Nie je to vírus ani baktéria. Nad ľudstvom sa vznáša nová hrozba

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Foto:screenshot)

 

Otepľovanie podľa vedcov spôsobuje mutáciu smrteľných hubových infekcií – a lieky sa stávajú neúčinnými. Ich článok bol uverejnený súčasne s televíznym seriálom o zombie apokalypse spôsobenej mykózou. Článok Nikolaja Gurjanova  na portále RIA Novosti vysvetľuje opodstatnenosť týchto obáv

Nie je to vírus ani baktéria. Nad ľudstvom sa vznáša nová hrozba
Ilustračné foto

Prevzatie kontroly nad telom hostiteľa

Americký tvorca počítačových hier Neil Drakmann podľa jeho slov „hľadal spôsob, ako zničiť ľudstvo“, keď narazil na dokumentárny film BBC „Planéta Zem“. Išlo o hubu cordyceps, ktorá mení mravce na „zombie“. Spóry sa dostanú na hmyz, pomocou tráviacich enzýmov preniknú cez jeho chitínový obal a vyklíčia v tele hostiteľa.

Po určitom čase infekcia mravca ovládne. Ako presne, nie je úplne jasné. Predtým sa predpokladalo, že mycélium ovplyvňuje mozog hmyzu, ale najnovšie práce ukazujú, že centrálny nervový systém zostáva neporušený. Huba prerastá do svalov – možno ovláda telo hostiteľa ako bábkoherec. Hmyz prestane vykonávať svoju prácu, vylezie na steblo trávy do výšky asi 30 cm a pevne uchopí rastlinu zubami. To poskytuje parazitovi najlepšiu pozíciu na ďalšie šírenie. Po niekoľkých dňoch z hlavy obete vyklíči plodnica huby, ktorá potom vypustí spóry a cyklus sa opakuje znova.

Trojrozmerné rekonštrukcie sietí húb, ktoré vrastajú do svalových vlákien mravcov
Trojrozmerné rekonštrukcie sietí húb, ktoré vrastajú do svalových vlákien mravcov

V počítačovej hre The Last of Us (Poslední z nás) dal Drakmann cordycepsu schopnosť meniť ľudí na agresívne zombie. Našťastie táto huba nie je pre človeka škodlivá. Je dokonca potenciálne zdravá – odborníci teraz skúmajú jej prínos ako živiny bohatej na vitamíny a biologicky aktívne látky. V trópoch existujú stovky druhov cordycepsu, z ktorých niektoré, ako napríklad ophiocordyceps, sú schopné ovládať hostiteľa. Každý druh huby postihuje určitý druh hmyzu – muchy, vážky, húsenice. Napríklad Cordyceps (Cordyceps militaris, Húsenica) je mimoriadne vzácna a cenná huba. Rastie hlavne na náhorných plošinách Tibetu, vo výškach viac ako 3 000 metrov. Objavili ho tam pastieri jakov, ktorí si všimli mimoriadnu vitalitu a odolnosť svojich zvierat, ktoré pri pasení jedli aj huby Cordyceps. Cordyceps sa v čínskej medicíne používa už takmer 1500 rokov. Na rozdiel od iných húb nerastie Cordyceps na zemi alebo starom dreve, ale naopak sa množí ako parazit určitého druhu húsenice – odtiaľ pochádza aj názov húsenica, ktorý by tiež rovnako dobre mohol odkazovať na vzhľad Cordycepsu s jeho tenkými hnedými plodnicami. Dnes sa však už Cordyceps nepestuje v živých húseniciach, ale väčšinou na špeciálnych substrátoch alebo výživných roztokoch.

„Účinky cordycepsu na ľudské zdravie však ešte neboli dostatočne preskúmané, aby sa mohli vyvodiť závažné závery v súčasných klinických podmienkach. Orientálna medicína využíva túto hubu pri prevencii, liečbe a rehabilitácii rôznych ochorení,” hovorí Oksana Gisingerová, odborná lekárka laboratória Gemotest LLC, doktorka biologických vied.

 

Keď sa imunitný systém vypne

Teplota nášho tela a iné obranné mechanizmy ľahko zničia väčšinu plesňových patogénov. Známe kožné infekcie, ako napríklad plesne nôh, prežívajú vďaka tomu, že v kožných záhyboch je nižšia teplota ako v našom vnútri. Existujú však mykózy, ktoré postihujú pľúca, krvný obeh a dokonca aj ľudský mozog. Život ohrozujúcou mykózou sa môžu nakaziť rizikové osoby, napríklad baníci, ktorých pľúca poškodili mikročastice uhlia, alebo častejšie vážne chorí ľudia.

„Vo všeobecnosti sa závažné plesňové ochorenia vyskytujú pri veľmi vysokom infekčnom pozadí a zlom zdravotnom stave. Alebo napríklad v prípade AIDS, keď imunitný systém začne zlyhávať alebo sa úplne vypne,“ vysvetľuje Maxim Djakov, vedúci inžinier na Katedre mykológie a algológie na Biologickej fakulte Moskovskej štátnej univerzity. K prepuknutiu plesňových infekcií v posledných rokoch došlo na pozadí pandémie koronavírusov. Najmä v Indii sa rozšírila tzv. čierna pleseň, ktorá postihuje pľúca. Djakov to však pripisuje hygienickým podmienkam, v ktorých boli kovidoví pacienti držaní – stiesnenosť, teplé a vlhké podnebie, množstvo plesní v miestnostiach. „Normálny človek je za normálnych podmienok v zásade odolný voči plesňovej infekcii,“ hovorí Djakov.

 

Viac ako polovica pacientov zomiera

To sa však môže zmeniť. V príbehu hry The Last of Us globálne otepľovanie vytvorilo podmienky na vznik pandémie. Vedci vážne neuvažujú o možnosti zombie apokalypsy, ale nevylučujú, že klimatické zmeny môžu tento problém zhoršiť. Strach však nemajú z cordycepsu, ale z iných druhov húb.

Podľa jednej z teórií práve nárast globálnych teplôt viedol k rozšíreniu kvasiniek Candida auris, ktoré boli identifikované v roku 2009 a odvtedy sa našli vo viac ako 30 krajinách na všetkých kontinentoch. Táto infekcia má vysokú mieru úmrtnosti, 30 až 60 %. Plesňový patogén však zvyčajne postihuje ľudí s najzávažnejšími komorbiditami. Preto nie je úplne jasné, akú úlohu kandidóza zohráva pri úmrtiach.

V januári 2023 sa na jednej zo streamovacích služieb objavil televízny seriál – adaptácia hry The Last of Us. V tejto súvislosti sa zvýšil záujem o tento problém a v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences bol uverejnený článok amerických vedcov, ktorí testovali, ako sa ľudský hubový patogén Cryptococcus deneoformans prispôsobuje postupnému zvyšovaniu teploty. Ukázalo sa, že zahrievanie prostredia uvádza do pohybu tzv. skákajúce gény alebo transpozóny – mobilné prvky v genóme. Vedci predpokladajú, že parazitický organizmus ich využíva na prispôsobenie sa novým podmienkam.

Po 800 generáciách rastu v laboratórnom prostredí bola miera mutácie transpozónov päťkrát vyššia u húb pestovaných pri teplote ľudského tela (37 stupňov Celzia) ako u húb pestovaných pri 30 stupňoch. Táto evolúcia ovplyvnená teplotou mala ešte jeden znepokojujúci vedľajší účinok: do sekvencie génu sa často vkladal mobilný prvok nazývaný Tcn12, ktorý potenciálne narúšal jeho funkciu, čo by podľa vedcov mohlo viesť k vzniku rezistencie na lieky. V súčasnosti však neexistujú spoľahlivé dôkazy, ktoré by naznačovali, že existuje súvislosť medzi zmenou klímy a zvýšenou patogenitou húb, zdôrazňuje Giesinger. Djakov poukazuje na to, že ľudstvo od začiatku rozvoja vedeckých metód nikdy nezažilo globálne otepľovanie, takže jeho dôsledky nemožno predpovedať. Existuje však dôvod domnievať sa, že aspoň pokiaľ ide o parazitické huby, sú obavy prehnané. „Huby sa už dávno prispôsobili životu v horúcich krajinách,“ vysvetľuje. V trópoch je ich ešte viac ako u nás a nevedie to zatiaľ k hrozným následkom. Ľudia tam žijú normálne.”

 

Huby sú naši príbuzní

Ale aj bez globálneho otepľovania sa mykózy zmenili z potenciálnych „chorôb budúcnosti“ na „choroby súčasnosti“, hovorí Giesinger. Patogénov je veľa a choroby ľudí a zvierat, ktoré spôsobujú, sú rozmanité. Počet plesňových infekcií neustále rastie, a to aj v Rusku. Odborníci to pripisujú urbanizácii a zníženej citlivosti parazitických húb na lieky v dôsledku nadmerného používania antibiotík.

„Počet druhov mikroskopických húb (mikromycét) sa odhaduje na približne 100-200 tisíc druhov. Každý rok sa popíše približne 1500 nových. Skutočný význam v klinickej praxi má dnes približne sto druhov. Počet kmeňov rezistentných na antimykotiká sa zvyšuje,“ hovorí Giesinger. Djakov spresňuje, že identifikáciu nových hubových patogénov možno pripísať zvýšenej schopnosti identifikovať mikroorganizmy v posledných rokoch. „Keď sa sprístupnili metódy molekulárneho výskumu, okamžite sa ukázalo, že máme veľa infekcií. Hoci v skutočnosti sú s nami celú históriu – a nič hrozné sa nestalo,“ konštatuje vedec.

Problémom plesňových infekcií je, že sa dajú pomerne ťažko liečiť bez toho, aby sa jedincovi ublížilo. „Faktom je, že všetky organizmy sa delia na dve veľké skupiny – prokaryoty a eukaryoty, teda predjadrové a jadrové. Takže baktérie sú predjadrové a huby, ako vy a ja, sú eukaryoty. Okrem toho sú ríše húb a živočíchov zahrnuté do jednej taxonomickej skupiny,“ hovorí Djakov. – Inými slovami, sme s nimi evolučne príbuzní. Čím bližšie sú si organizmy, tým ťažšie je nájsť prostriedok, ktorý by jeden z nich zabil alebo potlačil bez toho, aby ovplyvnil druhý.

V októbri 2022 zostavila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zoznam plesňových patogénov, ktoré je potrebné prioritne riešiť a skúmať. Do kritickej prioritnej skupiny patria Cryptococcus neoformans (pôvodca kryptokokózy), Aspergillus fumigatus (aspergilóza a stavy imunodeficiencie), Candida auris a Candida albicans (kandidóza, infekcie).

Dobrou správou je, že „hubová“ pandémia typu COVID-19 je nepravdepodobná: na rozdiel od vírusov, baktérií alebo kordycepsov z fiktívnych postapokalyptických svetov sa hubové infekcie nevedia prenášať z človeka na človeka. Aspoň zatiaľ nie.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:47

Európska únia vyzvala v nedeľu Bielorusko, aby nesúhlasilo s umiestnením ruských jadrových zbraní na svojom území. Mohlo by v dôsledku toho čeliť ďalším sankciám, uviedol šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell.

19:00

Spojené štáty dosiaľ nezaznamenali nijaké známky toho, že by Rusko presúvalo do Bieloruska jadrové zbrane. Povedal to v nedeľu hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby v reakcii na sobotné oznámenie Ruska, že na území Bieloruska rozmiestni taktické jadrové zbrane.

18:34

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v nedeľu pricestovala do Ghany a začala tak svoje turné po krajinách Afriky, v rámci ktorého navštívi aj Tanzániu a Zambiu. Jej pracovná cesta je zameraná na prehĺbenie vzťahov Spojených štátov s africkými krajinami v čase súboja s Čínou o získanie vplyvu na africkom kontinente.

18:03

Výbuch, ktorý v nedeľu zranil troch ľudí a vytvoril kráter v centre ruského mesta ďaleko od hranice s Ukrajinou, údajne spôsobil ukrajinský dron. Explózia nastala po poludní miestneho času v meste Kirejevsk v Tulskej oblasti.  Oblastný bezpečnostný úrad hlásil tri poškodené obytné budovy.

17:37

Poľsko aj Nemecko kritizovali v nedeľu sobotné oznámenie Ruska, že v Bielorusku rozmiestni taktické jadrové zbrane.

16:51

Irán presúva k hraniciam s Azerbajdžanom ťažkú techniku vrátane raketometov veľkého kalibru. Oficiálne – v rámci cvičení a ako signál pre Baku o neprípustnosti novej vojenskej operácie v regióne.

16:28

Dvadsaťdva krajín v nedeľu na iberoamerickom summite v Dominikánskej republike podpísalo vyhlásenie, v ktorom sa zaviazali bojovať proti potravinovej neistote v Latinskej Amerike. Cieľom je dosiahnuť v tejto oblasti nulový hlad, povedal bývalý premiér Čile Andrés Allamand.

16:26

Napriek nedávnym nehodám lodí s obeťami na životoch sa cez Stredozemné more vydáva do Talianska naďalej mnoho migrantov. V uplynulých dvoch dňoch dorazilo len na taliansky ostrov Lampedusa viac ako 3000 ľudí.

16:21

Technické problémy, ktoré spomaľovali prevádzku letiska vo Frankfurte nad Mohanom, sa v nedeľu na poludnie podarilo odstrániť. Uviedla to hovorkyňa leteckej spoločnosti Lufthansa.

15:51

Ukrajina žiada zvolanie mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN v súvislosti so sobotným oznámením Ruska, že v Bielorusku umiestni taktické jadrové zbrane.

15:47

Bulharská viceprezidentka Iliana Jotová v nedeľu vyzvala na zahájenie rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou po tom, ako Moskva v sobotu oznámila plány na rozmiestnenie taktických jadrových zbraní v Bielorusku.

14:44

Rozhodnutie libanonskej vlády posunúť prechod na letný čas o takmer jeden mesiac spôsobilo v nedeľu v tejto krajine rozsiahle nejasnosti.

14:20

Irán od začiatku marca pravdepodobne posiela Rusku nové bojové drony na použitie na Ukrajine. Oznámilo to v nedeľu britské ministerstvo obrany.

14:10

Dvaja ľudia zahynuli v sobotu pri páde lavíny v Zillertalských Alpách na severe Talianska. Uviedli to v nedeľu miestne úrady.

13:41

Obyvatelia Kuby v nedeľu rozhodujú o zložení jednokomorového parlamentu. O kreslo sa neuchádza žiadny opozičný kandidát.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Slovensko urobilo nepriateľský akt. Zelenskyj ho chce vtiahnuť do konfliktu. Čo o nás píšu ruské noviny

0 icon

Bratislava 26. marca 2023 (HSP/Svobodnaja Pressa/Foto:TASR/AP - Darko Vojinovic)   Krajina sa rozdelila po tom, čo kyjevskému režimu dodali stíhačky MiG-29, píše novinár Konstantin Olšanskij pre ruské noviny Svobodnaja Pressa. Vo svojom článku sa snaží priblížiť situáciu okolo MiGov na Slovensku ruskému čitateľovi. Prinášame vám celý jeho článok Slovenská dodávka…

Arménsko nezrádza Rusko, ale svoju vlastnú budúcnosť

0 icon

Jerevan 26. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Ústavný súd Arménska 24. marca uznal záväzky zakotvené v Rímskom štatúte Medzinárodného trestného súdu za ústavné Arménsko podpísalo štatút v októbri 1999, ale neratifikovalo ho kvôli rozhodnutiu ústavného súdu z roku 2004, podľa ktorého nie je v súlade so základným zákonom. Proces parlamentnej ratifikácie…

Čína sa vzpriamila: Si Ťin-pching odmietol hovoriť s Bidenom

0 icon

Peking 26. marca 2023 (HSP/Foto, TASR/AP-Andy Wong, TASR/AP-Evan Vucci)   V marci hovorca Bieleho domu John Kibry uviedol, že americký prezident má záujem hovoriť so svojím čínskym náprotivkom. Washington dúfal, že rozhovor sa uskutoční vo "vhodnom čase", pričom naznačil obdobie "bezprostredne pred stretnutím s Putinom" alebo po ňom. Napriek všetkej…

Podľa svedkov pral kajúcnik Slobodník špinavé peniaze pre Pavlínu Matovičovú vo výške 11,3 mil. eur

0 icon

Bratislava 26. marca 2023 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Politológ Roman Michelko zhrnul rôzne informácie, ktoré sa vyskytli vo verejnom priestore. Zosumarizoval informácie zo zápisníc súdov, tlačoviek politikov a ďalších zdrojov o prípade prania špinavých peňazí Matovičovcami. Jeho závery vám prinášame nižšie Zásadná tlačovka Smeru-SSD bola sprevádzaná mediálnym tichom. Nikto…

Nemecko zastaví veľký štrajk v doprave. Prehodnoťte svoju cestu

0 icon

Berlín 26. marec 2023 (HSP/Foto:Twitter)   O polnoci 27. marca sa v Nemecku na 24 hodín úplne zastaví železničná doprava tovaru a čiastočne aj osobná doprava. Dôvodom bude štrajk zamestnancov v tomto sektore, informuje Deutsche Welle. Odborové zväzy Verdi a EVG požadujú zvýšenie miezd minimálne o 500 eur mesačne Očakáva…

Prečo Rusko rozmiestňuje jadrové zbrane v Bielorusku

0 icon

Moskva 26.marec 2023 (HSP/kp.ru/Foto:Screesnhot)   Vojenský analytik Viktor Baranec pre ruské noviny Komsomoľskaja pravda povedal, že ruské jadrové zbrane môžu z Bieloruska "dosiahnuť" všetky krajiny NATO 1. Aký druh ruskej jadrovej zbrane je umiestnený na území Bieloruska? Sú to taktické operačné komplexy "Iskander" (zatiaľ jeden!) a letecké rakety s jadrovými…

Fico: Pellegrini chce vytvoriť vládu s Progresívnym Slovenskom, Zuzanou Čaputovou a SaS

0 icon

Bratislava 26. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Screesnhot)   Výmenu stíhačiek za bojové vrtuľníky Viper považuje predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) za dobrý obchod. Naopak, poslanec Národnej rady SR a predseda Smeru-SD Robert Fico s tým nesúhlasí. Podľa jeho slov bojové vrtuľníky Slovensko nepotrebuje Smer-SD má podľa Fica v pondelok…

Trump po týždni strachu vystúpil pred svojimi priaznivcami

0 icon

Waco 26. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Michael Conroy)   Donald Trump sa po prvý raz objavil na verejnosti od vyhlásenia o svojom možnom zatknutí pred týždňom. Svojim priaznivcom sa prihovoril na letisku Waco v Texase, kde predniesol niekoľko vyhlásení Obvinil vládu Joea Bidena, že zmenila USA na "banánovú republiku". Okrem toho Trump…

Vučić o veľkom obrate Ukrajiny na európsku cestu už čoskoro

0 icon

Belehrad 26. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)   Srbský prezident Aleksandar Vučić očakáva, že vstup Ukrajiny do EÚ sa v dôsledku súčasnej vojny urýchli. Povedal to v televízii Pink TV Vučić sa domnieva, že už v júni by malo dôjsť k "veľkému obratu Ukrajiny na európsku cestu". Podľa jeho slov budú…

Dzurinda chce zabrániť recidíve. Nemyslí však svoje účinkovanie v Gorile

0 icon

Bratislava 26. marca 2023 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Bývalý dvojnásobný premiér Mikuláš Dzurinda sa hotuje zachrániť Slovensko a neúnavne pokračuje v zbere podpisov pre svoju novú stranu Modrí – Európske Slovensko. Za dva týždne sa mu podarilo vyzbierať 5000 podpisov a zvyšné podpisy na hárky chce doplniť zberom do konca apríla. Dzurinda…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Poláček

René Pavlík

Bezpečnosť štátu

0icon

  Je otázkou času a zlovôle záujemcu, aby bezbranného obral o všetko čo sa mu páči. Je fuk, či oberá  dieťa, starčeka, alebo štát. Bezbranný je preto bezbranný, lebo nemá zbraň. Nemá sa čím brániť. Neviem to vysvetliť lepšie ako to dokázal Heger s protilátkami, alebo menšinovou vládou, napriek tomu…

Dušan Hirjak

Kto nesie vinu na vojnovom dianí na Ukrajine a ako rozpoznať pravdu od propagandy ? Časť IV.

0icon

Je mi veľmi ľúto a som sklamaný z toho, čo sa deje od roku 2014 na území nášho suseda – Ukrajiny. Po ôsmich rokoch vojnového diania na Ukrajine Rada federácie Ruska dala súhlas na nasadenie ozbrojených síl mimo územia Ruska a tým s

Erik Majercak

Ako definitívne odstrániť korupciu

0icon

Korupcia je politickým fenoménom už viac rokov. Ako sa s ňou dá popasovať a odstrániť? Prečo to tak dlho trvá ju odstrániť? Pre bežného človeka jednoduchá téma, veď väčšinou on nič nedáva a ani nič nedostáva. A tej telke a politici o tom stále dookola točia, dokonca posledné volebné obdobie bojovníci proti korupcii vyhrali voľby.

Pavel Jacz

Klamal nám ukážkovo Heger, alebo Naď? Slovensko je plné klamstiev ako žumpa exkrememtov!!!

0icon

Všade počujeme len samé plané reči snažiace sa zaobaliť priesery či problémy ututlať, zahrať do autu, alebo sa im remišovskou taktikou – teda kydaním na druhého darí vyhnúť pravde a z nej súvisiacej odpovedi. Dnes sa o sto šesť klame v politike, v reklamách, v krčmách, na pracoviskách, klameme aj…

Armádny Magazín

Kyjev ako potravu pre delá uprednostňuje rusky hovoriacich mobilizovaných. Rozhodujúci útok na Arťomovsk

0 icon

Rusko, 26. marec 2023 (AM) – Ukrajinské velenie cielene vrhá bezvýsledné útoky na pozície ruských jednotiek mobilizovaných z rusky hovoriacich oblastí Ukrajiny. Podľa ruskej strany sa v dokumentoch mŕtvych vojakov Ozbrojených síl Ukrajiny v poslednom čase uvádzajú iba ruské priezviská. A mobilizovaní ľudia prichádzajú z Odesy, Dnepropetrovska,

Nikolaj Starikov: Vstúpte do novej éry. Si Ťin-pching hovorí, že jeho návšteva Ruska sa riadi historickou logikou

0 icon

Rusko, 26. marec 2023 (AM) – "Keď vidíte človeka, ktorý je súdený a nevinne odsúdený, vyvoláva to súcit. Keď vidíte človeka, ktorý robí dôležité, čestné a ušľachtilé veci a má byť za to nevinne odsúdený, vyvoláva to rozhorčenie a túžbu podporiť prenasledovanú osobu. Komisárka

O novej generácii amerických chemických zbraní

0 icon

USA, 26. marec 2023(AM) - Podľa ruskej armády USA tajne vyvíjajú chemické zbrane a skúmajú organofosforové zlúčeniny (OPC) s veľmi vysokou toxicitou. Organofosforové zlúčeniny sú bežnou skupinou zlúčenín používaných ako domáce a poľnohospodárske insekticídy, ako aj ako chemické bojové látky. Najbežnejšie sú: dichlórfos, tiofos, chlorofos, karbofos, metafos, pyrofos, sarin

Čína tvárou v tvár hybridnej agresii zo strany kolektívneho Západu

0 icon

Čína, 26. marec 2023(AM) – Irán a Saudská Arábia sa dohodli na obnovení diplomatických vzťahov. Dohoda bola dosiahnutá na rokovaniach v Pekingu 10. marca. Šéf čínskej diplomacie Wang Yi, ktorý sa podieľal na sprostredkovaní, označil dohodu za "víťazs

Kniha "Kto prinútil Hitlera prepadnúť Stalina"

0 icon

Slovensko, 26. marec 2023 (AM) – V dnešnej dobe, kedy sa do spoločnosti pretláča vidieť veci súčasné aj minulé z toho jediného správneho uhla pohľadu, ktorý odzrkadľuje skôr politické smerovanie, ako smerovanie ku pravde ako takej, sa vo mne stále viac a viac derie do popredia výrok Georga Orwela: "Kto kontroluje…

TopDesať

Takto vyzerá väzenie vo svete. Ten kontrast je dychberúci!

0 icon

Veril by si, že niektoré väznice sveta vyzerajú lepšie ako slovenské nemocnice či hotely? A v niektorých krajinách sú podmienky vo väzenských celých horšie ako v tvojich najhorších snoch. Zaujíma ťa, ako vyzerá väzenie v rôznych krajinách? TOP10 ti to dnes ukáže. Stále viac ľudí je za mrežami. Podľa Inštitútu…

Ako trávili čas deti v dobe, keď telefóny ešte neexistovali? Rozhodne sa nenudili!

0 icon

Dnešným deťom sa asi ťažko bude veriť, že existovalo obdobie, kedy telefóny a smartfóny vôbec neboli. A že to bolo naozaj najlepšie detstvo, potvrdí každý, kto to zažil. Problém dnešných detí je v tom, že si deň bez mobilu a internetu ani nevedia predstaviť. Áno, dnešné chytré telefóny majú naozaj…

Historické fotografie, ktoré odkrývajú temnú stránku minulosti

0 icon

Dokonca aj 100 rokov stačí na to, aby sa niečo zmenilo a aby sa svet stal lepším miestom. Z hľadiska plaveckých kostýmov, zákonov a spoločenských organizácií musel svet podstúpiť veľa zmien, aby sa stal tou krajinou, v ktorej teraz žijeme. Stále je veľa vecí, ktoré je potrebné vylepšiť, ale dnes ti chceme ukázať…

10 sprostých dospeláckych vtipov, ktoré sú ukryté v rozprávkach pre deti

0 icon

Všetci sme sa ako deti minimálne raz opýtali rodičov, prečo sa tak podivne potmehútsky usmievajú, keď s nami pozerajú rozprávky pre deti. Nuž, ak sa ti odpovede nedostalo vtedy, máme ju tu pre teba teraz, pretože nikdy nie je neskoro! :) Ak by sme si všetky tie rozprávky od Disneyho, Nickelodeonu alebo od…

Ako sa vlastne dá vyrátať skutočný vek psa?

0 icon

Zamysleli ste sa už niekedy koľko má rokov váš psík v prepočte na ľudské roky? Väčšina ľudí si myslí, že jeden rok psov sa rovná siedmim ľudským rokom. Ukázalo sa, že matematika nie je taká jednoduchá, napísal WebMD. Dnes ti tak ukážeme, aký je skutočný vek psa.   [the_ad id="80455"]   Psy…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali