Nemci si zahrajú o zlato po 70 rokoch. Kastner: “Bol to zlatý gól”

Tampere 28. mája 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)

 

Hokejisti Nemecka sa prvýkrát prebojovali do finále majstrovstiev sveta. V sobotňajšom semifinále v Tampere otočili zápas s USA a po výhre 4:3 po predĺžení sa v nedeľu stretnú v boji o zlato s Kanadou (19.20 h). Američania zabojujú o bronz proti Lotyšsku (14.20 h)

USA - Nemecko
Na snímke hráči Nemecka oslavujú víťazstvo a postup do finále po zápase semifinále na 86. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji USA – Nemecko vo fínskom Tampere

Američania mali skvelý vstup do zápasu a už po štyroch minútach viedli 2:0. Nemci sa však chytili v presilovke a do konca prvej časti vyrovnali. USA poslal opäť do vedenia v 29. minúte Michael Eyssimont, pre ktorého to bol prvý gól na šampionáte. Nemecko sa dlho nedokázalo dostať do tlaku, no v záverečnej päťminútovke si vypracovalo tri šance a tú poslednú pri hre bez brankára premenil Marcel Noebels. Obrat dokonal v 68. minúte Frederik Tiffels.

Nemci majú na konte tri cenné kovy (0-2-1), posledný ešte z roku 1953, keď získali striebro, no hralo sa skupinovým systémom. Pred dvoma rokmi v Rige prehrali v boji o bronz s USA 1:6. V skupine prehrali prvé tri stretnutia s ťažkými súpermi Švédskom (0:1), Fínskom (3:4) i USA (2:3), no od súboja s Dánskom (6:4), ktorý bol kľúčový v boji o postup, ťahajú šesťzápasovú víťaznú sériu. Američania získali na MS dokopy 20 cenných kovov (2-9-9), no zlato naposledy v roku 1960. Od zavedenia formátu s vyraďovacou fázou v roku 1992 sa nikdy neprebojovali do finále, v semifinále majú bilanciu 0-12. Zatiaľ poslednú medailu majú spred dvoch rokov, keď vyhrali bronz.

Američania vstúpili do duelu náporom a už po štyroch minútach viedli 2:0. Na prvý gól potrebovali 71 sekúnd, keď Grimaldi potiahol puk do pásma a O’Connor našiel pred bránkou Tucha. Na druhej strane vyskúšal Sturm brankára DeSmith, no potom po pravej strane vnikol do pásma Grimaldi a tvrdou strelou trafil do vinkla. zámorskí hokejisti v úvode dominovali, súpera k ničomu nepúšťali a po desiatich minútach viedli na strely 8:2. Ich tlak zastavil až faul Browna, ktorý trafil kolenom koleno Sturma a dostal dve minúty. Nemci sa usadili v pásme a z presilovky vyťažili kontaktný gól. Po niekoľkých prihrávkach zostal medzi kruhmi voľný Fischbuch a jeho tvrdá strela sa s prispením teču Tiffelsa dokĺzala až do siete. Nemci sa po góle zlepšili vo všetkých činnostiach, vyrovnali hru a v 17. minúte po peknej kombinácii a presnej strele Szubera vyrovnali na 2:2. V oslabení mohli dokonca otočiť, ale Schütza v poslednej chvíli zastavil Tuch. Pomohol si však faulom a po krátkej hre 4 na 4 mali presilovku opäť Nemci. Dokonca 5 na 3, keďže ďalší faul pridal Grimaldi. Ich výhodu však prerušila prestávka.

Dvadsaťjeden sekúnd z nej dohrali v druhej tretine, ale nevyužili ju, i keď Peterka s Tiffelsom neboli ďaleko. V 25. minúte sa Grimaldi už tešil zo svojho druhého gólu, no puk neprešiel celým objemom za bránkovú čiaru, čo potvrdilo aj video. V 29. minúte to už zámorským hráčom vyšlo, keď Eyssimont na trikrát dotlačil puk do siete po tom, čo sám rozbehol akciu na modrej čiare – 3:2. Nemci následne bez problémov ubránil oslabenie, no do konca druhej časti sa už do gólových príležitostí nedostali. V závere tretiny sa niekoľko minút neprerušovalo, Američania sa snažili hrať jednoducho, zbytočne neriskovali, ale stále dôsledne napádali súpera a znemožnili mu tak rýchle rozohrávky. Nemci mali len dve strely na bránku, no po tej poslednej bol blízko k dorážke Kahun.

Američania pred semifinále inkasovali v tretích tretinách na turnaji iba dva góly od Švédov (skóre 19:2) a aj proti Nemcom potvrdzovali, že im táto časť ide. Súpera držali na dištanc od DeSmitha a prvá strela naňho mierila až v šiestej minúte z hokejky Noebelsa. Americký brankár však nechal svoju hokejku medzi betónmi a puk zastavil. V 50. minúte vykúzlil Fischbuch pri brejku prihrávku z otočky na Kastnera, ale tomu skĺzol puk z čepele a kľučku nedokončil. Nemci, ktorí sa museli presúvať na štvrťfinále do Rigy a na semifinále späť do Tampere, sa ťažko dostávali do útočného pásma, no v poslednej päťminútovke mali tri veľké šance. V 56. minúte sa po Peterkovej práci dostal na ľavom kruhu ku strele J. Müller a jeho delovka skončila na žŕdke. O minútu neskôr zachránil spoluhráčov DeSmith pohotovou reakciou na dorážku Schütza. Na tretíkrát to však už vyšlo, keď pri hre bez brankára dorazil puk do siete Noebels.

Nasledovalo desaťminútové predĺženie 3 na 3, v ktorom boli aktívnejší a mali viac šancí Američania, ale Niederbergera neprekonali. Naopak, Nemci si vypracovali iba dve, ale rozhodli. V 68. minúte prešiel Tiffels z vlastného pásma až na ľavý kruh a presnou strelou prekonal DeSmitha.

USA - Nemecko
Na snímke vľavo nemecký hráč Frederik Tiffels strieľa víťazný gól

 

Semifinále USA – Nemecko 3:4 po predĺžení (2:2, 1:0, 0:1 – 0:1)

Góly: 2. A. Tuch (O’Connor, Grimaldi), 4. Grimaldi (A. Tuch), 29. Eyssimont (O’Connor, Garland) – 13. Tiffels (Fischbuch, Kahun), 17. Szuber (Sturm, Peterka), 59. Noebels (Kahun, Gawanke), 68. Tiffels (Kahun, M. Müller). Rozhodovali: Björk (Švéd.), Hribik (ČR) – Hautamäki (Fín.), Ondráček (ČR), vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 8011 divákov.

USA: DeSmith – Perbix, Samberg, Perunovich, Kleven, Mackey, Thrun, Hutson – Grimaldi, Bonino, A. Tuch – Garland, O’Connor, Eyssimont – Gauthier, Tynan, Mazur – Coronato, Brown, Farrell

Nemecko: Niederberger – Seider, M. Müller, Wissmann, J. Müller, Gawanke, Szuber, Wagner – Tiffels, Kahun, Peterka – Ehl, Sturm, Soramies – Fischbuch, Kastner, Noebels – Schütz, Stachowiak, Tuomie

 

Hlasy po zápase/IIHF/:

  • Maximilian Kastner, útočník Nemecka: “Vedeli sme, že potrebujeme len jednu strelu. Myslím si, že sa nám to podarilo. Bol to zlatý gól. Sme veľmi šťastní, že sme dnes vyhrali. Je to teraz neuveriteľný moment. Nemám na to slová. Som len veľmi hrdý.”
  • JJ Peterka, útočník Nemecka, v zápase 0+1: “Nezačali sme vôbec dobre, dostali sme dva góly, no od druhej tretiny začali všetci hrať to, čo sme chceli. Lepší koniec si ani neviem predstaviť. Pred šampionátom by som neveril, že budeme vo finále. V skupine sme prehrali prvé tri zápasy a teraz sme vyhrali šiesty po sebe.”
  • Carter Mazur, útočník USA: “Aj za stavu 2:0 sme vedeli, že budú veľmi nebezpeční. Mali sme už s nimi skúsenosť v skupine. V závere dokázali vyrovnať a potom prišiel ten gól v predĺžení. Chceme si však odtiaľto odniesť medailu a do duelu o bronz pôjdeme naplno.”
  • Casey DeSmith, brankár USA: “Predviedli dobrý výkon a využili našu chybu. Myslím si, že sme odohrali skvelý turnaj, ale v závere sme stratili náskok. Bronzová medaila nie je to, po čo sme si sem prišli, ale aj to je dosť veľká pocta. Je tu veľa dobrých tímov.”

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:39

Nemecký ovčiak menom Commander, dvojročný pes rodiny amerického prezidenta Joea Bidena, pohrýzol ďalšieho ochrankára.

17:38

Americký vojak Travis King, ktorý pred dvoma mesiacmi prekročil hranice Severnej Kórey, je v americkej väzbe, uviedli v stredu americkí predstavitelia. Jeden z predstaviteľov uviedol, že Kinga previezli do americkej väznice v Číne.

17:35

Srbsko v stredu vyhlásilo štátny smútok, ktorý úrady vyhlásili po nedeľňajších potýčkach na hraniciach s Kosovom. V krajine stiahli vlajky na pol žrde a zrušili športové udalosti.

17:06

Líder španielskych konzervatívcov Alberto Núňez Feijóo v stredu nezískal v parlamente dostatočný počet hlasov na to, aby sa stal novým premiérom. Poslanci budú o jeho nominácii znova hlasovať v piatok.

16:58

V máji 2018 sa Slovensko zaradilo medzi európske krajiny, ktoré využívajú a systematicky podporujú sociálne podnikanie ako súčasť štátneho hospodárstva. Na Slovensku je 543 sociálnych podnikov, ktoré vytvorili viac ako 6720 pracovných miest. V utorok (26.9.) to na záverečnej konferencii k bilancii päťročného pôsobenia národného projektu Inštitút sociálnej ekonomiky uviedol štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Juraj Káčer.

16:54

Zemetrasenie s magnitúdou 4,2 zasialo v noci na stredu oblasť vulkanickej kaldery západne od talianskeho mesta Neapol. Podľa expertov ide o najsilnejšie otrasy v tejto oblasti za uplynulých 40 rokov.

16:53

Väčšina Európanov sa domnieva, že digitalizácia cestovných dokladov je dôležitým krokom na urýchlenie postupov na hraniciach, zvýšenie bezpečnosti a uľahčenie cestovania. Vyplýva to z nového prieskumu Eurobarometra, ktorý v stredu zverejnila Európska komisia (EK).

16:48

Poľsko pohrozilo uvalením embarga na ďalšie produkty z Ukrajiny, – vyhlásenie premiéra Morawieckého.

„Kým nebude vytvorený mechanizmus spolupráce, budeme takto konať ohľadom všetkých poľnohospodárskych produktov z východu. Záujmy poľského farmára sú našimi národnými záujmami.”

Poľská vláda zároveň zdôrazňuje: Varšava je pre riešenie krízy – ale Ukrajina musí stiahnuť sťažnosť z WTO, uviedol po rokovaní s ukrajinským náprotivkom minister poľnohospodárstva Telus.

16:25

Energie z jadra máme podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) dostatok, bolo by však potrebné investície orientovať na obnoviteľné zdroje energií (OZE). Uviedol to riaditeľ SAPI Ján Karaba v súvislosti so spustením tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. Investíciou do OZE by podľa neho Slovensko získalo násobne vyšší výkon a zároveň nižšie ceny energií.

16:21

Poľsko zostáva otvorené ukrajinskému návrhu, podľa ktorého by vznikol systém udeľovania licencií na dovoz obilnín. V stredu to vyhlásil poľský minister poľnohospodárstva Robert Telus.

16:19

Česká vláda v stredu schválila nákup 24 amerických nadzvukových lietadiel F-35. Prvé stroje pre Česko budú hotové v roku 2029. Oznámil to český premiér Petr Fiala, podľa ktorého v tomto období neexistuje lepšie riešenie na plnenie úloh taktického letectva českej armády v nasledujúcich desiatkach rokov.

16:19

Kremeľ v stredu uviedol, že ukrajinský veterán ocenený v kanadskom parlamente minulý týždeň by mal byť postavený pred súd. Počas druhej svetovej vojny totiž bojoval na strane nemeckých nacistov.

16:12

Slovensko v budúcnosti, ak nedôjde k aktívnemu riešeniu problematiky, čaká nedostatok pracovných síl vo všetkých odvetviach hospodárstva. Vyplýva to z informácie Ministerstva hospodárstva (MH) SR o návrhu opatrení na podporu zvýšenia zamestnanosti znevýhodnených osôb s dôrazom na osoby z prostredia marginalizovaných rómskych komunít (MRK), ktorý vzala v stredu na vedomie vláda.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Polárna žiara osvetľuje rannú oblohu nad mestom Anchorage na Aljaške

Autor: AP/Mark Thiessen

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Tučnolist stráca listy a chradne pred vašimi očami? Zmeňte jednu vec. Privediete ho späť k životu

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Tučnolist vajcovitý (Crassula ovata) sa nazýva aj stromom šťastia. Ide o obľúbenú rastlinu, ktorú mnohí z nás pestujú na parapetoch. Nie je náročná na pestovanie, ale môže sa stať, že crassula začne chradnúť a strácať listy. Čo robiť v tejto situácii?

Ako vyčistiť zažltnuté rámy okien? Zmiešajte s vodou a naneste na škvrny. Okná budú opäť snehobiele

0 icon

27.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Ako vyčistiť žlté okenné rámy? Bohužiaľ, plastové okná majú tendenciu žltnúť a mali by ste ich pravidelne čistiť, aby ste sa vyhli nevzhľadnému povlaku. Ukážeme vám, ako odstrániť zafarbenie pomocou osvedčenej metódy.

84-ročná žena odhaľuje tajomstvá svojej dlhovekosti. "Žila som dosť dlho na to, aby som vedela, čo pomáha"

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Zaujíma vás, aké sú tajomstvá dlhého a zdravého života plného mladistvej energie? Rada 84-ročnej Sandy Hart stojí za vypočutie. Staršia žena sa podelí o to, čo sa naučila za posledných niekoľko desaťročí, a niektoré princípy môžu byť prekvapením.

Kľúčový krok pri pestovaní levandule. Nevynechávajte ho na jeseň, aby ju počas sezóny zaplavilo more kvetov

0 icon

27.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Ľudia, ktorí robia prvé kroky v starostlivosti o záhradu a rastliny v nej vysadené, sa často obmedzujú len na vykonávanie niekoľkých základných činností. Milovníci levandule, ktorí snívajú o veľkom priestore pokrytom hustým kobercom bujne kvitnúcich rastlín, sa tejto vízie často vzdávajú kvôli nákladom na…

Škrípe to u Harryho a Meghan Markle. Išlo o návštevy Veľkej Británie

0 icon

28.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Odborníci vo vzťahu Meghan Markle a princa Harryho vidia čoraz viac znakov, ktoré poukazujú na ich údajné vzťahové problémy. Teraz prišla prekvapivá informácia od anonymného informátora.

Armádny Magazín

Nemeckí vyšetrovatelia už takmer všetko vysvetlili

0 icon

USA, 27.september 2023 - Máme výročie teroristických útokov na Nord Stream: verzie médií sa líšia, páchatelia sa stále nenašli. V noci 26. septembra 2022 došlo k teroristickým útokom na dva plynovody na vývoz plynu - Nord Stream a Nord Stream 2. Rusko nebolo prizvané k účasti na vyšetrovaní. Médiá sa vo…

Horúca správa z Pentagonu: protiútok Ukrajiny nedokáže vrátiť stratené územia

0 icon

USA, 27.september 2023 - Konkrétne to pre televíziu CNN uviedol generál Mark Milley: "Útok, aj keď značný, má obmedzené operačné a taktické ciele. (...) Dokonca aj v prípade, že by boli dosiahnuté, neumožní to úplne vyradiť Rusov, čo je omnoho širš

Prečo sa NATO opäť chystá bombardovať Belehrad

0 icon

USA, 27.september 2023 - Prečo predstavitelia NATO hrozia Belehradu novým bombardovaním a prečo ho severoatlantický blok môže zopakovať.   Čo sa deje v Srbsku Predseda Európskeho výboru pre rozšírenie NATO Günther Fehlinger vystúpil s rezonujúcim vyhlásením, v ktorom na pozadí útoku neznámych ozbrojencov na kosovských policajtov vyzval alianc

Koľko ukrajinských vojakov od leta už využilo otvorenú ruskú frekvenciu a vzdalo sa

0 icon

Ukrajina, 27. september 2023 - Počet vojakov Ozbrojených síl Ukrajiny, ktorí sa dobrovoľne vzdali, neustále rastie, čo sa stalo obzvlášť viditeľným po spustení otvorenej frekvencie 149, 200 "Volga". Okrem toho mnohí Ukrajinci, ktorí sa chystajú vzdať, si so sebou berú zbrane a strelivo. Naposledy v smere Svatove-Kreminna skupina bojovníkov Ozbrojených…

Poľsko - 1981: skúška odolnosti socialistického tábora

0 icon

Rusko, 27.september 2023 - Pred niečo vyše 41 rokmi, v decembri 1981, na pozadí hospodárskych otrasov a ideologickej expanzie zo strany Západu a Vatikánu viedla akútna vnútropolitická kríza v Poľskej ľudovej republike k zavedeniu stanného práva v tejto krajine. V historickej literatúre je rozšírený názor, že rozhodujúci krok predsedu vl

TopDesať

Ako ohrozuje špáranie v nose tvoje zdravie?

0 icon

Špárame sa v nose, pretože sa nudíme, sme nervózni, alebo máme alergie, alebo to pre niektorých býva zlozvykom. Či už si to chceš pripustiť alebo nie, väčšina z nás si aspoň raz špárala prstom v nose. Väčšina z nás, našťastie, vie, že tento zvyk je na verejnosti neprípustný, takže sa nemusíme pozerať…

Tieto geniálne dizajnové nápady premenili na realitu!

0 icon

Dnes vám s neskrývaným nadšením predstavíme niektoré dizajnové nápady, ktoré nám tentoraz skrížili cestu. Možno vás napadne, aké návrhy máme na mysli... ale dobre, kde je zábava, keď všetko hneď pokazíme, čo? Napriek tomu by sme vám však možno mohli trochu priblížiť, čo vás čaká, keď budete rolovať dole. Keď…

Fotografie dokazujúce, že deti vždy vedia, ako vás rozosmiať!

0 icon

Deti vždy vyvádzajú rôzne neplechy alebo robia veci, ktoré vás rozosmejú. Málokedy sa aspoň na sekundu zamyslia nad dôsledkami toho, čo robia, alebo si uvedomia, ako smiešne vyzerajú. Niekedy neviete, či sa máte smiať alebo plakať. Ich nevinná spontaneita nás však často prinúti pousmiať sa a pripomenúť si, že život…

Ženy sú pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami

0 icon

Psychologička Linda Nielsen vysvetľuje, prečo sú ženy pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami. Vzťah medzi každým otcom a dcérou je jedinečný. Dobré alebo zlé, odkaz tam bude vždy. To, čo upútava pozornosť psychológov, je to, ako všetci otcovia, prítomní aj neprítomní, majú vplyv na výchovu svojich dcér. Rodičovstvo zahŕňa správanie, mechanizmy…

Toto je dôvod, prečo má vaše vajíčko natvrdo zelený žĺtok

0 icon

Ak sa čudujete, prečo má vaše vajíčko natvrdo niekedy zelený žĺtok, tu je návod, ako ho vyšperkovať. Či už pripravujete diabolské vajíčka na letný piknik alebo šľaháte vaječný šalát na sendviče, je mimoriadne znepokojujúce, keď rozkrojíte prvé vajce a objavíte obávaný zelený vaječný žĺtok uvarený natvrdo. Čo sa deje? Mnohí z…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali