Rodu nášho slovenského svätec mena vznešeného, Gorazd, syn tatranskej zeme, teba piesňou sláviť chceme

Bratislava 2. augusta 2019 (HSP/Foto:Milan Lašút, Henryk Sitek, Jaroslav Solín)

 

27. júla sme slávili sviatok svätého Gorazda, prvého nástupcu svätého Metoda v jeho službe, svätca, ktorý pochádzal z nášho rodu; a práve v tomto roku si pripomíname 1150. výročie jeho kňazského svätenia. Pochádzal z významnej rodiny a narodil sa v Gorazdove v dnešnom Močenku

Na snímke púť k sv. Gorazdovi na Smrekovici pri Ružomberku a v Močenku-Gorazdove

Pontifikálnu svätú omšu 28. júla pri príležitosti sviatku svätého Gorazda a vyvrcholenia XXVII.  ročníka celonárodného festivalu kresťanského divadla Gorazdov Močenok 2019 celebroval Mons. František Rábek.  Pútnikov  privítal dekan farnosti sv. Klimenta v Močenku Peter Michalov a v príhovore pripomenul, že kaplnka sv. Gorazda, pri ktorej je slávená svätá omša, bola posvätená pred 25 rokmi.

Otec biskup František, ktorý sa v tomto roku dožíva významného životného jubilea, je rodákom z Močenku a veľkým ctiteľom a pokračovateľom v diele sv. Gorazda. V úvode sv. omše otec biskup František aj divákom RTVS,  ktorí boli duchovne spojení touto slávnosťou, pripomenul: „Slávime sviatok sv. Gorazda na pôde jeho rodiska. V tomto roku má sv. Gorazd  jedno zvláštne jubileum: pred 1150 rokmi v r. 869 bol spolu s ďalšími učeníkmi našich Vierozvestcov v Ríme vysvätený za kňaza. Takže má takéto velikánske kňazské jubileum – 1150 rokov. Na sv. Gorazda si spomíname nielen ako na historickú osobnosť, ale vďaka eucharistii sme s ním duchovne spojení a môžeme ho prosiť o jeho orodovanie.“

V homílii spomenul, že 1150. výročie kňazstva sv. Gorazda vníma ako príležitosť a výzvu, aby sme sa zamysleli nad významom sviatostného kňazstva v súčasnosti a nad jeho stavom. Od čias sv. Gorazda kňazi boli ľuďmi, ktorí boli vzdelaní a ešte v prvej polovici 20. stor. patrili medzi intelektuálnu elitu nášho národa, v rokoch päťdesiatych sa stali kriminalizovanými ľuďmi, boli posielaní do väzníc, na nútené práce, mimo pastorácie.

Po páde totalitného režimu nastal akýsi boom kňazských povolaní a bolo to ovocie obiet  trpiacich, väznených, mučených veriacich, rehoľníkov, kňazov, biskupov, ktorí sa obetovali za Cirkev a kňazské povolania. Cirkev vyšla z katakomb s čistým štítom. Po roku 2000 záujem o kňazské povolanie klesol, semináre či rehoľné domy sú poloprázdne. Kňazské povolanie je výsostne Božím darom, za ktorý sa treba modliť. Kňazské povolanie je služba Bohu a ľuďom.

Veriacim ozrejmil, že v dnešnej dobe je potrebné, aby laici uplatňovali svoje kresťanské povolanie všade tam, kde pracujú. Plným právom preberajú mnohé zodpovednosti v Cirkvi, pre ktoré nie je potrebné kňazské svätenie. V dnešnej dobe konzumný spôsob života, osobný individualizmus, úpadok morálky bráni mladým ľuďom vnímať kňazské povolanie. Rodina je prvým seminárom, kde mladý človek získava kresťanskú výchovu a základné vlastnosti a čnosti, ktoré sú nevyhnutné pre kňazské povolanie. V rodine sa učí nezištnej láske, dobroprajným vzťahom, učí sa nažívať v spoločenstve, cez rodinu sa dostáva do kontaktu s farnosťou. Dobrá rodina je nezastupiteľná pre formovanie osobnosti a charakteru toho, kto by mal byť kňazom. Vyvstáva otázka, načo je potrebné kňazské povolanie? Načo je potrebný Ježiš Kristus? Nakoľko je Ježiš Kristus potrebný pre ľudstvo ako Spasiteľ a Darca života, potom sú potrební aj tí, ktorí pôsobia v Jeho službe, pretože On sa chce stretávať s človekom cez človeka a chce mu dávať duchovné dary, ktoré sú potrebné pre plný život aj pozemský, aj večný. A z tohto dôvodu sú potrební aj kňazi. Pripomenul slová Benedikta XVI., že sviatostné kňazstvo je v službe všeobecného kňazstva pokrstených. Kňazi nie sú vyššia elita v Cirkvi, ale ich úlohou je slúžiť nám, všetkým pokrsteným, aby sme mohli uskutočňovať vo svojom živote všeobecné kňazstvo, ktoré máme na základe krstu. Každý jeden je povolaný oslavovať Boha svojím životom, nasledovaním života Krista podľa Božej vôle. A to je dôvod, aby sme sa modlili za nové kňazské povolania. Slávnosť spevom a hudbou sprevádzal miestny spevácky zbor Cantica a dychová hudba Močenská kapela.

Na snímke biskup František Rábek

Spoluorganizátorom púte bola Obec Močenok, ktorej starosta Roman Urbánik poďakoval otcovi biskupovi Františkovi za vyslúženie sv. omše. Pripomenul, že festival Gorazdov Močenok sa niesol v duchu myšlienky Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane. Vyzdvihol účasť, tvorivosť, talent hercov všetkých vekových kategórií.

 

27.  júla, na sviatok svätého Gorazda, sa na Smrekovici pri Ružomberku uskutočnil XI. ročník púte pred kaplnkou zasvätenou svätému Gorazdovi. Púť usporiadal Ružomberský katolícky kruh v spolupráci s Mestom Ružomberok a Hotelom Granit.

Kaplnka leží v nadmorskej výške 1414 m nad morom a je najvyššie položenou sakrálnou stavbou na Slovensku. Na počesť kňaza, otca národa Andreja Hlinku ju 17. augusta 2008 požehnal  ordinár OS a OZ SR Mons. František Rábek. V roku 1935 dal Andrej Hlinka na Smrekovici vybudovať Kaplnku sv. Ondreja, ktorá však zhorela.

Slávnostnej svätej omši predsedal otec biskup František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu, vzdelanie a kultúru. Koncelebrovali Henryk Sitek, farár z Bieleho Potoka, kňazi Jozef Gallovič, Jaroslav Rusnák a diakon Milan Jozek z Ordinariátu OS a OZ SR.

Pán biskup v úvode svätej omše pozdravil svojich spolubratov v Kristu a všetkých prítomných veriacich, ktorí prišli i v nepriaznivom počasí poďakovať Pánu Bohu pri príležitosti 1150. výročia kňazskej vysviacky sv. Gorazda, a poprosil veriacich, aby vo sv. omši pamätali aj na svojho spišského otca biskupa Štefana, ktorý bol práve na sviatok sv. Gorazda vysvätený za biskupa, a vyprosovali mu silu Ducha Svätého.

Na snímke biskup František Rábek

V homílii požiadal pútnikov, aby sa spolu s ním zamysleli nad sviatostným kňazstvom cez udalosti 20. storočia a na prahu 21. storočia. Vyzdvihol význam práce laikov pre Cirkev a zdôraznil význam zdravej rodiny.

Na konkrétnom príklade poukázal, ako sa možno aj vo vysokom veku stať kňazom. Otca biskupa  na Skalke pri Trenčíne po svätej omši oslovil 93-ročný muž, ktorý mu pripomenul, že na budúci rok bude 25 rokov, čo ho vysvätil za kňaza. Tento muž mal veľmi zvláštnu cestu ku kňazstvu. Začínal v nitrianskom seminári, ktorý tesne pred dokončením jeho štúdia zatvorili, bohoslovcov zobrali do PTP a bolo po smerovaní ku kňazstvu. Keď tento človek videl, že nemá nádej stať sa kňazom, našiel si civilné zamestnanie, oženil sa a spoločne s manželkou vychovali troch synov, neskôr ovdovel. Keď prišla náboženská sloboda, prišiel za kardinálom Korcom a povedal mu, že v ňom znova ožilo pôvodné povolanie a rád by ho zrealizoval. Kardinál mu odporučil doplniť si skúšky a formáciu, potom poveril biskupa Rábeka, aby ho vysvätil za kňaza. Vtedy mal tento muž 69 rokov. Aktívne pôsobil v pastorácii 10 rokov, teraz je na penzii. Napriek vysokému veku z neho vyžaruje radosť, stará sa o dôchodcov a nikto by nepovedal, má toľko rokov.

Na záver svätej omše pán biskup ocenil pútnikov: „Môžem povedať, že ste všetci hrdinovia, keď ste v takomto počasí vydržali, a keď to obetujeme na ten úmysel, aby nám Pán Boh daroval dobrých, opravdivých kňazov, ako bol sv. Gorazd, celkom iste to bude mať aj svoj účinok.“

Veriaci si s vďačnosťou pripomenuli 28. výročie biskupskej vysviacky, ktorú vkladaním rúk udelil otcovi Františkovi Rábekovi  Mons. Ján Chryzostom kardinál Korec, vtedajší nitriansky sídelný biskup, práve 27. júla 1991.

Svätú omšu sprevádzal zbor Máj z Černovej.

Pútnici sa mohli v Gorazdove i na Smrekovici započúvať do tónov fujary, ktorými fujarista Štefan Suchý vzdal úctu 1150. výročiu kňazského svätenia sv. Gorazda.

Veriaci sa na oboch slávnostiach posilnili na srdečnom agapé a využili príležitosť porozprávať sa s pánom biskupom. Na púť na Smrekovicu doputoval aj mladý človek – vojak so svojou manželkou a šiestimi deťmi, najmenšie matka kolísala v náručí (viď foto).

Na púť na Smrekovicu doputoval aj mladý človek – vojak so svojou manželkou a šiestimi deťmi, najmenšie matka kolísala v náručí

 

A KEĎ ČASY BÚRNE VSTANÚ NA OTČINU MILOVANÚ,

ORODUJ, Ó, GORAZD SVӒTÝ, ZA ZEM, KTORÁ VLASŤOU JE TI.

 

Daniela Suchá, DEDIČSTVO OTCOV, o. z.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Škáchová šestnásta v prvej kvalifikácii C1

0 icon

Bratislava 28. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Slovenská reprezentantka vo vodnom slalome Monika Škáchová skončila šestnásta v prvej časti kvalifikácie súťaže v C1 na olympijských hrách v Tokiu Debutantka na OH sa nevyhla dvom trestným sekundám na bránke číslo 14 a celkovo predviedla horšiu druhú polovicu trate s 25 bránkami.…

Guatemala zrušila zmluvu na časť dodávky ruskej vakcíny; rokuje s inými firmami

0 icon

Guatemala 28. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Oliver de Ros)   Guatemalský prezident Alejandro Giammattei v utorok uviedol, že jeho krajina opätovne prerokovala zmluvu o dodávke vakcíny Sputnik V ruskej výroby a kontaktovala už aj spoločnosti Pfizer, Moderna a Johnson & Johnson Ako v stredu informovala agentúra Reuters, Guatemala - krajina s 18…

Repiská podľahla Kanaďanke Liovej a lúči sa s Tokiom

0 icon

Bratislava 28. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Dita Alangkara)   Slovenská reprezentantka Martina Repiská nepostúpila do osemfinále olympijského turnaja žien v bedmintone. Po triumfe nad Nikte Alejandrou Sotomayorovou z Guatemaly (2:0) v súboji o postup z F-skupiny podľahla favorizovanej Kanaďanke Michelle Liovej 0:2 (-18, -16) Turnajová deviatka premenila v koncovke druhého setu druhý…

Dispečer, ktorý komunikoval s posádkou lietadla s Pratasevičom, zmizol

0 icon

Minsk 28. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Mindaugas Kulbis)   Dispečer letovej prevádzky Oleg Galegov, ktorý z letiska v Minsku pravdepodobne komunikoval s posádkou lietadla spoločnosti Ryanair na linke Atény-Vilnius a stal sa jedným z aktérov kauzy novinára Ramana Prataseviča, odcestoval z Bieloruska S odvolaním sa na dispečerových kolegov o tom informoval bieloruský…

Znižovanie negatívnych dôsledkov na národné športové zväzy bude pokračovať aj v roku 2022

0 icon

Bratislava 28. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Michal Svítok)   Znižovanie negatívnych dôsledkov krízovej situácie v súvislosti s ochorením COVID–19 na národné športové zväzy, národné športové organizácie a športovcov bude pokračovať aj v roku 2022. Vyplýva to z novely zákona o športe, ktorú v pondelok 26. júla podpísala prezidentka Zuzana Čaputová…

Verejný ochranca práv by mohol systematicky navštevovať miesta, kde je obmedzená osobná sloboda

0 icon

Bratislava 28. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Verejný ochranca práv (VOP) by mohol po novom vykonávať systematické návštevy miest, kde sa nachádzajú osoby obmedzené na osobnej slobode a zisťovať, ako sa s nimi v týchto miestach zaobchádza. Vyplýva to z novely zákona o verejnom ochrancovi práv, ktorú Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR…

Biden obvinil Rusko z pokusov narušiť voľby do Kongresu vypísané na rok 2022

0 icon

Washington 28. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Denis Balibouse)   Americký prezident Joe Biden v utorok kritizoval Rusko, že sa šírením "dezinformácií" snaží narušiť voľby v amerického Kongresu, ktorú sa budú konať v roku 2022. V prejave počas návštevy úradu riaditeľstva pre národné spravodajské služby neďaleko Washingtonu označil Biden tento stav za "zjavné…

Rozhodnutím súdu Assangeovi odobrali ekvádorské občianstvo

0 icon

Quito 28. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Matt Dunham)   Zakladateľ portálu Wikileaks Julian Assange, ktorý je v súčasnosti v britskom väzení, prišiel o ekvádorské občianstvo. Ako v stredu informovala agentúra AP, ekvádorský justičný systém tomuto Austrálčanovi oficiálne oznámil, že jeho naturalizácia je "nulitná". List s týmto oznámením bol reakciou na sťažnosť podanú…

Dvoch Turkov po ilegálnom prechode hranice z Ukrajiny vyhostili

0 icon

Husák 28. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - František Iván)   Dvoch štátnych príslušníkov Turecka bez cestovných dokladov zadržali v nedeľu (25. 7.) hraniční policajti v katastrálnom území obce Husák (okr. Sobrance) pri hranici s Ukrajinou. Kamery na vonkajšej hranici pred tým v skorých ranných hodinách zaznamenali jej neoprávnené prekročenie dvomi osobami.…

Kefy pre ministra školstva od matky odmietajúcej očkovanie detí: Skončíte pucovaním záchodov

0 icon

Bratislava 28. júla 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Včera sa podarilo matke školopovinných detí Kataríne Bokovej prekvapiť ministra školstva Branislava Grohlinga šokujúcim darčekom Skupina asi päťdesiat rodičov v utorok 27. júla navštívila Ministerstvo školstva SR v Bratislave. Niektorí prišli aj s deťmi a s transparentami Ruky preč od našich detí! protestovať proti…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Lipták

Čaputová podpísala Mengeleho zákon

0icon

Beštia fašizmu prvýkrát zatriasla ľudstvom v druhej svetovej vo

Marián Tkáč

Pomenujme Vodné dielo Gabčíkovo Nagymaros menom Júliusa Bindera

0icon

Pozemský život je limitovaný, v nebi bude zase o jedného statočného Slováka viac.  Odišiel spomedzi nás profesor Július Binder, vzácny muž, ktorého meno je spájané s grandióznym Vodným dielom Gabčíkovo-Nagymaros. Aby tak bolo natrvalo, navždy, premenujme Vodné dielo Gabčíkovo-Nagymaros na VODNÉ DIELO JÚLIUSA BINDERA. Spojme sa, zjednoťme a urobme všetko…

Tony Belohorec

Nenávistné kampane valcujú Slovensko:  Nakoľko je Mazák mazaný?

0icon

Prológ “Skupina právnicky erudovaných ľudí horliacich proti očkovaniu zabúda na to, že niektoré ich výklady ústavných noriem a európskych štandardov platia v normálnych podmienkach. Za tie sa však nedá považovať boj o holé prežitie”, napísal v svojom článku JUDr. Ján Mazák, PhD., Predseda Súdnej rady SR. Ďalej svoj výrok v…

Boris Mesár

VALENTIN KATASONOV : Prečo sa Američania boja očkovania? VALENTIN KATASONOV : Rockefellerova nadácia a výzva na všeobecné očkovanie

0icon

1. Takmer polovica Američanov je tvrdými odporcami očkovania Predošlý článok som zakončil informáciou, že na amerických súdoch existujú žaloby proti trom americkým farmaceutickým gigantom Pfizer, Johnson & Johnson a AstraZeneca v celkovej hodnote 8,6 miliárd dolárov. Tri spoločnosti sú zodpovedné za smrť a poškodenie zdravia občanov. Toto sú iba požiadavky…

Jozef Slávik

600.000 ...

0icon

Referendum po odmietnutí ÚS akoby upadol do zabudnutia. Všetko to odštartovala Čaputová, keď si dala nadprácu a posunula otázku konania referenda na posúdenie jeho ústavnosti na ÚS. A  ÚS si do bodky splnil svoju neblahú úlohu a rozhodol ako rozhodol. Všetko by to bolo akoby v poriadku, ale ÚS napriek…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Týchto 10 detí prekvapilo rodičov so svojimi vynálezmi

0 icon

Deti sú často podceňované. Myslíme si, že sú príliš malé na to, aby vedeli čokoľvek. Avšak, ak s nimi budeme tráviť množstvo času, zistíme, že nás dokážu príjemne prekvapiť. Aby sme ti to dokázali, podelíme sa s tebou o týchto 10 detských vynálezov, ktorými deti prekvapili svojich rodičov. Kto by…

4 veci, ktoré ste (pravdepodobne) o vode nevedeli

0 icon

Až 60 percent telesnej hmotnosti tvorí voda. Orgány vďaka nej fungujú tak, ako majú. O jej dôležitosti svedčí aj to, že hoci bez potravy prežijeme niekoľko týždňov, bez vody zomrieme už do niekoľkých dní. Pozrite sa spoločne s nami na 4 veci, ktoré ste pravdepodobne o vode nevedeli.   1. Hydratácia Pri dostatku…

10 geniálnych trikov, ktoré zlepšia tvoje fotografické schopnosti

0 icon

Profesionálna fotografická výbava stoji aj tisíce eur. Vďaka nej však fotograf dokáže vytvoriť úžasné a nádherné fotografie a vynaloží pri tom iba zlomok námahy ako obvykle. Ak však máš čas, chuť, trpezlivosť a nebojíš sa, že tvoje ruky budú špinavé, potom ti tieto malé jednoduché domáce triky pomôžu dosiahnuť podobné…

Zaujímavé vzácne veci, ktoré prešli naozajstnou skúškou času

0 icon

Starožitnosti sú bezplatnou vstupenkou na cestu späť v čase. Ak sú staré veci dobre zachované, môžu sa z nich stať cennosti s nevyčísliteľnou hodnotou. Od krásnych edvardiánskych šiat až po pradedov fotoaparát z 19. storočia, ľudia sa často obracajú na sociálne médiá, aby zdieľali tie najfascinujúcejšie veci, ktoré vlastnia. Dnes vám umožnia…

Spálenie od slnka? Toto by si nemal robiť!

0 icon

Existuje mnoho spôsobov, ako prírodne spálenú pokožku ošetriť , napríklad nanesením surovej zemiakovej pasty alebo medu na tvár. Niektoré zdanlivo nevinné rituály však môžu spálenie ešte zhoršiť. Ako sa ukázalo, aj potraviny, ktoré ješ, alebo oblečenie, ktoré nosíš, by ti mohli poškodiť pri popáleninách od slnka. 1. Používanie aloe vera s prísadami na spálenie

Armádny Magazín

V Rusku vyvíjajú nové lietadlo pre velenie vojskám pre prípad jadrovej vojny

0 icon

Rusko, 27.júl 2021 (AM) – Vo Voroneži bola zahájená výroba lietadla pre velenie vojskám v prípade jadrovej vojny, oznámil zdroj z obranného priemyslu. "Ruské letecké a kozmické sily dostanú dve letecké veliteľské stanovištia na základe Il-96-400M . Jeden sa už vyrába, "povedal. Podľa zdroja nie je vylúčen

Elektrické pedále a tlačidlo "manéver". Na internete sa objavili fotografie z kokpitu Su-75 Checkmate

0 icon

Rusko, 27.júl 2021 (AM) – Na internete sa objavili podrobné fotografie kokpitu nového ruského stíhacieho lietadla Checkmate / Su-75 spolu s komentármi o jeho odlišnosti od kokpitov iných ruských stíhačiek.   Na snímkach je vidieť, že informácie pre pilota sa zobrazujú na jednom veľkom monitore a po jeho obvode nie sú k…

Americké letectvo pokračuje v náletoch na Taliban

0 icon

Afganistan, 27.júl 2021 (AM) – Čínsky minister zahraničia Wang Yi sa v Čcheng-tu stretol so svojím pakistanským náprotivkom Shahom Mahmúdom Qureshim, uviedla 25. júla tlačová služba čínskeho ministerstva zahraničia. V sobotu sa uskutočnili rozhovory medzi ministrami zahraničných vecí oboch krajín. Podľa informá

Ruský elektronický komplex úspešne zaútočil na vojenský prieskumný satelit NATO

0 icon

Rusko, 27.júl 2021 (AM) – Pokus NATO uskutočniť prieskumnú operáciu v okolí Rostova na Done zlyhal po tom, čo ruský komplex elektronických protiopatrení úspešne zaútočil na vojenské prieskumné systémy kozmických zariadení. Podľa amerického núdzového výstražného systému bola 22. júla z oblasti Rostova na Done prerušená prevádzka sa

Izraelský vojenský expert Jakov Kedmi vysvetlil prečo je NATO absolútne zbytočné

0 icon

Izrael, 27.júl 2021 (AM) – Podľa experta Spojené štáty tak dlho pretvárali krajiny NATO na bezmocný a slabý prívesok svojej vojenskej sily, až sa vo výsledku ukázalo, že sa nemajú na koho spoliehať proti Rusku a Číne.   Vojensko-politický expert Jakov Kedmi je presvedčený, že nový americký vodca sa snaží vrátiť svetovú…

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali