Zo štyroch plynovodov prepravujúcich ruský plyn do Európy je stále v prevádzke len Turk Stream Keďže tri zo štyroch plynovodov, ktorými sa do Európy dodáva ruský zemný plyn, sú mimo prevádzky, Maďarsko je v súčasnosti jediným členským štátom EÚ, ktorý stále prijíma ruský plyn,…

Viac kravských zvoncov na Ukrajine

0 icon

Moskva 2. októbra 2022 (HSP/sonar21/Foto:politikus.ru)   Vladimir Putin podľa očakávania prehovoril k svojmu národu a svetu a oznámil pripojenie štyroch bývalých ukrajinských oblastí - Luhanskej, Doneckej, Záporožskej a Chersonskej - k Ruskej federácii. Spojené štáty a ich spojenci v NATO to okamžite odsúdili ako nezákonné a prisľúbili, že tento krok…

Politické zlyhanie Spojeného kráľovstva zdôrazňuje naliehavosť zníženia závislosti na USA

0 icon

Washington 1. októbra 2022 (HSP/globaltimes/Foto:Pixabay)   MMF otvorene kritizoval agresívne znižovanie daní a plány výdavkov britskej vlády, ktorých cieľom je pomôcť rodinám a podnikom zvládnuť energetický šok, a varoval, že tieto opatrenia pravdepodobne zvýšia nerovnosť a prispejú k tlaku na infláciu, informovala v stredu BBC MMF "v tejto chvíli neodporúča…

Lipšic je nervózny. Špeciálna prokuratúra robí chybu za chybou: začína sa boj prokurátorov?

0 icon

Bratislava 1. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Súd nedávno zrušil obžalobu Vladimírovi Pčolinskému, v ktorej ho Lipšicov úrad obžaloval zo zločinov prijímania úplatku a zneužívania právomoci verejného činiteľa a vrátil vec späť prokurátorovi špeciálnej prokuratúry na doriešenie Treba predovšetkým zdôrazniť, že obžalobu súd zrušil čisto z formálnych dôvodov: Podľa súdu…

To najdôležitejšie z Ukrajiny

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR/AP-Dmytro Zhyhinas,Screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   7:25 - Ranný brífing generálneho štábu Ukrajiny. Hlavné: - Ruské rakety a bezpilotné lietadlá Shahed-136…

Veľká hra Ruska: Doneck, Lugansk, Záporožie a Cherson sú teraz súčasťou Ruskej federácie

0 icon

Moskva 2. októbra 2022 (HSP/moderndiplomacy/Foto:Twitter)   Ruský prezident Vladimir Putin podpísaním nového dekrétu o právnom uznaní nezávislosti štyroch regiónov a ich konečnom pripojení k Ruskej federácii dokazuje ďalší obrovský historický úspech od rozpadu sovietskeho systému v roku 1991. Dekrét, sprístupnený v oficiálnej databáze, bol 30. septembra zverejnený na oficiálnom internetovom…

Najväčšia z otázok: Prijme NATO Ukrajinu?

0 icon

Kyjev 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)   Putin uviedol ukrajinské ambície v NATO ako hlavný dôvod invázie a povedal, že to ukazuje, že Západ ohrozuje Rusko. Dnes sa Zelenskyj usiluje o "urýchlený" vstup do NATO, ktorý bol tento rok udelený Fínsku a Švédsku Bude NATO súhlasiť? Generálny tajomník NATO Jens…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marek Bičík

Ako sa "alzak" odkopal.

0icon

Mnohí sme zaregistrovali slávne vyhlásenie kokaínového prezidenta Ukrajiny o tom ako podáva urýchlenú prihlášku do NATO. Odhliadnuc od stanov na prijatie a splnenia podmienok je to zase len jedno vyhlásenie, ktoré sa bude Európanom stále pripomínať napriek tomu, že z toho nič reálne nemôže byť. To by však nebol problém.…

Boris Mesár

RUS VZDAJ SA ! ZÁPAD A "STRANA MIERU" PODNIKLI POSLEDNÝ PSYCHOLOGICKÝ ÚTOK

0icon

Referendá v Novorosii a mobilizácia vyústili do teroristických útokov na plynovod Nord Stream, výziev západných krajín, aby ich občania utiekli z Ruska, a hystérie z jadrovej vojny. Dôvody sú jasné - už teraz je ťažké dopĺňať na Ukrajine ľudské zdroje a zásoby zbraní Západu nie sú neobmedzené. Potrebujú oddych, aby sa…

Juraj Tušš

Súvislosť medzi energetickou, migračnou krízou v Európe, brexitom a konfliktom na Ukrajine.

0icon

Žijeme vo veľmi zaujímavej dobe, v ktorej vplyv mocenských skupín na riadenie obyvateľstva prebieha extrémne vysokým tempom. Doposiaľ ľudstvo nezažilo dynamickejšiu dobu riadiacich manévrov elít uplatňovaných na svojom obyvateľstve. V tomto článku sa vám pokúsim vysvetliť súvis

Erik Majercak

Svetový trh zanikne, čo ďalej, ekonomika nových svetových zón

0icon

Začíname svetovým trhom s komoditami a majetkom / akciami ako trošku funguje, aký má význam a čo sa stane, keď zanikne. Začiatok je sekanejší o úplné detaily nie ako zvyčajne, pretože cieľom nie je vysvetliť do detailu ako celkom to funguje, ale aký to má význam pre budúcnosť. Príklady toho ako to bude, keď…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke lunárna skladačka počas otvorenia výstavy kozmonautiky Cosmos Discovery v Bratislave

Autor: FOTO TASR - Jaroslav Novák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Najväčší masaker v histórii svetového športu. Na futbalovom zápase došlo k masovej bitke

0 icon

Malang 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:Twitter)   Pri nepokojoch v Indonézii prišlo o život najmenej 127 futbalových fanúšikov a dvaja policajti. K zrážkam priaznivcov dvoch rivalských tímov prišlo vo východnej Jáve počas zápasu najvyššej indonézskej súťaže Persebaya Surabaya - Arema Malang (3:2). Informovala o tom agentúra AP Polícia použila na spacifikovanie…

Aký bude trest za zákerný zločin na dne Baltu? Rusi vôbec nemusia prestrihávať podmorské káble – karma má rôzne podoby

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Swedish Coast Guard)   Orientálne filozofie hovoria o karme, Západ používa výrazy ako akcia a reakcia, príčina a následok. Odporný teroristický zločin, ktorý môže ohroziť prosperitu celého európskeho kontinentu, bude mať nevyhnutne následky aj pre jeho páchateľa Nasledujúca rádiová komunikácia sa údajne kedysi naozaj odohrala, kdesi…

Putin prekročil Rubikon

0 icon

Moskva 2. októbra 2022 (HSP/nationalinterest/Foto:TASR/AP-Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin)   Teraz sa nachádzame v neprebádaných vodách a to, čo sa skrýva za rohom, môže byť nebezpečnejšie ako všetko, čo svet doteraz videl na Ukrajine, píše National Inerest Ruskí predstavitelia dali jasne najavo, že územia Donecka, Luhanska, Chersonu a Záporožia sú suverénnymi…

Maďarsko je jediným štátom EÚ, ktorý stále dostáva ruský plyn

0 icon

Budapešť 2. októbra 2022 (HSP/forbes/Foto:Pixabay)   Zo štyroch plynovodov prepravujúcich ruský plyn do Európy je stále v prevádzke len Turk Stream Keďže tri zo štyroch plynovodov, ktorými sa do Európy dodáva ruský zemný plyn, sú mimo prevádzky, Maďarsko je v súčasnosti jediným členským štátom EÚ, ktorý stále prijíma ruský plyn,…

Viac kravských zvoncov na Ukrajine

0 icon

Moskva 2. októbra 2022 (HSP/sonar21/Foto:politikus.ru)   Vladimir Putin podľa očakávania prehovoril k svojmu národu a svetu a oznámil pripojenie štyroch bývalých ukrajinských oblastí - Luhanskej, Doneckej, Záporožskej a Chersonskej - k Ruskej federácii. Spojené štáty a ich spojenci v NATO to okamžite odsúdili ako nezákonné a prisľúbili, že tento krok…

Politické zlyhanie Spojeného kráľovstva zdôrazňuje naliehavosť zníženia závislosti na USA

0 icon

Washington 1. októbra 2022 (HSP/globaltimes/Foto:Pixabay)   MMF otvorene kritizoval agresívne znižovanie daní a plány výdavkov britskej vlády, ktorých cieľom je pomôcť rodinám a podnikom zvládnuť energetický šok, a varoval, že tieto opatrenia pravdepodobne zvýšia nerovnosť a prispejú k tlaku na infláciu, informovala v stredu BBC MMF "v tejto chvíli neodporúča…

Lipšic je nervózny. Špeciálna prokuratúra robí chybu za chybou: začína sa boj prokurátorov?

0 icon

Bratislava 1. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Súd nedávno zrušil obžalobu Vladimírovi Pčolinskému, v ktorej ho Lipšicov úrad obžaloval zo zločinov prijímania úplatku a zneužívania právomoci verejného činiteľa a vrátil vec späť prokurátorovi špeciálnej prokuratúry na doriešenie Treba predovšetkým zdôrazniť, že obžalobu súd zrušil čisto z formálnych dôvodov: Podľa súdu…

To najdôležitejšie z Ukrajiny

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR/AP-Dmytro Zhyhinas,Screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   7:25 - Ranný brífing generálneho štábu Ukrajiny. Hlavné: - Ruské rakety a bezpilotné lietadlá Shahed-136…

Veľká hra Ruska: Doneck, Lugansk, Záporožie a Cherson sú teraz súčasťou Ruskej federácie

0 icon

Moskva 2. októbra 2022 (HSP/moderndiplomacy/Foto:Twitter)   Ruský prezident Vladimir Putin podpísaním nového dekrétu o právnom uznaní nezávislosti štyroch regiónov a ich konečnom pripojení k Ruskej federácii dokazuje ďalší obrovský historický úspech od rozpadu sovietskeho systému v roku 1991. Dekrét, sprístupnený v oficiálnej databáze, bol 30. septembra zverejnený na oficiálnom internetovom…

Najväčšia z otázok: Prijme NATO Ukrajinu?

0 icon

Kyjev 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)   Putin uviedol ukrajinské ambície v NATO ako hlavný dôvod invázie a povedal, že to ukazuje, že Západ ohrozuje Rusko. Dnes sa Zelenskyj usiluje o "urýchlený" vstup do NATO, ktorý bol tento rok udelený Fínsku a Švédsku Bude NATO súhlasiť? Generálny tajomník NATO Jens…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Bičík

Ako sa "alzak" odkopal.

0icon

Mnohí sme zaregistrovali slávne vyhlásenie kokaínového prezidenta Ukrajiny o tom ako podáva urýchlenú prihlášku do NATO. Odhliadnuc od stanov na prijatie a splnenia podmienok je to zase len jedno vyhlásenie, ktoré sa bude Európanom stále pripomínať napriek tomu, že z toho nič reálne nemôže byť. To by však nebol problém.…

Boris Mesár

RUS VZDAJ SA ! ZÁPAD A "STRANA MIERU" PODNIKLI POSLEDNÝ PSYCHOLOGICKÝ ÚTOK

0icon

Referendá v Novorosii a mobilizácia vyústili do teroristických útokov na plynovod Nord Stream, výziev západných krajín, aby ich občania utiekli z Ruska, a hystérie z jadrovej vojny. Dôvody sú jasné - už teraz je ťažké dopĺňať na Ukrajine ľudské zdroje a zásoby zbraní Západu nie sú neobmedzené. Potrebujú oddych, aby sa…

Juraj Tušš

Súvislosť medzi energetickou, migračnou krízou v Európe, brexitom a konfliktom na Ukrajine.

0icon

Žijeme vo veľmi zaujímavej dobe, v ktorej vplyv mocenských skupín na riadenie obyvateľstva prebieha extrémne vysokým tempom. Doposiaľ ľudstvo nezažilo dynamickejšiu dobu riadiacich manévrov elít uplatňovaných na svojom obyvateľstve. V tomto článku sa vám pokúsim vysvetliť súvis

Erik Majercak

Svetový trh zanikne, čo ďalej, ekonomika nových svetových zón

0icon

Začíname svetovým trhom s komoditami a majetkom / akciami ako trošku funguje, aký má význam a čo sa stane, keď zanikne. Začiatok je sekanejší o úplné detaily nie ako zvyčajne, pretože cieľom nie je vysvetliť do detailu ako celkom to funguje, ale aký to má význam pre budúcnosť. Príklady toho ako to bude, keď…

Armádny Magazín

Americký film Southern Comfort, alebo likvidácia amerických vojakov Louisiane, ktorá nenudí a celkom pobaví

0 icon

Slovensko, 2.október 2022 (AM) – Dnes by som rád predstavil americký film Souther Comfort (1981), ktorý mám ozaj rád a ktorý má prednostné miesto v mojej zbierke filmov. K tomuto filmu sa z času na čas rád vraciam, aj keď môže dnes niekomu kamera tohto filmu pripadať trochu pomalá a scenár príliš…

Šojguova prefíkanosť odpísala americké raketomety HIMARS

0 icon

Rusko, 2.október 2022 (AM) – Rozpory medzi Kyjevom a Washingtonom sú čoraz silnejšie. Velenie NATO rozhodne odmieta dodať kyjevskému režimu diaľkové delá ATACMS. Ide o húfnice, ktoré by mohli umožniť Ozbrojeným silám Ukrajiny zasiahnuť takmer celé územie Belgorodskej, Rostovskej a dokonca aj Voronežskej oblasti. Reakcia NATO na vydieranie Kyjeva je dôkazom, že…

Andrej Fursov: Starý svet už neexistuje. Kam ľudstvo vykročí z bodu maximálnej voľby

0 icon

Slovensko, 2.október 2022 (AM) – Súčasná situácia je charakteristická tým, že keďže sa nenachádzame len v bode rozvetvenia, ale v bode mnohorozvetvenia, je tu veľmi ťažké predpovedať. Čo je mnorozvetvenie? Keď existuje možnosť implementácie niekoľkých možností naraz. A v tomto prípade na mnohom záleží – nie je to náhoda – v…

„Kornet“ sa naučil prerážať aktívnu ochranu tankov

0 icon

Rusko, 2.október 2022 (AM) – Pre ruský protitankový raketový komplex (PTRK) „Kornet“ sa spracúva algoritmus „dvojakého odpalu“, ktorý mu umožní oklamať systémy aktívnej ochrany tankov a ďalšej obrnenej techniky, tvrdí riaditeľ klastru výzbroje spoločnosti Rostech Bekchan Ozdojev.   [caption id="attachment_29659" align="alignnone"

"Koniec hegemónie Západu je nezvratný". Svetové médiá o Putinovom prejave

0 icon

Rusko, 1.október 2022 (AM) – Všetky svetové médiá komentovali prejav Vladimíra Putina na slávnostnom podpise zmlúv o pripojení k Ruskej federácii Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky, Záporožskej a Chersonskej oblasti v sále svätého Juraja Veľkého kremeľského paláca.   The New York Times , ktorý označil začlenenie štyroch regiónov do Ruska za…

Vášeň v Tebe

Čo môžete urobiť pre mozog vašich detí? Povedzte im o troch návykoch pri učení

0 icon

„,Nemusím si robiť poznámky na hodine, pretože to všetko mám v knihe. Na písomku sa naučím deň vopred,“ aj takto argumentujú žiaci v súvislosti s učením. Niektorí vysokoškoláci môžu ešte dodať: „Nemusím ísť na prednášku, pretože si ju môžem pozrieť cez sociálne siete, alebo si nahrávku prednášky pozriem neskôr.“ Každý…

5 typov pre zdravé manželstvo

0 icon

Cvičenie a zdravá strava prospieva vášmu telu. Vzdelávanie a čítanie prospieva vašej mysli. Modlitba či meditácia prospieva vašej duši. A čo prospieva vášmu manželstvu? Prinášame vám 5 typov, ako posilniť vaše manželstvo. Spoznajte najprv samú seba Dajte si záležať na sebapoznávaní. Mnoho ľudí totiž vstupuje do vzťahov be

Modelka prišla na mólo takmer nahá. A potom sa to začalo ... šaty na mieru a na počkanie

0 icon

Počas finále show Coperni, ktorá uzatvárala Paris Fashion Week, kráčala modelka Bella Hadid do stredu móla. Mala na sebe len nohavičky a držala si prsia. Zrazu sa stalo niečo, čo mnohých určite prekvapilo... Šaty modelky vznikli priamo pred očami divákov K modelke Belle Hadid pristúpili dvaja muži, ktorí začali na ňu sprejovať…

Vajíčka by mali byť klasifikované ako superpotravina. Prinášame 5 dôvodov

0 icon

O vajíčkach sa už toho veľa napísalo. Nielen o ich prospechu pre naše zdravie, ale aj o ich škodlivosti v súvislosti so zvyšovaním cholesterolu. My vám prinášame 5 benefitov pre vaše zdravie. Vajcia sú totiž jednou z mála potravín, ktoré by mali byť klasifikované ako „superpotraviny“, informuje

Vitajte na portáli VÁŠEŇ V TEBE

0 icon

Vitajte na novom webovom portáli VÁŠEŇ v TEBE, ktorý je venovaný najmä ženám. Ale aj muži tu určite nájdu dosť informácií, ktoré ich upútajú a zároveň nahliadnu do (pre nich niekedy) tajomného sveta žien. Cez články zamerané na manželstvo, deti, krásu, životný štýl, rodinu a priateľov i celebrity chceme vo vás prebudiť vášeň, ktorá…

FOTO DŇA

Na snímke lunárna skladačka počas otvorenia výstavy kozmonautiky Cosmos Discovery v Bratislave

Autor: FOTO TASR - Jaroslav Novák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali