Bývalý redaktor novín Frankfurter Allgemeine Zeitung Udo Ulfkotte priznal, že tajne pracoval pre CIA a nemeckú rozviedku a interpretoval potom správy tak, aby USA vyzneli v dobrom svetle a očiernil ich protivníkov. Interview s žurnalistom, ktorý svoje zlé skúsenosti opísal v knihe Kúpení novinári, zverejnil portál Global Research.
Ako vysvetlil počas rozhovoru Ulfkotte, najprv nadviazal kontakt s americkými tajnými službami cez Marshallov fond, keď na pozvanie tejto organizácie pricestoval do USA. Nakoniec sa Ulfkotte stal členom fondu a začali ho zoznamovať s istými ľuďmi. “Vtip je v tom, že akonáhle sa staneš členom tejto siete, staneš sa priateľom dôležitých ľudí – občanov USA. Myslíš si, že oni sú tvoji priatelia a začneš s nimi spolupracovať. Oni zatiaľ spracúvajú tvoju osobnosť a robia všetko pre to, aby si sa cítil dôležitou osobnosťou. A jedného prekrásneho dňa ťa niekto z nich požiada o láskavosť a potom o ďalšiu. Tak ti postupne vymyjú mozog,” tvrdí novinár. Nakoniec sa Ufkotte tak nechal vtiahnuť do tejto hry, že publikoval svojim menom podpísané články, napísane agentmi CIA a iných tajných služieb.
Pritom, šéfredaktori vo Frankfurter Allgemeine Zeitung nie len že podporovali takéto správanie, ale ešte ho aj posielali na “špeciálne úlohy”. Tak v roku 1988, v čase keď prebiehala vojna medzi Irakom a Iránom Ulfkotte musel cestovať do iránskej dediny Zubaydad, ktorá sa nachádzala neďaleko od hraníc oboch znepriatelených krajín. Dedinu napadli Iračania a použili chemický plyn, o čom mal Ufkotte písať. Splnil úlohu a vrátil sa do Nemecka, novinár však nemohol publikovať podrobný materiál o incidente – dovolili mu napísať iba krátku správu a fotky musel odovzdať Asociácii chemického priemyslu Nemecka. Plyn, ktorý Iračania použili v Zubaydade bol nemeckej výroby a Saddám Husajn bol v tom čase spojencom Ameriky, povedal vo svojom interview Ulfkotte.
Keď svojim bývalým zamestnávateľom oznámil, že má v úmysle napísať knihu, v ktorej bude spomenutý tento i ďalšie incidenty, dostal od právnikov novín výhražný list, v ktorom mu oznamovali, že za prezradenie mien a iných tajných informácií ho poženú pred súd. Ale Ulfkotte na to nedbal. “Vidíte, nemám deti o ktoré by som sa potreboval postarať a ako viete, bol som vážne zranený počas útoku plynom v Iráne v rokou 1988. Ja som jediný Nemec, ktorý prežil útok nemeckým plynom. A dodnes má trápia následky zranení. Mal som už tri infarkty a myslím si, že už nebudem žiť viac, ako pár rokov,” povedal.
Aj napriek tomu, že sa jeho kniha po vydaní stal bestsellerom, nemecká tlač sa o nej nezmienila – všetci žurnalisti hlavných periodík vedia, že by dostali výpoveď, keby sa pokúšali o nej napísať. A ani žiadne žaloby na súd, jeho bývalý zamestnávateľ Frankfurter Allgemeine Zeitung proti nemu nepodal. “Vedia, že mám dôkazy,” je si istý Ulfkotte.