„Zaočkovanosť proti osýpkam je 60%, je čas upokojiť vášne“

Bratislava 24. marca 2017 (HSP/Foto: TASR/František Iván)

 

Kvôli neutíchajúcim správam na tému údajne hroziacej osýpkovej epidémie, na ktoré sme už upozornili v tlačovej správe dňa 9. 3. 2017, sme urobili analýzu zaočkovanosti slovenskej populácie z verejne dostupných zdrojov. Analýza definitívne preukazuje, že na Slovensku nikdy nebola 95%-ná zaočkovanosť obyvateľstva; celkový podiel zaočkovaných je 60%. Ak by kolektívna imunita závisela iba od zaočkovanosti, ako sa verejne prezentuje, tak by sme na Slovensku každoročne čelili epidémii osýpok. Ak kolektívna imunita existuje, tak len vďaka dvom miliónom neočkovaných dospelých, ktorí majú prirodzenú imunitu po prekonaní osýpok. Neočkované deti majú zanedbateľný vplyv na zaočkovanosť obyvateľstva, strašenie je neopodstatnené a zavádzajúce

Ilustračná foto: Na snímke očkovacia vakcína počas tlačovej konferencie Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti na tému Chránime našich pacientov. Očkujeme sa proti chrípke. Košice 21. októbra 2015

Použili sme verejne dostupné informácie z demografického centra INFOSTAT,[1] údaje o zaočkovanosti Svetovej zdravotnej organizácie,[2] a údaje zo sérologického prehľadu Státního zdravotního ústavu ČR z roku 2013,[3] nakoľko slovenské úrady už 15 rokov nijaký sérologický prehľad nezverejnili, hoci sa za ten čas zmenili už všetky vakcíny používané u detí. Rozdiely medzi slovenskou a českou populáciou sme zohľadnili. Plné znenie analýzy bude zverejnené v najbližšom čísle časopisu Dieťa 4-5/2017. Stručné výsledky sú nasledovné:

 • Slovensko má 5 miliónov 482-tisíc obyvateľov.
 • Z nich 2 milióny 28-tisíc (37 percent) majú viac ako 48 rokov a proti osýpkam neboli očkovaní; s očkovaním sa začalo v roku 1969.
 • Zaočkovanosť obyvateľstva proti osýpkam je preto 60% a v minulosti bola nižšia.
 • Slovenskej verejnosti sa prezentuje, že kolektívna imunita závisí od aspoň 95%-nej zaočkovanosti obyvateľstva., Ako však vyplýva z jednoduchého pohľadu na zloženie obyvateľstva, ktoré bolo a ktoré nebolo očkované, tak takáto zaočkovanosť obyvateľstva proti osýpkam na Slovensku nikdy nebola, nie je, a nedá sa ani dosiahnuť.
 • Neočkovaní dospelí narodení pred rokom 1969 sú však chránení spoľahlivou, doživotnou prirodzenou imunitou, pretože sa v drvivej väčšine s ochorením stretli;[4] až 98% z nich má spoľahlivo preukázateľné protilátky.3 Ak teda existuje na Slovensku kolektívna imunita, tak jej najsilnejším pilierom sú neočkovaní dospelí.
 • Plošné očkovanie vytvorilo nový problém. V čase pred zavedením očkovania, prirodzene imúnne matky chránili svoje malé deti, a to protilátkami prenášanými transplacentárne i materským mliekom. Očkované matky nedokážu preniesť protilátky v dostatočnej miere, takže 77 tisíc detí, ktoré zatiaľ neboli očkované pre vek, tvoria najohrozenejšiu skupinu v prípade epidémie, a to paradoxne vďaka plošnému očkovaniu.
 • Masívne mediálne šírené informácie, ktoré vytvárajú strach z neočkovaných detí, majú spoločný znak – zahmlievanie a stotožňovanie zaočkovanosti obyvateľstva a zaočkovanosti detí, hoci ide o úplne odlišné pojmy.
 • V ostatných rokoch klesla zaočkovanosť dvojročných detí pod 95%, najviac v rokoch 2014-2016 kde ide spolu o takmer 8 tisíc odmietnutí očkovania. Tieto neočkované deti tvoria len 1,4 promile obyvateľstva a preto majú zanedbateľný vplyv na zaočkovanosť obyvateľstva a na kolektívnu imunitu obyvateľstva.
 • Zamlčuje sa fakt, že spomedzi ročníkov očkovaných proti osýpkam, podľa údajov SZÚ312%, čiže 411 tisíc ľudí zrejme nemá pozitívne preukázateľné protilátky, čo znamená 8% celkovej populácie. Je to až 54-násobne viac, než podiel nezaočkovaných detí v ostatných troch rokoch, kedy sa začalo hovoriť o náraste ich počtu.
 • Už desaťročia je predmetom medicínskych diskusií, ako by sa takíto očkovaní dospelí s nízkou alebo úplne vyprchanou hladinou protilátok vyrovnali pri kontakte s nákazou. Výskumy naznačujú, že možno až 30 až 60 percent z nich by sa nakazilo, väčšinou krátkodobo a bez zjavných príznakov. Počas infekcie by však niektorí mohli byť do istej miery nákazliví. Presné údaje chýbajú a dosiaľ nezodpovedaná je otázka, akú úlohu by zohrávali v prípade epidémie.
 • Ani zaočkovaní s preukázanými protilátkami sa nedajú považovať všetci za automaticky imúnnych, o čom svedčia dokumentované prípady prenosu ochorenia i epidémií medzi zaočkovanými.


Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania odsudzuje mediálnu hystériu, a najmä zastrašovaciu kampaň, namierenú proti rodičom, ktorí sa chcú zodpovedne a informovane rozhodovať o očkovaní svojich detí rovnako, ako majú právo byť informovaní o akomkoľvek inom zdravotnom zákroku. Táto podpásová kampaň veľmi ublížila rodinám, ktoré sa starajú o deti poškodené očkovaním, a poškodila slušnú diskusiu v spoločnosti.

Absurdným dôsledkom tejto masívnej bezprecedentnej kampane je, že rodičia očkovaných detí v škôlkach sa začínajú báť neočkovaných detí, pritom svoju vlastnú imunitu ako aj imunitu širokého okolia ľudí, s ktorým sa dieťa stretáva, nijako neriešia. Bez obáv však chodia do tretích krajín mimo EÚ na rôzne dovolenkové pobyty. Mnohí pravidelne chodia i na nákupy do Rakúska, kde je dlhodobo omnoho nižšia zaočkovanosť detí2 a ročne sa vyskytne niekoľko desiatok prípadov osýpok. Na týchto príkladoch vidno, aká je táto mediálna hystéria jednosmerná a nezmyselná.

Ak boli úrady presvedčené, že hrozí krízová situácia, ich povinnosťou bolo utíšiť obyvateľstvo a poskytnúť zrozumiteľné informácie. Podľa nášho názoru, väčšina verejne vystupujúcich odborníkov v tom zlyhala, medzi svetlé výnimky môžeme zaradiť o.i. hlavného hygienika Jána Mikasa, ktorý povedal, že epidémie sa neobáva.4

Je skutočne načase upokojiť vášne a vrátiť sa k diskusii. Graf objasňuje štruktúru zaočkovanosti a kolektívnej imunity na Slovensku. Veríme, že na základe uvedených údajov z oficiálnych zdrojov verejnosť pochopí, že zaočkovanosť proti osýpkam na Slovensku je 60 percent a nikdy nedosahovala mediálne prezentovanú hranicu 95% a viac, tak ako ani v iných krajinách EÚ. Napriek tomu je zjavné, že aj toto je dlhodobo postačujúci stav na ochranu verejného zdravia a očkovanie nie je jediným pilierom tohto systému.

Nedá sa prehliadať, že očkovanie, ako každý zdravotný zásah, nesie so sebou riziká. Opätovne žiadame ÚVZ SR a Ministerstvo zdravotníctva SR, aby konečne vyhodnotili dôsledky niekoľkých desaťročí zavedenia povinného očkovania proti niekoľkým vybraným chorobám ako ťažiskovej zložky starostlivosti o zdravie detí z hľadiska celkového zdravotného stavu detí a na základe toho aby prehodnotili politiku starostlivosti o zdravie, pretože podľa názoru mnohých skúsených pediatrov deti nikdy neboli také choré, ako sú teraz. Zodpovedné inštitúcie by mali venovať zvýšenú pozornosť prirodzeným spôsobom podpory zdravia, napr. otužovaním, zdravou stravou, dostatkom pohybu, elimináciou elektro-magnetického žiarenia a pod.

 

Autor: Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania, o.z.

(Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania, o. z. vzniklo v roku 2007. Združuje takmer 100 rodičov, mnohí majú deti ktoré utrpeli následky spôsobené zrejme očkovaním. Našimi prvoradými cieľmi bolo a je informovať o danej téme, spolupodieľať sa na zmene legislatívy v prospech dobrovoľnosti očkovania a odškodňovaní obetí očkovania, pričom neskôr sme činnosť rozšírili aj o ďalšie oblasti ochrany ľudských práv detí a rodiny. Pre ďalšie informácie sa obráťte na: kontakt@rizikaockovania.sk)

Zdroje:

[1]          Rozšírené tabuľky základných údajov SR. Výskumné demografické centrum INFOSTAT Bratislava. http://www.infostat.sk

[2]          WHO Immunization, Vaccines and Biologicals. Data, statistics and graphics – Measles-containing vaccine: Reported estimates of MCV1 coverage (coverage series).

[3]          HAPALA, P. – BERNÁTH, P. et al. Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem. Víceúčelový sérologický přehled (spalničky, příušnice, pertuse, virová hepatitida B). Sérologické přehledy 2013, ČR. Závěrečná zpráva.

[4]          Mgr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD., MPH. Tlačová beseda ÚVZ SR dňa 8. marca 2017.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Charles Michel už nie je v karanténe

0 icon

Brusel 25. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Yiannis Kourtoglou)   Predseda Európskej rady Charles Michel ukončil v piatok svoj dobrovoľný pobyt v karanténe. Urobil tak po tom, ako v poradí druhý test potvrdil, že nie je nakazený novým typom koronavírusu. Na Twitteri to oznámil jeho hovorca Barend Leyts Michel sa tak bude môcť…

Londýnskeho policajta zastrelili priamo na policajnej stanici

0 icon

Londýn 25. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/PA-Aaron Chown)   Londýnskeho policajta zabili v piatok nad ránom priamo na policajnej stanici. Zastrelil ho muž, ktorého policajt zatýkal; útočník následne zrejme obrátil zbraň proti sebe a spôsobil si ťažké zranenie, informovala agentúra AP Tragická udalosť sa odohrala v mestskej časti Croydon na juhu britskej…

Pápež vyzval na ukončenie globálnej „atmosféry nedôvery“

0 icon

New York 25. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/UNTV)   Pápež František počas svojho piatkového virtuálneho príhovoru na Valnom zhromaždení (VZ) OSN hovoril o postupujúcom rozpade multilateralizmu a vyzval na ukončenie globálnej atmosféry nedôvery. Informovala o tom agentúry AFP "V súčasnosti sme svedkami erózie multilateralizmu, ktorá je z hľadiska vývoja nových foriem vojenskej…

O čom bude nový „antihoaxový program“ slovenskej štátnej tlačovej agentúry?

0 icon

Bratislava 25. septembra 2020 (HSP/Foto:Wikimedia, TASR-Jakub Kotian, Facebook-Polícia Slovenskej republiky)   Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR) sa spojila s jednou z agentúr „Veľkej trojky“ a spolu spustili „antihoaxový program“ na selektovanie informácií na pravdivé, a na „hoaxy“. Čo to bude znamenať pre slovenský informačný priestor? Čo bude znamenať tento nenápadný…

Premiér ohlásil nové opatrenia a v zlosti poriadne pritvrdil: „Niektorí ľudia se*ú, s prepáčením, na opatrenia. Ak máte Boha pri sebe, začnite sa správať zodpovedne!“ Doktora Bukovského nazval bláznom

0 icon

Bratislava 25. septembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Podmienky pre organizovanie hromadných podujatí sa majú na Slovensku od októbra opäť sprísniť. V exteriéri bude môcť sedieť najviac 200 ľudí, v interiéri 100. Hromadné podujatia, na ktorých majú ľudia stáť, sa majú zakázať. Účasť na svadbách sa má obmedziť na 30…

Vietnamská polícia zaistila 345 000 použitých kondómov pripravených na predaj ako nové.

0 icon

Hanoj 25. septembra 2020 (HSP/Foto:Screenshot)   Polícia vo Vietname zaistila státisíce použitých kondómov, ktoré boli vyčistené, prebalené a pripravené na predaj ako nové Takmer 360 kg prezervatívov, ktoré vyšetrovatelia odhadli na 345 000 kusov, sa našlo zabalených v sklade v provincii Binh Duong, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na…

Experti odhalili klady a zápory vakcín proti Covidu-19

0 icon

Moskva 25. septembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Kirsty Wigglesworth)   Vakcíny proti Covidu-19, na ktorých pracujú vedci celého sveta, vyvíjajú pomocou piatich rôznych technológií, z ktorých každá má vlastné klady a zápory, oznámil Sputniku zástupca výboru ruskej Federálnej služby pre dohľad nad ochranou práv spotrebiteľov a blahobyt ľudí (Rospotrebnadzor) Typy prípravkov: komponentné, na…

Edtstadlerová zdôraznila význam právneho štátu

0 icon

Budapešť 25. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/MTI-Tibor Illyes)   Význam právneho štátu zdôraznila v piatok v Budapešti rakúska ministerka pre záležitosti EÚ Karoline Edtstadlerová, ktorá sa stretla so šéfom maďarskej diplomacie Péterom Szijjártóom Podľa agentúry MTI Edtstadlerová povedala, že právny štát je pre jej krajinu základnou hodnotou, v súvislosti s ktorou nemožno…

Haváriu srbskej stíhačky MiG-21 neprežil ani jeden z dvojice pilotov

0 icon

Belehrad 25. septembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:A̷s̷h̷i̷s̷h̷ ̷G̷o̷s̷w̷a̷m̷i̷ Twitter)   Stíhacie lietadlo srbských vzdušných síl typu MiG-21 s dvoma pilotmi na palube havarovalo v piatok pri meste Mali Zvornik na západe krajiny. O incidente informovalo tamojšie ministerstvo obrany, ktoré však nepotvrdilo mediálne správy o obetiach Správu priniesli tlačové agentúry AP, DPA…

Nórskeho kráľa hospitalizovali v nemocnici v Osle s respiračným ochorením

0 icon

Oslo 25. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Francisco Seco)   Nórskeho kráľa Haralda V. hospitalizovali v piatok v Univerzitnej nemocnice v Osle s respiračným ochorením, ktoré však nemá žiadnu súvislosť s nákazou novým druhom koronavírusu. Oznámil to nórsky kráľovský palác, z ktorého vyhlásenia citovala agentúra AFP "Kráľ je momentálne na prehliadke... COVID-19 však…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Slavěna Vorobelová

Matovičove priority

0icon

Médiami prebehla správa, že kvôli zaneprázdnenosti náš premiér Matovič požiadal o zastupovanie záujmov Slovenska na stretnutí premiérov krajín Vyšehradskej štvorky (V4) s predsedníčkou Európskej komisie (EK) Ursulou von der Leyenovou českého premiéra Andreja Babiša (https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/

René Števánka

Pokazili sme si to. Naozaj?

0icon

  Dnes nám premier odkázal cez svoj facebookový profil: „POKAZILI SME SI TO … 419 Máme nový rekord. Nerozvážnosť, ľahkovážnosť a egoizmus zvíťazili. Neustále útoky, spochybňovanie nebezpečnosti Covidu, teatrálne ignorovanie opatrení, vysmievanie sa z tých, ktorí ich dodržujú … priniesli svoje výsledky. Výsledky “boja za slobodu”, ktorý teraz

Peter Švec

Voči NATO, ani žaláru národov EÚ, nemáme povinnosti ani záväzky.

0icon

Máme iba záväzky voči samým sebe. Aby sme chránili to najcennejšie čo máme, o čo sa naši predkovia usilovali a my sme dosiahli: vlastný štát, štátnu suverenitu, samostatnosť, slobodu. Ak naše členstvo v medzinárodných spolkoch nenapomáha posilňovaniu našej štátnosti a suverenity, čiže národnej slobody, potom nemá žiadny zmysel. Treba si to pripomínať pri výročiach…

Anton Chromík

A čo keď Záborskej návrh krachne?

0icon

Záborskej návrh nie je to, o čom by proliferi snívali. Treba však oddeliť jeho podporu od zlej pro choice argumentácie Anny Záborskej v Aktualitách, v ktorých označila zákon o ochrane nenarodených detí pred bezdôvodným potratom za zlú cestu. Návrh zákona je čajový a 

Pavol Kleban

Kde ležala staroveká Kelemantia?

0icon

V období zmeny letopočtov začali starovekí Rimania postupne rozširovať hranice svojej ríše hlbšie do strednej Európy. Po zriadení rímskej provincie v Panónii začal prirodzenú severnú hranicu impéria tvoriť príslušný tok rieky Dunaj, ktorý zároveň poskytoval aj ochranu pred nečakanými útokmi výbojných kmeňov žijúcich severne od Dunaja. Pre posilnenie ochrany územia…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Blond ľudia to majú v živote jednoduchšie. Prečo?

0 icon

Možno si videl veľa ľudí s týmito slnkom pobozkanými odtieňmi vlasov, ale v skutočnosti sú prirodzení blond ľudia oveľa menej bežní. Slávne blondínky, ako napríklad  Marilyn Monroe , Gwen Stefani a Reese Witherspoon, sa v skutočnosti s tými honosnými zlatými vlasmi nenarodili. Ale na blond farbe je niečo, vďaka čomu sa mocné ženy rozhodnú odfarbiť si vlasy na svetlejší odtieň. Prečo to…

TOP10 jednoduchých tipov, ako zhodiť prebytočné kilá

0 icon

Niekedy sa ani hodiny v posilňovni plné potu a bolesti neodrazia na váhe alebo výzore a požadovaná kondícia sa môže javiť ako nedosiahnuteľná. Tu je pár trikov, vďaka ktorým pôjdu kilá dole. Práca na tele si vyžaduje nielen intenzívny tréning, ale aj zmenu stravovania a denného režimu. Kilá dokážu ísť dole aj bez titanského…

Svet a konšpirácie - 4. časť

0 icon

V rámci štvrtej a zároveň poslednej časti článku Svet a konšpirácie, sa spoločne pozrieme na politické konšpirácie vo svete. Štvrtú časť berte ako predzvesť toho, o čom v najbližšom období budeme pre vás písať. Nebudeme vás už ďalej napínať, poďme rovno na to. Účelom našich článkov nie je nadiktovanie toho, čo je pravdou a faktom, ale…

Ako ceruzka spôsobí, že budeš šťastný?

0 icon

Psychológovia naznačujú, že môžeš byť šťastnejší, keď sa budeš viac usmievať. Vedci tvrdia, že aj napriek mnohým stresujúcim faktorom môže tvoju náladu napraviť obyčajná ceruzka. Buďme teda tvorcami svojho vlastného šťastia a nedovoľme, aby sa niekam stratilo. Ako na to? Naše emócie môžu formovať jednoduché kroky a cielené správanie

Prečo ľudia potrebujú spánok? Závisí to od nášho veku

0 icon

Vedci už po celé desaťročia vedia, že spánok je pre náš mozog zásadnou premennou jednotkou. Jeho funkcia sa však dramaticky posúva v závislosti od nášho veku. Spánok... Náš mozog zostáva aj počas neho stále zaneprázdnený. Hlavnou hypotézou je, že počas hodín, ktoré strávime mimo reality, sa náš mozog buď sám opravuje a…

Vo svete IT

Prvá čierna diera, ktorú sa podarilo zachytiť na fotografii, opäť raz prekvapuje astronómov

0 icon

Minulý rok sa na verejnosť dostala fotografia, ktorá raz a navždy potvrdila existenciu čiernych dier. Išlo o supermasívnu čiernu dieru, uprostred galaxie M87. Vedci sa teraz pozerajú na prvotné, základné snímky a všimli si chvenie, vďaka ktorému sa čierna diera javí, ako keby sa trblietala. Fotografia samotnej čiernej diery uzrela…

Xiaomi predstavilo kameru do auta, ktorá vás upozorní na možnú kolíziu

0 icon

Moderné autá sú častokrát vybavené rôznymi detekčnými systémami, ktorých cieľom je odvrátenie možnej kolízie. Ide však väčšinou o modely áut, ktoré sú cenovo drahšími. O to viac nás teší, že Xiaomi túto technológiu prostredníctvom programu Youpin sprístupňuje pre širšiu verejnosť. Xiaomi totiž predstavilo špeciálnu auto kameru, ktorej cena je 1…

Nový malvér „Alien“ je schopný ukradnúť heslá z bankových aplikácií, či rozposielať SMS správy

0 icon

Bezpečnostná spoločnosť ThreatFabric upozorňuje na ďalšiu závažnú bezpečnostnú hrozbu pre zariadenia s operačným systémom Android. Nový malvér, presnejšie nový trójsky kôň s názvom „Alien“ je schopný ukradnúť prihlasovacie údaje z 226 aplikácií pre Android smartfóny, pričom jeho hlavným cieľom je napádanie bankových aplikácií, aplikácií s kryptomenami, či sociálnych sietí prostredníctvom…

Vyskúšajte si funkciu konverzačných bublín z Androidu 11 aj na zariadeniach so staršou verziou Androidu

0 icon

Android 11 bol  spoločnosťou Google oficiálne predstavený len nedávno. Konkrétne 8. septembra. Veľký dôraz pri predstavení novej verzie operačného systému bol kladený na nové spôsoby komunikácie. Jednou z noviniek v tejto oblasti boli aj takzvané „Bubliny“. Vo svojej podstate ide o funkciu zobrazovania bublín s konverzáciami v plávajúcom okne nad…

Huawei si nechal patentovať technológiu laserového nabíjania, ktorá by umožnila bezdrôtové nabíjanie takmer kdekoľvek

0 icon

Spoločnosť Huawei patrí už dlhé roky medzi technologických lídrov v smartfónovom segmente, čo dokazujú nie len samotné zariadenia, ale aj množstvo zaujímavých patentov, ktoré spoločnosti Huawei rokmi prináležia. Medzi zaujímavými technologickými riešeniami spoločnosti Huawei sa najnovšie objavila aj vizionárska technológia bezdrôtového nabíjania pomocou laseru. Takáto technológia bezdrôtového nabíjania má hneď…

Armádny Magazín

Čína demonštruje námornú silu - prvýkrát nasadila súčasne obidve svoje lietadlové lode na spoločné cvičenia

0 icon

Čína, 25. september 2020 (AM) - Čínske ministerstvo obrany oznámilo, že jeho dve lietadlové lode Liaoning a Shandong absolvovali samostatné cvičenia. Manévre sú považované za reakciu na rastúci tlak Washingtonu na námornú aktivitu Pekingu v Juhočínskom mori.   Hovorca ministerstva Tan Kefei uviedol, že akcie oboch lodí

V Centre výcviku Lešť prebieha výcvik vojakov aktívnych záloh

0 icon

Slovensko, 25. september 2020 (AM, MO SR) - V centre výcviku Lešť aktuálne prebieha výcvik vojakov zaradených do aktívnych záloh, ten zajtra ukončí 43 frekventantov zo Ženijného práporu v Seredi. Od včerajšieho dňa sa k nim pripojilo aj 16 vojakov aktívnych záloh z Práporu radiačnej, chemickej a biologickej ochrany v Rožňave, ktorí sa neskôr presunú d

Politológ Satanovskij vysvetlil čo Putinovi bráni vo vyslaní vojakov do Berlína

0 icon

Rusko, 25. september 2020 (AM) - Politológ Jevgenij Satanovskij povedal, prečo ruský prezident Vladimir Putin nechce kvôli situácii okolo výstavby plynovodu Nord Stream-2 pristúpiť k extrémnym opatreniam proti Európskej únii. V rámci služby Teletype.in sa expert vyjadril k nedávnemu útoku šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyen na z

V Grécku boli dvaja ruskí námorníci odsúdení na 600 rokov väzenia za pašovanie migrantov

0 icon

Grécko, 25. september 2020 (AM) - V Grécku boli dvaja ruskí námorníci odsúdení na celkovo 600 rokov väzenia za prepravu nelegálnych migrantov. Oznámil to Ivan Melnikov, viceprezident ruskej pobočky Medzinárodného výboru na ochranu ľudských práv.   [caption id="attachment_25531" align="alignnone" width="640"]

V Líbyi sa zrútil vrtuľník s bojovníkmi ruskej žoldnierskej skupiny PMC Wagner

0 icon

Líbya, 24. september 2020 (AM)  - V stredu sa zrútil vrtuľník v strednej časti Líbye neďaleko vojenskej leteckej základne Al-Jufra, jednej z hlavných základní líbyjskej národnej armády generála Haftara. Podľa televízneho kanálu Al Jazeera s odvolaním sa na vlastné zdroje boli na palube bojovníci z ruskej súkromnej vojenskej

Svetlo sveta

Spoločenstvo Fatima začalo zbierať svedectvá o Juklovi a Krčmérym

0 icon

Spoločenstvo Fatima začalo zbierať svedectvá “svätosti života” Vladimíra Jukla a Silvestra Krčméryho. Informovalo o tom Rádio LUMEN. Ide o popredné osobností „tajnej“ cirkvi na Slovensku. Stáli pri zrode tohto sekulárneho inštitútu a organizovaní stoviek evanjelizačných spoločenstiev tzv. krúžkov.   “Ich cieľom bolo organizovať malé spoločenstvá, povzbudzovať mladých k nádeji, aby…

Na sviatok Sedembolestnej sa u nás začína 40-dňová pôstna reťaz za kňazov

0 icon

Na Slovensku sa v utorok – od sviatku Sedembolestnej Panny Márie – začína opäť 40-dňová pôstna reťaz za kňazov. “Bude to výnimočný ročník, lebo súčasne sme sa podujali zorganizovať aj putovanie relikvie neporušeného srdca veľkého svätca Jána Vianneya. Vyprosovať milosti pre kňazov s ich najväčším patrónom, arským farárom, bude iste mimoriadna…

14.9. Sviatok Povýšenia sv. Kríža

0 icon

Sviatok povýšenia sv. Kríža je sviatkom úcty ku krížu, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Bol zavedený po tom, ako sv. Helena, manželka cisára Konštantína, začala hľadať a aj našla ostatky sv. Kríža na Kalvárii v Jeruzaleme. Pod kalváriou, ktorá bola miestom ukrižovávania sa nachádzalo veľa driev, ktoré rímski vojaci…

Arcibiskup Fulton Sheen: Pád a návrat Šimona Petra

0 icon

Šimon Peter je najmilovanejšou postavou Nového zákona. V charaktere svätého Petra sa stretajú dve podstaty. Jedná je tá svätá, ktorú dostal od Boha a druhá je tá ľudská, ktorú dostal od svojich rodičov. Poznáme príbeh, ako Ježiš Kristus pri stretnutí so Šimonom mení jeho identitu tým, že mu zmení meno…

Prečo mal Páter Pio stigmy?

0 icon

Jeden z najväčších svätcov modernej doby, páter Pio, je známy nielen ako muž modlitby, zázrakov a hlbokej nábožnosti, ale vonkajší znak jeho svätosti sa prejavil viditeľnými stigmami na tých častiach tela, ktoré človek spôsobil pri ukrižovaní Ježišovi. Vo víziach svätej Kataríny Emmerichovej sme našli opis, že okrem známych piatich rán…

icon FOTO DŇA