J. HUDACKÝ: Ak budem zvolený za predsedu PSK, vzdám sa mandátu poslanca

Prešov 2. novembra (TASR) – Na predsedu prešovského samosprávneho kraja kandiduje aj poslanec Národnej rady SR za stranu KDH Ján Hudacký. Bývalý štátny tajomník ministerstva dopravy a europoslanec tvrdí, že ak bude zvolený, požiada o uvoľnenie z mandátu poslanca. Kandiduje za koalíciu KDH, SDKÚ a Most-Híd. V pozícii predsedu PSK by chcel pracovať v prospech všestranného rozvoja regiónu, a teda aj rozvoja hospodárstva a zamestnanosti. To znamená, nad rámec kompetencií vyplývajúcich zo zákona o vyšších územných celkoch (VÚC). Zároveň, po prípadnom zvolení, pripustil spoluprácu s každým politickým subjektom, ktorý bude ochotný participovať na stanovenom programe a prioritách pre rozvoj regiónu. Rozhovor s J. Hudackým je súčasťou projektu, kde TASR predstavuje kandidátov vo voľbách na predsedov VÚC.

-Aké priority či program ponúkate svojim voličom?-

Ponúkam novú šancu pre rozvoj regiónu. Keď si zoberieme v akej situácii sa momentálne tento región nachádza, je viac ako jasné, že ho potrebujeme zmeniť, oživiť. A to sa dá len oživením, okrem iného, cestnej infraštruktúry. Nemôžem mať preto inú prioritu. Aby mal región novú šancu pre svoj rozvoj, musíme vytvoriť predpoklady pre lepšiu mobilitu podnikateľov, ale aj lepšiu mobilitu obyvateľov za prácou.

Rovnako dôležitou prioritou je podpora malých a stredných podnikateľov a živnostníkov. Tým, že ich budeme motivovať, podporovať, môžeme podporiť vznik nových pracovných miest a ľudia v aktívnom veku nebudú odchádzať do zahraničia, ale nájdu zamestnanie doma a podporia tento región. A to už nehovorím o mladých, ktorí po skončení štúdia nenachádzajú uplatnenie v tomto kraji.

Treťou prioritou je rozvoj cestového ruchu a kúpeľníctva. Máme tu vážny deficit rozvoja regiónu oproti potenciálu v podobe jedinečných prírodných, historických a kultúrnych zdrojov. Mohli by sme náš región ďaleko viac spropagovať a vytvoriť lepšie možnosti na prilákanie turistov.

A v neposlednom rade je potrebné veľmi rýchlo analyzovať podmienky čerpania európskych fondov v rámci tzv. Partnerskej dohody na roky 2014 až 2020, predovšetkým Integrovaného regionálneho operačného programu, aby sme mohli rýchlo stanoviť a definovať rozvojové projekty, samozrejme, v kontexte tých priorít, ktoré som spomínal predtým.

-Hovoríte o podpore malých a stredných podnikateľov… Aké kroky by ste urobili z pozície predsedu kraja, keď to nie je priamo v jeho kompetencii?-

Nie je to primárna kompetencia, no napriek tomu si myslím, že je to jej nevyhnutná nadstavba, aby sa tento región mohol dostať z katastrofálnej sociálno-ekonomickej situácie. Chcem preto využiť spoluprácu so všetkými relevantnými inštitúciami na európskej, národnej a regionálnej úrovni na aktívnejšiu podporu podnikateľského sektora v regióne. Môžem spomenúť také inštitúcie ako napríklad Enterprise Europe Network, Národnú agentúru pre rozvoj malého a stredného podnikania, ale aj viaceré inštitúcie na regionálnej úrovni, ktoré teraz necítia záujem o spoluprácu od regionálnej samosprávy. Sú to napríklad Regionálne poradenské a informačné centrá, Slovenská obchodná a priemyselná komora, Živnostenské zväzy. Ak im ponúkneme aktívnu spoluprácu pri využití všetkých dostupných zdrojov (európske, štátne a regionálne), som presvedčený, že výsledky sa ukážu.

Chcel by som, aby PSK vstupoval do konkrétnych iniciatív v prospech podpory rozvoja podnikania. Týka sa to napríklad vytvorenia Regionálnej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu, ktorá môže aktívne pracovať na prilákaní nových, skôr menších investícií mimo hraníc regiónu. Taktiež je na podporu hospodárstva a podnikateľov potrebné etablovať regionálny mikropôžičkový program, s ktorým už má dobré skúsenosti RPIC Prešov. Pre rozvoj začínajúcich malých podnikateľov a živnostníkov je to nevyhnutný finančný nástroj. Ďalším riešením pre podporu inovatívnych malých firiem je Regionálny fond rizikového kapitálu, ktorý by pomáhal rozvíjať inovatívne nápady a nové myšlienky začínajúcich podnikateľov najmä v oblasti nových technológií. Podpora hospodárstva sa dá dosiahnuť aj rozvojom remeselných živností a malých rodinných firiem či fariem. Nemusíme pritom hľadať nové sofistikované spôsoby podnikania. Hospodárenie na pôde bolo pred komunistickým prevratom v roku 1948 prirodzeným podnikaním na vidieku. Treba sa vrátiť k osvedčeným spôsobom podnikania a vytvoriť pre ne dobré podmienky.

To je len niekoľko príkladov, ako sa dá rozvíjať hospodárstvo regiónu a vytvárať nové pracovné miesta. Je zavádzajúce argumentovať tým, že podpora zamestnanosti nie je v kompetencii predsedu PSK alebo jeho vedenia. VÚC musí vstupovať a ovplyvňovať všetky procesy pre všestranný rozvoj regiónu, a teda aj hospodárstva a zamestnanosti.

-Ako chcete financovať opravy ciest a odkiaľ na to zobrať prostriedky?-

Ako som už spomínal, veľkou bolesťou tohto regiónu je stav dopravnej infraštruktúry, ktorá významne negatívne ovplyvňuje hospodársky rozvoj regiónu, a teda aj zamestnanosť. Pre financovanie rekonštrukcie ciest 2. aj 3. triedy, ktoré sú v kompetencii VÚC, treba zapojiť zdroje zo štrukturálnych fondov. V súčasnosti pri kreovaní podmienok čerpania týchto zdrojov treba vyvinúť zo strany PSK mimoriadne úsilie, aby tieto zdroje mohli byť oprávneným nákladom na rekonštrukciu týchto ciest.

Čo sa týka diaľnic a rýchlostných komunikácii, je potrebné, aby zástupcovia PSK ďaleko intenzívnejšie spolupracovali a intervenovali aj do procesov ich prípravy a harmonogramu realizácie. PSK musí hľadať riešenia a partnerov tak, aby vedel presvedčiť vládu, že pre znižovanie regionálnych rozdielov je toto prvoradá potreba pre náš kraj. Som presvedčený, že takýmto spôsobom vieme dospieť k urýchleniu výstavby rýchlostnej cesty R4 počnúc realizáciou severného obchvatu Prešova. Osobne si myslím, že R4 musí byť pre PSK hlavnou prioritou. Som za jej modrý variant, pretože to zlepší bezpečnosť v súvislosti s problémovým horským priechodom Petič a rekreačnej oblasti Domaša zabezpečí väčší rozvoj. Slovensko sa v zmluve s Poľskom a Maďarskom zaviazalo, že R4 ako súčasť medzinárodnej cesty Via Carpatia bude ukončená čo najskôr. Keď som bol štátnym tajomníkom na Ministerstve dopravy SR, predpoklad začatia výstavby bol rok 2014. Dnes nie je jasné, kedy sa bude robiť, pretože termín začiatku sa posunul na neurčito. Nepochybne treba intervenovať aj v procese dobudovania diaľnice D1 na území regiónu. A nakoniec, rýchlostná cesta R9, ktorá mala zlepšiť dopravné podmienky v severovýchodnej časti regiónu od Prešova cez Vranov n/T., Humenné, Sninu až do Uble. Tú som osobnou iniciatívou presadil do koncepčných materiálov predošlej vlády. Žiaľ, vláda Roberta Fica ju vypustila z programu budovania diaľnic a rýchlostných komunikácií.

-Využíva samospráva dostatočne financie z eurofondov? V ktorých oblastiach by ste to chceli viac rozvinúť?-

Nemám síce detailnejšie informácie, ale čerpanie by mohlo byť ďaleko efektívnejšie ako doteraz. Myslím si, že eurofondy sa najviac čerpajú v oblasti školstva, sociálnej sféry a miestnej infraštruktúry. V budúcom období ich treba ďaleko viac posunúť do podpory rozvoja hospodárstva regiónu, a teda tvorby pracovných miest.

To sa však vedenie PSK musí aktívnejšie podieľať na presadzovaní oprávnených záujmov regiónu do prípravy Partnerskej dohody a podmienok tzv. Integrovaného regionálneho operačného programu v rámci programovacieho obdobia 2014 až 2020.

-Populácia na celom svete starne. Je kraj pripravený na stále sa zvyšujúci počet ľudí odkázaných na sociálnu starostlivosť?-

Riešením je presadzovanie medzigeneračnej solidarity, čo znamená komplexnú podporu pre viacgeneračné rodiny. Myslím si, že deti by sa mali vedieť postarať o svojich rodičov v starobe. Musíme vytvoriť podmienky pre mladé rodiny, aby mohli prebrať na seba túto zodpovednosť a podporiť ich formou daňových úľav či dotáciami zo Štátneho fondu rozvoja bývania na rekonštrukciu alebo výstavbu viacgeneračných domov. Riešením podľa mňa nie je budovanie ďalších a ďalších domovov sociálnych služieb. Tento prístup je efektívnejší pre štát aj pre rozvoj tradičnej rodiny.

-Ste poslancom Národnej rady SR, neplánujete sa tejto funkcie vzdať v prípade zvolenia za predsedu PSK?-

Fyzicky nie je možné byť v Bratislave na zasadaniach NR SR a  zároveň byť aj predsedom PSK. Nie je možné zvládnuť naplno obidve funkcie. Dilemu o tom, či budem, alebo nebudem poslancom NR SR po zvolení za predsedu Prešovského samosprávneho kraja, mám jednoznačne vyriešenú. Moje rozhodnutie vychádza z kritickej situácie, v ktorej sa náš región nachádza. Prešovský kraj potrebuje župana, ktorý bude denne riešiť mnoho dlhodobo nahromadených problémov. V rámci štandardných pravidiel podám žiadosť o ukončenie môjho mandátu v Národnej rade Slovenskej republiky.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Futbaloví chuligáni okradli pred zápasom fanúšikov DAC, zasiahla polícia

0 icon

Trnava 28. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Policajti z Dunajskej Stredy obvinili šesticu fanúšikov Spartaka Trnava, ktorí pred nedeľným futbalovým zápasom DAC Dunajská Streda – Spartak Trnava prepadli posádku auta a ukradli im fanúšikovské šály klubu s nápisom DAC Ako informuje polícia na sociálnej sieti, k incidentu došlo…

Duda súhlasil s predĺžením výnimočného stavu na hranici s Bieloruskom

0 icon

Varšava 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Czarek Sokolowsk)   Poľský prezident Andrzej Duda v utorok odpovedal kladne na žiadosť poľskej vlády o predĺženie výnimočného stavu v oblasti pri hranici s Bieloruskom, informovala agentúra PAP Poľská vláda v utorok požiadala prezidenta o predĺženie výnimočného stavu na hranici s Bieloruskom. Výnimočný stav v tejto…

Slováci proti favoritom, Tarkovič: „Október môže rozhodnúť“

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   V nominácii slovenskej futbalovej reprezentácie na októbrové kvalifikačné zápasy MS 2022 proti Rusku a Chorvátsku figurujú aj útočník Ladislav Almási z Baníka Ostrava, krídelník Albert Rusnák ml. z Realu Sal Lake či obranca Vernon de Marco zo Slovana Bratislava. Reprezentačný tréner Štefan Tarkovič…

Albánsky premiér Rama sa posťažoval predsedníčke Európskej komisie na oneskorenie začiatku prístupových rokovaní do EÚ

0 icon

Tirana 28. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-John Thys, Pool via AP)   Albánsky premiér Edi Rama sa v utorok posťažoval na oneskorenie začiatku prístupových rokovaní o členstve Albánska v Európskej únii. Ako uviedol na spoločnej tlačovej konferencii s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou, proces podľa neho komplikuje Bulharsko Rama označil…

Diskusia o zvyšovaní cien energií bude pokračovať v stredu. Fico: Útek ministra Sulíka z parlamentu je škandálom

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Teraz/TASR/SITA/Foto:TASR - Jakub Kotian, Pavol Zachar)   Dnes začala schôdza k rastu cien energií sa začala. V utorok popoludní ju otvoril predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina). Rokovanie o tejto téme inicioval Smer-SD. Program 43. schôdze podporilo 105 zo 105 prítomných poslancov Opoziční…

Rumunskej vláde hrozí pád. Opozícia podala návrh na vyslovenie nedôvery

0 icon

Bukurešť 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andreea Alexandru)   Najväčšia rumunská opozičná strana podala v utorok návrh na vyslovenie nedôvery vláde. Rumunsko, kde je miera zaočkovanosti jednou z najnižších v EÚ, v súčasnosti bojuje s nárastom prípadov nákazy koronavírusom, informuje agentúra AFP O návrhu sa bude hlasovať na budúci utorok. Môže znamenať…

Mimoriadna schôdza k cenám potravín má byť v stredu, ďalšie budú nasledovať

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR - Miroslav Košírer)   Mimoriadna 44. schôdza parlamentu venovaná cenám potravín má byť v stredu (29. 9.) od 8.00 h. Po jej skončení by sa mala uskutočniť schôdza k stavu verejných financií a následne schôdza k zdravotníckym témam. Informoval o tom odbor komunikácie s…

Portugalsko rozpúšťa pracovnú skupinu zameranú na vakcinačnú kampaň

0 icon

Lisabon 28. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)   Portugalsko rozpúšťa svoju pracovnú skupinu vedenú armádou zameranú na vakcinačnú kampaň proti ochoreniu COVID-19 po tom, čo sa krajine podarilo takmer úplne dosiahnuť cieľ v podobe úplného zaočkovania 85 % populácie Túto pracovnú skupinu, ktorú počas ostatných ôsmich mesiacov viedol popredný námorný dôstojník,…

ECB podľa jej šéfky nebude na zvýšenú infláciu reagovať prehnane

0 icon

Frankfurt nad Mohanom 28. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Boris Roessler/dpa via AP)   Terajšie posilnenie inflácie v eurozóne je dočasné a nepovedie Európsku centrálnu banku (ECB) k „prehnanej reakcii" tým, že by stiahla stimuly alebo zvýšila úrokové sadzby. Povedala to v utorok šéfka ECB Christine Lagardová „Teraz pozorujeme predovšetkým fázu dočasnej inflácie…

Polícia má podozrenie, že explóziu v bytovom dome vo švédskom Göteborgu spôsobilo výbušné zariadenie

0 icon

Helsinki 28. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Bjorn Larsson Rosvall/TT via AP)   Švédska polícia má podozrenie, že explóziu v bytovom dome vo švédskom Göteborgu spôsobilo výbušné zariadenie Hovorca polície Thomas Fuxborg povedal vysielateľovi TV4, že príčinu explózie zatiaľ nepoznajú, no vyšetrovatelia si myslia, že by to mohlo byť v dôsledku cudzieho zavinenia,…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Štátomafia má strach zo Slovenského národného povstania číslo 2 !!!

0icon

Štátomafia má strach zo Slovenského národného povstania číslo 2 !!! Po tom,  ako si  štátomafia uzurpovala právo osláv SNP pre seba a predvádzali sa vo vzletných príhovoroch v rozpore s ústavnými právami občana na slobodný život je zjavné, že SNP č. 2 je pred dverami. Občania si opäť musia v uliciach vybojovať slobodu po…

Erik Majercak

Strata zamestnania, vzťahy s políciou, hovoriace hlavy v TV, vyjadrenia prezidentky, ministri v TV, kde je pravda, ako sa k veciam postaviť?

0icon

Čo reálne hovoria tí čo vám niečo hovoria? Viete sa zorientovať v motiváciách, čo z toho vyplýva pre nich a pre vás? Čo robiť, aby pre vás nenastala katastrofická udalosť v týchto prípadoch? Posledný diel videoblogu Ako zistiť Pravdu v dnešnom svete. Návod ako si poradiť vo vlastnom živote, vzťahu, rodine, vo vzťahu k…

Matej Kečkéš

Genocída Slovanov v globálnej eugenike

0icon

Začalo to už dávno, keď slovanské národy začali masívne potlačovať a zotročovať anglosasi, ale nebolo to až tak dávno, čo to vyvrcholilo v masívnu genocídu Slovanov zvanú aj holokaust. Paradoxne dnes sa však od genocídy Slovanov neustále odvádza pozornosť len na holokaust židov. Ktorých však bolo zabitých cca 5 miliónov…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 6. časť: Odpoveď Petrovi Weissovi a podobným

0icon

Františkova návšteva nás mala zjednocovať, takto nám to sľúbili natešení arcipastieri a ich hovorca a najmä Grasalkovičov palác. Nemám taký pocit. A ak zjednotila, tak predovšetkým liberálov a neznabohov vo vynášaní Františka priam do neba. Oslavný text na jezuitu Františka napísal ateista Samuel Marec, aj Magda Vášaryová: „Na niektorých z…

Boris Mesár

Jeden smutný očkovací príbeh z jednej krajiny .

0icon

Anna Shafran sľúbila, že keď začne s programom, porozpráva smutný príbeh o jednej krajine. V tejto krajine bol vytvorený vysokokvalitný systém lekárskej starostlivosti - systém Semashko, podľa ktorého majú všetci občania právo na univerzálnu, rovnakú a bezplatnú pomoc. Plus hygiena . Vďaka systému Semashko občania tejto krajiny napriek ťažkej epidemiologickej…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10 faktov o ľudskom mozgu, ktoré ti dokážu, že sme schopní dokázať skutočne čokoľvek

0 icon

Náš mozog je úžasný. Môže nám pomôcť dosiahnuť akýkoľvek vrchol, dosiahnuť najvernejšie sny a dosiahnuť najzložitejší cieľ. Priznáme sa, že v redakcii nie sme fanúšikmi motivačných citátov a podobných vecí, podľa ktorých k úspechu stačí zmeniť zmýšľanie, no určite súhlasíme s tvrdením, že ľudský mozog je fascinujúci! 1. Ľudský mozog nepozná…

Kliatba Timúrovej hrobky a Stalin

0 icon

Mongolský vojvodca Timur alebo ak chcete Tamerlán, ktorého v 16. storočí zvečnil svetoznámy Christopher Marlowe v hre Tamerlán Veľký, bol nemilosrdný dobyvateľ z kmeňa Barlas, ktorý dobyl nesmierne rozľahlé územie. Nebol nomád a mal pôvodne turkickú a moslimskú kultúru. Založil dynastiu Timúrovcov. Podarilo sa mu vytvoriť obrovksú ázijskú ríšu, ktorá…

Vtipné fotografie muža, ktorý sa pomocou photoshopu premiestňuje do životov celebrít

0 icon

Väčšina celebrít nie je preslávená práve tým, že sa na verejnosti často objavujú s obyčajnými "priemernými" ľuďmi. Tento chlap ma však fotografiu skoro s každou celebritou, ktorá by ti napadla. A ako sa mu to podarilo? Jednoducho. Zoznám sa s Robertom Van Impeom. Pochádza z Belgicka a nasledujúce fotografie ktoré…

10 najzaujímavejších fotografií s dlhou expozíciou

0 icon

Zvyčajne si prezeráme fotografie, ktoré zachytili určitú momentku, ktorá trvala naozaj len krátku chvíľku. Nasledujúce fotografie sú však úplne odlišné. Dlhá expozícia sa zvykne využívať najme pri zobrazovaní takzvaného "pohybu" svetla. Neexistuje však pevná definícia, ktorá by opisovala aká "dlhá" má expozícia byť. Obľúbená webová stránka Boredpanda preto zostavila rebríček týchto…

TOP 5 najhorších vlakových nešťastí na svete

0 icon

Môžeme si myslieť, že cestovanie vlakom je bezpečnejšie ako cestovanie lietadlom. Takýto názor je však nesprávny. Podľa štúdie z roku 2013 je cestovanie vlakom druhým najbezpečnejším spôsobom cestovania ihneď po leteckej doprave, kde je nižší index úmrtnosti. To však neznamená, že cestovanie vlakom je nebezpečné. Naopak, ako už bolo spomenuté, cestovanie…

Armádny Magazín

Rusko má nový prieskumný dron Merlin-VR

0 icon

Rusko, 28.september 2021 (AM) – V Rusku bol vyvinutý nový prieskumný dron Merlin-VR, ktorého vývojárom je Vedecký výskumný ústav moderných telekomunikačných technológií v Smolensku.   Prieskumný UAV Merlin-VR je schopný prieskumu v automatických a poloautomatických režimoch po dobu 10 hodín vo výške až 5 km. Užitočné zaťaženie dronu je 6,5 kg,…

Luhanská republika informovala že ukrajinský ostreľovač zabil obrancu Donbasu

0 icon

Donbas, 28.september 2021 (AM) – Ukrajina a Luhanská republika informovali o smrti svojich vojakov pri ostreľovaní Donbasu.   Ukrajinské ozbrojené sily naďalej udržiavajú napätie na kontaktnej línii v Donbase. Dnes bolo niekoľko obetí. Zástupcovia Luhanskej ľudovej republiky informovali o ostreľovaní ukrajinskou armádou a smrti príslušníka jej Ľudových

Boeing začal práce na vylepšení gondoly konvertoplánu CV-22

0 icon

Amarillo, Texas (28. september 2021) - Do montážneho strediska spoločnosti Bell v Amarille dorazil 21. septembra prvý konvertoplán CV-22 Osprey amerického letectva, ktorému sa budú upravovať gondoly. Stroj je súčasťou prebiehajúceho spoločného projektu spoločnosti Bell Textron Inc., dcérskej firmy Textron Inc. (NYSE: TXT) a Boeing (NYSE: BA) – „Bell B

Taliban poslal tisíce samovražedných bojovníkov Mansuriho bataliónu do pohraničnej provincie Tadžikistan

0 icon

Afganistan, 28.september 2021 (AM) – Taliban, ktorý po uchopení moci v Afganistane oznámil vytvorenie islamského emirátu Afganistan, poslal vojakov k provincii Takhar "na odstránenie bezpečnostných hrozieb a pre ďalšie potenciálne hrozby, uviedlo Radio Azattyk. Tadžické úrady sa domnievajú, že táto správa je „trochu prehnaná“, uvád

Únos alebo vražda Assangea: Plány tajnej vojny CIA proti WikiLeaks

0 icon

Veľká británia, 27.september 2021 (AM) – CIA údajne plánovala únos Juliana Assangeho a niektorí vyšší úradníci agentúry a Trumpovej administratívy údajne zašli tak ďaleko, že zvažovali aj možnosť, ako zavraždiť zakladateľa WikiLeaks, uviedli

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali