Babitzová: Byť dnes členom SDKÚ je prejavom statočnosti

Bratislava 27. septembra 2014 (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Bývalá manažérka súkromného, známe slovenského rádia Eva Babitzová chce na dnešnom kongrese strany kandidovať na post podpredsedníčky

Skúsená manažérka, ktorá dlhé roky viedla najpočúvanejšie slovenské rádio, sa rozhodla vzdať lukratívneho postu a ponúknuť svoje služby SDKÚ-DS. V tíme Ondreja Mateja, Viliama Novotného a Ivana Štefanca chce na dnešnom kongrese kandidovať na post podpredsedníčky strany.

Na snímke nová členka strany Eva Babitzová

Podľa Evy Babitzovej strana s veľkou históriou stráca dych, stále sa však môže oprieť o svojich členov v regiónoch a s novými ľuďmi postaviť novú stratégiu.

Na otázku, čo spôsobilo súčasné problémy SDKÚ-DS, poznamenáva, že vlastne všetko už bolo v správach. „Vie to každý v tejto krajine, kto číta noviny. Pripustenie situácie, že padla vláda Ivety Radičovej, čo bolo obrovským sklamaním pre pravicových voličov, odchod osobností a postupné vyprázdňovanie strany. Nielen v personálnej otázke, ale aj v schopnosti presadzovať záujmy svojich voličov. Stav SDKÚ-DS je verejne známy,“ povedala v exkluzívnom rozhovore pre TASR Eva Babitzová.

Rozhovor vydávame v deň konania kongresu SDKÚ-DS. Kongres mal byť pôvodne v júni, odsunul sa na september a už medzitým zaznel aj návrh na jeho ďalšie preloženie. Prečo podľa vás prebieha v takej napätej atmosfére?

Hneď z niekoľkých dôvodov sa nechcem vyjadrovať k vnútrostraníckym veciam. Do strany som vstúpila nedávno a kandidujem na funkciu podpredsedníčky. Po druhé, dohodli sme sa, že sa pred kongresom nebudeme pred novinármi vyjadrovať k vnútrostraníckym veciam. A po tretie, myslím si, že z mojej pozície by to nebolo vhodné.

Odchádzate z prostredia médií, budete kandidovať na kongrese parlamentnej politickej strany. Prečo ste sa rozhodli pre tento krok?

Dostala som od SDKÚ-DS túto ponuku. Hlavný dôvod je, že sa mi nepáči, keď sa pozriem, ako je riadená táto krajina. Myslím si, že je riadená nekompetentne. Ak naša generácia, ktorá je vo veku 40 až 50 rokov a dvadsať rokov pôsobí v biznise, bude politikov len neustále kritizovať, a často oprávnene, tak sa nikam neposunieme. Rozhodla som sa, že sa to pokúsim zmeniť. Stretlo sa to s ponukou SDKÚ-DS. Tak som po dlhšom a dôslednom rozhodovaní dospela k tomu, že to skúsim.

Ako bola táto ponuka formulovaná a od koho ste ju dostali?

Dostala som ju od predstaviteľov SDKÚ-DS, Viliama Novotného, Ondreja Mateja a Ivana Štefanca. Formulovaná bola tak, že si vedia predstaviť nový tím vo vedení SDKÚ-DS, hľadajú nové tváre a skúsených manažérov. S tým, že by boli radi, keby som kandidovala na podpredsedníčku SDKÚ-DS.

Aká je vaša vízia, predstava, ktorú chce váš tím ponúknuť kongresu?

Máme jasnú predstavu o tom, aké hodnoty zastáva SDKÚ-DS, ako by mala pracovať, čo potrebuje okamžite začať robiť pre to, aby bola v najbližších parlamentných voľbách relevantným súťažiacim.

Obdobie najväčšej slávy SDKÚ-DS bolo počas dvoch vlád Mikuláša Dzurindu, už za jeho predsedovania, počas vlády Ivety Radičovej, začala nastupovať kríza. Čo ju podľa vás spôsobilo?

Vie to každý v tejto krajine, kto číta noviny. Pripustenie situácie, že padla vláda Ivety Radičovej, čo bolo obrovským sklamaním pre pravicových voličov, odchod osobností a postupné vyprázdňovanie strany. Nielen v personálnej otázke, ale aj v schopnosti presadzovať záujmy svojich voličov. Všetko to bolo v správach. Stav SDKÚ-DS je verejne známy.

Vidíte to skôr v rovine osobností, priveľkej koncentrácii na regionálne témy a menšej na celoštátne reformy, alebo tomu chýba étos, ktorý strana predtým mala?

Sú to faktory, ktoré sa nedajú od seba oddeliť. V najsilnejších časoch, keď SDKÚ-DS reprezentovali Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš, presadzovali reformy, dostávali nás do euroatlantických štruktúr a boli obkolesení ľuďmi, akými boli, to bola jedna dynamická, zdravá strana plná osobností, ktorá presne vedela, čo chce. Po tom všetkom, čo sa udialo, o to do istej miery prišla. Prejavuje sa to vo všetkých oblastiach, ktoré ste spomínali. Dôsledkom toho je, že strana istým spôsobom stratila dych.

Vzdali ste sa lukratívneho miesta riaditeľa Rádia Expres, aby ste vstúpili do strany, ktorá podľa vás stratila dych. Čo vás na nej tak láka?

SDKÚ-DS má históriu, na ktorú môže byť pyšná. Slovensko dostala do atlantických štruktúr, do Európskej únie, priniesla a presadila základné ekonomické reformy, ktoré túto krajinu naozaj posunuli. Okrem toho, za posledné dni, keď som obišla viacero krajských zväzov, som pochopila, že to najvzácnejšie, čo SDKÚ-DS má, sú jej členovia v regiónoch. To nie sú platení profesionálni politici, robia politiku popri svojej práci. A pri súčasnej politickej situácii a preferenciách strany je byť členom SDKÚ-DS skôr prejav statočnosti ako čohokoľvek iného.

Ste jeden z najrenomovanejších odborníkov na médiá na Slovensku. Chcete vrátiť dych SDKÚ-DS, ale na post predsedu ponúkate relatívne neznámeho kandidáta, pána Ondreja Mateja. Ako chcete tento jeho deficit napraviť?

Sme v tíme dve nové tváre. Ja som človek, ktorý za médiami stál, ale neukazoval sa v nich. Som pre verejnosť relatívne neznámy človek. Možno pre vás nie, ale vy ste z rovnakej brandže ako ja. To je večný súboj medzi tým, že verejnosť, aj novinári volajú po nových tvárach v politike, a tým, že tieto osobnosti nezvesíte zo vzduchu. To, že je po nových tvárach dopyt, to je vidieť v pozitívnom zmysle v prípade prezidentských volieb, ale aj vo veľmi negatívnom v prípade Banskej Bystrice. Čo sa týka nových osobností, ak teda nepôjdeme po televíznych celebritách, musia vstúpiť do politiky ľudia, ktorí sa stanú známi prostredníctvom svojej práce.

V médiách sa objavili náznaky, že za pánom Matejom môže byť vplyv finančnej skupiny Penta. Považujete to za „mediálnu bublinu“?

Nemám žiadne takéto informácie. Keď som rozmýšľala nad tým, že vstúpim do politiky, radila som sa s ľuďmi, ktorých rešpektujem a sú v mojom okolí. Niektorí ma povzbudzovali, iní menej, ale hlavné upozornenie bolo, že vchádzam do politického sveta, ktorý je taký, aký je. Ja som si toho bola plne vedomá. Nie som naivná blondína, mám 48 rokov a som človek, ktorý má skúsenosti z médií. Mám predsa len viac informácií zo zákulisia politiky ako bežní ľudia. Čo ma prekvapuje, je tá rýchlosť. Ešte kongres ani neprebehol, ešte sme neuspeli, a už v povetrí lietajú vedrá špiny.

Aký význam by to malo po kongrese? To už bude dobojované…

Z vašej otázky vyplýva, že si myslíte, že je to iniciatíva súperiacej strany…

Vždy sú nejaké súperiace strany a prúdy, nakoniec, aj vy ste v tíme, ktorý chce presadiť v SDKÚ-DS zmenu. Čo urobíte, ak váš tím neuspeje a nikto z neho sa na kongrese nepresadí? Vaše rozhodnutie vstúpiť do politiky je asi nevratný krok…

Tých možností je veľa. Nevstúpila som do SDKÚ-DS na tri dni, aby som skúsila, či to vyjde na kongrese. Rozhodla som sa zmeniť do veľkej miery svoj život. Na vaše otázky odpoviem po kongrese, podľa toho, ako dopadne. Ale som zabezpečený človek a viem si predstaviť svoj život vo viacerých scenároch. V politickom živote sa výsledok nedá zaručiť.

Teoreticky je možný aj kompromis, teda že sa niektorí členovia vášho tímu presadia a iní nie. Ste pripravená aj na kompromisy, alebo idete do toho štýlom „buď – alebo“?

Rokovania prebiehajú neustále a predpokladám, že budú prebiehať až do kongresu. Vchádzam do politiky, kde okrem principiálnych a razantných stanovísk má určite miesto aj dohoda a kompromis.

Ste odborníčka na médiá a SDKÚ-DS ide do komunálnych volieb, kde budú dôležité práve médiá. Chcete sa angažovať aj v komunálnej kampani, alebo je na to už príliš neskoro?

Je to veľmi výhľadová vec. Ak na kongrese uspejeme, som pripravená ponúknuť celú moju odbornosť a manažérske schopnosti do služieb SDKÚ-DS. Takže, veľmi rada pomôžem, ale toto sú veci, ktoré sa v SDKÚ-DS pripravovali dlhodobo, na regionálnej úrovni a ja tam prichádzam teraz.

Pán Štefanec je ekonóm a ako europoslanec sa zaoberá zahraničnou politikou, pán Novotný je expertom strany v zdravotníctve. Kde vidíte svoju parketu?

Nemám tak jasne formulovanú oblasť, ako niekto, kto prichádza z oblasti práva, súdnictva alebo makroekonomiky. To, čo viem, je manažovanie. Viem zostaviť dobrý tím ľudí, viem mu pripraviť podmienky na to, aby tento tím mohol efektívne a dobre pracovať a som človek, ktorý má schopnosť dotiahnuť projekty do konca. Podľa toho, ako sme sa bavili s naším kandidátom na predsedu, pánom Matejom, mohla by to byť pozícia podpredsedu pre komunikáciu a manažovanie strany.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

V košickej katedrále otvorili prvú fázu nadchádzajúcej synody

0 icon

Košice 17. októbra 2021 (HSP/TSKE/Foto:Slavomír Gereg, Lukáš Gereg, Slovenský historický ústav v Ríme)   Svätý otec František v nedeľu 10. októbra vo Vatikáne slávnostne otvoril synodálny proces trvajúci tri roky. Pozostáva z konzultácií a rozlišovania, rozčlenený do troch fáz, ktorý vyvrcholí zhromaždením v októbri 2023 v Ríme Témou tohto podujatia…

Šláger Trnava – Slovan prerušili výtržnosti, následne ho predčasne ukončili

0 icon

Trnava 17. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Šláger 11. kola futbalovej Fortuna ligy medzi FC Spartak Trnava a ŠK Slovan Bratislava sa v nedeľu nedohral. Hlavný rozhodca Filip Glova ho predčasne ukončil po dlhej prestávke, ktorú spôsobili výtržnosti fanúšikov Približne po štvrťhodine hry prerušili priamy súboj o prvé miesto…

Poľský minister obrany obhajuje ostnatý plot i plánovaný pevný múr na hranici

0 icon

Varšava 17. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo, Pool)   Poľský minister obrany Mariusz Blaszczak obhajuje rozhodnutie Varšavy mať na hraniciach s Bieloruskom plot z ostnatého drôtu, keďže v určitých častiach Európy rastú obavy, že do Európskej únie môže nelegálne začať prenikať čoraz viac migrantov. Napísala o tom v nedeľu agentúra DPA…

Slovensko na daniach z príjmov právnických osôb vybralo viac, ako sa čakalo, tvrdí Marián Viskupič

0 icon

Bratislava 17. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Slovensko na daniach z príjmov právnických osôb vybralo za minulý rok viac peňazí, ako sa čakalo. Po skončení finančnej krízy spôsobenej koronavírusom sa preto krajina bude môcť z jej následkov zotaviť finančne rýchlejšie. V diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol predseda Výboru…

Riziko blackoutov na Slovensku je minimálne, uisťuje SEPS

0 icon

Bratislava 17. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP/dpa-Oliver Berg)   Riziko blackoutov v elektrickej sieti na Slovensku je minimálne. Pre agentúru SITA to potvrdila Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) „V úzkej spolupráci s ostatnými prevádzkovateľmi prenosových sústav v Európe vynakladáme veľké množstvo úsilia a financií na zachovanie bezpečnej prevádzky synchrónne prepojenej prenosovej sústavy.…

Slovensko využilo z európskych peňazí necelú polovicu, do konca roka 2023 zostáva vyčerpať ešte deväť miliárd eur

0 icon

Bratislava 17. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Slovensko vyčerpalo z peňazí Európskej únie v programovom období 2014 až 2020 k 30. septembru tohto roka 7,558 mld. eur, teda 45,32 % z celkovej ich alokácie 16,678 mld. eur. Oproti koncu minulého roka čerpanie vzrástlo o 1,124 mld. eur a miera o 3,38…

Čaká nás ďalšie „nepovinné“ celoplošné testovanie? Matovič to nevylúčil, lebo podľa neho smerujeme do „krutej zimy“

0 icon

Bratislava 17. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Igor Matovič nevylúčil, že by sa na Slovensku mohol zopakovať projekt celoplošného testovania obyvateľstva na prítomnosť ochorenia COVID-19, ktoré podľa neho v minulosti pomohlo zastaviť šírenie koronavírusu. Rozhodnutie o prípadnom opätovnom uskutočnení celoplošného testovania bude hlavne v rukách ministerstva zdravotníctva. V diskusnej relácií…

Fico na „čapicovom“ proteste vyzval prezidentku, aby nebránila referendu

0 icon

Rimavská Sobota 17. októbra 2021 (HSP/SITA/Foto:Facebook, TASR-Ján Krošlák, Dano Veselský)   V Rimavskej Sobote sa o 14.00 h začal "čapicový" protest, ktorý zvolala strana Smer-SD. Predseda strany Smer-SD Robert Fico naň pozval všetkých, ktorí majú plné zuby tejto vládnej junty. V závere zaznela báseň Mor ho! a pieseň Na kráľovej…

Saakašviliho zdravotný stav sa zhoršuje, podľa advokáta by mal dostať milosť

0 icon

Tbilisi 17. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)   Zdravotný stav bývalého gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho, ktorý už 17. deň drží vo väzenskej cele protestnú hladovku, sa zhoršuje, povedal v nedeľu podľa agentúry Interfax exprezidentov osobný lekár Nikoloz Kipšidze „Jeho zdravotný stav sa zhoršuje, čo bolo celkom predvídateľné," povedal lekár s tým,…

Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku pre požiar strechy pozastavila časť plánovaných operácií

0 icon

Bratislava 17. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:liptov112, Facebook, TASR-Jaroslav Novák)   Strechu Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku zachvátil požiar. Informáciu priniesol portál liptov112.sk. Požiar bol ohlásený krátko pred 11-tou hodinou. Podľa medializovaných informácií začala horieť strecha chirurgického pavilónu. Z nemocnice aktuálne evakuujú pacientov Portál liptov112.sk uviedol, že na miesto smerujú hasičské…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Tencer

Cenzúra už zasiahla aj mňa a to za posledný mesiac až dvakrát.

0icon

Ako to celé začalo? Dňa 26.4.2020 som na Sme napísal článok "Prečo moje rúško neochráni teba a tvoje mňa." V diskusii pod článkom bolo 100 percent negatívnych reakcii a tak môj blog po niekoľkých hodinách od napísania presunuli na vedlajšiu stránku Sme čo sa rovnalo cca pätinovej čítanosti oproti čítanosti…

Peter Štrba

Jordan Peterson a ďalšia tvrdá feministka

0icon

Prinášam vám ďalší výborný rozhovor, v ktorom sa kanadský profesor psychológie Jordan Peterson rozpráva tentoraz s redaktorkou magazínu GQ Helen Lewisovou. O zaujímavosti tejto diskusie svedčí aj fakt, že v počte pozretí na YouTube (42 miliónov) prekonala ešte aj tú známejšiu s Kathy Newmanovou z Channel 4 (33 miliónov). Témami…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť VI.

0icon

Štátna moc ako demokratická autorita môže významne a pozitívne udržiavať požiadavku politickej rovnosti s majetkovou nerovnosťou. Samotné využitie kritéria osobnej voľby všetkých občanov je veľmi dôležité, pretože môže dávať záruky pre udržanie štátnej suverenity a tým aj udržanie na uzde všetke tie nadnárodné korporácie, ktoré sa hrajú na Boha a…

Ivan Holek

Poznajme konečne, ako je to so skutočnou Pravdou!

0icon

Neustále žasnem nad tým, ako sú mnohé súčasné významné osobnosti absolútne nevedomé v základých otázkach bytia. Dosiahli síce značné úspechy vo svojich odboroch činnosti, avšak v poznaní najhlbších súvislostí života tápu.

Marián Moravčík

Ako médiá modelujú myšlienkové automatizmy

0icon

Lebo Fico Vari každý si všimol, že médiá hlavného prúdu majú svoje obľúbené záporné postavičky, s ktorými sa spájajú len samé negatívne veci. Jednou z takých je aj Robert Fico. Je možné, že keby sme podrobne prehľadali ich internetové archívy, nenašli by sme o Robertovi Ficovi ani jednu pozitívnu zmienku.

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Neuveriteľné silné fotky. 10 ľudí, ktorí nakopali rakovine zadok

0 icon

Len málo vecí v živote človeka je ťažších ako prekonanie rakoviny. Ale v tomto inšpirujúcom článku sa sám presvedčíš, že ak existuje na svete jedina vec tvrdejšia než rakovina, sú to títo borci. Naozaj silné fotky! Všetci ľudia na fotografiách nižšie bojovali a porazili jednu z hlavných príčin smrti na svete. Niektorí z nich dostali toto zákerné ochorenie ako deti, iní v…

Muži v žiarivých brneniach: biblické bytosti alebo mimozemšťania? 1. časť

0 icon

Prinášame ďalší zaujímavý článok týkajúci sa Biblie, knihy Enocha a padlých anjelov, o ktorých osude sme načrtli aj v predchádzajúcich článkoch. Začíname prvou časťou. Anjeli z knihy Enoch sa neskôr stali hrdinami ezoterickej literatúry a začali v nej žiť svojim vlastným životom. Najčastejšie tu boli premenení v démonov ochotných prepožičať…

10 hudobných žánrov, ktoré (bohužiaľ alebo vďaka bohu) postupne vymreli

0 icon

Všetko dobré alebo zlé sa jedného dňa skončí a hudobné trendy nie sú výnimkou. V tomto článku sa pozrieme na 10 hudobných žánrov, o ktorých dnes už niet ani chýru ani slychu. V tomto zozname nájdeš 10 najvýznamnejších hudobných žánrov, ktoré (v niektorých prípadoch bohužiaľ, v iných vďaka bohu) už určite nezačuješ z rádia. Každý z týchto žánrov…

10 fotografií naháňajúcich hrôzu, na ktoré sa nebudeš môcť prestať pozerať

0 icon

Všetci to poznáme. Niektoré fotografie nám síce naháňajú hrôzu, no napriek tomu na ne nemôžeme prestať zízať. Jednoducho je na nich niečo tak zvrátene magické, čo nás priťahuje. Tajomstvo úspechu týchto konkrétnych 10 fotografií spočíva v tom, že v podstate ide o úplne obyčajné a bežné veci, ktoré nejakým zázrakom…

Konzervovanie: 8 spôsobov, ako to robiť správne

0 icon

To, vďaka čomu sú potraviny výživné, ich zároveň robí náchylnými na kontamináciu a rozklad. Konzervovanie preto vždy predstavovalo hlavnú oblasť záujmu náuky o jedle a kultúr už od staroveku. V rámci článku sa pozrieme na niekoľko zaujímavostí, ktoré ste o konzervovaní pravdepodobne ešte nevedeli. Prírodné procesy vrátane rozmnožovania mikroorganizmov, oxidácie,…

Armádny Magazín

Americké spravodajské služby „zaspali“ vývoj novej čínskej hypersonickej rakety

0 icon

USA, 17. október 2021 (AM) – Americká rozviedka "zaspala" čínsky vývoj novej hypersonickej rakety, ktorá je schopná dosiahnuť na územie USA a súčasne nosiť jadrové zbrane. Čína testovala hypersonickú jadrovú raketu, ktorá obehla zemeguľu a zasiahla cieľ, čo veľmi prekvapilo americké spravodajské služby. "Nevieme, ako to urobili," Informuje o tom denní

V Spojených štátoch označili ruskú stíhačku Su-27 za jednu z najlepších na svete

0 icon

USA, 17. október 2021 (AM, Sputnik) –Ruská stíhačka Su-27 je jednou z najlepších stíhačiek štvrtej generácie na svete. Napísal o tom 15. októbra americký

Izraelský analytik Kedmi východoeurópskym lídrom: „Pozrite sa na Saakašviliho kde Vás dovedie protiruská politika“

0 icon

Izrael, 17. október 2021 (AM) – Ukrajinské úrady a niektorí predstavitelia bieloruskej politickej elity by si podľa izraelského experta mali dať pozor na smutný osud bývalého gruzínskeho prezidenta. Počas televíznej šou na kanáli Rusko-1 izraelský politológ Jakov Kedmi povedal, že Saakašviliho, ktorý už dlhé roky koná v amerických záujmoch, opustili jeho…

O 5 rokov neskôr. Čoho sa báli vrahovia veliteľa Motorolu?

0 icon

Donecká republika, 16. október 2021 (AM) – Dnes uplynulo presne 5 rokov od smrti veliteľa protitankovej špeciálnej jednotky „Sparta“ Doneckej ľudovej republiky Arsena Pavlova, známeho ako Motorola, ktorý zomrel na následky teroristického útoku.  

Lode bez orientácie. Pri vchode do Kerčského prielivu sa objavil „Bermudský trojuholník“

0 icon

Rusko, 16. október 2021 (AM) – Letecká navigácia v oblasti Kerčského prielivu a časti Čierneho mora, ktorá sa nachádza na juhu, sa ukázala ako prakticky nemožná. Neznámy systém elektronického boja ruší všetky elektronické signály v tomto regióne.   Pravidelné lety amerických prieskumných lietadiel k ruským hraniciam umožnili zistiť, že v oblasti…

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali