Analytik: Jediným víťazstvom v tejto vojne môže byť už len zastavenie bojov a krviprelievania

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto:Facebook)

 

Eduard Chmelár ukazuje, že vojna na Ukrajine je obostretá množstvom skreslení, diplomacie a mier sa dlhodobo démonizujú a sloboda slova obetuje na oltár vojny, ktorá môže prerásť do katastrofy. Jeho komentár, ktorý zverejnil na sociálnej sieti, vám prinášame v plnom znení

Eduard Chmelár, mierový pochod
na snímke Eduard Chmelár na mierovom pochode

Hovorí sa, že máte právo na vlastný názor, nie na vlastné fakty. V poslednom období som preto nútený zamýšľať sa nad tým, čo vedie aj inteligentných ľudí k tomu, aby popierali realitu a vymýšľali si o vojne na Ukrajine niečo, čo nemá oporu v ľahko overiteľných dátach. Nie, nehovorím o tých, ktorých dnešní nositelia moci pohŕdavo označujú za „dezolátov“. Hovorím práve o tých „lovcov hoaxov“, ktorí sami šíria také neuveriteľné dezinformácie, až by to bolo smiešne, keby ich lži nestáli toľko životov. A keby to nebolo také zákerné – to, čo robia trollovia z Infosecurity a podobných zoskupení napojených na štátny rozpočet, ale aj rozpočet Kongresu USA, chrliaci so stovkami falošných nickov nenávisť a útoky na mierových aktivistov, to nie sú iné názory alebo nejaký omyl. Je to cielené šírenie lží, ktoré je súčasťou dezinformačnej vojny

Nezabúdajme na to, čo napísal zástupca šéfredaktora Denníka N Konštantín Čikovský v týchto novinách už 27. februára 2015: “Médiá sú v informačnej vojne zbraň a našich nepriateľov k nim nesmieme pripúšťať… Vo vojne sa bojuje, snažíme sa nepriateľa poraziť, v žiadnom prípade mu zadarmo nedávame do rúk naše zbrane. V informačnej vojne sú zbraňou médiá. Tak ako by sme v normálnej vojne nedali naše zbrane protivníkovi, rovnako je hlúpe púšťať do médií našich nepriateľov.“Desivé je nielen to, čo povedal, ale aj to, že mnohým dnes už príde legitímne a normálne takto uvažovať – uvažovať proti duchu novembra 1989 a nepovažovať za prinajmenšom nevkusné, keď do kolónky „verejný nepriateľ“ zaradí aj bývalého prominentného politického väzňa Jána Čarnogurského, vďaka ktorému dnes môže takéto hlúposti písať do novín a nikto ho za to nezavrie.

Je preto dôležité si uvedomiť, že proti nám nestoja nejakí pomýlení dezorientovaní blázni, ale cynicky nepriatelia demokracie a mieru. Niektorých nemá zmysel bližšie komentovať. Mentálny paralympionik Rado Ondřejíček z Cynickej obludy nemá ani dosť inteligencie, ani dosť morálky na to, aby pochopil, že jeho nevkusné konštrukcie sú často iba osočovaním, ktoré sa o realitu ani neobtrelo. Ale Samo Marec z denníka Sme nie je hlupák, aj keď si ho viac vážim ako prekladateľa než publicistu, preto jeho najnovšej úvahe venujem pár slov. Písať o vojne na Ukrajine si totiž vyžaduje podstatne viac znalostí ako vtipne glosovať dianie okolo nás. Marec píše, že podobne ako Robert Fico, aj ja viem, čo sa deje na Ukrajine, a preto, keď hovorím, že chcem mier, nehovorím celú pravdu. Podľa jeho logiky kto volá po mieri, stojí na strane Ruska…

Mohli by sme nad takýmito insitne psychologizujúcimi závermi mávnuť rukou, ale na ich príklade si ukážeme, aký falošný je mediálny naratív o vojne na Ukrajine. Trúfam si povedať, že naši čitatelia, poslucháči a diváci dostávajú podobne skreslené správy a nachádzajú sa v podobnej informačnej izolácii, v akej sme žili pred rokom 1989. Mierotvorcovia sú buď ignorovaní (viď absolútny nezáujem o mexický mierový plán alebo bojkotovanie predstaviteľov ukrajinskej opozície v Bratislave) alebo krivo obviňovaní, že si želajú kapituláciu Ukrajiny (hoci sme to jasne vyvrátili a vysvetlili v mierovej výzve „Mier na prvom mieste!“ a spolu s nami napríklad aj desiatky nemeckých intelektuálov na čele s Jürgenom Habermasom). Do našich médií absolútne nepreniknú informácie, ktoré by neprešli sitom ukrajinskej a americkej vojnovej propagandy, pričom nemám na mysli nejaké „alternatívne“ správy, ale postoje relevantných hráčov a znalcov problematiky. Samotná Ukrajina ešte na jar tohto roku chcela ukončenie vojny diplomatickou cestou. Poradca ukrajinského prezidenta Olexij Arestovyč 14. marca informoval, že „nie neskôr ako začiatkom mája by sme mohli mať mierovú dohodu, možno oveľa skôr. Aj samotný Zelenskyj hovoril o úsilí ukončiť vojnu s Ruskom „spravodlivým mierom“.

Keď som sa na tieto diplomatické rokovania odvolával, tunajší militantní primitívi ma osočovali ako Putinovho agenta, kolaboranta, konšpirátora atď.. Lenže najnovšie číslo najprestížnejšieho medzinárodnopolitického časopisu Forreign Affairs potvrdilo, že som mal pravdu.

Fiona Hillová a Angela Stentová, odvolávajúc sa na rozhovory s viacerými vysokopostavenými americkými predstaviteľmi priniesli informáciu, že dosiahnutie mieru bolo v apríli na dosah, no Západ dohodu sabotoval. Tento článok ešte bližšie nešpecifikoval, prečo sa tak stalo, no odpoveď ponúka ukrajinský prozápadný mienkotvorný denník Ukrainska Pravda. Ten potvrdil, že plánované rokovania medzi Vladimírom Putinom a Volodymyrom Zelenským dostali stopku po nečakanej návšteve britského premiéra Borisa Johnsona, ktorý prišiel bez ohlásenia 9. apríla do Kyjeva a svojmu partnerovi tlmočil dva hlavné odkazy: 1) Putin je diktátor a s diktátorom sa nerokuje 2) Ak je Ukrajina ochotná podpísať s Putinom dohodu o bezpečnostných zárukách, tak Západ to nie je ochotný urobiť. Tri dni po tom, čo Johnson z Kyjeva odišiel, ruský prezident vyhlásil, že rokovania s Ukrajinou sa dostali „do slepej uličky“… Koho teda skutočne zaujíma, čo chcú Ukrajinci?

Pripomínam, že keď v dôsledku štátneho prevratu na Majdane a ohrozenia ruskojazyčného obyvateľstva vypukla občianska vojna na Donbase, Rusko povstalcov vojensky podporovalo, no neuznalo nezávislosť Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky. Bolo to preto, lebo Moskva sa v tom čase zapojila do diplomatických rokovaní so Západom, v rámci ktorých podporila myšlienku, aby sa tieto oblasti vrátili pod Ukrajinu so zárukou ich autonómie. Osem rokov nechávala otvorenú možnosť mierových rozhovorov. Ukrajinská odvaha a západné zbrane síce zničili ruské plány na podmanenie si celej Ukrajiny, ale nevyriešili túto otázku. Preto je nekompetentné až bláznivé, keď západná propaganda šíri naratív, že stačí, keď sa Rusi stiahnu a bude po vojne. Nebude. Upozorňujú na to všetci, ktorí si uvedomujú, že toto je zástupná vojna medzi USA a Ruskom o nadvládu v oblasti. Sme vo fáze tej najnebezpečnejšej špirály eskalácie konfliktu, ktorý sa každú chvíľu môže vymknúť spod kontroly. Kto si to neuvedomuje a namiesto apelovania na diplomatické riešenia, namiesto tlaku na Bidena a Putina, aby tí dvaja dvihli telefón a porozprávali sa, hecuje Ukrajincov k fatamorgáne vojenského víťazstva, mal by byť braný po skončení tejto katastrofy na zodpovednosť. Lebo ak je podľa nich Putin šialenec, nechápem ten pokoj, že nepoužije jadrové zbrane, tú bohorovnú istotu holandského premiéra Marka Ruttea, že iba blufuje a nemusíme ho brať vážne… Kto si toto zoberie na zodpovednosť? Jediný triezvy hlas zaznel od šéfa zahraničnej politiky EÚ Josepa Borrella, že vojna v tejto fáze dosiahla nebezpečný moment a hrozby ruského prezidenta o možnosti použitia jadrových zbraní treba brať vážne. Preto s ním súhlasím, lebo keď hovorí – „je potrebné dosiahnuť diplomatické riešenie”, ktoré “zachová zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny” – vraví len to, čo opakujem od začiatku tejto vojny.

Opakujem, že situácia na Ukrajine nie je taká, ako ju opisujú naše médiá. Výsledky ukrajinskej protiofenzívy, ktorá sa takmer zastavila, nie sú také výrazné. Odpor voči mobilizácii v Rusku nie je taký mohutný, aby prekazil plány Kremľa. Je to napokon dosť trápne, ak práve Volodymyr Zelenskyj poukazuje na to, že dezercie ruských občanov a ich snaha dostať sa za hranice svedčia o prehnitosti Putinovho režimu – keď práve ukrajinský prezident zakázal mužom vycestovať. Oni ujsť pred mobilizáciou nemôžu. Naše médiá však nepriniesli ani slovo o tom, že petíciu proti násilným odvodom ukrajinských mužov do armády podpísalo už stotisíc ľudí. Čo máme z toho usudzovať o „prehnitosti Zelenského režimu“? Pre slaboduchých pripomínam, že toto nie je obrana ruskej agresie, len snaha poukázať na potrebu objektívnejšej analýzy toho, čo sa na Ukrajine deje. Stačí počúvať názory medzinárodne uznávaných bezpečnostných analytikov, a tým nemám na mysli generála Macka, ktorý je neustále prezentovaný ako „vojenský expert“, hoci dnes hovorí iba ako demagogický predseda bezvýznamnej politickej strany.

Napríklad americký spravodajský dôstojník a bývalý zbrojný inšpektor OSN Scott Ritter, ktorého môže považovať za „proruského“ iba nepríčetný človek, otvorene varuje, že súčasná svetová politika smeruje k šialenej jadrovej apokalypse, ktorú môže spustiť „iracionálne rozširovanie NATO a arogantná rusofóbna politika zdanlivo ignorujúca realitu, že ukrajinský konflikt sa stal pre Rusko vecou existenčného významu“. Scott upozorňuje, že mobilizácia ruskej armády nie je určená na porážku ukrajinských vojsk, ale na porážku síl NATO, ktoré sa zhromaždili na Ukrajine. Západ sa teraz bude musieť rozhodnúť, či podpora ukrajinskej vlády s jej manifestáciou nenávistnej ideológie Stepana Banderu (pred ktorou si celý demokratický svet zakrýva oči) je pre neho dôležitejšia ako záchrana celej planéty pred novou svetovou vojnou. To je totiž tá kľúčová otázka.

Som pripravený aj na moralizátorské pózy typu „Putin je diktátor a s diktátormi sa nevyjednáva“. Ak je to tak, čím mi vysvetlíte, že nemecký kancelár Olaf Scholz navštívil predvčerom Saudskú Arábiu s cieľom uzavrieť nové energetické dohody s vývozcami fosílnych palív. Ponížil sa pritom aj pred saudskoarabským korunným princom Muhammadom bin Salmánom, ktorého Západ označuje za vraha. Výsledok? Saudi Nemcom nedali nič a Scholz zabezpečil len jeden tanker skvapalneného zemného plynu zo Spojených arabských emirátov. Pripomeňme, že hoci Saudská Arábia predstavuje jeden z najkrvavejších režimov na svete a hoci ju Index of democracy zaraďuje až na 152. miesto (Rusko je výrazne pred ňou na 124. mieste), túto tyraniu považujeme za nášho spojenca.

Na čo sa tu teda hráme? Ak vieme byť pragmatickí v prípade najkrvavejších režimov sveta, ak ide o naše vlastné záujmy, niet logického dôvodu, prečo by sme sa nemohli rovnako správať aj v prípade ukrajinského konfliktu. Je príznačné, že naši predstavitelia na čele s prezidentkou Čaputovou začali kričať, aby sme sa OKAMŽITE odpojili od dodávok ruských energií bez toho, aby mali zabezpečenú náhradu, a teraz sa Európa chystá kupovať ruský plyn od Číny za niekoľkonásobne drahšiu cenu a žobreme u despotických vládcov krajín Perzského zálivu o trochu ekologicky devastačného skvapalneného plynu… Tomuto hovoríte rozumná alebo hodnotová politika? V tomto konflikte musíme sledovať predovšetkým naše vlastné záujmy a nemôže byť hanbou prijať kompromis, ak ide o záchranu ľudských životov. Je dôležité pochopiť, že táto vojna sa svojím charakterom a rizikami v žiadnom prípade nedá porovnávať s bojom proti Hitlerovi a s SNP – to pochopila aj účastníčka Povstania pani Bergerová. Nože si vypočujte jej apel z mierového zhromaždenia v Bratislave, že Ukrajincom treba pomáhať, ale nie zbraňami, lebo jedinou zbraňou musí byť ľudský jazyk! Tvrdiť ako Zelenskyj alebo Čaputová, že jediným riešením konfliktu je vojenské víťazstvo Ukrajiny, predstavuje čistý fanatizmus. Jediným víťazstvom v takto rozohratej hre môže byť už len zastavenie vojny a krviprelievania. Koľko ľudí ešte musí zomrieť, aby to pochopili všetci?

Zatiaľ jediný mierový návrh, ktorý je na stole, predložilo na Valnom zhromaždení OSN Mexiko. Je desivé, ak sa na najdôležitejšom globálnom fóre, ktoré bolo založené práve s cieľom dosiahnuť mierové riešenia sporov, s touto výnimkou vôbec nehovorilo o mieri. Zuzana Čaputová sa s nudnými frázami a otrasnou angličtinou plnou chýb chvastala, že „Slovensko má na pôde OSN vplyvný a rešpektovaný hlas“, ale ako poznamenal český prezident Miloš Zeman: úspechom na pôde svetovej organizácie nie je, keď tam vystúpite, ale keď tam poviete niečo, čo je na druhý deň na titulných stranách svetovej tlače. Z tohto hľadiska pani Čaputová nepovedala ako obyčajne vôbec nič. Podobne ako keď niekto vyzerá ako Káčer, chodí ako Káčer a kačká ako Káčer, tak to bude Jastrab – tak aj náš šéf diplomacie je vysoko nedôveryhodný, keď moralizuje nad Putinovou mobilizáciou pred jedným z najznámejších symbolov sídla OSN, zauzleným revolverom od švédskeho sochára Carla Fredrika Reuterswärda. Tuší vôbec Rastislav Káčer, čo to dielo znamená alebo je takým bezškrupulóznym demagógom, že mu to vôbec neprekáža? Táto socha je výzvou k zmene sveta mierovými prostriedkami, výzvou k mieru a nenásiliu bez zbraní. Ako sa môže týmto dielom zaštiťovať militantný človek podporujúci všetky vojny a vyzývajúci na zvýšené dodávky zbraní? Rastislav Káčer sa rád odvoláva na boha, ale takýto človek ho nemá pri sebe.

Mierový plán prezidenta Obradora považujem za veľkolepý a je ukážkou práce našich médií, že sa o ňom u nás vôbec nehovorilo. Povzbudzujúce bolo, že ho na rokovaní s mexickým partnerom neodmietli ani šéfovia ukrajinskej a ruskej diplomacie. Napriek tomu je v tejto chvíli neuskutočniteľný. Nie pre jeho obsah, ale pre jeho stratégiu. Obrador nie je najvhodnejšou osobou, ktorá by mohla dosiahnuť mierové rokovania. Ak by sa do toho vložil americký alebo čínsky prezident, mal by mexický plán oveľa väčšiu šancu na úspech. Ale všetci vieme, že Biden to neurobí. Pre diplomaciu neurobil vôbec nič. Nemá na nej záujem. A kým svet nezačne tlačiť týmto smerom, na samotných aktérov tohto sporu, nič sa nezmení.

Odsudzujem vojnu. Odsudzujem každé násilie tohto druhu, ktoré prináša vždy oveľa viac problémov ako riešení. Pohŕdam slovami ruského patriarchu Kirilla, že ľudská obeť vo vojne zmýva všetky hriechy. Takto by sa nemal vyjadrovať duchovný a Tolstoj by dnes určite neľutoval, že ho takáto cirkev exkomunikovala za jeho filozofiu neprotivenia sa zlu násilím. Ale tvrdiť v tejto situácii, že jediným riešením je pokračovanie vo vojne až do konečného víťazstva, môže iba dezorientovaný fanatik, pre ktorého ľudský život nemá žiadnu cenu. Mier je tým cieľom a diplomacia je tou cestou.

Eduard Chmelár
Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Čaká Britániu túto zimu generálny štrajk?

0 icon

Londýn 2. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Zamestnanci v zdravotníctve, doprave, školstve a poštovom sektore hlasovali za protestné akcie, ale koordinácia je právne obmedzená, informuje The Guardian Zdravotné sestry a pracovníci záchrannej služby, železničný personál, vodiči autobusov a poštoví pracovníci už hlasovali za štrajk, zatiaľ čo štátni zamestnanci a učitelia čakajú…

Ochrana obetí pred druhotnou viktimizáciou by sa mohla zvýšiť

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák )   Ochrana obetí trestných činov pred druhotnou viktimizáciou by sa mohla zvýšiť. Vyplýva to z novely Trestného poriadku, ktorou by sa mal upraviť aj zákon o obetiach trestných činov. Poslanci Národnej rady (NR) SR legislatívnu zmenu v piatok posunuli do druhého…

Posudzovanie praxe kandidátov na prokurátora ÚŠP sa zrovnoprávni

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: Pixabay)   Posudzovanie praxe pre všetkých kandidátov do výberového konania na prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sa zrovnoprávni. Vyplýva to z novely zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry, ktorú Národná rada (NR) SR v piatok schválila   "V súčasnosti sú pri posudzovaní podmienky dĺžky…

Poslanci budú o štátnom rozpočte hlasovať až 13. decembra

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: TASR-Jaroslav Novák)   Národná rada (NR) SR by mala o návrhu zákona o štátnom rozpočte na budúci rok rozhodnúť až 13. decembra. Na utorok (6. 12.) zároveň presunuli poslanci hlasovanie o vládnych novelách zákona o dani z príjmov, o dani z pridanej hodnoty (DPH), ale…

Práva komisára pre zdravotne postihnutých by sa mohli posilniť

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian )   Oprávnenia komisára pre osoby so zdravotným postihnutím sa majú posilniť. Získať má právo vstupovať do troch druhov konaní, a to do konania o spôsobilosti na právne úkony, o prípustnosti prevzatia a držania v zdravotníckom zariadení a o ustanovení opatrovníka. Vyplýva…

ÚVZ: Chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia vzrástla o 38,9 percenta

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: TK KBS)   Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) v 48. týždni oproti minulému týždňu stúpla o 17,3 percenta. V prípade chorobnosti na chrípku a chrípke podobné ochorenia (CHPO) zaznamenali nárast o 38,9 percenta. TASR o tom informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Epidemiológom v…

Polícia obvinila muža v súvislosti s incidentom na Obchodnej ulici

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: Facebook)   Polícia obvinila v súvislosti s víkendovým incidentom na Obchodnej ulici v Bratislave 21-ročného Tomáša. Vyšetrovateľ mu vzniesol obvinenie zo zločinu ublíženia na zdraví v štádiu pokusu v súbehu s prečinom výtržníctva. Navrhuje ho stíhať väzobne. TASR o tom informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného…

Eurokomisia navrhla zablokovať Maďarsku miliardy z eurofondov. Čo na to Uhrík?

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Pravda/TV JoJ/Foto: Screenshot video)   Európska komisia navrhla zablokovať Maďarsku výplatu 7,5 miliardy eur zo štrukturálnych fondov Európskej únie kvôli trvajúcim nedostatkom v boji s korupciou a pri kontrole verejného obstarávania. Aj to je jeden z dôvodov, prečo poslanec Milan Uhrík (Republika) v europarlamente značne skritizoval…

Priama správa od Aleksandara Vučića: “Teroristická spodina, dávajte si pozor…”

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek, Twitter/Balkan Insight)   Aleksandar Vučić sa vyjadril po rozhodnutí Albina Kurtiho vymenovať Nenada Rašića za ministra pre komunity, čo je protiústavné a v rozpore s Bruselskou dohodou, informuje portál B92 Prezident Vučić zopakoval, že vyhlásenie Bruselu je hanebné a že je to to…

Mikulec príslušníkom NAKA: Pokiaľ budem ministrom vnútra, Vaše ruky budú rozviazané, budete slobodní vo svojej práci

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: TASR - Jakub Kotian)   Príslušníci Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) boli vo štvrtok 1. 12. pri príležitosti 10. výročia ocenení za ich náročnú prácu, odbornosť, nasadenie a čestnosť Šéf rezortu vnútra Roman Mikulec v príhovore príslušníkom deklaroval, že polícia bude môcť počas jeho pôsobenia vo…

NAJNOVŠIE

BLOG

Ivan Štubňa

Komunita LGBTI a súčasná koalícia majú jeden spoločný znak – ZVRÁTENOSŤ...

0icon

Odsudzujem akékoľvek násilie, ale  zvlášť ak vzniká následkom ignorancie predstaviteľov štátu alebo napomáhaním štátu násilie konať (podpora vojne na Ukrajine).

Boris Mesár

Skvelé správy z Kyjeva: Zelenskyj žiada návrat Krymu

0icon

Volodymyr Zelenskyj povedal, že pri rokovaniach s Ruskom bude trvať na vrátení Krymu. To znamená, že Rusko bude musieť zničiť nacistickú štátnosť Ukrajiny.Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre denník Financial Times uviedol, že nebude uvažovať o žiadnych mierových návrhoch, pokiaľ nebude existovať možnosť "vrátiť Krym Ukrajine"."Ak je niekto pripravený

Erik Majercak

Soros rozpútava Majdan v Číne. Čínske vedenie vyhodilo slniečkárov z vedenia krajiny. Vojna je primárne ale v ekonomike

0icon

Krajina, ktorá neposlúcha je potrestaná. Čínska spoločnosť je majdanizovaná každým dňom. Tu protesty na univerzitách, tu správy ako sa protesty š&ia

Slavěna Vorobelová

Čaputovej „excelentný“ prejav

0icon

Čaputová sa dovalila do Národnej rady SR, aby tam predniesla nesúrodú zlátaninu, ktorou sa snažila popísať súčasný stav Slovenskej republiky cez jej svetonázorovú optiku. Totiž, excelencia Čaputová dokázala dokopy zlátať bujnej&ua

Milan Šupa

Pozor! Možno už horí zápalná šnúra!

0icon

Tento text je odpoveďou všetkým posmievačom, pochybovačom, ale aj všetkým úprimne sa pýtajúcim na otázku, prečo nie je vidieť nijaké vonkajšie znaky toho, že Svetlo zvíťazí? Že naša zem je obklopená armádou Svetla, čo znamená blízke víťazstvo Božej Vôle. Ako je možné, že nič z toho fyzicky nevidíme?

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Jeleň sa pasie v národnom parku Doňana na juhozápade Španielska

Autor: TASR/AP-Bernat Armangue

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Čaká Britániu túto zimu generálny štrajk?

0 icon

Londýn 2. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Zamestnanci v zdravotníctve, doprave, školstve a poštovom sektore hlasovali za protestné akcie, ale koordinácia je právne obmedzená, informuje The Guardian Zdravotné sestry a pracovníci záchrannej služby, železničný personál, vodiči autobusov a poštoví pracovníci už hlasovali za štrajk, zatiaľ čo štátni zamestnanci a učitelia čakajú…

Ochrana obetí pred druhotnou viktimizáciou by sa mohla zvýšiť

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák )   Ochrana obetí trestných činov pred druhotnou viktimizáciou by sa mohla zvýšiť. Vyplýva to z novely Trestného poriadku, ktorou by sa mal upraviť aj zákon o obetiach trestných činov. Poslanci Národnej rady (NR) SR legislatívnu zmenu v piatok posunuli do druhého…

Posudzovanie praxe kandidátov na prokurátora ÚŠP sa zrovnoprávni

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: Pixabay)   Posudzovanie praxe pre všetkých kandidátov do výberového konania na prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sa zrovnoprávni. Vyplýva to z novely zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry, ktorú Národná rada (NR) SR v piatok schválila   "V súčasnosti sú pri posudzovaní podmienky dĺžky…

Poslanci budú o štátnom rozpočte hlasovať až 13. decembra

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: TASR-Jaroslav Novák)   Národná rada (NR) SR by mala o návrhu zákona o štátnom rozpočte na budúci rok rozhodnúť až 13. decembra. Na utorok (6. 12.) zároveň presunuli poslanci hlasovanie o vládnych novelách zákona o dani z príjmov, o dani z pridanej hodnoty (DPH), ale…

Práva komisára pre zdravotne postihnutých by sa mohli posilniť

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian )   Oprávnenia komisára pre osoby so zdravotným postihnutím sa majú posilniť. Získať má právo vstupovať do troch druhov konaní, a to do konania o spôsobilosti na právne úkony, o prípustnosti prevzatia a držania v zdravotníckom zariadení a o ustanovení opatrovníka. Vyplýva…

ÚVZ: Chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia vzrástla o 38,9 percenta

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: TK KBS)   Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) v 48. týždni oproti minulému týždňu stúpla o 17,3 percenta. V prípade chorobnosti na chrípku a chrípke podobné ochorenia (CHPO) zaznamenali nárast o 38,9 percenta. TASR o tom informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Epidemiológom v…

Polícia obvinila muža v súvislosti s incidentom na Obchodnej ulici

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: Facebook)   Polícia obvinila v súvislosti s víkendovým incidentom na Obchodnej ulici v Bratislave 21-ročného Tomáša. Vyšetrovateľ mu vzniesol obvinenie zo zločinu ublíženia na zdraví v štádiu pokusu v súbehu s prečinom výtržníctva. Navrhuje ho stíhať väzobne. TASR o tom informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného…

Eurokomisia navrhla zablokovať Maďarsku miliardy z eurofondov. Čo na to Uhrík?

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Pravda/TV JoJ/Foto: Screenshot video)   Európska komisia navrhla zablokovať Maďarsku výplatu 7,5 miliardy eur zo štrukturálnych fondov Európskej únie kvôli trvajúcim nedostatkom v boji s korupciou a pri kontrole verejného obstarávania. Aj to je jeden z dôvodov, prečo poslanec Milan Uhrík (Republika) v europarlamente značne skritizoval…

Priama správa od Aleksandara Vučića: “Teroristická spodina, dávajte si pozor…”

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek, Twitter/Balkan Insight)   Aleksandar Vučić sa vyjadril po rozhodnutí Albina Kurtiho vymenovať Nenada Rašića za ministra pre komunity, čo je protiústavné a v rozpore s Bruselskou dohodou, informuje portál B92 Prezident Vučić zopakoval, že vyhlásenie Bruselu je hanebné a že je to to…

Mikulec príslušníkom NAKA: Pokiaľ budem ministrom vnútra, Vaše ruky budú rozviazané, budete slobodní vo svojej práci

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: TASR - Jakub Kotian)   Príslušníci Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) boli vo štvrtok 1. 12. pri príležitosti 10. výročia ocenení za ich náročnú prácu, odbornosť, nasadenie a čestnosť Šéf rezortu vnútra Roman Mikulec v príhovore príslušníkom deklaroval, že polícia bude môcť počas jeho pôsobenia vo…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Komunita LGBTI a súčasná koalícia majú jeden spoločný znak – ZVRÁTENOSŤ...

0icon

Odsudzujem akékoľvek násilie, ale  zvlášť ak vzniká následkom ignorancie predstaviteľov štátu alebo napomáhaním štátu násilie konať (podpora vojne na Ukrajine).

Boris Mesár

Skvelé správy z Kyjeva: Zelenskyj žiada návrat Krymu

0icon

Volodymyr Zelenskyj povedal, že pri rokovaniach s Ruskom bude trvať na vrátení Krymu. To znamená, že Rusko bude musieť zničiť nacistickú štátnosť Ukrajiny.Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre denník Financial Times uviedol, že nebude uvažovať o žiadnych mierových návrhoch, pokiaľ nebude existovať možnosť "vrátiť Krym Ukrajine"."Ak je niekto pripravený

Erik Majercak

Soros rozpútava Majdan v Číne. Čínske vedenie vyhodilo slniečkárov z vedenia krajiny. Vojna je primárne ale v ekonomike

0icon

Krajina, ktorá neposlúcha je potrestaná. Čínska spoločnosť je majdanizovaná každým dňom. Tu protesty na univerzitách, tu správy ako sa protesty š&ia

Slavěna Vorobelová

Čaputovej „excelentný“ prejav

0icon

Čaputová sa dovalila do Národnej rady SR, aby tam predniesla nesúrodú zlátaninu, ktorou sa snažila popísať súčasný stav Slovenskej republiky cez jej svetonázorovú optiku. Totiž, excelencia Čaputová dokázala dokopy zlátať bujnej&ua

Milan Šupa

Pozor! Možno už horí zápalná šnúra!

0icon

Tento text je odpoveďou všetkým posmievačom, pochybovačom, ale aj všetkým úprimne sa pýtajúcim na otázku, prečo nie je vidieť nijaké vonkajšie znaky toho, že Svetlo zvíťazí? Že naša zem je obklopená armádou Svetla, čo znamená blízke víťazstvo Božej Vôle. Ako je možné, že nič z toho fyzicky nevidíme?

Vášeň v Tebe

Hubku na riad posypte soľou a zalejte octom. Počkajte 10 minút a uvidíte, čo sa stane

0 icon

Toto je skutočný biotop pre baktérie a mikróby. Možno vás to (ne)prekvapí, ale jedným z najšpinavších predmetov, ktoré máte v kuchyni, je hubka na riad. Hubka na riad je nevyhnutnou súčasťou kuchynského vybavenia. Avšak, veľmi rýchlo sa zašpiní. Preto sa považuje za živnú pôdu pre choroboplodné zárodky. Je preto nevyhnutné…

Ako sa dostať do formy pred zimným lyžovaním?

0 icon

Ak si chcete užiť v zime lyžovanie s radosťou, mali by ste začať s kondičnou prípravou už v jeseni. Zhodli sa na tom viacerí skúsení profesionáli. Určite si chcete užiť lyžovanie aj vo vyššej rýchlosti. Preto by ste sa pri zlepšovaní kondície mali zamerať na posilnenie chrbtového a brušného svalstva. Silné by mali byť aj…

Len 9-ročná Róza je už 4-násobnou darkyňou vlasou. Pomáha onkologickým pacientom

0 icon

Tomu sa hovorí vášeň zameraná správnym smerom. Len 9-ročná Róza Kloknerová z Jilhavy už 4-krát venovala svoje vlasy na dobročinné účely. Rózinka ich prvýkrát darovala vo svojich štyroch rokoch 14. júna 2017. Potom znova 3. apríla 2019 a následne 29. júla 2020, informuje portál DobrýDen.

30 rokov od Sám doma 2: Herec lupiča Harryho priznal, že pri natáčaní utrpel vážne popáleniny

0 icon

Už je to 30 rokov, kedy si diváci mohli v kinách pozrieť film Sám doma 2: Stratený v New Yorku. Dnes už 79-ročný herec Joe Pesci, ktorý hral banditu Harryho, pre portál People prezradil, čo sa mu počas natáčania skutočne stalo. Ak ste film videli niekoľkokrát, určite vám v pamäti utkvela scéna, ked

Nechcete ráno používať škrabku na zamrznuté okná? Vyskúšajte jednoduchý trik

0 icon

Zamrznuté okná zvnútra aj zvonku patria počas zimy medzi nočnú moru každého vodiča. Ako zabrániť, aby ste ráno pred odchodom do práce nemuseli čistiť okno auta? Mráz a sneh spôsobujú, že cesty sú šmykľavé, čo sťažuje jazdu. A ak vaše auto nestálo v garáži, v chladných dňoch máte o starosť viac,…

Armádny Magazín

Bitka o Arťomovsk môže byť najbrutálnejším bojom v prebiehajúcej vojne medzi Ukrajinou a Ruskom

0 icon

Ukrajina, 2.december 2022 (AM) – Veľké problémy majú Ozbrojené sily Ukrajiny pri Arťomovsku (DĽR), kde ich dennodenne ostreľujú spojenecké sily. Ruskí vojaci teraz urobili významný pokrok a systematicky ničia pozície ukrajinských ozbrojených síl v tomto smere. Bitka o mesto môže byť najbrutálnejším bojom v prebiehajúcej vojne medzi Ukrajinou a Ruskom. A

Ukrajinských vojenských pilotov pripravujú na stretnutie s neznámymi lietadlami

0 icon

Rusko, 2. december 2022 (AM) – NATO sa vrátilo k dodávkam stíhačiek MiG-29 a F-16 do Kyjeva, ktoré sú v prevádzke v krajinách východnej Európy. Stalo sa tak po tom, čo aliancia uznala „kolosálny účinok“ ruských raketových útokov na ukrajinský energetický sektor. Pomôžu tieto lietadlá Kyjevu chrániť oblohu krajin

Japonský expert hovorí, že konflikt na Ukrajine vypukol 16. februára a začal ho Kyjev

0 icon

Rusko, 2.december 2022 (AM) – Iwa Osaki, v autoritatívnej japonskej publikácii JB Press, napísal dlhý článok, naplnený túžbou ukázať Japoncom, že nie je správne reprezentovať Rusko a V. Putina ako „krvilačných agresorov“, ktorí snívajú o „obnovení Sovietskeho zväzu“ vojnou na úkor území bývalých republík. Totiž takto americké médiá poslušné Američanom reprezentuj

Bojová skupina Wagner ukázala, ako trénuje bojovníkov pre ukrajinskú operáciu. Video

0 icon

Rusko, 2.december 2022 (AM) – Novinárom televízie Russia Today sa podarilo navštíviť základňu Wagner PMC, kde sa školia regrúti spoločnosti na účasť v operácii Na Ukrajine. Videoklip z cvičiska sa teraz aktívne replikuje na telegramových kanáloch.   &nbs

Rusko by malo ísť iránskou cestou modernizácie leteckých zbraní

0 icon

Irán, 2.december 2022 (AM) – Konflikt na Ukrajine odhalil problémy v ruskom systéme budovania ozbrojených síl, keď sa potrebné vzorky niekedy nakupovali v kusových množstvách a míňali sa na zbytočné projekty. Modernizačné programy pre staršie produkty často buď zlyhali, alebo neviedli k zlepšeniu výkonu. Na tomto pozadí kontrastuje Irán, ktorého vojensko-priemyse

TopDesať

Iba 1 z 10 ľudí dokáže nájsť chybu na tomto obrázku. A čo ty?

0 icon

Mnoho z nás má rado rôzne logické hádanky a úlohy. Dnes sme si pre teba pripravili jeden obrázok, na ktorom sa budeš pokúšať nájsť chybu. Budeš musieť preskúmať všetky detaily, aby si sa dopracoval k správnej odpovedi. Ak by ti to nešlo podľa plánov tak nezúfaj, pripravili sme ti aj…

Najtvrdohlavejší obyvatelia sveta, ktorí sa odmietli odsťahovať

0 icon

Dnes si ukážeme fotografie budov, ktorých majitelia sú zrejme tými najtvrdohlavejšími obyvateľmi sveta, pretože sa odmietli odsťahovať zo svojich domov. Všetci milujeme ľudí, ktorí si jednoducho idú za svojimi cieľmi, nenechajú sa šikanovať a ani ovplyvňovať. Postavia sa za seba a svoje práva tvárou tvár všetkým mocným korporáciám a vládam.…

Máš zlý deň? Títo ľudia ti dokážu, že to nie je až také zlé

0 icon

Máš zlý deň? Alebo máš problém sa s takýmito dňami vyrovnať? Nezúfaj, nie si jediný ani posledný. Ľudia sa podeli o svoje nešťastie na internete týmito vtipnými fotografiami. Existujú 2 spôsoby, ako sa môžeme postaviť k našej smole. Môžem sa ňou nechať vytočiť a hnevať sa, alebo ju môžeme prijať…

18 zaujímavostí, ktoré Dubaj premenil na realitu

0 icon

Všetky tieto javy sú pre obyvateľov Dubaja samozrejmosťou. Pre nás sú však niektoré tieto veci nereálne a pripadajú nám, ako vytvorené na počítači alebo natočené v Hollywoode. Dubaj je naozaj krásnym ale zvláštnym miestom. Dnes ti teda prinášame 18 zaujímavostí, ktoré sa v Dubaji stali realitou. Uži si tieto nasledujúce…

Títo ľudia vďaka svojej kreativite dokážu zdolať akúkoľvek výzvu

0 icon

V každom z nás sa ukrýva trocha kreativity. Záleží len od nás, či ju dokážeme naplno ukázať svetu. Títo ľudia sa rozhodli, že vďaka svojej kreativite dokážu zdolať akúkoľvek výzvu. Nečakané výzvy dokážu rýchlo pokaziť náladu, pretože nie každý má rád prekvapenia, kvôli ktorým musí opustiť svoju komfortnú zónu. To…

FOTO DŇA

Jeleň sa pasie v národnom parku Doňana na juhozápade Španielska

Autor: TASR/AP-Bernat Armangue

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali