“Maďarsko je členom Európskej únie. Podobná iniciatíva nie je na stole, dokonca aj radikálna pravica zmenila svoj postoj,“ uviedol Orbán.
Vyhranil sa však, že na jeho postoji v otázke migráčnej krízy sa nič nemení a na jeseň sa v Maďarsku uskutoční referendum o postoji k migračným kvótam, ktoré navrhla Európska komisia.Orbán si dokonca nemyslí, že by špičky Európskej únie ako Jean-Claud Juncker, alebo Donald Tusk mali vyvodiť personálne dôsledky po Brexite.
“Je jednoduché útočiť na predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera. My to však neurobíme,“ dodal Orbán
Viktor Orbán zrejme razí líniu podobne ako Slovenský premiér Robert Fico, ktorý vyhlásil, že: ” My by sme neprežili bez Európskej únie.” (viac v článku TU).
K už prvým dvom menovaným premiérom sa pridal aj rakúsky kancelár Christian Kern, ktorý konštatoval, že Rakúsko podobnému plebiscitu nevystaví. Hovorí skôr o politickom vedení a analýze, či členstvo v únii Rakúsku prináša niečo pozitívne, alebo nie.
Kern si takisto myslí, že migračná kríza nie je určujúcou témou iba v oblastiach ňou zasiahnutých a uviedol, že každodenné problémy, obavy súvisiace s klesajúcou životnou úrovňou, ktorú tvrdo pociťujú pracujúci ľudia, sú tiež dôvody pre čoraz väčší odpor ľudí voči EÚ.
Zdá sa, že zatiaľ úplná “apokalypsa” v Európskej únii nehrozí, väčšina krajín stále verí, že zotrvať v tomto spolku je výhodné. Iné názory majú niektorí politici v krajinách ako Francúzsko a Holandsko (informovali sme o tom TU), a dokonca aj na Slovensku, kde konkrétne Kotlebova ĽSNS začala zbierať podpisy na referendum o vystúpení Slovenska z EÚ (článok TU).
Samuel Gdovin