Richard Sulík: Eurofondy – tunel, aký na Slovensku nemá obdobu

Bratislava, 22. januára 2017 (HSP/Foto: HSP)

 

„Za tých desať rokov, čo tu vládne Robert Fico s jeho partičkou sme si už naozaj mohli zažiť všeličo a predsa len udejú sa veci, kde aj po tom všetkom sa človek len s nemým úžasom díva, že koľko plechového ksichtu treba na to, aby to, čo vám chceme dnes predstaviť, sa mohlo udiať,“ uvádza Richard Sulík vo svojom blogu

????????????????????????????????????????????

„Systematické rozkrádanie eurofondov tentokrát v oblasti poradenstva. SaS vždy upozorňovala na korupčné kauzy, a preto to robíme aj v tomto prípade a je to naozaj niečo veľmi nepekné. Medzičasom sme podali 14 podnetov na OLAF. V niekoľkých prípadoch sa vedie vyšetrovanie a vyzerá to tak, že aj v tomto prípade rozkrádania eurofondov sa to tak skončí,“ tvrdí Richard Sulík vo svojom blogu a prezentuje názory Lucie Nicholsonovej, ako aj vlastné postoje v tejto oblasti.

 

Lucia Nicholsonová: Taká zlá situácia v oblasti čerpania eurofondov, ako je dnes, ešte na Slovensku nebola. Výzvy stoja naprieč všetkými operačnými programami, nedodržiavajú sa harmonogramy výziev a eurofondy sa nečerpajú. Ak si uvedomíte, že už celé tri roky môže Slovensko čerpať eurofondy z nového programovacieho obdobia, v ktorom je veľa peňazí najmä pre regióny na dobudovávanie škôlok, škôl a podobne, tak je naozaj zarážajúce, že za tie tri roky sme vyčerpali 3,9 %. To je absurdne málo a nehovorím to len tak. Teraz sa totiž začala diať taká nová móda na Slovensku, že jednotlivé ministerstvá si začali outsourcovať poradenské služby pre jednotlivé firmy. A je to v obrovských balíkoch peňazí. Zatiaľ vyčerpali 75 miliónov eur na poradenstvo, ktoré je bližšie nešpecifikované, ale toto bude pokračovať a ja musím upozorniť, že celé sa to čerpá z technickej pomoci, ktorú dostávame od Európskej únie a v tej technickej pomoci pre nové programovacie obdobie je 650 miliónov eur. To znamená, zatiaľ sme niekde na 100 miliónoch eur, ale tento vlak pôjde ďalej. Myslíme si, že ide, zatiaľ, o 100 miliónový tunel do eurofondov, aký doposiaľ pri čerpaní eurofondov na Slovensku nemá obdobu. A to už sme na Slovensku naozaj mali všeličo, od sociálnych podnikov až po mýtny tender, nástenkový tender a podobne. Musím povedať, že toto tunelovanie eurofondov sa deje nanajvýš vulgárnym spôsobom.

V roku 2014 ministerstvo vnútra za záhadných okolností spustilo tender na vysúťaženie poradenských, audítorských a právnych služieb a vysúťažili si 10 subjektov a len z týchto desiatich subjektov si teraz jednotlivé ministerstvá môžu vyberať toho, kto im bude radiť pri eurofondoch. Ministerstvá tak aj robia. Najviac z toho celého balíka eurofondov, ktorý bol zatiaľ minutý, teda 75 miliónov eur, odčerpala firma Deloitte v hodnote 33,4 milióna eur. Problém ale je, že Deloitte robí len to, čo robia ľudia na ministerstvách. My už dnes máme na ministerstvách zamestnaných stovky úradníkov, ktorí sú platení z technickej pomoci a sú tam od toho a majú aj v popise práce to, čo si ešte plus ministerstvá zadávajú pre Deloitte. Už len v tomto je duplicita a sú na to míňané obrovské peniaze. Napriek tomu, že experti napríklad z firmy Deloitte poberajú vysoké hodinové sadzby okolo 130 eur na hodinu, je čerpanie eurofondov horšie ako kedykoľvek predtým, keď to zastrešovali rádoví zamestnanci ministerstiev, ktorí majú v náplni to isté, ako externí poradcovia. To znamená, že tí externí poradcovia sú absolútne zbytoční. Najabsurdnejšia je situácia na ministerstve pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja. Tam ešte za Jahnátka podpísali s firmou Deloitte realizačnú zmluvu za 6,6 milióna eur. Problém je ale v tom, že Integrovanému regionálnemu operačnému programu (IROP) dnes šéfuje človek, ktorý sa volá Marek Mitošinka, ktorý až donedávna pracoval pre Deloitte ako poradca. Do konca roku 2015 tam pracoval ako poradca, robil tam poradenské služby za vysoké hodinové sadzby, napríklad pre operačný program pod ministerstvom dopravy a fakturoval za Deloitte a dnes tento človek pracuje na ministerstve pôdohospodárstva a zadáva premrštené objednávky pre Deloitte.

Lenže to nie je len o tom, že on im zadáva objednávky, ktoré by mali v skutočnosti robiť interní zamestnanci, to je o tom, že Deloitte v mnohých prípadoch vážne pochybil pri tom, čo mal zadané ako externý poradca. Napríklad, úplne spackal výzvu na materské škôlky. To je presne tá výzva, o ktorú sa v predvolebnej kampani opieral Robert Fico, keď hovoril, že 80 miliónov eur pôjde na škôlky. Nuž, vyšla výzva, ktorá bola ale tak v rozpore s nariadeniami Európskej komisie, že musela byť stiahnutá. A potom dostali novú objednávku, zase Deloitte, aby opravili svoje vlastné chyby a nanovo si fakturovali za opravu svojich vlastných chýb. Dnes je tá výzva zverejnená nanovo, ale s časovým posunom, to znamená, regióny nemajú peniaze na tie škôlky. Už sľúbili ľuďom, že zoberú ich deti do škôlky a teraz to nemajú z čoho zaplatiť, to sú vážne škody, ktoré sú týmto napáchané.

To tiež nie je všetko. Deloitte napríklad pre ministerstvo pôdohospodárstva robí na základe objednávok od svojho bývalého zamestnanca také veci, ako je napríklad Príručka pre verejné obstarávanie IROP. Má asi 90 strán. Je tak? 70 strán a táto príručka, mám na to objednávku aj faktúru, stála 95 tisíc eur. Podľa našich informácií, ktoré máme zvnútra od jednotlivých zamestnancov, táto príručka k procesu verejného obstarávania už existuje, minimálne pre operačný program kvalita životného prostredia a Úrad pre verejné obstarávanie. To znamená, že sa domnievame, že Deloitte vydá takúto príručku pre IROP pre ministerstvo pôdohospodárstva a copy past-om s minimálnymi zmenami vydá takú istú príručku pre iné ministerstvá. A nanovo si za to fakturuje peniaze. Toto je presne to, čo Európska komisia nechce, aby sa dialo. Preto z tohto miesta chcem vyzvať ministerku pôdohospodárstva pani Matečnú, nech si urobí poriadok na ministerstve. Nie je možné, aby človek, ktorý do konca roka 2015 pracoval pre Deloitte, im dnes v premrštených sumách dával objednávky na niečo, čo robia jej interní zamestnanci. Toto považujeme za neprípustné a doslova za tunelovanie eurofondov.

 

Richard Sulík: Počuli ste približne, o čo ide, považujeme to za veľkú nehoráznosť, že v podstate vláda čerpá peniaze z technickej pomoci na stovky zamestnancov ministerstiev, ktorí majú niečo robiť, a potom ešte dá desiatky miliónov eur na tú istú prácu nejakej súkromnej spoločnosti. Potom sa len čudujeme, prečo nie sú škôlky atď. My budeme v tejto veci konať, konkrétne:

  1. O tomto tunelovaní eurofondov budeme informovať Európsku komisiu a príslušné generálne riaditeľstvo, lebo presne toto nechcú, aby sa dialo, presne takéto duplicitné práce, respektíve takéto plytvanie finančnými prostriedkami. Podľa mojich skúseností si tie listy minimálne prečítajú, v niektorých prípadoch aj konajú. Takže budem informovať Európsku komisiu, čo sa tu deje, ako hrubo sa tu porušujú zásady a pravidlá pri čerpaní eurofondov.
  2. Spoločnosť Deloitte je veľká svetová organizácia, ktorá má všade vo svete veľmi dobré meno a povesť a túto povesť si aj strážia. Preto majú aj vnútorné oddelenie tzv. Complains. Myslím si, že aj ich by trebalo informovať, akým spôsobom tu postupuje táto spoločnosť, v akom ťažkom konflikte záujmov sa nachádza bývalý zamestnanec spoločnosti Deloitte a terajší zamestnanec ministerstva pôdohospodárstva, ktorý svojmu bývalému zamestnávateľovi prihráva zákazky.
  3. Samozrejme, tie veci, ktoré už prebehli a neboli v poriadku, tak tam podáme podnety na OLAF. Myslím si, že budú možno 2 alebo 3.
  4. A, samozrejme, ponechávame si všetky ďalšie možnosti podľa toho, ako sa tento prípad s rozkrádaním eurofondov vyvinie.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:01

Spoločnosť Nafta chce vybudovať zberné naftové strediska na úpravu ropy a sprievodného horľavého zemného plynu v katastrálnom území obce Brodské v Skalickom okrese. Účelom navrhovanej činnosti je zriadenie geologického diela, respektíve odvŕtanie prieskumného vrtu Brodské 109. Cieľom činnosti je efektívne využitie nerastných surovín pri súčasnom zvýšení energetickej sebestačnosti a bezpečnosti Slovenska, uviedla Nafta v sprievodnom dokumente k zámeru činnosti.

14:00

Viac ako polovica elektriny vyrobenej v Španielsku by v tomto roku mohla pochádzať z obnoviteľných zdrojov. Uviedla to štátna tajomníčka pre energetiku Sara Aagesenová na podujatí v Madride.

13:57

 Zamestnanec má nárok na príspevok na rekreáciu, pokiaľ je zamestnaný v spoločnosti, ktorá má viac ako 50 zamestnancov. Platí pritom 45 % oprávnených nákladov, teda 225 eur z maximálnej možnej sumy stanovenej na 500 eur. Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení však upozornila na to, že pre zamestnávateľov je to komplikácia, pretože sa neberie ohľad na finančnú situáciu podniku. Napriek tomu väčšina politických strán neplánuje rekreačné poukazy zrušiť.

13:55

Farmári v Španielsku a Taliansku využívajú staré aj moderné techniky, aby zabezpečili výrobu obľúbených produktov vrátane olivového oleja či prosecca, keďže klimatická zmena ich núti rýchlo sa prispôsobiť. 

13:53

Obchodné vzťahy medzi Európskou úniou (EÚ) a Čínou sú “vysoko nevyvážené”, povedal komisár EÚ pre obchod Valdis Dombrovskis v rámci svojho prejavu v Šanghaji. Obchodný deficit EÚ totiž v súčasnosti dosahuje takmer 400 miliárd eur ročne.

13:52

Na Slovensku je dlhodobo neobsadených vyše 90.000 pracovných pozícií, pomôcť by mohlo zamestnávanie cudzincov. Ako upozornila Asociácia personálnych agentúr Slovenska (APAS), potreba zamestnávania cudzincov na Slovensku je urgentná, avšak riešenie pomocou systému národných víz je nedostatočné, treba systémové riešenia.

13:51

Žatva v roku 2023 bola mierne nadpriemerná, kvalita zožatých plodín však nebola všade prvotriedna. 

13:44

Vojna na Ukrajine znížila hospodársky rast v Európe a výrazne zvýšila infláciu na celom kontinente, pričom horšie dôsledky sa ešte len prejavia.

13:41

Libanonská armáda a príslušníci civilnej obrany zachránili 27 migrantov z paluby potápajúcej sa lode pri pobreží na severe Libanonu.

13:39

Zosunul sa veľký úsek diaľnice na juhozápade Švédska. Zosuv zasiahol najmenej štyri autá a autobus, do nemocnice previezli s ľahkými zraneniami troch ľudí, uviedla polícia.

13:37

 Pápež František odsúdil “bojovný nacionalizmus” a vyzval na celoeurópsku reakciu na migráciu, aby sa zo Stredozemného mora nestal “cintorín dôstojnosti”. Ľudia, ktorí riskujú svoje životy na mori, totiž podľa neho nepodnikajú vpády do Európy ale hľadajú prijatie.

13:28

Juhokórejský opozičný líder I Če-mjong ukončil 24-dňovú hladovku. Oznámil to hovorca Demokratickej strany dva dni po tom, ako parlament umožnil prokuratúre jeho trestné stíhanie v korupčnej kauze. 

12:48

 Francúzsko tento týždeň zatklo a obvinilo z genocídy v roku 1994 bývalého regionálneho predstaviteľa Rwandy. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke zber hrozna v Poľnohospodárskom družstve Mojmírovce v okrese Nitra

Autor: FOTO TASR-Henrich Mišovič

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Dokedy sa môže na jeseň siať tráva? Po tomto dátume z toho už nič nevyrastie

0 icon

23.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Dokedy sa môže siať tráva? Termín je veľmi dôležitý. Ak trávu zasejeme neskoro, nestihne sa pred mrazom zakoreniť. Skontrolujte, kedy je najlepšie to urobiť, aby ste si užili zelený koberec na jar.

Svadba sa skončila skutočnou nočnou morou. Zrazu ochorelo 70 hostí

0 icon

23.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Pre nevestu a ženícha je svadobná hostina vyvrcholením toho, čo mnohí považujú za najšťastnejší deň v živote. V prípade novomanželského páru z Austrálie to však bolo úplne inak. Ich svadba sa zmenila na nočnú moru po tom, čo ochorelo 70 z 300 účastníkov.

Medový koláč - recept na krehké cesto s krémom. Sladkosť rozbíja vrstva slivkového lekváru

0 icon

23.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Medový koláč je koláč, ktorý si väčšina ľudí spája so sviatkami. Tento lahodný dezert však môžete pripraviť aj bez príležitosti - pre seba a svoju rodinu alebo pre hostí na rodinnej oslave či posedenie s priateľmi. Je krehký, jemný a mimoriadne chutný. Náš recept…

Komu pristane mullet? Strih "vpredu biznis, vzadu párty" sa po 40 rokoch vracia na scénu

0 icon

23.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Mullet hair sú známe aj ako strih "na českého futbalistu". Najobľúbenejší bol v 80. a 90. rokoch 20. storočia, ale v poslednom čase opäť zaujal svoje miesto v kaderníckych salónoch a nezdá sa, že by sa mal stať minulosťou.

Bola objavená najstaršia drevená konštrukcia. Nevyrobili ju Homo Sapiens

0 icon

23.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Najstaršia drevená stavba na svete, ktorú práve objavili archeológovia, má pol milióna rokov. Je staršia ako náš druh a bola pravdepodobne vytvorená rukami predkov Homo Sapiens. Vedci o objave informovali v najnovšom čísle časopisu Nature.

Armádny Magazín

Obilné vojny

0 icon

Ukrajina, 23. september 2023 - Rekordnou úrodou a odstúpením od nevýhodnej dohody o obilí pripravilo Rusko Ukrajinu o možnosť predať celú úrodu, za ktorú sa nakupovali zbrane. Okrem toho ukrajinské obilie spôsobilo konflikt medzi Ukrajinou a jej najbližšími spojencami. Napriek nadšenej podpore Ukrajiny Poľsko, ktoré je na čele spojencov Kyjeva,…

Ruské sily na letisku pri Kremenčuku ničili ukrajinské bombardéry - nosiče západných rakiet

0 icon

Ukrajina, 23. septembra 2023 - "Útok na veliteľstvo Čiernomorskej flotily v Sevastopole je zdrvujúcim úderom pre celú ruskú elitu, ktorá to so zmrazením konfliktu na jeseň 2023 myslí vážne. Do vojny sa im stále nechce. Súhlasia s akýmikoľvek, aj s tými najhanebnejšími podmienkami prímeria. Stále považujú 24. 2. 2022 za katastrofálnu…

„Mizerný výsledok“: Západ začína triezvo hodnotiť výsledky letného „protiútoku“ Ukrajiny

0 icon

Ukrajina, 23. september 2023 - Američania uvádzajú, že straty Kyjeva počas ukrajinskej protiofenzívy sú 40 tisíc ľudí. "Tak veľa smrtí za taký mizerný výsledok," reaguje Elon Musk v sociálnych sieťach na investora Davida Sachsa, ktorý mu prečítal článok Davida Pineho, bývalého analytika Pentagonu a poradcu súčasného prezidentského kandidáta USA Viveka…

Politológ vysvetlil ako Európa zasahuje svoje vlastné rozhodovacie centrá

0 icon

USA, 23.september 2023 - Konžská vláda poprela správy viacerých svetových médií o vojenskom prevrate, ktorý sa v krajine uskutočnil na pozadí odchodu prezidenta do New Yorku na Valné zhromaždenie OSN. "Šíria sa nepravdivé informácie, že v meste Brazzaville (hlavné mesto Konžskej republiky) sa odohrávajú vážne udalosti. Vláda tieto falošné

Prečo na tak nezvyčajne dlho prišiel kurátor čínskej diplomacie do Ruska

0 icon

Rusko, 23. september 2023 - Návšteva čínskeho ministra zahraničných vecí Wanga Yi v Rusku je nezvyčajne dlhá (od 18. do 21. septembra), pretože zahŕňa hneď niekoľko blokov rokovaní Oficiálne sa cesta čínskeho hosťa uskutočnila na pozvanie tajomníka Bezpečnostnej rady Nikolaja Patruševa. A cieľom návštevy je uskutočniť ďalšie kolo strategický

TopDesať

Bizarnosti zachytené na fotografiách zažiješ maximálne raz za život

0 icon

Na bizarnosti môžeme natrafiť kedykoľvek a takmer kdekoľvek. Aj to je jedna z krásnych vecí, ktorá zdobí našu planétu. Nikdy nás neprestane prekvapovať, pretože si pre nás vždy pripraví niečo nové. Či už je to netradične tvarované ovocie a zelenina, alebo porušovanie gravitačného zákona, stále sa nájdu veci, ktoré nás…

Máte dobrý zrak? Týmto fotografiám nebudete veriť!

0 icon

Máte dobrá zrak? A veríte všetkému, čo vidíte na vlastné oči? Týmto fotografiám tak ľahko neuveríte, aj keď sú skutočné. Kráčate pokojne, keď zrazu váš pohľad stretne niečo, čomu nemôžete uveriť. Nie, nie ste v pohodlí svojej postele a nesnívate. To, čo vidíte, je trochu zvláštna konfigurácia reality, na ktorú…

Toto sú tie najkrajšie herečky v Hollywoode

0 icon

V dnešnom článku si predstavíme najkrajšie herečky, ktoré nájdeme vo filmoch z Hollywoodu. Nikto nemôže s istotou povedať, kto je najkrajšou herečkou roku 2023. Existuje však niekoľko kandidátov na titul. Hollywood je domovom niektorých z najkrajších žien sveta. Je považovaný za filmové centrum sveta.

Kuchyňa a nekonečné utrpenie: Fotografie zlyhaní v kuchyni

0 icon

Kuchyňa a kuchynské tímy nie vždy fungujú ako dobre namazaný stroj. Za týmito kuchynskými krídlovými dverami sa skrývajú rôzne príbehy, udalosti a emócie. Väčšina z nich je pozitívna, ale občas sa stane aj niečo zlé. Pravdou je, že v takom prostredí, kde je vysoký pracovný tlak, rozmanitý personál a konštantný…

Dosiahnite pohodlie prekročením svojej komfortnej zóny

0 icon

Ľudia majú evolučnú potrebu čeliť výzvam – cítiť nepohodlie. Viete však, že pohodlie môžete dosiahnuť práve prekročením svojej komfortnej zóny? To je hlavné odhalenie knihy The Comfort Crisis od novinára Michaela Eastera, knihy o prijatí nepohodlia s cieľom „získať späť svoje divoké, šťastné a zdravé ja“. Prostredníctvom svojho výskumu Easter zistil,…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali