Maškarová: Polícia sa snaží byť ľudskejšia, ale veľakrát je to na škodu veci

Bratislava 4. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)

 

Polícia sa snaží byť ľudskejšia, čo je fajn, ale veľakrát je to na škodu veci. V minulosti mali policajti väčšiu autoritu. Nielen o postavení polície hovorila prvá generálka v histórii Policajného zboru (PZ) a viceprezidentka PZ Jana Maškarová v rozhovore v rámci multimediálneho projektu TASR Osobnosti: tváre, myšlienky

Na snímke Jana Maškarová

Spomína aj na bývalých ministrov vnútra a poukazuje na technologické zmeny, ktoré ovplyvňujú prácu polície. Vyzdvihla členstvo SR v európskom spoločenstve, čo tiež podľa nej prispieva k odhaľovaniu trestnej činnosti.

 
Nedávno ste sa stali prvou generálkou v histórii Policajného zboru. Aké sú vaše pocity po vymenovaní do novej hodnosti?

 

Bolo úžasné, keď som sa to dozvedela. Je to pre mňa pocta a veľké ocenenie. Človek si to však v tom období až tak veľmi neuvedomí, pretože mám dosť zaplnený pracovný program a úloh je veľmi veľa. A keď sa takú informáciu dozviete, neviete ju popritom vstrebať. Je to fajn, ale musíte to spracovať. Potom prišiel víkend, keď to opadlo a ja som si vtedy uvedomila, že som dostala najvyššiu hodnosť. Je to krásne ocenenie a veľká zodpovednosť. Musíte ostať vzorom pre policajtov aj občanov a, samozrejme, je to niečo, čo musíte potvrdiť. Tá hodnosť obnáša nielen reprezentáciu, ale aj odbornosť a profesionálne konanie.

 

Vy už ste nejaký čas viceprezidentka Policajného zboru. Zmenili sa nejako vaše povinnosti po povýšení?

 

Áno. Musím dávať viac rozhovorov (smiech). Aj to ale patrí k tomu. Je fajn, keď človek vie, že sa oňho ľudia zaujímajú, ale nie som typ, že by som to vyhľadávala.

 

Na polícii ste viac ako 20 rokov. Ako sa zmenila polícia od 90. rokov?

 

Veľmi. V 90. rokoch mala polícia iné materiálno-technické zabezpečenie aj iné oblečenie. Ja som nastúpila v októbri 1995 a v tom období sme mali ťažké kabáty, v ktorých som ledva okolo seba obtiahla opasok. Tá účelnosť a flexibilita boli znížené. Vysielačky boli veľké a ťažké. Výstroj a výzbroj sa zmenila. Motorové vozidlá sú lepšie, kvalitnejšie a bezpečnejšie. Keď som vtedy slúžila v hliadke, mali sme služobné vozidlo Volgu z obvodného oddelenia Staré Mesto – Západ. To auto bolo deravé. Museli sme mať v službe čisté kanady a tie boli špinavé hneď, keď ste autom prešli mlákou. Hneď ako sme vystúpili, sme to museli čistiť. Vtedajší minister vnútra vybavil v rámci deblokácie lady a žiguláky. Neboli však vhodné do hlavného mesta. Keď sme chceli vystúpiť, museli sme pomaly vykopnúť dvere. Takže aj s týmto sme sa vtedy potýkali. Teraz sa polícia zaoberá terorizmom, extrémizmom, envirokriminalitou. To sa vtedy neriešilo. Ale zas v tom období bola organizovaná trestná činnosť brutálnejšia, dnes je latentnejšia. Navonok občania nie sú už ohrození tak ako vtedy, keď bežne na ulici vybuchovali nálože. Jednotlivé organizované skupiny si medzi sebou vybavovali účty bez ohľadu na prítomnosť verejnosti.

 

Hovoríte, že je to latentnejšie. Máte pocit, že platí, čo sa hovorí, že mafia vymenila šušťáky za biele goliere?

 

Áno. Organizovaný zločin stále je a stále bude. Ľudí je veľa. Sme tvor rozumný, takže ľudia si vždy uľahčujú svoju činnosť a každý by chcel mať čo najviac peňazí, aby sa mal dobre. Organizovaný zločin funguje na princípe čo najrýchlejšie zarobiť. Ja hovorím, že rýchly a väčší objem peňazí je z obchodovania s drogami, zbraňami, nelegálnej migrácie. Tých trestných činov je veľa.

 

Ako sa Policajný zbor dokáže prispôsobovať zmenám v technologickej vyspelosti páchateľov? Dnes sa už asi tak neoplatí odpočúvať telefóny dílerom, ktorí komunikujú cez aplikácie.

 

Práve preto, že páchatelia menia spôsoby a prostriedky na páchanie trestnej činnosti, musíme na to reflektovať. Je dobré, že sme v európskom spoločenstve, kde komunikujeme s partnermi okolitých krajín, okrem toho, aj s Europolom, Interpolom. Medzi sebou si odovzdávame informácie a know-how, ktoré máme v rámci modus operandi. Hneď si to vieme prispôsobiť na seba. Keď sa nejaký trestný čin stane v Rakúsku, ktorý sa u nás ešte nestal, tak sa vieme informovať. Napríklad bankomaty. Kedysi sa u nás vytrhávali, teraz to robia cez plynové fľaše. Nový modus operandi, na ktorý sme sa museli prispôsobiť. Informácie zozbierame, zanalyzujeme a pripravujeme sa na následné rozloženie týchto skupín. Migrujúci páchatelia sú celospoločenský problém.

 

Máte pocit, že ako technológia napreduje, zbor má stále lepšie technické prostriedky, tak je dnes ťažšie byť kriminálnikom?

 

To je tak 50 na 50. Možno to trvá dlhšie, kým sa k novej technológii alebo k technickým prostriedkom dostaneme, pretože sme štátny orgán a zabezpečenie technológie a prostriedkov sa realizuje prostredníctvom verejného obstarávania, ale stále si vieme nové technológie a prostriedky zapožičať. Keď sme napríklad nevedeli získať papilárne línie z nábojníc, tak nám pomohli v Scotland Yarde. Nedávno sme taktiež prelomili Threemu, s ktorou nám pomohol zase Europol. To isté platí o Blackberry telefónoch. Sme v tomto flexibilní. Spolupráca s krajinami je na veľmi dobrej úrovni, takže si vieme pomôcť.

 

Keby ste mali porovnať éru rôznych ministrov, či už to boli Palko, Lipšic alebo Kaliňák, ako sa menil Policajný zbor pod ich vedením?

 

Každý mal svoje priority. Neviem, či by som to vedela dobre zhodnotiť, pretože vždy hodnotíte ministra z pozície, na ktorej ste pracovali. Keď som bola v hliadke, tak som to tak veľmi nevnímala. Bola som prijatá za Hudeka a vtedy organizovaný zločin veľmi prerastal. Či už to bol únos Kováča, alebo Remiášova vražda. Na ulici bolo rušno. Ja som bola v hliadke nový policajt, my sme len plnili úlohy a oťukávali sme sa. Nevideli sme do toho hlbšie, a preto sa ani veľmi k tomuto obdobiu neviem vyjadriť. Ďalej si pamätám Šimka, pretože ten zaviedol nulovú toleranciu na alkohol pre policajtov, a to bola veľká vec. Vtedy sa zvyklo piť po službe na obvodných oddeleniach. Potom prišiel Palko, ktorý zaviedol Úrad boja proti organizovanej kriminalite. Vznikla tá potreba, pretože organizovaný zločin naozaj prekvital. Po Palkovi bol Kaliňák a uňho bol výrazný najmä systém odmeňovania. Za jeho éry okresy a kraje dostali vyššie odmeny ako prezidiálni policajti. To bolo veľké. V tom období som si uvedomovala, že bol bližšie k policajtom vo výkone a snažil sa k nim byť bližšie. Nie, že by zabúdal na prezídium, ale chodil medzi ľudí. Keď bolo treba obmeniť motorové vozidlá, komunikoval s konkrétnymi riaditeľmi. Nespoliehal sa len na výstupy z prezídia. Bol to minister, ktorý chodil medzi policajtov. Minister Lipšic zas zaviedol hodnotiaci systém policajtov, zriadil úrad sekcie kontroly a inšpekčnej služby MV SR. Každý minister niečím prispel k chodu Policajného zboru.

 

Ako vnímate, že napriek tomu, že Kaliňák z veľkej časti zmodernizoval Policajný zbor, bol to človek, ktorého osoba je spájaná s usvedčeným daňovým podvodníkom Ladislavom Bašternákom?

 

Keď som prechádzala cez funkcie, tak som ani nevedela, kto je nejaký Bašternák. Až keď sa rozpracoval, tak sme zistili, že tu máme podnikateľa, ktorý si neplní povinnosti.

 

Čo dnes najviac chýba slovenskej polícii?

 

Policajti. Materiálno-technické zabezpečenie bude vždy chýbať, lebo sa opotrebováva. Chýba nám technika, ale ako som hovorila, tá sa dá vždy zapožičať. Veľmi nám ale chýbajú kolegovia, máme podstavy, ktoré treba naplniť, aby policajti neslúžili unavení. Únava je predispozícia na to, aby sa robili chyby.

 

Keď už sme pri podstavoch. Ako sa dá zatraktívniť práca vyšetrovateľa? Ako tam dostať ľudí s právnickým vzdelaním, ktoré je často potrebné na komplikované kauzy?

 

Práca policajta je niečo, kde sa musíte nájsť. Právnik, ktorý študuje právo, chce svoje znalosti väčšinou využiť v právnickej praxi alebo legislatíve. Aby bola tá práca atraktívna, musí tomu zodpovedať aj plat. Dnes v tomto ťaháme za kratší koniec. Ďalšou vecou sú fyzické previerky a psychotesty. Tým neprejde každý. Musíme zistiť, či je adept asertívny, či vie vo vysokoprofilových incidentoch správne konať. Vyšetrovateľ je vyšetrovateľom 24 hodín denne, nemá oddych. Keď má väzobnú vec, tak mu lehoty plynú, aj keď je na dovolenke. Musí byť nonstop v strehu a vedieť pružne reagovať. Nehovoriac o tom, že vyšetrovateľ musí byť aj dobrý manažér. Keď ide na akciu, riadi celú výjazdovú skupinu. Keď tam vojde, rovno rozdeľuje úlohy, hliadka hľadá svedkov, zabezpečujú priestor, musí byť oboznámený so situáciou, dať úlohy operatíve, aby zabezpečili kamerové systémy, prípadne vytypovali ďalšie trasy páchateľa. A až potom ide na miesto činu a komunikuje s kriminalistickým technikom. On keď tam urobí zásadnú chybu, prípadne vynechá nejaký krok, tak sa to neskôr odrazí na kvalite výkonu obhliadky miesta činu.

 

Trestná činnosť policajtov. Nedávno zatkli ďalšieho policajta, ktorý bol zároveň drogovým dílerom. Používal informačné systémy polície aj na to, aby informoval svojich komplicov. Obvinený z vraždy Kuciaka Tomáš Sz. je takisto niekdajší vyšetrovateľ. Myslíte si, že sú psychotesty dostatočné na to, aby sa títo ľudia nedostali k polícii?

 

Myslím si, že sú dostatočné. Mňa mrzí, že máme takýchto expolicajtov, ktorí páchajú trestnú činnosť, ale ako sa hovorí príležitosť robí zlodeja. Nenašli sa v tom povolaní a viac ich zlákalo robiť to, kde získajú viac peňazí.

 

Nemyslíte si, že by mal byť NAKATOK lepšie zabezpečený?

 

Tie prístupy sú zabezpečené dobre. Úniky informácií nie sú o tom, že by bolo porušené prístupové právo. Je to ľudské zlyhanie. Darmo tu budeme stavať nezávislé úrady, je to všetko o ľuďoch.

 

Zanecháva systém stopu o tom, že si niekto otvoril živý spis?

 

Áno. Musí tam ísť aj pod svojím prístupom a heslom. Každý jeden zanechá stopu a vždy musí vysvetľovať, prečo si daný spis otvoril.

 

Akú môže mať motiváciu páchateľ, ktorý stále tvrdí, že je vrahom, ale zmení niečo vo výpovedi, tak, že nedáva pôvodná vyšetrovacia verzia zmysel?

 

Mohol si teoreticky spomenúť. Ale keby som bola vyšetrovateľ a už predtým som sa ho snažila priviesť k spomienke otázkami, tak neverím, že by si spomenul až po takom dlhom období. My nemôžeme monitorovať komunikáciu s advokátom. Vo vyšetrovaní sme mali informácie, že sa advokáti medzi sebou dohodli, že jeden obvinený bude vypovedať tak a jeden inak. To môže spôsobiť obštrukcie vo vyšetrovaní. Namiesto toho, aby smeroval prípad k obžalobe, nastanú obštrukcie, čím si kupujú čas. Takéto konania sú náročné na odhaľovanie a dokumentovanie aj z dôvodu, že sa komunikácia medzi obvineným a advokátom nemonitoruje.

 

Obchodná ulica v Bratislave je témou už dlhé roky. Vy ste v 90. rokoch hliadkovali aj na Obchodnej. Mala už vtedy takú povesť?

 

Mala. Boli tam krčmy. Ja si pamätám, že sme už v tom období s kolegom na Obchodnej zachraňovali život osobe, keď podnapitý pán vyšiel z krčmy, spadol na električkové koľajnice a dostal sa do bezvedomia, následne sme mu poskytovali prvú pomoc. Tých incidentov tam bolo veľa. V Bratislave celkovo. Aj preto bola posilnená hliadkovou službou. Vtedy nás bolo 108 policajtov, z toho osem nás bolo žien.

 

Nezdá sa vám zvláštne, že máme v centre mesta takúto notoricky známu ulicu?

 

To je viac-menej otázka aj na mesto a na ľudí, ktorí tam obsluhujú podnapitých. Je daná legislatíva vzhľadom na to, komu by už nemali naliať alkohol. Zároveň je to však aj o zlepšení systému na zabezpečenie bezpečnosti. V Glasgowe sme prechádzali po ulici, kde stála partička chalanov, ktorí mali otvorené plechovkové pivo. Do dvoch minút po otvorení piva tam boli mestskí policajti. Tam je zakázané na ulici piť a hneď ich aj riešili. Oni majú tak pokryté mesto kamerovými systémami, že naozaj skoro na každom rohu, čokoľvek urobíte, hneď reagujú.

 

Ako vnímate dnes takú všeobecnú apatiu, kedy počas útoku v bratislavskej MHD nikto nezakročil proti mladíkom, ktorí tam napadli a zlomili nos viac ako 50-ročnej žene? Čo by ste poradili ľudom, ktorí chcú v takej situácii zasiahnuť, ale nevedia sa biť?

 

Určite neprovokovať páchateľa. Každý občan si musí vyhodnotiť svoje fyzické schopnosti a neohroziť nielen sám seba, ale aj iných, lebo môže vyprovokovať páchateľa k ešte väčšej agresivite. Určite treba okamžite informovať políciu. Samozrejme, v takýchto incidentoch treba počúvať výzvy policajta. Policajt je na takéto situácie školený a vie, ako má reagovať. V 90. rokoch, keď policajt skríkol „ustúpte“, tak sa všetci rozišli a vytvorili priestor. Teraz, keď vyjde policajt von, musí pokyn trikrát zopakovať. Ľudia to nerešpektujú hneď. Sú takí zdemokratizovanejší, a zároveň sa polícia snaží byť ľudskejšia, čo je fajn, ale veľakrát je to na škodu veci.

 

Čo je vaším cieľom vo funkcii?

 

Mojím cieľom je zabezpečiť svojou riadiacou činnosťou, aby si každý policajt plnil svoje povinnosti, tak ako má. Nič viac od nich nepožadujem. A keď si ich bude plniť, tak aj polícia bude mať dôveru u občanov. Pretože to budú vnímať a cítiť.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Ak Putin odpáli jadrovú bombu na Ukrajine, Rusko môže vyhrať vojnu

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto:Twitter/ANI)   Ak sa situácia medzi Ukrajinou a Západom bude naďalej vyhrocovať, Putin odpovie tým, pred čím opakovane varoval: použije jadrové zbrane, píše o tejto téme Dan Goure pre The National interest Po neúspechu v počiatočnej snahe o prevrat na Ukrajine a následnej kampani na obsadenie…

Šeliga: Ja nemám chodiť po uliciach? Majú nás biť? Opľúvať?

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto: TASR - Dano Veselský)   Filip Obradovič z Denníka N v Newsfiltri okrem iného na adresu Juraja Šeligu (Za ľudí) píše, že on a jeho kolegyne kolegyne zo strany sa nemajú ukazovať na uliciach, ak majú nejaký “chochmes”. Šeliga očividne tieto slová nie celkom správne…

Maximálna hanba: naozaj má byť naša Zuzana platená cudzími peniazmi? Nie je vám to trápne?

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ukrajinu treba prijať do NATO, zhodli sa prezidenti viacerých východoeurópskych vazalských dŕžav USA, vrátane našej Zuzany Čaputovej, v spoločnom komuniké. Aj za cenu hrozby jadrovej vojny s Ruskom, doplňme, čo prezidenti nedopovedali. To však nie je jediná slovenská hanba týchto dní Minister Jaroslav…

Tragická noc v Bratislave: Opitý a agresívny vodič zabil najmenej štyroch ľudí, ďalší sú vo vážnom stave. Má ísť o známeho športového funkcionára

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Na bratislavskej Zochovej ulici narazilo krátko po 22.15 h auto do zastávky mestskej hromadnej dopravy (MHD). Nehoda si podľa doterajších informácií vyžiadala štyroch mŕtvych a sedem zranených. Polícia a hasiči o tom informovali na sociálnej sieti Podľa doterajších informácii vodič osobného motorového…

Jeffrey Sachs: Veľká hra na Ukrajine sa vymyká spod kontroly

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Jeffsachs/Foto:Facebook,TASR/AP-Patrick Semansky)   Bývalý americký poradca pre národnú bezpečnosť Zbigniew Brzezinski označil Ukrajinu za "geopolitický pivot" Eurázie, ktorý je kľúčový pre moc USA aj Ruska. Keďže Rusko považuje v súčasnom konflikte za ohrozené svoje životne dôležité bezpečnostné záujmy, vojna na Ukrajine rýchlo prerastá do jadrového konfliktu. …

NATO varovalo krajiny aliancie pred ponorkou, ktorá preváža “zbraň súdneho dňa” a opustila ruskú námornú základňu

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto:Facebook)   NATO varovalo svojich členov, že ponorka Belgorod s jadrovými torpédami Poseidon na palube opustila základňu NATO varovalo krajiny aliancie pred ponorkou Belgorod, ktorá nesie jadrové torpéda Poseidon a opúšťa ruskú námornú základňu. Podľa zdroja talianskeho denníka La Repubblica ponorka odišla na testovanie do Bieleho…

Zvedavá záhada Nordstreamu 1 a 2

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Rune Dyrholm/Armed Forces of Denmark via AP)   Starý svet sa tento týždeň rozpadol. Cynicky ho odpálil niekto, kto si myslel, že tým najviac podporí svoju agendu, píše Tom Luongo pre Ron Paul Institute Akt vandalizácie významnej časti fyzickej infraštruktúry, zameraný na civilné obyvateľstvo, nemá v…

Matovič prehovoril o “zromantizovaných predčasných voľbách”. Toto odkázal frustrovaným občanom

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa rozhodol vyjadriť k téme predčasných volieb. Tie si kvôli správaniu súčasnej vlády želá stále viac a viac občanov, ktorí už majú dosť súčasných neschopných politikov "Nestíham sa čudovať, ako sa vrece roztrhlo s vyznávačmi predčasných volieb. To,…

Prípravy Európy na zimnú energetickú krízu: Príliš málo a príliš neskoro?

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/DPA-Stefan Sauer/dpa-Bildfunk)   EÚ sa podarilo naplniť svoje zásobníky plynu pred stanoveným termínom a nad plánovanú úroveň. Podľa Financial Times si niektorí členovia Európskej únie myslia, že doteraz navrhnuté opatrenia nie sú dostatočné na riešenie krízy. Krajiny EÚ sa pohybujú na tenkej hranici medzi rastúcou infláciou…

Kolíková ma problém. Kuffa i Taraba chcú podať trestné oznámenie

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto: TASR-Jaroslav Novák)   Mária Kolíková (SaS) v diskusnej relácii O päť minút dvanásť pohla žlčou Tarabovcov a asi nielen ich. Na otázku moderátora o stabilite vlády povedala: "Momentálne je stabilita udržateľná na troch fašistoch." Reakcie sa dočkala okamžite od G. Gyimesiho (SaS): "Každý, kto nie…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marek Brna

Fico je king

0icon

Hneď v začiatkoch konfliktu sa nebál vyhlásiť, že je to vojna USA proti Rusku. Že na Ukrajine sa mastia dve veľmoci a do toho nás nič nie je. Nemáme sa do toho miešať. Robert Fico, nech spravil chyby, aké spravil, je politik skúsený a v zahraničí rešpektovaný.V minulosti prejavoval oddanosť…

Gustáv Murín

Dystópia: Odpáli Zelenský atómovú bombu?

0icon

Už niekoľko týždňov hlásne trúby washingtonskej svetovládnej kliky „varujú“ Rusov pred použitím taktických jadrových zbraní. Tie „varovania“ sa st

Pavel Jacz

Charakter sa s poslancom Krúpom nikdy ani nekrižoval! Je to totálna kombinačná nemožnosť!!!

0icon

  Politický či skôr len politizujúci pracovník, nie politik Krúpa sa totiž zrazu zrodil ako objavujúci Kolumbus a začal búrkovať ako 5 centimetrové krúpy! Doslovne a do písmena môžeme šéfa branno-bezpečnostného výboru parlamentu (Čudujem sa, že ešte stále sedí na tejto stoličke!) charakterizovať nielen ako p

Boris Mesár

Je Krasnyj Liman pripravená ruská pasca ? + dobré správy z bojov 

0icon

Americká rozviedka varovala Kyjev, že tvrdohlavá obrana Krasného Limanu by sa mohla ukázať ako diverzná taktika na zakrytie smeru hlavnej ofenzívy spojeneckých síl.Zatiaľ čo Zelenského generáli presúvajú posledné rezervy pri Limane, znižujú počet vojakov v Donbase a dokonca aj pri Kyjeve, Rusko pripravuje Ukrajine nepríjemné a dosť možno zdrvujúce prekvapenie.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke dobový kostýmový sprievod cez Staré mesto Bratislavy pri príležitosti rekonštrukcie historického boja Bitka o Bratislavu - Prešporok 1620. V Bratislave 1. októbra 2022

Autor: TASR-Martin Baumann

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ak Putin odpáli jadrovú bombu na Ukrajine, Rusko môže vyhrať vojnu

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto:Twitter/ANI)   Ak sa situácia medzi Ukrajinou a Západom bude naďalej vyhrocovať, Putin odpovie tým, pred čím opakovane varoval: použije jadrové zbrane, píše o tejto téme Dan Goure pre The National interest Po neúspechu v počiatočnej snahe o prevrat na Ukrajine a následnej kampani na obsadenie…

Šeliga: Ja nemám chodiť po uliciach? Majú nás biť? Opľúvať?

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto: TASR - Dano Veselský)   Filip Obradovič z Denníka N v Newsfiltri okrem iného na adresu Juraja Šeligu (Za ľudí) píše, že on a jeho kolegyne kolegyne zo strany sa nemajú ukazovať na uliciach, ak majú nejaký “chochmes”. Šeliga očividne tieto slová nie celkom správne…

Maximálna hanba: naozaj má byť naša Zuzana platená cudzími peniazmi? Nie je vám to trápne?

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ukrajinu treba prijať do NATO, zhodli sa prezidenti viacerých východoeurópskych vazalských dŕžav USA, vrátane našej Zuzany Čaputovej, v spoločnom komuniké. Aj za cenu hrozby jadrovej vojny s Ruskom, doplňme, čo prezidenti nedopovedali. To však nie je jediná slovenská hanba týchto dní Minister Jaroslav…

Tragická noc v Bratislave: Opitý a agresívny vodič zabil najmenej štyroch ľudí, ďalší sú vo vážnom stave. Má ísť o známeho športového funkcionára

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Na bratislavskej Zochovej ulici narazilo krátko po 22.15 h auto do zastávky mestskej hromadnej dopravy (MHD). Nehoda si podľa doterajších informácií vyžiadala štyroch mŕtvych a sedem zranených. Polícia a hasiči o tom informovali na sociálnej sieti Podľa doterajších informácii vodič osobného motorového…

Jeffrey Sachs: Veľká hra na Ukrajine sa vymyká spod kontroly

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Jeffsachs/Foto:Facebook,TASR/AP-Patrick Semansky)   Bývalý americký poradca pre národnú bezpečnosť Zbigniew Brzezinski označil Ukrajinu za "geopolitický pivot" Eurázie, ktorý je kľúčový pre moc USA aj Ruska. Keďže Rusko považuje v súčasnom konflikte za ohrozené svoje životne dôležité bezpečnostné záujmy, vojna na Ukrajine rýchlo prerastá do jadrového konfliktu. …

NATO varovalo krajiny aliancie pred ponorkou, ktorá preváža “zbraň súdneho dňa” a opustila ruskú námornú základňu

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto:Facebook)   NATO varovalo svojich členov, že ponorka Belgorod s jadrovými torpédami Poseidon na palube opustila základňu NATO varovalo krajiny aliancie pred ponorkou Belgorod, ktorá nesie jadrové torpéda Poseidon a opúšťa ruskú námornú základňu. Podľa zdroja talianskeho denníka La Repubblica ponorka odišla na testovanie do Bieleho…

Zvedavá záhada Nordstreamu 1 a 2

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Rune Dyrholm/Armed Forces of Denmark via AP)   Starý svet sa tento týždeň rozpadol. Cynicky ho odpálil niekto, kto si myslel, že tým najviac podporí svoju agendu, píše Tom Luongo pre Ron Paul Institute Akt vandalizácie významnej časti fyzickej infraštruktúry, zameraný na civilné obyvateľstvo, nemá v…

Matovič prehovoril o “zromantizovaných predčasných voľbách”. Toto odkázal frustrovaným občanom

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa rozhodol vyjadriť k téme predčasných volieb. Tie si kvôli správaniu súčasnej vlády želá stále viac a viac občanov, ktorí už majú dosť súčasných neschopných politikov "Nestíham sa čudovať, ako sa vrece roztrhlo s vyznávačmi predčasných volieb. To,…

Prípravy Európy na zimnú energetickú krízu: Príliš málo a príliš neskoro?

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/DPA-Stefan Sauer/dpa-Bildfunk)   EÚ sa podarilo naplniť svoje zásobníky plynu pred stanoveným termínom a nad plánovanú úroveň. Podľa Financial Times si niektorí členovia Európskej únie myslia, že doteraz navrhnuté opatrenia nie sú dostatočné na riešenie krízy. Krajiny EÚ sa pohybujú na tenkej hranici medzi rastúcou infláciou…

Kolíková ma problém. Kuffa i Taraba chcú podať trestné oznámenie

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto: TASR-Jaroslav Novák)   Mária Kolíková (SaS) v diskusnej relácii O päť minút dvanásť pohla žlčou Tarabovcov a asi nielen ich. Na otázku moderátora o stabilite vlády povedala: "Momentálne je stabilita udržateľná na troch fašistoch." Reakcie sa dočkala okamžite od G. Gyimesiho (SaS): "Každý, kto nie…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Fico je king

0icon

Hneď v začiatkoch konfliktu sa nebál vyhlásiť, že je to vojna USA proti Rusku. Že na Ukrajine sa mastia dve veľmoci a do toho nás nič nie je. Nemáme sa do toho miešať. Robert Fico, nech spravil chyby, aké spravil, je politik skúsený a v zahraničí rešpektovaný.V minulosti prejavoval oddanosť…

Gustáv Murín

Dystópia: Odpáli Zelenský atómovú bombu?

0icon

Už niekoľko týždňov hlásne trúby washingtonskej svetovládnej kliky „varujú“ Rusov pred použitím taktických jadrových zbraní. Tie „varovania“ sa st

Pavel Jacz

Charakter sa s poslancom Krúpom nikdy ani nekrižoval! Je to totálna kombinačná nemožnosť!!!

0icon

  Politický či skôr len politizujúci pracovník, nie politik Krúpa sa totiž zrazu zrodil ako objavujúci Kolumbus a začal búrkovať ako 5 centimetrové krúpy! Doslovne a do písmena môžeme šéfa branno-bezpečnostného výboru parlamentu (Čudujem sa, že ešte stále sedí na tejto stoličke!) charakterizovať nielen ako p

Boris Mesár

Je Krasnyj Liman pripravená ruská pasca ? + dobré správy z bojov 

0icon

Americká rozviedka varovala Kyjev, že tvrdohlavá obrana Krasného Limanu by sa mohla ukázať ako diverzná taktika na zakrytie smeru hlavnej ofenzívy spojeneckých síl.Zatiaľ čo Zelenského generáli presúvajú posledné rezervy pri Limane, znižujú počet vojakov v Donbase a dokonca aj pri Kyjeve, Rusko pripravuje Ukrajine nepríjemné a dosť možno zdrvujúce prekvapenie.

Vášeň v Tebe

Česi ocenili Pavla Haberu. Po dvoch rokoch sa odovzdania medaily mohla zúčastniť aj Daniela Peštová

0 icon

Slovenský spevák Pavol Habera dostal v roku 2020 od predsedu Senátu Českej republiky striebornú medailu. Odovzdávanie však vzhľadom na ochorenie Covid-19 prebehlo v komornej atmosfére. Dnes je už situácia iná. Opätovného odovzdania ocenení sa mohli zúčastniť už aj rodinní príslušníci či priatelia. „Obyčajný pesničkár“

5 jednoduchých spôsobov ako byť (oveľa) lepším otcom

0 icon

18-ročná úloha vychovávať dieťa od narodenia až po dospelosť je najušľachtilejšou cestou človeka, ale zároveň aj najväčšou výzvou. V jednom momente skladáte postieľku a v inom už hovoríte o nástrahách alkoholu. Dobrý otec musí byť čiastočne tréner a policajt, kazateľ a učiteľ, priateľ aj nepriateľ, aby dosiahol vzťah, ktorý bude trvať oveľa dlhšie ako…

Kanye West šokoval fanúšikov. Na profilovku si dal foto ex-svokry Kris Jenner. Prečo muž toto urobí?

0 icon

Viac ako 17,8 milióna sledovateľov Kanyeho Westa čakalo prekvapenie. Rapper, bývalý manžel Kim Kardashian, totiž na profilovú fotografiu svojho instagramového účtu umiestnil fotografiu svojej bývalej svokry Kris Jenner.

Daniel Hevier dal deťom úžasný darček: Škola pre tvoju budúcnosť

0 icon

Začiatok školského roka som považovala sa výbornú príležitosť kúpiť deťom knihu od básnika, prozaika, dramatika, scenáristu, textára, výtvarníka a autora literatúry pre deti a mládež Daniela Heviera. Daniel Hevier dal totiž deťom úžasný darček v podobe knihy Škola pre tvoju budúcnosť – Nauč sa učiť sa pre seba. Prv ako zakotvila na…

Čo môžete urobiť pre mozog vašich detí? Povedzte im o troch návykoch pri učení

0 icon

„,Nemusím si robiť poznámky na hodine, pretože to všetko mám v knihe. Na písomku sa naučím deň vopred,“ aj takto argumentujú žiaci v súvislosti s učením. Niektorí vysokoškoláci môžu ešte dodať: „Nemusím ísť na prednášku, pretože si ju môžem pozrieť cez sociálne siete, alebo si nahrávku prednášky pozriem neskôr.“ Každý…

Armádny Magazín

USA nenápadne vytvárajú útočné letecké jednotky v Európe. Ich sila bude kolosálna

0 icon

USA, 3.október 2022 (AM) – Američania pokračujú v posilňovaní svojej vojenskej prítomnosti v Európe. Dnes sa očakáva príchod 12 stíhacích bombardérov amerického letectva F-15E Strike Eagle do Anglicka.   V súčasnosti sú tieto lietadlá 38

Ruské vzdušné sily premiestnili k severným hraniciam šesť strategických bombardérov

0 icon

Rusko, 3.október 2022 (AM) – Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú v špeciálnej vojenskej operácii, o jej priebehu informoval generálporučík Igor Konašenkov.  

Generálny konštruktér Degťjar: „Sarmat“ anuluje vývoj NATO

0 icon

Rusko, 3.október 2022 (AM) – Najnovšia medzikontinentálna balistická raketa RS-28 „Sarmat“, odpaľovaná z podzemných síl, anuluje všetky vývojové úspechy oponentov v oblasti výzbroje, povedal generálny riaditeľ a generálny konštruktér Makejevovho štátneho raketového centra akademik RAV Vladimir Degťjar.

Henry Kissinger nalieha na ozbrojené sily, aby reagovali na prípadné ruské použitie jadrových zbraní. Video

0 icon

USA, 3.október 2022 (AM) – Na Západe prebieha diskusia o reakcii, ktorú by bolo potrebné poskytnúť, ak by Rusko náhle použilo taktické jadrové zbrane na Ukrajine. Svoj názor na túto vec vyjadril aj bývalý šéf ministerstva zahraničia, exasistent prezidenta Spojených štátov amerických, 99-ročný Henry Kissinger. Poznamenal, že ak sa tak stane, Spojené…

Hunt Group sa posúva míľovými krokmi a predstavil samonabíjaciu brokovnicu MX4

0 icon

Slovensko, 3.október 2022 (AM) – Hunt Group posunul svojou novou brokovnicou M13 MX4 svoju produkciu o 2 triedy vyššie. Systém obťahovania je na brokovnici M13 MX4 inertný a teda podobný, ako používa legendárna Benelli M4 alebo niektoré brokovnice ďalšej prestížnej talianskej značky - Franchi.  

FOTO DŇA

Na snímke dobový kostýmový sprievod cez Staré mesto Bratislavy pri príležitosti rekonštrukcie historického boja Bitka o Bratislavu - Prešporok 1620. V Bratislave 1. októbra 2022

Autor: TASR-Martin Baumann

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali