Zmobilizovaní muži v zákopoch hovoria: „Chceme útočiť!“ Na čo Rusko čaká?

Bratislava 7. decembra 2022 (HSP/Kp/Foto:TASR/AP-Leo Correa,Screenshot YouTube)

 

Vojenský spravodajca Komsomoľskej pravdy Alexander Koc vysvetľuje, čo Rusko potrebuje na víťazstvo a kedy ho možno očakávať

ukrajina vojna
Ilustračné foto

Ako žijú mobilizovaní muži v zákopoch? Čo žiadajú? Vyčerpajú sa „Kalibre“? Kedy môžeme očakávať zlom vo vojenskej operácii Ruska a čo mu chýba k víťazstvu?

Vojnový spravodajca Komsomolky Alexander Koc, ktorý sa vrátil z ďalšej služobnej cesty, diskutoval v štúdiu Rádia „KP“ s moderátorom Ivanom Pankinom o hlavných témach uplynulých mesiacov. Nájdete tu úprimné odpovede od človeka, ktorý bol na všetkých horúcich miestach kontaktnej línie.

 

ČAKANIE NA POĽNÚ POŠTU

– Je to zriedkavá príležitosť, keď môžete byť v redakcii po 24. februári. Chystáte sa do Moskvy na dlhší čas?

– Určite až v novom roku, mám veľa domácich a pracovných povinností a nedávno som sa stal členom prezidentskej rady pre ľudské práva, čo mi tiež ukladá určité povinnosti. Musím si osvojiť túto prácu, ktorú v podstate poznám, pretože deväť mesiacov som sa musel zaoberať problémami ľudí v uniformách. Niektoré z nich boli dokonca v rámci možností vyriešené.

– S akými problémami sa najčastejšie stretávate?

– Prvým z nich je oblečenie. A tento problém nebol vždy spôsobený hlúposťou velenia. Ľudia sú bežne vybavení, povedzme, že sú odvelení do lesa, žijú v lese, ale podmienky sú tam drsné. A uniforma sa rýchlo opotrebuje. Ak sa „KAMAZ“ so zásobami dostane pod paľbu, všetko v ňom zhorí. Alebo bolo pôvodne niečo vydané, ale stratilo sa v bitke. Niekedy sú nedbalí aj tyloví pracovníci.

Najmä medzi dobrovoľníkmi sa objavujú sťažnosti a otázky týkajúce sa sľúbených peňazí. Príbuzní sa často pýtajú na svojich synov a manželov. Už mesiac sa neozval a príbuzní sú v panike. Chápem, že v zóne špeciálnej operácie sa vojak nemusí ozvať celé mesiace, sú miesta, odkiaľ sa jednoducho nedá dovolať. To však matku ani manželku neukľudní. Donedávna neexistovala poľná pošta ako trieda. Počas Veľkej vlasteneckej vojny rozposlali poštári takmer 11 miliárd listov z domova na front a späť. O osemdesiat rokov neskôr sa to nejakým spôsobom stalo problémom. Ministerstvo obrany zverejnilo adresu, na ktorú možno posielať listy a balíky. Uvidíme ako to bude fungovať.

 

OBYČAJNÍ CHLAPCI – SOĽ RUSKEJ KRAJINY, BOJUJÚ, NESŤAŽUJÚ SA

– Máte pocit, že sa situácia tak či onak mení k lepšiemu? Alebo nie?

– Najhlasnejšie príklady sú negatívne ale je ich menej ako pozitívnych. Za posledných dva a pol mesiaca som sa stretol s mobilizovanými v Chersone, v Záporoží, na Svatovskej línii. Nebol som tlačený do návštev špeciálnych modelových miest, vybral som si sám a išiel som do „prvej línie“.

Stretol som soľ ruskej zeme, našich obyčajných mužov, bývalých zámočníkov a stavebných robotníkov. A v zásade, samozrejme, nie sú tak takticky oblečení a vybavení, ale sú dobre vybavení uniformami a žijú v ťažkých, ale znesiteľných podmienkach. Nikto na „fronte“ vám nebude vytvárať podmienky. Vytvárate si ich sami.

– Raz ste napísali: „Ignorujte ťažkosti, ktorým čelíte…“

– Nevenovať pozornosť je ťažké. Muž príde z civilu, tu zrazu dostane do zubov lopatu a kope zákop po kolená vo vode. A vytvorte odvodňovacie priekopy… Pozeral som sa na týchto chlapcov a mal som hrču v krku, pretože som bol hrdý: muži, ktorí boli práve vytrhnutí z civilného života, vrhnutí do tohto pekla, a nestratili ducha, zmysel pre humor. Preukázali zázraky odvahy, statočnosti a precíznosti. Osobitne mi prirástli k srdcu dvaja chlapci, ktorí boli zmobilizovaní z Tambovskej oblasti. Tri týždne sa cvičili ako posádka 203 mm kanóna Malka. A teraz sú na frontovej línii, na Svatovskej hranici. Denne ničia vybavenie nepriateľa. Presne, precízne, podľa súradníc, ktoré im poskytne prieskum. Ich veliteľ ich nazýva „klenotníkmi“. Sú to chlapci, ktorí už dávno slúžili v armáde a ale vtedy nemali vôbec nič s delostrelectvom. Hovorí to o tom, že na poligone mali dobrý výcvik a normálneho veliteľ. A naučil ich strieľať z tohto obrovského pásového stroja. Áno, žijú v lesoch, v táborníckych podmienkach, ale majú k dispozícii gumáky, pršiplášte, termoprádlo. Toto im veliteľ vybavil. Bojujú so zápalom.

 

MOBILIZOVANÍ UŽ ZOHRÁVAJÚ SVOJU ÚLOHU

– Aká je atmosféra na frontovej línii?

– Ľudia chcú ísť vpred. Hovoria: „Sme unavení z vysedávania v zákopoch“. Ešte pred odchodom som sa rozprával s chlapcami smerom na Cherson a oni mi hovorili: „No, aká môže byť nálada? Ľudia v Rusku od nás očakávajú nejaké víťazstvá a výkony, ale my už mesiace sedíme v lese. Chceme útočiť.“ Pritom je jasné, že pred mobilizáciou útočiť fakticky nemal kto. Keďže sme útočili na jar a v lete, strácali sme ľudí, vybavenie a nebolo ho kde doplniť. Teraz priemysel funguje a podarilo sa nám stabilizovať situáciu v mnohých oblastiach. Mobilizované jednotky zohrali svoju úlohu na Svatovskej línii. Držia si svoje pozície. Strieľajú z „Malok“ a „Tulipánov“, jazdia na tankoch. A to ešte nie je hlavná masa brancov z mobilizovanej armády, ktorí prechádzajú dôkladným výcvikom.

Pomaly, ale predsa postupuje smerom k Artemovsku (Bachmut). Ide o veľmi dôležitý príbeh, pretože Ukrajina tam spotrebúva väčšinu svojich delostreleckých zásob, Kyjev v súčasnosti trpí najväčšími stratami na živej sile a práve pre front v Donbase by sa bitka o Bachmut mohla stať zlomovou. Úlohou nie je len obsadiť mesto, ale aj zničiť čo najviac živej sily a techniky nepriateľa, a to vďaka tomu, že nám to umožňuje robiť, neberúc ohľadu na akékoľvek straty. Povaha bojov je taká, že Ukrajina utrpí mnohonásobne väčšie straty ako my.

Ale nebuďme ľstiví, sú nažhavení a odvážni. Snažia sa presunúť rezervy z chersonského smeru do Svatova a Záporožia – inými slovami, hrozia nám prielomom tam i tam. Ukrajinské delostrelectvo vystrelí za deň viac ako Američania v Afganistane za mesiac. To nemôže trvať večne. Skôr či neskôr musí aktivita ukrajinských jednotiek začať klesať – kvôli stratám, kvôli nedostatku munície.

 

BOJ PROTI „SOVIETSKEMU DEDIČSTVU“?

– Vezmime si slová toho istého poradcu šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Arestoviča, ktorý hovorí, že Rusom dochádzajú strely a rakety. Čo tým chce povedať? Rusi nás bombardujú ešte „sovietskym dedičstvom“. Čo na to hovoríte?

– Vedieme vojnu „sovietskym dedičstvom“? Okrem iného. Čo je na tom zlé? Ďakujeme, že ho máme. A oni čím bojujú?

– Je to dobré alebo zlé?

– To je samozrejmosť. Je zlé, že ešte nemáme systémy ako francúzsky Cézar. Je zlé, že zatiaľ nemáme obdobu amerických Himarsov. Nemáme nízkoorbitálnu satelitnú konšteláciu…

Viem však, že existuje vývoj, nebudem hovoriť, že zo sovietskeho dedičstva, ktorý svojimi vlastnosťami prekoná Himars. Máme kapacity na ich výrobu, tieto systémy sa už testujú v bojových podmienkach, ale nedodávajú sa vo veľkom.

 

AK BY SME NEZAČALI ŠVO, UKRAJINA BY ZAÚTOČILA NA KRYM

– Ak pôjdete po Novom roku na front, aké sú vaše očakávania?

– Prehnané očakávania vás zvyčajne frustrujú. Takže budem pokračovať v práci, rozprávať príbehy ľudí, ktorí bojujú, ošetrujú zranenia a pomáhajú s humanitárnou pomocou. Pre mňa je špeciálna operácia predovšetkým o osudoch. Tento rok som bol na misii osem mesiacov z dvanástich. Rozprával som o desiatkach hrdinov s náramenníkmi aj bez nich.

– Podoljak, poradca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie, povedal, že Krym obsadia do šiestich mesiacov. Čo si myslíte? Mali by sme sa báť?

– Človek by sa nemal báť, mal by pochopiť, že to má na pamäti a myslí to vážne. Toto nie je bláznivý výrok mestského blázna, oni to naozaj majú v pláne. A poviem vám, že keby sme nezačali špeciálnu operáciu, začali by vojnu proti Donbasu a rozdrvili by ho. Osobne som si tým istý. Jednoducho by ich rozdrvili početnou prevahou. A v okamihu by sa presunuli na Krym. Nasledovali by ťažké boje. A to, čo sa teraz deje na území Ukrajiny a v nových ruských regiónoch, by sa stalo aj na Kryme.

Ak by sa im teraz v zimnej kampani podarila útočná operácia, napríklad v smere na Záporožie, mohli by preťať naše zoskupenie a dostať sa na hranice s Krymom. Preto nie je náhoda, že sa tam teraz budujú silné obranné línie. To znamená, že rátame so všetkými scenármi.

– Bude zimná kampaň skôr oživením bojov, alebo naopak, pôjde o zákopovú konfrontáciu?

– Ide o zmenu charakteru nepriateľských akcií. Ak bude teplá zima, nemali by ste očakávať žiadne veľké aktivity s použitím ťažkej techniky. Zároveň, ak si spomenieme na kampaň zo začiatku tohto roka – áno, ešte vo februári boli mrazy, keď sme prichádzali do Kyjeva, technika pokojne išla smerom na Charkov… 2015, január – donecké letisko bolo obsadené napriek akýmkoľvek poveternostným podmienkam. Debalcevo bolo obsadené. A ako bojovali vo Veľkej vlasteneckej vojne? V zime sa nezastavili. Hlavnou vecou je, aby priemysel dosiahol stav, keď bude môcť každý deň dodávať nejaké vybavenie vojakom.

 

ZA DEVÄŤ MESIACOV VYMENILI NA ZBRANI ŠTYRI HLAVNE.

– Už bolo povedané, že náš vojensko-priemyselný komplex pracuje na tri zmeny.

– Áno, áno, viem, s Kalibrami sa nám darí, veľmi dobre dopĺňame rakety Iskander. Potrebujeme však aj moderné tanky, zbrane, pretože opotrebovanie je hrozné. V Luhansku mám priateľa, veliteľa delostreleckého práporu. Za týchto 9 mesiacov dostali už štvrtú hlaveň na Hyacint.

– Dobre. A čo sa týka oblečenia. Na začiatku boli sťažnosti, ako to hodnotíte teraz?

– Podobne ako pri zbraniach, aj pri vybavení dochádza v teréne k veľmi vážnemu opotrebovaniu. Opäť platí, že tam, kde je veliteľ aktívny, kde sa dobre správa k svojmu personálu, kde chápe, že splnenie bojovej úlohy bude závisieť od toho, ako sú jeho muži vystrojení, je všetko v poriadku. Ak sa mu nepodarí získať nič od pracovníkov logistiky, hľadá dobrovoľníkov a sponzorov. Existujú príklady vynikajúcej spolupráce medzi podnikmi a armádou, regionálnymi orgánmi a armádou. Nebudem teraz uvádzať mená, aby som nebol obvinený zo zaujatosti. Existuje však niekoľko vynikajúcich príkladov.

 

NAMIESTO FINÁLE

Pre koho pracuje čas?

– Posledná otázka. Pre koho pracuje čas, ak sa boje tak či onak predĺžia v globálnom zmysle?

– Práve teraz čas pracuje pre nás. Ukrajina má nevyčerpateľné mobilizačné zdroje, my sme povolali 300-tisíc a oni podmienečne povolávajú milión. Dúfam však, že v tom čase už bude našich 300-tisíc príslušníkov riadne vycvičených, vyzbrojených a vybavených technikou. A v blízkej budúcnosti budú mať Ukrajinci také či onaké problémy s vybavením a muníciou. Nepriateľa nezaženieme na západnú hranicu jazdeckým útokom. Myslím si však, že počas zimnej kampane by malo dôjsť k nejakému prielomu v našom smere. Možno v priebehu nasledujúceho mesiaca.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:30

Ruského novinára Alexandra Nevzorova v jeho neprítomnosti odsúdil súd v Moskve na osem rokov. Dôvodom je šírenie dezinformácií o ruskej armáde.

11:19

SBU a BEB vykonávajú prehliadku domu oligarchu Igora Kolomojského. Hovorí sa o sprenevere ropných produktov v hodnote 40 miliárd hrivien a o colných únikoch vo veľkých sumách.

SBU a BEB vykonávajú prehliadku domu oligarchu Igora Kolomojského
SBU a BEB vykonávajú prehliadku domu oligarchu Igora Kolomojského

10:53

Českí vyšetrovatelia odložili prípad výhražného listu s nábojom zaslaného manželke neúspešného prezidentského kandidáta Andreja Babiša. Podozrivý medzičasom zomrel.

Andrej Babiš Monika Babišová
Na snímke český prezidentský kandidát Andrej Babiš so svojou manželkou Monikou

10:16

Na diaľnici v štáte Západná Austrália vypadla z nákladného auta kapsula s rádioaktívnou látkou. Informovali o tom austrálske úrady.

10:05

Podmorská sopka East Epi vybuchla v stredu v blízkosti tichomorského ostrovného štátu Vanuatu. Úrady vydali výstrahu prvého stupňa pred erupciou.

09:58

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok oznámil, že s výmenami vysoko postavených úradníkov ešte neskončil. Avizoval, že každému, kto nespĺňa požiadavky štátu a spoločnosti, hrozí prepustenie.

09:43

Západ by mal vytvoriť koalíciu krajín NATO, ktoré sú ochotné vyslať na Ukrajinu svojich vojakov, povedal bývalý námestník britského ministra obrany Gerald Howarth pre Sky News.

09:26

Artemovsk je v operatívnom obkľúčení, ruské sily uzatvárajú slučku okolo mesta. Oznámil to vojensko-politický expert, poradca šéfa DĽR Jan Gagin.

08:49

V austrálskom štáte Viktória začal od stredy platiť zákaz predaja a distribúcie plastových výrobkov na jedno použitie.

08:20

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v stredu počas návštevy Japonska uviedol, že rastúca asertivita Číny a jej spolupráca s Ruskom predstavuje hrozbu nielen pre Áziu, ale aj pre Európu.

08:16

Americký prezident Joe Biden prijme 10. februára v Bielom dome brazílskeho prezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu.

Hovorkyňa Bieleho domu Karin Jean-Pierreová uviedla, že obaja politici budú počas stretnutia hovoriť „o podpore demokracie v Brazílii a o tom, ako môžu obe pokračovať v spolupráci pri presadzovaní inklúzie a demokratických hodnôt v regióne a na celkom svete“.

08:03

Spojené štáty a ich spojenci uvalil v utorok nové sankcie na Mjanmarsko. Spravili tak len deň pred druhým výročím vojenského prevratu, ktorým sa v tejto juhoázijskej krajine započala násilná kampaň voči demokratickým aktivistom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Niekoľkodňové pátranie sa skončilo. Policajti našli v Dunaji ženské telo. Malo by ísť o nezvestnú Teréziu

0 icon

V blízkosti Lužného mosta mali na petržalskej strane rieky Dunaj v Bratislave spozorovať ženské telo bez známok života. Hodnovernosť oznámenia polícia preveruje.

Uhrík: V Bruseli sa oficiálne diskutuje o plánoch na dobytie a rozdelenie Ruska

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (HSP/Facebook/Foto: TASR - Jaroslav Novák)   Milan Uhrík (Republika) na sociálnej sieti informuje o tom, že sa zúčastnil v Európskom parlamente konferencie, ktorej cieľom bolo pripraviť zámery na dobytie a ovládnutie Ruskej federácie a na jej deimperializáciu a dekolonizáciu. Podľa organizátorov konferencie neexistuje žiadny ruský národ,…

To, čo všetci dávno vieme sa potvrdilo. Našiel sa Budajov podpis k spolupráci s ŠtB. Fico vyzval prezidentku, aby ho odvolala

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (TASR/HSP/SME/Telegram/Foto: TASR-Jaroslav Novák) Aktualizované 1. februára 2023 11:01 Pri príprave dokumentárneho seriálu RTVS odhalil český historik Prokop Tomek v Olomouci spis, o ktorom sa špekulovalo desiatky rokov. V ňom niekdajší líder Nežnej revolúcie a dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj podpísal spoluprácu s komunistickou tajnou…

Vysokým faktúram za energie neodzvonilo. Niektorí si priplatia ešte viac

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (HSP/Facebook/Pravda/Foto: TASR-Jakub Kotian)   Od nového roka viacero malých či stredných firiem dostáva likvidačné faktúry za energie. Hrozili zatváraním výroby a prepúšťaním. Minister hospodárstva Karel Hirman a dočasne poverený premiér Eduard Heger ubezpečili, že vláda vyrieši vysoké faktúry za energie a podnikateľom prídu nové. To sa…

Toto je len začiatok“ – rakúska protiimigračná FPÖ zaznamenala šokujúci volebný výsledok

0 icon

Viedeň 1. februára 2023 (HSP/rmx.news/Foto:TASR/AP-Michael Gruber)   Kampaň FPÖ bola zameraná na uzavretie rakúskych hraníc a ukončenie sankcií voči Rusku, informuje RemixNews Protiimigračná strana Sloboda Rakúska (FPÖ) v nedeľňajších krajinských voľbách v Dolnom Rakúsku takmer zdvojnásobila svoj volebný podiel a výsledok sa stal lakmusovým papierikom pre zvyšok krajiny. FPÖ, ktorá…

Biden sa možno stretne v Poľsku so Zelenským a Dudom

0 icon

Washington 1. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)   Podľa poľského denníka Gazeta Prawna sa Biden možno stretne v Poľsku so Zielenským a Dudom Stretnutie by sa mohlo uskutočniť vo Varšave alebo v Rzeszowe. Zelenskyj na stretnutí predstaví mierový plán a "vyzve na zvolanie medzinárodnej konferencie o Ukrajine", uviedol denník s odvolaním…

„Poučili sme sa z chýb.“ Hnutie Progresívne Slovensko pôjde do volieb samostatne

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko (PS) pôjde do predčasných parlamentných volieb samostatne. V stredu to oznámil predseda PS a podpredseda europarlamentu Michal Šimečka. Tvrdí, že debaty o spájaní pred voľbami v roku 2020 dopadli zle pre Slovensko. Zároveň chce, aby bolo PS samostatne ako…

Bidenova administratíva sa podieľala na sabotáži Nord Stream

0 icon

Washington 1. februára 2023 (HSP/Foto:screenshot)   Bidenova administratíva sa podieľala na sabotáži Nord Stream, povedal moderátor Fox News Tucker Carlson Poznamenal, že námestníčka ministra zahraničných vecí Victoria Nulandová "bola hybnou silou konfliktu na Ukrajine a pomohla ho začať". V januári 2022 pohrozila vyhodením plynovodu do vzduchu, aby zabránila Rusku posielať…

Dôvera podala žalobu voči trojmiliónovej pokute za zlé účtovanie poistného kmeňa

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Dôvera zdravotná poisťovňa)   Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera podala správnu žalobu voči rozhodnutiu Finančnej správy (FS) SR, ktorá ešte minulý rok potvrdila pokutu tri milióny eur pre poisťovňu. Týkať sa má nesprávneho postupu pri účtovaní o poistnom kmeni. Pre TASR to potvrdil hovorca Dôvery Matej Štepianský…

Najväčší škandál v dejinách parlamentarizmu

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Keď 92 poslancov odhlasuje, že odvolaná vláda môže vládnuť ešte takmer celý rok, nie je to úspech, ale škandál, ktorý nemá v dejinách parlamentarizmu obdobu, vyjadril sa analytik a politický komentátor Eduard Chmelár  Chmelár konkrétne pomenoval aj vinníkov. " Za túto blamáž je…

NAJNOVŠIE

BLOG

Pavel Jacz

Moderátor TA 3 Iliev nám káže, čo si máme myslieť a čomu neveriť! Začína to byť, ako v socializme!

0icon

Relácia TA3 V politike úvodným predslovom moderátorov pred rozhovormi začala politicky ovplyvňovať názor diváka. Pokiaľ ostrieľaný Dírer sa snaží trafiť klinec po hlavičke, neskúsený Iliev si myslí, že jeho komentáre, v ktorých ako samozvaný hovorca homosexuálov (Nikdy nezabudne aspoň slovíčkom spomenúť tú jeho „veľmi utl&aac

Erik Majercak

V Rusku bude Červený projekt v spolupráci s pravoslávnou cirkvou po páde liberalizmu

0icon

Práca ako zdroj bohatstva bude opäť považovaná za hodnotu a tí, ktorí túto prácu vykonávajú budú v spoločnosti opäť vážení. Bude zavedená plánovaná ekonomika a množstvo nakradnutého majetku z privatizácie bude znárodnené. To už nie je či, ale kedy a ako Ak ste boli v Rusku, tak viete, že pamätn&iacut

Milan Šupa

Je koniec vlažnosti, lenivosti a duchovného lajdáctva!

0icon

Sily vesmíru, dané do pohybu zvýšeným tlakom Božieho Svetla, začínajú vynucovať a vyžadovať zvýšený duchovný pohyb aj na zemi. Nič už nebude také, aké bolo predtým. Už teraz je viditeľné, a viditeľné bude stále viac a viac, ako sa všetko, čo nie je v súlade s Vôľou Stvoriteľa kolíše a…

Ivan Štubňa

Výzva na všeobecné odmietnutie vojenskej mobilizácie. A celonárodný odpor proti vláde v demisii!!!

0icon

Nedávno predstavitelia nedôveryhodnej vlády v demisii vyhlásili, že žiadna mobilizácia sa nechystá. Vláde zapredancov Slovenska sa veriť nedá. Tri roky ich bašovania zjazvili Slovensko v každom sektore života spoločnosti. Tliachanie predstaviteľov vlády,

Gustáv Murín

Skládková Zuzanka obhajuje politické procesy á la Psychopatovič

0icon

Táto Sörösova Barbie a kobercová modelka nám robí hanbu už aj v zahraničí. Proaktívne išla gratulovať ešte NEzvolenému kandidátovi na českého prezidenta, čím len vyvolala dohady, či tie voľby neboli vopred zmanipulované. Hrubo tým urazila stále ešte funkčného prezidenta Zemana a neprípustne zasiahla do samotných volieb, kedy bez ná&

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Nová vonkajšia expozícia drevených plastík v Botanickej záhrade v Košiciach

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Niekoľkodňové pátranie sa skončilo. Policajti našli v Dunaji ženské telo. Malo by ísť o nezvestnú Teréziu

0 icon

V blízkosti Lužného mosta mali na petržalskej strane rieky Dunaj v Bratislave spozorovať ženské telo bez známok života. Hodnovernosť oznámenia polícia preveruje.

Uhrík: V Bruseli sa oficiálne diskutuje o plánoch na dobytie a rozdelenie Ruska

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (HSP/Facebook/Foto: TASR - Jaroslav Novák)   Milan Uhrík (Republika) na sociálnej sieti informuje o tom, že sa zúčastnil v Európskom parlamente konferencie, ktorej cieľom bolo pripraviť zámery na dobytie a ovládnutie Ruskej federácie a na jej deimperializáciu a dekolonizáciu. Podľa organizátorov konferencie neexistuje žiadny ruský národ,…

To, čo všetci dávno vieme sa potvrdilo. Našiel sa Budajov podpis k spolupráci s ŠtB. Fico vyzval prezidentku, aby ho odvolala

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (TASR/HSP/SME/Telegram/Foto: TASR-Jaroslav Novák) Aktualizované 1. februára 2023 11:01 Pri príprave dokumentárneho seriálu RTVS odhalil český historik Prokop Tomek v Olomouci spis, o ktorom sa špekulovalo desiatky rokov. V ňom niekdajší líder Nežnej revolúcie a dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj podpísal spoluprácu s komunistickou tajnou…

Vysokým faktúram za energie neodzvonilo. Niektorí si priplatia ešte viac

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (HSP/Facebook/Pravda/Foto: TASR-Jakub Kotian)   Od nového roka viacero malých či stredných firiem dostáva likvidačné faktúry za energie. Hrozili zatváraním výroby a prepúšťaním. Minister hospodárstva Karel Hirman a dočasne poverený premiér Eduard Heger ubezpečili, že vláda vyrieši vysoké faktúry za energie a podnikateľom prídu nové. To sa…

Toto je len začiatok“ – rakúska protiimigračná FPÖ zaznamenala šokujúci volebný výsledok

0 icon

Viedeň 1. februára 2023 (HSP/rmx.news/Foto:TASR/AP-Michael Gruber)   Kampaň FPÖ bola zameraná na uzavretie rakúskych hraníc a ukončenie sankcií voči Rusku, informuje RemixNews Protiimigračná strana Sloboda Rakúska (FPÖ) v nedeľňajších krajinských voľbách v Dolnom Rakúsku takmer zdvojnásobila svoj volebný podiel a výsledok sa stal lakmusovým papierikom pre zvyšok krajiny. FPÖ, ktorá…

Biden sa možno stretne v Poľsku so Zelenským a Dudom

0 icon

Washington 1. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)   Podľa poľského denníka Gazeta Prawna sa Biden možno stretne v Poľsku so Zielenským a Dudom Stretnutie by sa mohlo uskutočniť vo Varšave alebo v Rzeszowe. Zelenskyj na stretnutí predstaví mierový plán a "vyzve na zvolanie medzinárodnej konferencie o Ukrajine", uviedol denník s odvolaním…

„Poučili sme sa z chýb.“ Hnutie Progresívne Slovensko pôjde do volieb samostatne

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko (PS) pôjde do predčasných parlamentných volieb samostatne. V stredu to oznámil predseda PS a podpredseda europarlamentu Michal Šimečka. Tvrdí, že debaty o spájaní pred voľbami v roku 2020 dopadli zle pre Slovensko. Zároveň chce, aby bolo PS samostatne ako…

Bidenova administratíva sa podieľala na sabotáži Nord Stream

0 icon

Washington 1. februára 2023 (HSP/Foto:screenshot)   Bidenova administratíva sa podieľala na sabotáži Nord Stream, povedal moderátor Fox News Tucker Carlson Poznamenal, že námestníčka ministra zahraničných vecí Victoria Nulandová "bola hybnou silou konfliktu na Ukrajine a pomohla ho začať". V januári 2022 pohrozila vyhodením plynovodu do vzduchu, aby zabránila Rusku posielať…

Dôvera podala žalobu voči trojmiliónovej pokute za zlé účtovanie poistného kmeňa

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Dôvera zdravotná poisťovňa)   Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera podala správnu žalobu voči rozhodnutiu Finančnej správy (FS) SR, ktorá ešte minulý rok potvrdila pokutu tri milióny eur pre poisťovňu. Týkať sa má nesprávneho postupu pri účtovaní o poistnom kmeni. Pre TASR to potvrdil hovorca Dôvery Matej Štepianský…

Najväčší škandál v dejinách parlamentarizmu

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Keď 92 poslancov odhlasuje, že odvolaná vláda môže vládnuť ešte takmer celý rok, nie je to úspech, ale škandál, ktorý nemá v dejinách parlamentarizmu obdobu, vyjadril sa analytik a politický komentátor Eduard Chmelár  Chmelár konkrétne pomenoval aj vinníkov. " Za túto blamáž je…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Moderátor TA 3 Iliev nám káže, čo si máme myslieť a čomu neveriť! Začína to byť, ako v socializme!

0icon

Relácia TA3 V politike úvodným predslovom moderátorov pred rozhovormi začala politicky ovplyvňovať názor diváka. Pokiaľ ostrieľaný Dírer sa snaží trafiť klinec po hlavičke, neskúsený Iliev si myslí, že jeho komentáre, v ktorých ako samozvaný hovorca homosexuálov (Nikdy nezabudne aspoň slovíčkom spomenúť tú jeho „veľmi utl&aac

Erik Majercak

V Rusku bude Červený projekt v spolupráci s pravoslávnou cirkvou po páde liberalizmu

0icon

Práca ako zdroj bohatstva bude opäť považovaná za hodnotu a tí, ktorí túto prácu vykonávajú budú v spoločnosti opäť vážení. Bude zavedená plánovaná ekonomika a množstvo nakradnutého majetku z privatizácie bude znárodnené. To už nie je či, ale kedy a ako Ak ste boli v Rusku, tak viete, že pamätn&iacut

Milan Šupa

Je koniec vlažnosti, lenivosti a duchovného lajdáctva!

0icon

Sily vesmíru, dané do pohybu zvýšeným tlakom Božieho Svetla, začínajú vynucovať a vyžadovať zvýšený duchovný pohyb aj na zemi. Nič už nebude také, aké bolo predtým. Už teraz je viditeľné, a viditeľné bude stále viac a viac, ako sa všetko, čo nie je v súlade s Vôľou Stvoriteľa kolíše a…

Ivan Štubňa

Výzva na všeobecné odmietnutie vojenskej mobilizácie. A celonárodný odpor proti vláde v demisii!!!

0icon

Nedávno predstavitelia nedôveryhodnej vlády v demisii vyhlásili, že žiadna mobilizácia sa nechystá. Vláde zapredancov Slovenska sa veriť nedá. Tri roky ich bašovania zjazvili Slovensko v každom sektore života spoločnosti. Tliachanie predstaviteľov vlády,

Gustáv Murín

Skládková Zuzanka obhajuje politické procesy á la Psychopatovič

0icon

Táto Sörösova Barbie a kobercová modelka nám robí hanbu už aj v zahraničí. Proaktívne išla gratulovať ešte NEzvolenému kandidátovi na českého prezidenta, čím len vyvolala dohady, či tie voľby neboli vopred zmanipulované. Hrubo tým urazila stále ešte funkčného prezidenta Zemana a neprípustne zasiahla do samotných volieb, kedy bez ná&

Vášeň v Tebe

Ako krájať cibuľu bez sĺz? Tento trik je skvelý, aj keď budete vyzerať smiešne

0 icon

Mnohí ľudia radi varia a považujú to za mimoriadne príjemnú činnosť. A súčasťou mnohých jedál je aj cibuľa. Práve krájanie cibule sa nepovažuje za veľmi obľúbenú činnosť, keďže po jej prerezaní sa začnú uvoľňovať plyny, ktoré spôsobujú pálenie a svrbenie očí. Ako teda krájať cibuľu, aby vám oči neslzili?

Chcete sa stať milionárkou? Mali by ste sa vzdať týchto 11 vecí

0 icon

Finančný expert a autor viacerých kníh Steve Siebold tvrdí, že takmer každý má na to, aby sa stal milionárom. Podľa autora knihy Ako myslia bohatí, ak sa chcete stať milionárkou, mali by ste vo svojom živote urobiť určité zmeny. Týchto 11 vecí sa totiž bohatí ľudia vzdali, píše

Rodičovský dôchodok: Akú sumu vďaka vám dostanú vaši rodičia? Pozrite si tabuľku

0 icon

Dňa 1. januára 2023 vstúpil do platnosti nový zákon, ktorý umožňuje dôchodcom vyplácať nový rodičovský dôchodok, ktorý prvotne v médiách rezonoval pod názvom rodičovský bonus. Takže Sociálna poisťovňa bude dôchodcom okrem riadneho starobného dôchodku vyplácať aj spomínaný rodičovský dôchodok. Časť z nich si teda prilepší. Kto to bude a v akej výške bude rodičovský…

DOG FITNESS: Aj domáci miláčikovia potrebujú cvičiť

0 icon

Veterinárka Barbora Jurášová pôsobí na Liptove. Venuje sa fyzioterapii a rehabilitácii zvierat. Má vlastné fyzioterapeutické centrum pre zvieratká - Fit PET. Ponúka konzultácie zdravotného stavu a poradenstvo. Tiež ponúka komplexnú starostlivosť o pohybový aparát vášho miláčika s využitím rôznych druhov techník a pohybovej terapie. Súčasťou jej ponuky je aj fyzikálna terapia s pomocou špičkového vybavenia,…

Jana Krištof Lehotská a 360 Live Studio Session #2

0 icon

Ako Jana sľúbila, prichádza aj ďalšia 360 Live Studio Session a song „Bosá“. Je to zároveň aj druhá skladba v poradí na albume „Dotyky slov“. A čo o pesničke hovorí samotná Jana?  „Táto pieseň vznikla počas prvého lockdownu, kedy som mala viac času byť sama so sebou a napísala sa vlastne sama. Myšlienky…

Armádny Magazín

Ukrajinské sily za týždeň stratili stovky vojakov. Kyjev potvrdzuje postup ruských jednotiek k mestu Krasnyj Liman

0 icon

Ukrajina, 1. februára 2023 (AM) – Ukrajinský generálny štáb vo svojej rannej správe potvrdzuje informáciu, že ruské jednotky útočia západne od línie Svatovo-Kremennaja. Ozbrojené sily RF vo večerných a nočných hodinách postupovali v niekoľkých sektoroch frontu. Jednou z týchto oblastí bol smer na obec Jampolovka, ktorá je severovýchodne od

Odhalenia Scotta Rittera

0 icon

USA, 1. februára 2023 (AM) – V rozhovore pre Daily Planet sa tento bývalý spravodajský dôstojník námornej pechoty USA a zbrojný inšpektor OSN vyjadril, že sa stotožňuje s názorom ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova, vysloveným v JAR, že na Ukrajine už neprebieha proxy vojna, ale skutočná a reálna vojna. (V proxy vojne na seba bojujúce strany

Andrej Fursov: Zlovestná intelektuálna nadradenosť. Ako vyhral Západ v 20. storočí

0 icon

Slovensko, 1. februára 2023 (AM) – Víťazstvo nad ZSSR si vybojoval jediný, už globalizujúci sa Západ, jediné jadro kapitálového systému, kde vojenskú a ekonomickú moc USA opakovane posilňovala technická, ekonomická a finančná sila ich bývalých protektorátov – Japonska a Nemecka, ktoré sa začiatkom 70. rokov stali nezávislými centrami moci svetového kapitál

Dve zbrojovky sa spoja pre americký program taktického armádneho nákladného vozidla

0 icon

Nemecko, 1. februára 2023 (AM) – American Rheinmetall Vehicles (Sterling Heights, MI) a GM Defense LLC (Washington, DC) získali kontrakt na prvú fázu U.S. Program armádneho spoločného taktického nákladného vozidla (CTT). Cieľom viacfázového programu je nahradiť armádu ťažkých taktických nákladných vozidiel s výrobou

V Poľsku sa snažia zastaviť lavínu prepúšťania z armády

0 icon

Poľsko, 1. februára 2023 (AM) –Plán na vytvorenie 300-tisícovej armády je prioritou poľského ministra obrany Mariusza Blaszczaka. Pri jeho realizácii však nastali problémy, píše poľské vydanie Niezalezny Dziennik Polityczny. Podľa dostupných informácií v roku 2023 opustí poľskú armádu (Wojsko Polskie) až 12-tisíc profes

TopDesať

Táto zábavná zbierka fotografií ti ukáže vtipné príbehy z ciest

0 icon

Možno si vodič a možno nie. Určite si však spomínaš na vtipné a zábavné príbehy z ciest, ktoré si zažil ako vodič alebo ako spolujazdec. Nezáleží na tom, či si držiteľom vodičského preukazu alebo nie. Každý z nás sa pomerne často presúva z bodu A do bodu B pomocou rôznych…

Trápi ťa vypadávanie vlasov? Tieto triky by ti mohli pomôcť

0 icon

Trápi ťa vypadávanie vlasov? Tieto prírodné triky ti pomôžu tento problém vyriešiť. Vypadávanie vlasov je väčšinou spájané s mužmi, no v skutočnosti sa s týmto problémom počas života stretne viac ako 55% žien. V skutočnosti asi 40% žien zažije trvalú stratu vlasov počas svojho života. A hoci v tom môže…

TOP10 jednoduchých zmien, ktorými zachránime Zem!

0 icon

Vedci sa domnievajú, že Zem vznikla pred 4,5 miliardami rokov. Tretia planéta od Slnka je v súčasnosti jediným astronomickým objektom, o ktorom je známe, že má inteligentný život.  Po väčšinu histórie našej planéty jej existencii nebránila ľudská činnosť. Až na začiatku 20. storočia začala Zem pociťovať negatívne účinky ľudskej činnosti. Zemská klíma sa…

Prečo by sa nemala nosiť gumička na vlasy okolo zápästia?

0 icon

Možno si už počula, že nosenie vlasových gumičiek na zápästí môže byť zlé pre tvoje zdravie, ale možno si tomu ani nevenovala veľkú pozornosť. Tento zlozvyk sa týka najmä žien, pre ktoré je gumička do vlasov dôležitá. A je dobré mať ju vždy po ruke. Ale je dobrý nápad mať…

Po prezretí týchto fotografií ťa zastihne dobrá nálada

0 icon

Máš zlý deň? Tak to si na tom správnom mieste! Po prezretí týchto skvelých fotografií ťa zastihne naozaj dobrá nálada! Je dokázané, že domáce zvieratká nám dokážu vyčarovať úsmev na tvári aj vo chvíli, keď nám príliš nie je do reči. Obyčajná hra s mačkou alebo psom počas niekoľkých hodín dokáže…

FOTO DŇA

Nová vonkajšia expozícia drevených plastík v Botanickej záhrade v Košiciach

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali