Čo sa v skutočnosti stalo minulý týždeň v Rusku? Skoro nič… iba Putin práve urobil jeden z najdôležitejších krokov k plne nezávislému Rusku

Moskva 7. júla 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)

 

Ruská federácia vyhlásila úplnú zvrchovanosť – aj takto sa dajú interpretovať výsledky minulotýždňového ruského referenda. Ríšske masmédiá si to akiste len náhodou neráčili všimnúť, ale to sotva niekoho prekvapuje

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Občania Ruskej federácie si minulý týždeň odsúhlasili zmeny v ústave. O čom tá zmena bola? Nebolo to nič viac a nič menej, než deklarácia skutočnej nezávislosti Ruska od vonkajšieho, diaľkového riadenia. Po tridsiatich rokoch fungovania na základe Jeľcinovej „vazalskej“ ústavy má Rusko ústavu naozaj zvrchovaného a plne nezávislého štátu.

Ľudia v dôležitých funkciách musia mať iba ruské občianstvo, nesmú mať trvalý pobyt ani účty a významné majetky v zahraničí. Žiaci prvého stupňa základných škôl majú počas vyučovania nárok dostávať bezplatne teplú stravu. Manželstvo je zväzok muža a ženy. Ruský národ a ruský jazyk hrá vo federácii štátotvornú úlohu. Nie je povolené spochybňovať a prekrúcať hrdinské obdobia histórie. Ruská federácia môže vyhlásiť nejaké územie za „federálny región“ s federálnou správou a nesmie sa vzdať akéhokoľvek svojho územia. Štát garantuje rast dôchodkov a sociálnej podpory, povinné sociálne poistenie a ďalšie sociálne benefity. A tak ďalej, a tak ďalej…

Výsledkom novo prijatých zmien v ústave (tých dôležitých tam má byť okolo dvesto) okrem iného je, že krajina bude oveľa menej náchylná na ovplyvňovanie a rozvracanie zvonka – a to sa ríšskym médiám, samozrejme, nepáči. A preto nahlas kričia. Západ, ale aj piata kolóna v Rusku prezentuje celotýždňové referendum so slušnou účasťou 68 percent voličov, z ktorých 78 percent vyjadrilo súhlas so zmenami v ústave, ako fintu, pomocou ktorej si 67-ročný Putin zabezpečil, aby mohol vládnuť ešte ďalších 12 rokov – čiže prakticky doživotne.

Toto je vec, ktorú spomedzi celého radu naozaj dôležitých zmien spomínajú ako tú najdôležitejšiu: že jedna osoba má kandidovať na funkciu prezidenta najviac počas dvoch volebných období – nielen po sebe, ale celkovo. Vtip je v tom, že sa to berie odteraz, teda na doterajšie Putinove funkčné obdobia sa vzťahuje takpovediac „amnestia“. No a práve toto ich privádza do zúfalstva: že nimi tak nenávidený líder Ruska, symbol celoplanetárneho odporu proti svetovláde Ríše, bude môcť byť ešte dvanásť rokov v čele Ruskej federácie.

Aby sa v médiách príliš nehovorilo o novej ruskej ústave, aby sa ľudia náhodou nezačali zaujímať o to, čo a prečo sa v ústave zmenilo, a náhodou neprišli na to, že tie zmeny vôbec neboli také strašné, ako naznačujú ríšske masmédiá, ale naopak, mnohé z nich by privítali s uznaním a potleskom, dalo sa očakávať, že sa teraz vynoria nové zástupné témy na démonizovanie Ruska. A hneď sa aj niektoré objavili: patrí medzi ne napríklad mediálny cirkus okolo vraždy Čečenca v Rakúsku, za ktorú boli vraj zadržaní dvaja ľudia pôvodne z krajín Ruskej federácie, možno tiež Čečenci.

Americké médiá a niektorí demokratickí politici tiež začali nahlas obviňovať Rusko, že si u Talibanu objednáva vraždy amerických vojakov v Afganistane. Myšlienka, že by niekto z Ruska platil Talibancom za vraždenie Američanov – akoby Talibanci nemali dosť vlastných dôvodov zabíjať okupantov – je aj na americké pomery nezvyčajne „inteligentná“, a ako sa dalo čakať, nie sú o tom ani žiadne dôkazy. To však nič nemení na tom, že Američania sa chystajú Rusov potrestať.

Ako? Správne – no ako inak, predsa sankciami. Je obdivuhodné, koľko ich ešte majú na sklade: človek by povedal, že už dávno sú sankcie uložené na všetko, na čo sa dalo. Ešte zaujímavejšie však je, že niekoho ešte stále táto trápna hra baví. Na Rusov, ani na zvyšok sveta totiž už dávno nerobí naozaj žiadny dojem, okrem pocitu trápnosti…

Rusko iste nie je nejaký učebnicový vzor demokracie v podobe, v akej ju dnes učia na značkových západných školách. Otázka však je, či je o niečo lepší ten spôsob, ako demokraciu, či skôr „demokraciu“ chápe Západ, s jeho štruktúrami „deep state“, s jeho imperiálnymi vojnami, farebnými revolúciami, miliónovými demonštráciami s vodnými delami (prosím, nezamieňať silu ekonomickej základne s mierou férovosti spoločenského usporiadania).

Zmeny v ruskej ústave označujú za prejav túžby samovládcu po vládnutí. Lenže kto nie je odberateľom čiernobieleho komiksového amerického svetonázoru, ten môže v tom, čo sa odohráva v dnešnom Rusku, vidieť niečo úplne iné: geopolitický boj o moc medzi silami, ktoré chcú Rusko rozložiť a urobiť z neho súčasť (rozumej, kolóniu) Ríše, a medzi tými, ktorých môžeme nazvať vlastencami, a ktorí vidia šancu na pozitívny vývoj v osobe Vladimíra Putina.

Ak by Putinovi išlo iba o uchopenie moci, ak by bol naozaj taký totalitný vládca, prečo by to robil takto, prečo by riskoval, že v referende príde o všetko? A akú váhu vlastne má jeho možnosť kandidovať ešte dvakrát, ak prieskumy ctených agentúr hovoria, že jeho popularita údajne stále klesá? Pravda, ríšski kritici to vždy budú stavať do opačného svetla: vraj práve preto to všetko robí takto, lebo voľby aj referendum vždy vie zmanipulovať…

Zoberme si však faktickú podstatu tohto ustanovenia, ktoré Putinových nepriateľov tak rozľútostilo. Bolo by naozaj také nedemokratické, ak by obľúbený prezident smel kandidovať na funkciu hoci aj neobmedzený počet volebných období? Tu treba zdôrazniť to slovo „kandidovať“: to totiž ešte zďaleka neznamená to isté ako „byť zvolený“. Ak ľudia niekoho zvolia v demokratických voľbách, tak je to demokratické – aj keby to bol ľudožrút, aj keby mu rástli rohy, aj keby kandidoval už po desiatykrát. O tom je predsa podstata demokratickej voľby.

A ak má niekto výhrady voči skutočnosti, ktorú popisuje starý citát Johna Actona „Moc korumpuje a absolútna moc korumpuje absolútne“, mohol by v takom prípade uvažovať trochu dôslednejšie a aplikovať túto logiku aj (a v prvom rade) tam, kde sa skutočná moc hromadí naozaj už veľmi dlho a veľmi nekontrolovane.

Nebolo by v takom prípade namieste napríklad obmedziť aj možnosť politických strán vstupovať do vlády len v obmedzenom počte volebných období? Alebo obmedziť podobným spôsobom tú najväčšiu svetskú moc, moc ekonomickú? Napríklad majiteľom všetkých spoločností, ktoré dosahujú rozmery väčšie než rozmery rodinného podniku, obmedziť ich vlastníctvo trebárs na dve volebné obdobia? Alebo rovno urobiť raz začas úplný ekonomický reset, vziať boháčom ich majetky a dať všetky podniky do rúk tých ľudí, ktorí ich riadia, a ktorí v nich pracujú? (To všetko v rámci demokratických pravidiel a fungujúcej trhovej ekonomiky…)

Poukazovať na potenciálnu hrozbu neprimeranej koncentrácie moci v prípade celkom neškodného bodu v ruskej ústave a úplne ignorovať dynastickú plutokratickú oligarchickú podstatu reálnej moci svetovládnej západnej Ríše, ktorá po stáročia nepripustí žiadnu naozajstnú zmenu, to je také pokrytecké, také falošné, také… západniarske.

Čo sa v tieni toľko škandalizovaného ustanovenia, dávajúceho prezidentovi Putinovi možnosť ešte dvakrát kandidovať, menej spomína, je bod, ktorý je v skutočnosti omnoho závažnejší, je jednou z najdôležitejších zmien v ústave: a síce ustanovenie, že legislatíva Ruskej federácie je nadradená všetkým medzinárodným záväzkom v prípade, ak tieto sú v ňou v rozpore. Čo to v praxi znamená? Nič menej, než definitívne vyhlásenie zvrchovanosti Ruska. Rozsudky zmanipulovaných súdnych tribunálov a dobré rady „nezištných“ inštitúcií ako Medzinárodný menový fond či Svetová banka tak už nebudú pre ruské vedenie záväzné. Toto však ríšske médiá radšej príliš nerozmazávajú: ešte by totiž niekto mohol začať špekulovať, prečo to tak nemajú aj iní.

Napríklad aj Slovensko. No úprimne: nepáčilo by sa vám, keby sme si vyššie spomenuté zmeny urobili v našej ústave aj my, Slováci? Hoci aj s rizikom, že pani Čaputová by mohla kandidovať ešte dvakrát. Nie byť zvolená: kandidovať. To je rozdiel.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Zmarenie zásahu inšpekcie ministerstva vnútra iniciovali mainstreamoví novinári. Minister Mikulec sa priznal, že konal na ich podnet

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Minister vnútra Roman Mikulec sa priznal, že zásah úradu inšpekčnej služby bol zmarený na jeho žiadosť. Učinil tak na podnet mainstreamových novinárov, ktorí od skorých ranných hodín monitorovali situáciu pred inšpekciou a na ministra vnútra sa obracali s otázkami, prečo z inšpekčnej služby vyrazilo 20 policajtov…

Ľuboš Ferus by sa mal v septembri postaviť pred dva rôzne súdy v jeden deň

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Ľuboš F., považovaný za bývalého bosa nitrianskeho podsvetia, sa opätovne postaví pred Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku. Ako vyplýva z rozpisu činnosti ŠTS, hlavné pojednávanie s ním a ďalším obžalovaným je naplánované na pracovisku Banská Bystrica na 16. septembra "Prokurátor Úradu špeciálnej…

Dnes bude veľká, prechodne zmenšená oblačnosť

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Dnes bude na území Slovenska prevažne veľká, miestami prechodne zmenšená oblačnosť. Na viacerých miestach sa postupne môžu vyskytnúť prehánky, dážď, miestami búrky, ktoré môžu byť aj intenzívne. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) Najvyššia denná teplota dosiahne 22 až 28, v Above…

Generálny štrajk na Slovensku? Nespokojnosť občanov s opatreniami vlády sa stupňuje

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Jakub Kotian,Facebook)   Víkendové rokovanie parlamentu, ktoré prijalo kontroverzný zákon zvýhodňujúci zaočkovaných, malo dozvuky. Skupina tisíc až tisícpäťsto protestujúcich protestovala proti prijatiu tohto zákona pred Prezidentským palácom, zrejme v snahe zabrániť jeho podpísaniu Bohužiaľ, v čase protestov bol zákon už dávno podpísaný - prezidentka ho podpísala…

Bosnianski Srbi odmietli zákaz popierania genocídy vydaný predstaviteľom OSN

0 icon

Sarajevo 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Saša Rajačič)   Bosnianski Srbi v piatok odmietli zákaz popierania genocídy, ktorý minulý týždeň vydal vysoký predstaviteľ Organizácie Spojených národov (OSN) pre Bosnu Valentin Inzko. Informovala o tom v piatok agentúra AFP Parlament Republiky srbskej (RS) takisto prijal zákon, na základe ktorého možno ľuďom, ktorí bosnianskych…

Izrael z útoku na tanker pri pobreží Ománu obvinil Irán

0 icon

Jeruzalem 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Johan Victor via AP)   Izrael obvinil Irán zo štvrtkového útoku na ropný tanker pri pobreží Ománu, ktorý si vyžiadal životy dvoch členov posádky. Informovala o tom v piatok agentúra AFP Predstaviteľ izraelských úradov uviedol, že Teherán "šíri násilie a skazu". Islamská republika podľa jeho slov…

Nikaragua udelila občianstvo exprezidentovi Salvádora, ktorý je trestne stíhaný

0 icon

Managua 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Frank Franklin II)   Nikaragua v piatok udelila štátne občianstvo Salvadorovi Sánchezovi Cerénovi - bývalému prezidentovi Salvádora - a jeho rodine. Exprezident vo svojej krajine čelí obvineniam z korupcie. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA Sánchez Cerén bol prezidentom Salvádora v rokoch 2014-19. Krajinu opustil…

V Turecku ozbrojení útočníci zabili sedem členov kurdskej rodiny

0 icon

Ankara 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Burhan Ozbilici)   Ozbrojení útočníci v piatok v strednej časti Turecka zabili sedem členov jednej kurdskej rodiny. Ľudskoprávni aktivisti útok označili za rasistický. Informovala o tom agentúra AFP Útok sa stal v provincii Konya, ktorá sa nachádza vo vnútrozemí v južnej časti Turecka. Členovia tejto rodiny…

Najmenej 40 ľudí utrpelo zranenia pri zemetrasení na severe Peru

0 icon

Lima 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Wally Santana)   Najmenej 40 ľudí utrpelo zranenia pri zemetrasení s magnitúdou 6,1, ktoré v piatok zasiahlo oblasť na severe Peru. Informovala o tom agentúra DPA a stanica BBC Geologická služba Spojených štátov (USGS) oznámila, že otrasy zaznamenala o 12.10 h miestneho času (19.10 h SELČ).…

Naď: „Do zahraničných operácií budú chodiť iba vojaci očkovaní proti COVID-19.“ Nepovinné očkovanie zaradili do povinnej očkovacej schémy

0 icon

Bratislava/Nikózia 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Do zahraničných operácií budú vysielaní iba vojaci očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Rezort obrany doplnil vakcínu do očkovacích schém. Povinná bude pred odchodom na misiu kdekoľvek na svete. Pre médiá to potvrdil minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) „Každý vojak, ktorý odchádza do operácií a…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ján Droppa

TV Covid (TA3)

0icon

Voľakedy mala TA3 hlavnú náplň info – správy. Zdesil som sa, že za posledné týždne má náplň Covid. Prepnem sem-tam a stále covid, nič iné. Mal by som podať trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy, Ale médiá sa bránia – vraj prevzaté z objektívnych svetových spravodajstiev. Kedy, a ako sa…

Pavol Lazar

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami.

0icon

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami. 1. "Generálny štrajk".

Marián Moravčík

Riadenie pandémie sa čoraz viac podobá na systematický zločin proti ľudskosti

0icon

Keď sa pred necelým rokom začali distribuovať prvé „vakcíny“ proti Covid-19, sprevádzali ich informácie o tom, že ich účinnosť je viac ako 90 %. Ak by to bola pravda, ich použitie by veľmi rýchlo redukovalo šírenie vírusu a napríklad už pri súčasnom percente zaočkovanosti slovenskej populácie by sme mohli s…

Ivan Holek

Poznajme pravdu o záplavách v Nemecku a spamätajme sa!

0icon

Očista zeme od negatívnych ľudských mentálnych energií pokračuje! O prepojení týchto negatívnych energií so vznikom prírodných katastrof som hovoril už v súvislosti s tornádom na Morave, čo ale mnohí nechcú akceptovať. Avšak pri apokalyptických záplavách v Nemecku je toto prepojenie ešte očividnejšie.

Boris Mesár

Vakcíny proti Covid-19 vedú k novým infekciám a úmrtnosti: Dôkazy sú ohromujúce

0icon

Prípadové štúdie krajín. Úmrtnosť a chorobnosť Prvýkrát bol publikovaný na Global Research 27. mája 2021 Tento článok doktora Gérarda Delépina bol prvýkrát publikovaný vo francúzštine na našom francúzskom webovom serveri mondialisation.ca https://www.mondialisation.ca/lhecatombe-post-vaccinale-setend-dans-le-monde/5656922 Tento článok jednoznačne ukazuje, že úmrtnosť a chorobnosť sa v dôsledku očkovania dramaticky zvýšila. Zvýš

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Pláž je pre teba to najlepšie! Prečo je to tak?

0 icon

Pláž môže byť pre nás veľmi prospešná , emocionálne i fyzicky. Je to najlepší liek, keď sa cítime nahnevaní, úzkostní alebo vystresovaní. Okrem toho, že zlepšuje naše celkové duševné zdravie, môže tiež liečiť kožné ochorenia a dokonca nám pomáha spáliť pár kalórií. Čo je na pláži najlepšie? Voda

Admirál Canaris ako dvojitý agent? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o nemeckom admirálovi Canarisovi. Keď bol v roku 1933 menovaný na čelo vojenskej rozviedky, za cieľ si vytýčil vybudovanie špionážnej siete v Španielsku. Dosť mu v tom pomáhalo osobné priateľstvo s Francom a to, že hovoril plynule španielsky. Canaris mal mnoho priateľov medzi Židmi a snažil sa ich v čo najväčšej miere zachrániť. Ako…

Rampy pre ľudí so zdravotným postihnutím vymysleli už starí Gréci

0 icon

Rampy pre ľudí so zdravotným postihnutím, ktoré dnes väčšinou umožňujú hladký vstup do mnohých verejných budov, nie sú moderným vynálezom. Starí Gréci stavali podobné kamenné rampy, aby pomohli jednotlivcom, ktorí mali problémy s chôdzou alebo výstupom na schody. Pravda, vtedy chodili na sväté miesta úplne všetci. To robí z tohto bezbariérového prístupu…

Aké spotrebiče sú tí najväčší požierači elektrickej energie?

0 icon

Viete, kde sa vo vašej domácnosti spotrebuje najviac elektriny? Možno ste ani netušili, že hodina pozerania do televízora vás stojí 3 centy. A také vysávanie? Jedna hodina za 20 centov. Kto by to bol povedal, že pracujeme aj doma za takú almužnu, však? Medzi najväčších žrútov by ste zrejme aj vy…

Pearl Harbor: Provokácia? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku z mini série Pearl Harbor. O tom, že väčšina Američanov vo vojne sympatizovala skôr s Britmi, ako s nacistami, asi ani nemusíme hovoriť. Najjasnejšie to potvrdzuje nečakaný výber Wendella Willkieho za kandidáta republikánov v prezidentských voľbách z roku 1940. Ako bývalý demokrat a podnikateľ získal nomináciu napriek odporu zo strany časti republikánov. Bol…

Armádny Magazín

Skončia americkí vojaci v kotli? Tisícky Talibancov chcú zaútočiť na vojenskú základňu v Afganistane

0 icon

Afganistan, 31.júl 2021 (AM) – Taliban pred niekoľkými hodinami zahájil ofenzívu na Gozarech a Karoch a plánoval do niekoľkých hodín zahájiť útok na mesto Herát, odkiaľ budú mať militanti priamy prístup na americkú základňu v Šindande, kde je niekoľko stoviek amerických vojakov a stále môžu byť rozmiestnené rôzne druhy zbraní. 

Vzdušná prevaha. Ruská stíhačka preletela vedľa stíhačky F-35. Video

0 icon

Rusko, 31.júl 2021 (AM) – Na webe sa objavilo unikátne video, kde je možné vidieť ako sa stíhačka ruských vzdušných síl Su-30SM dokázala priblížiť k stíhačke F-35 talianskeho letectva na vzdialenosť len dvoch metrov, čím demonštrovala, že má nad bojovým lietadlom NATO piatej generácie jasnú prevahu.  

„Führer bol všade.“ Ako Hitler sedel vo väzení v Moskve, slúžil i v námorníctve USA

0 icon

Slovensko, 31.júl 2021 (AM) –  „Jedného dňa sa ma dôstojník, ktorý kontroloval poriadok na lodi, opýtal, ako sa volám,“ spomínal William Patrick. „Hitler,“ odvetil som. „Teší ma, Hitler!,“ rozosmial sa dôstojník. „Ja sa volám Hess.“ Námorník si spočiatku myslel, že dôstojník žartuje, lenže ten hovoril čistú pravdu.   Do US armá

Bez konkurencie. Rusi spustili na vodu atómovú ponorku Krasnojarsk. Video

0 icon

Rusko, 31.júl 2021 (AM) – V Severodvinsku bola spustená na vodu najnovšia jadrová ponorka Krasnojarsk za účasti vrchného veliteľa ruského námorníctva Nikolaja Evmenova. 30. júla sa uskutočnil slávnostný ceremoniál spustenia raketovej ponorky štvrtej generácie s jadrovým pohonom Krasnoj

Lukašenko: V prípade potreby pre bezpečnosť vstúpia do Bieloruska Ozbrojené sily Ruska

0 icon

Bielorusko, 31.júl 2021 (AM) – Prezident Bieloruska prvýkrát informoval o rozmiestnení ruských vojsk na území republiky. Včera na stretnutí s miestnymi aktivistami o aktuálnych otázkach sociálno-politickej situácie Alexander Lukašenko povedal, že je pripravený povoliť nasadenie ruských ozbrojených síl v Bie

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali