Basketbalový tréner PaedDr. Milan Rožánek sa dožíva životného jubilea 75 rokov

Žilina 29. novembra 2016 (HSP/Foto:Jozef Cvajniga)

 

V týchto dňoch 27.novembra oslávil náš basketbalový nadšenec hneď dva sviatky. Tým prvým sú meniny „Milan“ a tým druhým okrúhle narodeniny. Je čas bilancovať z jeho pohľadu, pretože toho veľa videl, zažil a pod deravými košmi preskákal či už ako hráč, tréner a naposledy aj basketbalový funkcionár. 

Basketbalový tréner PaedDr. Milan Rožánek sa dožíva životného jubilea 75 rokov
Basketbalový tréner PaedDr. Milan Rožánek sa dožíva životného jubilea 75 rokov

V období od r. 1965 doteraz prešlo jeho trénerskými rukami niekoľko sto hráčov pod žilinskými deravými košmi, ale aj v zahraničí. Trénoval na 4 kontinentoch – okrem Austrálie a Antarktídy. Mnohí sa pripravovali pod jeho vedením od detských, dorasteneckých rokov až po kategóriu mužov. Inak ako „coach – coachi“ (čítaj „kouč – kouči) na neho v Žiline, na basketbalových ihriskách, nikto nezavolal.Dnes ešte pôsobí vo funkcii predsedu basketbalového oddielu Academic Žilinská univerzita.  V minulej sezóne viedol družstvo mužov Žiliny v I. lige.

Od detstva – v Sokole, a neskôr na atletických dráhach, v telocvičniach, v plaveckých bazénoch, na lyžiarskych svahoch a bežeckých lyžiarských stopách, bol zapáleným športovcom – až po reprezentáciu Československa. Začínal v rodnej Považskej Bystrici, pokračoval počas vysokoškolského štúdia v Bratislave na Fakulte telesnej výchovy a športu a po jej absolvovaní, najväčší úsek života venoval basketbalu na Vysokej škole dopravy a spojov a po roku 1989 na Žilinskej univerzite v Žiline. Ako druhý Slovák v histórii preskočil v skoku do výšky 200 cm. Bol mnohonásobným majstrom Slovenska v skoku do výšky i v iných atletických disciplínach – až po viacboje. Bol členom širšej reprezentácie ČSSR v atletike.  V Dukle Banská Bystrica si nešťastne zranil na lyžovačke – na Silvestra – nohu. Jednalo sa o špirálovitú zlomeninu oboch predkolenných kostí. Po doliečení sa vrátil k atletike, ale už nedokázal nadviazať na predchádzajúcu výkonnosť, a tak začal trénerskú kariéru s atlétmi v Považskej Bystrici. Za krátky čas vychoval mnoho mládežníckych reprezentantov. Basketbal hrával v rodnom meste  a potom aj na vysokej škole, ale nikdy nehral najvyššiu súťaž mužov. Ako tréner vysokoškolského družstva v Žiline sa upísal basketbalu až doteraz.

Basketbalový tréner PaedDr. Milan Rožánek
Basketbalový tréner PaedDr. Milan Rožánek

V r. 1965 nastúpil ako telovýchovno-športový pedagóg na Katedru telesnej výchovy Vysokej školy dopravnej, neskôr Vysokej školy dopravy a spojov.  Na tomto pracovisku získal titul PaedDr. – doktora pedagogických vied a dlhodobo pôsobil vo funkcii zástupcu vedúceho KTV VŠDS. V Slávii VŠD resp. VŠDS viedol basketbalový oddiel ako tajomník basketbalového oddielu.  Aj dnes pôsobí v Academic ŽU ako predseda basketbalového oddielu. Určitý čas stál ako predseda na čele Slávie VŠDS – od r. 1984, ale bez basketbalu neostal. Jedno funkčné obdobie pôsobil ako tajomník na OV ČSZTV.

Vykonával aj externe pedagogickú funkciu na Telovýchovnej škole SÚV ČSZTV, neskôr pri FTVŠ UK, kde odovzdával skúsenosti novým trénerom.  Pod jeho trénerským vedením postúpila Slávia VŠDS v roku 1977 do najvyššej basketbalovej súťaže v bývalom Československu, kde sa družstvo najlepšie umiestnilo na 4. mieste. Žilinské mužské basketbalové družstvo bolo bez prestávky najdlhšie pôsobiacim kolektívom v najvyššej basketbalovej súťaži v Československu a po roku 1989 – na Slovensku – spomedzi všetkých slovenských zástupcov. Aj keď potom zostúpili do nižšej súťaže, bolo to len z finančných a hráčskych dôvodov. Vychoval mnohých mládežníckych reprezentantov i reprezentantov mužských kategórii. Prvými boliPeter Chrenka a Ján Faith, ktorý bol aj v širšej nominácii na OH v Mníchove. Poslednými sú jeho starší vnuk Robert a Jakub Merešš. Spolu s trénerom Z. Hummelom viedol rezervu Československej reprezentácie (1970-1975).

V r. 1984 – 1989 bol členom realizačného tímu reprezentácie ČSSR pred ME v Ríme, kde muži obsadili 4.miesto. V r. 2003 bol hlavný tréner reprezentácie SVK U-16 a v r. 2011 asistent trénera reprezentácie SVK U-16 s účasťou na ME.

Dlhodobo pracoval vo výbore SBZ, resp. ako generálny sekretár vo výkonnom výbore SBA. Viedol trénerskú radu SBZ a bol podpredsedom trénerskej rady ČSBZ, neskôr pôsobil vo funkcii viceprezidenta SBZ pre vrcholový basketbal – bol viceprezidentom vrcholového basketbalu ČSBZ.

Po Nežnej revolúcii vykonával aj funkciu generálneho sekretára SBA a stal sa opäť prezidentom Združenia trénerov SVKa SBA. Na úrovni vysokoškolského športu pôsobil dlhodobo vo funkcii predsedu komisie basketbalu  pri MŠ SVKa. Dlhodobo viedol družstvo Akademikov Slovenska, resp. Československa.

Basketbalisti Žiliny vo vysokoškolskej TJ Slávii VŠD resp. VŠD získali ako doteraz jediné družstvo, ktoré nehralo najvyššiu basketbalovú súťaž, titul víťaza Slovenského pohára a prebojovali sa do finále Československého pohára. Ako družstvo najvyššej basketbalovej súťaže Československa hrali niekoľko razy finále Slovenského a Československého pohára. Jeden raz ho získali na pôde vtedy slávneho Interu Bratislava – v kádri so Stanislavom Kropilákom.

V československej najvyššej basketbalovej súťaži sa 2 razy umiestnili na 4. mieste (prvý raz pod vedením M. Rožánka, druhý raz pod vedením B. Iljašku st.) Získali niekoľko razy titul majstra Slovenska, ako najlepšie slovenské družstvo. Po roku 1989 získali bronzovú medailu za 3. miesto v slovenskej extralige (2011).

Basketbalový tréner PaedDr. Milan Rožánek
Basketbalový tréner PaedDr. Milan Rožánek

Tréner Milan Rožánek okrem Žiliny viedol aj extraligovú Prievidzu – len v máji a júny, nakoľko v auguste odišiel trénovať na Island. Ďalej Chemosvit Svit, Slovakofarmu Pezinok – s ktorým získal titul majstra Slovenska, Slovenský pohár a hrali aj v Koračovom pohári (vtedy 2. najvyššia európska basketbalová súťaž vtedy).

 

Pôsobenie v zahraničí:

– 1988 – Líbya – coach clinic – prvá zahraničná misia

– 1989 – 1992 – tréner Tindastoll Saudarkrokur – Island – 2 x 4. Miesto v najvyššej súťaži

– 1993 – 1998 + 1999 – 2000 Kaharaba Zouk Beirut – 4 x vicemajster Libanonu + Anibal

Zachle – Libanon – 2 x účasť na Arabskom šampionáte klubov V Egypte resp. v Libanone

– 2000 – Wyoming Univerzity – 6 mesačná stáž

Pod menom trénera Milana Rožánka sa konali za organizácie WABA (West Asian Basketball Assotiation), kde pôsobil ako inštruktor, basketbalové kliniky v Libanone, Sírii, Iráne, Jemene, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 500 basketbalových trénerov.

 

V Žiline mužský basketbal prežíva v súčasnosti krízu

V posledných sezónach hrá v hornej tretine tabuľky, ale len v I. lige.  Prianím dlhoročného lídra Žilinského basketbalu – Milana Rožánka, je zlepšiť tréningové a finančné podmienky pre mužský basketbal tak, aby talenty z mládežníckej liahne B. Iljašku ml. neboli vychovávané len pre iné – nie pre žilinské farby. Podmienkou pre zlepšenie tohto stavu je, aby sa Žilinská župa i mesto Žilina, ale i iné inštitúcie, intenzívnejšie zaujímali aj o športovú reprezentáciu takých tradičných kolektívnych športov Žiliny, akými sú basketbal, volejbal, hádzaná…

Tým Milan Rožánek samozrejme nechce povedať, že taký výrazný šport akým bola žilinská atletika a iné individuálne športy by mali byť mimo zorný uhol uvedených orgánov. Keby sa napríklad Milan Rožánek narodil v našom regióne na začiatku nového tisícročia, nemal by si ako dieťa a mládežník v Žiline napr. kde zaskákať do výšky, do diaľky, tobôž nie o žrdi. V dnešnej dobe je to skutočne viac ako nepochopiteľné, že si takúto skutočnosť doposiaľ nikto nevšimol.

Po roku 1989 sme si žiaľ napríklad z USA skôr brali negatívne príklady pre mládež a kladné sme si nevšímali. Inak by sme nezostali bez hodiny telesnej výchovy denne na školách, bez kvalitného stredoškolského a vysokoškolského športu a bez tejto dobe zodpovedajúcich športových stánkov.  Pritom v médiách neustále počúvame, že súčasnosť potrebuje čo najviac kvalitných odborníkov a vysoko erudovaných jedincov. Bez ich adekvátnej telesnej zdatnosti prakticky takýchto nie je možné vychovať. Menom celej spomínanej širokej rodiny basketbalových nadšencov mu osobne poďakovali  Ing. Robert Rožánek a Ing. Ján Merešš, členovia výboru BO Academic ŽU Žilina.

Jozef Cvajniga

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Predseda NR SR Boris Kollár absolvoval očkovanie proti COVID-19

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) už absolvoval očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa predsedu parlamentu Michaela Jurcová Poslanci parlamentu sa majú podľa medializovaných informácií očkovať v Nemocnici svätého Michala v Bratislave. "Vo štvrtok bola zaočkovaná približne…

Mjanmarská armáda by mala čeliť cieleným sankciám, tvrdí predstaviteľ OSN

0 icon

Ženeva 5. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)   Bezpečnostná rada OSN by mala uvaliť "globálne zbrojné embargo" a cielené sankcie proti mjanmarskej armáde, reagoval vo štvrtok na násilné potláčanie protestov vládnou juntou vysoký predstaviteľ OSN. Citovala ho agentúra AFP "Aj keď je budúcnosť Mjanmarska v rukách jeho občanov, medzinárodné spoločenstvo musí urgentne…

Tatar zaznamenal asistenciu, Černák nehral pre zranenie v hornej časti tela

0 icon

New York 5. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ryan Remiorz/The Canadian Press)   Slovenský hokejový útočník Tomáš Tatar si pripísal jednu asistenciu v nočnom zápase zámorskej NHL, no jeho Monetral prehral doma s Winnpegom Jets 3:4 po predĺžení. Pre tridsaťročného krídelníka to bol dvanásty bod (5+7) v 21 dueloch prebiehajúcej sezóny. Montreal prehral…

Remiášová: „Neútočte prosím na premiéra. Je to človek, ktorý je schopný obetovať sa a dýchať za každého z vás. Každý normálny človek to vie a cíti“

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (HSP/Foto:SITA-Jakub Julény)   Poslankyňa parlamentu Anna Remiášová z hnutia OĽaNO prezentovala na sociálnej sieti jednostranný a zidealizovaný pohľad na súčasného predsedu vlády Igora Matoviča, ktorému po roku vládnutia podľa prieskumov nedôveruje viac ako polovica populácie. To, že osoba premiéra Igora Matoviča výrazne rozdeľuje spoločnosť je známe…

Pri havárii vrtuľníka zomrelo deväť vojakov

0 icon

Ankara 5. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixnio)   Deväť tureckých vojakov zomrelo pri havárii vrtuľníka na východe krajiny. Štyria ďalší utrpeli zranenia. Informovalo o tom turecké ministerstvo obrany. Vrtuľník sa zrútil vo vidieckej oblasti neďaleko mesta Tatvan v provincii Bitlis, ktorú obývajú prevažne Kurdi. Vrtuľník smeroval do mesta Tatvan zo susednej provincie…

FC Liverpool – Chelsea Londýn 0:1 v 29. kole Premier League

0 icon

Londýn 5. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Phil Noble, Pool)   Futbalisti FC Liverpool prehrali vo štvrtkovej predohrávke 29. kola Premier League na Anfielde s Chelsea Londýn. Obhajca stratil ďalšie cenné body v boji o Ligu majstrov a je siedmy, "The Blues" sú na štvrtom mieste O triumfe hostí rozhodol v závere prvého…

ZSSK na pokyn rezortu dopravy obmedzí od 7. marca železničnú dopravu

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) pre pandémiu koronavírusu a znížený dopyt po vlakovej doprave obmedzí na pokyn ministerstva dopravy od 7. marca dopravu. Ako informoval Tomáš Kováč, riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK, z 34,4 milióna vlakokilometrov plánovaných pre rok 2021 ubudne 917-tisíc. Dočasne…

Belgický premiér chce návrat detí džihádistov zo Sýrie

0 icon

Brusel 4. 2021 marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Frederic Sierakowski, Pool via AP)   Belgicko musí urobiť všetko pre to, aby zaistilo bezpečný návrat detí belgických džihádistov, ktoré zadržiavajú v táboroch kontrolovaných Kurdmi na severe Sýrie. Uviedol to vo štvrtok predseda belgickej vlády Alexander de Croo Premiér podľa agentúry AFP varoval, že podmienky…

Naď poriadne buchol po stole: „Tu predčasné voľby nebudú!“ OĽaNO si podľa neho od SaS a Za ľudí „nenechá brnkať po nose“

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Minister obrany Jaroslav Naď za hnutie OĽaNO vo štvrtok v médiách razantne komunikoval postoje najsilnejšej vládnej strany ku súčasnej kríze v koalícii s tým, že si vie predstaviť aj menšinovú vládu zloženú len z hnutí OĽaNO a Sme rodina. Vysvetlil to v rozhovore pre denník SME. Naď potvrdil,…

Ministerstvo zdravotníctva stále neprezradilo, či bude možné 35 miliónov objednaných testov používať na samotestovanie

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Ministerstvo zdravotníctva SR stále neprezradilo, či bude možné 35 miliónov objednaných testov používať na domáce samotestovanie. O nákupe týchto testov informovali minister zdravotníctva Marek Krajčí aj premiér Igor Matovič. Expert na zdravotníctvo a bývalý generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana tvrdí, že…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Malý

ROZDIELY MEDZI VAKCÍNAMI

0icon

Vysvetlené jednorázovo a presne! (autor: Etienne Raimondeau, vedec z Oxfordu)

Ivan Štubňa

Srbský premiér Zoran Đinđić bol zavraždený pred osemnástimi rokmi...Myslíte si, že sa to na Slovensku nemôže stať?

0icon

“Ak nebudeme úspešní v politike, jediný dôvod sme my sami”,  bol jeden z výrokov Đinđića. Zoran Đinđić sa narodil  1. augusta 1952 v Bosanskom Šamci (BaH). V roku 1974 absolvoval Filozofickú  fakultu v Belehrade. Od roku 1977 do roku 1989 pôsobil v Nemecku na viacerých univerzitách a vysokých školách. Po návrate do vtedajšej Juhoslávie bol jedným…

Marián Tkáč

Dodržme pravidlá, do bodky a systém sa zrúti sám. A my sa zachránime.

0icon

Vážení priatelia, už stačilo odpočinku, ideme bojovať za nové Slovensko. Nie podľa Davos-u, ani podľa lacných trikov tzv. odbojárov, či falošných "slovanov".  Ideme podľa seba, podľa našich duší a našich, starorodičovských zásad. Sme sloveni, ktorých, ťažko povedať presne prečo - všetci volajú slováci - ale to je teraz jedno. Čo…

Slavěna Vorobelová

Ruský agent Matovič vs. západní agenti

0icon

Trafené husi začali gágať. Tí, ktorí nezastavili Matoviča, keď tu robil celoplošný „laboratórny“ pokus na ľuďoch v spolupráci so západnými mocnosťami, sa zrazu stavajú na zadné a bijú na poplach. Sputnik je experimentálna vakcína, tak ako sú aj tie ostatné, ktoré boli schválené Európskou liekovou agentúrou. Musí byť na našom…

Štefan Surmánek

Dovoz vakcíny SPUTNIK V je dobrou správou pre obyvateľov Slovenska, zlou správou pre Korčoka, Naďa, Čaputovú, Klusa, Remišovú, Biháriovú, Valašeka a ďalších rusofóbov obhajujúcich a uprednostňujúcich záujmy USA a EÚ pred záujmami a potrebami občanov SR.

0icon

Aj keď nepatrím k sympatizantom a voličom Matovičovej OĽaNO s.r.o. a ani ďalších strán terajšej vládnej koalície, musím, podobne ako aj množstvo ďalších kritikov terajšieho vládneho zoskupenia vyjadriť pochopenie pre rozhodnutie premiéra vypočuť a akceptovať postoje niektorých odborníkov ale aj širokej verejnosti a uzatvoriť s Ruskou federáciou zmluvu o zakúpení a dovoze ruskej vakcíny SPUTNIK V na Slovensko. Ako…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10: Toto sú tie najjedovatejšie hady sveta!

0 icon

Hoci nie všetky hady sú jedovaté, existujú aj také, ktoré usmrtia človeka do 30 minút. Toto je sila jedného z najrozumnejších zvierat na svete. Hady môžu byť kdekoľvek, od suchých púští Austrálie až po tropické záhrady obyvateľov Floridy. Tí, ktorí mali toľko nešťastia a hady ich uhryzli, opísali príznaky bolestivého uhryznutia. Sú…

TOP10 tipov, ako uspať dieťa bez stresu a nervozity

0 icon

Stať sa rodičom je požehnaním. Môže to však byť náročná práca, pretože je to úplne nové dobrodružstvo bez príručky v ruke. Jedným z najväčších utrpení, ktoré väčšina rodičov musí absolvovať, je dostať svoje dieťa do postele a pokojne ho uspať. Je vaša spacia rutina utrpením, ktoré sa tiahne po celú noc? Tu je pár…

Island: Tieto fenomenálne veci nájdeš jedine v tejto krajine!

0 icon

Island je ostrov, ktorý sa nachádza v severnej časti Atlantického oceánu. Aj keď názov krajiny (Iceland) znamená krajina ľadu, v skutočnosti je príroda na Islande rôznorodá a naozaj čarovná. Ale Island si zaslúži lásku ľudí nielen kvôli svojej prírodnej kráse. Sú tu tiež pekné trávnaté domy, zábavní policajti a roztomilé semafory. Island…

Pre týchto ľudí by mala byť kuchyňa zakázaným priestorom!

0 icon

Sú ľudia, ktorí variť vedia tak nejak prirodzene. A potom sú tu tí, pre ktorých by mala mať kuchyňa nápis "Zákaz vstupu!". Ku ktorej skupine patríš ty? V dnešnom príspevku ti ukážeme výtvory ľudí, ktorí to za sporákom jednoducho nevedia. Nehody sa stávajú, to je fakt. No tieto špeciality sú už…

Riešenia problémov týchto ľudí sú jednoducho geniálne!

0 icon

Riešenia problémov nie sú vždy jednoduché. Ak potrebuješ niečo rýchlo opraviť alebo ťa problém prekvapí v nesprávnom čase, je na mieste použiť svoju fantáziu a kreativitu. Ak sa budeš naozaj snažiť, možno vytvoríš podobné geniálne riešenia, ako vymysleli ľudia z tohto príspevku. "Ak to vyzerá blbo, ale funguje to, tak…

Vo svete IT

Séria Huawei P50 bude predstavená už 17. apríla. Dostupnosť však má byť značne obmedzená

0 icon

Spoločnosť Huawei sa už pomaly ale isto chystá na predstavenie svojej novej vlajkovej série, ktorá tentokrát ponesie názov Huawei P50. Prvé detaily o nadchádzajúcich smartfónoch z tejto pripravovanej vlajkovej série sme sa dozvedeli už pred niekoľkými týždňami, no až dnes sa dozvedáme oficiálny dátum predstavenia na domácom trhu. Predstavenie o…

„Nový typ temnej energie by mohol vyriešiť problémy s vesmírnou expanziou,“ tvrdí dánsky profesor

0 icon

Náš vesmír sa neustále rozpína a tempo jeho rozpínania sa zrýchľuje, píše portál sci-news.com. Vedci sa nedávno pokúsili toto tempo priamo odmerať, prostredníctvom supernov typu Ia, ktoré použili ako gravitačnú šošovku. Problém je, že ich výsledky sú v konflikte s pozorovaniami kozmického mikrovlnného pozadia a štandardným kozmologickým modelom, pomocou ktorého…

Hviezdy tvorené temnou hmotou? Nepravdepodobné, ale nie nemožné

0 icon

Vedci už dlhú dobu vedia, že galaxie, planéty a hviezdy, ktoré sú tvorené „normálnou“ hmotou, tvoria len 20% všetkej hmoty vo vesmíre. Kde je teda zvyšok? Podľa súčasných teórií tvorí zvyšok temná hmota, ktorá je pre vedcov stále veľkou záhadou. Nevedia ju pozorovať, no všímajú si, ako svojou gravitáciou vplýva…

Čo by sa dialo, ak by Perseverance objavil stopy života na Marse?

0 icon

Len nedávno, 18. februára, na povrch Marsu pristál ambiciózny rover americkej vesmírnej agentúry NASA. Momentálne sa pripravuje na svoju vedeckú misiu, ktorou bude hľadanie známok života v kráteri Jezero, píše portál Universe Today. Čo sa bude diať, ak by rover potvrdil existenciu života na červenej planéte? Na Mars zavítalo už…

Na Darknete sa objavili vakcíny proti COVID-19 za stovky €. Odborníci varujú pred ich nákupom!

0 icon

Aktuálna pandémia spôsobená ochorením COVID-19 poznačila životy mnohých z nás pričom málokde nájdeme rodiny, ktoré neboli touto pandémiou nijako zasiahnuté. A to nie len v našich končinách, ale na celom svete. Vykúpenie z tejto nepriaznivej situácie, ktorá lomcuje viacerými regiónmi sveta, odborníci vidia vo vakcínach. Tie by nám mali vdýchnuť…

Armádny Magazín

Zmena v pätici najsilnejších armád sveta

0 icon

USA, 4.marec 2021 (AM) - Dňa 20. februára časopis National Interest predstavil päť najsilnejších armád sveta v roku 2020. Zdôvodnením zostavovateľov ratingu sa stali slová, že to, čo robí jednu armádu „mohutnou“ nemusí byť ničím pre životaschopnosť inej.   Na prvých troch miestach v podstate niet žiadneho prekvapenia,

Na novom systéme protivzdušnej obrany SPYDER bude mať výrazný podiel český priemysel

0 icon

Česko, 4.marec 2021 (AM, MOČR) - Strata kontroly nad vlastným vzdušným priestorom môže v krajnom prípade znamenať aj stratu štátnej suverenity so všetkými dôsledkami pre bezpečnosť. Preto patrí zabezpečenie účinnej obrany vzdušného priestoru k hlavným prioritám českého Ministerstva obrany pri prebieha

Plukovník Švec: Používanie zvedov

0 icon

Slovensko, 4.marec 2021 (AM) - Pokračujem záverečnou časťou zo seriálu múdrostí staročínskeho Majstra Sun. Tento originálny autorský preklad z roku 1996 poskytujem pre Inštitút sociálno-ekonomických otázok, pre Armádny magazín a pre všetky médiá, presadzujúce slobodu slova, ktoré si ho osvoja. Je určený pre všetkých

Poslanec Blaha: Na Slovensku je pravidlom, že záchrana prichádza z Ruska

0 icon

Slovensko, 4.marec 2021 (AM, Sputnik) - Dodanie ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensko vidí poslanec SMER-SD Ľuboš Blaha ako svedectvo spoľahlivosti doterajšej spolupráce oboch štátov. V komentá

Putin na stretnutí s vedením FSB vyhlásil vojnu západným hegemónom

0 icon

Slovensko, 4.marec 2021 (AM) - Ruský prezident Vladimir Putin sa stretol s predstaviteľmi Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Ruskej federácie. Tam sa hlava štátu dotkla najnaliehavejších tém súčasnej doby. Dôrazne vyhlásil, že je čas, aby špeciálne

Svetlo sveta

Kardinál Brandmüller: Tí čo opúšťajú Cirkev kvôli škandálom druhých, ohrozujú vlastnú spásu.

0 icon

Kardinál Walter Brandmüller vyslovil varovanie katolíkom, ktorí opúšťajú katolícku cirkev a to bez ohľadu na dôvody, že ohrozujú svoju vlastnú spásu, ak zomrú odlúčení od Cirkvi. Opustiť cirkev podľa kardinála Brandmüllera v skutočnosti znamená, že sa veriaci odreže od sviatostí potrebných na záchranu duše pred večným zatratením. Takýto veriaci “sa…

Mons. Karol Kmeťko (12.12.1875 – 22.12.1948) – biskup pre nitriansku diecézu.

0 icon

PRVÍ TRAJA SLOVENSKÍ BISKUPI VYSVÄTENÍ V NITRE 13.2.1921 Narodil v rodine obecného notára v Dolných Držkovciach, kde navštevoval základnú školu. Pochádzal z početnej rodiny, jeden brat bol kňazom, jedna sestra rehoľníčkou. 8-ročné gymnaziálne štúdium absolvoval na piaristickom gymnáziu v Nitre (1887-1895) a ako výborného študenta ho odporučili na štúdium teológie…

Prečo Cirkev počas pôstu nespieva Glória ani Aleluja?

0 icon

Katolícka Cirkev 40 dňovému pôstnemu obdobiu prispôsobuje aj liturgiu a vynecháva oslavné spevy Glória a Aleluja. Sláva Bohu je oslavný hymnus, ktorým anjeli ospevovali narodenie Ježiša Krista. Cirkev sa prostredníctvom pôstu vracia do času, kedy sa Boží ľud nachádzal v egyptskom zajatí čakajúc na Spasiteľa, ktorý ich vyslobodí a zachráni.…

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

0 icon

Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali