Branislav Fábry: Džamal Chašukdží a pokrytectvo vo vzťahoch so Saudskou Arábiou

Bratislava 29. októbra 2018 (HSP/Foto:SITA/AP-Emrah Gurel)

 

Už niekoľko týždňov hýbe svetovými médiami prípad novinára Džamala Chašukdžího, ktorý záhadným spôsobom zmizol 2. októbra 2018 na saudsko-arabskom konzuláte v Istanbule. Samozrejme, už od začiatku bolo jasné, že za jeho zmiznutie a vraždu nesie zodpovednosť Saudská Arábia, ale kauza do veľmi zlého svetla postavila aj vlády západných štátov

Na snímke portrét Džamála Chášukdžího

Už dlhodobo sa totiž poukazuje na dvojitý meter Západu vo vzťahu k Saudskej Arábii (písal som o tom už v roku 2016). V prípade Chašukdžího kauzy išlo len o jednu z množstva podobných káuz, pri ktorých saudské tajné služby unášali ľudí priamo v Európe. Tentokrát však bil do očí najmä dvojitý meter pri porovnaní celej kauzy s kauzou S. Skripaľa a prípad sa nedal ľahko umlčať.

 

V ďalšom texte sa budem venovať nasledujúcim témam:

 

Únosy saudských disidentov v Európe

Kauza Dž. Chašukdžího nie je prvou kauzou, pri ktorej by saudské orgány zasahovali proti odporcom režimu v zahraničí. Častými boli napr. únosy členov rozvetvenej saudskej kráľovskej rodiny, ktorí sa postavili proti politike Rijádu a utiekli do cudziny. Najznámejším prípadom takéhoto postupu tajných služieb bol prípad vysoko postaveného člena kráľovskej rodiny, princa Sultana bin Turki bin Abdulaziz. Išlo o priameho potomka zakladateľa saudského štátu, ktorý však bol veľmi kritický voči režimu a saudské tajné služby ho uniesli z Európy dokonca až dvakrát. Prvý únos sa uskutočnil už 12. júna 2003 v Collonge-Bellerive pri Ženeve, keď princa pri jednej návšteve čakalo päť saudských agentov, ktorí mu pichli uspávaciu látkou a ten sa prebudil až v Saudskej Arábii. Tam bol následne odsúdený.

Keďže však princ prejavoval pokoru a počas väznenia v Rijáde sa zhoršil aj jeho zdravotný stav, v roku 2010 mu vláda umožnila liečenie v USA. Lenže v zahraničí sa z neho stal opäť tvrdý kritik monarchie a kvôli únosu z roku 2003 sa vo Švajčiarsku dokonca obrátil na tamojšiu prokuratúru. Jeho prípad nie je stále uzavretý, avšak princov advokát C. Bergstresser sa vyjadril, že na vyšetrení prípadu nie je záujem. Výsledkom princových opozičných akcií v zahraničí však bol ďalší únos tajnými službami. V januári 2016 mali princ a jeho dvadsaťčlenný sprievod odcestovať súkromným lietadlom z Paríža do Egypta. V lietadle ho však už čakali ozbrojení saudskí agenti a keď vo vzduchu princ zistil, že miesto Egypta smerujú do Saudskej Arábie, začal protestovať. Agenti však boli na túto situáciu pripravení a donútili princa i jeho sprievod absolvovať let pod hrozbou zbraní. V Saudskej Arábii ho zadržali a odvtedy o ňom nie je nič známe.

Ďalším členom kráľovskej rodiny, ktorého saudskí agenti takto v Európe uniesli, bol Saud bin Saif al-Nasr. Nešlo o natoľko dôležitého člena klanu ako bol Sultan bin Turki, avšak na Twitteri kritizoval Rijád kvôli zasahovaniu do vnútorných záležitostí Egypta v prípade ex-prezidenta Mursího a podporil aj výzvu na zvrhnutie saudského panovníka. I v jeho prípade saudskí agenti využili cestu súkromným lietadlom. Princ cestoval z Milána do Ríma, avšak doletel do Rijádu. Zaujímavý bol aj prípad zmiznutia princa Turki bin Bandar v novembri 2015 v Maroku, keď čakal na lietadlo do Paríža. Vyzeralo to ako únos, aj keď po dlhšom čase marocké úrady potvrdili, že išlo o extradíciu. Pre porovnanie, skúsme si predstaviť, čo by sa dialo, keby ruskí agenti niekde vo Švajčiarsku uspali napr. M. Chodorkovského a uniesli ho do Ruska. Alebo keby sa skupina ozbrojených ruských agentov skryla v lietadle na parížskom letisku a súkromný let M. Chodorkovského s pomocou zbraní odklonili do Moskvy.

 

Vojenské intervencie saudskej monarchie

Saudskej Arábii však Západ opakovane toleroval kroky, ktoré by iným, najmä Rusku, nikdy netoleroval. V roku 2011 zasahovala saudská armáda aj v Bahrajne. V Bahrajne je vláda sunnitského panovníka Hamada dlhodobo nepopulárna medzi šiitskou väčšinou a vládnuci režim by zrejme padol, keby v roku 2011 násilne nepotlačil masové protesty vlastných občanov. V roku 2011 vládlo v krajine revolučné nadšenie, motivované príkladom z iných arabských štátov a nepopulárny autokrat Hamad by nedokázal potlačiť revolúciu vlastnými silami. Preto si na pomoc proti nespokojnej šiitskej väčšine zavolal armádu Saudskej Arábie, ktorá ho udržala pri moci. Pre porovnanie, skúsme si predstaviť, že by čosi podobné vykonalo Rusko a počas demonštrácií na Majdane v roku 2014 vyslalo do Kyjeva jednotky na podporu V. Janukovyča.

Oveľa závažnejším zločinom Saudskej Arábie je však invázia do Jemenu, ktorú Saudi v roku 2015 začali v spolupráci s niektorými svojimi arabskými spojencami. Interventi tvrdili, že prišli na pomoc prezidentovi Hádímu, lenže ten ich pozval do krajiny v rozpore s ústavou Jemenu (potrebný súhlas ďalších orgánov). Okrem toho, Hádí ešte v januári 2015 po porážke v občianskej vojne z funkcie odstúpil a následne ušiel do zahraničia, kde svoju abdikáciu „odvolal“. Saudi márne očakávali, že vojenskou intervenciou rozšírenia svoj vplyv a bývalého prezidenta Hádího budú obyvatelia Jemenu aspoň tolerovať. Veľmi rýchlo sa však ukázalo, že Hádí má len málo podporovateľov a občianska vojna sa preto zmenila na vojnu voči saudským interventom, ktorú vedú najmä šiitskí húsiovia. Saudi sa preto pokúsili zlomiť domáci odpor násilím a začali masívne ničiť infraštruktúru krajiny, čo viedlo k humanitárnej katastrofe.

Nekritický postoj západných politikov a médií voči saudským vojnovým zločinom zaráža už dlho. Naopak, na vojne v Jemene niektoré západné subjekty priamo participujú, najmä americkí žoldnieri zo súkromných bezpečnostných služieb. Pokrytecká reakcia Západu sa však ukázala zvlášť po tom, čo v Jemene vypukla jedna z najväčších zaznamenaných cholerových epidémií v dejinách. Táto blahovoľnosť voči Rijádu veľmi ostro kontrastuje s pozíciou Západu pri otázke ruskej podpory sýrskemu prezidentovi B. Asadovi, ktorý nikdy neabdikoval a vždy si zachovával podporu veľkej časti obyvateľov, navyše vojenskými úspechmi v posledných rokoch dokázal, že je schopný obnoviť vládu nad Sýriou. Paradoxne, hlavnou prekážkou pri realizácii tohto cieľa sú západné vojská, ktoré ilegálne okupujú časť Sýrie, avšak problémom je aj pokračujúca podpora islamistickým skupinám zo strany Rijádu.

 

Ľudské práva a solidarita so spojencami?

Známym problémom v Saudskej Arábii je aj masívne porušovanie ľudských práv a systém krutých šariátskych trestov v trestnom práve Saudskej Arábie. Téme som sa venoval v samostatnom článku. Treba tiež povedať, že postup režimu voči Dž. Chasukdžímu nebol prekvapujúci a on sám nebol ani prvým novinárom, s ktorým by sa režim vysporiadal krutými metódami. Na Západe najviac reznoval stredoveký trest 1000 úderov bičom pre R. Badáwiho za jeho kritický blog, ale odsúdený bol napr. Zuraib Kutbi, ktorý žiadal zmenu absolutistickej monarchiu na konštitučnú, podobne ako Fouhad al-Fahran , Turki al-Hamad či mnohí ďalší, ktorí komentovali úlohu náboženstva v štáte a iné politicky háklivé témy.

Veľmi kruté boli aj masové popravy menšín, ktoré v roku 2016 vykonala Saudská Arábia voči príslušníkom šiitskej menšiny, obvineným z terorizmu. V ich rámci totiž saudské úrady odsúdili na sťatie a ukrižovanie aj maloleté osoby z nespkojnej šiitskej menšiny. Je dobré si porovnať osud 47 popravených „teroristov“ v Saudskej Arábii a osud O. Sencova, ktorého v Rusku tiež odsúdili kvôli terorizmu, ale nesťali ani neukrižovali. Netreba sa pýtať, na ktorý z týchto prípadov sa ministri zahraničia štátov EÚ, vrátane M. Lajčáka, vyzvedali častejšie…

V poslednom roku zohrával dôležitú úlohu v otázke ľudských práv spor Saudskej Arábie a Kanady. V roku 2017 Saudská Arábia umožnila ženám viesť motorové vozidlá, čo sa považovalo za jeden z dôležitých prejavov modernizácie spoločnosti. Prvé vodičské preukazy dostali ženy na jar 2018 a tým získali nielen širšiu slobodu pohybu, ale tiež lepšie šance na zamestnanie. Avšak napriek tomu, že ženy dostali právo šoférovať, štátna moc pokračovala v procesoch proti aktivistkám, ktoré sa dovolávali tohto a ďalších práv žien. Nesmel totiž vzniknúť dojem, že by saudský monarcha mohol ustúpiť tlaku verejnosti, ale bolo treba dokázať, že „dobrý kráľ“ sám aktívne modernizuje spoločnosť a udeľuje širšie práva svojim poddaným.

Saudská polícia okrem iných zatkla i aktivistku S. Badáwi (sestra bloggera R. Badáwiho). Celý prípad by zrejme skončil mimo pozornosti, keby aktivistka nemala príbuzných v Kanade, ktorí začali na prípad upozorňovať a aj preto kanadskí predstavitelia na Twitteri vyzvali na prepustenie aktivistky. Reakcia Saudov však bola veľmi tvrdá a Rijád zaviedol sériu sankčných opatrení: vypovedal kanadského veľvyslanca, stiahol svojho veľvyslanca z Ottawy, vyzval saudských študentov na opustenie Kanady, atď. Najparadoxnejšia však bola reakcia západných štátov, ktorí svojho spojenca z NATO pri jeho spore s Rijádom vôbec nepodporili. Tento príklad má význam i pre diskusiu o NATO na Slovensku, pretože podobný prípad nesolidarity v NATO by mohol nastať, keby sme sa dostali do konfliktu s nejakým iným spojencom Západu, napr. s Ukrajinou. USA by sa vtedy mohli ocitnúť pred podobnou dilemou, ktorý spojenec im je bližší.

Podobné pokrytectvo však bije do očí i pri porovnaní kauzy Dž. Chašukdžího a S. Skripaľa. V prípade saudského novinára išlo o skutočnú a dokonanú vraždu, zatiaľ čo v britskom Salisbury malo ísť o nevydarený útok sofistikovanou chemickou látkou „Novičok“. V prípade S. Skripaľa sa objavilo množstvo ďalších nejasností a relevantné dôkazy dodnes chýbajú. Rozdiel spočíva i v tom, že zatiaľ čo S. Skripaľ bol dvojitý agent, v prípade Dž. Chašukdžího išlo o novinára, teda „strážneho psa demokracie“. Paradoxne, pri kauze S. Skripaľa sa argumentovalo požiadavkou solidarity so spojencami a celé to skončilo najmasovejším vypovedaním diplomatov v histórii, avšak v prípade Dž. Chašukdžího sa o solidarite s Tureckom príliš nehovorí. Našim spojencom v NATO je však nielen Veľká Británia, ale aj Turecko.

 

Prečo práve teraz?

V súvislosti s touto dlhodobou toleranciou Západu voči excesom saudskej vnútornej i zahraničnej politiky je potrebné sa pýtať, prečo práve kauza Dž. Chašukdžího vyvolala taký záujem. Dôvody nie sú celkom jasné, avšak voči predošlým kauzám tu existujú určité významné rozdiely. Zatiaľ čo doterajšie kauzy sa dotknuté štáty pokúšali skôr ututlať, teraz na saudskú politiku aktívne poukazuje Turecko. Ankara našla vítanú tému, kde môže veľmi dobre demonštrovať nerovnaký meter Západu v otázke porušovania ľudských práv a diskreditovať akúkoľvek budúcu západnú kritiku Turecka. Keďže išlo o vraždu priamo v Turecku, našiel prezident Erdogan i tému, ktorú môže do budúcna otvárať pri rozporoch so Saudskou Arábiou na Blízkom Východe.

Pokiaľ ide o reakciu USA, tá sa ukázala ako veľmi hlasná, ale bez zásadných praktických následkov. Zrušenie víz či vstupu do USA pre skupinu občanov Saudskej Arábie, ktorí sú podozriví z vraždy novinára Washington Post, nie je nič zásadné. Skutočne významným krokom by bolo obmedzenie zbrojných dodávok pre Saudov, ale to si prezident D. Trump nemôže dovoliť. Jeho prvá zahraničná cesta totiž viedla do Rijádu a mnohomiliardové zbrojné kontrakty s týmto spojencom sú jednou z hlavných tém politiky „America first!“. Okrem toho, prezident Trump môže tému vraždy novinára využiť aj na nátlak voči Saudskej Arábii, aby táto krajina ďalej zvyšovala ťažbu ropy. To by mohlo mať dopad nielen na ceny ropy, ale mohlo by vytvoriť i priestor pre prípadné nové zbrojné kontrakty s americkými firmami.

V prípade EÚ je problém zavraždeného novinára a vzťahov so Saudskou Arábiou podstatne komplikovanejší. Na jednej strane musia politici EÚ vraždu tvrdo odsúdiť, ak sa nechcú blamovať pred Ankarou, hlavne však majú záujem na jadrovej dohode s Iránom a najväčším odporcom tejto dohody je popri USA a Izraeli práve Saudská Arábia. Veľké štáty EÚ túto dohodu presadzujú, pretože si uvedomujú, že prináša ekonomické výhody práve im. Niektorí európski politici tiež ťažko nesú, že ich americký prezident ignoruje a na prvú zahraničnú cestu sa vybral nie do Európy, ale do Saudskej Arábie. Odsúdenie Rijádu je tak vítaná príležitosť diskreditovať jeho zahraničnú politiku a ukázať, že EÚ si zaslúži väčšiu pozornosť.

Na druhej strane však ani európski politici nemajú na skutočnej eskalácii konfliktu s Rijádom záujem. Prezident E. Macron to jasne vyjadril aj pri nedávnej návšteve Bratislavy, keď síce skritizoval vraždu Dž. Chašukdžího, ale súčasne odmietol rušenie zbrojných kontraktov s Rijádom ako populizmus. Takýto postoj je trochu pokrytecký, najmä keď si uvedomíme, ako zrušil Paríž zmluvu s Ruskom o dodávkach vojnových lodí Mistral. Rusko však nie je pri zbrojných kontraktoch až také dôležité, pretože si väčšinu zbraní vyrába samo a naopak, Francúzom na mnohých trhoch otvorene konkuruje. Celkovo, na rozdiel od Saudskej Arábie je pre európskych politikov výhodnejšie označiť za nepriateľa Rusko. Takto totiž môžu ospravedlniť každú novú vlnu zbrojenia, ale tiež vysvetliť klesajúcu dôveryhodnosť médií či politiky vôbec. Stačí vysloviť zázračné slovo „hybridná vojna“.

Branislav Fábry

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:06

Čínske ministerstvo zahraničných vecí v piatok uviedlo, že balón pohybujúci sa nad územím Spojených štátov je civilné zariadenie používané na výskum, najmä na meteorologické účely. Podľa USA ide o čínsky špionážny balón.

15:57

Vstup Ukrajiny do Európskej únie bude závisieť od toho, ako úspešne sa na tento krok pripraví, pričom nie sú stanovené žiadne pevné termíny na vstup, ba dokonca ani na začatie rokovaní, uviedla šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na samite Ukrajina – EÚ v Kyjeve.

15:40

Pápež František pricestoval na trojdňovú návštevu Južného Sudánu. Cieľom jeho cesty je podpora mieru a zmierenia v krajine.

14:45

Chcel zabiť Alžbetu II. kušou. Muž sa na súde priznal k vlastizrade. Od roku 1981 sa stane prvou osobou v Británii usvedčenou z tohto trestného činu.

14:37

V Južnom Sudáne vypukli násilnosti, pri ktorých prišlo o život 28 ľudí. Udialo sa tak v predvečer návštevy pápeža Františka.

12:57

Nemecká vláda potvrdila, že Berlín schválil presun tankov Leopard 1 na Ukrajinu.

12:41

Turecký minister vnútra vyzval veľvyslanca USA v Ankare, aby “dal svoje špinavé paprče preč” od krajiny, a obvinil ho zo snahy “rozvracať” Turecko

12:13

Talianska pobrežná stráž objavila počas záchrany člna s utečencami pri ostrove Lampedusa telesné pozostatky ôsmich ľudí.  V piatok o tom informovali tamojší predstavitelia. Informuje agentúra ANSA.

12:06

Pápež František v piatok ukončil trojdňovú návštevu Konžskej demokratickej republiky a odletel do Južného Sudánu. Informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

10:00

Newyorskí predstavitelia oznámili, že v rámci vyšetrovania pašovania ukradnutých historických pamiatok vrátili Taliansku 14 artefaktov v hodnote 2,5 milióna dolárov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Naď zverejnil zaujímavý dokument: Vyzývam toho, kto robí túto paniku, aby okamžite prestal!

0 icon

Ministerstvo vnútra SR upozorňuje na falošné povolávacie rozkazy. Téme sa na sociálnej sieti venoval aj dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Na severe Slovenska vyhlásili kalamitu, obmedzenie platí aj na Donovaloch

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Na Orave, Liptove, Kysuciach a Hornom Považí vyhlásili cestári pre sneženie kalamitu. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk. Sneženie komplikuje dopravu aj na ďalších úsekoch ciest na Slovensku. Obmedzenia, najmä pre kamióny, platia už aj na viacerých horských…

Za pomoci Západu dokonáva Ukrajina eutanáziu

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Ukrajina umiera. Dobrovoľne, za pomoci Západu. Krváca z tisícich rán, no Západ, namiesto toho, aby donútil Ukrajinu uzavrieť mier bez podmienok, dodávkami zbraní vlastne asistuje pri jej eutanázii. Akokoľvek rôzni pseudoanalytici špekulujú o tom, že Ukrajina ešte môže v súčasnom konflikte s Ruskom zaznamenať…

Tolerancia priviedla dcérsku spoločnosť L’Oréal na pokraj bankrotu

0 icon

Washington 3. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot Twitter)   "Je naozaj potrebné použiť v reklame na rúž obrázok muža, a nie ženy?" - to je otázka, ktorú si teraz kladie dcérska spoločnosť francúzskej značky parfumov v USA Drvivej väčšine kupujúcich sa z nejakého dôvodu nepáčilo vidieť v reklamách spoločnosti bradatého muža s…

Šutaj Eštok: Budaj a Klus sú dve slovenské hanby a adepti na odchod

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Facebook/Foto: SITA-Alexandra Čunderlíková)   Matúš Šutaj Eštok (Hlas - SD) vo štvrtok počas tlačovej konferencie verejne vyzval dočasne povereného ministra životného prostredia Jána Budaja a odídenca z SaS Martina Klusa, aby sa porúčali zo svojich funkcií aj zo slovenskej politiky. Každý z nich je totiž podľa…

Vysokooktánová Matovičova nenávisť. Čo na to Hlas?

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Foto: TASR-Jaroslav Novák)   Politik, ktorý napriek počiatočnej masívnej parlamentnej väčšine priviedol svoju vládu do režimu umelo predlžovanej paliatívnej starostlivosti, politik, ktorého vláda robí všetko preto, aby ostala v kontakte s mocou aj takmer rok po tom, čo jej bola vyslovená nedôvera, politik, ktorý je ochotný…

Zelenskyj víta EÚ na svojom území – a obhajuje členstvo

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Politico/Foto:TASR/AP/Ukrainian Presidential Press Office)   Von der Leyenová a jej najvyšší tím pricestovali vo štvrtok do Kyjeva na symbolický samit EÚ - Ukrajina, informuje POLITICO Pri pohľade z historického Gorodeckého domu v centre Kyjeva, ktorý je teraz obývaný vrecami s pieskom a ťažkým arzenálom, mal Volodymyr…

Hudsonov inštitút pripravuje Perzskému zálivu osud Ukrajiny

0 icon

Washington 3. februára 2023 (HSP/Hudson/Foto:Twitter)   Luke Coffey z Hudsonovho inštitútu (USA), ktorý v decembri upozornil na plán "rozdelenia Ruska", sa zamyslel nad "ukrajinskými lekciami" v prípade ich aplikácie na krajiny Perzského zálivu Poučenie je podľa neho nasledovné: 1. Investície do ozbrojených síl, najmä do moderného vybavenia a výcviku, by…

Draxler sa pripája ku kritike Klusa. Pozrite, ako ho označil

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Foto: Facebook)   Bývalý štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus by sa mal stať kandidátom SR na člena Európskeho dvora audítorov (EDA). Vyplýva to z návrhu nominácie, ktorý na utorkové rokovanie vlády predkladá Ministerstvo financií SR. Kvôli jeho obsadeniu čelí Klus ostrej…

Londýn sa zmieta v kriminalite kvôli “kvótam rozmanitosti”

0 icon

Londýn 3. februára 2023 (HSP/TheTelegraph/Foto:Twitter)   Z dôvodu politickej korektnosti polícia v Londýne prijíma negramotných policajtov, ktorí sotva vedia písať po anglicky a môžu mať záznam v registri trestov, píše Elena Palina Náboroví pracovníci Metropolitnej polície majú veľa práce. Napokon, sľub britských predstaviteľov spred ôsmich rokov, že do roku 2023…

NAJNOVŠIE

BLOG

René Pavlík

Rožky kontra nedeľa

0icon

  Parlament rieši ďalší z nekonečných príbehov – voľnú nedeľu. Niekoľko poslancov otvorilo neriešiteľný problém zo zákonníka práce. Predkladajú návrh na zavedenie nepracovnej nedele. Argumenty prečo mať voľnú nedeľu sú logické: rodina, prerušenie pracovného cyklu, boj proti vyhoreniu, naplnenie jedného prik&aacut

Andrej Sablič

Pravda o vojnách II.

0icon

Verejná žaloba voči zločineckej, makroekonomickej teórii a praxi na základe, ktorej žiadam

Slavěna Vorobelová

Demokratická schizofrénia „liberálnych demokratov“

0icon

Hovorí sa, že kde končí zdravý rozum, tam začína vojenská logika. V skratke to znamená, že to, čo nám v bežnom živote príde doslova nelogické a proti zdravému rozumu, tak pri tvorbe vojenskej taktiky alebo stratégie to môže znamenať aj v&

Ivan Štubňa

Ožívajú nacistické bunky po celej Európe?

0icon

Talianska polícia rozbila nacistickú bunku viazanú na Azov plánujúcu teroristické útoky. Pod týmto názvom priniesol portál Grayzone info

Gustáv Murín

Kauza Budaj a ŠtB? Búrka v šerbli...

0icon

Je bizarné, že akurát Robert Fico, člen Komunistickej strany, ktorej verne slúžil, platil známky a nijako neprotestoval proti metódam ŠtB, a ktorý si November vraj ani nevšimol, má tú drzosť navážať sa do Jana Budaja, ktorý ho organizovaním VPN pripravil o komunistickú kariéru? Keby mal pán Fico v sebe aspoň toľko studu a…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Pracovníci dolaďujú posledné prípravy na zápas amerického futbalu NFL Super Bowl pred štadiónom State Farm v americkom meste Glendale

Autor: TASR/AP-Matt York

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Naď zverejnil zaujímavý dokument: Vyzývam toho, kto robí túto paniku, aby okamžite prestal!

0 icon

Ministerstvo vnútra SR upozorňuje na falošné povolávacie rozkazy. Téme sa na sociálnej sieti venoval aj dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Na severe Slovenska vyhlásili kalamitu, obmedzenie platí aj na Donovaloch

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Na Orave, Liptove, Kysuciach a Hornom Považí vyhlásili cestári pre sneženie kalamitu. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk. Sneženie komplikuje dopravu aj na ďalších úsekoch ciest na Slovensku. Obmedzenia, najmä pre kamióny, platia už aj na viacerých horských…

Za pomoci Západu dokonáva Ukrajina eutanáziu

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Ukrajina umiera. Dobrovoľne, za pomoci Západu. Krváca z tisícich rán, no Západ, namiesto toho, aby donútil Ukrajinu uzavrieť mier bez podmienok, dodávkami zbraní vlastne asistuje pri jej eutanázii. Akokoľvek rôzni pseudoanalytici špekulujú o tom, že Ukrajina ešte môže v súčasnom konflikte s Ruskom zaznamenať…

Tolerancia priviedla dcérsku spoločnosť L’Oréal na pokraj bankrotu

0 icon

Washington 3. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot Twitter)   "Je naozaj potrebné použiť v reklame na rúž obrázok muža, a nie ženy?" - to je otázka, ktorú si teraz kladie dcérska spoločnosť francúzskej značky parfumov v USA Drvivej väčšine kupujúcich sa z nejakého dôvodu nepáčilo vidieť v reklamách spoločnosti bradatého muža s…

Šutaj Eštok: Budaj a Klus sú dve slovenské hanby a adepti na odchod

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Facebook/Foto: SITA-Alexandra Čunderlíková)   Matúš Šutaj Eštok (Hlas - SD) vo štvrtok počas tlačovej konferencie verejne vyzval dočasne povereného ministra životného prostredia Jána Budaja a odídenca z SaS Martina Klusa, aby sa porúčali zo svojich funkcií aj zo slovenskej politiky. Každý z nich je totiž podľa…

Vysokooktánová Matovičova nenávisť. Čo na to Hlas?

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Foto: TASR-Jaroslav Novák)   Politik, ktorý napriek počiatočnej masívnej parlamentnej väčšine priviedol svoju vládu do režimu umelo predlžovanej paliatívnej starostlivosti, politik, ktorého vláda robí všetko preto, aby ostala v kontakte s mocou aj takmer rok po tom, čo jej bola vyslovená nedôvera, politik, ktorý je ochotný…

Zelenskyj víta EÚ na svojom území – a obhajuje členstvo

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Politico/Foto:TASR/AP/Ukrainian Presidential Press Office)   Von der Leyenová a jej najvyšší tím pricestovali vo štvrtok do Kyjeva na symbolický samit EÚ - Ukrajina, informuje POLITICO Pri pohľade z historického Gorodeckého domu v centre Kyjeva, ktorý je teraz obývaný vrecami s pieskom a ťažkým arzenálom, mal Volodymyr…

Hudsonov inštitút pripravuje Perzskému zálivu osud Ukrajiny

0 icon

Washington 3. februára 2023 (HSP/Hudson/Foto:Twitter)   Luke Coffey z Hudsonovho inštitútu (USA), ktorý v decembri upozornil na plán "rozdelenia Ruska", sa zamyslel nad "ukrajinskými lekciami" v prípade ich aplikácie na krajiny Perzského zálivu Poučenie je podľa neho nasledovné: 1. Investície do ozbrojených síl, najmä do moderného vybavenia a výcviku, by…

Draxler sa pripája ku kritike Klusa. Pozrite, ako ho označil

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Foto: Facebook)   Bývalý štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus by sa mal stať kandidátom SR na člena Európskeho dvora audítorov (EDA). Vyplýva to z návrhu nominácie, ktorý na utorkové rokovanie vlády predkladá Ministerstvo financií SR. Kvôli jeho obsadeniu čelí Klus ostrej…

Londýn sa zmieta v kriminalite kvôli “kvótam rozmanitosti”

0 icon

Londýn 3. februára 2023 (HSP/TheTelegraph/Foto:Twitter)   Z dôvodu politickej korektnosti polícia v Londýne prijíma negramotných policajtov, ktorí sotva vedia písať po anglicky a môžu mať záznam v registri trestov, píše Elena Palina Náboroví pracovníci Metropolitnej polície majú veľa práce. Napokon, sľub britských predstaviteľov spred ôsmich rokov, že do roku 2023…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Rožky kontra nedeľa

0icon

  Parlament rieši ďalší z nekonečných príbehov – voľnú nedeľu. Niekoľko poslancov otvorilo neriešiteľný problém zo zákonníka práce. Predkladajú návrh na zavedenie nepracovnej nedele. Argumenty prečo mať voľnú nedeľu sú logické: rodina, prerušenie pracovného cyklu, boj proti vyhoreniu, naplnenie jedného prik&aacut

Andrej Sablič

Pravda o vojnách II.

0icon

Verejná žaloba voči zločineckej, makroekonomickej teórii a praxi na základe, ktorej žiadam

Slavěna Vorobelová

Demokratická schizofrénia „liberálnych demokratov“

0icon

Hovorí sa, že kde končí zdravý rozum, tam začína vojenská logika. V skratke to znamená, že to, čo nám v bežnom živote príde doslova nelogické a proti zdravému rozumu, tak pri tvorbe vojenskej taktiky alebo stratégie to môže znamenať aj v&

Ivan Štubňa

Ožívajú nacistické bunky po celej Európe?

0icon

Talianska polícia rozbila nacistickú bunku viazanú na Azov plánujúcu teroristické útoky. Pod týmto názvom priniesol portál Grayzone info

Gustáv Murín

Kauza Budaj a ŠtB? Búrka v šerbli...

0icon

Je bizarné, že akurát Robert Fico, člen Komunistickej strany, ktorej verne slúžil, platil známky a nijako neprotestoval proti metódam ŠtB, a ktorý si November vraj ani nevšimol, má tú drzosť navážať sa do Jana Budaja, ktorý ho organizovaním VPN pripravil o komunistickú kariéru? Keby mal pán Fico v sebe aspoň toľko studu a…

Vášeň v Tebe

Lyžiarka Mikaela Shiffrinová zverejnila fotografiu plnú lásky, ale aj obrovskej bolesti

0 icon

Lyžiarka Mikaela Shiffrinová, najväčšia súperka našej úžasnej Petry Vlhovej, včera na sociálnej sieti Instagram zverejnila dojímavú fotografiu. Fotografia zobrazuje lyžiarku, ako v nemocnici drží svojho otca za ruku. Druhého februára totiž uplynuli tri roky od kedy zomrel jej otec. Nešťastne totiž spadol zo strechy rodinného domu v mestečku Edwards. Žiaľ,…

Simona Krainová prehovorila o milostnom trojuholníku: Ona – Sagvan Tofi – Dara Rolins

0 icon

Slovenská speváčka Dara Rolins mala pred niekoľkými dňami v O2 aréne v Prahe svoj doteraz najväčší koncert. Ľudia sú z neho nadšení. Zúčastnila sa ho aj modelka Simona Krainová, ktorá aktuálne prehovorila o trojuholníku so Sagvanom Tofim. Speváčka Dara Rolins v sobotu 28. januára odspievala svoj doteraz najväčší koncert, ktorý si dala ako darček…

Prečo ľudia tlieskajú v lietadle?

0 icon

Známy cestovateľ, bloger, autor knihy Influencer – Milan Bez Mapy – vo svojom aktuálnom krátkom videu vysvetľuje zvyk tlieskať v lietadle po pristáti. Tlieskate aj vy? „Tlieskanie v lietadle, pravdepodobne, začalo ešte v časoch, keď lietanie nebolo tak široko dostupné, bezpečné a lacné ako je dnes,“ vysvetľuje v úvode cestovateľ. Dodáva, že tiež záleží od…

Preplachujete cestoviny alebo nie? Uvarte si ich podľa Jamieho Olivera

0 icon

Cestoviny patria medzi jedno z najobľúbenejších jedál, ak o nich hovoríme v súvislosti s rýchlosťou prípravy. Po uvarení ich preplachujete alebo nie? Ako to robí Jamie Oliver? Svetoznámy britský kuchár pri varení cestovín postupuje podľa jednoduchých krokov. Osvojte si jeho postup  a 

Neviditeľná hrozba, ktorá môže zničiť vaše manželstvo

0 icon

Manželský vzťah môžu zničiť rôzne závislosti. Niektoré sú viditeľné – alkoholizus, drogová závislosť či patologické hráčstvo - gamblerstvo. Iné sú neviditeľné a v mnohých prípadoch považované aj za cenné či hodné obdivu. Práve do druhej skupiny patrí workoholizmus. Workoholizmus je však zabijak. Ničí totiž zdravie - fyzické a duševné, pohodu, potešenie a…

Armádny Magazín

„Situácia sa každým dňom zhoršuje“: Ukrajinský pilot oznámil, že stíhačky na Ukrajine končia

0 icon

Ukrajina, 3. februára 2023 (AM) – Ukrajina v blízkej budúcnosti môže zostať úplne bez bojových lietadiel , počet lietadiel vo vzdušných silách ozbrojených síl Ukrajiny sa rýchlo znižuje. Povedal to ukrajinský pilot s volacím znakom „Juice“ v rozhovore pre britské vydanie denníka The Financial Ti

Maďarsko vykonalo rozsiahle čistky v armáde. Orbán zatrhol členstvo Ukrajiny v EÚ

0 icon

Maďarsko, 3. februára 2023 (AM) – Maďarský premiér opäť vylial vedro ľadovej vody na horúce hlavy ukrajinských úradov, ktoré dnes prejavili potešenie v súvislosti s návštevou predstaviteľov EÚ v Kyjeve. Pripomeňme, že v Kyjeve sa otvoril summit Ukrajina-NATO, kam vlakom pricestovali predstavitelia EÚ rôznych úrovní

Čoho sa boja americkí vojaci?

0 icon

USA, 3. februára 2023 (AM) – V januári bola Pentagonom uverejnená správa o UFO, z ktorej vyplynulo, že v roku 2022 nedokázal identifikovať 171 neznámych leteckých objektov. Prípady „vzdušných javov“ sa tým v USA vyostrili.   So záhadným oneskorením, no nakoniec predsa len, vydali americké úrady správu o tom, ktoré z minuloročných javov na nebi zatiaľ

Rusko poslalo na Ukrajinu vojenské roboty na ničenie západných „Leopardov“ a „Abramsov“

0 icon

Rusko, 3. februára 2023 (AM) – Ruské bojové roboty "Marker" dorazili do zóny špeciálnej operácie na Donbas. Tam ich otestujú v reálnych bojových podmienkach. Odborníci plánujú vypracovať algoritmy na vedenie boja v rámci skupiny s robotmi, “hovoria experti. V zóne špeciálnej vojenskej operácie budú testované dve verzie Markera naraz. Jeden z…

Vyjadrenia ruského prezidenta Putina, šéfa zahraničných vecí Lavrova a šéfa rozviedky Naryškina

0 icon

Rusko, 3. februára 2023 (AM) – Prinášame prehľad najnovších vyjadrení čelných predstaviteľov Ruskej Federácie k operácii na Ukrajine a k situácii vo svete.   Hlavné tézy prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina na galavečere na počesť víťazstva v bitke o Stalingrad: ▪️Ideológia

TopDesať

30+ dokonale načasovaných fotografií z celého sveta

0 icon

Tie najlepšie životné momenty sú neopakovateľné. Preto ľudstvo vymýšľalo rôzne spôsoby, ako ich zachytiť a uchovať naveky. Práve z toho dôvodu vznikli fotoaparáty, či videokamery. Tie nám slúžia už niekoľko desiatok rokov a za tú dobu sa určite podarilo zachytiť nespočetné množstvo vzácnych okamihov. Avšak fotografie v tomto článku sú…

TOP10: Tieto fakty ti jedného dňa zachránia život!

0 icon

Mnohým zraneniam a dokonca aj úmrtiam by sa dalo predísť, keby ľudia vedeli, ako sa v kritických situáciách správne zachovať. Niekedy poznanie jednoduchej skutočnosti môže zvýšiť tvoje šance na prežitie alebo pomôcť zachrániť život niekoho iného. A tieto fakty by ťa mali naučiť, ako sa správať v život ohrozujúcich situáciách. [the_ad…

Práčka naozaj kradne tvoje ponožky! Ako to robí?

0 icon

Opäť sa to stalo! Vyložil si práčku, vyberieš čistú bielizeň a ponožku nenájdeš, hoci si pamätáš, že si ju dával dovnútra. Na tvojej pamäti nie je nič zlé, iba práčka ti... kradne ponožky. Ako sa ukázalo, ponožky a iné drobné predmety sa môžu jednoducho zaseknúť v častiach práčky a nie je to…

Zavádzajúce fotografie, ktoré potrápia tvoj zrak

0 icon

Svet je plný zvláštností. Niektoré veci, ktoré sa dejú v našich životoch sú neuveriteľné. V dnešnom článku ti ukážeme zopár netradičných vecí, ktoré však nie sú skutočné. Tieto zavádzajúce fotografie poriadne potrápia tvoj zrak. Ak sa už bavíme o zvláštnostiach, tak sa určite zhodneme, ak ti povieme, že mnohé zvláštnosti…

10 divných faktov o jedle, o ktorých si doteraz pravdepodobne netušil

0 icon

Jedlo. Jeme ho každý deň, no koľko o ňom v skutočnosti vieme? A práve to sa teraz pokúsime napraviť. Existuje veľa zaujíamvostí o jedle, o ktorých sme doteraz ani my v redakcii nevedeli! Pokúsili sme sa to trochu zamiešať. Niektoré fakty, ktoré sme uviedli, sú zaujímavé, niektoré sú divné a niektoré sa…

FOTO DŇA

Pracovníci dolaďujú posledné prípravy na zápas amerického futbalu NFL Super Bowl pred štadiónom State Farm v americkom meste Glendale

Autor: TASR/AP-Matt York

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali