Pavlisa už odvolávajú takmer šesť hodín

Bratislava 18. februára 2015 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

 

Ministra hospodárstva Pavla Pavlisa chce opozícia odvolávať pre údajný konflikt záujmov

Minister hospodárstva Pavol Pavlis (Smer-SD) sa dnes postavil pred poslancov. Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (Smer-SD) totiž na žiadosť opozičných poslancov otvoril mimoriadne zasadnutie pléna s cieľom vysloviť tomuto ministrovi nedôveru. Keďže ide o návrh na odvolanie člena kabinetu, program schôdze sa neschvaľuje a rokovať sa musí.

Na snímke minister hospodárstva Slovenskej republiky Pavol Pavlis

Pavlisa chce opozícia odvolávať pre údajný konflikt záujmov, do ktorého sa mal dostať pre medializovaný súdny spor spoločnosti Port Service s Fondom národného majetku (FNM). Štát v ňom môže prísť o 60 miliónov eur. Podľa opozičných poslancov Pavlis v tomto súdnom spore pomáhal firme dlhodobo. A to nielen z funkcie člena Dozornej rady FNM, ale aj z kresla ministra.

Firma, v ktorej bol Pavlis v minulosti predsedom predstavenstva, si od štátu vymáha 60 miliónov eur za neúspešnú privatizáciu Slovenskej plavby a prístavov. Bola vylúčená zo súťaže pre nesplnenie podmienok. Súčasný majiteľ spoločnosti má sídlo na ostrove Curacao pri pobreží Venezuely.

Opozícia upozornila, že spoločnosť podala žalobu na FNM len päť dní predtým, ako sa stal Pavlis členom dozornej rady fondu. Z tejto pozície mal dokonca Pavlis firme poskytnúť pôžičku vo výške 600.000 korún, pretože prehrala spor s FNM na Krajskom súde v Bratislave a aby mohla podať odvolanie na Najvyšší súd SR, potrebovala zaplatiť súdny poplatok.

Ešte väčšieho pochybenia sa mal Pavlis dopustiť počas vykonávania funkcie štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva. FNM, ktorý spadá pod tento rezort, má spolupracovať s ministerstvom hospodárstva pri riešení problémov a sporov vzniknutých pri realizácii privatizačných projektov. Poslanec Daniel Lipšic (nezaradený) uviedol, že spoločnosť v roku 2008 spor so štátom prehrala.

Podľa poslancov musí vláda vyvodiť zodpovednosť a odvolať Pavlisa z funkcie. Minister Pavlis kauzu označil za vykonštruovanú a akékoľvek spojenie s firmou od roku 2006 odmieta. Premiér Robert Fico (Smer-SD) nedávno vyhlásil, že na Pavlisovo odvolanie zatiaľ dôvod nevidí.

Vláda dnes konštatovala, že s odvolaním Pavlisa nesúhlasí, pričom poukázala na viaceré rozporuplné vyjadrenia opozičných zákonodarcov. Ich snahu Pavlisa odvolať vníma ako ďalší pokus zdiskreditovať členov vlády, a tým aj celú vládu na základe vykonštruovaných a nepodložených dôvodov.

 

13:34 Kažimír: Opozícia chce rozporuplnými tvrdeniami diskreditovať členov vlády

Návrh skupiny opozičných poslancov NR SR na vyslovenie nedôvery ministrovi hospodárstva Pavlovi Pavlisovi (Smer-SD) je ďalším pokusom diskreditovať členov vlády, a tým aj celú vládu na základe vykonštruovaných a nepodložených dôvodov. V pléne parlamentu to dnes uviedol minister financií Peter Kažimír (Smer-SD), ktorý predniesol stanovisko exekutívy.

Podľa vicepremiéra návrh na odvolanie odôvodňuje skupina opozičných poslancov viacerými rozporuplnými tvrdeniami. “Ako jeden z hlavných dôvodov uvádza konflikt záujmov. Údajne mal vzniknúť tým, že v rokoch 2003 až 2006 terajší minister hospodárstva Pavol Pavlis vykonával funkciu člena dozornej rady Fondu národného majetku (FNM) SR a zároveň bol predsedom predstavenstva spoločnosti Port Service, a. s., ktorá žalovala ten istý FNM. Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií doposiaľ žiadne pochybenie nezistil,” odkázal Kažimír. Poslanec Július Brocka (KDH) Kažimírovi pripomenul, že na výbore má Smer-SD väčšinu a každé konanie voči svojim významným nominantom zablokuje.

Podľa vlády tiež opoziční poslanci v odôvodnení spomínajú rozhodnutie Najvyššieho súdu SR o neoprávnenom vylúčení spoločnosti Port Service, a. s., Fondom národného majetku zo súťaže. V návrhu na vyslovenie nedôvery sa píše o existencii dôvodnej obavy, že po právoplatnom rozhodnutí súdu v tejto veci bude musieť FNM minimálne časť z tejto sumy spoločnosti vyplatiť.

“Namiesto toho, aby navrhovatelia hľadali dôvody a príčiny problematického vylúčenia zo súťaže, ktoré môžu spôsobiť FNM značnú škodu, skupina poslancov na základe vykonštruovaných a nepodložených faktov hľadá vinníka v ministrovi hospodárstva, hoci on žiadne rozhodnutia preukázateľne v tejto veci neprijímal a od roku 2006 už nemá majetkovú účasť v spoločnosti Port Service, a. s.,” odkázal Kažimír. Navrhovatelia sa podľa jeho slov nezaoberajú ani skutočnosťou, kto je zodpovedný za rozhodnutie FNM z roku 2002.

Minister financií odmietol aj údajný konflikt záujmov v prípade investičnej pomoci pre Duslo Šaľa. “Nezakladá sa na pravde. Uvedený projekt podliehal schvaľovaniu zo strany Európskej komisie, čo aj sami navrhovatelia uvádzajú v odôvodnení. Napriek tomu nepochopiteľne a bez relevantných dôkazov obviňujú ministra hospodárstva z ovplyvňovania procesu schvaľovania projektu. Stanovisko Európskej komisie jasné hovorí, že požadovaná daňová úľava je v prospech regiónu s nižšou životnou úrovňou, ako je priemer EÚ a je v súlade s jej pravidlami,” dodal Kažimír.

 

13:36 Matovič: Slovensko môže pre konanie Pavlisa prísť o desiatky miliónov eur

Opoziční poslanci chcú Pavla Pavlisa (Smer-SD) odvolať z kresla ministra hospodárstva pre údajný konflikt záujmov, v dôsledku ktorého môže Slovensko prísť o desiatky miliónov eur. Skonštatoval to na úvod mimoriadnej 47. schôdze Národnej rady (NR) SR predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič.

“Na mimoriadnom hospodárskom výbore sa minister Pavlis snažil odpútať pozornosť a chcel diskutovať o tom, akým spôsobom prebiehala privatizácia na Slovensku,” uviedol Matovič s tým, že táto schôdza nie je o privatizácii na Slovensku. “Preto chcem požiadať, aby sme sa bavili k veci a neodpútavali pozornosť. Táto schôdza je o výraznom konflikte záujmov ministra hospodárstva, ktorý môže pripraviť Slovensko o desiatky miliónov eur, nie o privatizácii,” podotkol Matovič.

Slovenská republika podľa neho môže pre konanie Pavlisa utrpieť závažné škody. Matovič pripomenul, že súčasný minister hospodárstva sa mal dostať do konfliktu záujmov pre medializovaný súdny spor spoločnosti Port Service s Fondom národného majetku (FNM). Podľa opozičných poslancov Pavlis v tomto súdnom spore pomáhal tejto firme dlhodobo. A to nielen z funkcie člena Dozornej rady FNM, ale aj z kresla ministra.

Firma, v ktorej bol Pavol Pavlis v minulosti predsedom predstavenstva, si od štátu vymáha 60 miliónov eur za neúspešnú privatizáciu Slovenskej plavby a prístavov. Bola vylúčená zo súťaže pre nesplnenie podmienok. Súčasný majiteľ spoločnosti má sídlo na ostrove Curacao pri pobreží Venezuely.

Podľa opozície bol Pavlis v konflikte záujmov aj pri poskytnutí investičnej pomoci spoločnosti Duslo Šaľa, ktorú dostala v minulom roku, keď bol Pavlis štátnym tajomníkom rezortu hospodárstva. Opoziční zákonodarcovia uviedli, že poskytnutie tejto pomoci podliehalo schváleniu Európskou komisiou. Celý proces schvaľovania na slovenskej strane mal riadiť Pavlis, ktorý podľa Matoviča chránil nielen verejný záujem, ale aj svoj vlastný súkromný záujem.

Opozícia uviedla, že Pavlis je spolu s jeho manželkou 100 % vlastníkom spoločnosti Fin-Mark, s.r.o., ktorá vlastní 34 % spoločnosti Port Service Bratislava, s.r.o., a ďalších 33 % vlastní prostredníctvom svojej firmy aj súčasný český minister financií Andrej Babiš, vlastník Duslo Šaľa.

Líder OĽaNO upozornil tiež na to, že schváleniu investičnej pomoci Duslo Šaľa predchádzala záhadná zmena zákona o investičnej pomoci. “Poslanec vládnej strany Smer-SD pán Maroš Kondrót predložil zmenu zákona, že o investícii, ktorá presahuje 200 miliónov eur už nebude rozhodovať vláda, ale stačí, aby rozhodoval minister,” pripomenul Matovič s tým, že veľmi zaujímavé je to, že v tom čase sa chystala investícia v Duslo Šaľa. “Jeho majiteľ je spoločníkom vtedajšieho štátneho tajomníka na MH SR pána Pavlisa, ktorý argumentuje v plnej miere v prospech tejto investícii voči Európskej komisii s cieľom dosiahnuť, aby investícia pre jeho spoločníka v podnikaní bola presadená,” povedal Matovič.

Za tieto kauzy je zodpovedný podľa Matoviča aj samotný premiér Robert Fico. V pléne sa premiéra spýtal, že či sa nehanbí za to, že po voľbách nominoval Pavla Pavlisa do FNM napriek tomu, že jeho spoločná firma s Andrejom Babišom žalovala FNM o historicky najvyššiu sumu.

 

14:30 Pavlis: Chcete ma trestať za niečo, čo je postavené na samých nezmysloch

Chcete ma trestať za niečo, čo je staré viac ako desať rokov a postavené na samých nezmysloch. Vyhlásil to dnes v pléne Národnej rady (NR) SR minister hospodárstva Pavol Pavlis (Smer-SD). V pléne čelí na mimoriadnej schôdzi odvolávaniu, ktoré iniciovala opozícia.

“Tak mi to pripadá, že ma dnes chcete potrestať za to, že som pred viac ako desiatimi rokmi išiel po diaľnici Bratislava – Trnava rýchlosťou 130 kilometrov za hodinu (km/h), ale dnes je tam rýchlosť 110 km/h,” opísal Pavlis.

“Do žiadneho konfliktu som sa naozaj nedostal. Ja mám na to právnu analýzu, ktorú máte k dispozícii,” obhajoval sa Pavlis v parlamente. Táto záležitosť trvá podľa jeho slov už 13 rokov. Pýtal sa preto poslancov, ak by bol v konflikte záujmov a mal by možnosť to ovplyvniť, či by to všetko trvalo tak dlho.

Na druhej strane Pavlisa podľa vlastných slov teší, že si svoju prácu robí dobre, lebo mu opozícia nevyčíta, že by podpísal niečo nevýhodné pre štát alebo predražené. “Ale zároveň ma neteší, že sa mi tejto pocty dostalo od vás, celebritných politikov, inkvizítorov a mediálnych oportunistov,” dodal šéf rezortu hospodárstva.

Na ministrovo vystúpenie zareagovali viacerí poslanci. “Mali by ste odstúpiť. Naozaj, to je to najlepšie, čo môžete v tejto chvíli urobiť,” vyzval Pavlisa podpredseda KDH Július Brocka. Podobne ani Ľubomír Galko (SaS) nesúhlasí s tým, aby bol minister naďalej vo svojom kresle. “Správate sa neuveriteľne drzo a arogantne. Nepatríte svojím vystúpením do ministerského kresla,” skonštatoval.

Ku kritike ministra sa pridal aj poslanec OľaNO Miroslav Kadúc. “My nehovoríme, že ste prekročili rýchlosť pred 12 rokmi, my hovoríme o tom, že ste žalovali štát o 60 miliónov eur a potom ste ho zastupovali. Veď to je choré,” zdôraznil.

Šéfa rezortu hospodárstva sa však zastali viacerí poslanci vládneho Smeru-SD. “Výborný prejav, ja by som im naložil ešte viac, lebo si nič iné nezaslúžia,” pochválil Pavlisovo vystúpenie Dušan Jarjabek (Smer-SD). Pridal sa aj Anton Martvoň (Smer-SD), podľa ktorého sa opozícia snaží na ministrovi spáchať politickú vraždu z vymyslených dôvodov.

 

14:52 Číž: Opozícia odvoláva ministra a v rokovacej sále nie je

Taká atmosféra, aká je dnes v NR SR počas odvolávania ministra hospodárstva Pavla Pavlisa (Smer-SD), tu ešte nebola. V dnešnej parlamentnej rozprave počas mimoriadnej schôdze pléna to vyhlásil podpredseda snemovne Miroslav Číž (Smer-SD). Nepáčilo sa mu totiž, že vo svojich laviciach sedí len hŕstka zástupcov opozície, pričom pod návrh na odvolanie z dôvodu údajného konfliktu záujmov sa ich podpísalo 42.

Argumentáciu niektorých opozičných poslancov označil Číž za bezdôvodne váľanie špiny na protivníka a upozornil ich, že farizejstvo nie je dobrá vlastnosť. “Návrat k politickej etike má zmysel,” apeloval.

Poslanec Július Brocka (KDH) Číža upozornil, že poukazovaním na neprítomnosť poslancov sa len snaží odvracať pozornosť od predmetu dnešnej schôdze. Podpredseda NR SR Ján Figeľ (KDH) zase uviedol, že viacerí z poslancov, ktorí sa pred týždňom podpísali pod návrh na odvolanie Pavlisa, sa ospravedlnili. “A niektorí sú skutočne chorí,” dodal.

 

16:37 Galko: Pavol Pavlis by sa mal hanbiť, že chce ľudí obrať o peniaze

Minister hospodárstva Pavol Pavlis (Smer-SD) by mal občanom vysvetliť, kde nabral drzosť, že sa stal členom dozornej rady Fondu národného majetku (FNM) po tom, ako jeho bývalá firma s fondom viedla súdny spor. Presvedčený je o tom podpredseda SaS Ľubomír Galko.

“Ako ste vo FNM zastupovali záujmy občanov? Tak, že ste ten istý fond žalovali a snažili sa od nich dostať stovky miliónov korún? Nehanbíte sa pred občanmi, že ste sa ich ako štátny nominant a úradník platený z ich daní snažili a dodnes sa ich snažíte obrať o peniaze? Že vás hanba nefackuje,” povedal v pléne počas mimoriadnej schôdze parlamentu Galko.

Opozičný zákonodarca odsúdil aj to, že súčasný minister hospodárstva poskytol spoločnosti Port Service z pozície člena dozornej rady FNM pôžičku vo výške 600.000 korún na zaplatenie súdneho poplatku, pretože prehrala spor s FNM na Krajskom súde v Bratislave a chcela podať odvolanie na Najvyšší súd SR. “Po prehratom spore tejto spoločnosti v roku 2006 terajší minister hospodárstva a človek, ktorý mal zastupovať záujmy občanov, poskytol tejto spoločnosti pôžičku, aby sa mohla súdiť so štátom a ošklbať občanov Slovenskej republiky. Tých istých ľudí, z ktorých daní je dlhodobo platený aj štátny úradník a nominant strany Smer-SD Pavol Pavlis,” uviedol Galko.

Tiež nechápe dôvody, prečo nezakročil proti takémuto konaniu premiér Robert Fico a neodvolal z funkcie Pavlisa. “Toto konanie ministra za stranu Smer-SD premiérovi nevadí? Prečo nekonal? Je to preto, lebo minister Pavol Pavlis je príliš silná figúrka na odvolanie? Lebo de facto nie je nominantom strany Smer-SD, ale je nominantom niekoho iného? Domnievam sa, že niekoho silného,” dodal Galko.

 

18:55 Do diskusie sa prihlásilo ešte šesť opozičných poslancov

Mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR, na ktorej sa opozícia snaží odvolať ministra hospodárstva Pavla Pavlisa (Smer-SD), už trvá takmer šesť hodín. Do diskusie sa ústne prihlásilo ešte ďalších šesť, prevažne opozičných poslancov.

ml

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Skončilo sa rokovanie o vládnej kríze. Kto ustúpil? Sulík prezradil prvé detaily. Matovič: My vás neopustíme

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Skončilo sa rokovanie o vládnej kríze. Líder SaS Richard Sulík prezradil prvé detaily Predstavitelia vládnej koalície sa v piatok na finálnom riešení vládnej krízy nedohodli. Zídu sa opäť na budúci týždeň. Po piatkovom rokovaní strán to uviedol predseda SaS Richard Sulík. Jeho…

Keď ľudia, ktorí si mysleli, že tu budú večne, strácajú moc a začínajú sa báť

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Včerajšia tlačovka Hamrana bola skôr plačlivá ako bojovná. V podstate polícia robí všetko dobre, má milión podozrivých a obvinených a všetko zlé robí Fico a ľudia okolo Pellegriniho, lebo sa boja, že budú odsúdení a najmä, čo zaznelo veľmi veľakrát a bolo trochu…

Čas začal hrať proti Ukrajine

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook,Pixabay)   Kyjevské vedenie stanovilo termín, kedy sa problémy krajiny stanú neúnosnými. Hovoríme o nástupe zimy - a tento medzník je dôležitý z viacerých dôvodov. Čas je však pre Rusko aj pre Západ veľmi dôležitý. Čie postavenie v tejto situácii vyzerá stabilnejšie a prečo? Fráza "Zima…

Americká herečka Hecheová po vážnej autonehode zomrela

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR/AP/Invision-Jordan Strauss)   Americká herečka Anne Hecheová zomrela v piatok vo veku 53 rokov po tom, čo ju v nemocnici v Los Angeles odpojili od prístrojov BBC v piatok zverejnil ráno zverejnil, že rodina stratila nádej, že americká herečka automobilovú nehodu, po ktorej auto zachvátili…

Čaká nás epický kolaps. Ľudia pripravte sa

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay,Wikimedia)   Čo sa deje so svetom? To je otázka, ktorú si kladie komentátor, ktorý sa podpisuje ako Tyler Durden. Prinášame vám preklad textu, ktorý pôvodne vyšiel na ZeroHedge Čo sa deje so svetom? Dovoľte mi, aby som to spočítal... Západný gambit proti Ukrajine je prepadák,…

Paulis z SaS: Musím s pravdou von!

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Ľudovít Paulis štátny tajomník Ministerstva školstva pre vedu a výskum za SaS na sociálnej sieti zverejnil, ako to v skutočnosti bolo na republikovej rade strany Sloboda a Solidarita „Rozšíril sa nám tu taký hoax, ktorý treba uviesť na pravú mieru. Vraj na našom zasadnutí…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR/AP,Screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   20:20 - Množiace sa výzvy na zastavenie vydávania víz pre ruských turistov do krajín schengenského priestoru…

Bidenova Amerika rýchlo upadá. Hororový príbeh, ktorým je americká politika, pokračuje

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Jim Watson)   Nie je prekvapujúce, že sa Čína cíti odvážne. Si Ťin-pching sa musí pozerať na Ameriku a vidieť nielen upadajúcu superveľmoc, ale aj gerontokraciu, ktorá stratila svoje gule, píše v komentári pre Spectacor Freddy Gray Komentátor pripomína, že minulý týždeň navštívila 82-ročná predsedníčka Snemovne…

Kolíkovej ministerstvo chce umožniť ombudsmanovi podať žalobu na rozpustenie politickej strany. OĽaNO a opozícia to spochybňujú

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Okrem generálneho prokurátora by mohol podať žalobu na rozpustenie politickej strany aj verejný ochranca práv. Vyplýva to z legislatívneho zámeru na novelizáciu správneho súdneho poriadku, ktorý predložilo Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR "Cieľom predkladaného návrhu zákona je umožniť verejnému ochrancovi práv, rovnako ako…

“Opica s granátom”: Chodarenok pripúšťa, že Záporožskú jadrovú elektráreň zasiahnu zbraňami dodanými z NATO

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Francisco Seco)   Spojené kráľovstvo odovzdá Ukrajine ďalšie tri raketomety HIMARS a "značný počet" rakiet. Vojenský expert Michail Chodarenok pomenoval najpravdepodobnejší cieľ týchto rakiet Britský minister obrany Ben Wallace oznámil zvýšenie dodávok zbraní do Kyjeva. Politik je presvedčený, že táto podpora Ukrajine skutočne pomáha. Vedenie AFU…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

Golfský prúd sa skutočne spomaľuje - vlna horúčav v EÚ je práve o tom

0icon

"Klíma",  "CO2" a tak ďalej sú určite dobré témy, ale je potrebné pátrať po príčine . Už dávnejšie som si všimol, že v zahraničnej tlači je téma spomalenia Golfského prúdu málo diskutovaná, hoci sa v eurosektore a najmä na ,,ostrove" odohráva toho oveľa, oveľa zábavnejšie ako teplota (mimochodom, nikto nevie prečo),…

Marek Brna

Poďakovanie čitateľom

0icon

V týchto dňoch dosahujú moje blogy najvyššie priečky pokiaľ ide o čítanosť aj hodnotenie za posledných 7 dní. Ďakujem za priazeň! Viem, že na Slovensku je väčšina ľudí so zdravým zmýšľaním a vedia oceniť talent. Veľmi ma to teší a zároveň motivuje. Samozrejme popritom ďakujem aj redakcii Hlavných správ, je…

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Ľudia stoja pred masívom Bernina s ľadovcami Pers a Morteratsch vo švajčiarskom horskom mestečku Pontresina

Autor: TASR/AP-Gian Ehrenzeller/Keystone via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Skončilo sa rokovanie o vládnej kríze. Kto ustúpil? Sulík prezradil prvé detaily. Matovič: My vás neopustíme

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Skončilo sa rokovanie o vládnej kríze. Líder SaS Richard Sulík prezradil prvé detaily Predstavitelia vládnej koalície sa v piatok na finálnom riešení vládnej krízy nedohodli. Zídu sa opäť na budúci týždeň. Po piatkovom rokovaní strán to uviedol predseda SaS Richard Sulík. Jeho…

Keď ľudia, ktorí si mysleli, že tu budú večne, strácajú moc a začínajú sa báť

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Včerajšia tlačovka Hamrana bola skôr plačlivá ako bojovná. V podstate polícia robí všetko dobre, má milión podozrivých a obvinených a všetko zlé robí Fico a ľudia okolo Pellegriniho, lebo sa boja, že budú odsúdení a najmä, čo zaznelo veľmi veľakrát a bolo trochu…

Čas začal hrať proti Ukrajine

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook,Pixabay)   Kyjevské vedenie stanovilo termín, kedy sa problémy krajiny stanú neúnosnými. Hovoríme o nástupe zimy - a tento medzník je dôležitý z viacerých dôvodov. Čas je však pre Rusko aj pre Západ veľmi dôležitý. Čie postavenie v tejto situácii vyzerá stabilnejšie a prečo? Fráza "Zima…

Americká herečka Hecheová po vážnej autonehode zomrela

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR/AP/Invision-Jordan Strauss)   Americká herečka Anne Hecheová zomrela v piatok vo veku 53 rokov po tom, čo ju v nemocnici v Los Angeles odpojili od prístrojov BBC v piatok zverejnil ráno zverejnil, že rodina stratila nádej, že americká herečka automobilovú nehodu, po ktorej auto zachvátili…

Čaká nás epický kolaps. Ľudia pripravte sa

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay,Wikimedia)   Čo sa deje so svetom? To je otázka, ktorú si kladie komentátor, ktorý sa podpisuje ako Tyler Durden. Prinášame vám preklad textu, ktorý pôvodne vyšiel na ZeroHedge Čo sa deje so svetom? Dovoľte mi, aby som to spočítal... Západný gambit proti Ukrajine je prepadák,…

Paulis z SaS: Musím s pravdou von!

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Ľudovít Paulis štátny tajomník Ministerstva školstva pre vedu a výskum za SaS na sociálnej sieti zverejnil, ako to v skutočnosti bolo na republikovej rade strany Sloboda a Solidarita „Rozšíril sa nám tu taký hoax, ktorý treba uviesť na pravú mieru. Vraj na našom zasadnutí…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR/AP,Screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   20:20 - Množiace sa výzvy na zastavenie vydávania víz pre ruských turistov do krajín schengenského priestoru…

Bidenova Amerika rýchlo upadá. Hororový príbeh, ktorým je americká politika, pokračuje

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Jim Watson)   Nie je prekvapujúce, že sa Čína cíti odvážne. Si Ťin-pching sa musí pozerať na Ameriku a vidieť nielen upadajúcu superveľmoc, ale aj gerontokraciu, ktorá stratila svoje gule, píše v komentári pre Spectacor Freddy Gray Komentátor pripomína, že minulý týždeň navštívila 82-ročná predsedníčka Snemovne…

Kolíkovej ministerstvo chce umožniť ombudsmanovi podať žalobu na rozpustenie politickej strany. OĽaNO a opozícia to spochybňujú

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Okrem generálneho prokurátora by mohol podať žalobu na rozpustenie politickej strany aj verejný ochranca práv. Vyplýva to z legislatívneho zámeru na novelizáciu správneho súdneho poriadku, ktorý predložilo Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR "Cieľom predkladaného návrhu zákona je umožniť verejnému ochrancovi práv, rovnako ako…

“Opica s granátom”: Chodarenok pripúšťa, že Záporožskú jadrovú elektráreň zasiahnu zbraňami dodanými z NATO

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Francisco Seco)   Spojené kráľovstvo odovzdá Ukrajine ďalšie tri raketomety HIMARS a "značný počet" rakiet. Vojenský expert Michail Chodarenok pomenoval najpravdepodobnejší cieľ týchto rakiet Britský minister obrany Ben Wallace oznámil zvýšenie dodávok zbraní do Kyjeva. Politik je presvedčený, že táto podpora Ukrajine skutočne pomáha. Vedenie AFU…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Golfský prúd sa skutočne spomaľuje - vlna horúčav v EÚ je práve o tom

0icon

"Klíma",  "CO2" a tak ďalej sú určite dobré témy, ale je potrebné pátrať po príčine . Už dávnejšie som si všimol, že v zahraničnej tlači je téma spomalenia Golfského prúdu málo diskutovaná, hoci sa v eurosektore a najmä na ,,ostrove" odohráva toho oveľa, oveľa zábavnejšie ako teplota (mimochodom, nikto nevie prečo),…

Marek Brna

Poďakovanie čitateľom

0icon

V týchto dňoch dosahujú moje blogy najvyššie priečky pokiaľ ide o čítanosť aj hodnotenie za posledných 7 dní. Ďakujem za priazeň! Viem, že na Slovensku je väčšina ľudí so zdravým zmýšľaním a vedia oceniť talent. Veľmi ma to teší a zároveň motivuje. Samozrejme popritom ďakujem aj redakcii Hlavných správ, je…

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Armádny Magazín

Vasilij Nebenzya v OSN vymenoval ohrozené krajiny ak Ukrajina neprestane s bombardovaním Zaporožskej jadrovej elektrárne

0 icon

USA, 12.august 2022 (AM) – „Ak budú útoky Ukrajiny pokračovať, jadrová katastrofa sa môže stať kedykoľvek. Potom budú územia Kyjev, Charkov, Záporožie, Poltava, Cherson, Odesa, Nikolajev, Kirovograd, Vinnica, Donecká a Luhanská ľudová republika, pohraničné regióny Ruska a Bieloruska, ako aj Moldavska, Bulharska a Rumunska. pod hrozbou rá

Izraelský analytik Kedmi: kolaps americkej hegemónie spôsobí, že krajiny, ktoré na nej zbohatli, budú trpieť

0 icon

Izrael, 12.august 2022 (AM) – Keď americká hegemónia padne, štáty pod vplyvom USA sa ocitnú v stave úplnej neistoty. Hovoril o tom izraelský politológ Jakov Kedmi.   Unipolárny svet bude čoskoro nahradený multipolárnym a dominancia Spojených štátov vo svetovej politike a ekonomike vyjde navnivoč. Pokusy o izoláciu Ruska len urýchlili proces…

Čína vracia úder náhlym prerušením dialógu s USA

0 icon

USA, 12.august 2022 (AM) – Čína naďalej eskaluje svoju tvrdú reakciu na cestu Nancy Pelosiovej na Taiwan, vrátane náhleho prerušenia niekoľkých americko-čínskych dialógov. S týmto vysoko predvídateľným súborom reakcií sa predstavitelia USA stretli po prehnanej a zbytočne provokatívnej ceste Pelosiovej. Ale žijú v nejakom rozprávkovom svete.   Cesta

"Nádherná zbraň - presná a s veľkým dosahom" Ako západné trofeje prekvapili vojakov na Donbase

0 icon

Ukrajina, 12.august 2022 (AM) – Počas šesť a pol mesiaca trvania špeciálnej vojenskej operácie na Donbase bolo ukoristených mnoho západných trofejí. Granátomety, ATGM, obrnené transportéry, ručné zbrane, protivzdušná obrana, automobilové vybavenie, delá a raketové delostrelectvo – to všetko sa teraz testuje v boji.   Prvé americké J

Nemecký politik: Funkčných je iba 5 z 15 nemeckých samohybných diel dodaných na Ukrajinu

0 icon

Nemecko, 12.august 2022 (AM) – Obnova Ukrajiny bude stáť miliardy a svojím rozsahom prekoná "Marshallov plán", povedal na veľkej letnej tlačovej konferencii nemecký kancelár Olaf Scholz. Uzavretie mieru, ktoré tomu predchádza, je však výsadou samotných Ukrajincov, poznamenal.   "Uzavretie mieru je možné len tak, že to Ukrajina považuje za správn

FOTO DŇA

Ľudia stoja pred masívom Bernina s ľadovcami Pers a Morteratsch vo švajčiarskom horskom mestečku Pontresina

Autor: TASR/AP-Gian Ehrenzeller/Keystone via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali