Richard Sulík o rozvojovej pomoci EÚ: „Je najvyšší čas prestať sa hrať na veľkého donora“

Brusel, Bratislava 3. mája 2015 (HSP/Foto: TASR-Martin Baumann)

 

Európska únia mieni zvýšiť rozvojovú pomoc štátom mimo únie. EÚ je po finančnej stránke už dnes svetovým lídrom v rozvojovej pomoci, no zrejme ani to nestačí. Mnohí politici, analytici a experti podobné „míňanie peňazí ostro kritizujú

Aj slovenský europoslanec Richard Sulík tvrdí, že rozvojová pomoc EÚ je aj násobne drahšia ako v iných krajinách, často priamo škodí a väčšina z nej paradoxne končí mimo chudobných krajín. „Čo tak sa teda zamyslieť nad tým, že rozvojová pomoc Európskej únie si možno zaslúži menej peňazí a nie viac?“ pýta sa.

Na snímke Richard Sulík

Pripomína vybrané časti tlačovej správy Európskej komisie z 8. apríla 2015 o rozvojovej pomoci a je presvedčený, že Európska únia robí chybu.

– Európska únia a jej členské štáty si zachovali v roku 2014 postavenie najväčšieho poskytovateľa pomoci vo svete.

– Nové údaje potvrdzujú, že kolektívna Oficiálna rozvojová pomoc Európskej únie (inštitúcií EÚ a členských štátov) sa zvýšila na 58,2 mld. EUR (o 2,4 percenta oproti roku 2013), rastie už druhý rok po sebe a ku dnešnému dňu dosiahla svoju najvyššiu nominálnu hodnotu.

– Kolektívna Oficiálna rozvojová pomoc EÚ predstavovala 0,42 % hrubého národného dôchodku (HND) Európskej únie v roku 2014 (…) je však výrazne vyššia ako u ostatných darcov Oficiálnej rozvojovej pomoci v rámci OECD, ktorých priemer dosiahol 0,28 percenta hrubého národného dôchodku.

– V roku 2005 sa členské štáty Európskej únie zaviazali zvýšiť do roku 2015 Oficiálnu rozvojovú pomoc na 0,7 percenta hrubého národného dôchodku. Za predbežný cieľ si pritom stanovili dosiahnuť do roku 2010 úroveň 0,56 percent ODA/HND. Žiadny iný významný darca sa nezaviazal takto výrazne zvýšiť rozvojovú pomoc.

Richard Sulík poukazuje na to, že všetci vyzývajú k zvýšeniu finančnej podpory a chvália sa tým, ako Európska únia vynakladá na Oficiálnu rozvojovú pomoc najviac peňazí na svete.

„To však je absolútny dôraz na samotné míňanie. To je ako keby podnikateľ hovoril: „Som lídrom vo vynaložených výdavkoch! Kúpte si moje výrobky, ich výroba bola najdrahšia!“ Zobrať peniaze daňovníkom a prerozdeliť ich však nie je nič pôsobivé, to dokáže ktokoľvek. To, na čom záleží, sú výsledky. A tie sú v prípade Oficiálnej rozvojovej pomoci Európskej únie katastrofálne,“ prízvukuje slovenský europoslanec.

 

1.  Ako vidí efektivitu Oficiálnej rozvojovej pomoci samotná Európska únia 

Ako sa píše na oficiálnej stránke EÚ k téme Európskeho roka rozvoja (ktorým je rok 2015) – táto udalosť má byť okrem iného dobrou príležitosťou, ako európskym daňovníkom ukázať, že: „Každé euro minuté na rozvoj pomáha nielen ľuďom žijúcim v najchudobnejších krajinách sveta, ale aj samotným občanom Európskej únie.“ Takéto sebavedomé tvrdenie by si nedovolila ani súkromná firma a v prípade byrokratov je to absurdné. Vzhľadom na realitu je to navyše preukázateľné klamstvo.

 

2. Väčšina rozvojovej pomoci EÚ nekončí v chudobných krajinách

Ekonóm Thomas Bauer hovoril, že rozvojová pomoc EÚ je … „Výborným spôsobom na presun peňazí od chudobných ľudí v bohatých krajinách k bohatým ľuďom v chudobných krajinách.“ Európska únia však aj tento, už tak hlúpy koncept, obrátila na ruby, k ešte horšiemu. Ako totiž poukázali britskí poslanci v roku 2012, len 46 percenta rozvojovej pomoci EÚ končí v nízkopríjmových krajinách a zvyšok končí v krajinách so stredným príjmom – najmä v Turecku a Srbsku, ktoré sa konzistentne nachádzajú medzi piatimi najväčšími príjemcami rozvojovej pomoci Európskej únie.

Samozrejme, podľa niektorých je to tak správne, napr. britský poslanec Andrew Mitchel hovoril, že podpora prijatia Turecka do Európskej únie je súčasťou národného záujmu Británie. Rozvojovou pomocou si tak Európska únia plní aj politické ciele. A to, že „každé euro na rozvoj pomáha nielen ľuďom žijúcich v najchudobnejších krajinách sveta“ tak je čistý blud.

 

3. Oficiálna rozvojová pomoc Európskej únie často priamo škodí

Bývalý minister zahraničných vecí Bieloruska a neúspešný kandidát na prezidenta spomínal, ako tajná služba pri jeho zadržaní používala počítačovú výbavu a röntgeny s logami Európskej únie. Oficiálna rozvojová pomoc EÚ tiež poslúžila na vybudovanie biometrickej databázy, tímov so psami, člnov, termálnych kamier a kontrolných bodov pre pohraničnú stráž. Aj vďaka tomuto vybaveniu Bielorusko ľahšie bráni politicky nepohodlným ľuďom opustiť krajinu. Európska únia tak chcela pomôcť Bielorusko k rozvoju, ale reálne (minimálne v niektorých prípadoch, je otázne do akej miery) pomohla bieloruskej vláde k ešte väčšiemu a efektívnejšiemu útlaku.

Čo na to Európska komisia? Podľa jej hovorcu mala byť Oficiálna rozvojová pomoc Európskej únie použitá na kúpenie vybavenia, ktoré pomôže colným kontrolám a nie pohraničným strážam. Rozvojová pomoc EÚ mala podľa neho podporiť „demokraciu a slobodu, nie útlak“. Tento prístup je neuveriteľne naivný.

 

4. Len samotné prerozdeľovanie rozvojovej pomoci EÚ stojí násobne viac ako inde

Administratívne náklady pri Oficiálnej rozvojovej pomoci EÚ sú podstatne vyššie ako pri Oficiálnej rozvojovej pomoci samotných krajín, napríklad v porovnaní s Britániou sú administratívne náklady ODA EÚ až dvojnásobné.

 

5. Oficiálna rozvojová pomoc EÚ a prípady kolosálneho plytvania

– Policajti v Kongu sa vyparili

Európska únia v roku 2005 poskytla za peniaze daňovníkov vybavenie a výcvik zhruba 1000 policajtom v Kongu. Neskoršia kontrola v roku 2012 však už na tomto mieste nenašla „žiadne znaky polície ani policajných síl““.

– Viac ako polovica projektov v Kongu zlyhala

Vyššie uvedený prípad nie je žiadnou výnimkou, naopak. Podľa Dvora audítorov EÚ v rokoch 2003-2011 Kongu spustila v Kongu programy za 1,9 mld. eur a ich výsledok je takýto A) Menej ako polovica skúmaných programov priniesla alebo pravdepodobne prinesie väčšinu očakávaných výsledkov. B) A bez problémov ani nie sú tie projekty, kde ciele boli splnené. Aj tam si totiž môžu úradníci odškrtnúť splnený cieľ, ale hneď potom sa to môže rozpadnúť, ako tí policajti v Kongu, ktorí sa vyparili.

– 90 mil. eur na elektráreň, ktorá nefunguje

Európska únia za 90 mil. eur postavila v Palestíne elektráreň. Táto elektráreň však pre nedostatok paliva nie je v prevádzke.

– Milióny eur pre ľudí, ktorí neexistovali

Rozvojovú pomoc v Ghane „dostávali“ desiatky až stovky tisíc ľudí, ktorí však, ako sa ukázalo, neexistovali. Niekto si teda týchto ľudí vymyslel a EÚ im (mu) spokojne posielala peniaze.

–  Rozvojová pomoc platená ľuďom za to, že nebudú chodiť do práce

V roku 2007 sa v Palestíne dostalo k moci islamistické hnutie Hamas. EÚ však s touto vládou nesympatizovala, a tak rozvojovú pomoc EÚ aj naďalej poskytovala bývalým vládnym úradníkom, no len pod podmienkou, že zostanú doma a nebudú pre súčasnú vládu pracovať.

 

6. Míňanie len pre míňanie – viac peňazí je na príťaž

Pri projektoch za eurofondy je typické „míňanie pre míňanie“, na čo poukázal už aj Dvor audítorov. Pri Oficiálnej rozvojovej pomoci Európskej únie to však je ešte ďaleko absurdnejšie. Ako to opísal francúzsky poslanec Francois Duluc: „Musím povedať, že v týchto európskych projektoch je priveľa peňazí. Občas ani nevieme, ako ich minúť. Napríklad v twinningoch (projekty EÚ) máme občas 3,5 milióna eur na 2 roky. (…) Je náročné minúť 3,5 milióna eur v Albánsku, Moldavsku alebo Bosne. Niekedy musíme zaistiť, aby aktivity trvali 5 dní namiesto dvoch, a to so štyrmi expertmi namiesto dvoch, ktorí by dokázali spraviť tú istú prácu.“

Duluc tiež hovoril o tom, že sa Európska komisia sťažuje, keď neminú celý stanovený rozpočet, a potom musia projekt predĺžiť. Ako tiež povedal: „Mohol by som spraviť to isté a získať tie isté výsledky alebo občas absenciu výsledkov s polovicou prostriedkov, ktoré každý rok poskytujú (…). Ak je to takto v celom medzinárodnom rozvoji, je tu obrovský priestor na získanie peňazí a rozpočtov na podporu iných aktivít.“ Viac peňazí tak je často dokonca na príťaž. Humanitárni pracovníci totiž namiesto toho, aby v chudobných krajinách pomáhali, musia niekedy rozmýšľať nad tým, ako vyplytvajú celý rozpočet, aby neboli kritizovaní.

 

7.  Chybný prístup k rozvoju – podobne, ako eurofondy

Problémom chudobných krajín nie je to, že nemajú nedostatok peňazí, podobne, ako to nie je problémom ekonomicky podpriemerných regiónov v EÚ, ktoré sú podporované za eurofondy.

V oboch prípadoch je nedostatok peňazí len dôsledkom a nie príčinou. A príčinou je to, že tieto krajiny, resp. regióny nie sú dostatočne konkurencieschopné a nedokážu teda vytvárať hodnoty. Dotovanie cez eurofondy alebo rozvojovú pomoc EÚ tak túto celú situáciu ešte zosilní, keďže tie krajiny, resp. regióny sa naučia len uspokojovať potreby úradníkov a nie uspokojovať potreby zákazníkov. A aj tí, ktorí chcú legitímne podnikať, majú toto podnikanie sťažené, keďže táto „pomoc“ pokrivuje ekonomiku a konkurenciu. Na pokrivovanie trhov za rozvojovú pomoc Európskej únie poukazoval aj europarlament.

Ak teda chce Európska únia pomôcť chudobným krajinám, musí im pomôcť vytvárať bohatstvo. Namiesto dotácií by tak ďaleko viac pomohlo napríklad odbyrokratizovanie a zrušenie protekcionizmu v poľnohospodárstve EÚ. Chudobné krajiny by tak mohli Európskej únii poskytovať potraviny, vďaka čomu by boli sebestačnejšie, obyvatelia EÚ by mali lacnejšie potraviny a pomohlo by to zrejme aj samotným poľnohospodárom v Európskej únii, minimálne tých v krajinách ako je Slovensko, kde kvôli pokriveným dotáciám ani nemôžu normálne konkurovať.

Ak teda Európska únia chce pomôcť cudzím krajinám, v prvom rade musí zastaviť vlastné politiky, ktoré im ubližujú, čo znamená zrušenie ciel a necolných bariér voči týmto krajinám, najmä v poľnohospodárstve, ale nielen v ňom.

 

8. Absencia sebareflexie, prípadne zakrývanie zlyhaní

Napriek týmto všetkým faktom sa Európska únia aj naďalej pýši tým, že míňa najviac a aj to je jej málo, a preto žiada ešte viac. Pričom na to, že tieto peniaze sú míňané katastrofálne neefektívne absolútne nikto neberie ohľad. Zástancovia väčšieho míňania jednoducho žijú v bubline, kde pre nich existuje jednoduchý vzorec – viac míňania = viac dobra. Európska únia je navyše pri Oficiálnej rozvojovej pomoci často absolútne netransparentná a mnoho tiež nasvedčuje tomu, že sa svoje zlyhania v tejto oblasti v mnohých prípadoch snažila zakryť.

Európska únia už dnes dáva 0,42 percenta hrubého národného dôchodku na Oficiálnu rozvojovú pomoc Európskej únie. To je výrazne viac ako ostatné krajiny OECD, ktoré dávajú len 0,28 percent.

Neviem, kto rozhodol, že práve číslo 0,7 percenta je to ideálne na rozvojovú pomoc, ale je evidentné, že v čase, kedy sa Európska únia topí v dlhoch, kedy členské krajiny nemajú zaplatené desiatky miliárd faktúr, je takýto cieľ úplne mimo realitu.

Navyše oficiálna rozvojová pomoc Európskej únie je v mnohých prípadoch iba presun peňazí od chudobných ľudí v bohatých krajinách k bohatým ľuďom v chudobných krajinách. V roku 2012 iba 46 percent rozvojovej pomoci EÚ skončilo skutočne v chudobných krajinách. Nehovoriac o plytvaní, ako napríklad Kongo, kde zlyhala viac ako polovica projektov. Je preto najvyšší čas prestať sa hrať na veľkého donora a prestať mať ciele, ktoré sú jednoducho nereálne,“ zdôrazňuje slovenský europoslanec Richard Sulík.

eu

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Kotleba informoval, že hlasoval proti záverečnej správe o úmrtí generála Lučanského

0 icon

Bratislava 10. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Poslanec Národnej rady (NR) SR Marian Kotleba (ĽSNS) dnes na sociálnej sieti informoval, že hlasoval proti záverečnej správe, ktorá úmrtie generála Milana Lučanského za samovraždu označila s úplnou istotou. Naznačil aj prečo sa tak rozhodol V piatok 9. apríla hlasovaním o…

Princovia Andrew a Edward navštívili matku Alžbetu II. Pohreb britského princa Philipa bude 17. apríla na Windsorskom hrade

0 icon

Londýn 10. apríla 2021 (SITA/TASR/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Sakchai Lalit, Marko Erd)   Princovia Andrew a Edward v sobotu navštívili svoju matku kráľovnú Alžbetu II., ktorá sa nachádza na hrade Windsor po smrti manžela princa Filipa Edward a jeho manželka Sophie strávili na hrade približne hodinu. Grófka z Wessexu pri odchode novinárom povedala, že…

Pohreb britského princa Philipa bude 17. apríla na Windsorskom hrade

0 icon

Londýn 10. apríla (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Chad Hipolito)   Pohreb britského princa Philipa sa uskutoční 17. apríla na Windsorskom hrade bez prítomnosti verejnosti, oznámil v sobotu Buckinghamský palác Podľa agentúry AP palác taktiež uviedol, že princ Harry, ktorý sa vzdal plnenia svojich povinností členov kráľovskej rodiny a teraz žije v Kalifornii, sa zúčastní…

V Rakúsku zatkli možného spolupáchateľa teroristického útoku vo Viedni

0 icon

Viedeň 10. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   V Rakúsku zatkli možného spolupáchateľa novembrového teroristického útoku v centre Viedne, ktorý si vyžiadal štyri životy, vyše 20 zranených a prihlásila sa k nemu extrémistická organizácii Islamský štát, informovala v sobotu tamojšia prokuratúra Hovorkyňa oddelenia viedenskej prokuratúry pre agentúru AFP uviedla, že zatknutý muž…

Štátny ústav pre kontrolu liečiv eviduje viac ako tritisíc hlásení podozrení na nežiaduce účinky vakcín, z toho 134 závažných

0 icon

Bratislava 10. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   V súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) k 9. aprílu eviduje 3050 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín. Z celkového počtu hlásení je 134 závažných, čo predstavuje 4,4 percenta hlásení. Na svojej stránke to uviedol ŠÚKL Medzi najčastejšie…

Volodymyr Zelenskyj sa stretne s Recepom Tayyipom Erdoganom

0 icon

Istanbul 10. apríla  (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Turkish Presidency)   Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pricestoval do Turecka, kde sa má stretnúť s tamojším prezidentom. Kancelária Recepa Tayyipa Erdogana uviedla, že lídri prediskutujú bilaterálne vzťahy, ktoré sú podľa neho "na úrovni strategického partnerstva" Stretnutie sa koná v čase zvyšovania napätia na východnej hranici Ukrajiny, kde…

Matovič svojimi výrokmi nahneval mnohých: Zástupcovia občianskej spoločnosti vyzývajú Hegera k odsúdeniu nenávistných prejavov voči ŠÚKL. Riaditeľ Virologického ústavu BMC SAV žiada ministra financií o ospravedlnenie

0 icon

Bratislava 10. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook)   Zástupcovia občianskej spoločnosti vyzývajú predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO) a vládu SR k odsúdeniu nenávistných prejavov a iniciovaniu prešetrenia vyhrážok voči pracovníkom a pracovníčkam Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV) Zástupcovia občianskej spoločnosti upozornili, že ide o…

Branislav Gröhling: Stále uvažujeme o tom, že prijímacie pohovory na SŠ budú prezenčné. V týchto dňoch príde na školy prvá časť financií na nákup učebníc

0 icon

Bratislava 10. apríla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel, Pixabay)   Stále uvažujeme o tom, že prijímacie pohovory na stredné školy budú prezenčnou formou. Počas týždňa to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) Podľa šéfa rezortu školstva je to dôležité napríklad pri osemročných gymnáziách a bilingválnych odboroch. "Takže…

Kresťanskí aktivisti vyzývajú k občianskemu odporu: Príďte v nedeľu na individuálnu modlitbu pred kostol o 15 h.

0 icon

Bratislava 10. apríla 2021 (HSP/Foto:screenshot)   So zákazom slávenia bohoslužieb Veľkej noci sa kresťanskí aktivisti odhodlali k verejnej výzve veriacim, aby sa pokojným ale demonštratívnym spôsobom modlili za ukončenie obmedzovania náboženskej slobody už túto nedeľu aj každý deň pred kostolom so sviečkou v ruke Spolu s petíciou , ktorá žiada…

Minister financií Matovič poslúžil Budapešti ako „užitočný hlupák“, tvrdí poslanec Kmec

0 icon

Bratislava 10. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Podľa poslanca Petra Kmeca (Hlas-SD) minister financií Igor Matovič (OĽaNO) poslúžil Maďarsku v kauze Sputnik V ako „užitočný hlupák“. Kmec zároveň uviedol, že konanie ministra financií počas jeho ciest do Moskvy a Budapešti považuje za demontáž dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí. V…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

USA a NATO sa označili za novú „svätú inkvizíciu“ !

0icon

Historické zhody medzi pseudorealitou vytvorenou v USA a NATO a hrôzami stredoveku sú čoraz zreteľnejšie. Niet pochýb o tom, že všetko, čo je ,,vyhlásené" na brehoch Potomacu a Temže je ,,nespochybniteľná pravda" . Každý, kto si dovolí o tom čo i len zapochybovať , podlieha represiám a sankciám. Paralely sú…

René Pavlík

Jubileum

0icon

Také naše.  Pred deväťdesiat piatimi (95!) rokmi sa v maličkej obci Červený Hrádok narodil SLOVÁK František Vnuk. Nemusím namáhavo pátrať, aby som mohol prehlásiť, že napriek jeho zásluhám a úctivému veku je pre väčšinu národa neznámy. Asi preto, lebo je po celých  život skromný, pracovitý, poctivý a slušný. Nepreslávili ho…

Ivan Štubňa

List z Gambáčikova č. 15

0icon

Vážený pán bývalý a nový zakonšpirovaný  premiér, píšeme ti trochu neskôr, lebo ste mali vo vláde oný taký bordel, že sa v tom ani divá sviňa a ani tá filmová Sviňa nevyzná. A ľudia už vôbec nie. Bolo nám ale záhadné, že všetci v osade sa usmievali lebo oni už asi vedeli ako sa ten…

Marek Bičík

Referenčná krajina.

0icon

Určite väčšina z nás už počula výrok, že vrámci EÚ sme referenčnou krajinou pre "boj" s korona vírusom. Čo to ale znamená, vie málokto. Alebo to má len ďalší, v skutočnosti celkom iný význam, ktorý sa nesmie vysloviť presne a preto je zabalený do pozlátka. Rozhodne to nieje žiadna pochvala!…

Ivan Holek

Tajomstvo čísel odhaľuje vážnosť doby!

0icon

V číslach býva zakódované posolstvo. Skrýva sa v nich osud a predurčenie. Treba len určitú vnímavosť na to, aby sme ich tajomstvo odhalili. Na dôkaz toho si teraz odhalme číselné predurčenie, hovoriace o nesmiernej vážnosti súčasnej doby. A to hlavne z toho dôvodu, že ľudstvo túto vážnosť nevníma a nepoznáva.…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10: Veci, ktoré sú v ostatných krajinách úplne inak

0 icon

Pri príchode do novej krajiny sa zriedka zaujímaš o špecifické miestne tradície, ktoré by si mal zrejme dodržiavať. V iných krajinách by zasa ale nás považovali za čudá, ktoré to majú naruby. Je jasné, že zvyklosti sú v rôznych krajinách iné. Ak sa ale na konci roka (pretože COVID-19 nás…

Práca kuriéra vie byť náročná, no Jason sa pri nej zábava takto

0 icon

Aj ty si sa určite niekoľkokrát za život zastavil a sklonil ku psíkovi, ktorého si stretol na ulici. Práca kuriéra niekedy tiež zahŕňa stretnutie zo zvieratkami. Jason Hardesty z New Orleans patrí medzi veľkých milovníkov psov. Robí kuriéra pre UPS, a tak sa rozhodol, že si urobí fotografiu s každým…

Bol človek skutočne na Mesiaci? (1. časť)

0 icon

Jeden z najúžasnejších ľudských činov sa spochybňuje aj v súčasnosti. Prečo vesmírny modul nezanechal stopy na povrchu Mesiaca? Prečo vlajka veje, aj keď na Mesiaci nefúka vietor? Podobné otázky sú stále predmetom diskusií. V rámci dvojdielneho článku si zhrnieme základné fakty, ako aj motiváciu USA niečo také hypoteticky predstierať. Astronaut lode Apollo XI…

10+ Smoliari, ktorí mali naozaj veľmi zlý deň

0 icon

Keď ráno vstaneš, nikdy nevieš, čo sa bude celý deň diať. Možno bude plynúť okamih za okamihom hladko ako po masle. Možno však aj na teba čaká zlý deň plný blbých náhod. Ľudia z dnešného príspevku to zrejme mali podobne. Ak máš naozaj zlý deň a chceš sa cítiť lepšie,…

Dizajnérka vytvára skvelo vyzerajúce bezvýznamné produkty

0 icon

"Nepohodlné" je vlastne taká zbierka najnepohodlnejších každodenných produktov. Na svedomí to ma dizajnérka Katerina Kamprani. Zatiaľ čo väčšina dizajnérov sa snaží vytvoriť čo najužitočnejší produkt, u Kateriny je to práve naopak. Tá sa snaží so svojimi produktami sťažovať život snáď každému. Viac info: theuncomfortable.com Dizajnérka Katerina a jej výt

Vo svete IT

Séria iPhone 13 konečne príde s technológiou, ktorú používajú Android výrobcovia zopár rokov

0 icon

Vyššia obnovovacia frekvencia obrazovky bola ešte pred niekoľkými rokmi výlučne využívaná medzi hráčmi počítačových hier, či medzi ľuďmi spracovávajúcim obraz a iné audio vizuálne médiá. Pred pár rokmi sa však technológia dostala aj do omnoho menšej kategórie zariadení, ako klasické počítačové monitory, či notebooky. Technológia vyššej obnovovacej frekvencie sa totižto…

Nadstavba MIUI 12.5 prinesie konečne to, po čom všetci tak dlho voláme!

0 icon

Aktualizácie smartfónov sú najmä posledným rokom skôr trestom ako odmenou. Mnohé pády aplikácií, nefunkčnosť základných funkcií, malé bugy či dokonca problémy s bootloop sprevádzajú smartfóny už dlhšiu dobu, a preto si skôr dobre rozmyslíme, či nám tá aktualizácia stojí za to. Problémy sprevádzajú mnohých výrobcov, avšak Xiaomi v tomto smere…

Apple podľa očakávania ovládol rebríček najpredávanejších smartfónov za január 2021. Ako dopadla konkurencia?

0 icon

Rok, čo rok, Apple dominuje v rebríčku 10 najlepšie predávaných smartfónov. Zatiaľ, čo v prvej polovici minulého roka dominoval iPhone 11, tak v druhej to už bol iPhone 12. Úvod tohto roka naznačuje, že nebude tomu inak ani v roku 2021.  Apple dominuje. Medzi TOP 10 modelmi má celkovo 6…

WhatsApp uvoľnil nové nálepky pre všetkých. Do aplikácie ich dostanete v priebehu pár sekúnd. Tu ich stiahnete!

0 icon

WhatsApp služba patrí v súčasnosti medzi najrozšírenejšie komunikačné platformy na svete. Rovnako jej vývojári neustále pracujú na nových funkciách, či rôznych vylepšeniach. Najnovšie služba v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), pripravila pre používateľov nový balík nálepiek. Informuje o tom samotná služba prostredníctvom svojho blogu. WhatsApp: Nové nálepky sú dostupné…

Pozrite sa na novú Škodu Octaviu vo verzii Sportline. Páči sa vám? Vyzerá super!

0 icon

Škodovka vo všeobecnosti patrí medzi populárných výrobcov automobilov a to nielen v našom regióne, ale aj v ďalších častiach sveta. Jedným vôbec z najpopulárnejších modelov je Škoda Octavia, ktorá oslovuje z roka na rok čoraz viac záujemcov o nový automobil. Octavia Sportline 2021 Najnovšie Škoda prostredníctvom svojich stránok zverejnila bližšie…

Armádny Magazín

Čína požaduje, aby USA zverejnili činnosť vojenských biologických laboratórií

0 icon

Čína, 10. apríl 2021 (AM) – Vláda ČĽR sa začala zaujímať o prácu amerických laboratórií na Ukrajine, čím reagovala na protičínske útoky USA. Na Ukrajine funguje sieť laboratórií financovaných Pentagonom. Dohoda medzi Ukrajinou a USA zaväzuje Kyjev odmietnuť zverejnenie informácií označených americkým ministerstvom obrany za citlivé. Ti

Logika USA: Útok na Donbas rozviaže Putinovi ruky

0 icon

USA, 10. apríl 2021 (AM) – Pokus ukrajinskej armády zaútočiť na Donbas bude pravdepodobne v tomto konflikte posledným. Washington s takýmto scenárom spokojný nie je.   Luhanská a Donecká ľudová republika čelí narastajúcej ukrajinskej agresii. Režim prímeria, na ktorý bol ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij taký hrdý, existoval presne do uk

Americká vojenská veľvyslankyňa mala na Donbase nášivku s nacistickým symbolom

0 icon

Ukrajina, 10.apríl 2021 (AM) – Podľa agentúry „EADaily“ prišla vojenská zástupkyňa veľvyslanectva USA v Kyjeve, plukovníčka americkej armády Brittany Stewartová, na inšpekciu do bojovej zóny oblečená v uniforme 72. samostatnej mechanizovanej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny, pričom na rukáve mala nášivku s dvojitým šípom, lebkou a nápisom „Ukrajina alebo smrť“.   [c

Za posledné dva týždne dezertovalo z frontovej línie viac ako 240 ukrajinských vojakov

0 icon

Ukrajina, 10.apríl 2021 (AM) – Podľa správy šéfa Vojenskej polície na Donbase za posledné dva týždne opustilo jednotky 244 ukrajinských vojakov, z ktorých šiesti utiekli aj so zbraňami. Oznámil to oficiálny zástupca Ľudovej milície DĽR.   „Najväčší počet dezertérov je z Operačného velenia „Vostok» — 183, z toho z

Čím sa líšili vojská SS od vojsk NKVD?

0 icon

Nemecko, 9. apríl 2021 (AM) – Sovietska NKVD (Narodnij komissariat vnútrennich del) mala dve kompetencie – štátnu bezpečnosť a ministerstvo vnútra. Avšak nemecká SS (Schutzstaffeln) bola rýdzo straníckou štruktúrou, k štátnym orgánom nemala žiadny priamy vzťah. Hoci prenikala do všetkých súčastí štátneho aparátu a prioritne

Svetlo sveta

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

Najdôležitejší žalm Veľkej noci

0 icon

Autorstvo žalmov sa pripisuje kráľovi Dávidovi, ktorý približne 1000 rokov pred príchodom Krista zostavil ich podstatnú časť. Starý zákon nám hovorí, že kráľ Dávid miloval hrať na harfe a žalmy boli oslavnými piesňami radosti, ale aj žiaľu v utrpení. Skutočný význam žalmov sa vie pochopiť, ak sa ich modlíme z…

Arcibiskup Sokol v knihe podrobne odhalil zákulisie intríg a klamstiev, ktorým čelil po nástupe Bezáka

0 icon

Žiadna kresťanská láska a milosrdenstvo, ale špinavosti, intrigy a klamstvá. Takto by sa dali dali zhodnotiť pomery po nástupe Roberta Bezáka voči arcibiskupovi Sokolovi od samotného jeho nástupu, tak ako ich arcibiskup Sokol podrobne rozpísal vo svojej knihe pamätí pod názvom „Je čas mlčať a čas hovoriť.“ Arcibiskup Sokol uviedol, že vymenovanie Bezáka…

Kardinál Mauro Piacenza: Pokánie v čase núdzového stavu

0 icon

Prinášame v plnom znení duchovný podnet k prežívaniu Veľkého pôstu od hlavného pápežského penitenciára kardinála Maura Piacenzu. Úvaha z pera kardinála Maura Piacenzu bola publikovaná na internetovej stránke Apoštolskej penitenciárie pod titulom „La penitenza al tempo dell’emergenza. Riflessioni per la Quaresima 2021“ a vyšla 18. februára aj v denníku L´Osservatore…

Predseda KBS : Ignorovanie požiadaviek Cirkvi sa stalo neudržateľné

0 icon

Výkonná moc v krajine obmedzila náboženskú slobodu neprimeraným spôsobom. Predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský to dnes napísal ministrovi financií a poverenému ministrovi zdravotníctva Eduardovi Hegerovi. „Ignorovanie zásadných požiadaviek Cirkvi sa stalo neudržateľné. Je zbytočné rozoberať, pod akým tlakom sme celé mesiace – od ľudí, ktorí si žiadajú aspoň najzákladnejšiu duchovnú…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali