Mária Kráľovičová: Už som takmer po záruke…

Mária Kráľovičová, vyd. Procházková (* 7. jún 1927, Čáry) je slovenská herečka

Kežmarok 24. decembra (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

 

Národná umelkyňa Mária Kráľovičová (85) patrí k žijúcim legendám slovenskej divadelnej a filmovej scény. Jej ľudská krása, nevyčerpateľná energia a láska k svojmu povolaniu jej snáď nedovolia ani na chvíľku sa zastaviť a pripustiť si, že už dávno nie je dievčatko zo Záhoria, ktoré prišlo do jej milovanej Bratislavy objavovať veľký svet. Svoj entuziazmus prenáša držiteľka mnohých významných ocenení, vrátane členstva v Sieni slávy (2006) a Ceny Jozefa Kronera (2007), na svojich hereckých kolegov z Národného divadla a jednou z jej najkrajších vlastností je, že si vie urobiť humor aj sama zo seba. Úprimne o sebe vyhlasuje, že už je vzhľadom na vek akosi “po záruke”. S Máriou Kráľovičovou sme sa stretli v Kežmarku, po divadelnom predstavení Ryba v trojke. Bola úžasná a diváci zo severovýchodného Slovenska sa s ňou lúčili potleskom postojačky. S prvou dámou slovenskej divadelnej scény ponúka TASR rozhovor v rámci multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky, nielen o hereckých a životných peripetiách, ale tiež o čase Vianoc.

-Vianoce sa už niekedy ponímajú ako klišé. Je to však často i akési zastavenie sa v živote. Môžete nám povedať, aké zastavenia sú významné pre Vás?-

To sú naozaj najkrajšie sviatky v roku. Aj preto, že si všetci ľudia dajú akýsi “pohov” a sú konečne všetci pokope. Asi takmer na celom svete. Sú to sviatky nádherné, rodinné, spojené s chvíľami šťastia, pokoja, keď ľudia aspoň na chvíľu nechajú starosti kdesi za chrbtom a rozmýšľajú o tom peknom, ako urobiť druhých šťastnými.

-Spomínate si, aký ste dostali ten najkrajší darček?-

Aký? Keď pre mňa preložil muž Nezvalovu Manon. To bolo pre mňa to najkrajšie. Keď som však bola malé dievčatko, vyrastala som na dedine – som totiž dedinčanka, sedliačka – doma nás bolo veľa a ja som sa narodila akurát v recesii. Bolo to v dvadsiatomsiedmom roku minulého storočia a myslím, že končiť budem znova v tej recesii… Možno to máme tak nejako určené. Bývali to chudobné Vianoce na dedine, skutočne nádherné, aj keď sme darčeky vlastne ani nedostávali. No, robili sme si sami Betlehem, stromček sme si zdobili. Ja som pôvodom zo Záhoria, tam boli, aj sú nádherné borovicové stromčeky a potom sme si z kockového cukru robili salónky. A samotný Štedrý večer? My sme sa naň všetky deti v dedine tešili, pretože sme chodili od domu k domu a spievali “Narodil sa Kristus Pán…” Konečne sme mohli byť vtedy hore do polnoci, pretože nám rodičia povolili ísť ešte aj na polnočnú.

-Z koľkých detí pochádzate a keď ste už boli slávna umelkyňa, koho ste potešili najviac nejakým darčekom Vy?-

Pochádzam z piatich detí. Som najstaršia “Kráľovička” zo štyroch sestier, nie ako Čechovove sestry, tie boli len tri… A posledný bol môj brat. Ja som najčastejšie všetkých potešila knižkami. Od mala som milovala knihy a veľa čítala. Najradšej som mala “krátke riadky”, teda básničky. Takže som každého obdarovávala práve týmito básničkami a pritom sa všetci na dedine čudovali – Čože na tých krátkych riadkoch vidím, čo sa mi na nich páči..? Vravela som im: Ale aj keď sa modlíš, to sú krátke básničky.

-Písali ste niekedy aj sama básne?-

Áno, písala, keď som bola veľmi mladá a zaľúbená, ale tie ostali nečítané. Dokonca ani môj milý ich nečítal. Viete, ja som mala muža básnika, spisovateľa a novinára a on práve písal mne. Potom aj ostatní. Ja som vôbec mala rada múdrych mužov, a tak som sa vlastne dostala do akejsi rodiny spisovateľov. Predstavte si, osobne som napríklad osobne poznala Vítězslava Nezvala, Mariu Pujmanovú, Viléma Závadu a mnoho ďalších českých básnikov a literátov. Ja som sa narodila v Československu a aj moje rodné meno je vlastne české – Procházková.

-Čím vás ovplyvnila spoločnosť básnikov a spisovateľov, kam ste chodili v sprievode svojho muža? Ktorý básnik vám je najbližší?-

Často som po predstaveniach išla do zákulisia, do klubu, kde boli mnohokrát i samotní autori a tí, okrem toho, že reagovali na moje herectvo, mi ponúkli niečo i zo svojej tvorby. Najbližším básnikom mi bol Vítězslav Nezval, ktorého mám z českých básnikov veľmi rada, či Jaroslav Seifert, ale i Laco Novomeský. Aj tohto básnika som tiež poznala osobne. Ďalej Štefan Krčméry, veľký slovenský básnik, ktorý ma hneď po mojom prvom angažmán po vojne v Martine nazval Marínou. Dovtedy som bola pre každého na Záhorí len Marka, Mária, Marča, Maryša. Ako som spomínala, som z moravsko-slovenského pohraničia, z dedinky Čáry pri Kútoch, takže som skôr ako Bratislavu poznala moravskú Břeclav či Lanžhot, kam sme chodili nakupovať.

-Dodržiavate ešte dodnes nejakú vianočnú tradíciu či zvyky ako spomienky na detstvo?-

Určite áno, no nielen moje, ale ešte aj manželove. Každý sme si priniesli niečo svoje, a to sa neskôr akosi u nás v rodine spojilo dohromady. Konkrétne to napríklad bolo, že sa u nás na Štedrý deň nejedávala ryba, ale iba “Ježiškova kašička” čiže krupicová kaša, potom boli hríby a ešte makové “pupáky”, pukance. A až po polnoci sme si mohli dať mäso, pretože sme dodržiavali pôst. S deťmi a manželom sme to už potom aj trošku pomenili a jedli sme aj moriaka i ryby. Podstatou nášho večera však býval celý štedrovečerný “tyátr” ,ktorý s veľkou fantáziou a zmyslom pre dramatično aj komédiu režíroval môj muž. Rozprával rodinné historky, sršal vtipom, ale prekladal to pátosom a neraz mal náš krásny večer prekvapivé pointy a zvraty. Tak to bolo v mojom manželstve 56 rokov, kým sme boli spolu. No dovtedy, kým bol manžel medzi nami, sme ešte pravidelne chodievali celá rodina do Piešťan. Tohto roku budem s dcérou a vnúčatami na Šumave v českej Sušici. Mladí síce žijú v Prahe, ale sviatky prežijeme v pokojnejšom prostredí. Je tam naozaj krásne.

-Máte už nakúpené všetky vianočné darčeky?-

Nie… Ale budú to určite knihy a kúpeľné a golfové poukazy. Nemám času vymýšľať. Pritom mňa samotnú tešia najviac tie podarúnky, ktoré moji blízki iba pre mňa vytvorili. Napríklad básne, kresby, songy, divadelná scénka, hra na flautu, fotoalbum, vlastnoručný šperk, či upletená brošňa. Hodnota týchto darčekov je v tom, že na mňa ktosi myslí a dá si tú námahu, aby mi urobil radosť. V súvislosti s Vianocami si spomínam aj na jednu zvláštnu príhodu, hoci sa neodohrala priam v decembri. Bola som v meste Betlehem, a to iba štyri dni pred tým, než nás obsadili v auguste v 68-om Rusi. A nebudete tomu veriť – tamojší obyvatelia nám už vopred hovorili, že budeme obsadení. To bolo neuveriteľné, ako to mohli vedieť dopredu? Mnohým som tam však recitovala, chodila som po kibucoch, pretože Betlehem je skutočne veľké kozmopolitné mesto a bolo tam veľa obyvateľov slovanského pôvodu. Doma som však nacvičovala novú televíznu hru, tak som sa musela vrátiť.

-Okrem mnohých umeleckých ocenení nosíte predovšetkým titul národná umelkyňa. Ste stále hrdá na toto ocenenie?-

Určite. Každý umelec je hrdý na svoje tituly. Je pekné, keď si niekto všíma jeho prácu a vie sa to oceniť. Pritom po revolúcii nám písali, aby sme tieto tituly vrátili. Ja som vtedy povedala, kto to chcel vrátiť, mal to vtedy vrátiť… Pre mňa je to dosiaľ to najvyššie ocenenie.

-Prezraďte nám, ako sa vlastne udržiavate v takej skvelej forme? Je obdivuhodné, aký máte obrovský entuziazmus.-

Najviac ma drží divadlo. Moja práca na javisku. Pozrite sa, ja už hrám divadlo 67 rokov, ale v skutočnosti pracujem už 70 rokov, prakticky od svojich 15 rokov, keď som odišla za prácou. Bolo nás doma v jednej izbe veľa, spávali sme tam ôsmi – päť detí, stará mama a rodičia. Vtedy som si kúpila lístok a išla som do Bratislavy. Najprv som prišla na jednu ulicu, kde bolo kaderníctvo a prijímali tam práve učnice. Ja som si povedala “Jéj, ja budem tie krásne dámy česať, to bude nádherné!” Bola som tam niekoľko mesiacov, ale nikto mi nedal česať tie dámy, iba zametať vlasy… Tak som sa na to vykašľala a išla o ulicu ďalej. Narazila som na obchodík, bol to konfekčný prostějovský obchod. A ja som si opäť povedala “Teraz budem tie krásne dámy obsluhovať.” Ale ja som ich neobsluhovala, iba som im tými svojimi tenučkými ručičkami – bola som ako Twiggy – posluhovala. Tak som opäť išla o ulicu ďalej a všimla som si, že v jednej firme hľadali úradníčky. Volalo sa to Kartonážny a papiernický priemysel, dnes je to Grafobal Skalica. Vtedajší riaditeľ povedal nejakej sekretárke “Tak vyskúšajte slečnu, či vie stenografovať.” Ja som v živote nepovedala, že niečo neviem. To je, ako tá slečna, ktorej sa pýtali: “Vy viete hrať na klavíri?” a ona odpovie: “Ja som to ešte neskúšala, ale možno, že viem.” Ja som však stenograficky vedela z mešťianky napísať iba svoje meno. Tak ona diktovala a ja som donekonečna písala svoje meno Mária Kráľovičová, ria má, Mária Kráľ, Má Krá, atd. Nuž a na základe tohto som bola prijatá. Zrejme vedela toľko, čo ja a keď sa jej riaditeľ opýtal, či je to v poriadku, povedala áno. Nakoniec som to ani vôbec nepotrebovala, lebo som bola v sklade, učila som sa, ako to tam chodí a prakticky som iba zapisovala čísla výrobkov.

-Herecký talent vám rozhodne nechýbal… Nebolo vám v hlavnom meste ako dievčine smutno?-

Ani ne. Mala som tam tetu, ktorá bola uvádzačkou v Národnom divadle. Niekedy ma tam prepašovala na prvé poschodie, kde bola prezidentská lóža. Nuž a ja som, predstavte si, začínala objavovať divadlo z prezidentskej lóže. Pretože Tiso (prezident Slovenského štátu počas 2. sv. vojny. – pozn.aut.) do divadla často nechodil. Tak to boli moje prvé divadelné zážitky. Najviac ma mrzelo, že som vždy musela odísť skôr, ako sa predstavenie skončilo. Keby ma tam totiž našli, tetu by okamžite vyhodili z práce. A ja som vo svojich pätnástich rokoch nevedela, čo je tá “búrka” na konci predstavenia, čo sa to tam v divadle robí.

-Odvaha vám teda nechýbala, ale čo nakoniec naozaj rozhodlo, že ste spojili svoj život s divadelnými doskami?-

V živote máme všetko určené. Ideš si po ceste a ani nevieš, kam prídeš. Tak ako u mňa. Nastal koniec vojny a ja som čítala inzerát, že hľadajú hercov a herečky do slovenských divadiel. Ešte som vám nepovedala, že moja mamička bola ochotníčka. Nuž, ja som teda vošla do divadla zadným vchodom a dodnes tak do divadla chodím… Oni ma prijali. Začínala som v Martine a účinkovala tam dve sezóny. Za ten čas som odohrala štrnásť titulov. Kritika ma prijala veľmi dobre. Dokonca písali, aký talent sa narodil. Ja som tomu uverila a vtedy som si povedala – mala by si ísť do školy. Tak som sa prihlásila na Konzervatórium do Bratislavy, pretože vtedy ešte vysoké školy neboli. Nikomu som nič nepovedala, ani riaditeľovi martinského divadla, ani svojej prvej láske Ctiborovi Filčíkovi, iba som všetkým napísala, že ma prijali do školy a že už neprídem. A predstavte, si oni ma ešte prosili, aby som odohrala posledné predstavenia. V septembri 1947 som teda začala chodiť na konzervatórium a potom ma od prvého januára 1948 angažovalo SND a odvtedy som tam. Po absolvovaní konzervatória som hrala takmer všetky hlavné roly, medzitým som aj rodila deti a všetko som to stihla. No a nie je to všetko červená knižnica? A to som ešte tu… A ostatní sú už v krematóriu… No a ja som už takmer po záruke.

-Žili ste teda ťažký život. Je ale až neuveriteľné, aký ste ho mali bohatý.-

Ale kdeže! Ja som mala krásny život, ozajstná “červená knižnica”!

-Po toľkých rokoch už zrejme dávate viac na reakciu divákov než kritikov. Brali ste si niekedy kritiku k srdcu?-

Tak určite áno, no obecenstvo je pre mňa najviac. Naučila som si to nebrať k srdcu, i keď niektorí herci na to dajú veľa. Ja som proste intuitívna herečka, ktorá prežíva každú rolu.

-Ktorá zo svetových kolegýň sa vám páči najviac?-

Určite som veľmi obdivovala filmové herečky – Američanku Hepburnovú, z nemeckých herečiek to bola Mária Schellová, z Francúzok trebárs Annie Girardotová. Páčili sa mi však aj veľké ruské herečky. Pretože ich umenie bolo také “naozajské” a precítené. U Stanislavského to boli predsa tie najlepšie herecké kurzy a i taký velikán, ako bol americký idol Marlon Brando, mal u neho kurz herectva. Dokonca i Marilyn Monroe, ktorú som na javisku počas svojej kariéry veľmi rada stvárňovala po boku Ladislava Chudíka. Môj život bol život v rolách. Bolo to krásne, keď si pomyslím, že som ako Marilyn bola manželkou dramatika Artura Millera či George Sandovou a žila som dokonca aj s klaviristom Chopinom. Za tie tri mesiace, čo tú rolu hrám, to aj naplno prežívam. Hovorila som si, ten môj muž sa ale mal, koľkokrát mal inú ženu.

-Čo dnes podľa vás chýba Slovenskému národnému divadlu?-

Teraz? Veľa! Kedysi sa robilo veľké divadlo. V šesťdesiatych rokoch minulého storočia bola sloboda, prakticky sme hrali všetko, Sartra, Millera, skutočne takmer všetkých svetových autorov. Dramaturgovia a režiséri robili divadlo a predstavenia “na hercov”. Keď hrali Hamleta, tak tam obsadili vopred vybraného herca. Herci národného divadla by predsa nemali sedieť na lavičke náhradníkov. V každom dobrom divadle musí byť nejaký “Bernstein”, ktorý dá tomu tvár a všetko, čo k tomu patrí. A pritom my dnes nemáme stálych režisérov ani dramaturgov, ale v posledných rokoch je módou, aby prišiel vždy niekto hosťujúci a my začíname odznova. Bývali doby, keď sme v Bratislave uviedli i európske premiéry a niektorí slávni autori, napríklad Sarter, sa k nám prišli osobne pozrieť. Ale to už je, zdá sa, definitívne preč. Nakoniec ja s manželom som sa tiež veľa nacestovala, pretože bol športovým novinárom, brával ma ešte i na olympiády. Videla som naozaj kus sveta. Veľmi rada som cestovala do Francúzka a predovšetkým do romantického Versailles. Tam som vždy ožila.

-Akú odvrátenú tvár má herectvo?-

Nepochybne mojou najkrajšou rolou v živote bolo to, že som mala deti. Rola matky. To negatívne je, že sa nemôžete rodine až toľko venovať. Koľko sme však s mojím úžasným partnerom mohli, snažili sme sa im dať to najlepšie. Keď to išlo, brávali sme ich so sebou, užívali sme si spoločné chvíle. Iní si stavali vily, my sme všetko dávali do seba a do detí. Myslím si nakoniec, že sme obidve deti vychovali dobre.

-Nikdy ste teda neľutovali, že ste sa stali herečkou? Nemali ste nejaký iný nesplnený sen z mladosti?-

Myslím, že nie. Vždy ma zaujímalo divadlo, i keď som povodne chcela byť mníškou. Aj teraz som mala krásny zážitok z Kežmarku, kde som bola na vystúpení. V rámci voľného času som sa bola pozrieť na slávnu kežmarskú zvonicu – to mi odporučil môj syn kunsthistorik. A predstavte si, práve bolo poludnie a ja som mohla zvoniť s miništrantmi – anjel pána – na zvonoch. Bolo to skutočne úžasné. Mníšky sa mi už od detstva vždy páčili, aké boli čistulinké, mali krásne čepce a vždy boli usmiate, no a ja som mala iba zaplátanú zásterku.

-Sú tu znova vianočné sviatky a vy budete s rodinou, alebo vás čaká nejaké predstavenie?-

Idem za rodinou do Čiech, ale na Silvestra hrám hru Kvarteto v Bratislave. Ale nebýva to pravidlom. Takže tento Silvester budem oslavovať v divadle prácou. Rodina a divadlo sú moje najväčšie lásky, tam je moje srdce.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Laurenčík ukončil diskusiu k odvolávaniu Mikulca, hlasovať sa má v piatok. O ministrovi Mikulcovi ešte vyjdú „strašné veci“, hovorí šéf Smeru-SD

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   O návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi sa bude hlasovať v piatok 24. septembra o 11:00. Rozprava k Mikulcovi mala pokračovať aj po 19:00 hodine. Práve vtedy ukončil svoje vystúpenie v pléne poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD). Odišiel od rečníckeho pultu s…

Američania na ZOH 2022 do Pekingu vyšlú iba športovcov zaočkovaných proti koronavírusu

0 icon

New York 23. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Mark Schiefelbein)   Spojené štáty americké vyšlú na ZOH 2022 do čínskeho Pekingu výpravu zloženú výhradne zo športovcov zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19. Americký olympijský a paralympijský výbor totiž informoval, že do nominácie sa dostanú iba plne zaočkované osoby Celá organizácia pritom od 1. novembra 2021…

Zomrel režisér Notting Hillu Roger Michell

0 icon

Londýn 23. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Ian West/PA via AP)   Vo veku 65 rokov zomrel britský divadelný, televízny a filmový režisér Roger Michell, ktorý nakrútil obľúbenú romantickú komédiu Notting Hill (1999). Smutnú správu vo štvrtok oznámila jeho rodina s tým, že naposledy vydýchol deň predtým. Neuviedla však miesto ani príčinu úmrtia…

Somálčania si po prvý raz za uplynulých 30 rokov pozreli verejne premietaný film

0 icon

Mogadišo 23. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Farah Abdi Warsameh)   V Somálsku sa konalo prvé verejné premietanie filmov za uplynulých 30 rokov, čo vzbudilo nádej na oživenie kultúry v tejto vojnou spustošenej africkej krajine. Informovala o tom vo štvrtok stanica BBC Dva krátke filmy domáceho režiséra menom Ibrahim CM premietli za prísnych…

Šéfa Sledkomu pre Permský kraj našli mŕtveho, údajne spáchal samovraždu

0 icon

Moskva 23. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Dmitri Lovetsky)   Šéfa Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie (SKR) pre Permský kraj našli mŕtveho. Agentúru Interfax o tom informoval zdroj v bezpečnostných zložkách. Oficiálne zatiaľ smrť Sergeja Sarapuľceva nebola potvrdená Zdroje agentúry TASS tvrdia, že Sarapuľcev spáchal samovraždu. Spravodajský web Baza dodal, že k samovražde došlo…

Le Drian a Blinken rokovali za zatvorenými dverami o francúzsko-americkej kríze

0 icon

New York 23. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jens Schlueter/Pool Photo via AP)   Vyriešenie diplomatickej krízy medzi Francúzskom a Spojenými štátmi v súvislosti so zrušeným kontraktom na nákup francúzskych ponoriek zo strany Austrálie si "žiada čas a konkrétne kroky". Uviedol to francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian po štvrtkovom stretnutí so…

Slovensko začne proti Fínsku, skupinové boje ukončí duelom s Lotyšskom

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovenskí hokejisti odštartujú účinkovanie na olympijskom turnaji v Pekingu vo štvrtok 10. februára o 9.40 SEČ proti Fínsku. Informoval o tom web Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) V druhom dueli nastúpia zverenci Craiga Ramsayho 11. februára o 9.40 SEČ proti Švédsku a 13. februára…

Ministerstvo spravodlivosti pripravilo dva návrhy týkajúce sa drog, nebola na nich politická zhoda

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay, TASR-Pavol Zachar)   Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR má pripravené dva návrhy týkajúce sa drogovej trestnej činnosti, no doteraz na nich nebola politická zhoda. Rezort zároveň pracuje na veľkej novele Trestného zákona, ktorú chce mať pripravenú ešte túto jeseň a má riešiť aj otázku drog. Pre…

Do semifinále postúpilo jedenásť slovenských lodí, mimo hry zostal len kajakár Halčin

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Dovedna jedenásť z dvanástich slovenských lodí sa prebojovalo do semifinále majstrovstiev sveta vo vodnom slalome v bratislavskom Čunove. V kajaku ide ďalej päť reprezentantov SR, v kanoe všetci šiesti Medzi kanoistkami mala istotu po prvej jazde len najmladšia zo slovenského tria - iba…

Navaľnyj obvinil Google a Apple, že sa stali Putinovými komplicmi

0 icon

Moskva 23. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Moscow City Court)   Väznený opozičný politik Alexej Navaľnyj vo štvrtok obvinil spoločnosti Google a Apple, že sa správali ako komplici Kremľa, keď pred nedávnymi ruskými parlamentnými voľbami odstránili zo svojej ponuky aplikáciu Chytré hlasovanie. Tá mala ruským voličom pomôcť pri výbere kandidátov schopných vytesniť tých…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 4. časť: Povedz mi, kto je tvoj priateľ a ja...

0icon

... a ja ti poviem, kto si. Riešenie tejto výzvy ešte na chvíľku odložíme. Tretie zamyslenie „na okraj“ sme ukončili otázkou, na koho asi František myslel, keď v bratislavskej Katedrále sv. Martina povedal „niečo, čo sa stalo pred nejakým časom, ide o list od biskupa, v ktorom hovorí o nunciovi: –…

Boris Mesár

Aké svinstvo obsahujú vakcíny (jedy) ?

0icon

Celá americká a tiež nemecká alternatíva žije v posledných hodinách závermi a dozvukmi absolútne šokujúcej pondelňajšej tlačovej konferencie rakúskych výskumníkov z radov súdnych a forenzných patológov, ktorí sa rozhodli, že prestanú mlčať a odhalia svetu, čo sa v skutočnosti nachádza vo vakcínach proti COVID-19 a čo robí s ľudskou krvou. Tlačová…

Gustáv Murín

Ilúzie o Žilinkovi skončili na kauze Tódovej

0icon

Loď, ktorej kapitán vypne všetky kontrolky, nutne raz stroskotá. Nezodpovedný neoliberálny experiment urobil z novinárov „strážnych psov demokracie“. Ale pretože najnovšie vďaka eko-fašistom (tento termín po drastických skúsenostiach s agresivitou „ochrancov zvierat“ vznikol na Západe) psy nesmú byť na reťazi, aj tí mediálni sa z tej reťaze utrhli a nie je nateraz toho statočného,…

Andrej Sablič

Ako merať spoločenskú hlúposť?

0icon

Na to je potrebné použiť peniaze. Je to síce najhlúpejší nástroj na meranie, aký ľudstvo vymyslelo, ale pre tento účel je ideálny. Potom už stačí iba poznať hodnotu majetku najbohatšieho člena spoločnosti a najchudobnejšieho a tento rozdiel je presná hodnota spoločenskej hlúposti národa či sveta. Zároveň táto hodnota ukazuje o…

Erik Majercak

Ako riešiť problémy vo vzťahoch muž a žena. Ako predchádzať likvidácii vlastnej rodiny, manželstva, ako zabrániť vlastnej životnej katastrofe.

0icon

Čo robiť, aby sa katastrofa nestala? Ako zistiť pravdu vo vzťahu? Pre tých, čo majú majú problémy, čo ich nechcú mať, čo chcú vzťah zlepšiť, pre podpapučníkov aj tých čo do vzťahu len idú vhupnúť. V dnešnom svete extrémne ťažká téma a jedna z najpodstatnejších v živote. Pokračovanie videoblogu Ako…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo sa stane, ak dospelák chytí do ruky detské omaľovánky: Čierny humor alebo nechutná zvrátenosť?

0 icon

Čo môže byť nevinnejšie ako detské omaľovánky? Nuž, fantázii sa medze nekladú a ak máš dostatočne zvrátenú myseľ, dokážeš aj z nich spraviť niečo, čo by deti pre dobro ich zdravého psychického vývoja radšej nemali vidieť... Na zábavnom portáli 9gag sa objavili tieto diela, ktoré boli vytvorené kreatívnymi (nielen) amatérskymi…

Ako by to vyzeralo, ak by známe značky začali vyrábať neočakávané výrobky

0 icon

Ruský návrhár predstavil sériu obrázkov, na ktorých zobrazuje ako by to asi vyzeralo, ak by sa niektoré známe značky rozhodli vyrábať veci z úplne iného odvetvia, akému sa venujú. Ilya Kalimulin sa rozhodol vyjadriť svoje myšlienky v sérii obrázkov, ktoré zverejnil na tejto webovej adrese. Výsledky sú naozaj zábavné a niekedy až prekvapujúce. Rozhodli…

Alpská bašta a posledný odpor nacistov

0 icon

Opäť sa nachádzame v období druhej svetovej vojny, ktorej udalosti nenechávajú chladnými ľudí ani do dnešných dní. Generál Omar Bradley si bol istý, že si spojeneckí velitelia robili veľké starosti kvôli tomu, ako sa Nemci pripravujú k „poslednému odporu“ v „alpskej bašte“, v pásme pevností v juhozápadnom Nemecku a Rakúsku.…

Nevera ako koníček? V týchto krajinách dochádza k podvádzaniu partnerov najčastejšie

0 icon

Podvádzanie partnera/partnerky alebo manžela/manželky nikdy nie je dobrý nápad. Rozhodne to nie je niečo, čím by sme sa mali chváliť a čomu by sme mali uznanlivo tlieskať. Bohužiaľ, nevera je pre niektorých ľudí ako droga, ktorej jednoducho musia podľahnúť.  Na svete snáď neexistuje krajina, o ktorej by sme mohli povedať,…

Dunkerque a 2. svetová vojna (3. časť)

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku o francúzskom meste Dunkerque, ktorý bol roky roky, vďaka svojej strategickej polohe, zmietaný rôznymi vojnami či väčšími a menšími bitkami. Trvalo tri dni, kým francúzskemu veliteľovi generálovi Mauricemu Gamelinovi došlo, ako vážna situácia vôbec je. Nielen že sa Nemecko chystalo napadnúť Paríž, ale britské a francúzske…

Armádny Magazín

Kalašnikov testuje nový ľahký guľomet RPL-20

0 icon

Rusko, 23.september 2021 (AM) – Nový ľahký guľomet RPL-20, ktorý vyvinul koncern Kalašnikov, vstúpil do testovacej fázy. Hovoril o tom hlavný konštruktér koncernu Sergej Urzhumcev. Podľa generálneho projektanta guľomet k dnešnému dňu dosiahol štádium testovania prototypov, aby sa potvrdil jeho súlad s požiadavkami zákazníka. V rozhovore pre RIA Novosti Urzhumcev nehovori

Náčelníci generálnych štábov ruských a amerických ozbrojených síl sa stretli vo Fínsku

0 icon

Fínsko, 23.september 2021 (AM) – Vo Fínsku sa uskutočnilo stretnutie medzi náčelníkmi generálneho štábu armád Ruska a USA. Podľa tlačovej služby ruského ministerstva obrany generál armády Valerij Gerasimov rokoval so svojim americkým náprotivkom generálom Markom Millim.   Stretnutie rusk

„Zradiť znamená predvídať včas.“ Politológ o tureckom prezidentovi

0 icon

Turecko, 23.september 2021 (AM) – Hlava Turecka Recep Tayyip Erdogan na pôde OSN opäť obvinil Rusko z anexie Krymu a porušovania práv krymských Tatárov. Politický analytik Aleksey Anpilogov vysvetlil pozíc

V nasledujúcich troch rokoch Rusko vynaloží na obranu takmer 11 biliónov rubľov

0 icon

Rusko, 23.september 2021 (AM) – Ruské výdavky na národnú obranu v roku 2022 budú predstavovať viac ako tri a pol bilióna rubľov, čo je o 400 miliárd viac ako v aktuálnom roku, vyplýva z vysvetliviek k návrhu federálneho rozpočtu.   V projekte sa tiež uvádza, že v roku 2024 sa suma…

V Škótsku budú postavené malé bojové lode pre Ukrajinu

0 icon

Škótsko, 23.september 2021 (AM) – Ako súčasť dohody o programe vylepšenia ukrajinských námorných spôsobilostí (UNCEP) podpísanej s britskou vládou v októbri 2020 spoločnosť Babcock postaví vo svojom zariadení Rosyth pre Ukrajinu najmenej jeden, pravdepodobne dva rýchle námorné útočné člny (FIAC).   P50-U bude vzhľadom na svoju veľkosť silne vyzbrojená, aby posk

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali