Pavlisa už odvolávajú takmer šesť hodín

Bratislava 18. februára 2015 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

 

Ministra hospodárstva Pavla Pavlisa chce opozícia odvolávať pre údajný konflikt záujmov

Minister hospodárstva Pavol Pavlis (Smer-SD) sa dnes postavil pred poslancov. Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (Smer-SD) totiž na žiadosť opozičných poslancov otvoril mimoriadne zasadnutie pléna s cieľom vysloviť tomuto ministrovi nedôveru. Keďže ide o návrh na odvolanie člena kabinetu, program schôdze sa neschvaľuje a rokovať sa musí.

Na snímke minister hospodárstva Slovenskej republiky Pavol Pavlis

Pavlisa chce opozícia odvolávať pre údajný konflikt záujmov, do ktorého sa mal dostať pre medializovaný súdny spor spoločnosti Port Service s Fondom národného majetku (FNM). Štát v ňom môže prísť o 60 miliónov eur. Podľa opozičných poslancov Pavlis v tomto súdnom spore pomáhal firme dlhodobo. A to nielen z funkcie člena Dozornej rady FNM, ale aj z kresla ministra.

Firma, v ktorej bol Pavlis v minulosti predsedom predstavenstva, si od štátu vymáha 60 miliónov eur za neúspešnú privatizáciu Slovenskej plavby a prístavov. Bola vylúčená zo súťaže pre nesplnenie podmienok. Súčasný majiteľ spoločnosti má sídlo na ostrove Curacao pri pobreží Venezuely.

Opozícia upozornila, že spoločnosť podala žalobu na FNM len päť dní predtým, ako sa stal Pavlis členom dozornej rady fondu. Z tejto pozície mal dokonca Pavlis firme poskytnúť pôžičku vo výške 600.000 korún, pretože prehrala spor s FNM na Krajskom súde v Bratislave a aby mohla podať odvolanie na Najvyšší súd SR, potrebovala zaplatiť súdny poplatok.

Ešte väčšieho pochybenia sa mal Pavlis dopustiť počas vykonávania funkcie štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva. FNM, ktorý spadá pod tento rezort, má spolupracovať s ministerstvom hospodárstva pri riešení problémov a sporov vzniknutých pri realizácii privatizačných projektov. Poslanec Daniel Lipšic (nezaradený) uviedol, že spoločnosť v roku 2008 spor so štátom prehrala.

Podľa poslancov musí vláda vyvodiť zodpovednosť a odvolať Pavlisa z funkcie. Minister Pavlis kauzu označil za vykonštruovanú a akékoľvek spojenie s firmou od roku 2006 odmieta. Premiér Robert Fico (Smer-SD) nedávno vyhlásil, že na Pavlisovo odvolanie zatiaľ dôvod nevidí.

Vláda dnes konštatovala, že s odvolaním Pavlisa nesúhlasí, pričom poukázala na viaceré rozporuplné vyjadrenia opozičných zákonodarcov. Ich snahu Pavlisa odvolať vníma ako ďalší pokus zdiskreditovať členov vlády, a tým aj celú vládu na základe vykonštruovaných a nepodložených dôvodov.

 

13:34 Kažimír: Opozícia chce rozporuplnými tvrdeniami diskreditovať členov vlády

Návrh skupiny opozičných poslancov NR SR na vyslovenie nedôvery ministrovi hospodárstva Pavlovi Pavlisovi (Smer-SD) je ďalším pokusom diskreditovať členov vlády, a tým aj celú vládu na základe vykonštruovaných a nepodložených dôvodov. V pléne parlamentu to dnes uviedol minister financií Peter Kažimír (Smer-SD), ktorý predniesol stanovisko exekutívy.

Podľa vicepremiéra návrh na odvolanie odôvodňuje skupina opozičných poslancov viacerými rozporuplnými tvrdeniami. “Ako jeden z hlavných dôvodov uvádza konflikt záujmov. Údajne mal vzniknúť tým, že v rokoch 2003 až 2006 terajší minister hospodárstva Pavol Pavlis vykonával funkciu člena dozornej rady Fondu národného majetku (FNM) SR a zároveň bol predsedom predstavenstva spoločnosti Port Service, a. s., ktorá žalovala ten istý FNM. Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií doposiaľ žiadne pochybenie nezistil,” odkázal Kažimír. Poslanec Július Brocka (KDH) Kažimírovi pripomenul, že na výbore má Smer-SD väčšinu a každé konanie voči svojim významným nominantom zablokuje.

Podľa vlády tiež opoziční poslanci v odôvodnení spomínajú rozhodnutie Najvyššieho súdu SR o neoprávnenom vylúčení spoločnosti Port Service, a. s., Fondom národného majetku zo súťaže. V návrhu na vyslovenie nedôvery sa píše o existencii dôvodnej obavy, že po právoplatnom rozhodnutí súdu v tejto veci bude musieť FNM minimálne časť z tejto sumy spoločnosti vyplatiť.

“Namiesto toho, aby navrhovatelia hľadali dôvody a príčiny problematického vylúčenia zo súťaže, ktoré môžu spôsobiť FNM značnú škodu, skupina poslancov na základe vykonštruovaných a nepodložených faktov hľadá vinníka v ministrovi hospodárstva, hoci on žiadne rozhodnutia preukázateľne v tejto veci neprijímal a od roku 2006 už nemá majetkovú účasť v spoločnosti Port Service, a. s.,” odkázal Kažimír. Navrhovatelia sa podľa jeho slov nezaoberajú ani skutočnosťou, kto je zodpovedný za rozhodnutie FNM z roku 2002.

Minister financií odmietol aj údajný konflikt záujmov v prípade investičnej pomoci pre Duslo Šaľa. “Nezakladá sa na pravde. Uvedený projekt podliehal schvaľovaniu zo strany Európskej komisie, čo aj sami navrhovatelia uvádzajú v odôvodnení. Napriek tomu nepochopiteľne a bez relevantných dôkazov obviňujú ministra hospodárstva z ovplyvňovania procesu schvaľovania projektu. Stanovisko Európskej komisie jasné hovorí, že požadovaná daňová úľava je v prospech regiónu s nižšou životnou úrovňou, ako je priemer EÚ a je v súlade s jej pravidlami,” dodal Kažimír.

 

13:36 Matovič: Slovensko môže pre konanie Pavlisa prísť o desiatky miliónov eur

Opoziční poslanci chcú Pavla Pavlisa (Smer-SD) odvolať z kresla ministra hospodárstva pre údajný konflikt záujmov, v dôsledku ktorého môže Slovensko prísť o desiatky miliónov eur. Skonštatoval to na úvod mimoriadnej 47. schôdze Národnej rady (NR) SR predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič.

“Na mimoriadnom hospodárskom výbore sa minister Pavlis snažil odpútať pozornosť a chcel diskutovať o tom, akým spôsobom prebiehala privatizácia na Slovensku,” uviedol Matovič s tým, že táto schôdza nie je o privatizácii na Slovensku. “Preto chcem požiadať, aby sme sa bavili k veci a neodpútavali pozornosť. Táto schôdza je o výraznom konflikte záujmov ministra hospodárstva, ktorý môže pripraviť Slovensko o desiatky miliónov eur, nie o privatizácii,” podotkol Matovič.

Slovenská republika podľa neho môže pre konanie Pavlisa utrpieť závažné škody. Matovič pripomenul, že súčasný minister hospodárstva sa mal dostať do konfliktu záujmov pre medializovaný súdny spor spoločnosti Port Service s Fondom národného majetku (FNM). Podľa opozičných poslancov Pavlis v tomto súdnom spore pomáhal tejto firme dlhodobo. A to nielen z funkcie člena Dozornej rady FNM, ale aj z kresla ministra.

Firma, v ktorej bol Pavol Pavlis v minulosti predsedom predstavenstva, si od štátu vymáha 60 miliónov eur za neúspešnú privatizáciu Slovenskej plavby a prístavov. Bola vylúčená zo súťaže pre nesplnenie podmienok. Súčasný majiteľ spoločnosti má sídlo na ostrove Curacao pri pobreží Venezuely.

Podľa opozície bol Pavlis v konflikte záujmov aj pri poskytnutí investičnej pomoci spoločnosti Duslo Šaľa, ktorú dostala v minulom roku, keď bol Pavlis štátnym tajomníkom rezortu hospodárstva. Opoziční zákonodarcovia uviedli, že poskytnutie tejto pomoci podliehalo schváleniu Európskou komisiou. Celý proces schvaľovania na slovenskej strane mal riadiť Pavlis, ktorý podľa Matoviča chránil nielen verejný záujem, ale aj svoj vlastný súkromný záujem.

Opozícia uviedla, že Pavlis je spolu s jeho manželkou 100 % vlastníkom spoločnosti Fin-Mark, s.r.o., ktorá vlastní 34 % spoločnosti Port Service Bratislava, s.r.o., a ďalších 33 % vlastní prostredníctvom svojej firmy aj súčasný český minister financií Andrej Babiš, vlastník Duslo Šaľa.

Líder OĽaNO upozornil tiež na to, že schváleniu investičnej pomoci Duslo Šaľa predchádzala záhadná zmena zákona o investičnej pomoci. “Poslanec vládnej strany Smer-SD pán Maroš Kondrót predložil zmenu zákona, že o investícii, ktorá presahuje 200 miliónov eur už nebude rozhodovať vláda, ale stačí, aby rozhodoval minister,” pripomenul Matovič s tým, že veľmi zaujímavé je to, že v tom čase sa chystala investícia v Duslo Šaľa. “Jeho majiteľ je spoločníkom vtedajšieho štátneho tajomníka na MH SR pána Pavlisa, ktorý argumentuje v plnej miere v prospech tejto investícii voči Európskej komisii s cieľom dosiahnuť, aby investícia pre jeho spoločníka v podnikaní bola presadená,” povedal Matovič.

Za tieto kauzy je zodpovedný podľa Matoviča aj samotný premiér Robert Fico. V pléne sa premiéra spýtal, že či sa nehanbí za to, že po voľbách nominoval Pavla Pavlisa do FNM napriek tomu, že jeho spoločná firma s Andrejom Babišom žalovala FNM o historicky najvyššiu sumu.

 

14:30 Pavlis: Chcete ma trestať za niečo, čo je postavené na samých nezmysloch

Chcete ma trestať za niečo, čo je staré viac ako desať rokov a postavené na samých nezmysloch. Vyhlásil to dnes v pléne Národnej rady (NR) SR minister hospodárstva Pavol Pavlis (Smer-SD). V pléne čelí na mimoriadnej schôdzi odvolávaniu, ktoré iniciovala opozícia.

“Tak mi to pripadá, že ma dnes chcete potrestať za to, že som pred viac ako desiatimi rokmi išiel po diaľnici Bratislava – Trnava rýchlosťou 130 kilometrov za hodinu (km/h), ale dnes je tam rýchlosť 110 km/h,” opísal Pavlis.

“Do žiadneho konfliktu som sa naozaj nedostal. Ja mám na to právnu analýzu, ktorú máte k dispozícii,” obhajoval sa Pavlis v parlamente. Táto záležitosť trvá podľa jeho slov už 13 rokov. Pýtal sa preto poslancov, ak by bol v konflikte záujmov a mal by možnosť to ovplyvniť, či by to všetko trvalo tak dlho.

Na druhej strane Pavlisa podľa vlastných slov teší, že si svoju prácu robí dobre, lebo mu opozícia nevyčíta, že by podpísal niečo nevýhodné pre štát alebo predražené. “Ale zároveň ma neteší, že sa mi tejto pocty dostalo od vás, celebritných politikov, inkvizítorov a mediálnych oportunistov,” dodal šéf rezortu hospodárstva.

Na ministrovo vystúpenie zareagovali viacerí poslanci. “Mali by ste odstúpiť. Naozaj, to je to najlepšie, čo môžete v tejto chvíli urobiť,” vyzval Pavlisa podpredseda KDH Július Brocka. Podobne ani Ľubomír Galko (SaS) nesúhlasí s tým, aby bol minister naďalej vo svojom kresle. “Správate sa neuveriteľne drzo a arogantne. Nepatríte svojím vystúpením do ministerského kresla,” skonštatoval.

Ku kritike ministra sa pridal aj poslanec OľaNO Miroslav Kadúc. “My nehovoríme, že ste prekročili rýchlosť pred 12 rokmi, my hovoríme o tom, že ste žalovali štát o 60 miliónov eur a potom ste ho zastupovali. Veď to je choré,” zdôraznil.

Šéfa rezortu hospodárstva sa však zastali viacerí poslanci vládneho Smeru-SD. “Výborný prejav, ja by som im naložil ešte viac, lebo si nič iné nezaslúžia,” pochválil Pavlisovo vystúpenie Dušan Jarjabek (Smer-SD). Pridal sa aj Anton Martvoň (Smer-SD), podľa ktorého sa opozícia snaží na ministrovi spáchať politickú vraždu z vymyslených dôvodov.

 

14:52 Číž: Opozícia odvoláva ministra a v rokovacej sále nie je

Taká atmosféra, aká je dnes v NR SR počas odvolávania ministra hospodárstva Pavla Pavlisa (Smer-SD), tu ešte nebola. V dnešnej parlamentnej rozprave počas mimoriadnej schôdze pléna to vyhlásil podpredseda snemovne Miroslav Číž (Smer-SD). Nepáčilo sa mu totiž, že vo svojich laviciach sedí len hŕstka zástupcov opozície, pričom pod návrh na odvolanie z dôvodu údajného konfliktu záujmov sa ich podpísalo 42.

Argumentáciu niektorých opozičných poslancov označil Číž za bezdôvodne váľanie špiny na protivníka a upozornil ich, že farizejstvo nie je dobrá vlastnosť. “Návrat k politickej etike má zmysel,” apeloval.

Poslanec Július Brocka (KDH) Číža upozornil, že poukazovaním na neprítomnosť poslancov sa len snaží odvracať pozornosť od predmetu dnešnej schôdze. Podpredseda NR SR Ján Figeľ (KDH) zase uviedol, že viacerí z poslancov, ktorí sa pred týždňom podpísali pod návrh na odvolanie Pavlisa, sa ospravedlnili. “A niektorí sú skutočne chorí,” dodal.

 

16:37 Galko: Pavol Pavlis by sa mal hanbiť, že chce ľudí obrať o peniaze

Minister hospodárstva Pavol Pavlis (Smer-SD) by mal občanom vysvetliť, kde nabral drzosť, že sa stal členom dozornej rady Fondu národného majetku (FNM) po tom, ako jeho bývalá firma s fondom viedla súdny spor. Presvedčený je o tom podpredseda SaS Ľubomír Galko.

“Ako ste vo FNM zastupovali záujmy občanov? Tak, že ste ten istý fond žalovali a snažili sa od nich dostať stovky miliónov korún? Nehanbíte sa pred občanmi, že ste sa ich ako štátny nominant a úradník platený z ich daní snažili a dodnes sa ich snažíte obrať o peniaze? Že vás hanba nefackuje,” povedal v pléne počas mimoriadnej schôdze parlamentu Galko.

Opozičný zákonodarca odsúdil aj to, že súčasný minister hospodárstva poskytol spoločnosti Port Service z pozície člena dozornej rady FNM pôžičku vo výške 600.000 korún na zaplatenie súdneho poplatku, pretože prehrala spor s FNM na Krajskom súde v Bratislave a chcela podať odvolanie na Najvyšší súd SR. “Po prehratom spore tejto spoločnosti v roku 2006 terajší minister hospodárstva a človek, ktorý mal zastupovať záujmy občanov, poskytol tejto spoločnosti pôžičku, aby sa mohla súdiť so štátom a ošklbať občanov Slovenskej republiky. Tých istých ľudí, z ktorých daní je dlhodobo platený aj štátny úradník a nominant strany Smer-SD Pavol Pavlis,” uviedol Galko.

Tiež nechápe dôvody, prečo nezakročil proti takémuto konaniu premiér Robert Fico a neodvolal z funkcie Pavlisa. “Toto konanie ministra za stranu Smer-SD premiérovi nevadí? Prečo nekonal? Je to preto, lebo minister Pavol Pavlis je príliš silná figúrka na odvolanie? Lebo de facto nie je nominantom strany Smer-SD, ale je nominantom niekoho iného? Domnievam sa, že niekoho silného,” dodal Galko.

 

18:55 Do diskusie sa prihlásilo ešte šesť opozičných poslancov

Mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR, na ktorej sa opozícia snaží odvolať ministra hospodárstva Pavla Pavlisa (Smer-SD), už trvá takmer šesť hodín. Do diskusie sa ústne prihlásilo ešte ďalších šesť, prevažne opozičných poslancov.

ml

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Matovič sa po boku nového mediálneho poradcu pred Úradom vlády poriadne zabával na adresu novinárov

0 icon

Bratislava 21. septembra 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Minister financií a šéf hnutia OĽaNO Igor Matovič už pár dní využíva služby svojho nového poradcu v oblasti médií, novinára portálu Aktuality.sk Ladislava Bariaka. Matovič sa po boku Bariaka v pondelok pred Úradom vlády SR stretol s médiami a pred dôležitou koaličnou radou,…

Členovia tímu Úradu inšpekčnej služby odmietajú, že tvoria prekážky v odhaľovaní trestnej činnosti

0 icon

Bratislava 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Členovia a bývalí členovia  špecializovaného vyšetrovacieho tímu Úradu inšpekčnej služby (ÚIS)  odmietajú, že by vytvárali akékoľvek prekážky v odhaľovaní trestnej činnosti a zisťovaní jej páchateľov "Rovnako však všetci zastávame názor, že spravodlivosť by mala byť dosahovaná výlučne zákonnými prostriedkami," uviedli v spoločnom vyhlásení. TASR o tom…

Z britského ministerstva obrany unikli údaje o vyše 250 afganských tlmočníkoch

0 icon

Londýn 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia)   Britské ministerstvo obrany sa ospravedlnilo za neúmyselný únik údajov obsahujúcich e-mailové adresy viac ako 250 afganských tlmočníkov, ktorí pracovali pre britské zložky. Informovali o tom v utorok stanica BBC a tlačová agentúra AFP Tieto osoby boli omylom uvedené v kópii zaslaného e-mailu rezortu obrany.…

Poslanci v stredu o 11.00 h hlasovať nebudú

0 icon

Bratislava 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Poslanci Národnej rady (NR) SR nebudú v stredu (22. 9.) hlasovať v tradičnom termíne o 11.00 h. Dôvodom je pohreb bývalého poslanca za Smer-SD Ivana Vargu, ktorého sa chcú viacerí poslanci zúčastniť Návrh predniesol poslanec Robert Fico (Smer-SD), plénum to odsúhlasilo. Poslanci by teda…

EK zamietla žiadosť ČR o odklad správy o kontrole konfliktu záujmov

0 icon

Praha 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Európska komisia zamietla žiadosť Českej republiky, ktorá požadovala 60-dňový odklad na poskytnutie správy o kontrole v oblasti konfliktu záujmov a prerozdeľovania eurodotácií. ČR musí túto správu predložiť do stredy 22. septembra. Informoval o tom v utorok spravodajský server iRozhlas.cz EÚ nedávno Českú republiku varovala,…

V školách by sa žiakom mohla poskytovať zdravotná starostlivosť

0 icon

Bratislava 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Školy a školské zariadenia by mohli vytvárať podmienky na poskytovanie zdravotnej starostlivosti deťom a žiakom. Predpokladá to novela školského zákona, ktorú v utorok poslanci Národnej rady  (NR) SR posunuli do druhého čítania. Autori návrhu hovoria o riešení problémov z praxe, keď žiakom nemal kto…

ESĽP: Rusko je zodpovedné za otravu Alexandra Litvinenka

0 icon

Štrasburg 21. septebmra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alistair Fuller)   Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) dospel k záveru, že Rusko je zodpovedné za otravu kritika Kremľa Alexandra Litvinenka v roku 2006. Informovala o tom v utorok agentúra AFP "Súd dospel bez pochybností k záveru, že atentát spáchali páni Lugovoj a Kovtun.…

Peter Sagan si výrazne polepšil v rebríčkoch UCI, v etapovom renkingu je na 47. mieste

0 icon

Bratislava 21. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR – Milan Kapusta)   Celkový triumf Petra Sagana na pretekoch Okolo Slovenska sa odrazil v jeho výraznom zlepšení v rebríčkoch Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI). V etapovom renkingu UCI poskočil zo 72. na 47. miesto a v komplexnejšom poradí UCI World patrí Saganovi 51. pozícia, pričom…

Podľa Vladimíra Pčolinského vojnu v polícii vyprovokoval exprezident PZ Peter Kovařík. Odmieta účasť SIS v konfliktoch medzi NAKA a inšpekciou

0 icon

Bratislava 21. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský prehovoril o vojne v bezpečnostných zložkách štátu, ktorá prebieha počas vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera. Podľa Pčolinského ku eskalácii napätie v polícii značnou mierou prispel jej doterajší šéf Peter Kovařík, ktorého tento týždeň vystriedal…

Taliban: Dievčatá sa do škôl vrátia, len čo to bude možné

0 icon

Kábul 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Rahmat Gul)   Dievčatá v Afganistane sa do škôl vrátia tak skoro, ako to len bude možné. V utorok to uviedol hovorca hnutia Taliban Zabíhulláh Mudžáhid po tom, ako ohlásil, kto obsadí zostávajúce pozície v čisto mužskej vláde, informovala agentúra AFP "Dokončujeme veci... stane sa to…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ako riešiť problémy vo vzťahoch muž a žena. Ako predchádzať likvidácii vlastnej rodiny, manželstva, ako zabrániť vlastnej životnej katastrofe.

0icon

Čo robiť, aby sa katastrofa nestala? Ako zistiť pravdu vo vzťahu? Pre tých, čo majú majú problémy, čo ich nechcú mať, čo chcú vzťah zlepšiť, pre podpapučníkov aj tých čo do vzťahu len idú vhupnúť. V dnešnom svete extrémne ťažká téma a jedna z najpodstatnejších v živote. Pokračovanie videoblogu Ako…

Pavel Jacz

Remišová: „Samozrejme, že to viem. DPH je 21%.“ Hotová úžasnosť!

0icon

Televízia Markíza nám v relácii Na telo s účasťou Veroniky opäť ponúkla zábavný programový bonbónik Kabaret Remišová. Možno by výstižnejší názov relácie pri účasti bojovnej buldočky bolo lepšiezmeniť na názov Na uterák! Po dlhšom čase som sa opäť zabával na tom, že naša sladká Veronika zo zásady neodpovedá priamo na…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 3. časť: Čo sme počuli a čo nie?

0icon

Posol z Ríma sa stretol so všeobecným nadšením médií, skoro ako tzv. pandémia. Návštevu pápeža Františka považujú takmer všetci naši europoslanci za prínosnú a výnimočnú. Hlava katolíckej cirkvi podľa nich ukázala, že Slovensko nie je bezvýznamnou krajinou v srdci Európy, a zviditeľnila spoločenské témy, ktoré politici prehliadajú. Na počudovanie sa…

Ivan Holek

Medzi ľudstvom a rajom stojí Posolstvo Syna Človeka!

0icon

„Keď raz príde Syn Človeka ...“, hovoril často výstražne Kristus. A dobre si všimnime, že na mnohých miestach v evanjeliách spomína príchod Syna Človeka v tretej osobe, ako keď hovoríme o niekom inom. Ježiš o ňom v skutočnosti nikdy nehovoril v prvej osobe, ako o sebe samom napríklad slovami: „Keď…

Boris Mesár

Novodobé otrokárstvo : „Osobné uhlíkové kvóty"

0icon

BM : veci ,ktoré sa dejú v súčasnosti  a zároveň súčasne musia začať dávať zmysel aj liberálnym imbecilom ,aj keď sa to boja priznať ... Osobné emisné kvóty sa rozvíjajú v súlade s cieľmi Agendy 2030, cieľov OSN v oblasti trvalo udržateľného rozvoja (SDG) a podvodom spôsobeným zmenou klímy. O…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Toto sú krajiny s najvyšším priemerným IQ. Je medzi nimi aj Slovensko?

0 icon

Premýšľal si niekedy o tom, aká inteligentná je naša krajina v porovnaní so zvyškom sveta? Mnoho ľudí sa túto  otázku pýta a počas mnohých rokov sa uskutočnilo hneď niekoľko prieskumov priemerného IQ. Jeden z najnovších a najkomplexnejších výskumov IQ vykonal v roku 2016 štatistický výskumný ústav Statistic Brain Research Institute, medzinárodný vzdelávací…

10 vecí, o ktorých by sme mali premýšľať pred uzavretím manželstva

0 icon

Pri prvotnom pobláznení vnímame naše polovičky ináč ako je tomu v skutočnosti. Sú pre nás ideálne bytosti, ktoré nemajú ani jednu chybu. Je to naozaj úžasné, ale má to však jeden háčik. Je to iba dočasné a ak chceme šťastné manželstvo, mali by sme si to čím skôr uvedomiť. Lepšie…

10 hrôzostrašných tetovaní alebo keď sa kerka stretne s realitou. Mysli predtým, než sa necháš potetovať!

0 icon

Povolanie tatéra si vyžaduje mnoho zručností. Predsa len, aj toto je druh umenia, ktoré si vyžaduje okrem iného dávku talentu. Avša cesta k úspešnému zvládnutiu povolania tatéra je dlhá a často plná chýb. Aká je tá najhoršia časť? Tetovanie ti ostane po zvyšok tvojho života (ak si ho nedáš prekryť alebo odstrániť laserom). Dobrým spôsobom,…

Hľadá sa autor nástenných malieb z druhej svetovej vojny

0 icon

Bývalé vojenské zariadenie na Orknejských ostrovoch v Škótsku, kde sídlila delostrelecká batéria Ness Battery, sa pýši neobyčajnými nástennými maľbami. Vznikli počas druhej svetovej vojny a nesú podpis A. R. Woodsa. O okolnostiach či umelcovej identite toho však veľa nevieme. Iná maľba, tentokrát znázorňujúca Towerský most - bola v roku 2011…

Jedenie pneumatík či laku na nechty. Toto sú tie najšialenejšie úchylky

0 icon

Úchylky sú odlišnosti, rozdielnosti či nezhody s niečim normálnym. Ide o určité vybočenie z toho, čo ľudia pokladajú za normálne. Každý z nás občas vyčnieva z davu. U týchto ľudí však ide o niečo extrémne. TOP10 ti predstaví ďalších 5 ľudí, ktorých úchylky sú neuveriteľné!   5. Jedenie obrúskov do…

Armádny Magazín

Americká armáda zaútočila na jedného z vodcov al-Kájdy

0 icon

USA, 21. septembra 2021 (AM, Sputnik) – Americkí vojaci na severozápade Sýrie zaútočili na jedného z vodcov teroristickej skupiny al-Kájda, povedal na briefingu tlačový hovorca Pentagonu

Štyri krajiny EÚ sa odmietajú zúčastňovať cvičení NATO v blízkosti ruských hraníc

0 icon

Nemecko, 21. septembra 2021 (AM) – 20. septembra, sa začali ukrajinsko-americké vojenské cvičenia, ktoré budú trvať do 1. októbra. Cieľom cvičení je pripraviť sa na spoločné akcie ako súčasť mnohonárodných síl počas koaličných operácií. Cvičenia sa zúčastní 6 tisíc vojakov

Náklady na údržbu presiahnu kúpnu cenu: V Česku kritizujú akvizíciu izraelských systémov protivzdušnej obrany SPYDER

0 icon

Česko, 21. septembra 2021 (AM) – V Českej republike sa minulý víkend zdvihla vlna kritiky po oznámení podmienok nákupu izraelského protilietadlového raketového systému SPYDER. Prevádzkové náklady boli napriek predpokladanej relatívne krátkej životnosti výrazne vyššie ako obstarávacia cena systému.   Ako infor

Ako na začiatku vojny Sovieti 9-krát bombardovali Berlín?

0 icon

Rusko, 21.september 2021 (AM) – Viete, že mesiac po nemeckom útoku proti ZSSR uskutočnilo 195 lietadiel Luftwaffe v noci z 21. na 22. 7. 1941 prvý masový nálet na Moskvu?   Sovietska PVO ho však úspešne odrazila a tak Nemci vážne poškodenia Moskve nespôsobili. Podpísalo sa pod to aj cvičenie moskovskej PVO, ktoré…

V Argentíne budú mať zrejme opäť stíhacie letectvo, vybrali si JF-17 Thunder

0 icon

Argentína, 20. septembra 2021 (AM) – V 70. rokoch disponovalo Vojenské letectvo Argentíny na tú dobu jednými z najmodernejších bojových lietadiel, mali: záchytné stíhačky Mirage III, stíhačky IAI Dagger (izraelská verzia francúzskej stíhačky Dassault Mirage V), b

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali