Poslanec NR SR Anton Hrnko sa na sociálnej sieti vyjadril k poslancovi Ondrejovi Dostálovi. Nazval ho udavačom. Dôvodom je skutočnosť, že sa Dostál rozrozprával, čo Hrnko na ceremoniáli robil.
“Ako obyčajne, kaviareň si na spôsob Grünwalda opäť otierala na Facebooku o mňa svoje nevymáchané… Pridal sa k tomu aj poslanec Dostál, ktorý ako správny udavač (asi to má v povahe) hovoril, čo som na slávnostnom ceremoniáli robil,” vysvetlil Hrnko.
“Samozrejme, ako je to už na bratislavskú kaviareň typické, klamal,” dodal.
Následne národniar vysvetlil, prečo niektorým, ktorých sa Kiska rozhodol oceniť, netlieskal. “Pri vyznamenávaní Kiskových osobností (z ktorých mnohé boli skutočné osobnosti) som netlieskal iba v troch prípadoch: Stanke, Vašáryová, Závacká,” uviedol.
“Mám na to závažné osobné dôvody v dvoch prípadoch, v treťom dávam za pravdu Ľ. Blahovi,” vysvetlil.
“S menšou intenzitou som tlieskal pri Snopkovi, ale Dostál vyslovene klame, keď hovorí, že som netlieskal úbohému Kuciakovi. On predsa za to, čo ho postihlo, nemohol. Aj moje vyjadrenie, ktoré tak dezinterpretovali, sa viac dotýkalo iných, nie jeho. Ale správni nositelia novinárskych preukazov a ich donášači, však p. Dostál, vedia urobiť zázraky,” ozrejmil Hrnko.
Cena za agresívne vrieskanie na tribúne “slušného Slovenska”
K rozhodnutiu Kisku udeliť niektorým ľuďom ocenenie sa vyjadril aj analytik a kandidát na prezidenta Eduard Chmelár.
“Nie je vôbec zanedbateľné, že k tejto prehlbujúcej sa polarizácii spoločnosti výrazne napomáha súčasný prezident Andrej Kiska,” uviedol Chmelár v úvode k udeľovaniu ocenení.
“Už som písal o svojvoľnom udeľovaní štátnych vyznamenaní a porušovaní zákona v tomto smere – nikoho nezaujíma, že štátne vyznamenania, ktoré sa majú podľa zákona udeľovať v štátny sviatok, sa udeľujú mirnix-dirnix, ako sa pán prezident vyspí zo silvestrovskej noci: raz siedmeho, raz prvého, raz trinásteho a tentoraz ôsmeho januára, uprostred pracovného týždňa a on má tú drzosť nazvať to ešte „dôstojnou“ slávnosťou,” upozorňuje analytik.
Dodáva, že ho potešili vyznamenania pre popovú legendu Mira Žbirku, špičkového vedca Mariána Valka, statočného generála Svetozára Naďoviča, či odvážneho novinára Jána Kuciaka.
Zdôraznil však, že nejde ani tak o to, koho pán prezident vyznamenal, ale skôr o to, koho nie a že tento muž si dlhodobo neuvedomuje, alebo nechce uvedomiť, že Slovensko dýcha oboma pľúcami, že tí dobrí, slušní, skvelí a inšpirujúci nie sú len v jeho tábore.
“Preto roky odmieta oceniť každoročne navrhovaného, jedného z najvýznamnejších slovenských hercov Juraja Kukuru, lebo jednoducho nepatrí do jeho mentálneho sveta,” vysvetlil.
“Podobne, ako už ocenil vari aj posledného treťotriedneho člena vedenia VPN, ale ani si len nepomyslel na tých, ktorých si z novembrových tribún najviac pamätáme: Milana Kňažka a Jána Budaja. Ani tento rok (pri okrúhlom výročí Nežnej revolúcie), ani minulý rok (pri okrúhlom výročí Slovenskej republiky), kedy mohol oceniť aspoň Kňažkov prínos pre založenie slovenskej diplomacie – ak nie jeho kľúčovú účasť v novembrových udalostiach roku 1989 alebo hoci aj herecké umenie,” dodáva.
“Kdeže. Jemu je bližšia politizujúca herečka Magda Vášáryová, z ktorej sa smejú už aj na druhej strane Moravy. Ale to by som mu nezazlieval, lebo to bola naozaj významná herečka,” uviedol Chmelár.
“Čo však považujem za odporný škandál a najhrubšie politické zneužitie štátneho vyznamenania od roku 1989, je Rad Ľudovíta Štúra I. triedy pre Richarda Stankeho. Všetci vieme, za čo to dostal. Nie za nepresvedčivé výkony v divadle, nie za tragikomický dabing Roberta Redforda, ale za svoje agresívne vrieskanie na tribúne „slušného Slovenska“,” upozornil kriticky kandidát na prezidenta.
Dodal, že oceniť Stankeho je rovnaká tuposť, ako keď Jiřina Švorcová dostala za svoje komunistické angažovanie titul národná umelkyňa.
“Podobne je politickú orientáciu prezidenta cítiť aj pri vyznamenávaní vydavateľa denníka finančnej skupiny Penta. Ale keďže Andrej Kiska robí výraznú propagáciu aj ich nemocniciam, čomu sa čudujem…,” dodáva na záver Eduard Chmelár.