Podľa agentúry Reuters, pri tomto kontrakte pôjde o 600-tisíc barelov ropy z Blízkeho východu, s ktorými bude prostredníctvom INE obchodovať päť spoločností, vrátane štátnych Unipec and Zhenhua Oil. Čína ako najväčší dovozca ropy na svete chce, aby sa tento nový index vyvinul do tretieho celosvetového indexu porovnateľného s londýnskym Brentom a americkým West Texas Intermediate (WTI).
Unipec v rámci najväčšieho ázijského rafinéra Sinopec Corp. má dodať približne 200-tisíc barelov irackej ropy z Basry do skladovacích nádrží Sinopecu na ostrove Ceze pri východnej provincii Če-ťiang. K tomu spoločnosti CNPC Fuel Oil a Zhenhua Oil dodajú 100-tisíc barelov z Basry do juhočínskeho prístavu Zhanjiang a Chinaoil dodá 100-tisíc barelov ropy z Ománu do skladovacích nádrží v severovýchodnom čínskom meste Dalian.
Oilprice dodáva, že prípravy na dodávku a obchodovanie s ropou začali už v marci, aby sa poskytol zúčastneným subjektom čas na zhromažďovanie dodávok, ku ktorým dôjde v septembri, kedy by sa malo aj spustiť obchodovanie na burze INE v Šanghaji.
Dodávateľnosť, objem a hladký proces budú kľúčom k tomu, aby Čína splnila svoju ambíciu obchodovať s ropou nie v dolároch, ale v domácich juanoch. Ešte nie je jasné, komu bude určená daná ropa, či ktoré spoločnosti ju budú kupovať, to by sa však malo ukázať pri riadnom spustení obchodovania.
Analytici v jednom smere nachádzajú problémy s vysokými nákladmi na skladovanie v Číne, ktoré sú oveľa vyššie ako inde, pretože je obmedzená dostupnosť skladovacej kapacity a požiadavka, aby bol náklad uložený v konkrétnom skladovacom zariadení skôr, než by bol ešte k dispozícii. Okrem skladovania je aj potrebné nájsť kupujúcich s dovoznými kvótami a vyriešiť taktiež nákladnú domácu dopravu.