Mimoriadna správa: Príslušníci polície, pravdepodobne z novozriadenej Národnej jednotky boja proti extrémizmu a terorizmu, vyšetrovali uznávaného historika – profesora Ďuricu a hľadali kňaza Jána Košiara

Mimoriadna správa: Príslušníci polície, pravdepodobne z novozriadenej Národnej jednotky boja proti extrémizmu a terorizmu, vyšetrovali uznávaného historika – profesora Ďuricu a hľadali kňaza Jána Košiara

Bratislava 4. februára 2017 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto: archív)

 

Kňaza a uznávaného historika, profesora Milana Ďuricu navštívili traja policajti v civile. Do bytu nevstúpili. Do domu ich vpustila domovníčka. Hľadali riaditeľa Ústavu dejín kresťanstva dp. J. Košiara. Policajti zo špeciálnej jednotky následne odišli. Toto počínanie má znaky zastrašovania a psychického teroru, podobne, ako mali návštevy ŠTB u občanov prenasledovaných komunistickým režimom. 

Milan Ďuriaca - kňaz a uznávaný historik
Milan Ďurica – kňaz a uznávaný historik

Išlo zrejme o policajtov z novovytvorenej jednotky, ktorí budú pracovať na problematike extrémizmu a terorizmu v takzvanej Národnej jednotke boja proti terorizmu a extrémizmu, ktorú vo štvrtok predstavil premiér Robert Fico.

Reklama

Národná jednotka boja proti terorizmu, ktorá spadá pod NAKA, tak začala svoju činnosť šliapnutím vedľa.

Milan Ďurica je historik, známy svojím dnešnému režimu nevyhovujúcim pohľadom na prvý Slovenský štát a na osobu vtedajšieho prezidenta Dr. Jozefa Tisa. V jeho knižnici, vzhľadom na jeho zameranie sa iste nájde dostatok “extrémistickej” literatúry o období druhej svetovej vojny a o Slovenskom štáte. Sám je autorom viacerých kníh, ktoré možno budú označené na základe noviel trestného zákona z dielne Lucie Žitňanskej o boji proti extrémizmu rovnako.

Reklama

Milan Ďurica bol za svoju vedeckú a kultúrnu činnosť vyznamenaný najvyšším občianskym vyznamenaním Veľkého dôstojníka Radu za zásluhy Talianskej republiky, ktorý prevzal z rúk prezidenta Talianska. Rímska Accademia Teatina per le Scienze ho poctila titulom čestného akademika. Profesor Milan Stanislav Ďurica bol členom mnohých medzinárodných vedeckých asociácií, s ktorými doposiaľ spolupracuje.

Nie je zatiaľ jasné, prečo policajti hľadali kňaza a riaditeľa Ústavu dejín kresťanstva dp. J. Košiara. Niektorí si myslia, že ide o zastrašovanie Katolíckej cirkvi.

O stanovisko sme požiadali aj kňaza Jána Košiara. O návšteve policajtov v civile sa dozvedel z médií. “Viem o tom z médií – z internetu, tak musím počkať na ďalší vývoj. S profesorom Ďuricom spolupracujem vyše 30 rokov. A je to pre mňa veľká česť,” vysvetlil nám dp. Košiar.

K policajnej návšteve profesora Ďuricu sa vyjadril aj Anton Čulen: “Podľa výpovede pani opatrovateľky, bolo na odznakoch označenie „Kriminálna polícia“. Dôvodom tejto návštevy je zrejme vydanie kalendára z príležitosti 70. výročia justičnej vraždy prezidenta SR Dr. Jozefa Tisa. Kňaza Jána Košiara polícia zatiaľ znovu na mieste pobytu nehľadala.”

Prípadom sa budeme zaoberať a pokúsime sa získať viac informácií.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali