List tretí: Caorle – časť prvá

Bratislava 7. mája 2016 (HSP/Foto:TASR/AP)

 

Milé deti moje, mám potrebu sa vám zdôveriť s jedným mimoriadnym, teda pre mňa, zážitkom spoločne s mojimi talianskymi kamarátmi v Caorle.

Túlam sa len tak po úzkych ranných uličkách malého a tichého rybárskeho mestečka Caorle, smutný a vo svojej podstate aj nešťastný, hľadajúc konsenzus vo svojom vedomí či svedomí a vedeckým pohľadom na vec a svet. Nedarí sa.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Včera ráno mi na prístavom chodníku skrížil cestu pekný veľký túlavý čierny pes. Sadol si na chodník a očami ma prosil a ponúkal  mi svoje služby. Ja debil som jeho nežnú prosbu ignoroval. Pohladkal som ho síce, ale to bolo vsjo. Cítil som jeho radosť, akou sa ku mne tlačí. Žiaľ, neopätoval som jeho city a dnes ma to mrzí a celý deň hľadám toho chlpáča všade naokolo. Dokonca, aj pravidelný beh som strojnásobil, len aby som bol vonku, a tak mal príležitosť sa s ním stretnúť.

No, nič sa nedá robiť. Ber, keď dávajú, a ja som nebral. Škoda. Bude ma to trápiť niekoľko dní, až pokiaľ toho hafana nenájdem.

Vždy, keď vybieham na pravidelný beh, tak beriem so sebou aj kus klobásky, pre istotu. Čo keď sa stretneme. Sadol som si na to isté miesto, kde sme sa po prvýkrát stretli a v nádeji, že havo vyňuchá moju stopu, nechávam mu tam kúsok klobásky. To pre istotu. Je mi smutno presmutno.

A je mi smutno presmutno aj z toho, ako sa talianska spoločnosť začína vedome viesť Bruselom k nevedomosti a ničote. Hordy utečencov sa začínajú zhromažďovať práve v takýchto mestečkách pri pobreží mora. No, mora skôr severného Jadranu. Ešte tak pred rokom sme si všetci v nedeľu vyšli na dlhočiznú krásnu pieskovú pláž a len tak, ako na bratislavskom korze kedysi, prechádzali sa tesne pri vlnení mora, zbierajúc rôzne malé lastúrniky, hviezdice a morský šalát, morom vyhodené zelené ale čerstvé chaluhy. Dnes je to nemožné.

Na pláži sú postavené snáď stovky stanov a rôznych prístreškov. Migranti z Afriky sú všade a blokujú pôvodných obyvateľov, ako sa len dá a to naschvál! Žiadna tolerancia, žiadna pokora, „prosím prijmite nás, u nás je vojna“. Nič také! Drahé americké mobily v rukách a nekonečne dlhé komunikácie s niekym kdesi ďaleko.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Ja mám problém ustrážiť svoj účet od Orange, aby som si neurobil doma hanbu. A oni? Pozeráme sa na nich, ako niekoľko hodín, skutočne niekoľko hodín telefonujú a to bez problémov s úhradou svojho účtu. Teda neplatia, takže oni tieto účty za telefonovanie neplatia. Ale vystáva otázka, kto platí ich účty? A odpoveď je ISIL alebo Dajš ako len chcete!

Neradno vstúpiť na pláž, neradno si s nimi niečo začať. Je to piata kolóna neznámej armády. Mladíci sú urastení, silní, nebojácni. Deti väčšinou nevedia arabsky, čo je mi divné. Ako vojak som pôsobil v arabskom svete a ako tak viem po arabsky. Ale na moje otázky nereagujú.

Keďže som vyrastal na južnom Slovensku a naučil som sa tam trošku po cigánsky, tak skúšam túto reč a napodiv je tu odpoveď. Skade si dieťa, pýtam sa? Z Kosova, znie väčšina odpovedí. Áno, Olbrajtostan.

Od domácich znalcov sa dozvedám, že sú to cigánske dietky kúpené len na tento účel a vôbec nepatria k tým silákom z Arábie. A oni sa k nim aj tak správajú. Ľahostajne. Maximálne ich otrčia na kamery a kameramani točia ostošesť až ostodesať, podľa toho, ako sú servilní k svojim pánom riaditeľom.

Vietor trhá ušné bubienky. Domáci už ani nedávajú červené zástavky na plážové veže. Načo a pre koho? Veď okrem migrantov, z ktorých niektorí už zabíjali v svojich domovinách a niektorí budú možno aj tu, tu aj tak nik nebýva. Stany vietor vytrháva z kolíkov a váľa po piesku.

Darmo, arabskí chlapíci už dávno zabudli na kočovný život svojich predkov a stavba stanov je pre nich veľká neznáma. Ľutujem tie deti. No niet inej možnosti ako slzy Mogeriniovej. V prípade, že chcete nejaké to dieťa so sebou zobrať, narazíte na smrteľné nebezpečenstvo! To sa proste nedá. Malé krásnooké blonďaté dievčatko, vidiac že trošku viem po cigánsky, ma ťahá za ruku a tichúčko prosí, aby som ju odtiaľto zobral bo už nevládze ani plakať. Povedal som jej, že si pre ňu prídem tajne v noci a nikomu ani svojej najlepšej kamoške o tom nesmie povedať ni slovo. Prisahala, že nepovie nikomu nič. Jej veľké slzy sú mi odmenou.

Po pevnine to nepôjde, tú časť asi kilometer od pobrežia majú Arabi pod svojou kontrolou, a tak jej navrhujem, že v noci aby tíško vyplávala na more čo najhlbšie sa bude dať, pokiaľ bude ešte siahať nohami a nech jej len hlavička trčí z vody, aby mohla dýchať a ja alebo môj kamarát a priateľ si ju tam z mora vyzdvihneme a nech sa nebojí, lebo tí ujovia budú vyzerať ako morské príšery v maskách.

Príliv a odliv na Jadrane je malý a nehrá v tejto záchrannej akcii veľkú úlohu. Na jachte máme nočné videnie a na ňom je vidieť skoro všetko, čo sa v okruhu niekoľkých míľ pohne na hladine. No žiaľ, dievčatko nevie plávať, a tak nevieme ako na vec. Zatiaľ.

Po dohode s Boriniovým synom Sandrom sa zhodneme na tom, že bude treba k pobrežiu doplávať pevne spojený so stomíľovým lanom zo vzdialeného kotvištia a mať so sebou mini nafukovací malý čln, ktorý sa nafúkne až v prípade potreby automaticky a dieťa naň potom naložíme, aby relatívne dlhý transport vydržalo.

Sandro si oblieka neoprén, ale predtým si celé telo namazal silnou vrstvou olivového oleja a pridáva malý dýchací prístroj, to pre istotu a samozrejme ešte šnorchel aby mohol plávať tesne pod hladinou mora. Na jedno stehno si priväzuje tlakovú harpúnu a na druhé dýku. Človek nikdy nevie. Okolo pása si založí stomíľové lano, to preto, aby sme ho mohli pomaličky v prípade potreby priťahovať aj s nafúknutým mini člnom k jachte pomocou navijaka.

Noc nastala rýchlo. V diaľke svietia svetlá Venezie ako perla západného Jadranu. Bože, ako dávno som si tento obraz nezopakoval a toľká krása v jedinom okamihu. Otváram fľašku frizantina a nalievam nám všetkým na palube. A keďže sme na severnom Taliansku tak aj tu platí prósit. Sme dosť nervózni. Ešte že Sandro je mladý trénovaný námorník a dôstojník talianskeho vojenského námorníctva, a tak mu všetci dôverujeme.

V čom on slúži, je to obdoba amerických tuleňov či ruských bielych medveďov. Všetko, čo robí, robí neoficiálne a vo svojom osobnom voľne.

Ešte neodmysliteľný šluk z Fidélovej cigáry a poďme do mora. Sandro mizne z dohľadu a pomocou ručného elektrického príručného skútra sa tíško posunuje k pobrežiu Caorle a k jeho pláži. Sú to asi dve námorné míle. Na jachte máme zhasnuté všetky aj pozičné svetlá. Samozrejme, proti predpisu. Ale sledujeme pozorne okolie. Odrazky na neopréne vidíme na obrazovke aj s jeho aktuálnou polohou. Stomíľové lano sa pomaly odvíja.

Kristínka, ako sa malá cigánočka volá, sa sama podľa nášho predchádzajúceho dohovoru tichúčko a nepozorovane dostala až do mora. Tak, ako bola oblečená, vkĺzla do vody až po krk. Voda bola v tomto ročnom období trošku studená, ale dalo sa to vydržať. Prúdy sa navečer v tomto období ukľudnia, a tak nepredstavujú žiadne veľké nebezpečie. Problémom sú len dotieravé medúzy, ale keďže bola oblečená tak ich nepociťovala a tichúčko čakala vediac, že jej osud je v rukách Božích.

Všetci vieme, že keď sa nám naša akcia podarí, tak budem musieť zabezpečiť identitu dievčatku. Tatiana, moja spolužiačka z Lomky, ktorá tu dovolenkuje, si túto vec berie na svoje triko a deklaruje na Ruskej ambasáde v Ríme Kristínku ako svoju vzdialenú rodinu a keďže má menej ako desať rokov dáva si ju zapísať do svojho amerického cestovného pasu s tým, že poletia spolu do Bisteku, do jej rodného mesta na návštevu príbuzných a potom sa uvidí.

Tánička má krásny hausboat na jazere Issyk Kul a z letiska na Balykchy je to tam, čoby kameňom dohodil. Ja obdivujem okolie Kyzzyl Suu ani neviem, prečo ma k tomu miestu tak veľa vecí vracia. Možno som sa tu kedysi narodil. Možno. Na jeseň sa tam stovky ba tisíce zaokrúhených kríkov preháňa po okolí. Sú podobné tým, aké sa zapálili pred Mojžišom. Všade plno tiav a vôbec nejako sa tam cítim byť ako doma tak ako aj v Tesalonikoch aj tam mám taký pocit, že som tu doma. A je to tisíce kilometrov od seba. Darmo, osud nezmeníš.

Kamera na hlave Sandra nám dáva realistický pohľad na miesto činu. V diaľke vidieť rozmazané svetlá prístavu Caorle a jeho dlhú pieskovú pláž s malými hotelmi v pozadí. Vidieť rozložené ohne arabských dobrodruhov, lebo inak sa nazvať títo dobrodruhovia nadajú. Pália všetko, aj stany z minulej sezóny aj plastikové ležadlá, proste všetko. A žiaden taliansky vojak, žiadna talianska pobrežná stráž. Jednoducho sú všetci makaróni posratí a to všetci dokopy a dojedného. Fuj a hanba.

Talianski frajeri, ktorí nás kedysi zastavovali na okreskách a Carabinieri nám vstrkovali svoje samopaly až do kabín našich áut, dnes sú posratí. Aj všetci tí namyslení Carabinieri takzvaní dodržiavatelia zákonov majú v gatiach. Radšej sa tu ani neobjavia.

Všetko to využíva drogová mafia, ktorá posiela svoje rýchločlny na druhú stranu s vedomím, že ich nemá kto zastaviť. A darí sa. Toto tu nie sú žiadni utečenci od vojenských konfliktov, sú to regulérni, ale tajní vojaci pripravení kedykoľvek zasiahnuť proti nám a plní nenávisti voči kresťanstvu.

My sme tu na našej jachte všetci vojaci a vieme to posúdiť aj oni sú vojaci ale ISILu.

Medzitým vidíme na kamere zmenu, Sandro volá, že je na mieste a vidí na vzdialenosť asi štvrť míle hlavičku dieťaťa. Kapitán Natalino mu prikazuje sa ticho a nepozorovane k dievčatku priblížiť. Asi po pol hodinke je Sandro na mieste a kontaktuje maličkú Kristínku. Na monitore vidíme, aká je prekvapená a zároveň šťastná. Nekladie žiaden odpor a necháva sa uniesť späť na more. Dokonca sa nám zdá, že si oddýchla od stresu.

Sandro sa obracia na chrbát a potichu pláva smerom na more s malou na svojej hrudi. Stomíľové lano sa jemne spätne namotáva a pomáha pritom Sandrovi v plávaní. Jachta je celá až po hladinu zahalená v sieťovine aby jej biela farba trupu nevzbudila na pláži pozornosť. To všetko zabezpečil Sandro. Aby sme sa neprezradili, musíme minimálne pol míle takto tichúčko unikať hliadkam na pobreží. Podarilo sa. Sandro odisťuje plniaci ventil mini člnu a tento sa ihneď naplňuje vzduchom. Prekladá maličkú do člna, sám sa zavesil za jeho zadné laná a vydal povel ťahať. Stomíľové lano, inak používané pri love tuniakov a stomíľové nie preto bo má sto míľ, ale je veľmi veľmi dlhé, sa pomocou navijáka začalo rýchlo navíjať na svoj kotúč v prednej časti lode a dostatočne rýchlo no bezpečne priťahuje mini čln a aj Kristínku a Sandra k jachte. Neubehlo ani päť minút a čln je pri boku jachty.

Prvú vyťahujeme na palubu maličkú Kristínku, keď ma zbadá padne mi okolo krku a plače a plače. Ale to nie je plač to je vresk divokého zvieratka. Po chvíľke sa ako tak ukľudní ale stále sa trasie. Natalino je doktor a tak jej pichá niečo na ukľudnenie. Dievčatko po chvíľke zaspí. Ukladáme ju dole do kajuty a Tatiana drží pri nej stráž. Sandro sa pomaly vyzlieka z úboru a dáva si teplú sprchu aby si zmyl z tela olivový olej. Teflon si nechá vyčistiť v prístavnom servise. Tam vedia čo a ako.

Peter Aurelli Zlatos

Druhú časť si môžete prečítať TU

Predcházajúci článok autora si môžete prečítať TU

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Dohoda agroministrov EÚ je vyvážený kompromis. Aj pre Slovenskú republiku

0 icon

Luxemburg 21. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský sa spolu so štátnym tajomníkom Andrejom Gajdošom zúčastnil na Rade ministrov pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo (AGRIFISH) v Luxemburgu. Hlavnými bodmi programu boli predovšetkým balík reforiem Spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020 a Stratégia „Z…

Výbuch plynu v Londýne si vyžiadal dve obete na životoch

0 icon

Londýn 21. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:London Fire Brigade Twitter)   Dvaja ľudia zahynuli a jedna osoba utrpela zranenia pri výbuchu - pravdepodobne plynu -, ku ktorému došlo v stredu v jednom z obchodov vo štvrti Southall na západe Londýna. S odvolaním sa na vyjadrenie miestnych hasičov a polície o tom informovali…

Kolíková:Je zbytočné hovoriť o právnych riešeniach,kým nemáme dáta od odborníkov

0 icon

Bratislava 21. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Pre prijatie opatrení a následné právne úpravy je potrebné mať najprv informácie z pandemickej komisie vlády a ústredného krízového štábu V stredu to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) v súvislosti s možným nariadením povinnej izolácie pri nepodstúpení plošného testovania a tiež…

Dáta ukazujú, kde v Česku sa nakazilo koronavírusom najviac ľudí

0 icon

Bratislava 21. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-/Petr David Josek)   Najnovšie dáta z Českej republiky ukazujú, že najviac ľudí sa koronavírusom za posledné obdobie nakazilo na pracovisku a v domácnosti Naopak hromadné a spoločenské akcie sa podieľajú na celkovej nákaze len veľmi málo, rovnako ako športové podujatia a stredné a vysoké školy.…

Stoltenberg dúfa, že USA zostanú aj po voľbách oddané NATO

0 icon

Brusel 21. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Michael Kappeler)   Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyjadril v stredu nádej, že Spojené štáty americké zostanú oddané Severoatlantickej aliancii bez ohľadu na to, kto vyhrá nadchádzajúce prezidentské voľby. V "čoraz nepredvídateľnejšom svete" to bude v najlepšom záujme Ameriky, povedal počas videokonferencie s novinármi, na ktorej…

Plošné testovanie bude náročné aj pre spracovanie osobných údajov

0 icon

Bratislava 21. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván, Erika Ďurčová,Jozef Poliak)   Úrad na ochranu osobných údajov (ÚOOÚ) SR považuje plošné testovanie za logisticky náročné, a to najmä z pohľadu spracúvania osobných údajov, správneho ustanovenia právneho základu pre ich spracúvanie a zaistenia všetkých povinností s ohľadom na ich bezpečnosť. Zdôrazňuje, že pri…

Poslanci zvolili Blanára za podpredsedu parlamentu

0 icon

Bratislava 21. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Juraj Blanár (Smer-SD) sa stal podpredsedom Národnej rady (NR) SR, vo funkcii vystrieda Petra Pellegriniho (nezaradený). Poslanci Blanára zvolili v stredajšom tajnom hlasovaní Hlasovalo zaňho 89 poslancov zo 130 prítomných poslancov. Blanára na post navrhol Smer-SD, pozíciu si nárokoval na základe výsledkov parlamentných…

Aktuálna situácia v Náhornom Karabachu. Úrady oznámili ostreľovanie mesta Martakertu

0 icon

Stepanakert 21. októbra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP)   Štátna služba pre výnimočné situácie neuznanej republiky Arcach oznámila, že v stredu ráno ostreľovali mesto Martakert. "V noci na 21. októbra režim zastavenia paľby relatívne dodržiavali vo všetkých obciach, ale na úsvite sa Martakert aj s okolitými dedinami stal znovu cieľom útoku. Včera v…

Zmena 13. dôchodku zlepší stabilitu financovania dôchodkov približne o 300 mil. eur ročne

0 icon

Bratislava 21. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Parlamentom schválená zmena 13. dôchodku zlepší podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) stabilitu vo financovaní dôchodkov približne o 300 mil. eur ročne Ako v tlačovej správe konštatuje rada, v posledných dvoch rokoch totiž prišlo k výraznému narušeniu finančnej stability budúcich dôchodkov a slovenský dôchodkový…

Bardejov sa pripravuje na pilotné testovanie, Košický kraj už testuje

0 icon

Bardejov 21. októbra 2020 (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Mesto Bardejov sa intenzívne pripravuje na trojdňové pilotné testovanie na COVID-19. Ako informoval hovorca bardejovskej radnice Štefan Hij, mesto od utorka intenzívne pracovalo na príprave testovania a väčšinu požiadaviek sa podarilo zabezpečiť. Otvorené však podľa neho stále ostávajú niektoré otázky „Medzi nimi je…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ľubomír Lipták

Zostaňte doma!

0icon

Len zopár dní po vypuknutí korona šialenstva, tohto spektakulárneho celosvetového divadla, som sa pomerne rýchlo otriasol, zorientoval v súvislostiach a publikoval som článok, kde som opísal, o čo v podstate ide, aké sú môžné ďalšie scenáre vývoja a aké môžu byť dôsledky tohto bezprecedentného spôsobu ako zbaviť ľudí ich osobných slobôd a vytvoriť tak plne kontrolovanú totalitnú…

Mária Benová

Matovič nás straší domácim väzením. Čechov, Írov i Britov už zamkol ten despota

0icon

ČTK/TASR: Od 23.okt.2020 zavádza Wales 2-týždňové úplné uzatvorenie ekonomiky, resp. "TOTAL LOCKDOWN", resp. "BLACKOUT" (ako to I.Matovič nazval v apríli), s cieľom zmierniť prudký nárast pacientov s COVID-19. Premiér Walesu Mark Drakeford: "Ak nebudeme

Gustáv Murín

Vítam plošné testovanie ako referendum o dôvere selfie-vláde

0icon

Čelíme novej totalite. Nie je ideologická. Najlepšie ju charakterizuje české príslovie: „Iniciativní blbec, hotové neštěstí.“ A ľudia s Matovičovou diagnózou sú neúnavní. Môžeme sa o tom presvedčiť v týchto dňoch. Nestíhame sa spamätať z jedného bláznivého nápadu tohto sociopata, už prichádza ešte absurdnejší. Najhoršie ale nie je to, že sa niekto ako…

Peter Švec

Množstvo nemusí znamenať víťazstvo. Numerická prevaha. Pôsobenie proti prevahe. 3. časť.

0icon

”Ak je niekto menší, mal by sa pokúšať byť šikovnejším.” (Colin S. Gray) Prevaha, ktorá bola popísaná z pozorovania sveta zvierat, existuje vo vzájomných interakciách, ktoré prevažujú vo vojne do určitej miery a spôsobujú komplexnosť vojny a jej nevyspytateľnosť. Ako uvidíme neskôr v tejto štúdii, najdôležitejšou koncepciou manévrového prístupu k…

Boris Mesár

Z Ruského sveta - Lavrov dal konečne pravý hák do čeluste zasratej EÚ

0icon

Za posledné dva dni máme veľmi zaujímavú recenziu správ - ktorá sa priamo týka Ruska.  Prvá správa sa priamo týka našej účasti vo WTO - v utorok začali USA, Európska únia a Svetová obchodná organizácia zvláštne a zvedavé vyšetrovanie proti Rusku. Dôvodom vyšetrovania bolo - neuveríte - substitúcia (nahradenie) dovozu.

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

7 jedál, s ktorými by sa nikdy nemala mikrovlnná rúra stretnúť

0 icon

Mikrovlnná rúra, ktorá bola prvýkrát vynájdená v 40. rokoch 20. storočia, je dnes jedným z hlavných kuchynských spotrebičov v každej domácnosti. Aj keď táto mašinka znamená pohodlie pri varení a ohrievaní, existujú určité druhy jedál, ktoré by si do mikrovlnnej rúry nikdy nemal dávať ohrievať.   1. Mikrov

Oceánia: Ako ľudia osídlili jedno z najodľahlejších miest na svete

0 icon

Stačí sa pozrieť na mapu a nájsť názov Oceánia – tichomorskú oblasť, ktorá zahŕňa Havaj, Nový Zéland, Samoa, Francúzsku Polynéziu a Mikronéziu. Budeš sa čudovať, ako sa ľudia pôvodne na týchto ostrovoch usadili. Sú tu väčšinou v malom počte a nachádzajú sa stovky až tisíce kilometrov od akejkoľvek veľkej pevniny aj od seba…

21 rozkošných psíkov, ktoré si získajú tvoje srdce

0 icon

Tvoje srdce si získa týchto 21 rozkošných psíkov, ktoré uvidíš na nasledujúcich fotografiách. Keď si tvoj psík prosí jesť, prípadne ti dá najavo, že je čas na prechádzku, len ťažko mu dokážeš odolať. Jeho oči hovoria za všetko. Týchto 21 rozkošných psíkov si tvoje srdce získa veľmi ľahko. Fotografie sú…

Kruhy v obilí a mimozemšťania (1. časť)

0 icon

Kruhy v obilí nás fascinujú už od nepamäti. Spájajú sa predovšetkým s mimozemšťanmi, avšak – pochopiteľne – existuje viacero teórií, prečo vznikajú a kde vznikajú. Poďme sa na celú problematiku pozrieť trochu detailnejšie. Prinášame vám trojdielnu sériu článkov s názvom Kruhy v obilí a mimozemšťania. Pohodlne sa usaďte a ideme…

Prečo hranolky chutia tak zle, keď už sú studené?

0 icon

Hranolky rozhodne nie sú pre naše telo a trávenie najzdravšie, no raz za čas padne dobre aj zhrešiť. Tenké, chrumkavé a dozlatista upražené – presne také patria k najobľúbenejším pokrmom nielen medzi deťmi na celom svete. Hranolky patria podľa prieskumov k najobľúbenejším prílohám na všetkých kontinentoch. Hodia sa k mäsu,…

Vo svete IT

Úplne nové hodinky Xiaomi Amazfit Neo s mesačnou výdržou batérie aktuálne kúpiš za neuveriteľne nízku cenu

0 icon

Spoločnosť Xiaomi opäť zväčšuje svoje portfólio inteligentných hodiniek dcérskej spoločnosti Amazfit. Medzi modelové rady tejto obľúbenej značky boli len nedávno zaradené aj úplne nové outdoorové hodinky Amazfit Neo, ktoré si určite zamilujú tí najväčší priaznivci športových outdoorových hodiniek. S viac ako mesačnou výdržou batérie na jedno nabitie, profesionálnou vodotesnosťou 5ATM…

Prvá mobilná 4G sieť na Mesiaci nám vo svojej podstate pomôže zistiť, či predstava o trvalej posádke je reálnou

0 icon

Americká vesmírna agentúra, NASA, investuje, v rámci svojej snahy vrátiť ľudí na povrch Mesiaca, do vybudovania mobilnej siete na našej prirodzenej družici. Píše o tom portál Business Insider. Úlohy sa chopí spoločnosť Nokia, ktorá na to využije grant v hodnote 14-miliónov amerických dolárov. Samotný návrh skompletizuje spoločnosť Bell Labs, ktorá spadá pod…

Xiaomi začalo distribuovať stabilnú BETA verziu MIUI 12 pre zariadenie Redmi Note 7

0 icon

Jeden z najpopulárnejších modelov spoločnosti Xiaomi, Redmi Note 7, ktorý bol oficiálne predstavený ešte v januári 2019, dostáva najnovšie aktualizáciu s MIUI 12 nadstavbou. Zároveň však treba dodať, že ide o stabilnú BETA verziu aktualizácie. V praxi to znamená, že aby ste ju boli schopný nainštalovať do svojho zariadenia, tak…

Vstavaná aplikácia Správy od Xiaomi dostáva nové funkcie

0 icon

Xiaomi pokračuje aj naďalej vo vylepšovaní MIUI nadstavby a vstavaných aplikácií. Zatiaľ čo pár dní dozadu sme mohli čítať napríklad UWB technológii, ktorá posúva komunikáciu medzi smartfónom a domácimi zariadeniami na úplne novú úroveň, tak tentokrát so do pozornosti dostáva vstavaná aplikácia Správy, ktorá získava nové funkcie. Vstavaná aplikácia Správy…

Nový iPhone 12 Pro má menšiu batériu ako minuloročný model smartfónu

0 icon

Spoločnosť Apple len pár dní dozadu oficiálne predstavila novú produktovú radu smartfónov, na ktorej čele stojí aktuálne najvýkonnejší smartfón výrobcu, iPhone 12 Pro Max. Samozrejme, ako to býva zvykom, tak pri predstavení nových modelov očakávame niečo „viac“ v porovnaní s predošlou generáciou zariadení. O to viac sú zistenia portálu macrumors.com…

Armádny Magazín

Americké pušky DIAMONDBACK AR-15 aj pre európsky trh

0 icon

USA,  21. októbra (AM) - Pušky Diamondback pochádzajú z menšej rodinnej zbrojovky z USA, ktorá sa stála známa vďaka svojej vysokej kontrole kvality a nižším cenám. Základom sú overené parametre - 16" nitridovaná chrom-molybdenová hlaveň, 12" M-lok predpažbie, 8620 Mil-Spec záver,

Šéf ruskej rozviedky - Naryškin: USA pripravujú „farebnú“ revolúciu po prezidentských voľbách v Moldavsku

0 icon

MOSKVA 21. októbra (AM) - Riaditeľ ruskej zahraničnej spravodajskej služby (SVR) -  Sergej Naryškin uviedol, že USA v prípade víťazstva Igora Dodona v prezidentských voľbách v Moldavsku pripravujú v krajine „farebnú“ revolúciu. Text jeho u

Námorná pechota Spojených štátov uzemnila vrtuľníky Bell AH-1W „Super Cobra“.

0 icon

FORT WORTH, Texas (20. októbra 2020) - Po viac ako tridsiatich rokoch spoľahlivej služby Námorná pechota Spojených štátov (USMC) oficiálne uzemnila vrtuľníky Bell AH-1W „Super Cobra“. Ikonický dvojlistý stroj slúžil ako bojový vrtuľník pre námornú pechotu v bojových misiách po celom svete, vrátane

Špeciálne poslanie: Vojak, alebo prečo Rusko tak skoro nezníži svoje výdavky na obranu

0 icon

Rusko, 21. október 2020 (AM) - "Neurobili sa nijaké rozhodnutia o zmenšení veľkosti ruských ozbrojených síl." -  Oznámil to v utorok tlačový tajomník prezidenta Ruskej federácie Dmitrij Peskov, ktorý sa vyjadril k informáciám o príslušných návrhoch ministerstva financií.   "O tejto otázke zatiaľ nebolo rozhod

Historik Andrej Fursov: S Turkami je možné iba taktické spojenectvo

0 icon

Rusko, 21. október 2020 (AM) - Andrej Iľjič Fursov (1951) - ruský historik, sociálny vedec, publicista, ktorý na Inštitúte dynamického konzervativizmu vedie Centrum metodiky a informácií, riaditeľ Centra rusistiky, Inštitútu pre základný a aplikovaný výskum, Moskovskej univerzity pre humanitné vedy, akademik Medzinárodnej akadémi

Svetlo sveta

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

0 icon

Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

Najväčší nárast počtu katolíkov zaznamenali vďaka misiám v Afrike

0 icon

Štatistická ročenka Cirkvi za rok 2018, ktorú vydal Centrálny štatistický úrad Cirkvi, ukazuje rast počtu katolíkov vo svete. Analýzy tohto úradu sú spracované od začiatku pontifikátu pápeža Františka, čiže od roku 2013, až do roku 2018. Prinášame niektoré údaje zo sprievodnej správy spomínanej ročenky. Ako informuje Centrálny štatistický úrad Cirkvi,…

18 milostí, ktoré získavaš každým prežehnaním sa

0 icon

Znak kríža je základným gestom kresťana. Katolíci sa prežehnajú najčastejšie pred začiatkom a na konci modlitby, pri vstupe do kostola, na začiatku a konci Svätej omše, pri prijímaní Eucharistie a pri jedle. Čo však je obsiahnuté v moci kríža, keď je neodmysliteľnou súčasťou duchovného života? Pri každom prežehnaní sa získavame…

Matka bl. Carla Acutisa: Bol mojím záchrancom, v rodine sme vieru zanedbávali

0 icon

12. októbra, v deň výročia smrti blahoslaveného Carla Acutisa, sa po prvýkrát slávila jeho liturgická spomienka. Od jeho smrti vo veku 15 rokov, po mimoriadne agresívnej leukémii, ubehlo 14 rokov. Na blahorečení v sobotu 10. októbra v Assisi sa zúčastnilo približne tritisíc ľudí z rôznych krajín, viac ich kvôli zdravotným opatreniam nebolo možné…

icon FOTO DŇA