9. časť Neznámych slovenských dejín: Kedy sa začína osudové slovensko/nitriansko – nemecké/bavorské spojenectvo?

Bratislava 6. októbra 2018 (HSP/Foto:Marián Tkáč)

 

Po strate vplyvu Rimanov na život našich predkov, teda „starých Púchovčanov“, ukázalo sa na „našom javisku“ viacero ďalších „jazykov“. Prišli a odišli. Už sme spomenuli Arkádijcov – teda nie Židov, ale ich pomiešaných potomkov – a Hunov. Ale ešte prišli aj Vandali, aj Avari, a napokon aj Maďari

Adalvin

Archeológovia v roku 2008 objavili pri Ražňanoch neďaleko Prešova stopy kamennej stavby. Unikátny nález, starý vyše 1600 rokov, bol súčasťou sídla kráľa Vandalov, ktorí sa tu obšmietali v 3. až 4. storočí. Kráľ mohol byť voči rímskemu impériu lojálny (hovorí sa tomu aj kolaborácia) a umožňoval bezpečné obchodovanie Ríma s týmito oblasťami Slovenska. Rovnako starý je aj nález honosnej kniežacej hrobky v Poprade-Matejovciach z roku 2006, pripisovaný „Germánom“.

Vandali údajne mali tie najhoršie možné vlastnosti. Boli okupantmi, pirátmi, odpadlíkmi, zlodejmi chleba. Možno nájsť pôvod ich zlej reputácie v ich náboženstve? Pre Nemcov boli ariánmi, paganmi, pohanmi, a s tými nemali zľutovanie. A kanonik brémskej cirkvi Adam ich považoval za Slovanov. Ariáni neakceptovali spojenie cirkvi a svetskej moci, dokonca sa proti tomu búrili. Viac ako 150 rokov trvala ich ozbrojená revolta proti rímskym pápežom a ich svetským ambíciám, ktorú z histórie poznáme ako povstanie Vandalov. Začalo sa pred Silvestrom 406 pri rieke Rýn, v roku 429 sa Vandali dostali do Afriky, v roku 439 dobyli Kartágo a v roku 455 sa preplavili na Apeninský polostrov a vyplienili Rím.

Oficiálna história uvádza, že v rokoch 675–791 bol súčasťou slovenských dejín avarský kaganát. Ten v čase svojho maximálneho teritoriálneho rozsahu, to znamená okolo polovice 8. storočia, zahŕňal však iba desatinu južného slovenského územia od dnešnej Bratislavy na východ po Košickú kotlinu.

A osud našich predkov sa najskôr podobal osudu dedinčanov z filmu „Sedem statočných“: zlodeji prišli, obrali roľníkov o úrodu, zneuctili im manželky a dcéry a odišli. To bol dôvod, prečo si roľníci v dlhých bielych rubášoch zaplatili žoldnierov ako svojich ochrancov. A podobne sa začali brániť aj naši predkovia, „synovia dobyvateľov, ktorých splodili z manželiek Sporov a ich dcér, neznášali ďalej zlo krutosti a násilia, vzpierali sa nadvláde“ – uvádza Peter Ratkoš.

Z „tradície“ prevzatej od Nemca Fredegara vyplýva, že takým „naverbovaným“ ochrancom Slovenov, „nazývaných Korutánci“ (podľa bavorského spisu) bol Samo. Toho sme už spomenuli, a v jeho krvi možno boli, ale nemuseli byť – aj kvapky arkádijské, čo vzbudilo nevôľu podčiarniko. Bol zrejme súčasťou „aliancie“ pri rozbití avarskej moci. A jeho potomkovia, splodení so Slovenkami – mal ich dvanásť – pravdepodobne vládli medzi našimi predkami po jeho smrti (658/859). Ríša sa rozpadla na niekoľko malých panovníckych území, v ktorých strede sa nachádzalo hradisko často značnej veľkosti. Možno to bol Nitrabor, Moravod či Marot, ktorý mal vládnuť v rokoch 680–700, potom od roku 720 Suatben, neskôr Hormidor (796–805) a Mojmír (811–820), Pribislav, Pribinov otec? A Unzat, Pribinov brat.

V spise „O obrátení Bavorov a Korutáncov na vieru (De Conversione Bagoariorum et Carantanorum)“, ktorý vznikol v rokoch 871-873 na dvore salzburského arcibiskupa Adalvina, sa uvádza, že „vojvodom tohto národa bol akýsi Sloven/Slovan menom Samo, žijúci v Korutánsku“. Takže nie „franský kupec“ – ako sa to „traduje“ podľa Fredegara. Veď Samo naopak „prikázal povraždiť kupcov, ktorí prišli od Dagoberta, a ulúpil kráľovské peniaze“ a „keď sa to kráľ dozvedel, poslal svoje vojsko s rozka­zom, aby pomstilo škodu, ktorú mu tento Samo spôsobil. A tí, ktorých tam vyslal, splnili jeho príkaz a uvrhli ich do kráľovho poddanstva…“

Keď chceme hľadať a nájsť základný princíp historickej „spolupráce“ Slovákov (Slovenov, Korutáncov, Vendov, Nitranov, Moravanov) a Nemcov (Frankov, Bavorov), musíme sa pristaviť pri spise „O obrátení“, Bol zlostnou reakciou na činnosť moravsko-panónskeho metropolitu Metoda, v podstate „odôvodnením“ jeho uväznenia po úspešnej misii v Ríme. Jeho cieľom nebolo zachovať historickú pravdu, ale zdôvodniť práva salzburského arcibiskupstva na územie Panónie. Nekriticky zištne vyzdvihuje zásluhy salzburských arcibiskupov o kristianizáciu slovenského obyvateľstva žijúceho na území „Korutánska“ (Panónie) a jednoznačne odsudzuje pôsobenie byzantskej misie na Veľkej Morave. No až dosiaľ sa nekriticky čerpali z tohto spisu informácie ako zo Svätého písma, o pokrstení Pribinu v Traismaueri, o vysvätení prvého kostola v Nitre v roku 828. Áno, spis obsahuje údaje o Samovi, Nitrianskom kniežatstve, aj o vyhnaní Pribinu z Nitry a spojení Nitrianskeho a Moravského kniežatstva, a o usadení Pribinu a jeho syna Koceľa v Blatnohrade. Podľa niektorých zdrojov (napríklad http://www.hradiska.sk/2011/06/spis-o-obrateni-bavorov-korutancov-na.html) je v ňom aj „prvá písomná zmienka o Nitre“. Naozaj? Tento spis sa dostal oltár našej historickej vedy, lebo napríklad „bez salzburských biskupov by sme nemali vedomosť o vysvätenom Pribinovom chráme v Nitre“.

Je to asi tak, ale pravdou je aj to, že tento spis má viacero tendenčných a zavádzajúcich informácií. Autorom pochybností o niektorých tvrdeniach spisu je nemecký bádateľ a historik Hans Dieter Tönsmeyer. V knihe „Koceľ a Blatnohrad“, ktorú vydal Ordinariát Ozbrojených síl a ozbrojených zborov Slovenskej republiky v Marianke v roku 2013, je jeho stať „… in castro Chezilonisnoviter Mosapurc vocato / Vzťahy panónskeho kniežaťa Koceľa k Bavorsku a začiatok etnogenézy Slovákov“. Vyberáme z nej.

Ríšske anály z rokov 742/743 dokumentujú spojenectvo Bavorov s Alemanmi, Sasmi a Slovanmi/Slovenmi, ktoré pokračovalo za vlády Tassila v Bavorsku po roku 757, kedy sa vzťahy s kniežacou rodinou z Nitry ešte upevnili. Z roku 772 sa dá dokázať v Bavorsku šľachtic menom Meiol, raný príslušník rodu kniežaťa Pribinu a Koceľa z Nitry. V roku 792 sa spomína Oazo, od roku 778 manžel bavorskej vojvodskej (Tassilovej) dcéry Cotanie, s ktorou mali syna Meiola mladšieho. Tento mladší Meiol spája sa v roku 837 s Unzatom, pravdepodobným bratom Pribinu. Úzke vzťahy medzi bavorskou a nitrianskou kniežacou rodinou vyvrcholili manželstvom Cotanie a Oaza a súčasne posvätením Pribinovho kostola v Nitre salzburským arcibiskupom Adalramom v roku 827/828. Našiel však tam už starší chrám zasvätený patrónovi regensburského biskupstva sv. Emerámovi. Toto patrocínium priniesol do Nitry možno už biskup Gawiblad, ktorý pôsobil do roku 762, alebo jeho nástupca v časoch vojvodu Tassila. Tieto prepojenia medzi Nitrou a Bavorskom stavajú do iného svetla tvrdenia „Conversia“, že Pribina nebol ešte pri vysviacke druhého nitrianskeho chrámu (827/828) kresťanom. „Pri zmienke o Pribinovom krste v Traismaueri ide jednoznačne o lož“, tvrdí s plnou vážnosťou Nemec Tönsmeyer a dodáva, že prvé kontakty nitrianskej a moravskej „Sklavinie“ s kresťanstvom môžu siahať už do Samovej ríše. Anton Semeš v tej súvislosti udáva časy spred roka 50, keď sv. Peter posiela k nám Syra a Juventia.

Cudzinec Tönsmeyer nás nabáda, aby sme ranú, predmaďarskú fázu histórie Nitrianskeho kniežatstva, vrátane kniežatstva na Blatnohrade  označovali ako „ranoslovenskú“ alebo „staroslovenskú“. „Starí Púchovčania“ sa takto teda so súhlasom Nemca stávajú „starými Slovákmi“.

Jeho závery na základe genealogicko-vlastnícko-dejinnej metódy skúmania svedčia o „osudovej“ prepojenosti nitrianskych (slovenských) a bavorských (nemeckých) dejín. Ale aj o nemeckej ľstivosti. A jej štartovacia dráha je práve  v spise, ktorý sme pokladali za „výkladnú skriňu“ našich najstarších historických prameňov. Nemecká ľstivosť práve odštartovala.

A odvtedy sa ťahá celými slovenskými dejinami ako čierna niť.

Marián Tkáč

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Čo je také nebezpečné na poslednom odkaze Kaddáfího, že ho nesmú vidieť deti, hoci Kaddáfího popravu vidieť smú?

0 icon

Bratislava 23. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR/AP - Amr Nabil, Screenshot)   Desať rokov po zavraždení Kaddáfího a zničení Líbye bolo zverejnené video s Kaddáfího posledným odkazom rodine. Globálny internetový monopolista video zamkol pre mládež pod 18 rokov. Naopak, zábery Kaddáfího vraždy si deti pozerať môžu Je to desať rokov od zavraždenia…

Prieskum: Ak by sa voľby konali v októbri, vyhrala by ich strana Hlas-SD, na druhom mieste Smer-SD. Sme rodina pred OĽaNO

0 icon

Bratislava 23. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer)   Upozornenie: Pretože prieskumy agentúr sa pri posledných parlamentných voľbách od skutočných výsledkov značne líšili, k výsledkom aktuálnych prieskumov pristupujte s použitím kritického myslenia Ak by sa voľby konali v októbri vyhrala by ich strana Hlas-SD s 21 percentami. Na druhom mieste…

Koalícia PirSTAN napadla výsledky českých volieb, žiada o jeden mandát viac

0 icon

Praha 23. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Radovan Stoklasa)   Česká štátna volebná komisia nesprávne spočítala výsledky volieb do Poslaneckej snemovne, tvrdí koalícia PirSTAN, ktorá výsledný počet mandátov napadla na súde a požaduje o jedno kreslo viac. V piatok večer o tom informoval spravodajský portál Seznam Zprávy "Podali sme návrh na…

Kolaps EÚ sa blíži! Vodca srbských radikálov prirovnal Západ k Rímskej ríši

0 icon

Belehrad 22. októbra 2021 (HSP/RIA Novosti/Foto:Pixabay)   „Západ upadol do dekadencie. Európska únia sa blíži ku kolapsu, ale zdravé národy si zachovali morálne hodnoty,“ povedal líder Srbskej radikálnej strany Vojislav Šešelj v reakcii na myšlienku „umierneného konzervativizmu“, ktorú predložil ruský prezident Vladimír Putin. Uviedla agentúra RIA Novosti. Putin povedal, že…

Pozitívnej pacientke natiahli na hlavu igelitové vrece

0 icon

Odessa 23. októbra 2021 (HSP/Foto:Facebook Odessa´s Project Accountability)   Sedemnásťročná pacientka pozitívna na Covid sa do nemocnice v texaskej Odesse dostala pre problémy s dýchaním. Ošetrujúci personál postupoval podľa „nemocničného protokolu“ – natiahol jej na hlavu igelit Poburujúcu fotografiu mladej ženy na invalidnom vozíku, „zabalenej“ do igelitového vreca na svojej…

Čaputovej obhajoba čurillovcov potvrdila, že prezidentka stojí jednoznačne na strane vlády

0 icon

Bratislava 23. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Médiá v priebehu včerajšieho dňa do značnej miery riešili uznesenie bratislavského krajského súdu, na základe ktorého tri sudkyne prepustili z väzby štyroch vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) – Jána Čurillu, Milana Sabotu, Štefana Mašina a Pavla Ďurka Títo vyšetrovatelia sú obvinení zo zneužitia právomoci…

Ukrajincom predpovedajú energetickú katastrofu

0 icon

Kyjev 23. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Sergei Chuzavkov)   Bývalý ukrajinský minister energetiky a ochrany životného prostredia Oleksij Orzeł predpovedal v blízkej budúcnosti postupné výpadky prúdu v krajine "Ak hovoríme o dostupnosti zemného plynu v plynových skladovacích zariadeniach, hovoríme o energetickej bilancii, dnes sme prekročili kritickú hranicu. V uhoľných skladoch v tepelných…

Zverejnili záznamy, ktoré popisujú tragédiu počas natáčania filmu Rust. Asistent režiséra nevedel, že Baldwinovi podáva zbraň s ostrými nábojmi

0 icon

Washington 23. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Jim Weber/Santa Fe New Mexican via AP)   Americký herec Alec Baldwin, ktorý vo štvrtok nešťastnou náhodou smrteľne zranil kameramanku Halynu Hutchinsovú a postrelil režiséra Joela Souzu pri natáčaní filmu, dostal nabitú zbraň od asistenta režiséra. Ten mu naznačil, že rekvizitu môže bezpečne použiť.…

Nemocnica informovala o zdravotnom stave Zemana

0 icon

Praha 23. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek,TASR-Pavel Neubauer)   Zdravotný stav českého prezidenta Miloša Zemana sa mierne zlepšil. S odvolaním sa na Ústrednú vojenskú nemocnicu (ÚVN), v ktorej je prezident takmer dva týždne hospitalizovaný, o tom v piatok informoval spravodajský portál iDNES.cz "So súhlasom prezidenta republiky, pána Miloša Zemana, s…

Rozhovor s dr. Laurincom: “Keď prídu do lekárne mladé ženy v rozkvete plodnosti a krásy s receptom na hormonálnu antikoncepciu, príde mi ich úprimne ľúto”

0 icon

Bratislava 23. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Rich Pedroncelli)   V týchto dňoch začína občianske združenie Aliancia za rodinu - Deti sv. Alžbety s distribúciou dlho očakávaného druhého vydania publikácie Hormonálna antikoncepcia. Viete, že...? Pri tejto príležitosti sme požiadali o krátky rozhovor PharmDr. Jozefa Laurinca, PhD., ktorý odborne zastrešoval jej prípravu PharmDr. Jozef…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Lipták

Podliehajú ilúzii: Väčšina očkovaných si myslí, že sa nenakazí

0icon

Dajte sa zaočkovať. Dvakrát aj trikrát, hovorí nám reklama aj predstavitelia vlády a podporuje to aj Matovičova lotériová kampaň. Vraj je to jediná záchrana, hovoria takí lekári ako laureát Sabaka, profesor Krčméri aj pediatrička Prokopová. Hovoria,  že toto očkovanie chráni aj pred tým, aby sme iných neinfikovali kovidom. Ale v…

René Pavlík

Parlament

0icon

Hlasovanie Ak aspoň občas sledujete rokovanie v parlamente NRSR musíte plakať od nemohúcnosti. Nie len že nie sú peniaze pre matky, deti, platy, dôchodky, cesty, mosty, železnice, nemocnice, učiteľov, sestričky, lekárov, ani na všetko čo si spomeniete , ale najmä nie sú peniaze na dovzdelanie našich volených „reprezentantov“ v najvyššom zastupiteľskom orgáne.…

Pavel Jacz

Včerajší rozsudok pezinského ŠTS v prípade Judáš - teda 200 tisícového úplatku exšéfovi kontrarozviedky SIS a expolicajtovi nám vraví, že justičná spravodlivosť u nás stále kríva!!!

0icon

Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Sabová včera odsúdila v kauze Judáš bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Gašparoviča a bývalého policajta Vlčana za prijatie úplatku vo výške 200 000 Euro na 11 a 10 rokov väzenia a pokuty 50 000 a v druhom prípade 40 000 Euro a zhabanie automobilu. Prokurátor…

Juraj Tušš

Úroveň politiky a psychika ľudí na Slovensku

0icon

Vedeli ste, že medzi černošskými obyvateľmi v USA existuje výraz House Negro (domáci negri)? Je to veľmi zaujímavý výraz, môžeme ho uplatniť aj v našej spoločnosti? . Pre pochopenie je potrebné poznať históriu tohto výrazu. Pôvod siaha do otrokárskych čias v USA. Absolútnu väčšinu otrokov v tej dobe tvorili černosi,…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť VII.

0icon

Ako sa dá odpovedať na diktatúru triedy kapitalistov, ktorá sa presadzuje cez štátnu moc ako nedemokratickú autoritu ? Obyvateľstvo národných štátov sa razom ocitlo v akomsi novodobom postavení niekdajšieho proletariátu ako námedzných robotníkov, ktorí nevlastnia ži

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Slovanský Enoch alebo poznávací výlet po nebesiach: 2. časť

0 icon

„Tak som zavolal svojich synov Matuzalema, Regima a Gaidada a povedal som im tú úžasnú novinu,“ napísal o tom Enoch. Chlapci si najprv museli pomyslieť, že sa foter definitívne zbláznil, ale nahlas nepovedali nič, pretože v oných časoch sa odporovať otcovi nepatrilo. Pokračujeme druhou časťou článku o Enochovi, ktorému bolo…

Hra s tieňmi: Na chodníky maľuje falošné tiene, ktoré vyzerajú fantasticky

0 icon

Ak by si sa niekedy prechádzal ulicami mesta Redwood City v Kalifornii, môžeš mať pocit, že niečo nie je v úplnom poriadku. Svoju pozornosť by si mal obzvlášť venovať tieňom. Všimol si si, že na nich niečo nesedí? Z koša je zrazu kvetina, poštové schránky sa menia na príšerky a…

Deti a svadba: 10 zábavných fotografií

0 icon

Buďme na chvíľku úprimní: svadby nás môžu poriadne unaviť. Najmä vtedy, ak sa staráme o množstvo vecí pred, či počas samotného obradu. Rozdielne to nie je ani počas svadobnej hostiny. Dnes sa však budeme baviť o inej únave (nie, nemám na mysli ani tú spoločenskú :D). Ukážeme si zbierku fotografií…

Vizuálne porovnanie života v Severnej a Južnej Kórei

0 icon

Autor fotografií približne pred rokom absolvoval prísne vedený 7 dňový pobyt v Severnej Kórei. Jednoducho mu vzali pas a nedovolili mu vidieť niečo, čo nechceli. Severná Kórea bola určite najdivoejšia krajina, akú kedy navštívil. Počas celého pobytu sa sám seba pýtal, aký je asi život vo vedľajšej Južnej Kórei, ktorá…

Muži v žiarivých brneniach: biblické bytosti alebo mimozemšťania? 3. časť

0 icon

Zvláštne na svetelných démonoch - okrem iného - je to, akým spôsobom sa vymykajú bežnej náboženskej viere svojej doby. „Pýtal som sa ich na nesmrteľnosť duše a oni povedali, že neprežije nič. Povedali, že svet sa tvorí každým okamihom, a ak by Boh stratil odvahu, svet by okamžite zahynul,“ poznamenal…

Armádny Magazín

Veľká Británia začala tajnú špeciálnu operáciu proti Rusku a Číne

0 icon

Veľká Británia, 23. október 2021 (AM, Sputnik) – Tajné "bankové" oddelenie britského ministerstva obrany, vytvorené za účelom obmedzenia finančných aktivít teroristickej skupiny Islamský štát, teraz nasmerovalo svoje úsilie na boj

USA poľujú na hlavné tajomstvo rakety „Avangard“

0 icon

USA, 23. október 2021 (AM) – Územie USA je ohrozené. Od kedy? Minimálne odvtedy, ako sa zjavili hypersonické hlavice rakety „Avangard“. Aby si americkí vojaci zabezpečili bezpečnosť svojho štátu, potrebujú skonštruovať raketu, ktorej vytvorenie sa donedávna považovalo za nemožné.   Americkí vojaci po prvýkrát predsta

Päť európskych krajín vytvorí ozbrojené sily rýchlej reakcie

0 icon

Nemecko, 23. október 2021 (AM) – Päť krajín EÚ vrátane Nemecka sa rozhodlo vytvoriť polovojenské sily rýchlej reakcie v prípade kríz a bezpečnostných hrozieb. Budú zahŕňať špeciálne, letecké a kybernetické jednotky.   Okrem Nemecka sa na iniciatíve podieľajú Holandsko, Portugalsko, Fínsko a Slovinsko. Nie je vylúčené, že sa k nej neskôr…

Izraelský analytik Kedmi vysvetlil Satanovskému, aký je rozdiel medzi Šojgum a šéfom Pentagonu

0 icon

Izrael, 23. október 2021 (AM) – "Medzi ministrami obrany Ruska a USA je veľký rozdiel a šéf Pentagonu nikdy nedosiahne úroveň šéfa ministerstva obrany RF." Toto vyhlásenie urobil izraelský politológ a vojenský expert Jakov Kedmi vo vysielaní rozhlasového programu Jevgenija Satanovské

300. výročie Ruského impéria prebehlo úplne bez povšimnutia

0 icon

Rusko, 22. október 2021 (AM, Vzglyad) – 2. október v starom kalendári (2. novembra, nový) si pripomína 300. výročie Ruskej ríše. Práve v tento deň, po víťazstve nad Švédskom v Severnej vojne a po konsolidácii Ruska v Baltskom mori, bol cár Peter vyhlásený za cisára celého Ruska a za

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali