Basketbalový tréner PaedDr. Milan Rožánek sa dožíva životného jubilea 75 rokov

Žilina 29. novembra 2016 (HSP/Foto:Jozef Cvajniga)

 

V týchto dňoch 27.novembra oslávil náš basketbalový nadšenec hneď dva sviatky. Tým prvým sú meniny „Milan“ a tým druhým okrúhle narodeniny. Je čas bilancovať z jeho pohľadu, pretože toho veľa videl, zažil a pod deravými košmi preskákal či už ako hráč, tréner a naposledy aj basketbalový funkcionár. 

Basketbalový tréner PaedDr. Milan Rožánek sa dožíva životného jubilea 75 rokov
Basketbalový tréner PaedDr. Milan Rožánek sa dožíva životného jubilea 75 rokov

V období od r. 1965 doteraz prešlo jeho trénerskými rukami niekoľko sto hráčov pod žilinskými deravými košmi, ale aj v zahraničí. Trénoval na 4 kontinentoch – okrem Austrálie a Antarktídy. Mnohí sa pripravovali pod jeho vedením od detských, dorasteneckých rokov až po kategóriu mužov. Inak ako „coach – coachi“ (čítaj „kouč – kouči) na neho v Žiline, na basketbalových ihriskách, nikto nezavolal.Dnes ešte pôsobí vo funkcii predsedu basketbalového oddielu Academic Žilinská univerzita.  V minulej sezóne viedol družstvo mužov Žiliny v I. lige.

Od detstva – v Sokole, a neskôr na atletických dráhach, v telocvičniach, v plaveckých bazénoch, na lyžiarskych svahoch a bežeckých lyžiarských stopách, bol zapáleným športovcom – až po reprezentáciu Československa. Začínal v rodnej Považskej Bystrici, pokračoval počas vysokoškolského štúdia v Bratislave na Fakulte telesnej výchovy a športu a po jej absolvovaní, najväčší úsek života venoval basketbalu na Vysokej škole dopravy a spojov a po roku 1989 na Žilinskej univerzite v Žiline. Ako druhý Slovák v histórii preskočil v skoku do výšky 200 cm. Bol mnohonásobným majstrom Slovenska v skoku do výšky i v iných atletických disciplínach – až po viacboje. Bol členom širšej reprezentácie ČSSR v atletike.  V Dukle Banská Bystrica si nešťastne zranil na lyžovačke – na Silvestra – nohu. Jednalo sa o špirálovitú zlomeninu oboch predkolenných kostí. Po doliečení sa vrátil k atletike, ale už nedokázal nadviazať na predchádzajúcu výkonnosť, a tak začal trénerskú kariéru s atlétmi v Považskej Bystrici. Za krátky čas vychoval mnoho mládežníckych reprezentantov. Basketbal hrával v rodnom meste  a potom aj na vysokej škole, ale nikdy nehral najvyššiu súťaž mužov. Ako tréner vysokoškolského družstva v Žiline sa upísal basketbalu až doteraz.

Basketbalový tréner PaedDr. Milan Rožánek
Basketbalový tréner PaedDr. Milan Rožánek

V r. 1965 nastúpil ako telovýchovno-športový pedagóg na Katedru telesnej výchovy Vysokej školy dopravnej, neskôr Vysokej školy dopravy a spojov.  Na tomto pracovisku získal titul PaedDr. – doktora pedagogických vied a dlhodobo pôsobil vo funkcii zástupcu vedúceho KTV VŠDS. V Slávii VŠD resp. VŠDS viedol basketbalový oddiel ako tajomník basketbalového oddielu.  Aj dnes pôsobí v Academic ŽU ako predseda basketbalového oddielu. Určitý čas stál ako predseda na čele Slávie VŠDS – od r. 1984, ale bez basketbalu neostal. Jedno funkčné obdobie pôsobil ako tajomník na OV ČSZTV.

Vykonával aj externe pedagogickú funkciu na Telovýchovnej škole SÚV ČSZTV, neskôr pri FTVŠ UK, kde odovzdával skúsenosti novým trénerom.  Pod jeho trénerským vedením postúpila Slávia VŠDS v roku 1977 do najvyššej basketbalovej súťaže v bývalom Československu, kde sa družstvo najlepšie umiestnilo na 4. mieste. Žilinské mužské basketbalové družstvo bolo bez prestávky najdlhšie pôsobiacim kolektívom v najvyššej basketbalovej súťaži v Československu a po roku 1989 – na Slovensku – spomedzi všetkých slovenských zástupcov. Aj keď potom zostúpili do nižšej súťaže, bolo to len z finančných a hráčskych dôvodov. Vychoval mnohých mládežníckych reprezentantov i reprezentantov mužských kategórii. Prvými boliPeter Chrenka a Ján Faith, ktorý bol aj v širšej nominácii na OH v Mníchove. Poslednými sú jeho starší vnuk Robert a Jakub Merešš. Spolu s trénerom Z. Hummelom viedol rezervu Československej reprezentácie (1970-1975).

V r. 1984 – 1989 bol členom realizačného tímu reprezentácie ČSSR pred ME v Ríme, kde muži obsadili 4.miesto. V r. 2003 bol hlavný tréner reprezentácie SVK U-16 a v r. 2011 asistent trénera reprezentácie SVK U-16 s účasťou na ME.

Dlhodobo pracoval vo výbore SBZ, resp. ako generálny sekretár vo výkonnom výbore SBA. Viedol trénerskú radu SBZ a bol podpredsedom trénerskej rady ČSBZ, neskôr pôsobil vo funkcii viceprezidenta SBZ pre vrcholový basketbal – bol viceprezidentom vrcholového basketbalu ČSBZ.

Po Nežnej revolúcii vykonával aj funkciu generálneho sekretára SBA a stal sa opäť prezidentom Združenia trénerov SVKa SBA. Na úrovni vysokoškolského športu pôsobil dlhodobo vo funkcii predsedu komisie basketbalu  pri MŠ SVKa. Dlhodobo viedol družstvo Akademikov Slovenska, resp. Československa.

Basketbalisti Žiliny vo vysokoškolskej TJ Slávii VŠD resp. VŠD získali ako doteraz jediné družstvo, ktoré nehralo najvyššiu basketbalovú súťaž, titul víťaza Slovenského pohára a prebojovali sa do finále Československého pohára. Ako družstvo najvyššej basketbalovej súťaže Československa hrali niekoľko razy finále Slovenského a Československého pohára. Jeden raz ho získali na pôde vtedy slávneho Interu Bratislava – v kádri so Stanislavom Kropilákom.

V československej najvyššej basketbalovej súťaži sa 2 razy umiestnili na 4. mieste (prvý raz pod vedením M. Rožánka, druhý raz pod vedením B. Iljašku st.) Získali niekoľko razy titul majstra Slovenska, ako najlepšie slovenské družstvo. Po roku 1989 získali bronzovú medailu za 3. miesto v slovenskej extralige (2011).

Basketbalový tréner PaedDr. Milan Rožánek
Basketbalový tréner PaedDr. Milan Rožánek

Tréner Milan Rožánek okrem Žiliny viedol aj extraligovú Prievidzu – len v máji a júny, nakoľko v auguste odišiel trénovať na Island. Ďalej Chemosvit Svit, Slovakofarmu Pezinok – s ktorým získal titul majstra Slovenska, Slovenský pohár a hrali aj v Koračovom pohári (vtedy 2. najvyššia európska basketbalová súťaž vtedy).

 

Pôsobenie v zahraničí:

– 1988 – Líbya – coach clinic – prvá zahraničná misia

– 1989 – 1992 – tréner Tindastoll Saudarkrokur – Island – 2 x 4. Miesto v najvyššej súťaži

– 1993 – 1998 + 1999 – 2000 Kaharaba Zouk Beirut – 4 x vicemajster Libanonu + Anibal

Zachle – Libanon – 2 x účasť na Arabskom šampionáte klubov V Egypte resp. v Libanone

– 2000 – Wyoming Univerzity – 6 mesačná stáž

Pod menom trénera Milana Rožánka sa konali za organizácie WABA (West Asian Basketball Assotiation), kde pôsobil ako inštruktor, basketbalové kliniky v Libanone, Sírii, Iráne, Jemene, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 500 basketbalových trénerov.

 

V Žiline mužský basketbal prežíva v súčasnosti krízu

V posledných sezónach hrá v hornej tretine tabuľky, ale len v I. lige.  Prianím dlhoročného lídra Žilinského basketbalu – Milana Rožánka, je zlepšiť tréningové a finančné podmienky pre mužský basketbal tak, aby talenty z mládežníckej liahne B. Iljašku ml. neboli vychovávané len pre iné – nie pre žilinské farby. Podmienkou pre zlepšenie tohto stavu je, aby sa Žilinská župa i mesto Žilina, ale i iné inštitúcie, intenzívnejšie zaujímali aj o športovú reprezentáciu takých tradičných kolektívnych športov Žiliny, akými sú basketbal, volejbal, hádzaná…

Tým Milan Rožánek samozrejme nechce povedať, že taký výrazný šport akým bola žilinská atletika a iné individuálne športy by mali byť mimo zorný uhol uvedených orgánov. Keby sa napríklad Milan Rožánek narodil v našom regióne na začiatku nového tisícročia, nemal by si ako dieťa a mládežník v Žiline napr. kde zaskákať do výšky, do diaľky, tobôž nie o žrdi. V dnešnej dobe je to skutočne viac ako nepochopiteľné, že si takúto skutočnosť doposiaľ nikto nevšimol.

Po roku 1989 sme si žiaľ napríklad z USA skôr brali negatívne príklady pre mládež a kladné sme si nevšímali. Inak by sme nezostali bez hodiny telesnej výchovy denne na školách, bez kvalitného stredoškolského a vysokoškolského športu a bez tejto dobe zodpovedajúcich športových stánkov.  Pritom v médiách neustále počúvame, že súčasnosť potrebuje čo najviac kvalitných odborníkov a vysoko erudovaných jedincov. Bez ich adekvátnej telesnej zdatnosti prakticky takýchto nie je možné vychovať. Menom celej spomínanej širokej rodiny basketbalových nadšencov mu osobne poďakovali  Ing. Robert Rožánek a Ing. Ján Merešš, členovia výboru BO Academic ŽU Žilina.

Jozef Cvajniga

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Irán vyzýva novú americkú administratívu na zrušenie sankcií

0 icon

Teherán 22. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Hadi Mizban)   Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf vyzval v piatok novú americkú administratívu, aby "bezpodmienečne" zrušila sankcie uvalené bývalým prezidentom USA Donaldom Trumpom na islamskú republiku s cieľom zachrániť jadrovú dohodu z roku 2015. Uviedla to agentúra AFP "Administratíva by mala začať bezpodmienečným…

Pri sčítaní ľudu vo Veľkej Británii bude prvýkrát otázka o rodovej identite občanov

0 icon

Londýn 22. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   V dotazníkoch použitých na sčítanie ľudu v Británii sa po prvý raz objaví otázka o rodovej identite. V rozhovore pre rozhlasovú stanicu BBC Radio o tom v piatok informoval riaditeľ britského štatistického úradu (ONS) Ian Diamond Dotazník bude obsahovať aj otázku o pohlaví, ktoré…

Rezort zdravotníctva vníma avizovaný návrat USA do WHO pozitívne

0 icon

Bratislava 22. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Anja Niedringhaus)   Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR vníma pozitívne avizovaný návrat USA do Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Organizáciu považuje za kľúčovú a jedinečnú vo vzťahu k zdravotnej problematike na globálnej úrovni. Tá je podľa rezortu v súčasnej pandemickej situácii potrebná. Pre TASR to uviedla hovorkyňa MZ…

Európski poskytovatelia sociálnych služieb podporujú výhody pre zaočkovaných

0 icon

Bratislava 22. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)   Európski poskytovatelia sociálnych služieb združených v organizácii European Ageing Network (EAN) preferujú výhody pre zaočkovaných občanov „starého kontinentu“. Zároveň nechcú, aby tých, ktorí vakcináciu odmietli, pre ich rozhodnutie trestali. Vyplýva to z piatkového virtuálneho mítingu EAN, ktorého závery sprostredkovala Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb…

Rusko dodá Maďarsku dva milióny dávok vakcíny Sputnik V

0 icon

Moskva 22. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko Jr)   Maďarsko dostane dostatok ruských vakcín Sputnik V proti koronavírusu na zaočkovanie jedného milióna ľudí. Po schôdzke so svojim ruským partnerom to povedal maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó, ktorý uviedol, že Maďarsko obdrží dva milióny dávok očkovacej látky Sputnik V. Rusko má…

Korčok odsúdil prenasledovanie novinárov a predstaviteľov bieloruských médií

0 icon

Bratislava 21. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Katia Christodoulou)   Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) Ivan Korčok (nom. SaS) na dnešnom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN odsúdil prenasledovanie novinárov a predstaviteľov bieloruských médií, ktoré sa výrazne zintenzívnilo od minuloročných prezidentských volieb v krajine. Informoval o tom tlačový odbor rezortu diplomacie…

Vyhrážky zabrali: Strana Hlas-SD nebude počas plošného testovania zbierať podpisy za referendum o predčasných voľbách

0 icon

Bratislava 21. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) nebude počas celoplošného testovania zbierať podpisy za referendum o predčasných voľbách. Ako informoval Denník N, Hlas-SD zatiaľ okrem Slovenskej národnej strany (SNS) nenašiel organizáciu, ktorá by ho podporila Ako ďalej Denník N priblížil, predseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD…

Pelosiová plánuje v pondelok poslať do Senátu žalobu proti Trumpovi

0 icon

Washington 22. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-J. Scott Applewhite)   Predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová plánuje v pondelok odoslať do Senátu ústavnú žalobu proti bývalému prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi. „Bude riadny a spravodlivý proces,“ vyhlásil líder senátnej demokratickej väčšiny Chuck Schumer Trump je prvý prezident, ktorý impeachmentu čelí dvakrát, a…

Prezidentka podmienečne udelila milosť matke ťažko chorého dieťaťa

0 icon

Bratislava 22. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová dnes udelila individuálnu milosť 47-ročnej žene, ktorá bola súdom právoplatne odsúdená pre spáchanie trestného činu sprenevery. Bol jej uložený trest odňatia slobody vo výmere päť rokov a zároveň trest zákazu činnosti vykonávať funkciu člena štatutárneho alebo dozorného orgánu, respektíve…

Minister zdravotníctva Krajčí potvrdil pozitívne trendy vo vývoji epidemickej situácie. „Budeme uvoľňovať opatrenia“

0 icon

Bratislava 22. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR)   Pozitívne trendy vo vývoji pandemickej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19 potvrdil na piatkovej tlačovej konferencii minister zdravotníctva Marek Krajčí. Ako ďalej uviedol minister, situácia sa postupne zlepšuje, pričom to nie je také výrazné z dôvodu prítomnosti nového variantu koronavírusu. Postupne bude…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ján Meleš

MILAN LAURINEC DEHONESTUJE ZAVRAŽDENÉHO NÁRODNÉHO HRDINU GENERÁLA MILANA LUČANSKÉHO.

0icon

Milan Laurinec, samozvaný odborník na ústavu, aktivista, sa tento raz pustil do mŕtveho generála Milana Lučanského, ani nie mesiac od jeho vraždy v cele predbežného zadržania. Tento krát veľmi šokujúco, hlavne pre jeho nasledovníkov a fanúšikov Občianskeho tribunálu vyhlásil, že zavraždený generál Lučanský nebol žiadny národovec, opísal jeho státisícové majetky…

Ivan Malý

Strach je horší ako pandémia

0icon

Ako sa môžem vyhnúť pandémii? Táto otázka bola položená indickému guruovi Oshovi asi pred 40 rokmi počas éry AIDS! „ Kladiete nesprávnu otázku,“ odpovedal Osho, ,,Správna otázka by mala znieť: Ako sa dá vyhnúť strachu zo smrti, spôsobeným pandémiou? Pretože je veľmi ľahké vyhnúť sa vírusu, je veľmi ťažké vyhnúť…

Gustáv Murín

Vláda politickej mafie

0icon

Mafiáni predbiehajú zákony. Tie existujúce a tak štát urýchlene prijíma nové, aby sa bránil. Preto sa rozhľadenejší mafiánski bossovia vždy pokúšali zaviazať si politikov, aby tie zákony mohli ovplyvňovať. Matovičova zločinná klika to prekonala – oni si tie zákony prispôsobujú tak, aby ich zlé činy boli perfektne kryté. Veď zákonodarnému…

Martin Borguľa

Slovenské opatrovateľky: všetci o nich hovoria, ale nikto sa o ne nezaujíma

0icon

Práca opatrovateliek patrí na Slovensku medzi povolania s najnižším platovým ohodnotením a najmenším spoločenským statusom. Realita na Slovensku je taká, že tí, ktorí sa starajú o zvieratá, zarábajú viac ako tí, ktorí sa starajú o ľudí. V našich zariadeniach sociálnych služieb a v teréne je alarmujúci nedostatok opatrovateliek. Chýba nám cca 20 000 žien a mužov,…

Jozef Slávik

Cenzúra ? ...

0icon

Nedá mi reagovať na niektoré nenávistné diskusné príspevky, ale aj na to, že sa stále stretávam s obmedzovaním slobody vyjadrovania. I keď do bodky a do písmena dodržiavam etický kódex blogera či diskutéra, stáva sa mi pravidelne, že som určitým spôsobom umelo bojkotovaný a dokonca, ak som príliš adresný a…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Ploštice: Ako zistíš, či sú aj v tvojej posteli?

0 icon

Aj keď ploštice v posteli neprinášajú žiadne infekčné choroby, stále môžu byť nepríjemné a dokonca spôsobiť určité zdravotné problémy. Od fyzických reakcií, ako sú vyrážky alebo alergie, až po psychologické účinky, ako sú úzkosť, stres a nespavosť - tieto dôvody sú viac než dostatočné na to, aby sa ploštice stali nevítanými hosťami v tvojej…

Neuveriteľné miesta: Svojou krásou ti vyrazia dych

0 icon

Na Zemi je množstvo úžasných miest. Tie boli vytvorené prirodzene alebo umelo. Dnes ti takéto neuveriteľné miesta ukážeme na týchto zaujímavých fotografiách. Tieto neuveriteľné miesta ti najskôr svojou krásou vyrazia dych. Niektoré sú naozaj nádherné a ty len ťažko uveríš, že sa nachádzajú na našej planéte. Napríklad taká "Brána do…

TOP10: Čo sa stane, ak prestaneš úplne jesť cukor? 1. časť

0 icon

"Face Sugar", fúzy nad hornou perou, a dokonca aj neplodnosť  - to sú len niektoré účinky, ktoré sú spojené s konzumáciou zákernej bielej kryštalickej látky, ktorá sa volá cukor. Keď ho dáme preč z našich tanierov a pohárov, nemusí sa z nás stať superhrdina, ale určite to môže zlepšiť náš život a zdravie. A tak sme…

Halley a záhady vesmírnych telies (3. časť)

0 icon

Prinášame vám záverečné pokračovanie trojdielneho článku s názvom Halley a záhady vesmírnych telies. Nebudeme zdržiavať a vrhnime sa spoločne naspäť medzi vesmírne telesá. Až v roku 1472 pozoroval nemecký astronóm Johann Muller (žil v rokoch 1436 až 1476) kométu ako kozmický jav a nie ako božské znamenie. V jeho šľapajách pokračovali Talian Girolamo Fracastoro (1483 až 1553)…

Prečo sa v ponorkách používa vždy červené svetlo?

0 icon

Možno si si už aj ty zopárkrát kládol otázku, prečo sa vo filmoch alebo seriáloch v ponorkách vyskytuje vždy iba červené svetlo. No, dnes je tvoj šťastný deň a niečo sa o tejto záhade dozvieš. V prvom rade treba povedať, že červené svetlo v ponorkách sa nepoužíva neustále. Osvetlenie v ponorke sa prepne na červené iba…

Vo svete IT

SpaceX už dnes odštartuje misiu Transporter-1. Do vesmíru by mala vyniesť historicky najvyšší počet satelitov

0 icon

Spoločnosť SpaceX sa už dnes pokúsi o nový rekord v najväčšom počte vynesených satelitov počas jednej misie. Už pár rokov spomínaná misia „spolujazdy“ s názvom Transporter-1 má za úlohu vyniesť do kozmu až 143 malých satelitov, čím predbehne doterajšieho držiteľa rekordu o neuveriteľných 39 satelitov. Štart rakety je momentálne naplánovaný…

Najpresvedčivejší dôkaz, podporujúci teóriu veľkého tresku, sa nám podarilo objaviť úplnou náhodou

0 icon

Kozmické mikrovlnné pozadie je jeden z kľúčových elementov, ktorý pomáha astronómom študovať vesmír okolo nás. Lenže čo presne je Kozmické mikrovlnné pozadie a ako presne vzniklo? Tejto téme sa venuje aj YouTube kanál Insane Curiosity. Keď bola publikovaná Einsteinova teória všeobecnej relativity, sám Einstein predpokladal, že je vesmír nehybným miestom.…

Ako si môžete natrvalo aktivovať Windows 10 pre váš počítač v roku 2021 len za 13€?

0 icon

Súčasná pandemická situácia mnohých z nás núti aj naďalej pracovať z domu. Hoci mnohí si prácu z pohodlia obývačky pochvaľujú, tak bez adekvátneho softwaru to nie je možné. Či už chcete editovať text, pracovať s Excel súbormi, spracovávať prezentácie a podobne, tak to jednoducho nejde bez adekvátnych aplikácií a programov.…

Vedci dokázali vyriešiť 100-ročnú záhadu rakovinových buniek

0 icon

V roku 1921 nemecký doktor, Otto Warburg, objavil, že rakovinové bunky nepoužívajú cukor ako palivo tak, ako by sme si mysleli. Väčšina buniek „spáli“ cukor pomocou kyslíku, no bunky rakoviny využívajú metódu kvasiniek, píše portál IFL Science. Tento špeciálny proces kvasenia slúži k získavaniu energie. Rakovinové bunky ho využívajú aj v prípade, kedy…

Google sa dohodol na vyplácaní licenčných poplatkov francúzskym médiám. Nastane podobná situácia aj v iných krajinách EÚ?

0 icon

Francúzske spravodajské weby a celkovo celý spravodajský priemysel v tejto krajine hlási malé, no za to naozaj podstatné víťazstvo nad nadnárodným gigantom Google. Francúzskym regulačným úradom sa podarilo spoločnosť Google dotlačiť ku tomu, aby pri vybraných produktoch musela uzatvoriť zmluvu so spravodajskými webmi, ktorým bude platiť adekvátnu finančnú čiastku za…

Armádny Magazín

Na poslednú chvíľu: Biden navrhol Rusku predĺženie zmluvy Nový START

0 icon

USA, 22. január 2021 (AM) - Americký prezident Joe Biden vo štvrtok Rusku navrhol predĺžiť zmluvu Nový START, ktorá obmedzuje počet amerických a ruských strategických jadrových zbraní, o ďalších päť rokov. Potvrdila to hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová, píše agentúra AFP  

Božie mlyny zomleli klamstvá: Európsky súd zamietol obvinenie Ruska Gruzínskom z konfliktu v roku 2008

0 icon

Gruzínsko, 22. január 2021 (AM) - Ruské ministerstvo spravodlivosti informovalo svoju verejnosť o rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva zo dňa 21. 1. 2021, že obvinenie Ruska Gruzínskom v súvislosti s augustovými udalosťami v roku 2008 v Južnom Osetsku je neopodstatnené.   Snažili sme sa túto správu verifikovať aj na webove

Armádne letectvo USA chce nové stíhacie lietadlo, pretože náklady na životný cyklus lietadla F-35 sú veľmi vysoké

0 icon

USA, 21. január 2021 (AM) – Program vývoja stíhacieho lietadla 6. generácie NGAD (Next Generation Air Dominance) predstavuje šancu navrhnúť lietadlo, ktoré bude lepšie zodpovedať

USA zmenili stratégiu v boji o prevahu na mori

0 icon

USA, 22. január 2021 (AM) - Americké vojenské námorníctvo vsadilo na automatické bezposádkové lode. Niekoľko veľkých spoločností začalo aktívne vyvíjať hladinové a podvodné útočné drony. Podľa dlhodobého plánu Pentagon do roku 2045 dostane flotilu 120 h

Pakistan vykonal úspešný test balistickej rakety Shaheen-III. India ide odpovedať svojimi testami. Video

0 icon

Pakistan, 22. január 2021 (AM) - Pakistan včera vykonal úspešný letový test balistickej rakety zem-zem Shaheen-III s doletom 2750 kilometrov. Testovací let bol zameraný na opätovné overenie rôznych konštrukčných a technických parametrov zbraňového systému.    

Svetlo sveta

Čo znamená byť “chudobný duchom” ak je to zárukou svätosti?

0 icon

Definovať chudobu je relatívne jednoduché, pretože je to merateľná veličina vyjadriteľná veľkosťou majetku a peňazí. Spoločnosť stanovuje určitý minimálny príjem, ktorého dosiahnutie je potrebné na to, aby sa dalo hovoriť o ľudskej dôstojnosti. Ak ho človek nedosahuje, poskytuje ho štát, aby nedostatok príjmu neviedol k vylúčeniu človeka mimo aktívnu spoločnosť.…

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali