J. HUDACKÝ: Ak budem zvolený za predsedu PSK, vzdám sa mandátu poslanca

Prešov 2. novembra (TASR) – Na predsedu prešovského samosprávneho kraja kandiduje aj poslanec Národnej rady SR za stranu KDH Ján Hudacký. Bývalý štátny tajomník ministerstva dopravy a europoslanec tvrdí, že ak bude zvolený, požiada o uvoľnenie z mandátu poslanca. Kandiduje za koalíciu KDH, SDKÚ a Most-Híd. V pozícii predsedu PSK by chcel pracovať v prospech všestranného rozvoja regiónu, a teda aj rozvoja hospodárstva a zamestnanosti. To znamená, nad rámec kompetencií vyplývajúcich zo zákona o vyšších územných celkoch (VÚC). Zároveň, po prípadnom zvolení, pripustil spoluprácu s každým politickým subjektom, ktorý bude ochotný participovať na stanovenom programe a prioritách pre rozvoj regiónu. Rozhovor s J. Hudackým je súčasťou projektu, kde TASR predstavuje kandidátov vo voľbách na predsedov VÚC.

-Aké priority či program ponúkate svojim voličom?-

Ponúkam novú šancu pre rozvoj regiónu. Keď si zoberieme v akej situácii sa momentálne tento región nachádza, je viac ako jasné, že ho potrebujeme zmeniť, oživiť. A to sa dá len oživením, okrem iného, cestnej infraštruktúry. Nemôžem mať preto inú prioritu. Aby mal región novú šancu pre svoj rozvoj, musíme vytvoriť predpoklady pre lepšiu mobilitu podnikateľov, ale aj lepšiu mobilitu obyvateľov za prácou.

Rovnako dôležitou prioritou je podpora malých a stredných podnikateľov a živnostníkov. Tým, že ich budeme motivovať, podporovať, môžeme podporiť vznik nových pracovných miest a ľudia v aktívnom veku nebudú odchádzať do zahraničia, ale nájdu zamestnanie doma a podporia tento región. A to už nehovorím o mladých, ktorí po skončení štúdia nenachádzajú uplatnenie v tomto kraji.

Treťou prioritou je rozvoj cestového ruchu a kúpeľníctva. Máme tu vážny deficit rozvoja regiónu oproti potenciálu v podobe jedinečných prírodných, historických a kultúrnych zdrojov. Mohli by sme náš región ďaleko viac spropagovať a vytvoriť lepšie možnosti na prilákanie turistov.

A v neposlednom rade je potrebné veľmi rýchlo analyzovať podmienky čerpania európskych fondov v rámci tzv. Partnerskej dohody na roky 2014 až 2020, predovšetkým Integrovaného regionálneho operačného programu, aby sme mohli rýchlo stanoviť a definovať rozvojové projekty, samozrejme, v kontexte tých priorít, ktoré som spomínal predtým.

-Hovoríte o podpore malých a stredných podnikateľov… Aké kroky by ste urobili z pozície predsedu kraja, keď to nie je priamo v jeho kompetencii?-

Nie je to primárna kompetencia, no napriek tomu si myslím, že je to jej nevyhnutná nadstavba, aby sa tento región mohol dostať z katastrofálnej sociálno-ekonomickej situácie. Chcem preto využiť spoluprácu so všetkými relevantnými inštitúciami na európskej, národnej a regionálnej úrovni na aktívnejšiu podporu podnikateľského sektora v regióne. Môžem spomenúť také inštitúcie ako napríklad Enterprise Europe Network, Národnú agentúru pre rozvoj malého a stredného podnikania, ale aj viaceré inštitúcie na regionálnej úrovni, ktoré teraz necítia záujem o spoluprácu od regionálnej samosprávy. Sú to napríklad Regionálne poradenské a informačné centrá, Slovenská obchodná a priemyselná komora, Živnostenské zväzy. Ak im ponúkneme aktívnu spoluprácu pri využití všetkých dostupných zdrojov (európske, štátne a regionálne), som presvedčený, že výsledky sa ukážu.

Chcel by som, aby PSK vstupoval do konkrétnych iniciatív v prospech podpory rozvoja podnikania. Týka sa to napríklad vytvorenia Regionálnej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu, ktorá môže aktívne pracovať na prilákaní nových, skôr menších investícií mimo hraníc regiónu. Taktiež je na podporu hospodárstva a podnikateľov potrebné etablovať regionálny mikropôžičkový program, s ktorým už má dobré skúsenosti RPIC Prešov. Pre rozvoj začínajúcich malých podnikateľov a živnostníkov je to nevyhnutný finančný nástroj. Ďalším riešením pre podporu inovatívnych malých firiem je Regionálny fond rizikového kapitálu, ktorý by pomáhal rozvíjať inovatívne nápady a nové myšlienky začínajúcich podnikateľov najmä v oblasti nových technológií. Podpora hospodárstva sa dá dosiahnuť aj rozvojom remeselných živností a malých rodinných firiem či fariem. Nemusíme pritom hľadať nové sofistikované spôsoby podnikania. Hospodárenie na pôde bolo pred komunistickým prevratom v roku 1948 prirodzeným podnikaním na vidieku. Treba sa vrátiť k osvedčeným spôsobom podnikania a vytvoriť pre ne dobré podmienky.

To je len niekoľko príkladov, ako sa dá rozvíjať hospodárstvo regiónu a vytvárať nové pracovné miesta. Je zavádzajúce argumentovať tým, že podpora zamestnanosti nie je v kompetencii predsedu PSK alebo jeho vedenia. VÚC musí vstupovať a ovplyvňovať všetky procesy pre všestranný rozvoj regiónu, a teda aj hospodárstva a zamestnanosti.

-Ako chcete financovať opravy ciest a odkiaľ na to zobrať prostriedky?-

Ako som už spomínal, veľkou bolesťou tohto regiónu je stav dopravnej infraštruktúry, ktorá významne negatívne ovplyvňuje hospodársky rozvoj regiónu, a teda aj zamestnanosť. Pre financovanie rekonštrukcie ciest 2. aj 3. triedy, ktoré sú v kompetencii VÚC, treba zapojiť zdroje zo štrukturálnych fondov. V súčasnosti pri kreovaní podmienok čerpania týchto zdrojov treba vyvinúť zo strany PSK mimoriadne úsilie, aby tieto zdroje mohli byť oprávneným nákladom na rekonštrukciu týchto ciest.

Čo sa týka diaľnic a rýchlostných komunikácii, je potrebné, aby zástupcovia PSK ďaleko intenzívnejšie spolupracovali a intervenovali aj do procesov ich prípravy a harmonogramu realizácie. PSK musí hľadať riešenia a partnerov tak, aby vedel presvedčiť vládu, že pre znižovanie regionálnych rozdielov je toto prvoradá potreba pre náš kraj. Som presvedčený, že takýmto spôsobom vieme dospieť k urýchleniu výstavby rýchlostnej cesty R4 počnúc realizáciou severného obchvatu Prešova. Osobne si myslím, že R4 musí byť pre PSK hlavnou prioritou. Som za jej modrý variant, pretože to zlepší bezpečnosť v súvislosti s problémovým horským priechodom Petič a rekreačnej oblasti Domaša zabezpečí väčší rozvoj. Slovensko sa v zmluve s Poľskom a Maďarskom zaviazalo, že R4 ako súčasť medzinárodnej cesty Via Carpatia bude ukončená čo najskôr. Keď som bol štátnym tajomníkom na Ministerstve dopravy SR, predpoklad začatia výstavby bol rok 2014. Dnes nie je jasné, kedy sa bude robiť, pretože termín začiatku sa posunul na neurčito. Nepochybne treba intervenovať aj v procese dobudovania diaľnice D1 na území regiónu. A nakoniec, rýchlostná cesta R9, ktorá mala zlepšiť dopravné podmienky v severovýchodnej časti regiónu od Prešova cez Vranov n/T., Humenné, Sninu až do Uble. Tú som osobnou iniciatívou presadil do koncepčných materiálov predošlej vlády. Žiaľ, vláda Roberta Fica ju vypustila z programu budovania diaľnic a rýchlostných komunikácií.

-Využíva samospráva dostatočne financie z eurofondov? V ktorých oblastiach by ste to chceli viac rozvinúť?-

Nemám síce detailnejšie informácie, ale čerpanie by mohlo byť ďaleko efektívnejšie ako doteraz. Myslím si, že eurofondy sa najviac čerpajú v oblasti školstva, sociálnej sféry a miestnej infraštruktúry. V budúcom období ich treba ďaleko viac posunúť do podpory rozvoja hospodárstva regiónu, a teda tvorby pracovných miest.

To sa však vedenie PSK musí aktívnejšie podieľať na presadzovaní oprávnených záujmov regiónu do prípravy Partnerskej dohody a podmienok tzv. Integrovaného regionálneho operačného programu v rámci programovacieho obdobia 2014 až 2020.

-Populácia na celom svete starne. Je kraj pripravený na stále sa zvyšujúci počet ľudí odkázaných na sociálnu starostlivosť?-

Riešením je presadzovanie medzigeneračnej solidarity, čo znamená komplexnú podporu pre viacgeneračné rodiny. Myslím si, že deti by sa mali vedieť postarať o svojich rodičov v starobe. Musíme vytvoriť podmienky pre mladé rodiny, aby mohli prebrať na seba túto zodpovednosť a podporiť ich formou daňových úľav či dotáciami zo Štátneho fondu rozvoja bývania na rekonštrukciu alebo výstavbu viacgeneračných domov. Riešením podľa mňa nie je budovanie ďalších a ďalších domovov sociálnych služieb. Tento prístup je efektívnejší pre štát aj pre rozvoj tradičnej rodiny.

-Ste poslancom Národnej rady SR, neplánujete sa tejto funkcie vzdať v prípade zvolenia za predsedu PSK?-

Fyzicky nie je možné byť v Bratislave na zasadaniach NR SR a  zároveň byť aj predsedom PSK. Nie je možné zvládnuť naplno obidve funkcie. Dilemu o tom, či budem, alebo nebudem poslancom NR SR po zvolení za predsedu Prešovského samosprávneho kraja, mám jednoznačne vyriešenú. Moje rozhodnutie vychádza z kritickej situácie, v ktorej sa náš región nachádza. Prešovský kraj potrebuje župana, ktorý bude denne riešiť mnoho dlhodobo nahromadených problémov. V rámci štandardných pravidiel podám žiadosť o ukončenie môjho mandátu v Národnej rade Slovenskej republiky.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Premiér verí, že Slovensko bude životaschopným právnym štátom

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) verí, že Slovensko bude životaschopným právnym štátom. Pomôcť tomu majú poctiví policajti, prokurátori, sudcovia a advokáti. Uviedol to na sociálnej sieti "Som presvedčený, že v polícii, prokuratúre, na súdoch a rovnako aj v advokácii pracuje dostatok poctivých a odborne…

Súd odmietol zablokovať vakcinačný mandát leteckého prepravcu Southwest Airlines

0 icon

Dallas 27. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Matt Hartman)   Letecký prepravca Southwest Airlines môže od svojich zamestnancov v rámci bezpečnostných opatrení požadovať, aby sa nechali zaočkovať proti koronavírusu. Rozhodla o tom v stredu federálna sudkyňa, ktorá zamietla žiadosť odborového zväzu pilotov spoločnosti o zablokovanie jej vakcinačného mandátu Spoločnosť je v záujme zvýšenia…

Let EgyptAir do Moskvy sa pre hrozbu vrátil do Káhiry

0 icon

Káhira 27. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Christophe Ena)   Lietadlo spoločnosti EgyptAir smerujúce do Moskvy sa v stredu krátko po štarte vrátilo na letisko v egyptskej Káhire po tom, čo na palube našli správu s hrozbou. Letecká spoločnosť vo vyhlásení uviedla, že let MS728 skončil bezpečným pristátím zhruba 22 minút po vzlietnutí…

Poslanci v piatok rokovať nebudú, vo štvrtok skončia skôr

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Poslanci Národnej rady (NR) SR nebudú rokovať v piatok (29. 10.), hoci ide podľa zverejneného harmonogramu schôdzí o zvyčajný rokovací deň. Schôdzu prerušia vo štvrtok (28. 10.) po hlasovaní o 11.00 h. Následne sa k rokovaniu 48. schôdze vrátia až v utorok 2.…

Richard Raši: V reforme nemocníc sedia čísla, no chýba kontakt s realitou

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Reforma nemocníc sa tvorila "zhora dolu", čísla sedia, no chýba jej kontakt s realitou v regiónoch. Myslí si to poslanec Richard Raši (nezaradený). Dodal, že nespochybňuje cieľ, ktorý má spočívať v optimalizovaní cesty pacienta či v skrátení diagnostiky a liečby pacienta. Predsedníčka Výboru…

Korčok v Estónsku kritizoval Bielorusko za vysielanie migrantov do EÚ

0 icon

Tallinn 27. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-MZV)   Bieloruský režim nielenže bojuje proti vlastným občanom, ale evidentne chce konfrontáciu aj so susedmi z EÚ, povedal v stredu minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok počas pracovnej návštevy Estónska. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí…

V Británii klimatickí aktivisti znovu blokovali dopravu, desiatky z nich zadržali

0 icon

Londýn 27. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Victoria Jones/PA via AP)   Britská polícia zadržala v stredu desiatky demonštrantov zo skupiny Insulate Britain po tom, ako zablokovali diaľničný príjazd aj jednu z hlavných londýnskych ciest. Informovala o tom agentúra DPA Aktivisti so skupiny Insulate Britain, ktorá je odnožou známejšieho hnutia Extintion Rebellion, britskú…

Šéf taiwanskej diplomacie Joseph Wu bol v Senáte. Čína protestuje

0 icon

Praha 27. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Petr David Josek)   Taiwanský minister zahraničných vecí Joseph Wu v stredu navštívil Česko. Popoludní rokoval s predsedom Senátu Parlamentu Českej republiky (PČR) Milošom Vystrčilom Ten mu odovzdal medailu za jeho príspevok k rozvoju česko-taiwanských vzťahov a za obhajobu demokracie a slobody. "Rokovali sme o ďalších…

Pápež navštívi Kanadu v záujme zmierenia s pôvodnými obyvateľmi

0 icon

Vatikán 27. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Gregorio Borgia)   Pápež František súhlasil s návštevou Kanady s cieľom pomôcť prebiehajúcemu úsiliu o zmierenie s pôvodným obyvateľstvom po šokujúcich odhaleniach úlohy katolíckej cirkvi v zneužívaní a úmrtiach tisícov detí pôvodných obyvateľov krajiny v cirkevných internátnych školách, uviedol v stredu Vatikán. Informovala o tom agentúra…

Boris Kollár si uctil obete černovskej tragédie

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Kancelária NR SR)   Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) si v stredu pripomenul 114. výročie tragédie v Černovej tichým položením venca k Pamätníku černovských martýrov. Sprevádzali ho aj stranícki kolegovia, poslanci Miloš Svrček a Jozef Lukáč. TASR o tom informoval odbor komunikácie…

Podkasty

krajniak

icon

Brusel 25. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)   Hlavní vyjednávači Európskej únie poverení vedením rozhovorov o obnove iránskej jadrovej dohody sa tento týždeň v Bruseli stretnú zo svojím náprotivkom z Teheránu a budú hovoriť o obnovení rokovaní o jadrovej dohode. V pondelok to oznámil Peter Stano, hovorca šéfa diplomacie EÚ

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Blcha a slon

0icon

Blcha a rakovina Napadlo mi - čo môže vedieť blcha o objekte ak lezie po nohe slona. Čo skok, to nová záhada. Podobne sa cíti aj medicínska veda pri skúmaní rakoviny. Stále nové objavy, stále nové postupy, stále nové lieky. Ak by hľadali príčinu, možno by ochorenie nezabíjalo stále viacej ľudí. Istú…

Andrej Biras

Únia sa môže rozpadnúť veľmi rýchlo! Dúfam, že už máte plán B pán Matovič, Heger, Sulík a spol. a ste pripravení aj na možný blackout el. prúdu.

0icon

To ako sa vyvíja situácia v EÚ okolo Poľska a Maďarska je nanajvýš znepokojujúce.  Ukazuje sa viac a viac, že EÚ nie je vybudovaná na skutočných hodnotách, ktoré by ju dokázali preniesť cez nastávajúce obdobie a jej možný rozpad je už na obzore? Keď som počul hrozby od Ursuly Leynovej…

Pavel Jacz

Už dlhšie nezažil redaktor Markízy Serebriakov taký mohutný novinársky orgazmus ako včera.

0icon

A zámienku mu dala včerajšia tlačovka Smeru na čele s pre neho nenávideným Ficom. Jeho orgazmická predohra sa začala po vypočutí argumentácie Fica o sledovaní opozície kladením otázok. Musím povedať, že tvrdohlavo sa opýtal niekoľko krát i napriek tomu, že vedel, že z úst Fica nebude počuť nasledujúce: - Áno,…

Gabriel Dragon

Vstup Srbska do EÚ bude katom jeho suverenity

0icon

Suverenita. Pojem, ktorý sa zo slovníka našej zahraničnej politiky takmer vytratil a ťažko sa za posledné roky hľadajú momenty keď náš štát o sebe rozhodoval suverénne. Vplyvom historických udalostí a jeho takmer neustále začlenenie do silnejších a vplyvnejších celkov nám ponechali len ilúziu, že v rozhodovacích procesoch zahraničnej politiky konáme suverénne. Aj v prípade Srbska…

Erik Majercak

Hlad a chlad nás možno prinúti zmeniť myslenie a život. Možno prestaneme žiť virtuálny život v ilúziách, vo viere v hlupákov a pristaneme na zem. Pripravte sa

0icon

Jaguár, Volkswagen, Duslo Šaľa zastavili výrobu pre nerentabilitu alebo chýbajúce komponenty, klub 500 tu hovorí o medzimesačnej strate majiteľov podnikov v miliónoch. Po celom svete idú správy aké základné problémy sú v ekonomike. Ešte stále to našim liberálnym pseudo ekonómom, oligarchom a miestnej elite nedopína čo sa deje, pretože liberálna propaganda beží na plné…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10 fascinujúcich faktov o prírode, o ktorých si doteraz pravdepodobne nevedel

0 icon

Príroda je skutočne zaujímavá. Niektoré veci, ktoré pre nás pripravila, nám doslova vyrážajú dych. Preto sme sa rozhodli poskladať rebríček desiatich fascinujúcich prírodných faktov, o ktorých si doteraz pravdepodobne nepočul. Je skutočne z čoho vyberať, preto môžeš v budúcnosti očakávať pokračovanie tohto seriálu. 1. Nechty na rukách rastú štyrikrát rýchlejšie ako…

Poznávací výlet po nebesiach: 3. časť

0 icon

O jednej zo zaujímavých častí slovanskej verzie Enocha sme si už povedali v rámci prvých dvoch častí. Existuje aj zaujímavejšia časť, ktorá je o dosť konkrétnejšia ako predchádzajúce rozprávanie Enocha. Pokračujeme záverečnou treťou časťou článku. Enoch tvrdí, že leteli ďaleko na sever, kde bolo veľa snehu a šadu a predovšetkým…

10 fascinujúcich psychologických faktov, vďaka ktorým lepšie porozumieš nielen sebe

0 icon

Naučiť sa niečo nové o sebe je vždy zaujímavé a v neposlednom rade aj zábavné. Porozumenie psychológie ľudského správania sa k ostatným môže byť náučnejšie a zábavnejšie, než sa na prvý pohľad zdá. V dnešnom článku sa pozrieme na niekoľko najzaujímavejších psychologických faktov, vďaka ktorým lepšie porozumieš nielen sebe, ale aj ostatným ľuďom…

10 fascinujúcich faktov o zvieratách, ktorým dokážeš len ťažko uveriť

0 icon

Zdieľame planétu s týmito divnými a zároveň nádhernými bytosťami, ale ako dobre ich vlastne poznáme? Dnes sa ti budeme snažiť trocha priblížiť niektoré z najzaujímavejších a nezvyčajných faktov o zvieratách. Väčšina z nich je naozaj neuveriteľná a fascinujúca. Niektoré z nich ťa priam až zaskočia natoľko, že budeš pochybovať o…

Noe ako vnuk nebies: 1. časť

0 icon

V prvej kumránskej jaskyni sa okrem iného našiel aj pomerne dobre zachovaný zvitok písaný v aramejskom jazyku, ktorý hovorí o rovnakých udalostiach ako kniha Genesis. Práve preto sa mu zvykne hovoriť Apokryf Genesis. V časti, ktorú sa podarilo reštaurovať a prečítať, hovorí v prvej osobe praotec Lámech a je vidieť,…

Armádny Magazín

Slovenský Stribog za 800 dolárov versus B&T APC9K za 3000 dolárov. Video

0 icon

USA, 27. október 2021 (AM) – Strelecký kanál Texas Plinking s miliónom odberateľov porovnal dve zbrane. Slovenský Stribog verzie SP9A1 a SP9A3 a švajčiarský  Brügger & Thomet APC 9K. Stribog sa v závislosti od doplnkov predáva od 800 do 1500 dolárov. B&T APC9K od 2300 do 3000 dolárov. Je teda B&T APC9K aj…

Gustáv Wendrinský prezývaný „Krutý pes z Prešporku” – protitankové eso Waffen SS

0 icon

Slovensko, 27. októbra 2021 (AM) – Gustáv Wendrinský (*24. január 1923, Bratislava – † 11. až 13. február 1945, Csobánka, Maďarsko) pochádzal z Bratislavy zo zmiešanej, nemecko-slovenskej rodiny. V čase II. svetovej vojny vstúpil do Waffen SS a ako príslušník 8. Waffen SS divízie „Florian Geyer“ získal v hodnosti poddôstojníka Rytiersky

Stalinove citáty o Anglicku a jeho politike ktorá je stále aktuálna

0 icon

Rusko, 27. október 2021 (AM) –  Josif Vissarionovič Stalin sa dobre orientoval v medzinárodnej politike. Zozbierali sme niekoľko jeho citátov o Spojenom kráľovstve, ktoré dodnes nestrácajú na aktuálnosti.   1. V podstate pán Churchill a jeho priatelia v Anglicku a Spojených štátoch predkladajú národom, ktoré nehovor

Čiernomorská flotila vykonala raketové streľby so systémami Bal a Utes. Video

0 icon

Rusko, 27. október 2021 (AM) – Posádka fregaty Admirál Grigorovič ruskej Čiernomorskej flotily vykonala spoločné raketové streľby s jednotkami pobrežných protilodných raketových komplexov Bal a Utes.  

Video: Piráti utiekli z unesenej kontajnerovej lode keď sa objavil vrtuľník s ruskou námornou pechotou

0 icon

Guinea, 26. október 2021 (AM) – Posádka protiponorkovej lode  Viceadmirál Kulakov potlačila pirátsku činnosť v Guinejskom zálive. Pirátska skupina pri západnom pobreží Afriky sa pokúsila uniesť loď plaviacu sa v tejto oblasti pod vlajkou Panamy.  

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali