Sloboda prejavu

NAŽIVO

Macron obvinil Giorgiu Meloniovú z rozširovania zavádzajúcich informácií o ukrajinských stretnutiach, konkrétne o dôvode svojej absencie na stretnutiach s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a ďalšími lídrami.

07:55

Bývalý riaditeľ FBI James Comey sa stal cieľom vyšetrovania pre príspevok na Instagrame, ktorý údajne obsahoval hrozbu Donaldovi Trumpovi.

07:43

Izraelská armáda na Telegrame uviedla, že podnikla v Pásme Gazy počas piatku „rozsiahle údery“ v rámci „počiatočných fáz“ novej ofenzívy s cieľom dosiahnuť ciele vojny.

07:42

Izraelská polícia uviedla, že muž na východe Jeruzalemu nožom bodol policajta a bol na mieste zastrelený.

07:40

Hovorkyňa OSN Sharon Birchová uviedla, že medzinárodná konferencia, ktorá má oživiť myšlienku dvojštátneho riešenia izraelsko-palestínskeho konfliktu, sa bude konať 17. až 20. júna v sídle OSN v New Yorku.

07:30

Abbás Arákčí uviedol, že Irán neobdržal žiadny písomný návrh od USA v súvislosti s rokovaniami o jadrovom programe Teheránu.

07:29

Rada štátov Baltského mora zastupujúca demokratické krajiny s prístupom k Baltskému moru v piatok žiadala nové prepravné pravidlá, ktoré umožnia dôraznejší spoločný postup proti ruskej tieňovej flotile.

07:28

Donald Trump zverejnil na Truth Social dva príspevky, kde urazil Taylor Swiftovú, ktorá „už nie je sexi“, a Brucea Springsteena, ktorý je vraj „tupý ako poleno“.

07:27

Emmanuel Macron uviedol, že EÚ v koordinácii s USA pokračuje v prípravách nových sankcií proti Rusku, ak Moskva bude naďalej odmietať bezpodmienečné prímerie s Ukrajinou.

07:26

Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk odsúdil eskaláciu izraelských útokov v Pásme Gazy ako zjavné úsilie o trvalé vysídlenie tamojších obyvateľov a označil to za etnické čistky.

07:18

Novým predsedom FDP sa v piatok stal 48-ročný Christian Dürr. Počas úvodného dňa trojdňového zjazdu v Berlíne dostal v Bundestagu hlasy 82 percent delegátov.

07:17

Sudcovia preverujú pôžičky, ktoré strane Národné združenie Mariny Le Penovej poskytli súkromné osoby. Predseda RN Jordan Bardella tento postup kritizuje: vo vysielaní televízie BFM ho označil za prenasledovanie jeho strany a snahu o jej finančnú likvidáciu.

07:14

Trump zrejme dospel k záveru, že na mierové urovnanie nie je potrebný nový tlak, ale summit s ruským lídrom, píše The Wall Street Journal.

Publikácia poznamenáva, že americký prezident dospel k tomuto záveru napriek tomu, že americkí predstavitelia vyjadrili sklamanie z výsledkov rokovaní v Istanbule.

Včera 20:23

Kancelária prokurátora oznámila, že hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu Karim Khan sa vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie údajného sexuálneho obťažovania rozhodol až do jeho ukončenia rezignovať na svoju funkciu.

Včera 20:20

Svetová banka oznámila, že Saudská Arábia a Katar splatili dlh Sýrie za viac než 15 miliónov USD. To znamená, že krajina môže začať žiadať o nové úvery.

Včera 20:10

Rumuni žijúci v zahraničí prejavili veľký záujem o hlasovanie v druhom kole volieb rumunského prezidenta. Od štvrtka večera právo voliť využilo už viac ako 108.000 Rumunov žijúcich v zahraničí.

Včera 20:08

OSN víta priame rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou v Istanbule, ktoré sa konali po prvýkrát za tri roky, uviedli v kancelárii generálneho tajomníka.

OSN dúfa, že rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou budú kritickým krokom k vytvoreniu podmienok pre trvalý mier, dodali v kancelárii Guterresa.

Organizácia je pripravená podporiť významné úsilie o ukončenie vojny v Ukrajine, uviedli tiež v kancelárii generálneho tajomníka OSN.

Včera 19:51

Oddelenie predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána informovalo, že neformálny samit Organizácie turkických štátov sa uskutoční 20. a 21. mája v Budapešti.

Včera 19:50

Bývalá veľvyslankyňa USA na Ukrajine Bridget Brinková v apríli odstúpila z funkcie pre politiku „ústupkov“ Donalda Trumpa vo vojne na Ukrajine.

Včera 19:48

Jeden z členov ukrajinskej delegácie počas rokovaní vyhlásil, že Rusko plánuje v roku 2030 zaútočiť na Poľsko, informujú ruské médiá s odvolaním sa na zdroj.

Tiež sa uvádza, že ruská delegácia sa zasmiala a Medinskij požiadal, aby „rokovania nesklzli do žánru fantázie“.

Ukrajinské médiá skôr informovali, že delegácia Ruskej federácie v Istanbule požadovala od Kyjeva uznanie Krymu za ruský.

Včera 19:42

Ukrajinský minister obrany Rustem Umerov uviedol, že ďalším krokom by malo byť stretnutie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a šéfa Kremľa Vladimira Putina.

Včera 19:29
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

“Nenávistný prejav.” Ako to môže vyzerať v praxi?

The European Conservative uvažuje nad hlasovaním Európskeho parlamentu, v ktorom sa navrhuje rozšíriť zoznam trestných činov o “nenávistné prejavy”

Sloboda prejavu
Ilustračné foto
❚❚
.

“Nenávistný prejav” je z právneho hľadiska nesprávne pomenovanie pre prejavy, ktoré niektorí ľudia môžu považovať za urážlivé, znepokojujúce alebo pohoršujúce.

Európsky parlament (EP) bude 18. januára hlasovať o uznesení, ktoré sa má týkať trestných činov z nenávisti a nenávistných prejavov.

 

.

“Eurozločiny”

Ak bude uznesenie prijaté, jediné, čo bude stáť v ceste zaradeniu týchto pochybných kategórií prejavov na zoznam obzvlášť závažných trestných činov EÚ, ktoré “majú vplyv presahujúci hranice štátu”, bude hlasovanie v Rade Európskej únie.

V prípade takzvaných “eurozločinov” tohto druhu majú EP a Európska komisia (EK) právomoc stanoviť minimálne pravidlá týkajúce sa definície trestných činov a sankcií, ktoré musia členské štáty následne začleniť do svojich právnych systémov.

Možnosť EÚ takto bezohľadne ignorovať zásadu subsidiarity je zakotvená v článku 83 ods. 1 Zmluvy o Európskej únii (ZFEÚ), ktorý stanovuje zoznam “eurokriminality”.

Hoci je tento zoznam vyčerpávajúci a v súčasnosti zahŕňa len desať oblastí trestnej činnosti – vrátane terorizmu, obchodovania s ľuďmi a sexuálneho vykorisťovania žien a detí – článok 83 ods. 1 obsahuje ustanovenie, ktoré umožňuje Rade prijať rozhodnutie, so súhlasom EP, o rozšírení tohto zoznamu.

Tento proces sa spustil už v roku 2020, keď predsedníčka EK Ursula von der Leyenová vo svojom prejave o stave Únie a v sprievodnom liste o zámere oznámila novú iniciatívu “rozšíriť zoznam trestných činov EÚ na všetky formy trestných činov z nenávisti a nenávistných prejavov – či už z dôvodu rasy, náboženstva, pohlavia alebo sexuality”.

.

Zmena, ktorú si tento návrh vyžaduje, je ohromujúca. Hoci všetky členské štáty v súčasnosti kriminalizujú nenávistné prejavy z dôvodu rasy, farby pleti, náboženstva, pôvodu, národnosti alebo etnického pôvodu, iba 20 z nich výslovne zahŕňa do právnych predpisov o nenávistných prejavoch sexuálnu orientáciu, zatiaľ čo 12 zahŕňa rodovú identitu a iba dva zahŕňajú pohlavné znaky.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že na návrhu zameranom na účinnejšiu kontrolu a sankcionovanie “nenávistných prejavov” nie je nič, čo by sa nám mohlo nepáčiť. Veď kto by chcel obhajovať nenávisť? Ako povedala samotná prezidentka von der Leyenová: “Nenávisť je nenávisť a nikto by sa ňou nemal zaoberať.”

Ale aj keby sme si takéto tautologické frázy zamenili za skutočnú múdrosť, nemusí z toho nevyhnutne vyplývať, že vnímaná nenávisť je vždy skutočnou nenávisťou. Pre každého, kto sa snaží chrániť slobodu myslenia, prejavu a vyjadrovania, je súčasťou problému návrhu EK to, že rôzne podkategórie prejavov sa teraz často nešikovne označujú za “nenávistné prejavy”.

 

V tomto zmysle máme problém s pojmom, ktorý existuje v určitom spektre

Na najtvrdšom, najextrémnejšom konci tohto spektra sa nachádzajú formy prejavu, ktoré podnecujú násilie alebo nepriateľstvo voči iným osobám a skupinám, a ktoré sú preto zakázané podľa všetkých hlavných medzinárodných a regionálnych zmlúv o ľudských právach.

.

Okrem toho, na miernejšom konci spektra, sa pojem “nenávistné prejavy” stáva trochu nesprávnym právnym pojmom, pretože ide o formy prejavu, ktoré niektoré osoby alebo skupiny môžu skutočne považovať za urážlivé, znepokojujúce alebo pohoršujúce, ale napriek tomu sa im dostáva právnej ochrany.

Zavedenie tohto prvku subjektivity do policajnej kontroly nenávistných prejavov – pokračujúce predlžovanie spektra na jeho miernejšom konci – nebolo úplne neúmyselné, pretože umožňuje nevoleným byrokratom EK, aby vo vlastnom politickom záujme nanovo definovali, čo sa považuje za “nenávisť”, a tak rozšírili sieť uplatniteľnosti na rôzne osoby a skupiny, ktorých odlišné názory na zmenu klímy, masovú imigráciu a otázky LGBTQ+ sú ideologicky nepohodlné.

V tomto kontexte je zrejmé, že návrh predsedníčky von der Leyenovej je súčasťou dlhodobejšieho trendu všetkých troch riadiacich orgánov EÚ, ktorý smeruje k znižovaniu hranice trestných prejavov, a tým k tomu, aby sa veľká časť tejto miernejšej časti spektra stala záležitosťou polície.

V dokumentácii súvisiacej s návrhom EK možno napríklad nájsť rôzne súhlasné priklonenia sa k definícii “nenávistných prejavov”, ktorú formuloval Výbor OSN pre odstránenie rasovej diskriminácie (CERD): “Forma prejavu zameraného na iných, ktorý odmieta základnú zásadu ľudských práv, ktorou je ľudská dôstojnosť a rovnosť, a ktorého cieľom je zhoršiť postavenie jednotlivcov a skupín v hodnotení spoločnosti.”

Všimnite si, že na rozdiel od všetkých ostatných medzinárodných definícií tohto javu – vrátane vlastnej definície EK – definícia CERD ruší spojenie medzi “nenávistnými prejavmi” a podnecovaním k násiliu.

Výbor Európskeho parlamentu pre občianske slobody v návrhu správy, ktorou sa schvaľuje oznámenie EK, nielenže cituje CERD, ale tiež tvrdí: “základným právom, ktoré je chránené v boji proti nenávistným prejavom a trestným činom z nenávisti, je ľudská dôstojnosť”, a že: “budúce právne predpisy EÚ, ktoré sa budú vzťahovať na nenávistné prejavy a trestné činy z nenávisti, musia chrániť ľudskú dôstojnosť” a že EÚ musí “ponúknuť ochranu, ktorá nevylučuje nové spoločenské motívy nenávisti, pretože je potrebné chrániť dôstojnosť obetí”.

 

Ako to však môže vyzerať v praxi?

Bude nosenie plagátu s nápisom “Transženy nie sú ženy” porušovať ľudskú dôstojnosť osoby s príslušnými chránenými charakteristikami? Budú kresťania, ktorí sa na sociálnych sieťach delia o svoje názory na manželstvo a sexualitu, porušovať ľudskú dôstojnosť ľudí, ktorí pre seba vyhlasujú excentrickú rodovú identitu alebo pociťujú určitú sexuálnu orientáciu?

A čo situácie, ako v Írsku po dublinských nepokojoch – keď používatelia sociálnych médií identifikujú národnosť podozrivého vraha – bude sa to považovať za porušenie ľudskej dôstojnosti iných osôb, ktoré majú podobné národnostné, etnické alebo rasové charakteristiky?

V skutočnosti nemusíme špekulovať na základe hypotetických príkladov.

.

Nedávne – štyri roky trvajúce súdne trápenie fínskej političky Paivi Rasanenovej, ktorá bola obvinená na základe nedávno zavedených zákonov o nenávistných prejavoch v krajine za to, že na Twitteri zverejnila verš z Biblie. Zároveň spochybnila rozhodnutie miestneho kostola sponzorovať podujatie Helsinki Pride. Už len to poskytuje znepokojujúci pohľad do nového odvážneho sveta EK.

 

Utečenci v Nemecku

Navyše, hoci väčšina ľudskoprávnych organizácií, charitatívnych organizácií a mimovládnych organizácií, ktoré spolupracujú s EÚ a po jej boku, je pomerne zdržanlivá, pokiaľ ide o poskytovanie reálnych príkladov “nenávistných prejavov”, v nedávnej štúdii Rady Európy o prevencii a boji proti nenávistným prejavom v čase krízy je zastrčená podkapitola s názvom “Nenávistné prejavy a agresívna vojna Ruskej federácie proti Ukrajine”, ktorá obsahuje nasledujúcu pasáž: “Na miestnej úrovni (v Nemecku) však – najmä v malých mestách alebo dedinách, kde boli a sú ubytovaní utečenci z Ukrajiny – vzniklo napätie a v prípade nenávistných prejavov boli upozornené orgány činné v trestnom konaní… Podľa Spoločnosti pre občianske práva sa nenávistné prejavy začali zameriavať na utečencov z Ukrajiny, a to aj ako reakcia na nedávnu ‘bytovú krízu’ v Nemecku. Ľudia sa totiž začali sťažovať, že utečenci majú lepšie ubytovanie ako naši bezdomovci, ako naši chudobní.”

Je to nenávistný prejav, ktorý porušuje ľudskú dôstojnosť Ukrajincov? Alebo len vyjadrenie úplne legitímneho politického názoru na prístup nemeckého štátu k územným hraniciam, prisťahovalectvu a sociálnemu zabezpečeniu?

Samozrejme, motivácia na zníženie hranice trestnosti je sčasti, z nedostatku lepšieho slova, prebudená. Ako s uznaním konštatuje jeden z akademikov na adresu iniciatívy EK: „Došlo k pozorovateľnému posunu vo vnímaní a chápaní škôd spôsobených nenávistnými prejavmi, čo nepochybne súvisí … so spoločenskou citlivosťou voči dlho neviditeľným alebo menej viditeľným obetiam, hlasom menšín a s rozšírením všeobecných vedomostí, založených na výskume dynamiky a vplyvu takéhoto konania.“

.

Podľa Európskej siete orgánov pre rovnosť (Equinet) skutočnosť, že členské štáty trvajú na zachovaní objektívnej hranice súvisiacej s verejným poriadkom, aby sa prejav stal trestne stíhateľným, tiež svedčí o tom, že “legislatíva nereflektuje životné skúsenosti zraniteľných skupín postihnutých nenávistnými prejavmi”.

Odvolávanie sa na tento nesporný článok viery prebudených, “prežitú skúsenosť”, podľa ktorej subjektivita a solipsizmus prevažujú nad objektivitou a vonkajšou realitou, naznačuje politickú aj ideologickú motiváciu tejto siete.

V inej časti však motivácia zrejme vychádza z fascinácie EÚ patologizáciou určitých typov prejavov.

 

Pyramída nenávisti a Allportov model

“Nenávistné prejavy,” ako uvádza EK vo svojom pôvodnom oznámení, “môžu viesť nielen ku konfliktom, ale aj k zločinom z nenávisti. Dôkazy poukazujú na ‘pyramídu nenávisti’ … Tá začína od prejavov predsudkov (napr. šikanovanie, zosmiešňovanie, dehumanizácia) a diskriminácie (napr. ekonomickej, politickej), smeruje k násiliu motivovanému predsudkami, ako sú vraždy, znásilnenia, útoky, terorizmus, násilný extrémizmus, dokonca genocída.”

.

Tento odkaz na “pyramídu nenávisti” je prevzatý zo “škály predsudkov” amerického sociálneho psychológa Gordona Allporta, ktorá bola prvýkrát vytvorená v roku 1954. Allportov model zahŕňa päť stupňov správania jednotlivca, ktoré začínajú “antilokučným” (ohováranie, stereotypizácia, zlomyseľné klebetenie), prechádzajú cez ďalšie stupne vyhýbania sa, diskriminácie a útoku (trestné činy, fyzické útoky) a potom vrcholia vyhladzovaním (genocída, etnické čistky).

Allport sám bol psychológ a varoval pred tým, aby sa tento špecifický model považoval za všeobecný deterministický prediktor ľudského konania. „Mnohí ľudia by nikdy neprešli od antilokácie k vyhýbaniu sa. Alebo alebo od vyhýbania sa k aktívnej diskriminácii, alebo vyššie na škále,“ napísal v knihe The Nature of Prejudice (1954).

Zdá sa však, že práve toto behavioristické čítanie jeho práce fascinuje európske politické elity: schopnosť jednotlivca vykonávať nekontrolovanú antilokáciu pôsobí ako pozitívny stimul, ktorý posilňuje správanie, ktoré sa časom zvyšuje a nakoniec sa posilní do diskriminácie. Schopnosť toho istého jednotlivca vykonávať nekontrolovanú diskrimináciu potom pozitívne posilňuje správanie, ktoré sa časom zvyšuje, a tak ďalej a tak ďalej.

 

“Prenášači”

Základná logika tu už nie je demokratická, ale epidemiologická. Občania sa menia na ” prenášačov” a určité formy prejavov, ktoré by sa kedysi považovali za legitímny nesúhlas s prevládajúcimi ortodoxiami – a teda za nevyhnutné pre pluralitnú verejnú sféru, sa pretvárajú na ” rizikové faktory”, ktoré označujú jednotlivcov, ktorí sú na ceste k radikalizácii a následnému prenosu ich nenávisti do reálneho násilia.

Pre výskumných pracovníkov, tvorcov politík a európske agentúry, ktorých úlohou je identifikovať jazykové rizikové faktory a vypracovať včasné intervencie zamerané na prerušenie tohto procesu radikalizácie, sú dôsledky tohto spôsobu myslenia zrejmé z dokumentácie týkajúcej sa iniciatívy EK.

Je tu napríklad badateľný odklon od politickej angažovanosti v prípade nesúhlasu a prechod k hľadaniu sociálnych a psychologických faktorov, ktoré prispievajú k nadobudnutiu “nenávistného zmýšľania”.

.

 

Prevencia ?

Možno neprekvapuje, že veľká časť podpornej literatúry obsahuje odkazy na potrebu vyvinúť preventívne opatrenia schopné prelomiť mechanizmus pozitívneho posilňovania správania, ktorý udržiava tieto akoby choré stavy mysle.

Podľa odporúčania Rady Európskeho výboru ministrov (CECM) o boji proti nenávistným prejavom by “štátne orgány, národné inštitúcie pre ľudské práva, orgány pre rovnosť, organizácie občianskej spoločnosti, médiá, internetoví sprostredkovatelia a ďalšie príslušné zainteresované strany mali nielen spolupracovať na konkrétnych iniciatívach, ale aj vymieňať si údaje a osvedčené postupy. Prostredníctvom koordinovaných strednodobých akčných plánov dôkladnejšie pracovať na prevencii”.

Pod pojmom “prevencia” má CECM samozrejme na mysli “preventívnu cenzúru”.

Jednou zo zainteresovaných strán, na ktoré sa CECM v tomto dokumente odvoláva, je Európske laboratórium online nenávisti (EOHL) financované EÚ, ktoré sa v súčasnosti pokúša rozšíriť poznatky o ekosystémoch nenávisti online a schopnosti reagovať. Kľúčovým slovným spojením je “ekosystémy nenávisti”.

Označením určitých foriem prejavu ako “toxický jazyk” (t. j. hrubý, neúctivý alebo nerozumný komentár, ktorý vás pravdepodobne prinúti opustiť diskusiu) a “urážlivý jazyk” (t. j. akákoľvek forma neprijateľného jazyka (vulgarizmov) alebo cielenej urážky, ktorá môže byť zahalená alebo priama) . EOHL v skutočnosti mení postavenie “zákonného prejavu” na niečo, čo tvorí perifériu nového, pozoruhodne expanzívneho “ekosystému nenávisti”.

Inými slovami, prejav, ktorý by väčšina z nás považovala za silný, ale aj zákonný, a teda za neoddeliteľnú súčasť toho, čo znamená žiť v pluralitnej liberálnej demokracii, sa stáva jazykovým ekvivalentom “vstupnej drogy”.

.

Opäť je úplne zrejmé, že tento “allportovský” spôsob myslenia môžu politické elity EÚ využiť ako zbraň na “prenasledovanie” akýchkoľvek foriem prejavu, ktoré sa im z ideologických dôvodov nepáčia. Pretože patologizácia určitých druhov politických prejavov samozrejme znamená pripraviť pôdu pre ich následnú kriminalizáciu.

 

Pluralizmus

Bez ohľadu na to, či sa súčasný návrh EK na rozšírenie zoznamu trestných činov v celej EÚ o “trestné činy z nenávisti a nenávistné prejavy” niekedy dostane na rokovanie Rady, faktom zostáva, že sa zrodil zo spôsobu uvažovania o prejave a jazyku, ktorý sa zrejme ujal v troch hlavných inštitúciách bloku.

To sa pravdepodobne ukáže ako problematické pre EÚ ako politický systém, ktorý sa hlási k “zastupiteľskej demokracii” ako k jednej zo svojich šiestich základných hodnôt.

Jedným z kľúčových znakov zastupiteľskej demokracie je pluralizmus, teda sloboda zdieľať, diskutovať o myšlienkach, počúvať iných ľudí a skupiny, s ktorými nesúhlasíme, a to v duchu tolerancie, otvorenosti a dobrej viery.

Práve táto sloboda je však smrteľne ohrozená súčasnou fascináciou EÚ patologizovať a kriminalizovať určité druhy nepohodlných, nesúhlasných a skeptických prejavov.

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Miroslav Urban

Michal Durila

Erik Majercak

Ivan Štubňa

René Pavlík

Milan Šupa

.
.
.

HLAS a SNS urobili dve závažné chyby. Budú stáť vládu jej mandát?

Je bežné, že vládnutie sprevádzajú turbulencie. Avšak teraz, keď sa konečne nespokojní jednotlivci ako Migaľ spol. usalašili na svojich vytúžených…

17. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Banální zpráva…

Tak jsme uspořádali tiskovku, na které jsme odkryli naše financování. A protože Novinky napsaly, že za hnutím Stačilo! stojí netransparentní…

17. 05. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

Čo si myslí Trump o nových sankciách proti Rusku a aký má vzťah s Putinom?

„Ak budem musieť, tak sa k tomu uchýlim. Radšej by som to nerobil,“ odpovedal na otázku televízie Fox News, či…

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Remišová ide ako posadnutá. V najnovších prejavoch voči premiérovi prská žlč

K ženám sa treba snažiť pristupovať s citom a vecne, aj keď majú politické funkcie. V niektorých prípadoch vás však…

17. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Tusk po rokovaniach s Trumpom: “Čakajú nás veľmi ťažké dni”

Po rokovaniach s Trumpom poľský premiér Tusk vyhlásil, že nás čakajú veľmi ťažké dni

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Starmer: Putin musí za vyhýbanie sa mieru zaplatiť

Ruský prezident Vladimir Putin podľa britského premiéra Keira Starmera „musí za vyhýbanie sa mieru zaplatiť“

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čo ukázalo stretnutie v Istanbule a prečo si Medinskij spomenul na vojnu so Švédskom?

Z troch scenárov, ktoré sme predpovedali pred dnešným stretnutím v Istanbule, sa naplnil tretí – začal sa proces rokovaní, strany…

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Cenzúra, očista alebo zrkadlo? Správa o kultúre ako výzva pre každého

Rok v kultúre nebilancovala len platforma politických mimovládok „Otvorená kultúra“. O tom, že kultúra nepadá, ale naopak rastie je presvedčená ministerka kultúry…

17. 05. 2025 | Komentáre | 12 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Komentáre | 12 min. čítania | 0 komentárov

Ďalšie vyšetrovanie gigantu Pfizer: Odložili výskum s cieľom ovplyvniť prezidentské voľby v USA?

Americký Kongres vzniesol nové obvinenie voči spoločnosti Pfizer. Domnieva sa, že farmaceutický gigant zámerne naplánoval oneskorenie klinického testovania vakcíny proti…

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

Internet už „hádže špinu“ na pápeža. Kolujú videá, obrázky, ale hlavne dezinformácie

Odignorovanie LGBTQ+ vlajky, vyjadrenia k „woke“ a utajovanie sexuálneho zneužívania… Nový pápež Lev XIV. sa vo funkcii ešte poriadne neohrial,…

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Estónsko sa snaží vyprovokovať konflikt medzi Ruskom a NATO v Baltskom mori

V dôsledku druhého pokusu Estónska tento mesiac zadržať loď smerujúcu do ruských prístavov v Baltskom mori je zrejmé, že Estónsko…

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Požiadavky Ruskej federácie, ktoré vyslovil vedúci ruskej delegácie Medinskij v Istanbule

Požiadavky Ruskej federácie, ktoré vyslovil vedúci ruskej delegácie Medinskij v Istanbule, zverejnil portál Clash. Zdroj informácií neuviedol

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Európa je „frustrovaná“ z neustále sa meniaceho postoja amerického prezidenta k vojne na Ukrajine

Európa je dezorientovaná tým, že Trump zatiaľ nenaplnil svoju hrozbu prinútiť Rusko k prímeriu, píše agentúra Bloomberg

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Existuje genocída bielych Juhoafričanov, ako tvrdí Trump?

Americký prezident Donald Trump udelil členom afrikánskej komunity v Juhoafrickej republike štatút utečenca, pretože tvrdí, že v krajine dochádza ku…

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

Premiér mal na samite v Tirane viacero stretnutí, rokoval aj s Kallasovou

Predseda vlády SR Robert Fico mal v piatok na samite Európskeho politického spoločenstva (EPS) v albánskej Tirane viacero spoločných aj…

16. 05. 2025 | Aktualizované 16. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Aktualizované 16. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

To podstatné z dnešných rokovaní v Istanbule

V Istanbule sa skončili prvé rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou po troch rokoch konfliktu. Dohodli sa na najväčšej výmene zajatcov…

16. 05. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

.

Čo znamenajú prvé vyhlásenia Umerova a Medinského o rokovaniach?

Umerov povedal, že na rokovaniach sa diskutovala otázka prímeria. Vyhlásil, že čoskoro oznámi program ďalšieho kola rokovaní

16. 05. 2025 | Aktualizované 16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Aktualizované 16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Vláda rozhodovala o postoji k tzv. pandemickej dohode, záver zatiaľ nezverejnila

Vláda SR v piatok rozhodovala per rollam o postoji Slovenska k tzv. pandemickej dohode. Vyplýva to z informácií zverejnených na…

16. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vyjadrenia európskych lídrov k rokovaniam v Istanbule

Európski lídri odsúdili Rusko po rokovaniach s Ukrajinou v Istanbule. Merz však zaznamenal aj „pozitívny signál“

16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Opozícia tvrdí, že za šírenie nenávisti môže Smer. A má čiastočne pravdu

Rok po atentáte na premiéra Roberta Fica sa už dá trocha bilancovať. Nemáme presné údaje, ale pocitovo sa nenávisť dvoch…

16. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

O tom, či Rusko chce mier rozhodne niekto iný, nie Ukrajina

Zelenskyj vyhlásil, že ak Rusko na dnešných rokovaniach odmietne podporiť dohodu o 30-dňovom prímerí, bude to svedčiť o neochote Putina…

16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Kačica prichytená radarom: Lietala príliš rýchlo a nie je to jej prvý priestupok!

17.5.2025 Redakcia Auto trendy . Švajčiarski policajti odhalili nezvyčajného dopravného piráta. Kačica divá prefrčala rýchlosťou 52 km/h tam, kde je…

17. 05. 2025 | 0 komentárov

Ako to je s Edelweissom a ako Šnídl z denníka N znova zavádza

A opäť tu máme historické spory, kde sa nám predstavitelia žltej tlače podľa osvedčeného vzoru jeden meter rovná sa jeden…

16. 05. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Masívna dávka minerálov za pár centov: Monstera a zamiokulkas explodujú bujným rastom

17.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Vaše izbové rastliny živoria, nerastú a stali sa obeťou hubových chorôb či škodcov? Zabudnite…

17. 05. 2025 | 0 komentárov

.

Kyjev hlási stratu ďalšej americkej stíhačky F-16

Ukrajinské letectvo v piatok oznámilo stratu ďalšej americkej stíhačky F-16, čo predstavuje významný úder pre ukrajinské sily, ktoré sa spoliehajú…

16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Inžinieri a ich nepodarené práce: Tieto fotografie vás pobavia

Inžinieri to majú v živote veľmi ťažké. Musia absolvovať roky driny na univerzitách a vo svojich zamestnaniach musia taktiež odvádzať…

17. 05. 2025 | 0 komentárov

“Buď nevie o čom hovorí alebo vedome zavádza!” Igor Bukovský si v najnovšom videu podal Pavla Čekana

Pavol Čekan, vedec v oblasti molekulárnej biológie, molekulárnej onkológie a biochémie, ktorý sa aktívne podieľal na výskume RNA… Tak o…

16. 05. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

Japonsko: Fascinujúce fotografie z roku 1900 ukazujúce históriu

Japonsko: Fascinujúce fotografie z roku 1900 ukazujúce históriu. Dlho predtým, ako Japonsko dosiahlo súčasný status globálnej superveľmoci, ktorú definujú jasné…

16. 05. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Macron obvinil Giorgiu Meloniovú z rozširovania zavádzajúcich informácií o ukrajinských stretnutiach, konkrétne o dôvode svojej absencie na stretnutiach s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a ďalšími lídrami.

07:55

Bývalý riaditeľ FBI James Comey sa stal cieľom vyšetrovania pre príspevok na Instagrame, ktorý údajne obsahoval hrozbu Donaldovi Trumpovi.

07:43

Izraelská armáda na Telegrame uviedla, že podnikla v Pásme Gazy počas piatku „rozsiahle údery“ v rámci „počiatočných fáz“ novej ofenzívy s cieľom dosiahnuť ciele vojny.

07:42

Izraelská polícia uviedla, že muž na východe Jeruzalemu nožom bodol policajta a bol na mieste zastrelený.

07:40

Hovorkyňa OSN Sharon Birchová uviedla, že medzinárodná konferencia, ktorá má oživiť myšlienku dvojštátneho riešenia izraelsko-palestínskeho konfliktu, sa bude konať 17. až 20. júna v sídle OSN v New Yorku.

07:30

.

Michelkove klamstvá pokračujú: Matica opäť uvádza fakty na pravú mieru

Informačné ústredie MS odsudzuje ďalšie klamstvá poslanca Michelka za SNS, ktoré zazneli 15. mája 2025 v online rozhovore s redaktorom…

16. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

"Zlaté časy Rafale skončili": Po ich debakli s Pakistanom ako prvá pozastavila nákup francúzskych stíhačiek Indonézia

Francúzsko, 17. mája 2025 - Mohutná objednávka Indonézie v hodnote 8,1 miliardy dolárov na dodávku 42 stíhačiek Rafale od Francúzska…

16. 05. 2025 | 0 komentárov

„Veľká škoda, že prežil to postrelenie..,“ nenávisť šíriaca sa na sociálnych sieťach nemá konca. Melicher vyzýva: Zastavme to!

„Veľká škoda, že prežil to postrelenie. Keď nechce odísť sám, asi musí rátať s tým, že to bude nasilu..,“ aj…

16. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

„Nikdy sa nesnažte Rusov oklamať a niečo im ukradnúť, pretože Rusi si skôr či neskôr vždy prídu pre to, čo im patrí“

Istanbul, 16. mája 2025 - \"Nikdy sa nesnažte Rusov oklamať a niečo im ukradnúť, pretože Rusi si skôr či neskôr vždy…

16. 05. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










To najdôležitejšie z Ukrajiny: Ukrajina prišla o ďalšiu stíhačku F-16

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

16. 05. 2025 | Aktualizované 16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 13 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Aktualizované 16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 13 min. čítania | 0 komentárov

Szijjártó nastavil EÚ zrkadlo: „V Európe znamená demokracia víťazstvo liberálov“

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó na tlačovej konferencii po zasadnutí Rady Európy neskritizoval len predsedníčku Európskej komisie, ktorá krátko…

16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Miroslav Urban

Michal Durila

Erik Majercak

Ivan Štubňa

René Pavlík

Milan Šupa

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov