Žijeme len podľa žiadostí tela, alebo aj duchovne?

Bratislava 2. novembra 2017 (HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)

 

V týchto dňoch na začiatku novembra, kedy slávime sviatok Všetkých svätých a dušičiek, častejšie ako inokedy smerujú naše cesty a kroky na cintoríny a miesta odpočinku našich blízkych a naše myšlienky sa vracajú k ich životu. Možno si  viacej uvedomíme i to, že náš pozemský  život má svoj koniec, a v čase ktorý nepoznáme ho budeme musieť ukončiť a naše telo skončí v hrobe a naša duša, ako to vyznávame vo vyznaní viery, bude pokračovať v živote vo večnosti. A toto uvedomenie by nás malo smerovať k zodpovednému životu podľa  Božej Pravdy a Ježišovho učenia a k upriameniu sa k hodnotám, ktoré presahujú náš telesný, pozemský, materiálny rozmer a upriamiť nás k hodnotám duševným a duchovným, ktoré tvoria podstatu nášho, plnohodnotného, šťastného života na zemi i vo večnosti.

Ilustračné foto

Ako prežívame svoj život, aké hodnoty uprednostňujeme, čo tvorí jeho náplň a za čím sa ženieme, je na každom z nás. Každý sa musí rozhodovať za seba. Máme rozum a slobodnú vôľu. Ale výsledok tohto rozhodnutia ovplyvňuje aj životy iných ľudí. V prvom rade tých najbližších, ale aj mnohých ďalších. Sv. Pavol apoštol nás varuje pred len telesným spôsobom života. „Žite duchovne a nebudete spĺňať žiadosti tela.“ /Gal. 5,   16/  Podľa toho, čo sejeme, budeme aj žať. Ako často sa uspokojujeme s povrchným a prázdnym konaním, ktoré vnútorne vyprázdňuje nás samých i naše okolie.  Ale často automaticky preberáme spôsoby správania nášho okolia, bez toho, že by sme sa zamýšľali nad ich správnosťou.

Spôsoby života sveta okolo nás na nás vplývajú a my sa im často prispôsobujeme ako jednotlivci, rodiny, spoločenstvá, národy, Cirkev. Ale nezrádzame takýmto konaním Boha, ľudí i sami seba? Nestávame sa otrokmi niečoho nízkeho, podradného, a to podstatné nám uniká? Snažíme sa správať ako osobnosti, či sme súčasťou davu, ktorý  nás pohlcuje a vnucuje nám svoje pravidlá džungle, ženie nás do tmy a prázdna, my sa mu prispôsobujeme a vzdávame sa vlastnej identity? Netrávime čas prázdnym rečnením bez konkrétnych skutkov? Či nie sme v závese rozličných mediálnych rétorov, ktorí mnohých svojimi demagogickými, pomýlenými, prázdnymi a seba oslavnými názormi vedú na pochybné cesty, za ktorými nestojí zodpovedný život naplnený dobrými skutkami a prejavmi konkrétnej lásky, ale domáhajú sa výnosných miest a vlastných výhod i za cenu toho, že pomýlia mnohých.

Budujeme svoj život na pravde a láske, alebo na podvode, klamstve a  egoizme? Ponúkame sami to, čo žiadame od iných, sme dobrým príkladom pre tých, ktorí sú nám zverení, sme im oporou v ich ťažkostiach a dokážeme ich správne nasmerovať? Svet reaguje na náš neusporiadaný a nezriadený spôsob života. Bráni sa a môže nastať čas, že už neunesie našu nezodpovednosť v správaní sa a prinesie to nielen nárast problémov, ale katastrofu širokých rozmerov. Biblia hovorí o potope sveta, ktorá nastala, keď sa Boh na to zlo, ktoré ľudia páchali nemohol pozerať. Svet sa nám rúti, do záhuby, zadlženie sa zvyšuje, my pripúšťame reformy, ba po nich voláme, ale pokračujeme v jeho deštrukcií a kameňujeme prorokov, nechceme odstrániť príčiny problémov. Sme ešte schopní triezvo uvažovať a pozerať sa na svet a na seba z Božej perspektívy?

My si chceme dávať vlastné pravidlá. Tými Božími pohŕdame. Čnosti nahrádzame etikou, ktorú si meníme podľa našich predstáv. Chceme si vládnuť a rozkazovať sami, Božiu spravodlivosť a poriadok sa pokúšame nahradiť ľudskými. Pozemské kladieme nad nebeské, časné nad trvalé, ľudské nad Božie. Máme chaos v hodnotách. Ekonomiku a politiku kladieme nad morálku, neberieme ohľad na dôsledky takéhoto konania, hlavne že nám to prináša ekonomické výhody. Správame sa prospechársky, hlavne že je to dobré pre nás, čo na tom, že to musia zaplatiť iní, obyčajne tí najbiednejší a najohrozenejší, hlavne že sa my máme dobre. Sami máme množstvo požiadaviek na iných, ale málo ponúkame a vkladáme do spoločného. Svoje si chránime, budujeme múry a vysoké ohrady, ale zo spoločného a od druhých chceme brať čo najviac. Seba kladieme do popredia a predstavujeme v čo najlepšom svetle i za cenu toho, že iných zrádzame, zhadzujeme, ponižujeme, len aby sme sami vynikli.  Naše prospechárske a materialistické správanie akoby celkom ovládlo naše srdce. Sme ešte schopní a ochotní niečo darovať, alebo urobiť bez nároku na odmenu, alebo berieme nezaslúžené odmeny bez výčitiek svedomia a ochoty byť užitočný pre blížnych a pre spoločnosť?

Spôsobom života popierame tvorivosť, kreativitu, rozvoj, čnosť… a podporujeme konzum, úpadok,  hriech… Kým spoločenstvo verné pravým hodnotám buduje, dvíha, zhromažďuje… súčasné povrchné a prázdne vnucuje, nariaďuje, ponižuje, vyprázdňuje, rozhadzuje, ničí… Treba nám budovať aj hĺbku a výšku, vertikálny rozmer života, nielen šírku horizontálny rozmer a medziľudské vzťahy. Ak nie sú vzťahy budované na Biblických základoch, ťahajú nás k prízemnosti, primitivizmu a k hriechu.

Upúšťame od duchovného a duševného základu a spoliehame sa len na akési ľudské a materiálne hodnoty, ktoré nás vyčerpávajú a zotročujú.  Bohatstvo obsahu nahrádzame formou vonkajšku a obalu, čím nám pribúda len balastu. Osobné vzťahy a vzájomnú komunikáciu ktoré sú pre človeka nezastupiteľné, nahrádzame médiami a spoliehame sa na techniku, ktorá nás robí formálnymi, slepými, hluchými a vnútorne prázdnymi. Naše drahé komunikačné prostriedky sa stávajú zbytočnými, lebo prestávame komunikovať v najbližších vzťahoch, v rodinách, v školách, v zamestnaniach, na uliciach, v spoločenstvách… a pri osobných kontaktoch. Budujeme často formálne spoločenstvá, zabúdame, že treba človeka vychovávať, formovať, usmerňovať a budovať osobnosť každého človeka pretože ako sila reťaze, aj sila akéhokoľvek spoločenstva, teda aj rodiny a Cirkvi, spočíva v sile jej najslabšieho článku.

Kto je stredobodom nášho života. Je ním Boh, ktorý nás stvoril a u neho máme  aj po smrti večne žiť, alebo sú to prízemné ciele a záujmy, ktoré ho zatieňujú, zrádzajú, odsúvajú do pozadia, či celkom preč z nášho osobného, rodinného i spoločenského života? Prvotná Cirkev rástla v láske, službe, obetách i v počte napriek prenasledovaniam. Hovorilo sa, že krv mučeníkov je semenom kresťanov. Dnes v dobe relatívnej slobody Cirkev v našich krajinách upadá kvalitou i kvantitou, i v prejavoch viery jej členov, rastie egoizmus a sebectvo, akoby aj tu platili práva mocnejších, silnejších, priebojnejších…

Aj dnes poznáme mnohých, ktorí podľa Ježišovho príkladu Cirkev budujú, pre ňu sa obetujú. Ale ako v minulosti boli  aj v súčasnosti sú  niektorí, ktorí Cirkev využívajú pre seba, vlastné zviditeľnenie a obohatenie sa. Chcú znej čo najviac vyťažiť pre seba a formovať ju nie podľa Ježiša ale podľa vlastných predstáv a takto ju ničia. Za posledné tri desaťročia sme videli mnohých ako sa práve cez ňu dostávali do popredia. Komu tým prospeli. Či vari už dnes neplatia slová „Kto chce byť medzi vami prvý, nech je sluhom všetkých?“  /Mk 10, 44/ Ale podľa ovocia je poznať výsledky našej práce. Aby sme aj dnes sa neprispôsobovali tým, ktorí spoločné dobro podriaďujú vlastným výhodám a už vôbec ich egoizmu a mocenským pozíciám, či vlastným názorom, ktoré sú v rozpore s Božím poriadkom a neprispôsobovali a nepodraďovali im Boží Zákon. Treba sa nám pozdvihnúť nad našu prirodzenú náklonnosť k hriechu, ale vyvinúť úsilie aby sme kráčali k Bohu a zodpovedne viesť zápas samých seba o nadprirodzený Boží život v nás, o posväcujúcu milosť, ktorá je vstupenkou do radosti večného života.

Ľudovít Košík

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Nemecké úrady odporúčajú zmeny v očkovaní ľudí mladších ako 60 rokov v súvislosti s vakcínou AstraZeneca

0 icon

Berlín 14. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Medichini)   Nemecké zdravotnícke úrady odporúčajú, aby ľudia mladší ako 60 rokov zaočkovaní proti koronavírusu prvou dávkou vakcíny od spoločnosti AstraZeneca dostali druhú dávku inej očkovacej látky. Dôvodom sú obavy z tvorby krvných zrazenín Ministerstvo zdravotníctva v stredu oznámilo, že odporúča ľuďom v spomenutej kategórii…

Polícia pátra po bývalom šéfovi Najvyššieho súdu Štefanovi Harabinovi

0 icon

Bratislava 14. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Po bývalom šéfovi Najvyššieho súdu Štefanovi Harabinovi pátra polícia. Harabin pre TASR potvrdil, že o policajnom pátraní vie. Vyhlásil, že pátranie by malo súvisieť s tým, že nepreberal zásielky od vyšetrovateľa "Pozvánky som nepreberal, lebo keď som išiel na poštu a nenosím rúško,…

Lekári označili zdravotný stav Navaľného za uspokojivý

0 icon

Moskva 14. apríla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)   Lekárske konzílium vyhodnotilo zdravotný stav Alexeja Navaľného, ktorý si odpykáva trest v IK-2 (NVÚ) vo Vladimírskej oblasti, ako uspokojivý, odpovedala Federálna väzenská služba oblasti na otázku Sputnika "Čo sa týka zdravotného stavu odsúdeného Navaľného, informujeme vás, že 6. apríla 2021 vykonali odborní lekári…

V zariadeniach sociálnych služieb je podľa Krajniaka zaočkovaných 77 percent ľudí

0 icon

Bratislava 14. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Zaočkovanosť klientov a zamestnancov v zariadeniach sociálnych služieb aspoň prvou dávkou vakcíny proti COVIDU-19 je už na úrovni 77 percent. Počas stredajšieho rokovania vlády to na brífingu uviedol minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina). Očkovanie podľa neho už zasiahlo 80…

Nemecké médiá informovali, že Slovensko chce ako jediný štát EÚ nakúpiť vakcínu Pfizer od súkromného sprostredkovateľa

0 icon

Bratislava 14. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Nemecká verejnoprávna televízia ZDF uviedla, že Ministerstvo zdravotníctva SR realizuje nákup milióna dávok vakcíny od spoločnosti Pfizer/Biontech cez zahraničného obchodníka. Slovensko je v tomto smere jednou krajinou Európy, ktorá sa okrem kontraktov Európskej komisie pozerá aj po nákupe vakcín cez sprostredkovateľa Na celosvetovom…

Tragédia na východe Slovenska: Pri požiari v osade v obci Ostrovany zahynuli dve osoby

0 icon

Sabinov 14. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Prešovský kraj)   Dve osoby zahynuli pri požiari v rómskej osade v obci Ostrovany (okres Sabinov). Požiar vypukol v jednom z obydlí na Jarkovej ulici v stredu 14. apríla krátko po pol piatej ráno. Ako pre agentúru SITA konkretizovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného…

Krajniak si nevie predstaviť zásadnejšie zníženie daní a odvodov v čase pandémie. Predsedom tripartity bude opäť

0 icon

Bratislava 14. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak si nevie predstaviť, že by vládna koalícia v čase pandémie zásadnejšie znížila daňovo-odvodové zaťaženie na Slovensku. Podpredseda strany Sme rodina tak reagoval na zámer strany SaS presadiť do nového programového vyhlásenia vlády znižovanie celkového daňovo-odvodového zaťaženia…

Jozef Majský požiadal o podmienečné prepustenie z výkonu trestu

0 icon

Bratislava/Praha 14. apríla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Podnikateľ Jozef Majský odsúdený v kauze tunelovania nebankoviek, ktorý si odpykáva trest odňatia slobody v Českej republike, požiadal o podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody. TASR o tom informoval podpredseda a hovorca Okresného súdu Praha 4 Michal Dvořák "Verejné zasadnutie je…

Marián Kéry nevylúčil, že sa zahraničný výbor bude zaoberať cestami Igora Matoviča

0 icon

Bratislava 14. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok, TASR-Martin Baumann)   Šéf zahraničného výboru Národnej rady (NR) SR Marián Kéry (Smer-SD) nevylúčil, že si na výbor pozvú ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) v súvislosti s jeho zahraničnými cestami do Moskvy a Budapešti. Európsky výbor podľa slov jeho podpredsedníčky Zity Pleštinskej (OĽANO) takto…

Demonštranti v Mjanmarsku vylievali v uliciach červenú farbu ako symbol obetí

0 icon

Rangún 14. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP Photo)   Protestujúci v Mjanmarsku vyliali na ulice miest v stredu červenú farbu ako symbol krviprelievania počas demonštrácií proti vojenskej junte, ktoré si už vyžiadali viac ako 700 životov. Informovala o tom agentúra AFP "Zámerom 'krvácajúceho štrajku' je nezabudnúť na mučeníkov, ktorí zomreli v boji…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ján Droppa

Špinavá hra masmédií

0icon

V každých parlamentných voľbách, od vzniku Slovenskej republiky, zohrali kľúčovú úlohu médiá. A to sú hlavne najväčšie tv masmédia, tzv. mainstream, teda Markíza, Joj, TA3, RTVS. To, že masmédiá dokážu jednostranným výberom (či embargom) a skresľovaním informácií, anketami ovplyvniť voľby je nepopierateľné. Dá sa hovoriť o cca 5-10% voličských hlasoch.…

Gustáv Murín

Zabili generála Lučanského? Zabudnite!

0icon

Sami sa usvedčujú. Zločinná vláda Psychopatoviča, Mafošského Multitrtka, Sasanku a Bábkoherečky by rada zabudla na svoju prvú politická obeť. Nezabúdajme, že ich politický teror stál na podpore extrémisticky propagandistickej žltej tlače, takže pri zatýkaní politických obetí štváči preoblečení za novinárov nikdy nechýbali. A, ajhľa, aká radikálna zmena – keď zúfalo…

Dušan Hirjak

Kto sú nepriatelia ľudu, ako ich identifikovať a viesť proti ním nenásilný odpor. Časť II.

0icon

Občania SR na svojej strane nemajú ani zákonodarnú moc, ani vládnu moc, ani prezidentský úrad. Nemajú na svojej strane ani Ústavný súd, ktorý rozhodol, že predlženie núdzového stavu je v súlade s Ústavou SR. Toto rozhodnutie Ústavného súdu má svoje zázemie v usmernení, ktoré prezidentka Zuzana Čaputová predložila ešte v…

Ivan Lehotský st.

Ich miesto je v prvých líniách

0icon

Stretol som Jana z búdy. Má len základnú školu, ale má zdravý sedliacky rozum, proste je normálny. Hneď som videl, že zahorel spravodlivým hnevom. Takmer do nepríčetnosti ho vytočili výroky Naďa, Korčoka, Osuského o neslýchanej ruskej provokácii, že pozdĺž svojej hranice, na ruskom území, sa z dediny do dediny presúvajú…

Milan Marko

Riešenie pre Slovensko: Vznik 6-mesačnej politickej strany, s cieľom zmeniť systém

0icon

Ľudia sú mentálne unavení a to nie len z opatrení proti korone, zákazov a lockdownov, ale hlavne z našich neschopných politikov a stratou nádeje na lepšiu budúcnosť. Na Slovensku sa ľudia o politiku nikdy nejako zvlášť nezaujímali, lebo neverili, že by mohli niečo zmeniť. Preto raz za 4 roky volili…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Prečo niektoré deti majú vlasy a iné nie?

0 icon

Existuje povera, ktorá hovorí, že žena, ktorá počas tehotenstva zažíva pálenie záhy, bude mať dieťa s množstvom vlasov. V roku 2006 to vedci naozaj preskúmali a zistili, že z 28 žien, ktoré zažívali pálenie záhy, malo 23 deti s dlhými vlasmi. Verili, že hormóny uvoľňované počas tehotenstva môžu tiež riadiť to, ako rastú deťom…

10 prípadov, kedy si spoločnosti zo zákazníkov spravili dobrý deň

0 icon

Celý účel marketingu je spraviť výrobok žiaducim a dať zákazníkovi niečo, čo naplní jeho potreby. No na druhej strane existujú spoločnosti, ktorým je blaho zákazníkov ukradnuté. Marketingové techniky, ktoré nájdeš v tomto článku, rozhodne nie sú vhodné pre podniky, ktoré si potrpia na budovaní dôvery a férovosti podnikania. Práve naopak, ide o nehanebné pokusy získať čo najviac peňazí od…

Ľudovít XIV. a jeho prvé dni na svete

0 icon

V rámci nasledujúceho článku z minisérie „muži robia dejiny“ sa tentokrát pozrieme na Ľudovíta XIV. a.k.a kráľa Slnko. Narodil sa 5.9.1638 v Saint-Germain-en-Laye, 14.5.1643 sa stal francúzskym kráľom, plnoletosť nadobudol 7.9.1651 a v roku 1654 bol pomazaný a korunovaný v Remeši. Zomrel 1.9.1715 vo Versailles a následne bol pochovaný do hrobky Bourbonovcov v bazilike v Saint-Denis. Ľudovít XIV., ktorý…

Slnko má zmysel pre humor. Tieto fotografie ti to dokážu

0 icon

Slnko má zrejme zmysel pre humor. Aspoň to dokazujú nasledujúce fotografie, ktoré ti dnes ukážeme. Takmer každý z nás sa snaží v lete opáliť. Niekto to robí na dovolenke a niekto zasa ťažko pracuje v práci alebo na svojej záhrade. Ak si však nedáme pozor, tak potom pocítime silu tejto…

TOP10+: Otec prekresľuje maľby svojho syna do reálnych stvorení

0 icon

Deti majú rôzne oblasti záujmu. Niektoré rady spievajú a iné zasa tvoria maľby a umelecké diela. Každá činnosť detí rozvíja ich motoriku. Jemnú motoriku si deti môžu rozvíjať pri varení a pečení, napríklad vaľkaním a miesením cesta, vykrajovaním koláčikov, osievaním múky, prisypávaním surovín, šúpaním vajíčka či krájaním banánu. Deti tiež môžu osoliť polievku štipkou soli a naberať jedlo pomocou lyžice alebo naberačky.…

Vo svete IT

Znepokojivé výsledky štúdie: AI algoritmom veríme viac, ako ľuďom. Je to aj váš prípad?

0 icon

Umelá inteligencia, či chytré algoritmy, sú všade naokolo nás, hoci si to neuvedomujeme. Prítomnými sú v našich smartfónoch, keď nám napríklad odporúčajú obsah, počítačoch, na sociálnych sieťach, vo väčších mestách riadia dopravu, starajú sa o spracovávanie zásielok a podobne. Jednoducho sú súčasťou našich životov a ich kapacity narastajú každým dňom. …

Facebook začal s testom označovania satirických a ďalších stránok. Ľudia si ich môžu vraj mýliť so spravodajstvom

0 icon

Sociálna sieť Facebook v súčasnosti patrí pre medzi hlavné zdroje informácií pre mnohých z nás. Častokrát rolujeme nástenkou a vyberáme si obsah, ktorý si chceme prečítať. Mnohé stránky, ktoré vytvárajú tento obsah, nie sú však spravodajskými kanálmi, ale satirou. Veľká časť ľudí však pokladá tento obsah za spravodajský a relevantný,…

Bezdrôtové slúchadlá Haylou T33 sú najhorúcejšou novinkou na trhu, ktorá ničí všetkých konkurentov

0 icon

Výrobca Haylou je už aj v našich končinách dobre známy svojou naozaj dostupnou spotrebnou elektronikou, pričom primárne sa zameriava na inteligentné hodinky a bezdrôtového slúchadlá. Stále populárnejšia značka, ktorá patrí pod krídla čínskeho giganta Xiaomi, však najnovšie na trh prináša ďalší naozaj zaujímavý model. Ide o úplne nové slúchadlá Haylou…

Výsledky, na ktoré čakala celá vedecká komunita: Objavili vedci z Fermilab nové fyzikálne procesy?

0 icon

Vedci dlho očakávali výsledky z amerického laboratória Fermi National Accelerator Laboratory, ktoré je známe aj pod názvom Fermilab. Tie mali priniesť dôkazy, týkajúce sa úplne nových fyzikálnych zákonov, píše portál IFL Science. Pokus totiž ukázal, že sa elementárne častice nesprávajú tak, ako tvrdí Štandardný model časticovej fyziky, najlepšia teória, akú v súčasnosti…

K Neptúnu za 10 rokov? Motor na princípe jadrovej fúzie to zvládnuť môže

0 icon

Nová štúdia prináša spôsob, ktorý by mohol dostať ľudí k Neptúnu do 10 rokov, píše portál Popular Mechanics. Vedci pracujú s novým systémom pohonu, ktorý by fungoval na princípe priamej fúzie. Projekt sa nazýva Direct Fusion Drive a je to jadrový reaktor, na ktorom pracuje Princeton Plasma Physics Laboratory a Princeton Satellite…

Armádny Magazín

Pentagon vysvetlil nárast počtu amerických vojakov v Nemecku. NATO presúva jednotky k hraniciam Ruska

0 icon

USA, 14. apríl 2021 (AM) - Minister obrany USA Lloyd Austin oznámil, že vyslanie ďalších 500 amerických vojakov do Nemecka je signálom pre spojencov NATO, že Washington „si váži vzťahy s partnermi“.   „Čo sa týka otázky rozmiestnenia vojakov v Nemecku, ktoré som avizoval, a či je to signál

Čínsky drak a vojna na Donbase — pohľad Číny na budúcnosť Ukrajiny

0 icon

Čína, 14. apríl 2021 (AM) - Raz som sa v Telegrame nevdojak zmienil o zatiaľ nepreskúmanej úlohe Číny v konflikte na Donbase. Je zrejmé, že Nebeská ríša hrá úlohu pozorovateľa celého tohto procesu. Samozrejme, hlúpi ľudia sa môžu pozrieť na mapu a povedať, že Čína je od Ukrajiny veľmi ďaleko, čo jej…

Čo slovenská diplomacia nechápe?

0 icon

Slovensko, 14.apríl 2021 (AM) –To, čo tak jednoducho vysvetľuje komentátor časopisu National Interest Mark Episkopos. Že ani pre Rusko a ani pre Ukrajinu nie je výhodné zaútočiť v Donbase ako prvý!   Komentátor NI vidí „vojnovú“ situáciu na Donbase

Lavrov varoval ostatné krajiny pred podporovaním militaristických nálad Kyjeva

0 icon

Rusko, 143. apríl 2021 (AM) – Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov vyhlásil, že Ruská federácia dôrazne odporúča zodpovedným krajinám vrátane Turecka, aby analyzovali militantné vyhlásenia Kyjeva a neumožnili prikrmovanie militaristických nálad.   „Hneď na začiatku poviem, že všetkým zodpovedným štátom, s ktorými komunikujem

Napätie v Čiernom mori. Turecko stojí pred katastrofálnou voľbou

0 icon

Turecko, 14. apríl 2021 (AM) - Zvyšovanie napätia na Donbase a ruská vojenská intervencia na ukončenie ukrajinskej agresie sú v záujme Spojených štátov, ktoré majú záujem o kontrolu v Čiernom mori. Luhanská a Donecká ľudová republika čelia narastajúcej ukrajinskej agresii. Režim prímeria, na ktorý bol prezident Ukrajiny Zelenskij taký

Svetlo sveta

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

Najdôležitejší žalm Veľkej noci

0 icon

Autorstvo žalmov sa pripisuje kráľovi Dávidovi, ktorý približne 1000 rokov pred príchodom Krista zostavil ich podstatnú časť. Starý zákon nám hovorí, že kráľ Dávid miloval hrať na harfe a žalmy boli oslavnými piesňami radosti, ale aj žiaľu v utrpení. Skutočný význam žalmov sa vie pochopiť, ak sa ich modlíme z…

Arcibiskup Sokol v knihe podrobne odhalil zákulisie intríg a klamstiev, ktorým čelil po nástupe Bezáka

0 icon

Žiadna kresťanská láska a milosrdenstvo, ale špinavosti, intrigy a klamstvá. Takto by sa dali dali zhodnotiť pomery po nástupe Roberta Bezáka voči arcibiskupovi Sokolovi od samotného jeho nástupu, tak ako ich arcibiskup Sokol podrobne rozpísal vo svojej knihe pamätí pod názvom „Je čas mlčať a čas hovoriť.“ Arcibiskup Sokol uviedol, že vymenovanie Bezáka…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali