Hrdinský mních Cyprián: Sme na Ukrajine z Božej vôle, aby sme zastavili zlo

Bratislava 6. februára 2023 (HSP/Kp/Foto:Dmitrij Stešin)

 

Prinášame vám zaujímavý materiál z ruských novín Komsomoľskaja pravda, ktorý veľa vypovedá o tom, ako ruská spoločnosť ale najmä duchovní, vnímajú operáciu na Ukrajine

Otec Cyprián, civilným menom Valerij Anatolievič Burkov
Otec Cyprián, civilným menom Valerij Anatolievič Burkov

Vojnový spravodajca KP.RU Dmitrij Stešin sa na Donbase stretol s otcom Cypriánom, hrdinom Sovietskeho zväzu, ktorý prišiel o obe nohy v Afganistane. Bol poradcom prezidenta, úspešným podnikateľom a potom uveril v Boha a v roku 2016 prijal mníšsky hábit.

 

BEŽÍ PO PRIEKOPE, VYSOKÝ, ŠTÍHLY, S HVIEZDOU HRDINU

Otec Cyprián neprišiel do Zóny špeciálnych operácií náhodou, ale presne v pravej chvíli – vo chvíli veľmi vratkej rovnováhy, keď sa ruské vojská chystali na ofenzívu, dokonca už mierne začínali tlačiť, ale ešte nie v plnej sile. Všetci čakajú, že sa rozpadneme a úplne sa stiahneme. Aj nepriateľ čaká a straší nás ďalšími “superzbraňami”, ktoré mu čoskoro dodajú. Táto krehká rovnováha je najúrodnejšou a najplodnejšou pôdou pre zmätok a dušu drásajúce fámy.

Keď sa zotmelo, vyzdvihli ma vojaci v nákladnom aute s jedným celým sklom a cestou mi rozprávali zaujímavý príbeh:

– S otcom Cypriánom sme išli priamo do prvej línie. Chlapci mu našli čiernu nepriestrelnú vestu, aby sa mu na sutane nevynímala. A tak beží po zákope, vysoký, štíhly, s hviezdou Hrdinu (sovietskeho zväzu) na hrudi… Zastaví sa, osloví vojaka, požehná ho a ide ďalej…

Potom otec Cyprián prišiel do nemocnice k vojakom, ktorí prišli o nohy. Rozprával sa s dievčaťom, ktoré bolo vážne zranené počas bombardovania mesta. Pracovali s ňou psychológovia. Nikto nevie, o čom sa s ňou otec Cyprián rozprával, ale dievča sa prvýkrát po mnohých mesiacoch usmialo.

S mníchom som sa stretol v jednom z kláštorov na predmestí Donecka, pred rozhovorom sme si pokojne posedeli pri čaji, až kým neprišla taká silná nárazová vlna, že sa citeľne zatriasli podlahy. Otočil som sa, aby som sa pozrel cez okno, a namiesto skla som uvidel steny z vriec s pieskom.

Samozrejme, že sme začali hovoriť o ŠVO, za takýchto okolností sa nedalo hovoriť o ničom inom.

Otec Cyprián si okamžite obliekol nepriestrelnú vestu a vydal sa na front.
Otec Cyprián si okamžite obliekol nepriestrelnú vestu a vydal sa na front.

“SO SÚHLASOM BOHA”

– Otec Cyprián, môžete vysvetliť, o čo tu ide?

– Boh vie, čo sa tu deje. Má svoje ciele. A sú jednoduché. Sme stratené deti. Sme veľmi stratené deti. A Boh ako milujúci otec si želá, ako každý jednoduchý otec… Pravdepodobne máte deti. Prajete si, aby boli šťastné.

– Ja áno.

– Aby boli s vami, aby ste sa priatelili s vašimi deťmi a aby sa oni priatelili s vami. To chce Boh. To isté chce s nami. Ak je jediným prostriedkom na zastavenie zla, tohto vzostupu satanského hnutia, operácia, pri ktorej Boh víťazí a my sme nástrojom v jeho rukách, potom samozrejme Boh dovoľuje, aby sa dialo to, čo sa deje.

 

– Dá sa pochopiť, čo je cieľom, čo je konečným výsledkom tohto božského plánu?

– Niektorí ľudia si myslia: obnoviť Sovietsky zväz, vytvoriť impérium – to všetko je, prepáčte, hlúposť, ľudská múdrosť. A cieľom nie je ani zvrhnúť ukrajinskú vládu, ktorá nás nemá rada. Cieľ je úplne iný: aby sa všetci – aj tí, ktorí žijú na ukrajinskom území, aj ukrajinskí vojaci a naši vojaci, ich manželky, matky, deti – konečne obrátili tvárou k svojmu Otcovi a ako stratené deti sa k nemu vrátili. To je to, čo chce Boh. Áno, cez utrpenie, bolesť, stratu. A prečo? Áno, aby sme boli šťastní. A ľudia môžu byť šťastní len s Bohom, pretože Boh je láska.

 

– Otec Cyprián, mali ste vy osobne predtuchu, že to tu v Novorossiji, na Ukrajine, dopadne takto?

– Nielenže som to pochopil, ale vedel som, že je to nevyhnutné. No povedzte mi, prosím, môže sa zlo zastaviť samo? Samozrejme, že nie. Bude pokračovať, kým ho nezastavia. Predstavte si sadistu. Dokáže sám od seba prestať byť sadistom? Nie. Musí sa stať niečo, čo mu zabráni byť sadistom, a potom sa nad tým možno zamyslí. Teraz sme v Božích rukách nástrojom na zastavenie šíriaceho sa zla. A kým sa to nepodarí, všetko bude pokračovať.

 

“NEMSTITE SA, NECHAJTE TO NA MŇA.”

– Nedávno som bol v našom prápore Vostok pri Ugledare. Dobre poznám veliteľa s volacím znakom “Les”, bojuje od roku 2019. Počas dobýjania Mariupolu bojoval 20 dní v úplnom obkľúčení… A tu, v úplnej tme, nevidiac jeden druhého, sme odrazu začali rozprávať o tom, či je možné modliť sa za našich nepriateľov…

– Možno sa mýlim, ale snažím sa na to pozerať z Božej perspektívy. Máme len jednu možnosť – víťazstvo. Víťazstvo nad zlom. Aby sa všetko zmenilo a stalo sa Božím, v láske. Sám som sa s tým stretol, keď môj otec zahynul v Afganistane. Keď som tam prišiel, môj veliteľ mi povedal: “Mal by si dostať dva samopaly, aby si mohol pomstiť svojho otca.

 

– Pomstili ste sa?

– Nie, bol to pre mňa úplne iný príbeh. Vtedy som ešte nepoznal prikázanie: “Nemstite sa, milovaní, nechajte to na mňa, ja vás pomstím…”. Počas vyčisťovacej operácie v jednej dedine zajali nejakého, vraj prieskumníka. Veliteľ brigády ho nechcel ťahať na brigádu, tak zavolal dvoch vojakov a povedal: “Naložte ho do BTR, odvezte ho a zastreľte. Stále neviem vysvetliť, prečo som mu to povedala: “Počúvajte, veliteľ, nedovolím vám ho zastreliť. Otočil sa a pozrel na mňa: “Kto si, že mi to nedovolíš? Zavolal dvoch vojakov, ktorí vzali Afganca do auta a ja som doň rýchlo naskočil. Afganec nechápal, kam ho vezú, ale naši dvaja vojaci boli deprimovaní, sedeli tam ako pribití. A všetci traja sme mali pochybnosti. Jednoducho som povedal: “Ako najvyšší dôstojník rozkazujem – poďme na brigádu.” Vrátili sme sa, ja som sa, samozrejme, ohlásil veliteľovi brigády a povedal som: “To nie je prieskumník.” Neviem, ako som si mohol byť taký istý.

– Mali ste pravdu…

– Áno. Ten chlap bol opäť skontrolovaný. Slúžil v afganskej armáde, mal vyznamenania. Takže si myslím, že jediná skutočne zbožná vec, ktorú som v živote urobil, je táto.

 

PRÍKLAD LÁSKY K NEPRIATEĽOVI

– Môže si veriaci zachovať svoju dušu, ak je vo vojne?

– Pri stretnutí so zranenými chlapcami som im položil otázku: “Máte túžbu pomstiť svojich padlých priateľov?” Len raz mi povedali: “No, ak by padol do zajatia, vypočul by som ho.”

Láska znamená neubližovať blížnemu. To prinajmenšom. Zlo premáhajte dobrom, t. j. láskou.

– Je niečo také reálne?

– Na internete sa objavila historka, ako útočníci PMC Wagner vbehli do zákopu, v ktorom boli dvaja vojaci AFU… Čo som videl? Veď v akom bol rozpoložení? Ale i tak žiadal, aby zložili zbrane – ale oni to nerobia. Náš bojovník chytí hlaveň jeho samopalu a ťahá ju k sebe. Keď sa pomaly pozeráte, vidíte, že nepriateľ z nej ide vystreliť! Druhý z nich mieri priamo na nášho bojovníka. Bojovník jednoducho nemá na výber a musí strieľať. Ale urobil všetko, čo mohol, aby im zachránil život! Mohol jednoducho pribehnúť a vystreliť.

Chcem, aby ma v prípade zajatia mučili, alebo aby ma rovno zastrelili, ako to už viackrát urobili? Nie, nechcem. Tak ani ty to tak nerob. Preto potrebujeme lásku k nepriateľovi. A všeobecne platí, že kresťan by nemal mať nepriateľov. Ktokoľvek nech nás považuje za nepriateľov, ale ja nesmiem mať nepriateľa.

– Prečo sa nepriateľ nechová rovnako, ale znova a znova dokazuje svoju krutosť?

– Tí, ktorí teraz bojujú na druhej strane, sú stratené ovce. Ako sa hovorí, ak poviete človeku, že je sviňa, bude chrochtať. To sa stalo na Ukrajine.

Otec Cyprián vedie bohoslužbu
Otec Cyprián vedie bohoslužbu

DAJ BOH, ABY SA MANŽELIA VRÁTILI

– V Rusku je teraz veľa žien, ktoré čakajú na návrat svojich manželov domov. Aj mňa doma čakajú. Môžete im povedať niečo, čo by ich upokojilo?

– Viem len, že najťažšie je čakať. Najťažšie je nevedieť, či sa môj manžel vráti alebo nie. Preto je podiel žien na veci čakať, môžem len s nimi súcitiť a požiadať ich, aby znášali svoj podiel, aby sa naučili ho znášať.

– Je to pre nich ťažké, stále neexistuje spojenie s frontovou líniou…

– Nie my sme sa rozhodli, kedy sa narodíme, a nie je na nás, aby sme rozhodovali o tom, kedy zomrieme. Takto zomrel môj otec v Afganistane. Aj ja som smútil: 48 rokov, mal už odslúžené, posledný let a zrazu… A čo si myslím teraz, keď už viem, ako sa na to pozerá Boh? Keby môj otec vtedy neodišiel k Pánovi… zachránil chlapcov – a zo siedmich mužov posádky všetci prežili – on jediný zomrel. Zachránil všetkých. Neexist
uje väčšia láska, ako dať život za svojich priateľov. Všetci máme poslanie.

 

– Hovoril som s vdovami, s mnohými som hovoril. Takmer všetky: “Neviem, ako ďalej žiť, prečo?”

– Vždy treba ženám pamätať, milým, dobrým, milovaným ženám, na tých, ktorí sú blízko. A kto je blízko? Deti. A ak sa budeš trápiť, zabíjaš sa, a to sa odrazí na deťoch. Myslite na ne. A dieťa je krehká duša, ešte málo odolná voči skúškam. Duchovné spojenie medzi matkou a dieťaťom je veľmi silné. A ak matka trpí – “stratila som” – mysliac na svojho milovaného, treba aby všetku pozornosť preniesla na dieťa, a potom sa bude cítiť lepšie. Ak Boh dá, všetci manželia sa vrátia domov. Nech sa všetky rodiny stretnú v šťastí.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:54

Americký Federálny rezervný systém zvýšil svoju sadzbu o 25 bázických bodov na 4,75-5,0 %.

Uvádza sa to vo vyhlásení Fedu.

Nová sadzba je údajne najvyššia od roku 2006.

19:51

Francúzsko už mesiac a pol cvičí ukrajinských pilotov na lietadlách Mirage 2000.

Informoval o tom denník Le Figaro.

19:44

Budúcnosť životodarnej tekutiny ľudstva – vody – je na celej planéte v ohrození, upozornil v stredu na otvorení Konferencie OSN o vode generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres.

19:33

Poslanecká snemovňa Parlamentu (PSP) ČR zakázala zamestnancom používať čínsku aplikáciu TikTok na všetkých svojich zariadeniach. Dôvodom je kybernetická bezpečnosť.

19:31

Tel Aviv a Varšava sa dohodli na návrate poľského veľvyslanca do Izraela, oznámil izraelský šéf diplomacie Eli Cohen. Ako píše agentúra AFP, tento krok bol oznámený dva roky po tom, čo medzi oboma krajinami došlo k sporu ohľadom majetkových nárokov z obdobia druhej svetovej vojny.

19:27

Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu v stredu vyjadril poľutovanie nad “vyhrážkami” adresovanými tomuto súdnemu orgánu po vydaní zatykača na ruského prezidenta Vladimira Putina za vojnové zločiny na Ukrajine.

19:17

Česko nebude udeľovať víza Rusom a Bielorusom, ktorí majú aj iné štátne občianstvo. Rozšíri sa tým nariadenie, ktoré vláda vydala po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. V stredu to schválil český kabinet.

18:50

Maďarská vláda nemá v úmysle vzdať sa ruských zdrojov energie. Cieľom kabinetu je síce diverzifikácia, no v budúcnosti Maďarsko ráta aj s ruskými energetickými nosičmi. Podľa agentúry MTI to v stredu vyhlásil v Bosne a Hercegovine šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.

18:45

55 percent Nemcov sa obáva zatiahnutia svojej krajiny do vojny.

Také sú výsledky sociologického prieskumu nemeckej poisťovne R+V, informovala televízia n-tv.

18:40

Ukrajina, ktorá sa už viac než rok bráni invázii ruskej armády, bude na obnovu a rekonštrukciu potrebovať najmenej 411 miliárd dolárov (približne 381 miliárd eur). V stredu to oznámila Svetová banka, ktorá tento odhad vypracovala v spolupráci s vládou v Kyjeve, Európskou komisiou a OSN.

18:38

Talianska ministerka turizmu Daniela Santanchéová a ministerka pre rodinu a spravodlivé príležitosti Eugenia Roccella v stredu podpísali zmluvu s hotelierskymi združeniami, ktorá umožní ženám a deťom – obetiam domáceho násilia – bývať v hoteloch najviac sedem dní po tom, čo odídu z azylového ubytovania.

18:36

Juhoafrická vláda bude konzultovať s Moskvou rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu vydať zatykač na Vladimira Putina.

Oznámil to juhoafrický minister zahraničných vecí Naledi Pandor. Uviedla, že takéto konzultácie sa uskutočnia po prvýkrát.

18:33

Cieľom zvoleného generálneho riaditeľa Českej tlačovej kancelárie (ČTK) Jaroslava Kábeleho je zachovať spoľahlivosť agentúry pri tvorbe nezávislých správ. Zároveň chce držať krok s dobou v oblasti nových technológií. Rozvíjať by chcel aj spoluprácu s Tlačovou agentúrou Slovenskej republiky (TASR).

18:25

Krajiny OPEC+, medzi ktoré patrí aj Rusko, plánujú zachovať rozhodnutie o znížení ťažby ropy o 2 milióny barelov denne do konca roka 2023. Informovala o tom agentúra Reuters.

18:07

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v stredu v Senáte USA uviedol, že Čína napriek posilňovaniu diplomatickej podpory Ruska dosiaľ neposkytla Moskve vojenskú pomoc do bojov na Ukrajine.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Naď: SR podporuje iniciatívu na dodanie a obstarávanie munície pre Ukrajinu

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovensko plne podporuje európsku iniciatívu na urýchlené dodanie a spoločné obstarávanie munície pre Ukrajinu, ktorej nevyhnutnou súčasťou sú aj opatrenia na zvýšenie výrobných kapacít európskeho obranného priemyslu. Vyhlásil to dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď po stredajšom stretnutí s eurokomisárom pre vnútorný trh…

MS: Minulý rok kontaktovalo Centrum právnej pomoci 119.622 ľudí

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Minulý rok kontaktovalo Centrum právnej pomoci 119.622 ľudí, z toho 98.773 vo veci osobného bankrotu a 20.849 ľudí vo všeobecnej agende. TASR o tom informovali z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Centrum zároveň poskytlo pomoc 3886 ľuďom z Ukrajiny, z toho 3576 ľuďom…

Hnutie Republika má novú posilu

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Do mimoparlamentného hnutia Republika vstupuje bývalý viceguvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Viliam Ostrožlík. TASR o tom informoval predseda hnutia Milan Uhrík "Ostrožlík je predsedom nášho odborného tímu pre financie a rozpočet a je garanciou toho, že prostredníctvom nášho ekonomického a hospodárskeho programu dokážeme zlepšiť…

Dobrá správa pre milovníkov umenia: Pri razii našli nečakaný poklad

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Polícia vyšetrujúca medzinárodných pašerákov umenia objavila v Bulharsku doteraz neznámy obraz amerického umelca Jacksona Pollocka Dielo by mohlo mať hodnotu až 50 miliónov eur (54 miliónov dolárov), informoval bulharský národný rozhlas s odvolaním sa na odborníkov. Pri operácii bolo zatknutých niekoľko osôb vrátane bulharských…

Pomoc USA Ukrajine je pod kontrolou

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Kevin Lamarque)   Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken to povedal v odpovedi na otázky senátneho výboru "Predstavitelia Pentagónu a ministerstva zahraničných vecí na Ukrajine kontrolujú cielené využívanie pomoci USA pre Kyjev," povedal Blinken. Televízia CNN medzitým informovala, že predseda zahraničného výboru Snemovne reprezentantov Mike McCaul…

O obvineniach voči Trumpovi sa dnes nerozhodne

0 icon

O obvineniach voči Trumpovi sa dnes nerozhodne. Informuje o tom denník New York Times s odvolaním sa na svoje zdroje.

IIHF nepustí Rusko a Bielorusko ani na budúcoročné MS

0 icon

Zürich 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer) Aktualizované 22. marca 2023 18:05 Rusko a Bielorusko sa nemôžu zúčastniť na turnajoch Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) ani v sezóne 2023/24. Na stredajšom zasadnutí o tom rozhodla Rada federácie IIHF tak predĺžila zákaz štartu ruských a bieloruských národných tímov aj ich klubových zástupcov vo…

Zmeny v oblasti dočasnej pracovnej neschopnosti neprešli do 2. čítania

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Inštitút dočasnej pracovnej neschopnosti (PN) sa nateraz neupraví. Poslanci Národnej rady (NR) SR neposunuli do druhého čítania novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá to predpokladala. Návrh predložili poslanci za OĽANO Novela hovorila o tom, aby lekár mohol vystaviť dočasnú pracovnú neschopnosť spätne. Upraviť sa…

SKZZ kritizuje presun peňazí z plánu obnovy,určených pre záchranky, do nemocníc

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Slovenská komora zdravotníckych záchranárov (SKZZ) kritizuje rozhodnutie o presune 22 miliónov eur z plánu obnovy, vyčlenených na nákup nových záchraniek, do nemocničného sektora. "Toto je veľmi zlá správa pre našich pacientov aj záchranárov. Vozový park v štátnych záchrankách tieto vozidlá potreboval ako soľ," skonštatoval…

Forró: Programové vyhlásenie schválili dvakrát, menšinám nesplnili nič

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Hoci bolo programové vyhlásenie vlády v tomto volebnom období v prakticky tej istej podobe v parlamente schválené dvakrát, z dôležitých menšinových cieľov sa z neho nepodarilo naplniť nič. V TASR TV to povedal predseda mimoparlamentnej strany Aliancia Krisztián Forró Napriek tomu, že v…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Hlavné jedlo na poslednej večeri u Havrana: strach z Orbána

0icon

Na obrazovkách quasi-verejnoprávnej RTVS naposledy večerali s Havranom traja muži a jedna žena „rovnakej chute“, pričom počas večerania odznela aj kritika maďarskej verejnoprávnej televízie, že neumožňuje žiaden dialóg. Aj hľa, Havran ako pravzor dialógu: akoby zakaždým všetkých jeho diskutérov jedna mater mala! Ba predsa len. Podľa kníh, ktoré mu na

Miroslav Urban

Zabudnuté zločiny USA a Veľkej Británie v Iraku sa vracajú späť ...na Ukrajinu

0icon

Briti i američania plánujú dodať na Ukrajinu strely s ochudobneným uránom. Uvedené strely s ochudobneným uránom vo veľkom použili "naši spojenci" (🇺🇲, 🇬🇧) vo vojne v Iraku 🇮🇶. Od vojny v Iraku evidujú v mieste konfliktov extrémny nárast výskytu rakoviny (hlavne rakoviny pľúc, leukémie...) ako i závažných malformácii (poškodenia) novoro

Gustáv Murín

Slovensko – raj kajúcnikov

0icon

Žijeme šialenú dobu. Šialenec ovládol túto krajinu. Mal šialený plán. A prvou obeťou tohto plánu sa stal nevinný generál Milan Lučanský. Nemohlo by sa to stať, keby šialenec nemal bezcharakterných pomocníkov – v prvom rade brutálneho vyšetrovateľa Čurillu a jeho Apačov, sudkyňu Záleskú, doposiaľ neznámych vykonávateľov vo väzobnej v&au

Peter Poláček

Živá Voda, Princíp Voľby

0icon

Ak do zakázanej komnaty nahliadneme tretí krát, tak v nej n&aa

Armádny Magazín

Putin a Šojgu ihneď zareagovali na plány Londýna presunúť „jadrové zbrane“ do Kyjeva. Aké sú ruské možnosti?

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – V blízkej budúcnosti Londýn v rámci vojenskej pomoci Ukrajine prevezie muníciu s ochudobneným uránom do Kyjeva. Oznámila to 21. marca námestníčka ministra obrany Veľkej Británie Annabelle Goldie. Treba si uvedomiť, že z pohľadu „mierumilovného“ Západu a ich sťažovateľských „ukrajinských vlastencov“ je avizované rozhodnutie pl

Zatykač na ruskú hlavu štátu - podvod nevídaných rozmerov

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – 17. júl je Svetovým dňom medzinárodnej spravodlivosti. V tento deň bol v roku 1998 podpísaný Rímsky štatút Medzinárodného trestného súdu (ICC). Dnes je medzinárodné trestné súdnictvo skutočne monštrum, ktoré n

Ruská banka ako sabotér? Colná služba odkryla štatistické tajomstvá ministerstva financií USA

0 icon

USA, 22. marec 2023(AM) – Ruské médiá práve priniesli najnovšie štatistiky amerického ministerstva financií týkajúce sa amerických štátnych cenných papierov v zahraničí. Dozvedeli sme sa, že ruské štátne dlhopisy v držbe USA predstavovali ku koncu januára 67 miliónov USD, z toho 54 miliónov USD v dlhodobých dlhopisoch a 13 miliónov USD…

Vrchný veliteľ Surovikin zakryl Rusko „Kupolou“ pred raketami NATO

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – Západ sa snažil udusiť ruský protiraketový program sankciami no nepodarilo sa. Pokusy NATO paralyzovať ruský raketový a vesmírny program úplne zlyhali. K tomuto záveru dospela špecializovaná publikácia Defense News po analýze najnovších štartov ruských satelitov.   V n

V nevyhlásenej tretej svetovej vojne Rusko profituje z politiky Turecka

0 icon

USA, 22. marec 2023(AM) –Na rozdiel od obáv odporcov tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sa "otrasy zeme" - séria zemetrasení, ktoré zabili viac ako 48 tisíc ľudí a zničili 6217 budov s celkovou škodou približne 100 miliárd dolárov - nestali zámienkou na odloženie parlamentných a prezidentských volieb. V Turecku

TopDesať

9 každodenných vecí, ktoré nám môžu uškodiť

0 icon

Týchto 9 každodenných vecí nám môže poriadne uškodiť. Na tieto veci by si si mal dať pozor. Škodlivé látky v našej domácnosti - každý z nás sa zameria na domáce chemikálie a pesticídy. Prekvapením však môže byť, že niektoré každodenné veci, ktoré používame, ako špongia do kúpeľa a voda z…

10+ zvláštnych faktov o Číne, o ktorých si pravdepodobne nevedel

0 icon

 Čína je naozaj fascinujúca krajina. Niektoré veci či zvyky sú v Číne naozaj veľmi zaujímavé a veci, ktoré sa v tejto krajine považujú za normálne, sú pre nás naozaj dosť netradičné. Prečítaj si niečo o tom, určite ťa to prekvapí. P.S.: Nezabudni, že článok pokračuje aj na druhej strane! [the_ad…

5 znakov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo

0 icon

Zlodeji a zločinci sú poriadne prefíkaní! Majú niekoľko trikov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo. Ako však tieto triky včas zaregistrovať a ochrániť tak seba, prípadne svoj majetok? Neexistuje žiadna všeobecná rada, pretože zlodeji a zločinci využívajú nespočetné množstvo trikov, pri ktorých ti hrozí reálne nebezpečenstvo. Mal by si byť obozretný…

10 detských hádaniek, ktoré potrápia aj dospelú myseľ

0 icon

Každá zvedavá myseľ si rada pochutná na hádankách. Čím ťažšie, tým lepšie. No mnohokrát je odpoveď úplne jednoduchá. Dokážeš vyriešiť týchto 10 detských hádaniek bez zdĺhavého zamýšľania sa? :) 1. hádanka Ktorá pneumatika

Potraviny, ktoré do chladničky nikdy nedávaj

0 icon

Chladnička je jedným z najlepších vynálezov všetkých čias. Udržiava potraviny v čerstvom stave, no vieš čo do nej nepatrí? Ušetril si pri poslednom nákupe v hypermakete desiatky eur a teraz sa tešíš z preplnenej chladničky? Neteš sa predčasne! Ak sa do chladničky dostane niečo, čo tam nepatrí, ani najmodernejšie technológie neuchránia tieto potraviny pred skazením…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali