Uvedené konštatovanie sa objavilo v stredu na Národnej konferencii o zemetrasení v Long Beach.
Posledné veľké zemetrasenie v južnej časti zlomu San Andreas bolo v roku 1857 s magnitúdou 7,9 vytvorilo trhlinu v dĺžke neuveriteľných takmer 300 km medzi Monterey County a San Gabriel Mountains blízko Los Angeles. Od tej doby je “až príliš veľký pokoj”, ako vraví Thomas Jordan, riaditeľ Juhokalifornského centra pre zemetrasenie. Aj v ostatných úsekoch zlomu San Andreas sa už dlhšie nič nedialo: juhovýchodne od priesmyku Cajon v San Bernardino County je pokojne už od roku 1812, na juhovýchod smerom k Salton Sea dokonca viac ako 300 rokov.
Všetko majú na starosti pohyby tektonických dosiek. Pacifická doska sa pohybuje severozápadným smerom od Severoamerickej dosky asi 5 cm ročne, čo vytvára silný geologický tlak a k zemetraseniu by malo dochádzať raz za 100 rokov. Pritom sa už viac ako storočie nič nestalo.
Ako píše LA Times, Jordanovi sa podarilo presvedčiť losangeleského starostu Erica Garcettiho, aby urobil opatrenia na zabezpečenie zraniteľných akvaduktových systémov a telekomunikačnej siete. Betónom sa spevnilo okolo 15 000 budov. Správa od US Geological Survey z roku 2008 varuje, že zemetrasenie o sile 7,8 na južnom zlome San Andreas by mohlo spôsobiť škody v hodnote viac ako 200 miliárd USD a 1800 mŕtvych a 50 000 zranených. Trvalo by takmer dve minúty.
Hoci zlom je na 50 km od Los Angeles a nezasahuje priamo do centra mesta, seizmické vlny by ho istotne postihli, čo dokazuje aj simulácia otrasov tiahnucich sa od severnej oblasti San Diego do Barstow.
Vytvorila sa aj simulácia zemetrasenia so začiatkom v Monterey County, podobne ako v roku 1857, ale ide ešte ďalej na juh k mexickej hranici. V takomto prípade budú losangeleská panva a údolie San Fernando tvrdo zasiahnuté kvôli mäkkej pôde v údolí a povodiu rieky.