Portugalsko – ČR 2:1, Provod:”Bolí to, nechali sme tam všetko”

Lipsko 19. júna 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr Josek)

Futbalisti Portugalska zvíťazili nad Českom 2:1 v utorňajšom zápase F-skupiny na ME v Nemecku. O ich víťazstve rozhodol v nadstavenom čase Francisco Conceicao, keď zblízka prekonal českého brankára. Portugalci mali po väčšiu časť zápasu prevahu, ktorú dokumentoval aj počet striel (16:4) i striel na bránu (7:1)

Portugalsko -Česko
Portugalský hráč Cristiano Ronaldo(vpravo) v súboji s Čechom Tomášom Holešom počas zápasu F-skupiny Portugalsko – Česko na ME 2024 vo futbale

Kapitán portugalského tímu Cristiano Ronaldo nastúpil ako prvý hráč v histórii na šiestich ME. Jeho spoluhráč obranca Pepe sa stal vo veku 41 rokov, 3 mesiace a 23 dní najstarším hráčom ME.
Tento zápas uzavrel 1. kolo v základných skupinách. Portugalci nastúpia na ďalší duel v sobotu 22. júna v Dortmunde proti Turecku (od 18.00), Česi budú hrať v rovnaký deň v Hamburgu proti Gruzínsku (od 15.00).

F-skupina, 1. kolo:

Portugalsko – Česko 2:1 (0:0)

Góly: 69. Hranáč (vl.), 90.+2 Conceicao – 60. Provod. Rozhodovali: Guida – Meli, Peretti (všetci Tal.), ŽK: Leao, Conceicao – Schick

Portugalsko: Costa – Dalot (63. Inacio), Pepe, Dias – Cancelo (90. Semedo), Silva, Fernandes, Vitinha (90. Conceicao), Mendes (90. Neto) – Ronaldo, Leao (63. Diogo Jota)

Česko: Staněk – Holeš (90.+3 Chorý), Hranáč, Krejči – Coufal, Šulc (79. Ševčík), Souček, Provod (79. Barák), Doudera – Kuchta (60. Lingr), Schick (60. Chytil)

Prvý polčas bol o snahe Portugalska režírovať dianie na ihrisku a otvoriť skóre. Proti však bola organizovaná hra českého tímu, ktorý viackrát podržal brankár Staněk. Portugalci často držali loptu na polovici súpera, no v ich hre chýbal moment prekvapenia. O viacero finálnych prihrávok sa pokúsil najmä Leao a v 26. minúte aj blízko ku gólu, no nedosiahol na prízemný center. Neujala sa ani strela Fernandesa spoza šestnástky, ktorá skončila tesne nad českou bránou. Najväčšiu šancu skórovať v prvom polčase mal Ronaldo, ktorý sa po polhodine hry dostal k prihrávke za obranu od Fernandesa, no v situácii na hranici ofsajdu vynikol český brankár. Ronaldo sa dostal k zakončeniu aj v závere prvého polčasu, ale Staněk si poradil aj s jeho pokusom ľavačkou.

Aj úvod druhého polčasu priniesol portugalskú prevahu a pozornú defenzívu českého tímu. Ronaldo sa v 55. minúte dostal k hlavičke, z ktorej vyťažil rohový kop a skórovať sa mu nepodarilo ani o tri minúty, keď jeho priamy kop z 20 metrov nenarobil Staněkovi problémy. Česi v 62. minúte šokovali Portugalcov, keď zo svojej prvej strely na bránu vyťažili úvodný gól. Coufal na hranici šestnástky posunul loptu Provodovi a brankár Costa nedosiahol na jeho strelu k pravej žrdi – 0:1. Česi prišli o tesný náskok o sedem minút, keď Mendes zakončil hlavou a brankár Staněk vyrazil loptu priamo na nohu vracajúceho sa obrancu Hranáča, ktorý už nestihol zabrániť vlastnému gólu – 1:1. V 81. minúte sa k strele spoza šestnástky dostal český stredopoliar Souček, no tesne minul ľavú žrď. V 87. minúte sa Portugalci radovali z druhého gólu po tom, čo Diogo Jota dorazil loptu po Ronaldovej hlavičke, no VAR ukázal, že predčasne, keďže kapitán Portugalska bol v ofsajde. Tréner Portugalska mal v 90. minúte šťastnú ruku pri trojitom striedaní, keď poslal na trávnik aj Conceicaa. Coufal prehral na ľavej strane súboj s Jotom, ktorý prihral do priestoru pred bránou. Hranáč ju nespracoval a Conceicao zblízka rozhodol o portugalskom víťazstve – 2:1.

Hlas (zdroj TV Markíza):

Lukáš Provod, stredopoliar ČR, strelec gólu: “Asi si nikto nemyslel, že budeme mať v tomto zápase prevahu. Tvrdo sme pracovali po celých 90 minút, no nestačilo to ani na jeden bod. Mrzí to o to viac, že sme inkasovali po situáciách, ktoré neboli vyložené šance. Bolí to, keď prehráte po tom, čo tam necháte všetko. Dobre sme zabezpečovali kraje obrany, obrancovia odohrali vynikajúci zápas.”

16:43

Izrael v nedeľu oznámil, že pri vzdušnom údere jeho armády v Pásme Gazy zahynul popredný veliteľ hnutia Hamas. Rafa Saláma bol podľa Izraela jedným zo strojcov útoku zo 7. októbra minulého roka, ktorý vyvolal vojnu v Gaze.

16:39

Rusko už vyzvalo na nájdenie “ukrajinskej stopy” v pokuse o atentát na Trumpa.

Ruský “senátor” z Krymu Cekov vyzval Washington, aby zvážil verziu účasti ukrajinských špeciálnych služieb na pokuse o atentát na Trumpa.

Uviedol, že ukrajinské orgány sa “veľmi nelichotivo” vyjadrili o Trumpovi, ktorý sľúbil ukončiť vojnu na Ukrajine, ak bude zvolený za prezidenta USA.

Pripomenieme, že prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj odsúdil pokus o atentát na Trumpa.

trump
Za ucho Trumpa – napísali ruskí vojaci na strelu
15:56

Troch mŕtvych a viacerých zranených si vyžiadala streľba v meste Albstadt na juhovýchode Nemecka. Potvrdila to polícia, uviedol denník Bild, podľa ktorého údajne miestny poľovník strieľal na členov svojej rodiny.