Prokurátor Jaroslav Kozolka sa v otvorenom liste obracia na Kysela: “Ako si mohol pripravovať obžalobu bez vedomosti o spôsobe vybavenia mimoriadneho opravného prostriedku?” “Nie som si istý, či si skutočne postupoval nezaujate a v súlade so zákonom”

Bratislava 9. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)

 

Na  dozorového prokurátora Petra Kysela sa v otvorenom liste obracia jeho niekdajší nadriadený, v súčasnosti prokurátor trestného odboru Generálnej prokuratúry SR JUDr. Jaroslav Kozolka. Upozorňuje ho na závažné nedostatky, ktorých sa dopustil pri dozorovaní prípadu bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského. Pýta sa ho, ako je možné, že pripravoval obžalobu, keď samotné vyšetrovanie ešte nebolo právoplatne ukončené?

Peter Kysel
Na snímke Peter Kysel

Milý kolega JUDr. Peter Kysel,

vopred sa ospravedlňujem, že sa na Teba obraciam svojim otvoreným listom, súc si vedomý toho, že by som mohol byť za svoj názor postihovaný, ale celá situácia ohľadom trestnej veci, vedenej na Úrade špeciálnej prokuratúry, Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky, v ktorej bol pôvodne obvineným Ing. Vladimír Pčolinský, PhD. ma nielen po ľudskej, ale predovšetkým po odbornej stránke nemôže nechať ľahostajným. Môj otvorený list adresujem nielen Tebe, ale aj ostatným prokurátorom napriek tomu. Konám tak napriek tomu, že som vyšetrovací spis nikdy nedržal v ruke, nemám ho naštudovaný. Dôvod na môj postup Ti v ďalších riadkoch plne vysvetlím.

Obraciam sa na Teba ako Tvoj bývalý nadriadený, bývalý vojenský obvodný prokurátor v Bratislave, ktorý je v súčasnej dobe prokurátorom trestného odboru Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky, ktorému už pomerne dlhú dobu „prechádzajú rukami“ ročne desiatky tých trestných spisov, v ktorých oprávnené osoby podali mimoriadny opravný prostriedok, a to návrh na zrušenie právoplatného rozhodnutia v prípravnom konaní podľa § 363 ods. 1 a nasl. Trestného poriadku.

Peter, tak ako každý z prokurátorov, aj Ty máš plné právo na svoj právny názor, ktorý môže byť odlišný od právneho názoru nadriadeného, v danom prípade generálneho prokurátora Slovenskej republiky. Je to normálne a pochopiteľné, nakoľko právne názory na konkrétny právny problém sa u každého z nás prokurátorov formujú osobitne, na základe našich právnych vedomostí, teoretickej prípravy a skúseností z praxe. Čo ale podľa mňa nie je v poriadku je skutočnosť, že v prípade, ak prokurátor urobí chybu a občas sa to stane každému z nás, nie sme stroje, miesto toho, aby sa prokurátor snažil napraviť chybu, robí presný opak. Myslím, že to je aj Tvoj prípad a naviac to vyzerá, že na to využívaš aj médiá.

So záujmom som si prečítal stanovisko Úradu špeciálnej prokuratúry z 31.08.2021, v ktorom je konštatované, že vyšetrovateľ Policajného zboru, ktorý predmetnú trestnú vec vyšetruje už dňa 30.08.2021, teda pred vydaním rozhodnutia o mimoriadnom opravnom prostriedku, predložil na Úrad špeciálnej prokuratúry návrh na podanie obžaloby a Ty si už pripravoval obžalobu. Toto tvrdenie ma šokovalo. Ako môže vyšetrovateľ Policajného zboru predložiť dozorovému prokurátorovi návrh na podanie obžaloby, keď prípravné konanie nie je ukončené? Pre Tvoju informáciu Ti pripomínam, že vyšetrovateľ Policajného zboru podáva návrh na podanie obžaloby spolu s vyšetrovacím spisom a to až vtedy, keď už bolo vyšetrovanie zákonným spôsobom ukončené a s vyšetrovacím spisom sa oboznámili všetky oprávnené osoby, medzi nimi aj obvinený. Ty si neuvedomuješ, že súčasťou vyšetrovacieho spisu musí byť aj vybavenie mimoriadneho opravného prostriedku podľa § 363 ods. 1 a nasl. Trestného poriadku, uplatneného v prípravnom konaní, ktorým je buď uznesenie o zrušení právoplatného rozhodnutia v prípravnom konaní alebo upovedomenie o odložení návrhu? Ako si mohol pripravovať obžalobu bez vedomosti o spôsobe vybavenia mimoriadneho opravného prostriedku? Neuvedomuješ si, že návrh na podanie obžaloby môže byť podaný až vtedy, keď je rozhodnuté o všetkých námietkach zaujatosti a o návrhoch na doplnenie vyšetrovania? Advokát obvineného verejne uviedol, že ešte nebolo rozhodnuté o námietkach zaujatosti a návrhoch na doplnenie vyšetrovania.

Z Tvojho postupu, keď si si dopredu pripravoval obžalobu bez toho, aby sa vyšetrovateľ Policajného zboru vysporiadal so všetkými otázkami, na ktoré som poukázal som si nie istý, či si skutočne postupoval nezaujate a v súlade so zákonom.

Generálna prokuratúra Slovenskej republiky dňa 02.09.2021 zverejnila na svojej internetovej stránke anonymizované uznesenie sp. zn. IV/3 Pz 22/21/1000-20 a IV/3 Pz 49/21/1000-5 z 31.08.2021 podľa § 363 ods. 1, § 364 ods. 1 písm. a), § 366 ods. 1, ods. 2, § 367 ods. 1 písm. b) Trestného poriadku o zrušení nezákonných rozhodnutí, ktoré si v predmetnej trestnej veci vydal Ty a vyšetrovateľ Policajného zboru. Z odôvodnenia rozhodnutia vyplýva obrovské množstvo pochybení, či už hmotnoprávneho, tak aj procesnoprávneho charakteru. Je to až neskutočné, koľko závažných i nemej závažných chýb ste sa s vyšetrovateľom Policajného zboru v predmetnej trestnej veci dopustili. A Ty si ich ako dozorový prokurátor nevidel? Ty si necítil potrebu postupovať zákonne, čo je Tvoja základná povinnosť ako dozorového prokurátora? Z akého dôvodu si rezignoval na dozor nad dodržiavaním zákonnosti v prípravnom konaní? Prepáč, ale to je obludné.

Namiesto toho, aby si prijal zrejme mimoriadne nepríjemné rozhodnutie a zabezpečil, aby k takejto situácii viac nedošlo a aby bola vo veci zjednaná náprava, si prepáč, že to tak píšem, zneužil médiá na zbavovanie sa osobnej zodpovednosti. S poľutovaní konštatujem, že si zašiel ešte ďalej, keď si začal spolu so svojimi kolegami z Úradu špeciálnej prokuratúry spochybňovať správnosť a zákonnosť rozhodnutia generálneho prokurátora Slovenskej republiky, nakoľko námestník generálneho prokurátora Slovenskej republiky rozhodoval v zastúpení generálneho prokurátora Slovenskej republiky.

Je podľa mňa neprijateľné, aby sa ktorýkoľvek dozorový prokurátor ktorejkoľvek súčasti prokuratúry zbavil svojej zodpovednosti za výkon dozoru nad dodržiavaním zákonnosti v prípravnom konaní tým, že pripúšťa nezákonný postup v prípravnom konaní, vyhovára sa na rozhodnutia súdov a očakáva, že súdy neskôr rozhodnú, či bola obžaloba dôvodná alebo nie. Teba netrápi, že by obvinený po podaní obžaloby mohol byť nezákonne držaný vo väzbe?

Žiaľ aj Tvojím pričiním došlo k situácii, že politická moc si uzurpuje zasahovanie do trestného konania tým, keď podľa mediálnych výstupov chce zrušiť mimoriadny opravný prostriedok – zrušenie právoplatného rozhodnutia v prípravnom konaní. Chce ukrátiť obvinených o mimoriadne dôležité právo na preskúmanie zákonnosti rozhodnutí v prípravnom konaní.

Skús sa prosím zamyslieť nad obsahom môjho listu.

S pozdravom,

JUDr. Jaroslav Kozolka, LL.M., MBA

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Poľsko tvrdí, že má dôkazy o účasti Bieloruska na presune migrantov k hraniciam

0 icon

Varšava 23. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)   Poľské špeciálne služby získali dôkazy, že zložky bieloruskej vlády sa podieľajú na presune skupín migrantov na štátne hranice medzi Bieloruskom a Poľskom. Informovala o tom vo štvrtok agentúra PAP s odvolaním sa na hovorcu koordinátora poľských špeciálnych síl Stanislawa Žaryna Bieloruské služby podľa…

Plénum odmietlo Pellegriniho deklaráciu k referendu o predčasných voľbách

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo návrh uznesenia nezaradených poslancov okolo Petra Pellegriniho k Deklarácii 1. septembra. Tá hovorí o referende za predčasné voľby. Uznesenie podporilo 61 zo 129 prítomných poslancov Pellegriniho poslanci v deklarácii zdôraznili, že moc pochádza z ľudu…

Vstup do nemocníc či ambulancií sa môže podmieňovať očkovaním alebo testom

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Oliver Ondráš)   Vstup do nemocníc či ambulancií môže byť podmienený testovaním na prítomnosť nového koronavírusu v prípade, že lekár nerozhodne inak. Opatrenie by sa nemalo týkať plne očkovaných osôb. Vyplýva to z usmernenia Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR k testovaniu pacientov aj zamestnancov v nemocniciach a…

Poslanci sa dnes venujú zálohovaniu jednorazových obalov i “Orbánovmu” zákonu o LGBTI

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Martin Baumann, Michal Svítok)   Poslanci Národnej rady SR sa budú počas dnešného rokovacieho dňa venovať v prvom čítaní novele zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje. Podľa návrhu distribútori v prevádzkach pod 300 m2 nebudú musieť za odovzdané obaly vyplatiť hotovosť. Môžu…

V parlamente sa začalo odvolávanie Romana Mikulca z funkcie ministra vnútra. Pozrite si úvodný prejav Fica a Matovičov transparent o “vrahovi”

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Začiatok odvolávania ministra vnútra Romana Mikulca z hnutia OĽaNO vo štvrtok na poludnie priniesol niekoľko emotívnych momentov. Počas úvodného vystúpenia šéfa Smeru-SD Roberta Fica, ktorý Mikulca navrhuje odvolať, zaujal minister financií Igor Matovič, ktorý si priamo v rokovacej sieni pripravil transparent. Robert Fico vo…

Nezaočkovaný prezident Bolsonaro je po účasti na VZ OSN v izolácii

0 icon

Brazília 23. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Brazílsky prezident Jair Bolsonaro, ktorý sa v stredu vrátil z Valného zhromaždenia OSN v New Yorku, je v izolácii a zrušil svoj plánovaný program. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters Bolsonaro musel upraviť svoju agendu po tom, ako bol brazílsky minister zdravotníctva…

Veľvyslanec odvolaný z USA pre spor o predaj ponoriek Austrálii sa vráti do Washingtonu

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Patrick Semansky)   Paríž na budúci týždeň pošle svojho veľvyslanca naspäť do Washingtonu po tom, ako francúzsky prezident Emmanuel Macron a prezident USA Joe Biden v stredu v telefonickom rozhovore riešili spor o dodávku ponoriek Austrálii. „Prezident Emmanuel Macron rozhodol, že francúzsky veľvyslanec sa na budúci…

Najvyšší súd SR sa dočasne presťahuje do podnájmu v bratislavskej Petržalke

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)   Najvyšší súd (NS) SR sa do konca kalendárneho roka presťahuje z bratislavského Župného námestia do nájomných priestorov na Panónskej ceste v Petržalke Dôvodom je komplexná rekonštrukcia jeho doterajšieho sídla. Sťahovanie sa týka najmä trestnoprávneho a občianskoprávneho kolégia, ktoré sídlia na Župnom námestí.…

Polícia v akcii Pavúk zadržala hlavu organizovanej skupiny prevádzačov

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia Slovenskej republiky)   Polícia v akcii Pavúk zadržala hlavu organizovanej skupiny prevádzačov. Išlo o významnú a dominantnú organizovanú skupinu pôsobiacu na území Košického a Prešovského kraja. Informuje o tom Prezídium Policajného zboru na sociálnej sieti "Policajti Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii rozložili organizovanú…

Analýza prítomnosti vírusu SARS-CoV-2 v odpadových vodách zodpovedá epidemickej situácii na Slovensku

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Regionálne úrady verejného zdravotníctva v rámci monitoringu odpadových vôd na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 odobrali k 13. septembru celkovo 174 vzoriek. Tie boli vyšetrené kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou. Z nich bolo pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami 153 vzoriek, teda 87,93 percenta. Informoval o tom…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 4. časť: Povedz mi, kto je tvoj priateľ a ja...

0icon

... a ja ti poviem, kto si. Riešenie tejto výzvy ešte na chvíľku odložíme. Tretie zamyslenie „na okraj“ sme ukončili otázkou, na koho asi František myslel, keď v bratislavskej Katedrále sv. Martina povedal „niečo, čo sa stalo pred nejakým časom, ide o list od biskupa, v ktorom hovorí o nunciovi: –…

Boris Mesár

Aké svinstvo obsahujú vakcíny (jedy) ?

0icon

Celá americká a tiež nemecká alternatíva žije v posledných hodinách závermi a dozvukmi absolútne šokujúcej pondelňajšej tlačovej konferencie rakúskych výskumníkov z radov súdnych a forenzných patológov, ktorí sa rozhodli, že prestanú mlčať a odhalia svetu, čo sa v skutočnosti nachádza vo vakcínach proti COVID-19 a čo robí s ľudskou krvou. Tlačová…

Gustáv Murín

Ilúzie o Žilinkovi skončili na kauze Tódovej

0icon

Loď, ktorej kapitán vypne všetky kontrolky, nutne raz stroskotá. Nezodpovedný neoliberálny experiment urobil z novinárov „strážnych psov demokracie“. Ale pretože najnovšie vďaka eko-fašistom (tento termín po drastických skúsenostiach s agresivitou „ochrancov zvierat“ vznikol na Západe) psy nesmú byť na reťazi, aj tí mediálni sa z tej reťaze utrhli a nie je nateraz toho statočného,…

Andrej Sablič

Ako merať spoločenskú hlúposť?

0icon

Na to je potrebné použiť peniaze. Je to síce najhlúpejší nástroj na meranie, aký ľudstvo vymyslelo, ale pre tento účel je ideálny. Potom už stačí iba poznať hodnotu majetku najbohatšieho člena spoločnosti a najchudobnejšieho a tento rozdiel je presná hodnota spoločenskej hlúposti národa či sveta. Zároveň táto hodnota ukazuje o…

Erik Majercak

Ako riešiť problémy vo vzťahoch muž a žena. Ako predchádzať likvidácii vlastnej rodiny, manželstva, ako zabrániť vlastnej životnej katastrofe.

0icon

Čo robiť, aby sa katastrofa nestala? Ako zistiť pravdu vo vzťahu? Pre tých, čo majú majú problémy, čo ich nechcú mať, čo chcú vzťah zlepšiť, pre podpapučníkov aj tých čo do vzťahu len idú vhupnúť. V dnešnom svete extrémne ťažká téma a jedna z najpodstatnejších v živote. Pokračovanie videoblogu Ako…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo sa stane, ak dospelák chytí do ruky detské omaľovánky: Čierny humor alebo nechutná zvrátenosť?

0 icon

Čo môže byť nevinnejšie ako detské omaľovánky? Nuž, fantázii sa medze nekladú a ak máš dostatočne zvrátenú myseľ, dokážeš aj z nich spraviť niečo, čo by deti pre dobro ich zdravého psychického vývoja radšej nemali vidieť... Na zábavnom portáli 9gag sa objavili tieto diela, ktoré boli vytvorené kreatívnymi (nielen) amatérskymi…

Ako by to vyzeralo, ak by známe značky začali vyrábať neočakávané výrobky

0 icon

Ruský návrhár predstavil sériu obrázkov, na ktorých zobrazuje ako by to asi vyzeralo, ak by sa niektoré známe značky rozhodli vyrábať veci z úplne iného odvetvia, akému sa venujú. Ilya Kalimulin sa rozhodol vyjadriť svoje myšlienky v sérii obrázkov, ktoré zverejnil na tejto webovej adrese. Výsledky sú naozaj zábavné a niekedy až prekvapujúce. Rozhodli…

Alpská bašta a posledný odpor nacistov

0 icon

Opäť sa nachádzame v období druhej svetovej vojny, ktorej udalosti nenechávajú chladnými ľudí ani do dnešných dní. Generál Omar Bradley si bol istý, že si spojeneckí velitelia robili veľké starosti kvôli tomu, ako sa Nemci pripravujú k „poslednému odporu“ v „alpskej bašte“, v pásme pevností v juhozápadnom Nemecku a Rakúsku.…

Nevera ako koníček? V týchto krajinách dochádza k podvádzaniu partnerov najčastejšie

0 icon

Podvádzanie partnera/partnerky alebo manžela/manželky nikdy nie je dobrý nápad. Rozhodne to nie je niečo, čím by sme sa mali chváliť a čomu by sme mali uznanlivo tlieskať. Bohužiaľ, nevera je pre niektorých ľudí ako droga, ktorej jednoducho musia podľahnúť.  Na svete snáď neexistuje krajina, o ktorej by sme mohli povedať,…

Dunkerque a 2. svetová vojna (3. časť)

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku o francúzskom meste Dunkerque, ktorý bol roky roky, vďaka svojej strategickej polohe, zmietaný rôznymi vojnami či väčšími a menšími bitkami. Trvalo tri dni, kým francúzskemu veliteľovi generálovi Mauricemu Gamelinovi došlo, ako vážna situácia vôbec je. Nielen že sa Nemecko chystalo napadnúť Paríž, ale britské a francúzske…

Armádny Magazín

Kalašnikov testuje nový ľahký guľomet RPL-20

0 icon

Rusko, 23.september 2021 (AM) – Nový ľahký guľomet RPL-20, ktorý vyvinul koncern Kalašnikov, vstúpil do testovacej fázy. Hovoril o tom hlavný konštruktér koncernu Sergej Urzhumcev. Podľa generálneho projektanta guľomet k dnešnému dňu dosiahol štádium testovania prototypov, aby sa potvrdil jeho súlad s požiadavkami zákazníka. V rozhovore pre RIA Novosti Urzhumcev nehovori

Náčelníci generálnych štábov ruských a amerických ozbrojených síl sa stretli vo Fínsku

0 icon

Fínsko, 23.september 2021 (AM) – Vo Fínsku sa uskutočnilo stretnutie medzi náčelníkmi generálneho štábu armád Ruska a USA. Podľa tlačovej služby ruského ministerstva obrany generál armády Valerij Gerasimov rokoval so svojim americkým náprotivkom generálom Markom Millim.   Stretnutie rusk

„Zradiť znamená predvídať včas.“ Politológ o tureckom prezidentovi

0 icon

Turecko, 23.september 2021 (AM) – Hlava Turecka Recep Tayyip Erdogan na pôde OSN opäť obvinil Rusko z anexie Krymu a porušovania práv krymských Tatárov. Politický analytik Aleksey Anpilogov vysvetlil pozíc

V nasledujúcich troch rokoch Rusko vynaloží na obranu takmer 11 biliónov rubľov

0 icon

Rusko, 23.september 2021 (AM) – Ruské výdavky na národnú obranu v roku 2022 budú predstavovať viac ako tri a pol bilióna rubľov, čo je o 400 miliárd viac ako v aktuálnom roku, vyplýva z vysvetliviek k návrhu federálneho rozpočtu.   V projekte sa tiež uvádza, že v roku 2024 sa suma…

V Škótsku budú postavené malé bojové lode pre Ukrajinu

0 icon

Škótsko, 23.september 2021 (AM) – Ako súčasť dohody o programe vylepšenia ukrajinských námorných spôsobilostí (UNCEP) podpísanej s britskou vládou v októbri 2020 spoločnosť Babcock postaví vo svojom zariadení Rosyth pre Ukrajinu najmenej jeden, pravdepodobne dva rýchle námorné útočné člny (FIAC).   P50-U bude vzhľadom na svoju veľkosť silne vyzbrojená, aby posk

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali