elektrina

NAŽIVO

Americkí predstavitelia uviedli, že drony mexického drogového kartelu narušili vzdušný priestor USA. Kvôli tomu bolo uzavrete medzinárodné letisko v meste El Paso v štáte Texas.

17:38

Zo správy Európskeho dvora audítorov vyplýva, že hlavný nástroj fondu EÚ na obnovu po pandémii vo výške 650 miliárd eur, vykazuje viaceré nedostatky v odhaľovaní, oznamovaní a náprave podvodov.

17:18

Nawrocki vyhlásil, že otázka kontaktov predsedu Sejmu Wlodzimierza Czarzastého z koaličnej Ľavice s ruskou občiankou Svetlanou Čestnychovou musí byť posudzovaná z hľadiska ochrany štátu a ústavných štandardov.

17:17

Nemecko kritizovalo izraelské plány na posilnenie kontroly nad okupovaným Západným brehom Jordánu a označilo to za „ďalší krok k de facto anexii“. „Izrael zostáva aj naďalej okupačnou mocnosťou na Západnom Brehu, a ako okupačná mocnosť porušuje medzinárodné právo, keď buduje osady a presúva isté administratívne úlohy na civilné izraelské úrady,“ uviedol hovorca nemeckého ministerstva zahraničných vecí.

17:07

V Jemene zahynulo pri stretoch s miestnymi bezpečnostnými silami šesť prívržencov Južnej prechodnej rady. „Šesť prívržencov STC bolo zabitých a 23 ďalších utrpelo zranenia, keď sa pokúšali vstúpiť do budovy a odstrániť jemenskú vlajku,“ povedal predstaviteľ bezpečnostných zložiek pod podmienkou anonymity.

16:43

Vo vyhlásení nemeckej polície sa uvádza, že v Berlíne zadržali pár, ktorý v kočíku prevážal približne 3000 eur v minciach. Údajne ich ukradli z hracích automatov.

16:20

Dánsky minister obrany Troels Lund Poulsen vyhlásil, že Dánsko výrazne prispeje k novej misii NATO Arktická stráž.

16:18

Lufthansa kvôli štvrtkovému hroziacemu štrajku pilotov a palubného personálu vyhlásila rozsiahle rušenia letov. Presný počet neuviedla.

16:10

Federálny úrad pre letectvo oznámil, že z „osobitných bezpečnostných dôvodov“ uzatvoril vzdušný priestor v okolí medzinárodného letiska v meste El Paso v štáte Texas na desať dní a zrušil všetky štarty a pristátia. Ďalšie podrobnosti neuviedol.

16:09

Nórsky minister zahraničných vecí Espen Barth Eide čelí kritike pre stáž svojho syna na veľvyslanectve v Paríži. Podľa médií ministerstvo o žiadosti o takúto stáž neinformoval, hoci to bola jeho povinnosť.

14:59

Volker Türk povedal, že plány Izraela na posilnenie kontroly nad okupovaným Západným brehom Jordánu a pripravenie pôdy pre ďalšie osady na tomto území sú krokom smerom k upevneniu nelegálnej anexie.

14:49
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Existuje pre vládu reálna možnosť ako stopnúť dodávky elektrickej energie na Ukrajinu

Jedným z recipročných opatrení, ktoré zvažuje slovenská vláda ako reakciu na zastavenie tranzitu plynu cez ukrajinské územie, čím významne poškodí Slovensko, je prerušiť dodávky el. energie. Ako by to mohla urobiť, aby neporušila právo EÚ a záväzky vyplývajúce zo zmluvy o jednotnom trhu s elektrickou energiou a aby nepoškodila obchodníkov s elektrickou energiou? Jedna možnosť by tu bola

elektrina
Ilustračné foto / Foto: Pixabay
❚❚
.

Výsledok rokovania s eurokomisiou v Bruseli

Vo štvrtok informoval Robert Fico o výsledkoch rokovania s eurokomisárom pre energetiku Danom Jorgensenom. Jedným z nich je vytvorenie pracovnej komisie na vysokej úrovni, ktorá bude na základe spoločného posúdenia situácie sledovať a identifikovať možnosti a zistiť, ako môže EÚ pomôcť, ako vyplýva aj zo stanoviska EK k rokovaniu:

„Dobre a otvorene sme diskutovali o energetickej situácii a širších dôsledkoch ukončenia tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu. O týchto otázkach budeme naďalej úzko diskutovať na politickej aj technickej úrovni medzi Slovenskom a Európskou komisiou. V tejto súvislosti sme sa dohodli na zriadení pracovnej skupiny na vysokej úrovni, ktorá bude na základe spoločného posúdenia situácie sledovať a identifikovať možnosti a zistiť, ako môže EÚ pomôcť.“

Stručné stanovisko, ktoré je navyše nemastné, neslané nevyplýva, že by komisia vnímala vážnosť situácie, tak ako vec vidí slovenská vláda a že by mala hlavu v smútku nad finančnými stratami, ktoré z jednostranného prerušenia tranzitu plynu cez Ukrajinu, vyplývajú pre Európsku úniu, či na jej konkurencieschopnosť, na ktorú komisiu upozorňoval Robert Fico. Už len to, že EÚ má ambíciu len zistiť ako môže pomôcť, je signálom, že komisia problém nevníma ako problém EÚ.

Nedá sa preto očakávať, že výsledkom práce komisie bude obnovenie tranzitu plynu cez Ukrajinu. Skôr to vyzerá, že v tom Slovensko ostane osamotené. A v takom prípade môžu prísť na rad protiopatrenia, o ktorých informoval Robert Fico aj na Výbore NR SR pre Európske záležitosti 10.1.2025.

To, že tento jednostranný krok Ukrajiny, môže Slovensko významne poškodiť analyzoval aj Kielský inštitút pre svetovú ekonomiku. O výsledkoch tejto pre slovenskú ekonomiku nelichotivej prognózy informoval ekonóm a predseda Inštitútu sociálnej demokracie Martin Halás. Písali sme o tom tu.

.

 

Recipročné opatrenie – zastavenie dodávok el. energie na Ukrajinu

Kontroverzným opatrením sa javí zvažovanie možnosti nedodať el. energiu na Ukrajinu v prípade havárie. „Druhá možnosť, ktorá prichádza do úvahy, je a to je aj veľmi nepríjemná, to je otázka zastavenia dodávok elektrické energie pre havarijne situácie,“ uviedol Fico jedno z recipročných opatrení pred účastníkmi zasadnutia výboru. A doplnil:

„To sú dodávky elektrickej energie pre prípad výpadku siete na Ukrajine. Ide o havarijne situácie. V roku 2024 sme dodali 57 tisíc megawatt, v celkovej hodnote 12 miliónov eur, čo je „pinuts“ v porovnaní s 500 miliónmi eur až 1,5 miliardou eur. A čo je ešte horšie, aby ste vedeli, ani euro nejde do SEPSu ani do štátneho rozpočtu. To sú všetko peniaze, ktoré dostávajú výrobcovia elektrickej energie.“

Premiér  je pripravený rozhodnúť, nakoľko je vec možné riešiť na úrovni SEPS a ten je plne v rukách ministerstva financií. Nedá si do toho hovoriť ani koaličných partnerov. „Ak jednoducho to tak bude, tak sme pripravení rozhodnúť o tom, že zastavíme dodávky tejto elektrické energie pre havarijne situácie.“ dodal premiér.

Opozícia a experti angažovanej tlače reagovali tak, že toto opatrenie poškodí len a len Slovensko, lebo príde o príjmy z týchto dodávok a navyše náš „smiešny“ objem môže veľmi ľahko nahradiť Poľsko.

.

 

Jednotný trh s elektrinou a právny štát EÚ

Pochybnosti nad tým, že Robert Fico svoje hrozby že Slovensko prestane Ukrajine dodávať elektrinu, ak Ukrajina v stredu naozaj zastaví tranzit ruského plynu do Európy, vyjadril minister energetiky Ukrajiny Herman Haluščenko.

Pre Politico sa vyjadril, že tento výpadok by Ukrajina ľahko vykryla dodávkami z Poľska, či Rumunska, Slovensko by sa pripravilo o ukrajinské platby za slovenskú elektrinu a teda, že Fico len blafuje.

„Nehovoríme tu o nejakom poskytovaní elektriny či dodávkach zadarmo, hovoríme o elektrine, za ktorú platíme,” povedal ukrajinský minister. Stratu pre Slovensko vyčíslil na „stovky miliónov dolárov“ ročne.

Slovenský import/ export na Ukrajinu bol za 9 mesiacov minulého roka 2 138 GWh.

.
elektrina
Slovenský import/ export elektriny za prvých 9 mesiacov v roku 2024 / Foto: trend.sk

Pravdou je, že v porovnaní s ostatnými susedmi Ukrajiny dodalo Slovensko na Ukrajinu najväčší objem el. energie.

Pre Trend.sk spochybnil možnosť náhrady jednoduchého výpadku Poľskom odborník na energetiku Ján Pišta vyjadrením, že energetické toky sú vyťažené takmer na maximum a zároveň potvrdil, že udržateľnosť elektrickej siete na Ukrajine závisí skutočne do významnej miery od toho, čo príde na Ukrajinu cez Slovensko.

Napriek hrozbám premiéra Fica, že prestane pomáhať Ukrajine s dodávkami elektriny, slovenský prevádzkovateľ elektrickej siete SEPS ubezpečuje, že Slovensko nenechá svojho suseda bez pomoci. Na jar minulého roka spoločnosť SEPS predĺžila o ďalších 12 mesiacov platnosť zmluvy s partnerskou ukrajinskou spoločnosťou Ukrenergo, na základe ktorej môže v rámci núdzovej pomoci dodávať do ukrajinskej prenosovej sústavy až 150 megawattov elektrickej energie. V praxi ukrajinská strana túto formu pomoci opakovane využila. Navyše podľa Jozefa Badidu, analytika pre energetiku, umelým obmedzovaním dodávok by pravdepodobne dochádzalo k porušovaniu európskej aj slovenskej legislatívy.

Dohoda medzi SEPS a ukrajinskou stranou vyprší podľa informácií na jar tohto roka, a teda je otázne, či vláda premiéra Roberta Fica počíta práve s vypršaním tejto zmluvy.

Fica spochybnil aj Karel Hirman, bývalý minister hospodárstva SR, keď sa vyjadril, že elektrinu predávajú obchodníci a nie štát.

Slovensko ako aj Ukrajina je súčasťou paneurópskej energetickej infraštruktúry, cez ktorú pretekajú terawatthodiny elektriny zo západu na východ a zo severu na juh. Ide o jednotný energetický trh, kde ktokoľvek môže elektrinu kúpiť na jednom mieste a dopraviť ju na miesto iné.

Podľa ekonomického a finančného analytika Ronalda Ižipa by sa zastavením toku el. energie len voči jednej krajine dostalo do vážneho právneho sporu. Navyše by tým vznikla škoda obchodníkom s el. energiou z celej Európy a ich náhrada by vyšla slovenských daňových poplatníkov draho. Takže okrem stámiliónovej straty z prepravy el. energie by sme utrpeli ujmu aj v prehratých arbitrážnych konaniach.

Pozitíva pre Slovensko nevidí ani vo vyhlásení mimoriadnej situácie. Útok vlády na dodávky elektriny na Ukrajinu považuje za útok na jednotnú elektrickú sústavu v Európe a princíp voľného toku tovarov a služieb.

 

Existuje reálna možnosť, ako by dodávky el. energie zo Slovenska na Ukrajinu prúdiť prestali

Z vyššie uvedeného by mohlo na prvý pohľad vyplynúť, že vláda je v tejto veci úplne bezzubá, navyše, že ak by do toho naozaj išla, tak by to slovenský daňový poplatník určite neocenil. Ale je to naozaj tak? Skutočne nie je žiadna možnosť ako Zelenského za tento jednostranný Slovensko (EÚ) významne poškodzujúci krok vytrestať bez toho, aby si Slovensko strelilo pritom do vlastnej nohy?

.

Počas víkendu som sa stretol s inšpiratívnym návrhom. Návrh spočíval v tom, aby slovenská vláda použila presne ten istý recept ako použilo medzinárodné spoločenstvo na úroky zo zmrazených ruských aktív. Tým mechanizmom, ktorý je v súlade s medzinárodným právom a súčasne umožňuje naplno čerpať zisky, ktoré prináša úročenie týchto prostriedkov zabavených po spustení Špeciálnej vojenskej na Ukrajine Rusku, sa stalo uvalenie 100 % dane na úroky z týchto aktív.

Rovnako by mohla postupovať slovenská vláda v súvislosti z možnosťou neposkytovať el. energiu Ukrajine v prípade havarijnej situácie. Slovensko by mohlo uvaliť 100 % daň na zisk z predaja el. energie Ukrajine vyrobenej na Slovensku.

Nakoľko v EÚ stále platí daňová suverenita členských štátov, mohlo by ísť o realizovateľný návrh. Navyše el. energiu, ktorú by cez Slovensko na Ukrajinu poslal iný členský štát únie, aby využil jeho prenosové kapacity smerom na Ukrajinu, by mohla slovenská vláda zaťažiť tranzitným poplatkom, ktorý je tiež plne v réžii slovenskej vlády.

Kyjevskému režimu by neostalo nič iné, len buď takto predraženú el. energiu predsa len zo Slovenska odoberať, alebo si hľadať iného dovozcu, čo v napätej situácii na trhu s el. energiou nemusí byť úplne triviálna záležitosť.

Na druhej strane by Slovensko nemohla EK stíhať za porušenie pravidiel jednotného trhu únie s el. energiou a slovenský daňový poplatník by tiež určite neutrpel žiadnu ujmu.

.

Ak by sa Slovensko touto cestou naozaj vydalo, bolo by zaujímavé sledovať kyslé tváre tých, čo týmto spôsobom olúpili Rusko o úroky zo zmrazených aktív, keď by ochutnali rovnakú medicínku.

Ak by vláda potrebovala súhlas parlamentu, Fico by mohol spojiť hlasovanie o tomto daňovom opatrení s vyslovením dôvery vláde, aby sa ukázalo kto je kto.

Ostáva nám už len sledovať, či sa týmto návrhom nechá inšpirovať aj slovenská vláda, či si ho osvoja jej ekonomickí experti.

 

Prečítajte si tiež

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Peter Zajac-Vanka Ing.

Marek Brna

Anton Čapkovič

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

.
.

Zvrat v kauze darovaných Migov: kto nám tu klamal do očí?

Politici niekedy nehovoria pravdu – stáva sa to aj novinárom, ale prokuratúre by sa to stávať nemalo, upozorňuje Robert Kaliňák

11. 02. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NATO poprelo tvrdenia Zelenského o raketách Patriot

NATO poprelo tvrdenie Zelenského, že Ukrajina v januári zostala bez amerických rakiet Patriot kvôli oneskoreným platbám zo strany Európy, v…

11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Holandská vláda chce pripraviť Maďarsko a Slovensko o právo veta a fondy EÚ

Nová  progresívna holandská vláda má vo svojej koaličnej zmluve pasáž, v ktorej hovorí, že chce zbaviť európskych fondov a hlasovacích…

11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ústavný súd pozastavil účinnosť zmeny Trestného poriadku o kajúcnikoch

Ústavný súd SR pozastavil účinnosť zmeny Trestného poriadku, týkajúcej sa nepoužiteľnosti dôkazov získaných od spolupracujúcej osoby. Návrhu na pozastavenie účinnosti…

11. 02. 2026 | Aktualizované 11. 02. 2026 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Aktualizované 11. 02. 2026 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

Aký je názor lídrov EÚ na priame rokovania s Putinom?

Mala by Európska únia zdvihnúť telefón, zavolať Vladimirovi Putinovi a požiadať ho o rokovania? Záleží na tom, koho sa pýtate,…

11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
.

Orbán: Brusel a Kyjev vyhlásili Maďarsku vojnu

Maďarský premiér Viktor Orbán tvrdí, že Brusel a Kyjev „vyhlásili Maďarsku vojnu“. Reagoval tak na článok portálu Politico o plánoch…

11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pravda o pôvode Slovanov

Nie desiatky, ale stovky historikov si kládli a kladú stále otázku, aký je pôvod Európanov? Vôbec to nie je také…

11. 02. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov

NAŽIVO: Slovensko - Fínsko 1:1 v druhej tretine

Slovenská reprezentácia sa v stredu od 16:40 stretne s výberom Fínska v otváracom zápase Zimných olympijských hier 2026 v Miláne.…

11. 02. 2026 | 0 komentárov

Študent „Muro“ má konkurenciu v Modre

Vyzerá to tak, že opozícia na čele s Progresívnym Slovenskom siahla na dno –  v protivládnej kampani im neostáva nič iné, ako…

11. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Dvojnásobný majster sveta tragicky zomrel pri tom, čo miloval. Pri zoskoku sa mu neotvoril padák

Známy parašutista tragicky zahynul po tom, ako sa mu po skoku z vrtuľníka nepodarilo otvoriť padák. Dvojnásobný francúzsky majster sveta…

11. 02. 2026 | 0 komentárov

V prípade napadnutia komentátora denníka SME obvinila polícia konkrétnu osobu

V prípade napadnutia komentátora denníka SME Petra Schutza z 10. januára v Košiciach policajný vyšetrovateľ obvinil jednu konkrétnu osobu z…

11. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Lavrov skritizoval Trumpove kroky: „To je čistá „bidenovščina“

Rusko, 11. februára 2026 - „To je čistá „bidenovščina“, - tak charakterizoval súčasnú politiku USA voči Rusku minister zahraničných vecí…

11. 02. 2026 | 0 komentárov

Szalay prezradil za aké výroky je obvinený Kotlár

Vládny splnomocnenec pre prešetrenie manažmentu pandémie COVID-19 Peter Kotlár bol obvinený zo šírenia poplašnej správy pre tvrdenia o toxicite a…

11. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Nakupovanie vo Walmarte je pre niektorých ľudí viac než len rýchla zastávka

Nakupovanie môže byť rutinné, praktické alebo dokonca nudné, no vo Walmarte sa často mení na neplánovanú módnu šou. Ak si…

11. 02. 2026 | 0 komentárov

Merz odmietol Macronovu výzvu

Vláda nemeckého kancelára Friedricha Merza odmietla výzvu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona na emitovanie spoločných dlhopisov. Informuje web Politico

11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ruské bezpilotné lietadlá zničili hlavný závod vyrábajúci bezpilotné lietadlá Lasar’s Group

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

11. 02. 2026 | Aktualizované 11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Aktualizované 11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Rodičia, ktorí vedia robiť život zábavným: 15 fotografií plných radosti

Rodičia vedia, že výchova detí nie je prechádzka ružovou záhradou a že so sebou prináša množstvo stresu, zodpovednosti a nečakaných…

11. 02. 2026 | 0 komentárov

.

Kaja Kallas má pre Rusko tvrdé podmienky

Kaja Kallas má v úmysle požadovať od Ruska zníženie počtu vojakov v rámci urovnania situácie na Ukrajine, informuje agentúra Reuters

11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čo predpovedal Wolf Messing o návrate ZSSR?

Rusko, 11. februára 2026 - V noci zo 6. na 7. novembra 1944 vo vládnej chate v Kuncevo sedel Stalin…

11. 02. 2026 | 0 komentárov

Skončí Zelenskyj? Podľa FT sa niečo chystá, a to už koncom februára

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj môže oznámiť konanie prezidentských volieb a referenda 24. februára – v deň štvrtého výročia začiatku vojny…

11. 02. 2026 | Aktualizované 11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Aktualizované 11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Čo hľadá pro-ukrajinská propaganda na STVR?

Vedomá a inteligentná manipulácia más je súčasťou demokratického zriadenia – toto napísal Edward L. Bernays vo svojej legendárne knihe o…

11. 02. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Mohlo to skončiť tragicky. Kramár by si mal upratať doma, kým začne znovu vyzývať študentov na protesty

Herecké remeslo predpokladá jeden kľúčový talent: dokázať sa tváriť, že ste niekto iný. Napríklad niekto, kto je lepší, než tí…

11. 02. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Po valentínskom víkende očakáva Slovensko vzácnu návštevu

Minister zahraničných vecí USA Marco Rubio cez víkend navštívi Budapešť a Bratislavu, informuje Hungary Today. Americký minister sa plánuje venovať…

11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zmena kurzu? Von der Leyenová: EÚ musí „zbúrať bariéry“, ak sa chce stať globálnym ekonomickým gigantom

Európska únia sa musí zbaviť vnútorných bariér, ktoré brzdia jej hospodársky rozvoj, aby sa mohla stať skutočným globálnym ekonomickým hráčom.…

11. 02. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Lavrov: Mávajú nejakým “dokumentom” s 20 bodmi, ktorý nám nikto oficiálne ani neoficiálne neposlal

Rusko stále nedostalo návrh mierového plánu s 20 bodmi – ani oficiálnymi, ani neoficiálnymi kanálmi, povedal ruský minister zahraničných vecí…

11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Bezzásahovosť skončila. Takto vyzerá „volebný režim“ podľa DSA v praxi

Exhibit 7 odhaľuje spúšťače a pravidlá, ktoré sa zapínajú pred voľbami. Má Slovensko vôbec páky na obranu férovosti predvolebnej diskusie?

11. 02. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Raketa Iskander s kazetovou hlavicou zasiahla výrobu dronov v oblasti Chersonu

Ukrajina, 10. februára 2026 - Ruské ozbrojené sily zničili výrobu útočných dronov v oblasti Cherson. Podľa ruských zdrojov raketa Iskander-M…

11. 02. 2026 | 0 komentárov

Zrýchlený vstup Ukrajiny do EÚ? Maďarsko hovorí rázne „nie“

Plán Európskej únie na urýchlené riešenie situácie na Ukrajine vyvolal ostrý konflikt s jedným z členských štátov –  Maďarskom. Brusel je totiž…

11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Foreign Policy: Kurz generálneho tajomníka vedie NATO k strategickému kolapsu

Americký časopis „Foreign Policy“ publikuje ostrú kritiku generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho a obviňuje ho zo strategickej nekompetentnosti

11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Americkí predstavitelia uviedli, že drony mexického drogového kartelu narušili vzdušný priestor USA. Kvôli tomu bolo uzavrete medzinárodné letisko v meste El Paso v štáte Texas.

17:38

Zo správy Európskeho dvora audítorov vyplýva, že hlavný nástroj fondu EÚ na obnovu po pandémii vo výške 650 miliárd eur, vykazuje viaceré nedostatky v odhaľovaní, oznamovaní a náprave podvodov.

17:18

Nawrocki vyhlásil, že otázka kontaktov predsedu Sejmu Wlodzimierza Czarzastého z koaličnej Ľavice s ruskou občiankou Svetlanou Čestnychovou musí byť posudzovaná z hľadiska ochrany štátu a ústavných štandardov.

17:17

.

Návrh zákona o umelej inteligencii

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR predložilo 27. januára 2026 do pripomienkového konania návrh zákona o umelej inteligencii a…

11. 02. 2026 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

Prečo Európa nemá vlastný platobný systém?

Rusko aj Čína už dávno pochopili riziko absencie národného platobného systému, zatiaľ čo vazalská Európska komisia sa zaoberala sebazničujúcou zelenou…

11. 02. 2026 | Komentáre | 10 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Komentáre | 10 min. čítania | 0 komentárov

Trump pripravuje rozsiahle preteky v jadrovom zbrojení

New York Times naznačuje, že po vystúpení z dohody START III sa Trump pripravuje na rozsiahly pretek v jadrovom zbrojení

11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Teplá voda ako luxus? Nie, to je zlyhanie systému

Slovensko má tichý, ale vážny problém: teplá voda sa v mnohých bytových domoch stáva luxusom. Domácnosti dnes často platia za…

11. 02. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Spoločnosť Nike predmetom vyšetrovania. Politikou DEI diskriminovala bielych zamestnancov

Gigant Nike, ktorý podniká v oblasti športovej obuvi, módy a doplnkov,  čelí obvineniam zo systémovej rasovej diskriminácie – spoločnosť mala diskriminovať bielych…

11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 02. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Peter Zajac-Vanka Ing.

Marek Brna

Anton Čapkovič

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov