Danko: Keď sa z politiky stáva Televarieté, treba meniť zákony

Bratislava 2. januára 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Prinášame rozhovor s predsedom Národnej rady Andrej Dankom

Stále viac politikov na Slovensku rezignovalo na štandardné robenie politiky a namiesto toho sa snažia ľudí zabávať senzáciami. Takéto plytké chápanie politiky je však pre Slovensko „cestou do pekla a do nešťastia“, preto chce predseda Národnej rady SR a Slovenskej národnej strany Andrej Danko po kontroverznej novele rokovacieho poriadku parlamentu iniciovať aj zmenu zákona o politických stranách. „Politici, ktorí robia túto šou, si ani neuvedomujú, že degradujú politiku,“ povedal v bilančnom rozhovore pre TASR Danko.

Na snímke predseda NR SR Andrej Danko
Na snímke predseda NR SR Andrej Danko

SNS chce podľa neho na teroristické útoky v Európe reagovať preventívnymi opatreniami, už presadila zmenu pri registráciách cirkví a v budúcom roku predloží aj zákaz nosenia buriek. „Mali by sme sa poučiť od krajín ako je Francúzsko a Nemecko, ktoré boli výkladnou skriňou tolerancie, čo všetko už podstúpili a ako komunikujú dnes,“ povedal Danko, ktorý na budúci rok avizuje predloženie nového programu SNS.

Koniec roka 2016 priniesol dve tragické konfrontácie s islamským terorizmom krátko po sebe. V Turecku zavraždili ruského veľvyslanca Andreja Karlova a v Nemecku pri útoku sfanatizovaného vodiča kamióna zahynulo dvanásť ľudí… Mali by sme si na podobné incidenty zvyknúť?

Vracia sa len to, čo bolo v histórii po stáročia. V roku 1526 v bitke pri Moháči naši predkovia poznali, čo je to stret kresťanstva s islamom. Alebo, čo je to stret náboženstiev a kultúr. Mysleli sme si, že v 21. storočí sa takéto veci diať nebudú. Európa sa zjednotila, prekonala niektoré rozdiely, poučila sa v niektorých veciach z druhej svetovej vojny. Ale zároveň sa veľmi otvorila, bola až veľmi tolerantná. Keď som v roku 2011 hovoril napríklad o zákaze nosenia buriek, kritizovali ma. Ale ja som to tak cítil. Veľa som ako právnik chodil do Anglicka a videl stret kultúr. Tak som bol nacionalista. Dnes už aj Angela Merkelová povie na sneme, že nosenie buriek treba obmedziť. Keď sme v Slovenskej národnej strane hovorili o zvýšení povinného počtu členov cirkvi na registráciu z 20.000 na 50.000, takisto boli ľudia, ktorí nás kritizovali, ale v parlamente sme za tento zákon získali takmer ústavnú väčšinu. A stret islamu a kresťanstva som cítil aj na svojich návštevách v Jerevane…

…tam je to aj dlhoročný vojenský a politický spor kresťanského Arménska a Azerbajdžanu, ktorý je kultúrne blízky k Turecku…

…Chcem povedať že sa musíme po týchto udalostiach najmä spojiť a byť jednotní. Musíme prestať byť absolútne otvorení a tolerantní. To neznamená, že nemáme rešpektovať iné náboženstvo. Ale ak v islamskom svete musíme rešpektovať ich pravidlá, tak musíme vedieť povedať vyznávačom radikálneho islamu, že burka sa v Európe nosiť nebude. Musíme začať väčší dialóg, ale to aj cirkevní predstavitelia. Keď som bol u arcibiskupa na Cypre, hovoril mi, aké dôležité je vedenie dialógu ich cirkví s predstaviteľmi islamu, aké je dôležité obrusovanie hrán. Nie každý, kto vyznáva islam je extrémista alebo terorista.

Absolútna väčšina moslimov sú normálni ľudia. Ale na teroristický útok stačí zopár jednotlivcov alebo dokonca jedna osoba. Ako ju nájsť skôr, ako zaútočí?

Človeka nemôžete súdiť podľa vierovyznania alebo farby pleti. Ale v rámci Európy musíte pristúpiť k bezpečnostným opatreniam, čo dokážu identifikovať ľudí, ktorí inklinujú k radikálnym prejavom islamizmu. Sú identifikovateľné bunky, ktoré sa stretávajú na určitých bohoslužbách, spolupracujú a vytvárajú zázemie na takéto radikálne posolstvá. Viete dobre, že vo Francúzsku pristúpili k prehodnocovaniu náboženských obcí a zatvárajú mešity, v ktorých zaznievali radikálne posolstvá. A to je Francúzsko. Jeden z najtolerantnejších štátov v Európe.

Moslimská komunita na Slovensku je pomerne malá a jej absolútna väčšina je tu integrovaná už desiatky rokov…

Tu ide o budúcnosť. Mali by sme sa poučiť od krajín ako je Francúzsko a Nemecko, ktoré boli výkladnou skriňou tolerancie, čo všetko už podstúpili a ako komunikujú dnes. Tak ako sme zdvihli hranicu registrácie cirkví, budeme otvárať otázku nosenia burky na verejných miestach. Na budúci rok SNS príde s návrhom zákona, ktorý bude kompatibilný s tým, čo sa debatovalo vo Švajčiarsku, o čom hovoria Nemci. To znamená o zákaze nosenia burky na verejných priestranstvách z bezpečnostných dôvodov.

Teda nie z náboženských dôvodov, ale preto, že osobu v burke nie je možné vizuálne identifikovať, jednoducho nevidíte, kto v nej je…

Áno, ale aj z hľadiska toho, že všetko má svoje hranice. Multikulturalizmus zlyhal. Dnes to povie bežne aj Angela Merkelová. Musíme sa učiť byť v týchto veciach jednotní, zvýšiť bezpečnosť, ochranu, oveľa viac rozprávať o tom, čo je islam, aké druhy islamu sú. Vrátiť sa k otázke dobrovoľnej vojenskej služby… Ja sa netajím tým, že chcem zvažovať otázku navrátenia povinnej vojenskej služby pre mladých ľudí aspoň na niekoľko mesiacov. Musíme sa baviť o analýzach zákonov v západnej Európe, ktoré sú už dnes naozaj štandardné a ktoré mohli byť označované v minulosti ako nacionalistické. Dnes už aj rétorika socialistov v Rakúsku hovorí, že Rakúsko bude mať problém pri vyjednávaní o vstupe Turecka do Európskej únie. A chce, aby Turecko v EÚ nebolo. Keď to predtým hovorili Slobodní, boli označovaní za šialencov. Dnes je tá komunikácia celorakúsky bežná. Keď sme my hovorili pár rokov dozadu, že Turecko nepatrí do EÚ, bol som označovaný za človeka, ktorý Turecko uráža. Turecko je krásna krajina, ale má svoje špecifiká, aj z hľadiska ľudských práv, boja s terorizmom… Európska únia na vstup Turecka nie je pripravená, nie je to euroázijská únia. Po ďalšie, EÚ musí zintenzívniť proces v otázke bezpečnosti.

…to súvisí s migračnou krízou?

Toto všetko, čo sa deje, je zlyhaním Európskej únie v tom, čo sme jej dali do vienka v otázke bezpečnosti. My sme sa vzdali svojej armády z hľadiska komplexnosti ozbrojených síl. Urobili sme špecifickú armádu, ktorá plní svoje špecifické úlohy aj v rámci NATO. Ako potom sme mali naším ľuďom vysvetľovať, keď videli, že ľudia bez pasov, s mobilnými telefónmi chodili cez EÚ len tak? Vy si viete predstaviť, že by ste si zobrali mobilný telefón a išli do Ameriky? V tom zlyhala EÚ. V otázke bezpečnosti. A to vyúsťovalo do jej rozbrojov, do brexitu a do ďalších vecí. Toto sú všetko dôsledky chabej politiky európskych lídrov, predstaviteľov silných štátov, ktorí nevedeli čítať politiku.

Jednou z noviniek, ktorú ste do nášho predsedníctva v Rade Európskej únie priniesli vy, bol neformálny summit predsedov národných parlamentov. Dá sa diskusia na úrovni národných parlamentov zapojiť do celoeurópskej politiky tak, aby to Únii nepoškodilo, ale naopak posilnilo ju?

Už v našom popradskom memorande sa hovorí, že musí prísť revízia Európskej únie. Hovorili sme o zachovaní národnej suverenity, ale aj o podpore EÚ v oblastiach, ktoré fungujú. Ja to celé vnímam nasledovne: EÚ je projekt, ktorý mal v rámci globálnych pozícií vytvoriť rovnováhu a umožniť menším štátom, ako sme my, súťažiť na trhoch akými sú Rusko, Čína, USA a iné. Teda je prirodzené, že by sme mali špecifikovať oblasti, v ktorých sme spolu silnejší. Ale spolu silnejší by sme mali byť aj v otázke bezpečnosti, čo bolo elementárne zlyhanie únie…

…v utečeneckej kríze?

Áno. Ale treba si uvedomiť aj to, čo Únia urobila dobre. Je príjemné chodiť bez pasu po Európskej únii? Vedieť platiť platidlom, ktoré si drží svoju hodnotu? Vidíme to v porovnaní s Poľskom, Maďarskom. Aj keď sa ťažko zarába, euro má svoju hodnotu. To je ďalšia výhoda. Prestali sme zjednocovať sociálne a právne systémy, ale asi je najvyšší čas hovoriť o nejakom audite vzťahov národného štátu a EÚ. Keď už dáme EÚ nejakú konkrétnu oblasť, musíme to už potom rešpektovať. Ale európska politika a európski lídri by mali ísť príkladom, aby nás presvedčili o tom, že sa odovzdanie kompetencií oplatí.

…možno v ideálnom prípade. Ale aktuálne sa to očividne nedeje…

Áno, a preto je kríza z hľadiska fungovania, aj z hľadiska vzťahov a vyústila do brexitu. Pretože nie sú identifikované oblasti, nastávajú hádky, v čom máme byť solidárni, v čom nie, ako riešiť migráciu a práve tá naša pozícia, pozícia národných parlamentov, je jedinečná. Národné parlamenty prechádzajú voľbami intenzívnejšie, teda politici v národných parlamentoch musia oveľa viac vnímať nespokojnosť ľudí v bežnom živote a to sa týka napríklad aj otázky migrácie. Výsledkom (neformálneho summitu v Bratislave, pozn. TASR) by malo byť, že tu nikto nepochybuje o suverenite národných parlamentov. Európska únia nie je zlúčením štátov. EÚ znamená zachovanie suverénnych štátov pri odovzdaní časti kompetencií. Národné parlamenty sa svojím spôsobom prebúdzajú oveľa viac a podávajú pomocnú ruku Európskemu parlamentu, ktorý sa k nim v minulosti niekedy až povýšenecky, ignorantsky správal. Myslím si, že to je jediná cesta pre fungovanie EÚ. Nikto z národov v Európe sa nevzdá svojej suverenity. Neviem si predstaviť, že Francúzi budú poslušne dvíhať ruku za niečo, o čom nebudú presvedčení, akokoľvek by to Únia diktovala.

V čom vidíte prínos summitu predsedov parlamentov?…

Obávam sa, že ak chceme zabrániť ďalším brexitom, príde čas revízií zmlúv Európskej únie. Bojím sa, aby nenarastalo sebectvo národov, ktoré rozdelí nás všetkých. V Európe prevláda strach. Strach potom vytvára hranice. Strach vytvára pud sebazáchovy, ľudia reagujú snahou uzavrieť sa, ukryť sa. Ak sa táto vlna v Európe nezastaví, tak pôjdeme pár rokov vo svojom vývoji dozadu. To by bola škoda. My sme tu v Bratislave urobili naozaj veľký krok na týchto summitoch, aby tento typ sebeckej politiky Úniu nerozbil. Národné parlamenty si na tomto (bratislavskom, pozn. TASR) summite dali za úlohu oveľa intenzívnejšie prehlbovať komunikáciu s EP, približovať viac jeho politiku obyvateľstvu. Sú štáty, kde premiér po rokovaní v EÚ musí prísť do parlamentu a informovať. Sú štáty, medzi ktoré sa po novele rokovacieho poriadku bude radiť už aj Slovensko, kde v pléne parlamentu vystupujú europoslanci, informujú o svojej práci.

Premiér Robert Fico sa v súvislosti s predsedníctvom vyjadril, že ho považuje za úspešné. Zároveň kritizoval dve tohtoročné referendá, britské a talianske, pretože podľa neho zodpovední politici zmiešali vnútroštátnu agendu s tou celoeurópskou… Súhlasíte?

Ja som to hovoril opakovane. Chýba identifikácia európskej politiky aj európskych tém, jasné pomenovanie, odčlenenie od tém vnútroštátnych. A chybou komunikácie lídrov EÚ je, že nehovoria o oblastiach, v ktorých je Európska únia úspešná. Asi je jednoduchšie komunikovať, že Únia je tá najhoršia, ktorá zdiera, okráda, tak z nej čím skôr vystúpme… Ak by sme to takto robili aj my, možno by sme mali oveľa viac percent. Ale keď dnes niekto povie, že vieme zo dňa na deň z Únie vystúpiť, tak ja poviem, že klame. Sú to len reči do krčmy. To neznamená, že nesmieme, tak ako som to písal v Popradskom memorande, pozorovať Úniu a jej vývoj. Že musíme byť pripravení na moment, keď určité silné štáty priškrtia kohútiky a povedia, že idú sami. A ak už nebude inej cesty, aj my sa musíme postaviť a spravovať svoj štát, keď sa to začne diať.

Jeden taký štát už tu evidentne je, a tým je Veľká Británia…

Čo sa mne osobne nepáči na postoji Európskej únie vo vzťahu k Anglicku, je, že keď sa rozhodlo odísť, tak musí odísť so všetkými dôsledkami. Ak sa Veľkej Británii oplatí vystúpiť z Únie, bude to koniec EÚ. Veľká Británia musí pocítiť, že sa jej neoplatilo odísť. Pocíti to len tak, že sa to dotkne nielen pohybu pracovnej sily, ale aj pohybu tovarov a služieb. Nemôže si EÚ s Anglickom ošetriť vzťah tak, že na jednej strane Angličania dosiahnu obmedzenie pohybu pracovných síl a na druhej strane sa im hodí, lebo je to pre nich výhodnejšie, sem dodávať bezcolne tovary a služby. To by spôsobilo víťazstvo pre populizmus a politikov, ktorí Úniu budú vnútorne rozbíjať. Bola by o historická chyba, lebo je množstvo vecí, ktoré naozaj v EÚ fungujú lepšie.

A vaše celkové hodnotenie slovenského predsedníctva?

Je nesporné, že Slovensko pri svojom predsedníctve v Rade EÚ zabezpečilo, čiastočne aj zásluhou SNS, stabilnú vládu, ktorá mala fundovaných ministrov, za ktorých sme sa pri rokovaniach nemuseli hanbiť. Zvládli sme organizačne, diplomaticky, personálne, bezpečnostne najväčšie summity. Boli tu hlavy štátov v kumulácii, v akej ešte nie. To si málokto uvedomuje, aká to bola záťaž aj pre policajtov, bezpečnostné zložky. Výšku latky, ktorú my odovzdávame Malte, Európska únia oceňuje. Predseda francúzskeho parlamentu mi doslova povedal, že po týchto summitoch znova začali chápať V4. Dnes sme v EÚ o krok ďalej. Keď už aj cestujeme niekde ako predstavitelia Slovenska, sme naozaj oveľa viac rešpektovaní, ja to cítim na každej zahraničnej návšteve. Toto predsedníctvo ukázalo Európe, kde je Slovensko, kto je na Slovensku, akí sú tu predstavitelia a lídri, vytvorili sa nové väzby a je to veľký krok pre pozíciu Slovenska v EÚ.

Poďme k hodnoteniu roka z hľadiska SNS. Vrátili ste sa do parlamentu…

Človek je už raz taký, že vždy má víziu a keď nastane jej splnenie, tak má nové vízie a ciele. Dnes sme už inde, ako sme boli v marci a pred voľbami. Čo by som ale naozaj chcel dosiahnuť budúci rok, je väčší vnútorný pokoj a kľud. Pretože si stále hovorím, že už si nájdem čas aj na seba, len ešte najprv musím dosiahnuť „toto a toto“… Bol to pre mňa strašne ťažký rok. Na začiatku roka, pred voľbami, prišli bulvárne útoky na mňa a moju rodinu, ktoré, si myslím, mali spravodajský podtón. Robilo sa všetko pre to, aby SNS bola mimo politického obliga.

Aby ste sa nedostali do parlamentu?

Áno, samozrejme. Ľudia, ktorí to manažovali, nepochopili jednu vec. Že vďaka útokom na SNS vyrástli iné subjekty. Po voľbách nastalo u mňa mierne rozčarovanie, keď som zistil, že sa do parlamentu dostali aj politici, ktorým stačilo vlastne skoro nič nerobiť. Zbadal som politické strany, ktorých lídri si celé leto dovolenkovali, kúpili si stranu a zrazu boli v parlamente. Lídrov, ktorým stačí vyvolávať pocit ochrany. Lídrov, ktorí stále len každého obviňujú, urážajú, nosia do parlamentu makety a stačím im mať štyroch členov v strane. A tak by som mohol ísť zaradom. Začal som rozmýšľať o tom, že aký to má vlastne celé význam. Keď sa snažíte budovať politickú stranu, súťažiť s politickou stranou. Napríklad Slovenská národná strana mala 1800 členov a dnes ich má sedemtisíc. Hovorím o tom, ako je súťaž politických strán narušená zlým zákonom o politických stranách. Myslím si, že ak predseda politickej strany nie je malým premiérom, ktorý riadi politickú stranu – ktorá je ako keby malým štátom, kde sú rôzne vrstvy odborníkov – tak je niečím ako predsedom svojej firmy. Dotyk so štátnou mocou má mať ten najlepší predseda politickej strany, ktorý vznikne vnútornými procesmi, zvolením spomedzi tisícok ľudí, a bude vedieť ich viesť a riadiť.

Chcete novelizovať zákon o politických stranách?

Ja si myslím, že Slovensko pôjde cestou do pekla a do nešťastia z hľadiska politiky, ak nebude nový zákon o politických stranách. Ktorý bude hovoriť o tom, či strana môže rok alebo pol roka pred voľbami meniť názov, ako s financiami v politických stranách, aby neposielali politické strany peniaze svojim rodinným príslušníkom, ako je to s politickou inzerciou… Politika na Slovensku sa dostala na úroveň „teátra“. Toto nie je súťaž politických strán z hľadiska programov, toto je exhibicionizmus a Televarieté . To, čo predvádzajú niektorí lídri niektorých politických strán, to nemá nič s politikou spoločné. To je bavenie sa ľudí senzáciami, lebo médiá to berú ako dobrú zábavu. Politici, ktorí robia túto šou, si ani neuvedomujú, že degradujú politiku. Ešte sa aj hlásia k tomu, že nechcú byť politici, že chcú rozbíjať systém.

Dá sa to podľa vás zlepšiť napríklad novelou rokovacieho poriadku?

Samozrejme, to je prvý krok. Som predseda parlamentu, mám zodpovednosť a som človek z praxe, mám rád systémové veci. Naučili sme sa akceptovať plytké vnímanie politiky, musíme do nej vniesť systém. A rokovací poriadok bol prvý krok pre pravidlá fungovania v parlamente. Je najdemokratickejší v Európe, priniesol nové aspekty, vypočutie ústavných sudcov v ústavnoprávnom výbore pri výbere, priniesol časové aspekty. Prvýkrát v histórii vláda dostala obmedzenie. Za ktorého predsedu parlamentu by si vláda obmedzila svoje vystupovanie v parlamente? Ak niekto hovorí, že ide o „náhubkový“ zákon, tak „náhubkový“ zákon pre ministrov.

Ako hodnotíte rok 2016 z hľadiska plnenia programových cieľov vašej strany?

Daňové licencie od roku 2018 neexistujú, došlo k zníženiu dane z príjmov. Podarilo sa nám dohodnúť postupné navýšenie platov učiteľov, pripravili sme nový ústavný zákon o pôde, ktorý je už v podateľni, zvýšili sme hranicu registrácie cirkví, posilňujeme dobrovoľnú vojenskú službu… Opätovné zavedenie InterCity vlakov, môžeme hovoriť o ďalších veciach, ktoré sa podarilo dosiahnuť. Pripravujeme zákon o energetických strategických spoločnostiach, hovoríme o ochrane majetku štátu a mohol by som rad za radom vymenovávať. Vo veľa veciach som musel ísť v tejto vláde do kompromisov. Ale zoberte si naše košické programové tézy – a ja som to vyčísľoval – len pár percent nám chýba k naplneniu všetkých tých téz. Paušálne výdavky živnostníkov, ktoré považujem za osobnú vec. Bojujeme za niektoré zmeny v sociálnych oblastiach. Ale SNS je zrelá, aby na budúci rok prišla s novým programom. Už s víziou toho, že časť budeme napĺňať v tejto vláde. A časť budeme napĺňať po roku 2020. Podľa toho, aký silný mandát nám dajú voliči. Ja sa snažím nesklamať 8,6 percenta voličov, ktorí nás volili v týchto parlamentných voľbách. A, samozrejme, snažím sa získať dôveru ďalších voličov. Preto musím pomenovať nové horizonty, s tými predstúpim pred ľudí.

Kto bude pripravovať nový program?

Sadnem si na to s vedením strany. Dnes sa mi robí lepšie, lebo sa už odborníci nehanbia hlásiť k SNS. Prvý program sme robili partia nadšencov, teraz pripravíme oveľa komplexnejší program, viac by sme chceli napríklad rozvinúť priority v sociálnej oblasti. Tam cítime aj dobrý prienik s dominantnou stranou v koalícii. Samozrejme, nezabudneme na podnikateľský sektor… Ja budem vždy hovoriť o potrebe pravidiel fungovania štátnych spoločností, a silnejšej ruke štátu. V kombinácii toho, čo dnes vedenie SNS má, si myslím, že v priebehu budúceho roka sme schopní na našom programovom sneme určiť novú víziu SNS.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Britská vláda nepredpokladá, že ME sa uskutočnia len v Anglicku a Škótsku

0 icon

Londýn 26. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Britská vláda reagovala zdržanlivo na informácie, podľa ktorých by sa futbalové EURO 2021 mohlo uskutočniť len v Anglicku a Škótsku. "Sú to iba špekulácie," cituje agentúra dpa slová hovorcu premiéra Borisa Johnsona. "Ako bude turnaj vyzerať, je vecou UEFA. Koncentrujeme sa na zápasy, ktoré…

Budaj: Peniaze na obnovu rodinných domov môžu získať tisícky rodín

0 icon

Bratislava 26. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Peniaze na komplexnú obnovu rodinných domov z európskeho plánu obnovy budú môcť podľa ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽANO) získať tisícky slovenských rodín. „Moja pôvodná ambícia bola, aby išlo o podporu 100.000 rodinným domom. To by si vyžadovalo miliardu eur. Nakoniec to nebude…

Prominentný právnik Robert Kennedy vyhral spor s mestom New York, ktoré žiadalo PCR testy pre účasť žiakov v škole

0 icon

New York 26. februára 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Keď New York túto zimu zaviedol povinné testovanie ako podmienku účasti detí v škole, Robert F. Kennedy, synovec amerického prezidenta John F. Kennedyho, ho súdne napadol a spor vyhral Robert Kennedy, ktorý donedávna bojoval proti korporáciam poškodzujúcim životné prostredie, pred časom založil…

Vláda vyhlásila nový núdzový stav od 28. februára, platiť bude mesiac

0 icon

Praha 26. februára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Česká vláda vyhlásila v piatok pre zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu v krajine nový núdzový stav. Platiť bude od 28. februára do 28. marca, informoval spravodajský portál iDNES.cz Stalo sa tak bezprostredne po tom, ako dolná komora parlamentu, Poslanecká snemovňa, zamietla žiadosť…

Premiér ku špekuláciám o tvrdom lockdowne: Fabriky sa napriek aktuálnej epidemickej situácii zatvárať nebudú

0 icon

Bratislava 26. februára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Fabriky na Slovensku sa napriek aktuálnej epidemickej situácii zatvárať nebudú. Na sociálnej sieti to potvrdil premiér Igor Matovič. Ako dodal, žiadne návrhy v súvislosti s niekoľkodňovými rokovaniami s vedcami, síce podľa dohody nemali komunikovať predtým, ako sa s nimi stotožnia všetky koaličné strany,…

Šéf väzenskej služby sa zaručil za bezpečnosť Navaľného

0 icon

Moskva 26. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Moscow City Court)   Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj je v trestaneckej kolónii, kde si odpykáva vyše dvojročný trest, v bezpečí a jeho zdravie a život tam nie sú nijako ohrozené. Tvrdí to šéf ruskej Federálnej služby pre výkon trestu (FSIN) Alexandr Kalašnikov "Garantujem, že tu…

Vedci vysvetlili, prečo sú hrozienka škodlivejšie ako čerstvé hrozno

0 icon

Španielsko/Moskva 26. februára 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot video/Youtube)   Vedci zo Španielskej federácie výživy poukázali na negatívny dôsledk nadmernej konzumácie hrozienok pre ľudský organizmus Podľa odborníkov sú prospešné vlastnosti hrozienok a čerstvého hrozna podobné, počas procesu sušenia sa však živiny ovocia stávajú koncentrovanejšími. "Počas procesu sušenia strácajú hrozienka niektoré vitamíny, ako je…

Bučková trvá na tom, aby hygienici zohľadňovali zraniteľné postavenie obyvateľov marginalizovaných komunít

0 icon

Bratislava 26. februára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková trvá na tom, aby hygienici pri prijímaní opatrení a postupov maximálne zohľadňovali zraniteľné postavenie obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít (MRK). Opatrenia majú byť podľa nej v súlade s dodržiavaním ľudských práv deklarovaných v medzinárodných záväzkoch a…

Kanada schválila vakcínu od firmy AstraZeneca

0 icon

Toronto 26. februára 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Kanadské ministerstvo zdravotníctva v piatok schválilo vakcínu proti koronavírusu od firmy AstraZeneca. Dostupná bude ľuďom vo veku od 18 rokov. V Kanade sa už očkuje vakcínami od spoločností Pfizer a Moderna Niektoré krajiny vrátane Francúzska vakcínou od AstraZeneca očkujú iba ľudí mladších ako 65…

Orwellovčina, ktorú pred 5 rokmi zastavil Danko, sa vracia. Systém na monitorovanie vozidiel a automatické vyberanie pokút za prekročenie rýchlosti che súčasná vláda do roka zaviesť do praxe

0 icon

Bratislava 26. februára 2021 (HSP/Foto:Screenshot)   Kamery a radary pozdĺž ciest, za každé prekročenie rýchlosti automaticky zaslaná pokuta, takto si predstavuje budúcnosť cestnej premávky na Slovensku policajný prezident nominovaný ešte Pellegrinim, Peter Kovařík. Podporu našiel aj u ministra vnútra Mikulca Už v roku 2016 malo vtedajšie vedenie rezortu vnútra rozbehnutý…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Svetová banka signalizovala začiatok „pandémie“ 3. marca 2020, predstaviteľ WHO navrhol „pandémiu“ 11. marca ... ROTHSCHILDOVIA PATENTOVALI BIOMETRICKÉ TESTY COVID-19 V ROKOCH 2015 a 2017

0icon

Čím viac sa ponoríme do príbehu „pandémie COVID-19“, tým viac sa dozvedáme zaujímavé veci. 18. októbra 2019 sa uskutočnilo „pandemické cvičenie“ podujatie 201, ktoré usporiadala Univerzita Johnsa Hopkinsa za účasti Nadácie Billa a Melindy Gatesových a Svetového ekonomického fóra (WEF). V januári 2020 sa na summite WEF v Davose diskutovalo…

Marek Brna

Zlatý Smer, zlatý Fico!

0icon

Táto vláda ma doháňa k schizofrénii. Viackrát som na tomto fóre v ostatnom čase kritizoval Smer SD. No dnes je to už inak, dnes na nich spomínam v dobrom. To boli časy! To tu bol ešte aký taký poriadok, aký taký systém. Aký bol Robert Fico, taký bol, ale táto…

Radovan Hrádek

License to kill

0icon

Určite všetci poznáte filmy z J. Bondom, agentom 007, ktorý má udelenú tzv. licence to kill. Inými slovami môže v rámci svojho poslania na nejakej akcii aj zabíjať a nič sa mu nesmie stať. Takéto licencie nie sú ničím výnimočným. Aj v minulosti, za kráľa Ľudovíta XIV., sa takéto licencie…

Slavěna Vorobelová

Matovič vinný či nevinný?!

0icon

V posledných dňoch sa do príbehu strašenia covidom-19 a štvania obyvateľstva proti Ruskej federácii pridal prvok s názvom vakcína - Sputnik V. Pre racionálne zmýšľajúcich vakcína proti covidu bez národnosti a pre nepríčetných geopolitická zbraň putinizmu. Preložené do slovenčiny, pre bežného občana je to jedno z riešení ako sa konečne…

Pavel Polák

Mutanti

0icon

Neviem presne, čo obsahujú očkovacie látky od spoločností Pfizer/Biontech a Moderna, nie som virológ ani biochemik. Ale jedno viem iste. Nie sú to vakcíny. Ten názov sa používa len preto, že ľudia na celom svete vakcínam dôverujú...každý z nás bol v minulosti vakcinovaný proti niektorým chorobám. Pre spresnenie pred tromi rokmi som sa…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10 dôvodov, prečo je prilba naozaj dôležitým ochranným prvkom

0 icon

Je viac ako jasné, že prilby majú svoje opodstatnenie, či už v športe alebo na stavbe. Napriek tomu si dovolíme opäť zdôrazniť, že nasadiť si prilbu na hlavu je to najlepšie, čo môžeš urobiť! Neboj sa, momentálne ti nič nehrozí, keďže sedíš doma za počítačom (keď to čítaš z mobilu,…

Záhadná krajina Vinland a mapa Vikingov

0 icon

Prinášame vám ďalší zaujímavý článok z dielne našej redakcie, kde sa spoločne pozrieme na záhadnú krajinu Vinlad, ktorá je označená na pergamene popri Islande a Grónsku. Po objavení v roku 1957 mapu získal magnát Paul Mellon (žil a pôsobil v rokoch 1907 až 1999), ktorý ju následne daroval Yalovej univerzite v USA. Odborníci o dôveryhodnosti mapy…

Anneliese Michelová a jej záhadná smrť: 1. časť

0 icon

Bola Anneliese Michelová posadnutá alebo usmrtená z nedbanlivosti? Zvláštny prípad mladej Nemky zo 70. rokov minulého storočia otriasol verejnosťou. O niekoľko desaťročí neskôr sa jej príbeh stal námetom pre film V moci diabla. Prinášame dvojdielnu sériu článkov o Anneliese. Na oficiálnej webovej stránke Vatikánu (www.vatican.va) sa píše: „Keď cirkev ako inštitúcia verejne požiada v mene…

10 dôvodov, prečo by si nemal psa nechávať hrať sa v blate

0 icon

Pes je najlepším priateľom človeka, ale zdá sa, že tieto šteniatka tak trocha podlomili dôveru svojich pánov. Pýtaš sa prečo? Nasledujúcich 10 veselých fotografií zo stránky Bored Panda ťa presvedčí o tom, že najlepším priateľom psa nie je človek ale blato! Tieto smiešne fotografie ti určite na tvári vyvolajú úsmev.…

10 domov v Belgicku, ktoré sú také škaredé, až je neuveriteľné, že vôbec existujú

0 icon

Vďaka blogerovi Hannesovi Coudenysovi a samozrejme aj samotným architektom sa Belgicko stalo notoricky známou krajinou pre svoje bizarné budovy. V roku 2012 sa Coudeny rozhodol začať dokumentovať zvláštnosti belgickej architektúry na Instagramovom účte s názvom „Ugly Belgian Houses“, alebo teda po našom "Škaredé domy v Belgicku", ktorým dáva belgické výtvory do povedomia nadšencom…

Vo svete IT

Pred viac ako 50 rokmi sa z Mesiaca stalo „golfové ihrisko“: Kto urobil prvý odpal?

0 icon

Väčšina golfistov vie, že je najlepšie vyhnúť sa piesočným pasciam na ihrisku. Astronaut americkej NASA, Alan Shepard však nemal veľmi na výber, keď sa rozhodol zahrať si golf na povrchu Mesiaca, našej prirodzenej družice, píše portál Space. Táto historická udalosť sa odohrala pred 50 rokmi, 6. februára 1971, krátko po…

Ako vznikajú nové planéty? Voda pravdepodobne zohrala väčšiu rolu, ako sme si doposiaľ mysleli

0 icon

Vedci z University of Copenhagen nedávno potvrdili teóriu o tom, ako vznikajú nové planéty. Počítačové simulácie im ukázali, že planéty v našej sústave vznikli nabaľovaním drobných čiastočiek prachu a ľadu, píše portál EarthSky. Vedci zároveň tvrdia, že voda bola bežným komponentom pri vzniku planéty. Voda je základom pre život a…

Príde nový Redmi K40 aj do Európy?

0 icon

Spoločnosť Redmi, patriaca pod krídla čínskeho giganta Xiaomi, len nedávno predstavila svetu nových „zabijakov“ vlajkových lodí od prémiových výrobcov. Nová séria Redmi K40, ktorá prináša najmodernejšie a najvýkonnejšie technológie na trhu za neuveriteľne nízku cenu, sa takmer nepochybne stane veľkým hitom a to najmä v domácej Číne. Vývoz zariadení do…

Neprehliadajte možnosť synchronizácie Chromu medzi počítačom a smartfónom. Pozrite sa, ako túto funkciu nastavíte!

0 icon

V prípade, ak používate viacero zariadení súčasne, tak jednou zo skvelých funkcií je synchronizácia údajov naprieč nimi. Hoci nie každá aplikácia ponúka túto možnosť, tak to nie je prípad internetových prehliadačov. Aktuálne jedným z tých vôbec najrozšírenejších prehliadačov je Chrome, a práve preto vám prinášame nižšie postup, krok za krokom,…

Mali by sa zdaňovať roboty, ktoré zoberú ľudom prácu?

0 icon

Aktuálna prebiehajúca pandémia mení svet naokolo nás vo viacerých oblastiach života. Jednou z nich je aj práca, s ktorou sa spája automatizácia, či robotizácia prace. Bezpochyby posledných 12 mesiacov zintenzívnilo proces automatizácie a digitalizácie mnohých pracovných činností. Mnohí však tieto procesy vidia ako ničenie pracovných pozícií, na ktorých  pracujú ľudia.…

Armádny Magazín

Generál má byť pokojný, nevyspytateľný, nestranný a musí sa vedieť ovládať

0 icon

Slovensko, 26. február 2021 (AM) - Pokračujem 11. časťou z trinástich zo seriálu múdrostí staročínskeho Majstra Sun. Tento originálny autorský preklad z roku 1996 poskytujem pre Inštitút sociálno-ekonomických otázok, pre Armádny magazín  a pre všetky médiá, presadzujúce slobodu slov

Bude rýchlejší ako Armata. Aký nový tank vyvíjajú v Rusku

0 icon

Rusko, 26. februára 2021 (AM) – Na základe unifikovanej pancierovanej platformy Bumerang sa plánuje vyvinúť prvý ruský kolesový tank. Charakteristiky perspektívneho podvozku na ňom umožňujú montovať komplex zbraní s rovnakým kanónom s hladkým vývrtom hlavne, aký má samohybné delo Sprut-SD, v

Turecký admirál: USA tlačia Turecko do akcií proti Rusku

0 icon

Turecko, 26. februára 2021 (AM) - USA podnecujú Turecko, aby podniklo kroky proti Ruskej federácii, a logika tureckých úradov, ktoré sú k tomu ochotné, je nepochopiteľná, povedal agentúre RIA Novosti Cem Gürdeniz, turecký námorný admirál vo výslužbe, v rámci komentáru k rea

Ruský Su-57 Felon vzlietol s nadzvukovou zbraňou

0 icon

Rusko, 26. februára 2021 (AM) - Už je zjavné, že Rusi prebrali "leadership" vo vývoji a výrobe zbraní (nehovoríme o množstve predaných zbraní kde suverénne vedie USA). Spočiatku brali Putinove deklarácie ako len vytváranie ilúzie pre západných analytikov. Avšak zverejnené testovanie v realných podmienkach posadilo tých istých analytikov na zadok a…

Divoký západ: Nové modely revolverov Uberti pre zbojníkov aj pre mužov zákona

0 icon

USA, 26. februára 2021 (AM) - Modely revolverov Uberti Hardin a Teddy sú výrobkom severoamerickej pobočky talianskej spoločnosti Uberti USA, ktorá rozširuje slávnu sériu replík revolverov Uberti Outlaws & Lawmen.   Dejiny starého Západu postavili proti sebe hrdinov a strelcov v boji o kontrolu nad rozširujúcimi sa hranicami. Uberti U

Svetlo sveta

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

0 icon

Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

Používanie učebníc „Láske sa treba učiť“ je na území arcidiecézy i naďalej zakázané

0 icon

„Napriek tejto zmene, prezentovanej Mons. Mariánom Chovancom, musím, žiaľ, opätovne zdôrazniť moje negatívne stanovisko a vyjadriť tak moje presvedčenie, že tieto učebnice nie sú vhodné ani ako pomôcky katolíckych pedagógov a rodičov pre sexuálnu výchovu detí predškolského veku, ani ako učebnice pre žiakov katolíckych škôl. Preto som sa rozhodol potvrdiť…

Svätý Peter – Prvá hlava a základ Cirkvi

0 icon

Jeho pôvodne meno bolo Šimon, ale podľa evanjelistov Ježiš mu dal prezývku Kéfa, po aramejsky Kefas, po grécky Πέτρα  (v mužskom rode Πέτρος), čo znamená skala. Bol synom Jonáša a pochádzal z mestečka Betsaida, kde sa živil ako rybár. Keď sa ako mladý muž oženil, presťahoval sa aj s bratom Andrejom o niekoľko kilometrov ďalej…

V Devíne sme si uctili svätých Cyrila a Metoda

0 icon

V nedeľu 14. februára 2021 uplynulo 1152 rokov od smrti Konštantína – sv. Cyrila. Riaditeľka Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave Inna V. Kuznecova, predsedníčka občianskeho združenia Cyrilometodiada Daniela Suchá spolu s Mons. Mariánom Gavendom si uctili svätých solúnskych bratov položením kvetov k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali