Baránek si myslí, že za nárastom OĽaNO môžu byť aj nerozhodnutí voliči, opticky to vyzerá ale tak, že nejakých voličov OĽaNO zobralo aj KDH, keďže sa na kandidátke OĽaNO nachádzajú aj kresťanskí politici. Na to, aby vedel presnejšie povedať odkiaľ nabral Matovič voličov, by potreboval urobiť väčšiu analýzu prieskumov. „Keď to teda ale veľmi zjednoduším, tak platí to čo som povedal, nerozhodnutí a kresťanskí voliči.“
Mierny pokles zaznamenala strana Smer-SD a ĽSNS, podľa Baránka treba ale vedieť čítať prieskumy a poklesy ako 0,5 a 0,9 % považuje za irelevantné poklesy o ktorých netreba ani rozprávať, pretože sa tam nič nedej. V prípade Smeru to je už ale niečo iné, pretože podľa posledných prieskumov je ich mierne klesanie trendom. „Ten trend je viacero prieskumov po sebe, že ten Smer mierne, ale klesá.“ V prípade ĽSNS o trend nejde a to že Matovič predbehol Kotlebu, môže byť len „optická záležitosť“ .
Analytik upozorňuje na to, že do volieb máme ešte nejaký ten čas a to najrozhodujúcejšie obdobie ešte len príde. Pri preferenciách strán PS/Spolu a Za ľudí si podľa Baránka treba uvedomiť, že ide o nové strany, ktoré nemajú zastabilizovaný elektorát. Ak by sa PS/Spolu podarilo zmobilizovať mladých ľudí, mohli by vyskočiť pokojne aj nad 13 %. Môže sa ale stať, že nakoniec mladí voliť nepôjdu a oni ostanú na súčasných 8 až 9 percentách.
Nárast preferencií nevylučuje ani u strán, ktoré sú na hranici zvoliteľnosti alebo tesne pod hranicou zvoliteľnosti.
„My sa bavíme o dynamických procesoch, ktoré sú zo svojej podstaty neprognózovateľné. Ten stav je dnes taký aký je, plus mínus štatistická chyba. Ale čo bude 29. februára, to vám zodpovedne nepovie nikto,“ dodal.
Prieskum agentúry Polis Slovakia:
Ak by sa voľby do Národnej rady SR konali začiatkom februára, vyhral by ich Smer-SD so ziskom 17,1 percenta. Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) preskočilo kotlebovcov a je na druhom mieste. Svoj hlas by mu odovzdalo 12 percent voličov.
Tretích Kotlebovcov–Ľudovú stranu Naše Slovensko by volilo 11,1 percenta voličov. Vyplýva to z najnovšieho telefonického prieskumu agentúry Polis Slovakia pre denník Pravda, ktorý uskutočnila v dňoch 23. až 30. januára na vzorke 1 109 respondentov. Na voľbách by sa zúčastnilo 60 percent oprávnených voličov.
Do parlamentu by sa dostalo deväť politických subjektov. Na ďalších miestach sa postupne umiestnili strana Za ľudí (10%), koalícia strán PS/Spolu (9,1%), hnutie Sme rodina (6,3%), KDH (5,5%), SNS (5,5%) a SaS (5,2%). K päťpercentnej hranici potrebnej na vstup do parlamentu sa priblížili strany Most-Híd (4,8%) a Dobrá voľba (4,6%). Stranu Vlasť bývalého predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina by volilo 3,9 percenta opýtaných, Maďarskú komunitnú spolupatričnosť 3,5 percenta.
Tatiana Stará