Danko: Chcem poslať na politický dôchodok tých, čo sa nevedia v Národnej rade správať

Bratislava 11. apríla 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)

 

Nový predseda parlamentu Andrej Danko volá po zmenách

Národnú radu SR chce priblížiť ľuďom. Volá po zmenách, ktoré by zabezpečili súťaž štandardných strán. Neštandardné a nesystémové strany neschvaľuje, ale rešpektuje, že sú v parlamente. Jedným z jeho cieľov je poslať na politický dôchodok tých, ktorí sa v národnej rade nevedia správať. Aj o tom hovoril nový predseda parlamentu Andrej Danko v rozhovore pre TASR.

Na snímke predseda NRSR Andrej Danko
Na snímke predseda NRSR Andrej Danko

 

Ste iba pár dní predsedom parlamentu. Čo vás prekvapilo, keď ste do funkcie nastúpili?

Je to veľký prejav úcty a beriem to ako veľkú výzvu. Musím si zvykať na všetky honory, tie ma asi najviac zaskočili.

 

Čo chcete, aby po vás v parlamente zostalo?

Chcem, aby po mne zostala komplexne funkčná Národná rada Slovenskej republiky. Aby ľudia cítili, že je to ich Národná rada. Aby aj Bratislavský hrad bol miestom, kde sa budú ľudia dobre cítiť. Chcem pripraviť veľa prekvapení pre funkčnosť Národnej rady aj z hľadiska imidžového, aj funkčnosti.

 

Môžete byť konkrétnejší?

Chcem napríklad, aby boli najbližšie vianočné trhy na Bratislavskom hrade.

 

Takýmto spôsobom chcete ľuďom priblížiť parlament a jeho priestory?

Áno. To sú všetko priestory a miesta, kam sa majú ľudia dostať. A v parlamente sa chcem pozrieť na podmienky a prácu novinárov. Na možnosti návštev. Aby mali školy možnosť navštevovať systémovo Národnú radu.

 

Prehliadky aj pre školy sa bežne konajú. Čo nie je celkom prístupné, sú priestory výborov. Väčšina výborov má byť pritom verejná, ale nemožno sa tam dostať bez sprievodu. Ak sa sprievodu nedovoláte, nedostanete sa tam. Otvoríte ich?

Nikde vo svete nie je slobodný prístup k poslancovi do kancelárie. Všade vo svete platia pri týchto veciach režimové pravidlá. Nikde vo svete si nemôžete vojsť ako novinár slobodne do poslaneckého klubu, alebo odchytávať poslancov ľubovoľným spôsobom v priestoroch, ktoré sú vyhradené na činnosť Národnej rady.

 

Nehovorím o kancelárii poslanca, ale o výboroch, ktoré majú byť verejné.

Je tam limit pre verejnosť aj novinárov z hľadiska technických možností. Tam, kde to bude možné, sa budeme snažiť vyjsť v ústrety.

 

Takže je možné, že tie priestory, ktoré sú dnes zamknuté, otvoríte?

Hovorím, že sa oboznamujem s opatreniami a budeme informovať, ako zlepšíme podmienky novinárskej práce.

 

Hovoríte často o zlepšení politickej kultúry. Ako to chcete urobiť? Vašim predchodcom sa to asi nepodarilo, keďže o tejto potrebe hovoríte aj vy.

Nemôžem zmeniť niekoho, kto je nastavený na agresivitu, hulvátstvo, xenofóbiu, rasizmus. Môžem toho človeka politicky odstaviť tým, že sa na tú úroveň nedám stiahnuť. Mám bohaté skúsenosti s čistením vzťahov v SNS. Mojím cieľom je poslať na politický dôchodok tých, ktorí nevedia, ako sa v Národnej rade majú správať.

 

To sú ktorí?

Tí, ktorí sa v Národnej rade radi predvádzajú exhibicionizmom, presadzujú marketingové typy politík, neštandardné politické strany. Slovensko prechádza zvláštnou dobou. Máme parlamentnú demokraciu, ale politici sa tak odtrhli od ľudí, že ľudia začali voliť nesystémové subjekty, ktoré sú len marketingové a nevedeli by riadiť štát. Musíme zmeniť systém súťaže politických strán, zákon o politických stranách. Aby nebolo možné skúpiť do týždňa dve politické strany, mať stranu so štyrmi ľuďmi, xenofóbnu stranu. Dnes môže súťažiť s politickou stranou zo dňa na deň ktokoľvek, kto uvádza ľudí do omylu.

 

Ako konkrétne chcete zmeniť zákon?

Lotyšsko má zákon, ktorý hovorí, že kandidovať vo voľbách môže len politická strana, ktorá ma aspoň 500 členov. Musí mať jasné transparentné nakladanie s financiami. Alebo, viete si predstaviť, že by niekto v Rakúsku zo dňa na deň založil stranu, kúpil ju a dostal sa do parlamentu? Tam medzi sebou súťažia štandardné staré politické strany. Lebo to je stabilita štátu. Nesystémové strany nevedia riadiť štát.

 

Napríklad OĽaNO, s ktorou máte problém pre neexistujúce štruktúry, je v parlamente druhé funkčné obdobie a jej poslanci prinášali návrhy v prospech ľudí, hoci štruktúry hnutie nemá. Nie sú pre ľudí dôležitejšie návrhy zákonov a riešení a nie štruktúry?

OĽaNO má štyroch členov, z toho dvaja sú rodinní príslušníci. Viete si predstaviť, že by som si dal na kandidačnú listinu svoju rodinu, čo by so mnou urobili médiá? Viete si predstaviť, že by 150 eg riadilo parlament? Že by bolo možné riadiť štát? Pojmy ako stranícka disciplína nie sú žarty. OĽaNO môže fungovať ako opozičná strana, ale z hľadiska fungovania v stabilnej vláde je veľmi slabým prvkom.

 

Pokiaľ ide o stabilitu, aj vo vašej koalícii je strana Sieť, ktorá nedokázala v parlamente zriadiť klub a odchádzajú jej ľudia…

Strana Sieť mala svoje štruktúry, má svoj počet poslancov, je to vždy politická strana, ktorá má svoje mechanizmy, procesy. Nie je to strana, v ktorej je zabetónovaný predseda.

 

Takže toto vám stačí? Strana nemusí prichádzať s riešeniami pre ľudí, stačí, že má štruktúry a mechanizmy…

Musí prichádzať s návrhmi. Ale strana je predsa malým štátom. Strana nemôže byť eseročka jedného človeka, ktorý si v strane môže robiť, čo chce.

 

Ako predseda Národnej rady máte byť prvý medzi rovnými, mali by ste byť predsedom pre všetkých. Ale z vašich vyjadrení je zrejmé, že máte rôzny postoj k štandardným a neštandardným poslancom. Ako budete pôsobiť ako prvý medzi rovnými?

Rešpektujem každého, kto bol do parlamentu zvolený. Ľudia sa naučili politické strany a staré štruktúry nenávidieť, pretože ich nebolo možné meniť. Musíme sa pevne vrátiť k systému fungovania politických strán. Pretože potom prídu strany, ktoré budú také nesystémové, že nebude možné zostaviť vládu a nebude možné riadiť štát. Svojím vystupovaním som ukázal, že rešpektujem každý subjekt, zvolený do Národnej rady. V Národnej rade už teraz by sa mali presadzovať len legislatívne návrhy.

 

Čiže budete hlasovať aj za návrhy poslancov ĽSNS?

Každý poslanec hlasuje podľa slobodnej vôle, svedomia, presvedčenia. Nie som veštec, neviem povedať, za aké návrhy budem hlasovať. Ešte neviem, aké budú prichádzať.

 

V minulom volebnom období sa pripravil kódex poslanca, ktorý mal upraviť spávanie poslancov. Budete chcieť prijať takýto kódex?

Či máte etický kódex alebo nie, svojím správaním a komunikáciou môžete nastavovať pravidlá. Moje úsilie bude, aby Národná rada nebola teátrom makiet, urážok, nosenia zbraní. To bude cieľ. Ďalej, pokiaľ budem predseda Národnej rady a nejaký poslanec si založí novú stranu, osobne budem chodiť vypínať tlačové konferencie, kto si v parlamente bude robiť tlačovky za stranu, ktorá do parlamentu nebola zvolená. Ak to budú robiť nezávislí poslanci, v pohode. Ale žiadne bannery strán, ktoré sa do parlamentu nedostali. Nemá to tam čo robiť.

 

Hovoríte aj o majetkových priznaniach. Pripustili ste, že verejní funkcionári by mali podávať prísnejšie priznania. V minulom volebnom období také zmeny neprešli, hoci návrh je pripravený a zhodli sa na ňom strany, ktoré sú aj dnes v parlamente a vo vláde. Budete svojich partnerov tlačiť do zmeny zákona, ku ktorej sa pred rokmi zaviazali?

Budem mať záujem, aby sa prísnejšie majetkové priznania presadili. Nepoznám návrh, ktorý pripravila pracovná skupina. My máme vlastný návrh, ktorý sa týka každého občana na Slovensku, ktorý má majetok nad 500.000 eur. Nie som zástancom šitia zákonov na konkrétnu profesiu. Každý, kto má majetok nad 500.000 eur, má vedieť zdokladovať ho.

 

Prečo by sa to malo podariť presadiť vám, keď to neurobil Smer-SD, ktorý vládol sám a potreboval len pár hlasov opozície? S tou sa na návrhu dohodol, ale nakoniec od neho odstúpil a predložil iný.

Vždy musíme mať svoje sny.

 

Spýtam sa inak. Vidíte reálne, že budú v tomto volebnom období majetkové priznania prísnejšie? Veríte, že vám to Smer podporí?

Ešte stále kreujeme programové vyhlásenie vlády. Bude to téma.

 

Chcete riešiť aj zákon o preukazovaní pôvodu majetku. Opäť zákon, ktorý presadil Smer a opozícia ho označovala za bezzubý a tvrdila, že nepostihne žiadnu veľkú rybu. Veríte, že vaši koaliční partneri budú mať záujem prijať zákon, ktorý by bol účinný a postihoval by vinníkov?

Verím, že spoločnosť sa posunie. Ukazuje sa, že treba prijať opatrenia a je vôľa koaličných partnerov posunúť to ďalej, aby sme zabránili korupčným škandálom.

 

Otázkou sú aj ústavní sudcovia, ktorí na Ústavnom súde chýbajú. Prezident niektorých odmietol vymenovať, nerozhodol ani o Laššákovej a Mamojkovi. Dokonca žiadal aj nové voľby. Vyhlásite nové voľby?

S pánom prezidentom sme sa stretli. Hovoril som, že ústavnými sudcami by mali byť ľudia, ktorí sú elitou, majú skúsenosti, mala by to byť česť. Nemali by sme ich oslovovať po rôznych podnikoch, družstvách. Celá situácia okolo spolitizovania voľby kandidátov na ústavných sudcov neprospieva ani Ústavnému súdu ani štátu. Takže sa musíme zamyslieť nad mechanizmami aj nad výberom kandidátov. Je úlohou koalície, aby sme elitu sudcov dostali na Ústavný súd.

 

Patria tam aj pani Laššáková a Mamojka?

Pani Laššáková je skúsená z riadenia Národnej rady, nepoznám jej právnickú prax. Mojmír Mamojka bol môj profesor na vysokej škole. Napĺňajú kredit odbornosti. Ale je na zvážení, do akej miery sú to politické nominácie.

 

 

Je možné, že v dohľadnej dobe vypíšete voľby kandidátov na sudcov Ústavného súdu, ktorí chýbajú?

Čaká nás programové vyhlásenie vlády, potom dovolenie výborov. Myslím si, že toto sú otázky, ktoré môžu byť do leta na pretrase. Ústavný súd je takmer nefunkčný, takže bude dôležité nájsť konsenzus medzi predstavami prezidenta a národnej rady.

 

Ako budete riešiť bezpečnosť v parlamente? Hovorili ste, že zbrane si neželáte.

Keď začneme na vstupe kontrolovať poslancov, patríme do rozvojových krajín. Ale sú sprísnené bezpečnostné opatrenia aj v súvislosti so zvýšeným bezpečnostným stupňom kvôli terorizmu.

 

V minulom volebnom období sa zdalo, akoby bol parlament podriadený vláde. Odsúvalo sa hlasovanie aj rokovanie podľa toho, ako to vyhovovalo vláde, hoci plány boli pôvodne iné, ministri často nechodili na Hodiny otázok zodpovedať otázky poslancov. Opozícia hovorila o arogancii moci.

Parlament nie je podriadený a nebude podriadený, kým budem predseda parlamentu. Nevidím dôvod, aby mal parlament takúto pozíciu. Bola by to urážka ústavnosti. Ale súčinnosť vlády s Národnou radou je nevyhnutná.

 

Budete pokračovať v praktikách z minulosti, keď sa na parlamentný balkón nedostali napríklad kriticky naladené sestričky a učitelia, ale miesta obsadili vybraní dôchodcovia a študenti?

Pokiaľ prídu do Národnej rady ľudia, ktorí chcú pozorovať rokovanie a nenarúšať jeho priebeh, nevidím dôvod, aby sme im obmedzovali prístup a manipulovali. Mám však vážny problém s maketami, transparentmi, vykrikovaním.

 

Ale to asi zakázať nemôžete.

Veľmi poctivo si prejdem rokovacie poriadky okolitých štátov. Pokiaľ to demokratické inštitúty v okolitých štátoch umožňujú, budem tie makety trhať aj sám.

 

Budete presadzovať zriadenie parlamentnej stráže, ktorá by mohla napríklad vyviesť z rokovacej sály neprispôsobivého poslanca?

Sú to procesné veci, ktoré budeme riešiť za pochodu.

 

Ako chcete vrátiť ľuďom dôveru voči politikom?

Budem donekonečna vysvetľovať, že sa dá aj inak ako s nesystémovými stranami. Dá sa komunikovať, riešiť problémy. Nie je to všetko len o kričaní a pudoch.

 

Neprispieva k nedôvere ľudí v politikov aj to, keď sa im tají napríklad koaličná zmluva?

To je umelá téma. V koaličnej zmluve nie sú žiadne podniky. Je to párstránková zmluva hovoriaca o našich mechanizmoch, stretávaniach. Keby bolo len na mne, nemám najmenší problém so zverejnením. Obsahuje nedôležité veci. Žiadne obmedzenia či diktát poslancov. Sú tam len veci o mechanizmoch, ktoré nám majú pomáhať predchádzať sporom.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Pri streľbe v Plzenskom prišiel o život muž a páchateľ spáchal samovraždu

0 icon

Praha 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Jedna osoba prišla o život v nedeľu večer pri streľbe v Plzenskom kraji. Páchateľ sa po tomto čine obesil. Informovali o tom spravodajské servery iDnes.cz a Novinky.cz. Tragédia sa odohrala v Radějoviciach v Plzenskom kraji. Na mieste podľa Noviniek.cz zasahovali v nedeľu podvečer policajti…

Sudca Šamko ku novele Trestného zákona: “Ide o bizarný po­kus o za­ve­de­nie cen­zú­ry na iné ná­zo­ry. Treba to rázne odmietnuť”

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Sudca Krajského súdu v Bratislave JUDr. Peter Šamko, ktorý sa dostal do povedomia verejnosti napríklad tým, že zverejnil celý prepis komunikácie Mariána Kočnera v aplikácii Threema, označil novú skutkovú podstatu šírenia dezinformácie, ktorú v novele Trestného zákona navrhuje ministerka spravodlivosti Kolíková, za zavedenie…

Taliansko sprísňuje podmienky vstupu na podujatia v krajine

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Gregorio Borgia)   S platnosťou od pondelka 6. decembra sa v Taliansku bude na všetky kultúrne a spoločenské podujatia vyžadovať len takzvaný zosilnený COVID certifikát Európskej únie (EÚ), ktorý bude potvrdzovať výlučne zaočkovanie alebo prekonanie ochorenia COVID-19. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR)…

Poslanci by mali budúci rok stráviť v pléne minimálne 84 dní

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Poslanci Národnej rady SR (NR SR) by mali v budúcom roku v rámci riadnych schôdzí stráviť v pléne minimálne 84 dní. Vyplýva to z harmonogramu schôdzí NR SR na rok 2022. Je však pravdepodobné, že tých dní bude viac, keďže opozícia avizuje zvolávanie…

Významný predstaviteľ venezuelskej opozície ohlásil odchod z funkcie

0 icon

Caracas 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Významný predstaviteľ venezuelskej opozície, Julio Borges, ktorý v dočasnej vláde Juana Guaidóa podporovanej Spojenými štátmi zastáva funkciu ministra zahraničných vecí, v nedeľu ohlásil, že odchádza zo svojho postu. Tento krok ešte viac oslabí už i tak roztrieštenú opozíciu, ktorá len pred dvoma týždňami utrpela…

Na predvolebnom mítingu francúzskeho pravicového kandidáta došlo k potýčkam

0 icon

Paríž 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Rafael Yaghobzadeh)   Počas prvého predvolebného podujatia francúzskeho krajne pravicového politika a prezidentského kandidáta Érica Zemmoura, ktoré sa konalo na predmestí hlavného mesta Paríž, došlo v nedeľu k zrážkam medzi jeho podporovateľmi a odporcami. Ľahké zranenie zápästia utrpel i samotný Zemmour, keď ho za ruku násilne…

QR kódy: sú našou novou identitou. A tiež naším novým biľagom. Uvedomujeme si, čo všetko to môže znamenať?

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (HSP/Foto:Pixabay)   Odrazu sú všade. Za krátky čas sme si na ne zvykli ako na samozrejmú súčasť sveta, ktorý nás obklopuje. Stali sa novými preukazmi našej identity. A ani nám neprišlo, že s nimi prichádza aj čosi, čo vlastne nemusí byť v poriadku Ako mravce v…

Mainstreamoví novinári sa už tešia do väzenia

0 icon

Bratislava 6. decembra (HSP/Foto: HSP - Andrej Mišánek)   Inak si neviem vysvetliť ich nadšenie z Kolíkovej nacistického zákona. S nadšením rozoberajú, či by Blaha šiel za svoje tvrdenia do väzenia na 5, alebo rovno na 10 rokov. Verím, že aj človek bez právnického vzdelania, dokonca si dovolím tvrdiť, že…

Heger: “Cestou z pandémie je povinné očkovanie pre osoby 60+”

0 icon

Bratislava 5. decembra 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Predseda vlády Eduard Heger dnes na sociálnej sieti zverejnil výzvu občanom, aby neprepadávali hnevu. "Kľúčom k zmene nie je búchanie do stola, ale preukazovanie úcty a rozhodnosť," uviedol Heger. Eduard Heger hovorí, že si uvedomil, že ak chceme na Slovensku zvládnuť pandémiu a ak…

Od Putina na Mikuláša: India začne vyrábať samopal Kalašnikov typu AK 203

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (HSP/thehindu/Foto:Screenshot video/Youtube)   Ako v sobotu potvrdili indické vládne zdroje, výbor indického kabinetu pre bezpečnosť definitívne schválil dohodu s Ruskom o výrobe viac ako 600 000 útočných pušiek typu AK-203 (Kalašnikov) v Indii Indický vládny zdroj uviedol, že: „V snahe poskytnúť veľkú podporu sebestačnosti v obrannej…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marek Brna

Referendum treba hlavne o vystúpení z EÚ

0icon

Už dávno presakujú kuloárne informácie, že pravdepodobne celý Brusel fičí na kokaíne. Po informáciách, že EÚ plánuje členským štátom nariadiť povinné očkovanie, sa v plnej nahote ukazuje, že to je ozaj diablov spolok. Tak v najzaočkovanejších krajinách už dlhšie zreteľne stúpajú počty infikovaných a úmrtí, čo jasne dokazuje, že

Jozef Slávik

Slovo k všetkým ľuďom dobrej vôle ...

0icon

Ľudstvo žije v súčasnosti vo veľmi hektickej dobe. Nie sú to len lokálne vojnové konfliky, násilné činy  radikálov, ale aj rôzne iné hrozby akou je preľudnateľnosť a obsencia dostatku potravín hlavne v krajinách tretieho sveta, nedostatok vody v niektorých tropických krajinách, radikálne zmeny klímy spôsobené ľudskou nenásitnosťou po pohodlnom živote,…

Marek Bičík

Zásterka pred vojnou, COVID – 19.

0icon

Už v predchádzajúcom blogu som predpokladal, že covid je vlastne tretia svetová vojna. Rád by som to možno poopravil. Covid sám nieje vojna, je to príprava na vojnu.   Zhromažďovanie vojsk na ruských hraniciach nemôže nevidieť len slepec alebo naivný človek. Nemôže to byť nič iné ako príprav

Marián Moravčík

Farebná revolúcia je pomaly minulosťou

0icon

Text kanadského politického analytika o tom, ako sa dá poraziť zvonku riadená a cez mimovládne organizácie režírovaná „farebná revolúcia“. Text, ktorý by počas „kuciakiády“ mohol pomôcť Robertovi Ficovi, ale verím, že e&sca

Boris Mesár

Admin Polície SR , prieskumník mužských ritných otvorov Púchovský ,klame až sa mu z huby práši ! 

0icon

A nie je to prvý krát !Toto nedávno uverejnil .     A toto je stanovisko M

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke turisti počas túry na Vrchpodžiar v Krivánskej Malej Fatre

Autor: TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Pri streľbe v Plzenskom prišiel o život muž a páchateľ spáchal samovraždu

0 icon

Praha 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Jedna osoba prišla o život v nedeľu večer pri streľbe v Plzenskom kraji. Páchateľ sa po tomto čine obesil. Informovali o tom spravodajské servery iDnes.cz a Novinky.cz. Tragédia sa odohrala v Radějoviciach v Plzenskom kraji. Na mieste podľa Noviniek.cz zasahovali v nedeľu podvečer policajti…

Sudca Šamko ku novele Trestného zákona: “Ide o bizarný po­kus o za­ve­de­nie cen­zú­ry na iné ná­zo­ry. Treba to rázne odmietnuť”

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Sudca Krajského súdu v Bratislave JUDr. Peter Šamko, ktorý sa dostal do povedomia verejnosti napríklad tým, že zverejnil celý prepis komunikácie Mariána Kočnera v aplikácii Threema, označil novú skutkovú podstatu šírenia dezinformácie, ktorú v novele Trestného zákona navrhuje ministerka spravodlivosti Kolíková, za zavedenie…

Taliansko sprísňuje podmienky vstupu na podujatia v krajine

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Gregorio Borgia)   S platnosťou od pondelka 6. decembra sa v Taliansku bude na všetky kultúrne a spoločenské podujatia vyžadovať len takzvaný zosilnený COVID certifikát Európskej únie (EÚ), ktorý bude potvrdzovať výlučne zaočkovanie alebo prekonanie ochorenia COVID-19. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR)…

Poslanci by mali budúci rok stráviť v pléne minimálne 84 dní

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Poslanci Národnej rady SR (NR SR) by mali v budúcom roku v rámci riadnych schôdzí stráviť v pléne minimálne 84 dní. Vyplýva to z harmonogramu schôdzí NR SR na rok 2022. Je však pravdepodobné, že tých dní bude viac, keďže opozícia avizuje zvolávanie…

Významný predstaviteľ venezuelskej opozície ohlásil odchod z funkcie

0 icon

Caracas 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Významný predstaviteľ venezuelskej opozície, Julio Borges, ktorý v dočasnej vláde Juana Guaidóa podporovanej Spojenými štátmi zastáva funkciu ministra zahraničných vecí, v nedeľu ohlásil, že odchádza zo svojho postu. Tento krok ešte viac oslabí už i tak roztrieštenú opozíciu, ktorá len pred dvoma týždňami utrpela…

Na predvolebnom mítingu francúzskeho pravicového kandidáta došlo k potýčkam

0 icon

Paríž 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Rafael Yaghobzadeh)   Počas prvého predvolebného podujatia francúzskeho krajne pravicového politika a prezidentského kandidáta Érica Zemmoura, ktoré sa konalo na predmestí hlavného mesta Paríž, došlo v nedeľu k zrážkam medzi jeho podporovateľmi a odporcami. Ľahké zranenie zápästia utrpel i samotný Zemmour, keď ho za ruku násilne…

QR kódy: sú našou novou identitou. A tiež naším novým biľagom. Uvedomujeme si, čo všetko to môže znamenať?

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (HSP/Foto:Pixabay)   Odrazu sú všade. Za krátky čas sme si na ne zvykli ako na samozrejmú súčasť sveta, ktorý nás obklopuje. Stali sa novými preukazmi našej identity. A ani nám neprišlo, že s nimi prichádza aj čosi, čo vlastne nemusí byť v poriadku Ako mravce v…

Mainstreamoví novinári sa už tešia do väzenia

0 icon

Bratislava 6. decembra (HSP/Foto: HSP - Andrej Mišánek)   Inak si neviem vysvetliť ich nadšenie z Kolíkovej nacistického zákona. S nadšením rozoberajú, či by Blaha šiel za svoje tvrdenia do väzenia na 5, alebo rovno na 10 rokov. Verím, že aj človek bez právnického vzdelania, dokonca si dovolím tvrdiť, že…

Heger: “Cestou z pandémie je povinné očkovanie pre osoby 60+”

0 icon

Bratislava 5. decembra 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Predseda vlády Eduard Heger dnes na sociálnej sieti zverejnil výzvu občanom, aby neprepadávali hnevu. "Kľúčom k zmene nie je búchanie do stola, ale preukazovanie úcty a rozhodnosť," uviedol Heger. Eduard Heger hovorí, že si uvedomil, že ak chceme na Slovensku zvládnuť pandémiu a ak…

Od Putina na Mikuláša: India začne vyrábať samopal Kalašnikov typu AK 203

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (HSP/thehindu/Foto:Screenshot video/Youtube)   Ako v sobotu potvrdili indické vládne zdroje, výbor indického kabinetu pre bezpečnosť definitívne schválil dohodu s Ruskom o výrobe viac ako 600 000 útočných pušiek typu AK-203 (Kalašnikov) v Indii Indický vládny zdroj uviedol, že: „V snahe poskytnúť veľkú podporu sebestačnosti v obrannej…

Podkasty

„V tejto republike médiá vládnu, majú obrovské kompetencie a žiadnu zodpovednosť.“ Ktoré médiá má na mysli člen výboru NR SR pre kultúru Dušan Jarjabek?

icon

Bratislava 5. decembra 2021 (HSP/Foto:) Na žiadosť Európskej komisie vypracoval rezort Natálie Milanovej súbor zákonov týkajúcich sa mediálneho prostredia, všetkých druhov médií aj autorského zákona. Dva z balíka zákonov sú už v parlamente. Podľa šéfky ministerstva kultúry vyvolá tento balík zákonov v praxi doslova „kultúrnu revolúciu“. Zvuk: Milanová Bývalá ministerka kultúry Jana Laššáková, dnes pod krídlami Hlasu-SD, si...

Liečiť covid vakcínami alebo tradične? Stret záujmov medicíny a biznisu?

icon

Bratislava 4. decembra 2021 (HSP/Foto:) Šéf Pfizeru Albert Bourla otvorene priznal, že očkovanie proti Covidu sa treťou dávkou nekončí. Ľudia ho budú musieť podstúpiť každoročne „po mnoho nasledujúcich rokov.” Snaží sa nás tiež presvedčiť, že 35-miliardový zisk firmy s tým nemá nič spoločné, motiváciou je láska. Na výčitku svetových zdravotných charitatívnych organizácií, že farmaceutickým spoločnostiam...

Zákon o smrti slobody a demokracie najviac ublíži alternatívnym médiám

icon

Bratislava 2. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Pred niekoľkými dňami, 27. novembra, sme povedali, že ministerky Milanová a Remišová chcú umlčať alternatívne médiá. Odozva bola veľmi veľká. Vybrali sme aspoň jeden z názorov „podčiarnikov“: „Sloboda, demokracia, ľudské práva, ľudská dôstojnosť a bezpečnosť vraj nemôžu byť rukojemníkmi nadnárodných korporácií. Asi v tom kláštore (poznámka: myslí sa na ubytovanie...

Výzva na generálny štrajk apeluje na všetkýh Rakúšanov, Nemcov, Čechov aj Slovákov

icon

Bratislava 1. decembra (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Už od leta sa najmä na sociálnych sieťach objavujú výzvy na generálny štrajk. A tak si povedzme, čo to ten generálny štrajk vlastne je. Je to štrajk zasahujúci všetky odvetvia alebo ich rozhodujúcu väčšinu. Jeho motívy sú politické, úsilie o odstúpenie vlády alebo o stiahnutie návrhu zákona, o ktorom sa...

Vydieranie v priamom prenose: veľká skúška charakteru našich seniorov

icon

Bratislava 30. novembra 2021 (HSP/Foto:SITA/Ľudovít Vaniher) Keď Remišová povedala, že očkovanie za každú cenu treba stimulovať, nečakali sme, že jej minister financií Igor Matovič vyhovie takmer v priamom prenose. Napriek vetu kolegov zo SaS-ky štát ústami Matoviča chce poskytnúť 500 miliónov eur prevádzkam, ktoré utrpeli škody počas pandémie, ale nie priamo. Peniaze sa k nim majú...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Referendum treba hlavne o vystúpení z EÚ

0icon

Už dávno presakujú kuloárne informácie, že pravdepodobne celý Brusel fičí na kokaíne. Po informáciách, že EÚ plánuje členským štátom nariadiť povinné očkovanie, sa v plnej nahote ukazuje, že to je ozaj diablov spolok. Tak v najzaočkovanejších krajinách už dlhšie zreteľne stúpajú počty infikovaných a úmrtí, čo jasne dokazuje, že

Jozef Slávik

Slovo k všetkým ľuďom dobrej vôle ...

0icon

Ľudstvo žije v súčasnosti vo veľmi hektickej dobe. Nie sú to len lokálne vojnové konfliky, násilné činy  radikálov, ale aj rôzne iné hrozby akou je preľudnateľnosť a obsencia dostatku potravín hlavne v krajinách tretieho sveta, nedostatok vody v niektorých tropických krajinách, radikálne zmeny klímy spôsobené ľudskou nenásitnosťou po pohodlnom živote,…

Marek Bičík

Zásterka pred vojnou, COVID – 19.

0icon

Už v predchádzajúcom blogu som predpokladal, že covid je vlastne tretia svetová vojna. Rád by som to možno poopravil. Covid sám nieje vojna, je to príprava na vojnu.   Zhromažďovanie vojsk na ruských hraniciach nemôže nevidieť len slepec alebo naivný človek. Nemôže to byť nič iné ako príprav

Marián Moravčík

Farebná revolúcia je pomaly minulosťou

0icon

Text kanadského politického analytika o tom, ako sa dá poraziť zvonku riadená a cez mimovládne organizácie režírovaná „farebná revolúcia“. Text, ktorý by počas „kuciakiády“ mohol pomôcť Robertovi Ficovi, ale verím, že e&sca

Boris Mesár

Admin Polície SR , prieskumník mužských ritných otvorov Púchovský ,klame až sa mu z huby práši ! 

0icon

A nie je to prvý krát !Toto nedávno uverejnil .     A toto je stanovisko M

TopDesať

Ruwenzori: Miesto, kde aj obyčajné rastliny majú gigantické rozmery. 2. časť

0 icon

Západné vetry vanú nad pariacimi sa dažďovými lesmi v povodí Konga a zbierajú vlahu. Pohorie Ruwenzori ich donúti stúpať vyššie a skondenzovať sa na dážď a kryštáliky ľadu. Výsledkom sú mraky, ktoré takmer ustavične zahaľujú vrcholky Ruwenzori. Ako správne tušíte, práve tento proces má za následok, že rastliny rastú do…

TOP15 dôvodov, prečo sa jednoducho nedá nemilovať Slovensko

0 icon

Veríš v lásku na prvý pohľad? Ak áno, tak potom by si mal čítať ďalej. Možno sa to bude zdať neuveriteľne, no tieto fotografie boli nafotené na Slovensku, v samotnom srdci Európy. Naša krajina má skutočne čo ponúknuť, príroda odhaľuje krásu všade, kam sa pozrieme. Či už si spravíš výlet medzi majestátne…

Pluckley je najstrašidelnejšia dedina v Anglicku, v ktorej sa oficiálne nachádzajú duchovia

0 icon

Malá a krásna dedinka s počtom obyvateľov približne 1000, ktorá sa nachádza v blízkosti Ashford v Kente. Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že je to typická anglická dedinka podobná všetkým iným, nedaj sa oklamať. Pluckley je najstrašidelnejšia dedina v celom Anglicku. Samotná obec je naozaj krásna a obklopená je…

Reálna podobizeň historických osobností: Tak vyzerali Bach či Nefertiti!

0 icon

V dobe, keď ešte neexistovali fotoaparáty, sa ľudia nechávali zvečniť maliarom na plátno. Nie každý maliar bol však natoľko talentovaný, aby dokázal človeka zobraziť do detailov presne. Alebo sa len ponáhľal alebo mal radšej abstraktné diela. Možno dostal príkazom obraz trocha vylepšiť. Doteraz sme podobizeň slávnych historických osobností mohli vidieť…

Čo ste nevedeli o jedle? Tepelná úprava jedál na 6 spôsobov

0 icon

Teplo vyvoláva v jedlách chemické a fyzikálne zmeny, vďaka ktorým sa stávajú mäkšími a stráviteľnejšími a zároveň sa z nich ľahšie uvoľňujú živiny. Pri tepelnej úprave potravín sa však niektoré živiny rozkladajú. Viete prečo a akým spôsobom sa jedlá tepelne upravujú? Pozrite sa na na prvý pohľad samozrejmé veci trošku…

Armádny Magazín

Posledná vojna NATO

0 icon

Rusko, 6.december 2021 (AM) – Čím viac Západ vybičováva hystériu okolo údajne blížiacej sa ruskej invázie na Ukrajinu, tým intenzívnejšie sa sami západní politici začínajú vrtieť na svojich mäkkých stoličkách.   Ako informovali nórske noviny „Verdens Gang“, vláda kráľovstva sa zrazu postavila proti rozmiestneniu vojenských

Kto si je istý, že pozná históriu generálov Lukina, Vlasova, Jefremova?

0 icon

Rusko, 6.december 2021 (AM) – Rusi majú nielen maršalov a generálov víťazstva, ale aj ústupov. Kam by ste zaradili generálov Michaila Fjodoroviča Lukina, Andreja Andrejeviča Vlasova a Michaila Grigorieviča Jefremova? Ako by ste oceňovali ich bojové schopnosti? Lebo na Veľkú vl

Ukrajina presunula na Donbas už 125-tisíc vojakov. Všetci obyvatelia Donecka dostanú ruské pasy

0 icon

Doneck, 6.december 2021 (AM) – Prezident Doneckej ľudovej republiky Denis Pušilin povedal, že všetci obyvatelia separatistami kontrolovaných území Doneckej oblasti na Ukrajine dostanú ruské pasy. Podľa Pušilina, ktorý v nedeľu vystúpil v Moskve, už viac ako 350 000 obyvateľov „DĽR“ dostalo ruské občianstvo. \"Každý ho dostane,\" povedal separatistický vodca o p

Americká rozviedka zistila termíny ruského „vpádu“ na Ukrajinu

0 icon

Rusko, 5.december 2021 (AM, Sputnik) – Americké výzvedné služby tvrdia, že Rusko plánuje vpád na územie Ukrajiny začiatkom roku 2022. Oznámila to agentúr

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Na snímke turisti počas túry na Vrchpodžiar v Krivánskej Malej Fatre

Autor: TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali