Rodu nášho slovenského svätec mena vznešeného, Gorazd, syn tatranskej zeme, teba piesňou sláviť chceme

Bratislava 2. augusta 2019 (HSP/Foto:Milan Lašút, Henryk Sitek, Jaroslav Solín)

 

27. júla sme slávili sviatok svätého Gorazda, prvého nástupcu svätého Metoda v jeho službe, svätca, ktorý pochádzal z nášho rodu; a práve v tomto roku si pripomíname 1150. výročie jeho kňazského svätenia. Pochádzal z významnej rodiny a narodil sa v Gorazdove v dnešnom Močenku

Na snímke púť k sv. Gorazdovi na Smrekovici pri Ružomberku a v Močenku-Gorazdove

Pontifikálnu svätú omšu 28. júla pri príležitosti sviatku svätého Gorazda a vyvrcholenia XXVII.  ročníka celonárodného festivalu kresťanského divadla Gorazdov Močenok 2019 celebroval Mons. František Rábek.  Pútnikov  privítal dekan farnosti sv. Klimenta v Močenku Peter Michalov a v príhovore pripomenul, že kaplnka sv. Gorazda, pri ktorej je slávená svätá omša, bola posvätená pred 25 rokmi.

Otec biskup František, ktorý sa v tomto roku dožíva významného životného jubilea, je rodákom z Močenku a veľkým ctiteľom a pokračovateľom v diele sv. Gorazda. V úvode sv. omše otec biskup František aj divákom RTVS,  ktorí boli duchovne spojení touto slávnosťou, pripomenul: „Slávime sviatok sv. Gorazda na pôde jeho rodiska. V tomto roku má sv. Gorazd  jedno zvláštne jubileum: pred 1150 rokmi v r. 869 bol spolu s ďalšími učeníkmi našich Vierozvestcov v Ríme vysvätený za kňaza. Takže má takéto velikánske kňazské jubileum – 1150 rokov. Na sv. Gorazda si spomíname nielen ako na historickú osobnosť, ale vďaka eucharistii sme s ním duchovne spojení a môžeme ho prosiť o jeho orodovanie.“

V homílii spomenul, že 1150. výročie kňazstva sv. Gorazda vníma ako príležitosť a výzvu, aby sme sa zamysleli nad významom sviatostného kňazstva v súčasnosti a nad jeho stavom. Od čias sv. Gorazda kňazi boli ľuďmi, ktorí boli vzdelaní a ešte v prvej polovici 20. stor. patrili medzi intelektuálnu elitu nášho národa, v rokoch päťdesiatych sa stali kriminalizovanými ľuďmi, boli posielaní do väzníc, na nútené práce, mimo pastorácie.

Po páde totalitného režimu nastal akýsi boom kňazských povolaní a bolo to ovocie obiet  trpiacich, väznených, mučených veriacich, rehoľníkov, kňazov, biskupov, ktorí sa obetovali za Cirkev a kňazské povolania. Cirkev vyšla z katakomb s čistým štítom. Po roku 2000 záujem o kňazské povolanie klesol, semináre či rehoľné domy sú poloprázdne. Kňazské povolanie je výsostne Božím darom, za ktorý sa treba modliť. Kňazské povolanie je služba Bohu a ľuďom.

Veriacim ozrejmil, že v dnešnej dobe je potrebné, aby laici uplatňovali svoje kresťanské povolanie všade tam, kde pracujú. Plným právom preberajú mnohé zodpovednosti v Cirkvi, pre ktoré nie je potrebné kňazské svätenie. V dnešnej dobe konzumný spôsob života, osobný individualizmus, úpadok morálky bráni mladým ľuďom vnímať kňazské povolanie. Rodina je prvým seminárom, kde mladý človek získava kresťanskú výchovu a základné vlastnosti a čnosti, ktoré sú nevyhnutné pre kňazské povolanie. V rodine sa učí nezištnej láske, dobroprajným vzťahom, učí sa nažívať v spoločenstve, cez rodinu sa dostáva do kontaktu s farnosťou. Dobrá rodina je nezastupiteľná pre formovanie osobnosti a charakteru toho, kto by mal byť kňazom. Vyvstáva otázka, načo je potrebné kňazské povolanie? Načo je potrebný Ježiš Kristus? Nakoľko je Ježiš Kristus potrebný pre ľudstvo ako Spasiteľ a Darca života, potom sú potrební aj tí, ktorí pôsobia v Jeho službe, pretože On sa chce stretávať s človekom cez človeka a chce mu dávať duchovné dary, ktoré sú potrebné pre plný život aj pozemský, aj večný. A z tohto dôvodu sú potrební aj kňazi. Pripomenul slová Benedikta XVI., že sviatostné kňazstvo je v službe všeobecného kňazstva pokrstených. Kňazi nie sú vyššia elita v Cirkvi, ale ich úlohou je slúžiť nám, všetkým pokrsteným, aby sme mohli uskutočňovať vo svojom živote všeobecné kňazstvo, ktoré máme na základe krstu. Každý jeden je povolaný oslavovať Boha svojím životom, nasledovaním života Krista podľa Božej vôle. A to je dôvod, aby sme sa modlili za nové kňazské povolania. Slávnosť spevom a hudbou sprevádzal miestny spevácky zbor Cantica a dychová hudba Močenská kapela.

Na snímke biskup František Rábek

Spoluorganizátorom púte bola Obec Močenok, ktorej starosta Roman Urbánik poďakoval otcovi biskupovi Františkovi za vyslúženie sv. omše. Pripomenul, že festival Gorazdov Močenok sa niesol v duchu myšlienky Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane. Vyzdvihol účasť, tvorivosť, talent hercov všetkých vekových kategórií.

 

27.  júla, na sviatok svätého Gorazda, sa na Smrekovici pri Ružomberku uskutočnil XI. ročník púte pred kaplnkou zasvätenou svätému Gorazdovi. Púť usporiadal Ružomberský katolícky kruh v spolupráci s Mestom Ružomberok a Hotelom Granit.

Kaplnka leží v nadmorskej výške 1414 m nad morom a je najvyššie položenou sakrálnou stavbou na Slovensku. Na počesť kňaza, otca národa Andreja Hlinku ju 17. augusta 2008 požehnal  ordinár OS a OZ SR Mons. František Rábek. V roku 1935 dal Andrej Hlinka na Smrekovici vybudovať Kaplnku sv. Ondreja, ktorá však zhorela.

Slávnostnej svätej omši predsedal otec biskup František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu, vzdelanie a kultúru. Koncelebrovali Henryk Sitek, farár z Bieleho Potoka, kňazi Jozef Gallovič, Jaroslav Rusnák a diakon Milan Jozek z Ordinariátu OS a OZ SR.

Pán biskup v úvode svätej omše pozdravil svojich spolubratov v Kristu a všetkých prítomných veriacich, ktorí prišli i v nepriaznivom počasí poďakovať Pánu Bohu pri príležitosti 1150. výročia kňazskej vysviacky sv. Gorazda, a poprosil veriacich, aby vo sv. omši pamätali aj na svojho spišského otca biskupa Štefana, ktorý bol práve na sviatok sv. Gorazda vysvätený za biskupa, a vyprosovali mu silu Ducha Svätého.

Na snímke biskup František Rábek

V homílii požiadal pútnikov, aby sa spolu s ním zamysleli nad sviatostným kňazstvom cez udalosti 20. storočia a na prahu 21. storočia. Vyzdvihol význam práce laikov pre Cirkev a zdôraznil význam zdravej rodiny.

Na konkrétnom príklade poukázal, ako sa možno aj vo vysokom veku stať kňazom. Otca biskupa  na Skalke pri Trenčíne po svätej omši oslovil 93-ročný muž, ktorý mu pripomenul, že na budúci rok bude 25 rokov, čo ho vysvätil za kňaza. Tento muž mal veľmi zvláštnu cestu ku kňazstvu. Začínal v nitrianskom seminári, ktorý tesne pred dokončením jeho štúdia zatvorili, bohoslovcov zobrali do PTP a bolo po smerovaní ku kňazstvu. Keď tento človek videl, že nemá nádej stať sa kňazom, našiel si civilné zamestnanie, oženil sa a spoločne s manželkou vychovali troch synov, neskôr ovdovel. Keď prišla náboženská sloboda, prišiel za kardinálom Korcom a povedal mu, že v ňom znova ožilo pôvodné povolanie a rád by ho zrealizoval. Kardinál mu odporučil doplniť si skúšky a formáciu, potom poveril biskupa Rábeka, aby ho vysvätil za kňaza. Vtedy mal tento muž 69 rokov. Aktívne pôsobil v pastorácii 10 rokov, teraz je na penzii. Napriek vysokému veku z neho vyžaruje radosť, stará sa o dôchodcov a nikto by nepovedal, má toľko rokov.

Na záver svätej omše pán biskup ocenil pútnikov: „Môžem povedať, že ste všetci hrdinovia, keď ste v takomto počasí vydržali, a keď to obetujeme na ten úmysel, aby nám Pán Boh daroval dobrých, opravdivých kňazov, ako bol sv. Gorazd, celkom iste to bude mať aj svoj účinok.“

Veriaci si s vďačnosťou pripomenuli 28. výročie biskupskej vysviacky, ktorú vkladaním rúk udelil otcovi Františkovi Rábekovi  Mons. Ján Chryzostom kardinál Korec, vtedajší nitriansky sídelný biskup, práve 27. júla 1991.

Svätú omšu sprevádzal zbor Máj z Černovej.

Pútnici sa mohli v Gorazdove i na Smrekovici započúvať do tónov fujary, ktorými fujarista Štefan Suchý vzdal úctu 1150. výročiu kňazského svätenia sv. Gorazda.

Veriaci sa na oboch slávnostiach posilnili na srdečnom agapé a využili príležitosť porozprávať sa s pánom biskupom. Na púť na Smrekovicu doputoval aj mladý človek – vojak so svojou manželkou a šiestimi deťmi, najmenšie matka kolísala v náručí (viď foto).

Na púť na Smrekovicu doputoval aj mladý človek – vojak so svojou manželkou a šiestimi deťmi, najmenšie matka kolísala v náručí

 

A KEĎ ČASY BÚRNE VSTANÚ NA OTČINU MILOVANÚ,

ORODUJ, Ó, GORAZD SVӒTÝ, ZA ZEM, KTORÁ VLASŤOU JE TI.

 

Daniela Suchá, DEDIČSTVO OTCOV, o. z.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Lučenec pre šetrenie energiami zavádza prácu z domu, zatvára i divadlo

0 icon

Lučenec 30. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Mesto Lučenec)   Mesto Lučenec v súvislosti s aktuálnou energetickou krízou pozastavuje prevádzku Divadla B. S. Timravy a postupne znižuje počet aktívnych svietidiel verejného osvetlenia. Samospráva tiež od októbra zavádza na mestskom úrade každý piatok prácu z domu. TASR o tom informoval hovorca mesta Andrej Barančok…

Konflikt Cigániková – Tabák: Čo na to hovorí policajný prezident?

0 icon

Bratislava 30. septembra 2022 (HSP/Foto: TASR - Pavol Zachar)   Nevraživosť medzi dámami z Národnej rady SR Janou Bittó Cigánikovou (SaS) a Romanou Tabák (OĽANO) sa rozhorela v máji. Vyvrcholila počas víkendu minulý týždeň v nočnom podniku fyzickým konfliktom. Prehnalo sa to médiami a sociálnymi sieťami ako tajfún Veľa ľudí…

Ruská tajna služba získala materiály, ktoré v prípade útokov na Nord Streamy ukazujú na Západ, tvrdí Naryškin MP

0 icon

Bratislava 30. septembra 2022 (HSP/Izvestia/Foto:Telegram, Twitter)   Ruská Zahraničná spravodajská služba (SVR) disponuje materiálmi, ktoré poukazujú na západnú stopu pri nehodách plynovodu Nord Stream. Oznámil to 30. septembra riaditeľ SVR Sergej Naryškin "Máme materiály, ktoré poukazujú na západnú stopu pri organizovaní a realizácii týchto teroristických činov. Západné krajiny sa takmer…

Kufrík na recepcii urgentu vyvolal rozruch, zasahovali pyrotechnici

0 icon

Banská Bystrica 30. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR - Banskobystrický kraj)   Zabudnutý kovový kufrík na urgentnom príjme Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici vyvolal vo štvrtok (29. 9.) večer rozruch. Muž, ktorý ho tam položil, odišiel preč a nevrátil sa. Na miesto okamžite vyslali potrebné zásahové zložky, pyrotechnikov, väzenská a justičná…

Je problém s nimi hovoriť, je problém im podať ruku. Kto naozaj rozdeľuje spoločnosť?

0 icon

Bratislava 30. septembra 2022 (HSP/Foto: FB stránka J. Pročka)   Tarabovci, Republika, ĽSNS, Smer, Hlas. Poslanec si môže úplne pokaziť kádrový profil, ak im čo i len podá ruku. Ak sa nimi nebodaj aj rozpráva, má skutočný problém. Elitárstvo alebo kádrovanie, boľševické maniere? Pozrite, aký status zverejnil u seba Jožo…

Zrýchlenie maďarských obranných projektov

0 icon

Bratislava 30. septembra 2022 (HSP/Hungarytoday/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Rozvoj vojenských síl bude pokračovať napriek globálnej hospodárskej kríze, zdôraznil vo štvrtok maďarský minister obrany Kristóf Szalay-Bobrovniczky počas svojho zhrnutia na záver bojového cvičenia Brave Warrior 2022, ktoré uskutočnila mnohonárodná práporná bojová skupina, pripomenul, že maďarské obranné sily začali pred rokmi rozsiahly proces…

Ako Slovákov vnímajú Rusi a čo o nás píšu ich médiá: Slovensko rozmýšľa, koho podporiť, Rusov alebo banderovcov

0 icon

Moskva 30. septembra 2022 (HSP/ Svabodnaja pressa /Foto: TASR-Pavol Zachar / Facebook)   V Európe ľudia začínajú chápať, čo sa deje na Ukrajine, myslí si Dmitrij Rodionov autor článku o Slovensku v ruských novinách Svabodnaja pressa Slovensko je v otázke konfliktu na Ukrajine rozdelené, vyplýva z výsledkov prieskumu verejnej mienky,…

Exkluzívny pohľad na desať rokov boja proti globalistickej chobotnici – iba teraz, iba u nás

0 icon

Bratislava 30. septembra 2022 (HSP/Foto:screenshot)   Časy sú zvláštne a nepokojné, nie je nad čím plesať. Desaťročnica Hlavných správ je však predsa príležitosťou bilancovať. Je tu kniha, ktorá je jedinečnou a neopakovateľnou príležitosťou nazrieť do zákulisia mediálneho odboja na slovenský spôsob Tento mesiac vyšla vo vydavateľstve Torden kniha nášho redaktora…

Rozhodujúce hodiny: V okolí Limanu je mimoriadne zložitá situácia, ktorá sa len zhoršuje

0 icon

Bratislava 30. septembra 2022 AKTUALIZOVANE (HSP/Foto:Telegram)   Ruské vojenské telegramy celý večer písali o mimoriadne zložitej situácii v okolí Limanu pre ruské jednotky 10:02- Ruský analytik Jurij Podoliaka: Krasny Liman je stále náš, ale... Z oblasti Krásneho Limanu prichádzajú informácie, že naše dobrovoľnícke jednotky (BARS-13), aby sa vyhli obkľúčeniu, ktorého…

SR odsudzuje anexiu ďalších častí ukrajinského územia zo strany Ruska, uviedlo ministerstvo

0 icon

Bratislava 30. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)   Slovenská republika jednoznačne odsudzuje anexiu ďalších častí ukrajinského územia zo strany Ruskej federácie. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR to uviedlo v reakcii na kroky ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý v piatok uznal nezávislosť Záporožskej…

NAJNOVŠIE

BLOG

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke, ktorú zverejnila spoločnosť Neon, je scéna z hudobného biografického dokumentárneho filmu s názvom Moonage Daydream o britskom hudobníkovi Davidovi Bowiem

Autor: TASR/AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Lučenec pre šetrenie energiami zavádza prácu z domu, zatvára i divadlo

0 icon

Lučenec 30. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Mesto Lučenec)   Mesto Lučenec v súvislosti s aktuálnou energetickou krízou pozastavuje prevádzku Divadla B. S. Timravy a postupne znižuje počet aktívnych svietidiel verejného osvetlenia. Samospráva tiež od októbra zavádza na mestskom úrade každý piatok prácu z domu. TASR o tom informoval hovorca mesta Andrej Barančok…

Konflikt Cigániková – Tabák: Čo na to hovorí policajný prezident?

0 icon

Bratislava 30. septembra 2022 (HSP/Foto: TASR - Pavol Zachar)   Nevraživosť medzi dámami z Národnej rady SR Janou Bittó Cigánikovou (SaS) a Romanou Tabák (OĽANO) sa rozhorela v máji. Vyvrcholila počas víkendu minulý týždeň v nočnom podniku fyzickým konfliktom. Prehnalo sa to médiami a sociálnymi sieťami ako tajfún Veľa ľudí…

Ruská tajna služba získala materiály, ktoré v prípade útokov na Nord Streamy ukazujú na Západ, tvrdí Naryškin MP

0 icon

Bratislava 30. septembra 2022 (HSP/Izvestia/Foto:Telegram, Twitter)   Ruská Zahraničná spravodajská služba (SVR) disponuje materiálmi, ktoré poukazujú na západnú stopu pri nehodách plynovodu Nord Stream. Oznámil to 30. septembra riaditeľ SVR Sergej Naryškin "Máme materiály, ktoré poukazujú na západnú stopu pri organizovaní a realizácii týchto teroristických činov. Západné krajiny sa takmer…

Kufrík na recepcii urgentu vyvolal rozruch, zasahovali pyrotechnici

0 icon

Banská Bystrica 30. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR - Banskobystrický kraj)   Zabudnutý kovový kufrík na urgentnom príjme Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici vyvolal vo štvrtok (29. 9.) večer rozruch. Muž, ktorý ho tam položil, odišiel preč a nevrátil sa. Na miesto okamžite vyslali potrebné zásahové zložky, pyrotechnikov, väzenská a justičná…

Je problém s nimi hovoriť, je problém im podať ruku. Kto naozaj rozdeľuje spoločnosť?

0 icon

Bratislava 30. septembra 2022 (HSP/Foto: FB stránka J. Pročka)   Tarabovci, Republika, ĽSNS, Smer, Hlas. Poslanec si môže úplne pokaziť kádrový profil, ak im čo i len podá ruku. Ak sa nimi nebodaj aj rozpráva, má skutočný problém. Elitárstvo alebo kádrovanie, boľševické maniere? Pozrite, aký status zverejnil u seba Jožo…

Zrýchlenie maďarských obranných projektov

0 icon

Bratislava 30. septembra 2022 (HSP/Hungarytoday/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Rozvoj vojenských síl bude pokračovať napriek globálnej hospodárskej kríze, zdôraznil vo štvrtok maďarský minister obrany Kristóf Szalay-Bobrovniczky počas svojho zhrnutia na záver bojového cvičenia Brave Warrior 2022, ktoré uskutočnila mnohonárodná práporná bojová skupina, pripomenul, že maďarské obranné sily začali pred rokmi rozsiahly proces…

Ako Slovákov vnímajú Rusi a čo o nás píšu ich médiá: Slovensko rozmýšľa, koho podporiť, Rusov alebo banderovcov

0 icon

Moskva 30. septembra 2022 (HSP/ Svabodnaja pressa /Foto: TASR-Pavol Zachar / Facebook)   V Európe ľudia začínajú chápať, čo sa deje na Ukrajine, myslí si Dmitrij Rodionov autor článku o Slovensku v ruských novinách Svabodnaja pressa Slovensko je v otázke konfliktu na Ukrajine rozdelené, vyplýva z výsledkov prieskumu verejnej mienky,…

Exkluzívny pohľad na desať rokov boja proti globalistickej chobotnici – iba teraz, iba u nás

0 icon

Bratislava 30. septembra 2022 (HSP/Foto:screenshot)   Časy sú zvláštne a nepokojné, nie je nad čím plesať. Desaťročnica Hlavných správ je však predsa príležitosťou bilancovať. Je tu kniha, ktorá je jedinečnou a neopakovateľnou príležitosťou nazrieť do zákulisia mediálneho odboja na slovenský spôsob Tento mesiac vyšla vo vydavateľstve Torden kniha nášho redaktora…

Rozhodujúce hodiny: V okolí Limanu je mimoriadne zložitá situácia, ktorá sa len zhoršuje

0 icon

Bratislava 30. septembra 2022 AKTUALIZOVANE (HSP/Foto:Telegram)   Ruské vojenské telegramy celý večer písali o mimoriadne zložitej situácii v okolí Limanu pre ruské jednotky 10:02- Ruský analytik Jurij Podoliaka: Krasny Liman je stále náš, ale... Z oblasti Krásneho Limanu prichádzajú informácie, že naše dobrovoľnícke jednotky (BARS-13), aby sa vyhli obkľúčeniu, ktorého…

SR odsudzuje anexiu ďalších častí ukrajinského územia zo strany Ruska, uviedlo ministerstvo

0 icon

Bratislava 30. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)   Slovenská republika jednoznačne odsudzuje anexiu ďalších častí ukrajinského územia zo strany Ruskej federácie. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR to uviedlo v reakcii na kroky ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý v piatok uznal nezávislosť Záporožskej…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Armádny Magazín

Pravda a výmysly o trestaneckých práporoch

0 icon

Slovensko, 30.september 2022 (AM) – Pred 80 rokmi 28. 7. 1942 sa v Rusku zrodil Ľudovým komisárom obrany ZSSR, teda Stalinom, podpísaný rozkaz č. 227, ktorý je verejnosti známy aj pod názvom „Ani krok späť!“. Vznikol tým nový druh vojsk Červenej armády tzv. „štrafnikov“ (vojenské trestanecké útvary) a spolu s ním sa zjavila hromada…

Britský the Guardian: "Na Ukrajine nás USA ťahajú k vojne s Ruskom"

0 icon

Veľká Británia, 30.september 2022 (AM, The Guardian) – Úloha Washingtonu na Ukrajine a jeho podpora neonacistov režimu má obrovské dôsledky

Briti už vedia koľkí z nich zomrú po ruskom jadrovom útoku aj ktoré ciele budú zničené

0 icon

Veľká Británia, 30.september 2022 (AM) –  K občanom sa ruský prezident Vladimir Putin prihovorí 30. septembra, kedy bude podľa Kremľa mať veľký prejav. Ako informoval tlačový tajomník hlavy štátu Dmitrij Peskov, 30. septembra sa v Kremeľskom paláci uskutoční slávnosť podpisu dohôd o vstupe nových území do Ruska. V tejto súvislosti sa…

Západní experti komentujú novú elektronickú ochranu lodí ruskej Čiernomorskej flotily

0 icon

Rusko, 30.september 2022 (AM) – Čiernomorská flotila ruského námorníctva nainštalovala špeciálne bariéry pri vstupe do Sevastopolského zálivu, kde sa nachádza najväčšia námorná základňa. Informujú o tom západné médiá a monitorovacie zdroje s odvolaním sa na s

USA poskytnú Ukrajine ďalších 18 raketových systémov HIMARS. Na víťazstvo potrebujú ešte 200 kusov

0 icon

Ukrajina, 29.september 2022 (AM) – Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú v špeciálnej vojenskej operácii, o jej priebehu informoval generálporučík Igor Konašenkov.   V dôsledku masívneho palebného zásahu miest dočasného nasadenia 14. a 92. mechanizovanej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny v obciach Dvurečnaja, Kondrašovka a Petrovka v Charkovskej

FOTO DŇA

Na snímke, ktorú zverejnila spoločnosť Neon, je scéna z hudobného biografického dokumentárneho filmu s názvom Moonage Daydream o britskom hudobníkovi Davidovi Bowiem

Autor: TASR/AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali