Deň po atentáte na Roberta Fica. Eštok menoval motívy strelca. Pellegrini: Pred premiérom sú najťažšie a najdôležitejšie hodiny a dni

Deň po atentáte na Roberta Fica. Eštok menoval motívy strelca. Pellegrini: Pred premiérom sú najťažšie a najdôležitejšie hodiny a dni

Bratislava 16. mája 2024 (HSP/Foto:TASR)

Aktualizujeme 

Aj dnes Vám v tomto online článku budeme prinášať najnovšie informácie 

polícia v areáli Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici
Na snímke polícia v areáli Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici

20:00- Premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD) vyjadrilo solidaritu viac ako 200 lídrov krajín z celého sveta a zároveň významných medzinárodných organizácií. Ďalšie reakcie neustále pribúdajú. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

Reklama

Rezort slovenskej diplomacie prijal doposiaľ množstvo osobných, telefonických aj písomných prejavov úprimnej solidarity slovenskému premiérovi zo 77 krajín sveta. Išlo o prezidentov, predsedov vlád, ministrov, poslancov a politických predstaviteľov, členov diplomatického zboru, zastupiteľských úradov, vysokých predstaviteľov, generálnych tajomníkov, komisárov či prezidentov medzinárodných organizácií.

“Ďakujem za prejavenú ľudskosť a predovšetkým podporu predsedovi vlády Robertovi Ficovi a zároveň celému Slovensku. Mimoriadne si vážim, že zástupcovia naprieč všetkými kontinentmi sveta odsúdili tento zákerný čin. Takýto útok na slovenskú demokraciu je potenciálnym ohrozením pre všetky demokracie sveta,” zdôraznil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD). Doplnil tiež, že viaceré štáty vyjadrili šok i zhrozenie z atentátu. “V tejto ťažkej chvíli pre slovenského premiéra a pre našu vlasť si o to viac ceníme toto silné spojenie v spolupatričnosti,” dodal.

Reklama

Minister vyzdvihol aj vyjadrenia najvyšších zástupcov Organizácie Spojených národov a Rady Európy, Európskej únie, Severoatlantickej aliancie, Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj spolu s viacerými ďalšími inštitúciami. “Naša vďaka patrí všetkým tým, ktorí ešte naďalej posielajú tieto prejavy súdržnosti,” uzavrel šéf slovenskej diplomacie.

 

18:50- O možnom prevoze premiéra do Bratislavy môže rozhodnúť odborné nemocničné konzílium v pondelok. Dôležité bude aj rozhodnutie samého predsedu vlády.

Premiéra Roberta Fica vo štvrtok už nečaká ďalšia operácia a zatiaľ ani prevoz do Bratislavy. Informovala o tom riaditeľka banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice Miriam Lapuníková.

 

Reklama

18:00- Atentátnik Juraj Cintula už má svoju obhajkyňu. Je ňou advokátka Martina Čierna z Nitry, informoval portál Startitup. “Áno, prevzala som zastupovanie Juraja Cintulu, bola som vygenerovaná ex offo,” uviedla.

 

16:45- Útok na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) dozoruje oddelenie závažnej kriminality Generálnej prokuratúry (GP) SR. Viac informácií nateraz nemôžu poskytnúť. TASR o tom informovala hovorkyňa GP SR Zuzana Drobová.

“Prípad je vzhľadom na kvalifikáciu skutku dozorovaný na oddelení závažnej kriminality GP SR, viac informácií nateraz nie je možné poskytnúť vzhľadom na aktuálne prebiehajúce procesné úkony. Keď to situácia dovolí, budem vás, samozrejme, informovať,” uviedla hovorkyňa.

 

Reklama

16:35- Slovenská informačná služba (SIS) ostro odsúdila útok na predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD). Zároveň sa pridala k výzvam určeným verejnosti, aby nešírila konšpirácie a nenávistné prejavy v mediálnom prostredí a dopriala priestor a čas na prácu všetkým bezpečnostným zložkám štátu. SIS o tom informovala na sociálnej sieti.

“Slovenská informačná služba ubezpečuje, že je od prvej chvíle v kontakte s políciou aj s najvyššími predstaviteľmi štátu, poskytuje maximálnu súčinnosť orgánom činným v trestnom konaní a pracuje rovnako ako všetky ostatné bezpečnostné zložky na prijatí zvýšených bezpečnostných opatrení v súvislosti s uvedenými udalosťami,” deklarovala tajná služba. Ako dodala, len čo to situácia dovolí, bude verejnosť podrobnejšie informovať.

 

16:28- Po stredajšej (15. 5.) streľbe na predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) narástol podiel hybridných hrozieb vo virtuálnom priestore. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to povedal policajný prezident Ľubomír Solák.

“Snažíme sa adresne identifikovať ľudí, ktorí prezentujú názory, ktoré podporujú tento čin,” podotkol s tým, že ide o desiatky prípadov. Polícia registruje aj vyhrážky členom vlády a iným politickým špičkám.

Policajti dohliadajú na bezpečnosť všetkých poslancov Národnej rady SR prakticky na celom území Slovenska. Monitoring bol zvýšený aj v okolí televízií a denníkov.

Podrobnejšie informácie vedenie Prezídia Policajného zboru o stredajšom incidente neposkytlo, odvolalo sa na informačné embargo vydané Generálnou prokuratúrou SR.

 

NAŽIVO:

Reklama

 

15:40- Zdravotný stav premiéra Roberta Fica (Smer-SD) po stredajšom (15. 5.) útoku je naďalej veľmi vážny. Uviedol to zvolený prezident Peter Pellegrini po návšteve predsedu vlády v banskobystrickej nemocnici. Nakrátko spolu podľa jeho slov komunikovali.

“Bolo mi umožnené hovoriť s ním len niekoľko minúť, pretože si jeho aktuálny stav vyžaduje kľud a pokoj bez ďalších vonkajších rušivých vplyvov,” povedal. Verí v jeho skorú rekonvalescenciu.

Zvolený prezident zároveň poďakoval zdravotníckemu personálu a vedeniu Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. “Pred premiérom sú najťažšie a najdôležitejšie hodiny a dni,” dodal.

Opakovane vyzval ľudí na zastavenie šírenia nenávisti. Treba podľa jeho slov spájať rozdelené Slovensko. “Je potrebné, aby sme si spoločne naprieč celou krajinou bez rozdielu našich politických názorov, vierovyznania alebo čohokoľvek iného uvedomili, že sme na Slovensku prekročili jednu červenú čiaru, ktorú sme nikdy od vzniku našej krajiny neprekročili,” uzavrel.

Reklama

 

13:55- Kaliňák podľa svojich slov nemá aktuálne informáciu o potrebe ďalšej reoperácie premiéra. “Tieto riziká tu sú, osobitne pri strelnom poranení, kde kinetická energia toho náboja je obrovská, a v zásade v tomto prípade priebeh toho strelného poranenia bol relatívne netradičný a aj to spôsobilo rozsiahlosť poranenia,” načrtol.

Vzhľadom na vážny stav premiéra sú podľa Kaliňáka jeho možnosti komunikácie obmedzené. “Snažíme sa ho nezaťažovať v tejto chvíli inými ako lekárskymi postupmi,” doplnil.

Minister avizoval, že o vývoji Ficovho zdravotného stavu budú pravidelne informovať.

Reklama

 

13:52- Obvinili strelca, ktorý v stredu (15. 5.) viacerými strelami ťažko zranil predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD). Po štvrtkovom rokovaní Bezpečnostnej rady SR a vlády to oznámil minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

TK po mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady SR
Na snímke v popredí sprava minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) a podpredseda vlády a minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer-SD) a ďalší ministri a ministerky počas tlačovej konferencie po mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady SR v Bratislave

“Pracujeme iba s jednou verziou, že išlo o politicky motivovaný akt,” priblížil minister. Polícia obvinila útočníka z pokusu o úkladnú vraždu. “Môžem potvrdiť, že podozrivý nie je členom žiadnej radikalizovanej politickej skupiny, ani pravicovej, ani ľavicovej,” podotkol minister s tým, že ide o osamelého vlka.

“Ide o podozrivého, ktorý sa zúčastnil na viacerých protivládnych protestoch, ktoré boli organizované od minulého roka,” povedal s tým, že obvinený bol súčasťou protestu aj na predchádzajúcom výjazdovom rokovaní vlády v trnavskom regióne.

Kroky strelca mali byť akcelerované po prezidentských voľbách, s výsledkami ktorých nesúhlasil. “Na ďalšie informácie je uvalené embargo dozorujúcou Generálnou prokuratúrou SR,” dodal Šutaj Eštok.

Polícia podľa ministra preveruje 32 podozrivých, ktorí na sociálnych sieťach schvaľovali stredajší útok. “Vo všetkých prípadoch bude konať Národná kriminálna agentúra, všetci títo ľudia budú zaistení, predvolaní a budú postavení na konfrontáciu so spravodlivosťou a zákonom,” zdôraznil.

 

Reklama

13:49– Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok vyzval médiá, aby nedávali priestor konšpirátorom alebo zúfalým politikom, ktorí znevažujú atentát na premiéra či spochybňujú bezpečnostné opatrenia počas výjazdového rokovania vlády v Handlovej.

Minister tiež potvrdil, že policajná inšpekcia koná v prípade uniknutého videa páchateľa z priestorov policajnej stanice. Dodal, že ho to mrzí, rovnako ako to, že unikla aj lekárska správa o zdravotnom stave premiéra.

13:44- Všetky rizikové skupiny ľudí budú mať posilnenú ochranu. Po štvrtkovom zasadnutí Bezpečnostnej rady SR to uviedol minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). Vyhrážajú sa aj Richardovi Glückovi a Marcele Kosovej. Budeme konať nekompromisne, sľuboval minister.

 

13:42 – Podpredseda vlády Robert Kaliňák (Smer-SD) vyzval médiá, aby si dávali pozor na možné šíriace sa nepravdivé informácie v súvislosti s útokom na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a aktuálnou situáciou. Apeloval, aby sa pri pripravovaných diskusiách snažili vyhnúť konfrontácii. Vyzval na spoločný návrat k tolerancii. Urobil tak po štvrtkovom rokovaní vlády a Bezpečnostnej rady SR.

“Skúsme sa v úvode vyhnúť konfrontačným diskusiám, zmeňme dramaturgiu tak, aby ste dali priestor každému, s kým chcete hovoriť, ale aby sme aj my mali možnosť začať s menšou formou konfrontácie a hovoriť k veci, k problémom ktoré nás trápia. Skúsme spoločne vystúpiť na cestu tolerancie,” obrátil sa na médiá pripravujúce politické diskusie.

Kaliňák deklaroval, že budú informovať o aktuálnej situácii a poskytnú verejnosti informácie, ktoré môžu. V tomto smere upozornil na riziko šíriacich sa nepravdivých informácií či poloprávd, ktoré by mohli opäť vyvolať vášne.

Reklama

 

13:40- Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia na výjazdovom rokovaní v Handlovej boli na maximálnej možnej úrovni. Prísnejšie opatrenia prijali len na rokovaní slovenskej a ukrajinskej vlády v Michalovciach. Na tlačovej konferencii to uviedol minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

 

13:30- Stav premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zostáva vážny. Rozsah zranení spôsobený štyrmi strelnými ranami je rozsiahly. Lekárom sa podarilo stabilizovať jeho zdravotný stav, naďalej však nie je ešte mimo ohrozenia života. Informoval o tom vicepremiér a minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD).

  “Nemôžem zatiaľ, bohužiaľ, konštatovať, že vyhrávame alebo že prognóza je pozitívna, pretože rozsah zranení, ktoré boli spôsobené štyrmi strelnými ranami, je natoľko rozsiahly, že odpoveď organizmu bude ešte veľmi náročná,” vyhlásil vicepremiér.

 

NAŽIVO:

Reklama

13:20Do nemocnice v Banskej Bystrici smeruje zvolený prezident Peter Pellegrini, priletieť by mal už o chvíľu.

12:20- Fica čaká ďalšia operácia, jeho lieky môžu spôsobiť problémy, píše Pravda. Detaily zisťujeme.

 

12:05- Na úrad vlády, kde zasadá bezpečnostná rada a vláda, prišiel Peter Pellegrini aj Zuzana Čaputová.

 

12:00- Prezidentka Zuzana Čaputová spoločne so svojím nástupcom Petrom Pellegrinim pozvú do Prezidentského paláca lídrov všetkých parlamentných politických strán. Cieľom je upokojiť situáciu a odmietnuť násilie. Vyzývajú tiež všetky politické strany, aby načas prerušili alebo výrazne utlmili kampaň pred blížiacimi sa eurovoľbami. Viac v TU.

Reklama

 

11:05- Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) začal v súvislosti s atentátom na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) trestné stíhanie pre marenie úlohy verejným činiteľom, ex offo. Inšpekcia tiež spustila kontrolu v súvislosti so zásahom policajtov Úradu na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií. Pre TASR to uviedla hovorkyňa ÚIS Andrea Dobiášová.

 

 

10:05- Polícia obvinila atentátnika Juraja z úkladnej vraždy z pomsty na chránenej osobe v štádiu pokusu. K obvineniu došlo vo štvrtok (16. 5.) ráno.

Momentálne je muž v policajnej cele na Národnej kriminálnej agentúre v Nitre. Hrozí mu 25 rokov až doživotie. 

Podľa informácií TV Markíza 71-ročný dôchodca povedal, že je hrdý na to, čo urobil.

Reklama

 

09:05-  Riaditeľka nemocnice Miriam Lapuníková doplnila, že premiéra operovali päť hodín dva operačné tímy. Hospitalizovaný je na oddelení ARO. “Pacient mal mnohopočetné strelné poranenia,” potvrdila. Požiadala o rešpektovanie Ficovho súkromia.

 

08:40- Stav premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je po operácii stabilizovaný, ale naďalej je vážny. Informoval o tom vicepremiér Robert Kaliňák (Smer-SD). 

Zástupkyňa nemocnice doplnila, že premiéra operovali päť hodín dva operačné tímy. Hospitalizovaný je na oddelení ARO.

Reklama

 

08:00- Po stredajšom (15. 5.) atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zasadne vo štvrtok v Bratislave o 11.00 h mimoriadne Bezpečnostná rada SR. Uskutoční sa tiež rokovanie vlády SR. TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády (ÚV) SR.

 

07:00- Operácia trvala takmer 5 hodín, zranenia boli vážne. Po operácií premiéra prebrali a komunikoval s okolím. Momentálne je v stabilizovanom stave.

“Črevá zašité, hrubé aj tenké. Chirurgovia skončili, ešte má stehennú kosť pri krčku, to budú riešiť inokedy, lebo museli čistiť brucho,” informuje na základe svojho zdroja portál Plus JEDEN DEŇ.

 

06:00- Vicepremiér a minister životného prostredia Tomáš Taraba pre britskú BBC poskytol bližšie informácie o atentáte na Roberta Fica a premiérovom zdravotnom stave.

Taraba pre BBC uviedol, že operácia Roberta Fica prebehla dobre a premiér nie je v ohrození života. Priniesol aj ďalšie podrobnosti o streľbe. “Bol ťažko zranený – jedna guľka prešla cez žalúdok a druhá zasiahla kĺb,“ priblížil vicepremiér.

 

05:00- Syn strelca z Handlovej je zo situácie v šoku. Portálu Aktuality.sk sa s ním podarilo spojiť. Potvrdil, že otec mal zbraň v legálnej držbe.

 

 

Tvrdí, že absolútne netušil, čo otec zamýšľa, čo plánoval, prečo sa to stalo. Zároveň povedal, že jeho otec sa neliečil na psychiatrii. Vo vzťahu k premiérovi Robertovi Ficovi povedal iba toľko, že nebol jeho voličom

 

00:00- Premiér Robert Fico je už po operácii. Jeho stav je stabilizovaný, lekári očakávajú, že ráno by mal byť schopný komunikovať.

Reklama

 

 

Zhrnutie 15. mája, kedy bol spáchaný atentát na premiéra Roberta Fica

– Premiér utrpel vážnu polytraumu po niekoľkých strelných poraneniach a jeho zdravotný stav je kritický. Okolo 20.00 h ho stále operovali. Do nemocnice v Banskej Bystrici ho priviezol vrtuľník.

– Páchateľom bol 71-ročný muž z Levíc. Hneď po útoku ho zadržali, vystrelil päť výstrelov. Podľa ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka išlo o jasne politicky motivovaný čin. Vyšetrovanie naďalej prebieha. Generálny prokurátor Maroš Žilinka avizoval, že orgány činné v trestnom konaní budú na streľbu na premiéra nekompromisne reagovať.

– Útok na premiéra odsúdili vrcholní predstavitelia štátu, politici naprieč politickým spektrom, predstavitelia samospráv, cirkví, justície či neziskového sektora. Prezidentka SR Zuzana Čaputová označila útok na premiéra za útok na demokraciu. Za bezprecedentné ohrozenie demokracie ho považuje aj zvolený prezident SR Peter Pellegrini.

– Útok odsúdili nielen predstavitelia susedných štátov, ale aj európski i svetoví lídri vrátane predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, amerického prezidenta Joea Bidena a ruského prezidenta Vladimira Putina.

– Rokovanie aktuálnej schôdze parlamentu po útoku na premiéra prerušili na neurčito.

– V najbližších dňoch bude zabezpečená ochrana všetkých ústavných činiteľov. Takisto bude posilnená aj policajná ochrana viacerých médií, ale aj viacerých predstaviteľov opozície, avizoval minister vnútra.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:04

Do diskusie k tzv. lex atentát sa v utorok podvečer prihlásilo 11 rečníkov písomne. Návrh vládnych zmien v súvislosti s bezpečnostnou situáciou na Slovensku po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je aktuálne v prvom čítaní, poslanci sa mu venujú v zrýchlenom režime.

Včera 19:54

Ceny ropy v utorok podvečer vzrástli po opatrných, no pozitívnych komentároch šéfa newyorského Federálneho rezervného systému (Fed) o budúcom znižovaní úrokových sadzieb.

Cena augustového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent v utorok vzrástla o 52 centov alebo 0,62 % na 84,77 USD za barel.

Včera 19:53

Umožniť využitie finančných nástrojov financovaných z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka a upraviť ich riadenie či kontrolu. To je cieľom návrhu novely zákona o finančných nástrojoch financovaných z európskych štrukturálnych a investičných fondov, ktorú Národná rada (NR) SR prerokuje v skrátenom legislatívnom konaní. Rozhodli o tom v utorok poslanci.

Včera 19:53

Úrokové sadzby amerického Federálneho rezervného systému (Fed), ktorý plní úlohu centrálnej banky, budú časom postupne klesať. Vyhlásil to v utorok prezident Fedu v štáte New York John Williams.

Odmietol však povedať, kedy môže centrálna banka začať s uvoľňovaním svojej menovej politiky. Informovala agentúra Reuters.

Včera 19:52

Príjmy štátneho rozpočtu vlani dosiahli výšku 23,69 miliardy eur a výdavky 31,36 miliardy eur. Štát tak v roku 2023 hospodáril so schodkom vo výške 7,67 miliardy eur. Celá verejná správa skončila v deficite 6 miliárd eur, čo bolo 4,9 % hrubého domáceho produktu (HDP). Vyplýva to z návrhu štátneho záverečného účtu, ktorý v utorok schválila Národná rada (NR) SR.

Aktuálna výška dlhu Slovenska je na úrovni 68,83 miliardy eur, čo predstavuje 56,0 % HDP. V pomere k HDP hrubý dlh medziročne klesol o 1,7 percentuálneho bodu, aj keď v absolútnych číslach vzrástol o 5,45 miliardy eur.

Včera 19:50

Nealkoholické nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami, či už pôjde o bežné balené nápoje, sirupy alebo energetické nápoje, majú od budúceho roka podliehať novej spotrebnej dani. Vyplýva to z návrhu zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov, ktorý Národná rada (NR) SR v utorok posunula do druhého čítania.

Včera 19:49

Odvodové úľavy pre poľnohospodárov sa majú predĺžiť do konca tohto roka. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok posunuli do druhého čítania. Návrh je v skrátenom legislatívnom konaní, celý by sa tak mal prerokovať už na aktuálnej schôdzi parlamentu.

Včera 19:48

Švédske ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo ruského veľvyslanca v súvislosti s narušením vzdušného priestoru Švédska ruským bombardérom SU-24. Informovala o tom agentúra AFP.

Švédsko v sobotu oznámilo, že ruský bombardér narušil v piatok jeho vzdušný priestor juhovýchode od ostrova Gotland v Baltskom mori.

Včera 19:45

Najmenej 41 ľudí zomrelo následkom úpalu počas prebiehajúcej moslimskej púte hadždž v Saudskej Arábii, kde v uplynulých dňoch výrazne stúpli teploty. Informuje o tom agentúra DPA.

Najposvätnejšie mesto islamu zaznamenalo v pondelok 51,8 stupňa Celzia, zatiaľ čo iné sväté miesta v okolí “iba” 48 stupňov Celzia.

Na tohtoročnej púti hadždž, ktorá sa začala minulý týždeň v piatok večer, sa zúčastňuje 1,8 milióna ľudí.

Včera 19:43

Najmenej štyria ľudia zahynuli a 120 utrpelo zranenia pri utorkovom zemetrasení s magnitúdou 4,9 na severovýchode Iránu, informovali tamojšie médiá. TASR o tom píše podľa agentúry AFP.

Na území Iránu sa stretávajú rôzne tektonické dosky a často ho preto postihujú zemetrasenia.

Včera 18:26

Na streche jednej z budov farmaceutickej spoločnosti Novo Nordisk na predmestí Kodane vypukol v utorok požiar. Hasičom sa plamene rýchlo podarilo dostať pod kontrolu, informovala agentúra Reuters s odvolaním na stanovisko firmy.

Plamene a hustý čierny dym šľahali z budovy na kodanskom predmestí Bagsvaerd neďaleko hlavného sídla spoločnosti. Miestna polícia uviedla, že na mieste neevidovala žiadne zranenia.

Denmark Fire v dánskom meste Bagvaerd
Na snímke polícia a hasiči pracujú v budove NOVO na Krogshoejvej v dánskom meste Bagvaerd
Včera 18:24

Pre poskytovanie citlivých informácií ruským jednotkám súd odsúdil ukrajinského občana na 15 rokov vo väzení, uviedli v utorok prokurátori Doneckej oblasti. Správu priniesla agentúra AFP.

Podľa prokuratúry sa nemenovaný muž dopustil vlastizrady v máji minulého roka, keď poskytol ruským ozbrojeným jednotkám informácie o polohe ukrajinskej armády.

Včera 18:23

Súd v Rusku odmietol v utorok prepustiť z väzby americko-ruskú novinárku Alsu Kurmaševovú, ktorej hrozí desať rokov väzenia za obvinenia zo šírenia nepravdivých informácií o ruskej armáde. Informovala agentúra AFP.

Kurmaševová má dvojaké americko-ruské občianstvo a bola zadržaná v Rusku pred ôsmimi mesiacmi pre obvinenia z porušenia zákona o zahraničných agentoch.

Včera 18:21

V Nemecku vlani rekordne vzrástol počet politicky motivovaných trestných činov. Čiastočne k tomu prispeli konflikty na Ukrajine a v Pásme Gazy. Uviedla to v utorok nemecká vnútroštátna spravodajská služba, píše agentúra AFP.

Nemecké úrady zaznamenali v roku 2023 60.028 politicky motivovaných trestných činov oproti 58.916 v roku 2022. Približne 25.660 z nich vlani spáchali pravicoví extrémisti, čo je oproti roku 2022 nárast o 22,4 percenta.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke sysle pri Pamätníku Milana Rastislava Štefánika v obci Ivanka pri Dunaji v okrese Senec

Autor: FOTO TASR-Jaroslav Novák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Michal Durila

Miroslav Iliaš

Jozef Bugár

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali