NAŽIVO

V parlamentných voľbách v Slovinsku podľa predbežných výsledkov zvíťazilo vládnuce Hnutie Sloboda (GS) premiéra Roberta Goloba so ziskom 29,9 percenta hlasov.

Na druhom mieste skončila s 27,5 percenta hlasov Slovinská demokratická strana (SDS).

Robert Golob
Slovinský premiér Robert Golob hlasuje vo volebnej miestnosti v Ľubľane počas parlamentných volieb v Slovinsku v nedeľu 22. marca 2026 / Foto: TASR/AP-Denes Erdos
Včera 19:23

Stovky Sýrčanov protestovali v centre Damasku proti novým obmedzeniam predaja alkoholu, čo odráža širšie obavy z možného sprísnenia obmedzení osobných slobôd zo strany islamských úradov.

sýria protest alkohol
Protestujúci držia transparenty počas demonštrácie proti novým obmedzeniam predaja alkoholu, ktoré obmedzujú predaj prevažne na kresťanské oblasti v Damasku v Sýrii v nedeľu 22. marca 2026 / Foto: SITA/AP-Omar Sanadiki
Čítať viac | Včera 19:03

Izraelská armáda zasiahla most na juhu Libanonu. Zničenie mosta prichádza krátko po tom, čo minister obrany Jisrael Kac oznámil, že ozbrojené zložky dostali príkaz zničiť ďalšie mosty cez rieku Lítaní.

Libanonský prezident Džúzíf Awn odsúdil izraelské útoky. Označil ich za „predzvesť“ pozemnej invázie.

Libanon Izrael mosty
Dym a plamene stúpajú z izraelského náletu, ktorý zasiahol most neďaleko libanonského meesta Súr v nedeľu 22. marca 2026 / Foto: TASR/AP-Mohammad Zaatari
Včera 18:56

Vo voľbách v nemeckej spolkovej krajine Porýnie-Falcko zvíťazili v nedeľu kresťanskí demokrati (CDU) spolkového kancelára Friedricha Merza. Za nimi skončila sociálnodemokratická strana SPD. Výrazné zisky zaznamenala aj krajná pravica.

Vyplýva to z prognóz, ktoré po zatvorení volebných miestností zverejnili verejnoprávne televízie ARD a ZDF.

Včera 18:50

Minister financií USA Scott Bessent uviedol, že americká vláda má dostatok peňazí na financovanie vojny proti Iránu. Žiada však ďalšie prostriedky od Kongresu, aby zaistila, že bude armáda dobre zásobená v budúcnosti.

Bessent zároveň vyhlásil, že USA budú možno musieť vystupňovať útoky proti Iránu, aby mohli vojnu ukončiť.

Včera 18:33

V Belgicku si pripomenuli desiate výročie bombových útokov. Dňa 22. marca 2016 pri nich v belgickom hlavnom meste zahynulo 32 ľudí a 340 utrpelo zranenia.

Na letisku v Bruseli preto odhalili pamätnú tabuľu za prítomnosti belgického kráľa Filipa a premiéra Barta De Wevera.

Belgicko výročie samovražedné útoky
Belgický kráľ Filip a belgická kráľovná Matilda položili veniec počas desiateho výročia bombových útokov, pri ktorých 22. marca 2016 v belgickom hlavnom meste zahynulo 32 ľudí a 340 utrpelo zranenia, v Bruseli 22. marca 2026 / Foto: TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert
Včera 18:30

Rusko po prvý raz od poškodenia pri štarte v novembri minulého roka obnovilo štart rakety zo štartovacieho miesta 31 na Bajkonurskom kozmodróme, ukázalo video zverejnené ruskou vesmírnou agentúrou Roscosmos.

Kazachstan Rusko vesmír
Na videosnímke štart zásobovacej nákladnej kozmickej lode Progress MS-33 z kozmodrómu Bajkonur v nedeľu 22. marca 2026 / Foto: TASR/AP-Roscosmos space corporation, via AP
Čítať viac | Včera 18:15

Nemecký kancelár Friedrich Merz telefonoval s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Témou ich rozhovoru bola vojna v Iráne, ktorá sa začala pred troma týždňami a v ktorej Berlín odmietol účasť na vojenských operáciách.

Včera 16:58

Britský minister pre miestnu samosprávu Steve Reed oznámil, že neexistuje žiadny dôkaz potvrdzujúci tvrdenie Izraela, že Irán disponuje raketami dlhého doletu, ktoré by boli schopné zasiahnuť Londýn.

Včera 16:23

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval svetových lídrov, aby sa ich krajiny zapojili do spoločnej izraelsko-americkej vojenskej kampane proti Iránu.

Ako dôvod uviedol nedávny raketový útok Iránu, ktorého cieľom bola britsko-americká základňa na ostrove Diego Garcia v Indickom oceáne.

Včera 16:12

Irán úplne uzavrie Hormuzský prieliv, ak USA zaútočia na iránsky energetický sektor.

Včera 15:37
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Správy dnes patria medzi najvyhľadávanejšie témy verejného diskurzu. Podľa redakčného tímu portálu Hlavné správy, ktorý denne oslovuje viac ako 200 000 čitateľov, ide o jednu z najdiskutovanejších oblastí spoločenského a politického diania. Aktuálne správy dnes nájdete na portáli hlavnespravy.sk.

Pellegrini v príhovore: Slovensko si nemôže dovoliť sociálne experimenty. Danko: Dnes ovládajú médiá oligarchovia, už to nie sú komunisti. Často oni rozhodujú aká pravda je

Sedemnásty november patrí všetkým, nik nemá právo si ho privlastňovať. Vyhlásil to premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) v príhovore v RTVS pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie. Zároveň zdôraznil potrebu zodpovedného prístupu k novodobým zmenám. Predseda NR SR Andrej Danko sa v príhovore zameral na médiá a ich vlastníkov

❚❚
.

Príhovor premiéra Petra Pellegriniho k 30. výročiu Nežnej revolúcie

Včera a dnes uplynulo tridsať rokov od chvíle, kedy sa zásadne začali meniť životy niekoľkých generácií Sloveniek a Slovákov. Už 16. novembra 1989 sa v Bratislave uskutočnil veľký a odvážny protest študentov za školské reformy a viac slobody. O deň neskôr ich nasledovali českí kolegovia v Prahe a ich pochod bol krvavo rozohnaný vtedajšími bezpečnostnými zložkami.

Za novembrové udalosti a zmeny, samozrejme, nevďačíme len dvom študentským demonštráciám. Hoci ja osobne som vtedajší vývoj pozoroval očami ôsmaka na základnej škole, tí starší vedia, že medzi všetkými ľuďmi postupne vrelo silné očakávanie novej éry. Menil sa svet okolo nás, menila sa naša spoločnosť a ľudia mali čoraz väčšie očakávania od budúcnosti.

.

Pamätám si veľmi dobre zo zasnežených novembrových námestí slová ako sloboda a demokracia. Vnímal som však aj niečo vecnejšie. Ľudia jednoducho chceli žiť lepšie, chceli mať možnosť slobodne vyjadriť svoje názory a čím skôr sa mať tak dobre ako v západných demokraciách.

Tieto prirodzené ľudské túžby sprevádzala na námestiach jedna zásadná emócia: nádherná súdržnosť, spolupatričnosť, pocit jedného spoločenstva a vedomie jedného cieľa. Ľudia boli k sebe zrazu ohľaduplní, usmievali sa, pomáhali si a napriek všetkej túžbe po zmene ju neprevádzala nenávisť, zloba a dychtenie po pomste.

November bol míľnikom pre celé Slovensko, a preto aj dnešný sviatok patrí nám všetkým. Bez státisícov odvážnych bezmenných ľudí, ktorí stáli na námestiach našich miest a obcí so svojimi úprimnými túžbami a pevným odhodlaním, by žiadna revolúcia neuspela. Po tridsiatich rokoch preto nik nemá právo privlastňovať si novembrovú revolúciu ako vlastné privilégium. Sedemnásty november totiž patrí aj tým, ktorí ešte vtedy nežili, pretože presne tak ako napríklad Slovenské národné povstanie ovplyvnil svojimi hodnotami ďalšie a ďalšie generácie.

Novembrové udalosti a príchod novej éry bol pre nás všetkých predovšetkým obrovskou príležitosťou na zmenu. Okrem nesporných prínosov v podobe osobnej slobody, možnosti cestovania či príležitostí najmä pre mladú generáciu však priniesla aj množstvo neželaného: prekvitanie nezákonných aktivít, rozmach podsvetia, zabudnutie na staršie generácie, ktoré celú váhu ekonomických zmien odniesli na svojich pleciach. Nemôžeme sa potom čudovať pocitom sklamania a nevyužitej príležitosti, ktoré si mnohí pamätníci odvtedy nosia v duši.

Aj dnes, tridsať rokov po Novembri 1989 všetci cítime, že prichádzajú nové časy a prinášajú zmenu. Musí to však byť zmena zodpovedná. Už si nemôžeme dovoliť sociálne experimenty, už nemôže vyhrávať hrubá fyzická sila ako v deväťdesiatych rokoch, už nemôžu tak ako kedysi bohatnúť na úkor všetkých partie mafiánov a rôznych podvodníkov. Zodpovedná zmena je o budúcnosti Slovenska.

.

Ako predseda vlády každé ráno vstávam s myšlienkou, čo v ten deň môžem urobiť pre Slovensko. Nesmierne by ma tešilo, keby sa každý zobúdzal s predstavou, s čím konkrétnym pomôže práve teraz svojej obci, mestu i krajine. Každý z nás môže byť veľkým prínosom pre budúcnosť tohto malého a skromného, ale hrdého a pracovitého národa. Ak každý priloží ruku k spoločnému dielu, ak každý odovzdá spoločnosti to najlepšie, čo v ňom je, posunieme sa určite o obrovský kus dopredu.

V roku 1989 sa zreteľne menil svet okolo nás. Všetci sme tie zmeny videli – menili sa hranice, padali bariéry, preskupovali sa svetové sily. A aj my sme vtedy búrali múry, strihali drôty a hľadali cestu jeden k druhému.

Dnes sa svet opäť mení, hoci zmena je rafinovanejšia a menej viditeľná na prvý pohľad. Ale je možno ešte zásadnejšia ako pred tridsiatimi rokmi. Vidíme zásadné starnutie populácie, pohyby celých národov po svete, spomaľovanie ekonomiky, závažnú zmenu klímy a nové poriadky vo svetových vzťahoch. Prichádzajú nové technológie či umelá inteligencia, ktorá musí ostať pod kontrolou jej tvorcov. Sú tu nové časy a Slovensko na ne musí byť pripravené.

A preto opäť potrebujeme nájsť súdržnosť a vzájomnú dôveru, ktoré nás vždy v historických chvíľach spoločne posúvali vpred. Preto musíme hľadať cesty k sebe, a nie večnými hádkami a rozbrojmi stavať medzi sebou ďalšie barikády. Predsa sme pred tridsiatimi rokmi nebúrali múry preto, aby sme ich dnes medzi sebou a okolo seba opäť stavali. Inak Slovensko ostane za múrom zmeneného sveta, uväznené v neschopnosti spojiť sa a prekročiť prah nových čias.

My, občania Slovenskej republiky, však spoločne máme na to, aby sme ako národ uspeli.

.

 

Ďakujem vám za pozornosť.

 

“Dnes sa svet opäť mení, hoci zmena je rafinovanejšia a menej viditeľná na prvý pohľad. Ale je možno ešte zásadnejšia ako pred 30 rokmi,” skonštatoval Pellegrini. Zdôraznil, že v súčasnosti si už Slovensko nemôže dovoliť sociálne experimenty. “Už nemôže vyhrávať hrubá fyzická sila ako v 90. rokoch, už nemôžu tak ako kedysi bohatnúť na úkor všetkých partie mafiánov a rôznych podvodníkov,” poznamenal s tým, že dôležitá je zodpovedná zmena.

Pellegrini podčiarkol potrebu nájsť súdržnosť a vzájomnú dôveru. Vyzval na hľadanie cesty k sebe, pričom kritizoval hádky a rozbroje. “Predsa sme pred 30 rokmi nebúrali múry preto, aby sme ich dnes medzi sebou a okolo seba opäť stavali,” poznamenal.

Premiér tiež pripomenul, že uplynulo 30 rokov od chvíle, keď sa zásadne začali meniť životy niekoľkých generácií. Úspech revolúcie podľa jeho slov nemožno pripisovať len jednotlivcom, ale státisícom ľudí v uliciach a na námestiach. Tvrdí, že v súčasnosti preto nemá nik právo privlastňovať si novembrovú revolúciu.

“My, občania Slovenskej republiky, však spoločne máme na to, aby sme ako národ uspeli,” dodal.

 

Príhovor predsedu NR SR Andreja Danka k 30. výročiu Nežnej revolúcie

Drahí spoluobčania,

.

keď sa 16. novembra 1989 takmer tri stovky slovenských študentov vybrali do ulíc Bratislavy, ani sami netušili, čo o niekoľko dní v našej vlasti zažijú. Protestovali za lepšie podmienky na školách a väčšiu názorovú slobodu. O deň neskôr sa v Prahe komunistický režim pokúsil študentský pochod potlačiť silou. Odpoveďou na aroganciu moci bol celonárodný odpor voči totalite. Odo dňa, kedy sme začali boj za slobodu a demokraciu, uplynulo 30 rokov.

Nie je možné odčiniť všetky krivdy, ktoré sa v minulosti udiali. Dovoľte mi, aby som vyjadril úctu a poďakoval sa všetkým, ktorí sa nebáli prejaviť svoj občiansky postoj v roku 1989. Počas novembrových dní som bol študent gymnázia v Revúcej. Pamätám sa, že medzi ľuďmi vtedy panovala uvoľnená atmosféra. Všetci sme boli plní očakávaní a nádejí.

Zmena politických a spoločenských pomerov otvorila ľuďom cestu k veľkým možnostiam. Slovenskému národu otvorila po dlhých desaťročiach cestu k samourčovaciemu právu a zvrchovanosti. Vďaka obrodným procesom novembra 1989 sa začala emancipácia Slovákov. Boj za národnú a štátnu suverenitu vyvrcholil vznikom nezávislej a demokratickej Slovenskej republiky.

Sloboda je najvyššia hodnota. Pred tromi desiatkami rokov sme ju vybojovali na našich uliciach. Napriek tomu ju musíme chrániť a bojovať o ňu, a to každý deň. Dlhé desaťročia sme žili v područí komunistickej ideológie, táto nám sľubovala krajšie zajtrajšky. Sloboda nám priniesla nové možnosti a výzvy.

Sloboda cestovania, sloboda podnikania, sloboda nakladať s vlastným majetkom a najmä sloboda slova a presvedčenia. To sú azda najväčšie vymoženosti, ktoré nám priniesol november 89. Život v slobodnej spoločnosti nám umožnil vstup do Európskej únie. Naši občania cestujú vďaka schengenskému priestoru, a to bez akýchkoľvek kontrol. Sme v rodine úspešných národov, ktoré platia silnou menou. Slovensko je rešpektovaný štát, sme spoľahlivý partner v medzinárodnom spoločenstve.

.

V novembri 1989 sme nastúpili na cestu, ktorej cieľom je spravodlivá, solidárna a prosperujúca spoločnosť. Tuto však musíme bojovať a priznajme si, nie vždy sa nám to darí. Všetci, ktorí sa zapojili do Nežnej revolúcie túžili po zmene štýlu vlády ľudu. Aj dnes sa v rôznych podobách domáhame všetci toho istého. Želáme si, aby bolo na Slovensku lepšie. Pri všetkých občianskych aj politických aktivitách však nezabúdajme na vzájomnú úctu a rešpekt.

V posledných rokoch sa úcta, rešpekt a slušnosť medzi ľuďmi takmer úplne vytráca. Pomaly si zvykáme, že je normálne obviniť človeka bez dôkazov, verejne pošpiniť jeho meno alebo česť. Nevážime si názorového oponenta, nevieme spolu diskutovať. Iný názor považujeme za útok, nepočúvame sa. Zabudli sme sa pri komunikácii pozerať do očí. Namiesto toho komunikujeme len prostredníctvom obrázkov a piktogramov. Na sociálnych sieťach sa často šíri nenávisť a klamstvá, tieto sa schovávajú za falošné identity a slobodu prejavu.

Počas bývalého režimu sme boli svedkami názorovej totality a cenzúry v rôznych straníckych médiách. Žiaľ, dnes po 30 rokoch od zmeny režimu, sme na tom podobne. Dnes ovládajú médiá oligarchovia, už to nie sú komunisti. Dnes máme niekoľko straníckych denníkov a televízií, a tieto nemajú záujem šíriť pravdu. Často oni rozhodujú aká pravda je. Musíme s tým bojovať. Komunistické médiá slúžili pred rokom 89 Východu. Nesmieme dovoliť, aby novodobé médiá slúžili len Západu.

Naša národná sloboda sa nerodila ľahko. Niet však slobody bez zodpovednosti. Musíme byť zodpovední politici a osud nám nesmie byť ľahostajný.

Vráťme do spoločnosti pokoru, vráťme dialóg, vráťme dialóg medzi politikmi, médiami, medzi občanmi. Vráťme medzi seba zdravé uvažovanie a súdnosť. Zabudnime na emócie. Hovorme si navzájom pravdu, ale bez urážok a vzájomnej antipatie. Byť slušný, to neznamená druhého verejne pošpiniť, znevažovať. Chyby robíme všetci. Preto táto výzva. Všetci chceme žiť a vychovávať svoje deti na Slovensku. Preto nastal čas na národné zmierenie. Hádky a nešvár vždy národ oslabujú.

.

Aj jednotlivec dokáže zmeniť svet. Dôležité je presvedčenie a mravná sila. Slovenský národ je životaschopný, a miliónkrát to v histórii ukázal. Musíme si však viac veriť, povzbudzovať sa, byť sebavedomí a hrdí.

Slovensko je dnes na križovatke dejín. Ostaňme slobodní a budujme naše Slovensko. Postupujme krok po kroku.

Dovoľte mi, aby som na záver svojho príhovoru ešte raz z pozície predsedu Národnej rady sa uklonil všetkým tým, kto bojovali za to, aby sme mali slobodné a silné Slovensko. Aby som Vás poprosil, aby sme si z úcty obetiam predchádzajúceho režimu, z úcty tým, ktorí už nie sú medzi nami a bojovali v roku 1989, tieto chvíle vždy pripomínali, ale aby sme sa z histórie najmä učili. Aby sme s históriou nebojovali, pretože len tak vybojujeme silné Slovensko.

 

V tomto článku sme sa venovali konkrétnej téme, ak máte chuť pokračovať v čítaní, určite si nenechajte ujsť aj ďalší článok Benediktíni z hory Sion zostávajú v Jeruzaleme aj napriek bombardovaniu , v ktorom sa venujeme inej oblasti a prinášame ďalšie zaujímavé pohľady a praktické informácie.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.


Mariánske námestie v Trenčíne je po rekonštrukcii opäť prístupné verejnosti

Mariánske námestie v mestskej pamiatkovej zóne v Trenčíne je po rekonštrukcii opäť otvorené pre verejnosť. Informovala o tom trenčianska hovorkyňa…

22. 03. 2026 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 03. 2026 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ministerstvo spravodlivosti pripravuje inováciu informačného systému Slov-Lex

Ministerstvo spravodlivosti SR pripravuje novú kampaň zameranú na komplexnú inováciu informačného systému Slov-Lex. Jej cieľom je posunúť portál na vyššiu…

22. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
22. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Doučovanie v krízovom centre Arcidiecéznej charity Košice pomáha s učivom aj sebadôverou

Dobrovoľníci v Krízovom centre pre matky s deťmi v Košickej Novej Vsi pomáhajú deťom so školskými povinnosťami. Doučovanie a mentoring…

22. 03. 2026 | Regióny | 4 min. čítania | 0 komentárov
22. 03. 2026 | Regióny | 4 min. čítania | 0 komentárov

Auto na Moldavskej ceste v Košiciach skončilo v podchode pre chodcov

Na Moldavskej ceste v Košiciach došlo v nedeľu k dopravnej nehode, pri ktorej osobné auto skončilo v podchode pre chodcov.…

22. 03. 2026 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 03. 2026 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

Verejnosť v Trnave bude mať možnosť dať sa zaočkovať proti HPV

Verejnosť bude mať možnosť dať sa zaočkovať proti ľudskému papilomavírusu . Očkovanie sa uskutoční 11. apríla v Trnave v priestoroch…

22. 03. 2026 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 03. 2026 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov


.
.

.

Blogy

Milan Šupa

Ján Droppa

Marek Brna

Anton Čapkovič

Gustáv Murín

Viktor Pondělík

.
.
.
.
.

NAŽIVO o dianí na Blízkom východe – Trumpovi sa búria: Potrebujeme zmenu režimu v Amerike!

V tomto článku aj dnes pokrývame vojnový konflikt na Blízkom východe, ktorý vypukol v sobotu útokom Spojených štátov amerických a…

22. 03. 2026 | Aktualizované 22. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

V Sumskom regióne sa stratili bojovníci ukrajinskej armády, ktorí absolvovali výcvik v Poľsku

V Sumskom regióne sa stratili ukrajinskí vojaci, ktorí pred niekoľkými týždňami absolvovali výcvik v Poľsku, informovali ruské bezpečnostné zložky

22. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Šialená predpoveď denníka Bild: V máji 2026 Rusko zaútočí na Litvu, Lotyšsko a Estónsko

V máji 2026 Rusko zaútočí na Litvu, Lotyšsko a Estónsko, rovnako ako v roku 2022 na Ukrajinu — šialená predpoveď…

22. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

V EÚ sa obávajú, že sa chytili do Orbánovej pasce, píšu médiá

V EÚ sa obávajú, že sa „chytili do pasce“ Viktora Orbána a nechtiac ho pred Maďarmi vykreslili ako jediného obhajcu…

22. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Spory v KDH. Jozef Hajko sa vzdá svojho poslaneckého mandátu

Poslanec NRSR za KDH Jozef Hajko sa chce vzdať svojho mandátu k 14. aprílu a nahradiť ho má teológ Gabriel…

22. 03. 2026 | Aktualizované 22. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 03. 2026 | Aktualizované 22. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Seriál, ktorý pobláznil svet

Benedict Bridgerton, druhý najstarší brat Bridgertonovcov, počas maškarného plesu svojej matky stretne dámu, ktorá ho očarí až tak, že na…

22. 03. 2026 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 03. 2026 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov

Dodávky skvapalneného zemného plynu z Perzského zálivu sa môžu v týchto dňoch náhle zastaviť

Dodávky skvapalneného zemného plynu z Perzského zálivu sa môžu v najbližších desiatich dňoch náhle zastaviť – z regiónu už odplávali…

22. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Putinov vyslanec má zlé správy pre EÚ a Veľkú Britániu

Lodná doprava cez Hormuzský prieliv, ktorá je kľúčovou trasou pre dodávky ropy a skvapalneného zemného plynu z Perzského zálivu na…

22. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Autodopravcovia žiadajú štát o pomoc, hrozia štrajkom

Únia autodopravcov Slovenska a Aliancia Žltý Anjel Asistance24 (AZAA24) vyjadrili nespokojnosť so stanoviskom ministra financií Ladislava Kamenického, ktorý v diskusnej…

22. 03. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 03. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Jablko nepadá ďaleko od stromu. To už vieme. Opäť sa to potvrdilo

S úžasom som si vypočul informáciu, že PS je vraj najsilnejšou liberálnou stranou v Európe s potenciálom získať v najbližších…

22. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
22. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Napätie eskaluje. Trump dal Iránu ultimátum. Dostali 48 hodín

Americký prezident Donald Trump pohrozil, že zničí iránsky energetický sektor, ak nebude Hormuzský prieliv otvorený do 48 hodín. Napísal to…

22. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Budapešť naďalej blokuje začatie vyplácania pôžičky

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

22. 03. 2026 | Aktualizované 22. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
22. 03. 2026 | Aktualizované 22. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví spochybnil Leynovej vyjadrenia o zelenej energii: Opak je pravdou, je najdrahšia

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví spochybňuje pohľad, podľa ktorého patria obnoviteľné zdroje energie k najlacnejším riešeniam pre Európu. Vo svojej…

22. 03. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
22. 03. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Cvokhaus…

Tak se nám na Letné sešlo dvě stě padesát tisíc lidí, aby společně demonstrovali proti vládě Andreje Babiše, přičemž chtějí…

22. 03. 2026 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov
22. 03. 2026 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov

Konzervatívci sa zišli v Budapešti, aby sa postavili proti snahám Bruselu o prevzatie moci. Rečnili známe mená

Popoludňajšia časť konferencie CPAC Maďarsko jasne ukázala jednu vec: stretnutie v Budapešti už nie je len zhromaždením rovnako zmýšľajúcich konzervatívcov,…

22. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
22. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Situácia s naftou sa po prijatých opatreniach stabilizuje, tvrdí minister financií

Vláda SR zaviedla v súvislosti s ropnou krízou sériu opatrení, dopravcovia však časť zmien kritizujú. Ide najmä o obmedzenie množstva…

22. 03. 2026 | Aktualizované 22. 03. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 03. 2026 | Aktualizované 22. 03. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Elon Musk oznámil plán na výrobu čipov v rámci nového projektu nazvaného Terafab

Elon Musk v sobotu oznámil plán na výrobu čipov pre umelú inteligenciu, robotiku a dátové centrá vo vesmíre v rámci…

22. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.


Nielen plyn a ropa, konflikt kriticky ohrozil aj dodávky ďalších komodít

V polovici marca 2026 globálny trh prestal predstierať, že verí v „riadenú deeskaláciu“. Trump ako zvyčajne blafuje, keď niekoľkokrát vyhlásil…

22. 03. 2026 | Komentáre | 11 min. čítania | 0 komentárov
22. 03. 2026 | Komentáre | 11 min. čítania | 0 komentárov

Platforma Otvorená kultúra! plánuje v závere marca Veľký kultúrny protest

Platforma Otvorená kultúra! plánuje v závere marca Veľký kultúrny protest. Ako iniciatíva informovala na sociálnej sieti, protestná akcia by sa…

22. 03. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 03. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov

Medicínske objavy, ktoré lekári nikdy neočakávali a zmenili svet

Medicínske objavy patria medzi najvýznamnejšie míľniky v histórii ľudstva a často vznikli úplnou náhodou alebo odvážnymi experimentmi. Mnohé z nich…

22. 03. 2026 | 0 komentárov

Budúcnosť poľnohospodárstva? Miliardár Peter Thiel investoval približne 2 miliardy dolárov do zaujímavého projektu

Stádo vedú požadovaným smerom. Miliardár Peter Thiel investoval približne 2 miliardy dolárov do digitálnych obojkov pre kravy

22. 03. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 03. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov

Európa začína byť unavená z vydierania Ukrajiny

Brusel, 22. marca 2026 - Vojna, ktorá vypukla v oblasti Perzského zálivu, a následné krízové javy v oblasti energetických zdrojov…

22. 03. 2026 | 0 komentárov

Ferenčák down. Stratí HLAS význam svojej existencie?

Koaličný HLAS vykazuje v mnohých prieskumoch dlhodobo postupný pokles volebných preferencií . To ešte nemusí značiť, že sa prepadne až…

22. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
22. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Stres môže poškodiť vaše oči, varujú lekári

Dlhodobý stres má negatívny vplyv na zdravie očí – v prvom rade trpia cievy sietnice. Sú veľmi tenké a citlivé…

22. 03. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 03. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ľadové medvede: Tajomstvo života v extrémnych podmienkach, ktoré vás prekvapí

Ľadové medvede patria medzi najikonickejšie zvieratá planéty a už na prvý pohľad symbolizujú drsnú krásu polárnych oblastí. Tieto majestátne šelmy…

22. 03. 2026 | 0 komentárov

Dažďová voda a jej výhody: Na toto sa zabúda

Pri príležitosti Svetového dňa vody vychádza vo vydavateľstve Equilibria kniha s názvom Dažďová voda – riešenie pre horúcu budúcnosť. Kolektív…

22. 03. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 03. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

V úrade prezidenta Ukrajiny došlo ku konfliktu medzi Zelenským a Budanovom

USA, 22. marca 2026 - V úrade prezidenta Ukrajiny došlo ku konfliktu medzi Zelenským a Budanovom*, informuje ukrajinský opozičný kanál…

22. 03. 2026 | 0 komentárov

Polícia rozširuje vyšetrovanie podvodov v mimovládke Marty Šimečkovej

Denník Sme informoval, že elitní policajti z Úradu boja proti organizovanej kriminalite doteraz riešili združenie Projekt Fórum matky šéfa Progresívneho…

21. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

USA dočasne uvoľnili pravidlá pre iránsku ropu

Spojené štáty dočasne povolili vybrané transakcie spojené s predajom, dodaním a vykládkou iránskej ropy a ropných produktov, ak boli naložené…

22. 03. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 03. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

V parlamentných voľbách v Slovinsku podľa predbežných výsledkov zvíťazilo vládnuce Hnutie Sloboda (GS) premiéra Roberta Goloba so ziskom 29,9 percenta hlasov.

Na druhom mieste skončila s 27,5 percenta hlasov Slovinská demokratická strana (SDS).

Robert Golob
Slovinský premiér Robert Golob hlasuje vo volebnej miestnosti v Ľubľane počas parlamentných volieb v Slovinsku v nedeľu 22. marca 2026 / Foto: TASR/AP-Denes Erdos
Včera 19:23

.

Máte dobré pozorovacie schopnosti? Otestujte sa a nájdite pero

Pozorovacie schopnosti si môžete jednoducho precvičiť aj zábavnou formou, napríklad pomocou optických ilúzií. Táto výzva preverí, ako rýchlo dokážete spracovať…

22. 03. 2026 | 0 komentárov

Mnoho ľudí to nevie, pretože si zmenil priezvisko. Nicolas Cage je synovcom jedného z najväčších režisérov v dejinách filmu

Hovoriť o Nicolasovi Cageovi znamená hovoriť o hercovi, ktorý je senzáciou všade, kam príde. Tento 62-ročný Američan sa môže pochváliť…

22. 03. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 03. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vo veku 27 rokov zomrel biatlonista, ktorý sa predstavil aj na ZOH

V sobotu sa v biatlonovom svete objavila veľmi smutná správa o náhlom úmrtí mladého bývalého litovského reprezentanta Linasa Banysa, ktorý…

22. 03. 2026 | 0 komentárov

Šutaj Eštok: Hlas-SD je po vylúčení Ferenčáka zastabilizovaný

Koaličný Hlas-SD a jeho poslanecký klub sú po vylúčení poslanca Národnej rady SR Jána Ferenčáka zastabilizované. V diskusnej relácii TA3…

22. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
22. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Snaží sa Trump uniknúť z iránskej pasce?

Spojené štáty zvažujú obmedzenie vojenského nasadenia na Blízkom východe, vyhlásil prezident Donald Trump

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Milan Šupa

Ján Droppa

Marek Brna

Anton Čapkovič

Gustáv Murín

Viktor Pondělík

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov