“Zaočkovanosť proti osýpkam je 60%, je čas upokojiť vášne”

Bratislava 24. marca 2017 (HSP/Foto: TASR/František Iván)

 

Kvôli neutíchajúcim správam na tému údajne hroziacej osýpkovej epidémie, na ktoré sme už upozornili v tlačovej správe dňa 9. 3. 2017, sme urobili analýzu zaočkovanosti slovenskej populácie z verejne dostupných zdrojov. Analýza definitívne preukazuje, že na Slovensku nikdy nebola 95%-ná zaočkovanosť obyvateľstva; celkový podiel zaočkovaných je 60%. Ak by kolektívna imunita závisela iba od zaočkovanosti, ako sa verejne prezentuje, tak by sme na Slovensku každoročne čelili epidémii osýpok. Ak kolektívna imunita existuje, tak len vďaka dvom miliónom neočkovaných dospelých, ktorí majú prirodzenú imunitu po prekonaní osýpok. Neočkované deti majú zanedbateľný vplyv na zaočkovanosť obyvateľstva, strašenie je neopodstatnené a zavádzajúce

Ilustračná foto: Na snímke očkovacia vakcína počas tlačovej konferencie Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti na tému Chránime našich pacientov. Očkujeme sa proti chrípke. Košice 21. októbra 2015

Použili sme verejne dostupné informácie z demografického centra INFOSTAT,[1] údaje o zaočkovanosti Svetovej zdravotnej organizácie,[2] a údaje zo sérologického prehľadu Státního zdravotního ústavu ČR z roku 2013,[3] nakoľko slovenské úrady už 15 rokov nijaký sérologický prehľad nezverejnili, hoci sa za ten čas zmenili už všetky vakcíny používané u detí. Rozdiely medzi slovenskou a českou populáciou sme zohľadnili. Plné znenie analýzy bude zverejnené v najbližšom čísle časopisu Dieťa 4-5/2017. Stručné výsledky sú nasledovné:

 • Slovensko má 5 miliónov 482-tisíc obyvateľov.
 • Z nich 2 milióny 28-tisíc (37 percent) majú viac ako 48 rokov a proti osýpkam neboli očkovaní; s očkovaním sa začalo v roku 1969.
 • Zaočkovanosť obyvateľstva proti osýpkam je preto 60% a v minulosti bola nižšia.
 • Slovenskej verejnosti sa prezentuje, že kolektívna imunita závisí od aspoň 95%-nej zaočkovanosti obyvateľstva., Ako však vyplýva z jednoduchého pohľadu na zloženie obyvateľstva, ktoré bolo a ktoré nebolo očkované, tak takáto zaočkovanosť obyvateľstva proti osýpkam na Slovensku nikdy nebola, nie je, a nedá sa ani dosiahnuť.
 • Neočkovaní dospelí narodení pred rokom 1969 sú však chránení spoľahlivou, doživotnou prirodzenou imunitou, pretože sa v drvivej väčšine s ochorením stretli;[4] až 98% z nich má spoľahlivo preukázateľné protilátky.3 Ak teda existuje na Slovensku kolektívna imunita, tak jej najsilnejším pilierom sú neočkovaní dospelí.
 • Plošné očkovanie vytvorilo nový problém. V čase pred zavedením očkovania, prirodzene imúnne matky chránili svoje malé deti, a to protilátkami prenášanými transplacentárne i materským mliekom. Očkované matky nedokážu preniesť protilátky v dostatočnej miere, takže 77 tisíc detí, ktoré zatiaľ neboli očkované pre vek, tvoria najohrozenejšiu skupinu v prípade epidémie, a to paradoxne vďaka plošnému očkovaniu.
 • Masívne mediálne šírené informácie, ktoré vytvárajú strach z neočkovaných detí, majú spoločný znak – zahmlievanie a stotožňovanie zaočkovanosti obyvateľstva a zaočkovanosti detí, hoci ide o úplne odlišné pojmy.
 • V ostatných rokoch klesla zaočkovanosť dvojročných detí pod 95%, najviac v rokoch 2014-2016 kde ide spolu o takmer 8 tisíc odmietnutí očkovania. Tieto neočkované deti tvoria len 1,4 promile obyvateľstva a preto majú zanedbateľný vplyv na zaočkovanosť obyvateľstva a na kolektívnu imunitu obyvateľstva.
 • Zamlčuje sa fakt, že spomedzi ročníkov očkovaných proti osýpkam, podľa údajov SZÚ312%, čiže 411 tisíc ľudí zrejme nemá pozitívne preukázateľné protilátky, čo znamená 8% celkovej populácie. Je to až 54-násobne viac, než podiel nezaočkovaných detí v ostatných troch rokoch, kedy sa začalo hovoriť o náraste ich počtu.
 • Už desaťročia je predmetom medicínskych diskusií, ako by sa takíto očkovaní dospelí s nízkou alebo úplne vyprchanou hladinou protilátok vyrovnali pri kontakte s nákazou. Výskumy naznačujú, že možno až 30 až 60 percent z nich by sa nakazilo, väčšinou krátkodobo a bez zjavných príznakov. Počas infekcie by však niektorí mohli byť do istej miery nákazliví. Presné údaje chýbajú a dosiaľ nezodpovedaná je otázka, akú úlohu by zohrávali v prípade epidémie.
 • Ani zaočkovaní s preukázanými protilátkami sa nedajú považovať všetci za automaticky imúnnych, o čom svedčia dokumentované prípady prenosu ochorenia i epidémií medzi zaočkovanými.


Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania odsudzuje mediálnu hystériu, a najmä zastrašovaciu kampaň, namierenú proti rodičom, ktorí sa chcú zodpovedne a informovane rozhodovať o očkovaní svojich detí rovnako, ako majú právo byť informovaní o akomkoľvek inom zdravotnom zákroku. Táto podpásová kampaň veľmi ublížila rodinám, ktoré sa starajú o deti poškodené očkovaním, a poškodila slušnú diskusiu v spoločnosti.

Absurdným dôsledkom tejto masívnej bezprecedentnej kampane je, že rodičia očkovaných detí v škôlkach sa začínajú báť neočkovaných detí, pritom svoju vlastnú imunitu ako aj imunitu širokého okolia ľudí, s ktorým sa dieťa stretáva, nijako neriešia. Bez obáv však chodia do tretích krajín mimo EÚ na rôzne dovolenkové pobyty. Mnohí pravidelne chodia i na nákupy do Rakúska, kde je dlhodobo omnoho nižšia zaočkovanosť detí2 a ročne sa vyskytne niekoľko desiatok prípadov osýpok. Na týchto príkladoch vidno, aká je táto mediálna hystéria jednosmerná a nezmyselná.

Ak boli úrady presvedčené, že hrozí krízová situácia, ich povinnosťou bolo utíšiť obyvateľstvo a poskytnúť zrozumiteľné informácie. Podľa nášho názoru, väčšina verejne vystupujúcich odborníkov v tom zlyhala, medzi svetlé výnimky môžeme zaradiť o.i. hlavného hygienika Jána Mikasa, ktorý povedal, že epidémie sa neobáva.4

Je skutočne načase upokojiť vášne a vrátiť sa k diskusii. Graf objasňuje štruktúru zaočkovanosti a kolektívnej imunity na Slovensku. Veríme, že na základe uvedených údajov z oficiálnych zdrojov verejnosť pochopí, že zaočkovanosť proti osýpkam na Slovensku je 60 percent a nikdy nedosahovala mediálne prezentovanú hranicu 95% a viac, tak ako ani v iných krajinách EÚ. Napriek tomu je zjavné, že aj toto je dlhodobo postačujúci stav na ochranu verejného zdravia a očkovanie nie je jediným pilierom tohto systému.

Nedá sa prehliadať, že očkovanie, ako každý zdravotný zásah, nesie so sebou riziká. Opätovne žiadame ÚVZ SR a Ministerstvo zdravotníctva SR, aby konečne vyhodnotili dôsledky niekoľkých desaťročí zavedenia povinného očkovania proti niekoľkým vybraným chorobám ako ťažiskovej zložky starostlivosti o zdravie detí z hľadiska celkového zdravotného stavu detí a na základe toho aby prehodnotili politiku starostlivosti o zdravie, pretože podľa názoru mnohých skúsených pediatrov deti nikdy neboli také choré, ako sú teraz. Zodpovedné inštitúcie by mali venovať zvýšenú pozornosť prirodzeným spôsobom podpory zdravia, napr. otužovaním, zdravou stravou, dostatkom pohybu, elimináciou elektro-magnetického žiarenia a pod.

 

Autor: Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania, o.z.

(Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania, o. z. vzniklo v roku 2007. Združuje takmer 100 rodičov, mnohí majú deti ktoré utrpeli následky spôsobené zrejme očkovaním. Našimi prvoradými cieľmi bolo a je informovať o danej téme, spolupodieľať sa na zmene legislatívy v prospech dobrovoľnosti očkovania a odškodňovaní obetí očkovania, pričom neskôr sme činnosť rozšírili aj o ďalšie oblasti ochrany ľudských práv detí a rodiny. Pre ďalšie informácie sa obráťte na: kontakt@rizikaockovania.sk)

Zdroje:

[1]          Rozšírené tabuľky základných údajov SR. Výskumné demografické centrum INFOSTAT Bratislava. http://www.infostat.sk

[2]          WHO Immunization, Vaccines and Biologicals. Data, statistics and graphics – Measles-containing vaccine: Reported estimates of MCV1 coverage (coverage series).

[3]          HAPALA, P. – BERNÁTH, P. et al. Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem. Víceúčelový sérologický přehled (spalničky, příušnice, pertuse, virová hepatitida B). Sérologické přehledy 2013, ČR. Závěrečná zpráva.

[4]          Mgr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD., MPH. Tlačová beseda ÚVZ SR dňa 8. marca 2017.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Na strednom a východnom Slovensku sa tvorí hmla

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Na strednom a východnom Slovensku je potrebné v pondelok ráno rátať s hmlou. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vo vydanej výstrahe do 10.00 h upozorňuje, že hmla môže znížiť dohľadnosť na 50 až 200 metrov Pred hmlou na cestách v centrálnej a výhodnej časti krajiny…

Nóri oslavovali zrušenie reštrikcií, polícia riešila desiatky výtržností

0 icon

Oslo 27. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/NTB-Naina Helen Jama)   Polícia v Nórsku v nedeľu hlásila desiatky narušení verejného poriadku a násilných potýčok vrátane hromadných bitiek vo veľkých mestách po tom, ako ľudia zaplnili ulice, bary, reštaurácie i nočné kluby a oslavovali ukončenie pandemických obmedzení, ktoré trvali viac než rok. Informovala o…

Taliban nevystúpi v rámci všeobecnej rozpravy VZ OSN

0 icon

New York 27. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Wali Sabawoon)   Afganské militantné hnutie Taliban nedostalo možnosť prihovoriť sa k svetovým lídrom v rámci tohtoročnej všeobecnej rozpravy Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. V nedeľu to uviedol hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphane Dujarric, ktorého citovala agentúra DPA Všeobecná rozprava 76. VZ OSN, v…

Pellegrini v súčasnosti nechce užšiu spoluprácu s Ficom. Tvrdí, že návrh na spájanie síl bolo “vypočítavé gesto”

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Jakub Kotian)   Predseda opozičnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini odmieta predvolebné spájanie so Smerom-SD z ktorého pred časom odišiel. Pellegrini v rozhovore pre portál pluska.sk definitívne potvrdil, že jeho strana pôjde či už do riadnych alebo predčasných parlamentných volieb samostatne. “Je našou spoločnou povinnosťou…

Zdražovanie benzínov a nafty by malo pokračovať, predpokladá analytička

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP - Mel Evans)   Ceny pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach v predchádzajúcich troch týždňoch rástli, respektíve stagnovali. Vzhľadom na očakávaný vývoj svetových cien ropy by malo zdražovanie benzínov a nafty u nás pokračovať, očakáva analytička 365.bank Jana Glasová. „Pokles ropných zásob aj ťažby v…

Novela školského zákona otvorí cestu pre potrebné zmeny v obsahu a formách vzdelávania

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer, Martin Baumann   Novelou školského zákona, ktorú v lete schválila vláda SR, sa bude zaoberať parlament na prebiehajúcej schôdzi. Štátny pedagogický ústav považuje navrhované úpravy zákona za kľúčové pre pripravované zmeny v obsahu a formách vzdelávania. Tie majú za cieľ slovenské školstvo zmodernizovať a…

Nedeľná diskusia v RTVS vyvolala emócie. Moderátora kritizujú v OĽaNO i v Smere-SD

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (HSP/Foto:Screenshot RTVS)   V diskusnej relácii verejnoprávnej RTVS O 5 minút 12 sa stretli predseda strany Smer-SD Robert Fico a šéf poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský. Reč bola o súčasných kauzách vyšetrovateľov NAKA, situácii v parlamente i o očkovaní. Výkon moderátora Mareka Makaru už stihli…

Pánik a Fehérváry v príprave s asistenciami, úspešná premiéra Seattlu

0 icon

New York 27. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Noah K. Murray)   Slovenský hokejista Richard Pánik prispel asistenciou k víťazstvu New Yorku Islanders nad mestským rivalom Rangers 4:0 v prípravnom zápase pred štartom nového ročníka NHL. Za Rangers odchytal vyše 27 minút jeho krajan Adam Húska a zlikvidoval sedem z ôsmich striel,…

Voľby v Nemecku: Sociálni demokrati tesne zvíťazili nad konzervatívcami

0 icon

Berlín 27. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/dpa-Wolfgang Kumm,TASR/AP/dpa-Jens BĂĽttner)   Víťazom nedeľňajších parlamentných volieb v Nemecku sa stali sociálni demokrati z SPD, ktorí tesne porazili kresťanských demokratov (CDU/CSU) odchádzajúcej kancelárky Angely Merkelovej. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov sčítania, informujú agentúry DPA a AP Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) získala 25,7 percenta hlasov, pokým…

Púť maďarského protopresbyterátu do MáriaPócse

0 icon

Košice 27. septembra 2021 (HSP/TSKE/grkatke/Foto:grkatke.sk)   V sobotu 25. septembra sa uskutočnila každoročná púť veriacich maďarského protopresbyterátu do Máriapócse. Zúčastnilo sa jej okolo 200 veriacich a 15 kňazov. Kvôli pandemickej situácii skrátený liturgický program začínal liturgiou o 10:30 hod., po ktorej nasledovala modlitba paraklisu pred ikonou presv. Bohorodičky. Pred liturgiou…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Komu niet rady, tomu niet ani pomoci!!!

0icon

Spravil som vše, preto, aby si táto spoločnosť uvedomila kam smeruje a, čo je tomu na príčine. Žiaľ spoločenská hlúposť, ktorej začínajú podliehať aj jedinci derúci sa k moci sa množí exponenciálne tak ako, aj prázdne peniaze, ktoré sú nositeľom tejto hlúposti. Nuž a tak na záver tohoto seriálu článkov…

Marek Brna

Žiadna zjednotená Európa nie je

0icon

S odstupom takmer 18 rokov možno konštatovať, že rozšírenie Európskej únie skončilo pre postsocialistické krajiny fiaskom. Dlho predlho možno polemizovať o tom, či východoeurópske štáty pristúpením viac získali ako stratili. Západ k nim bez akýchkoľvek zábran pristupuje po celý čas ako ku kolóniám. Vyciciava ich ekonomické aj ľudské zdroje. Priemerná…

Pavel Jacz

Matovič je najšikovnejší slovenský politik. Žiaľ, iba ….

0icon

  (Zdroj Sputnik News) To, čo sa dnes deje v spoločnosti, v politike, na štátnych úradoch a najmä v policajných a s nimi súvisiacich zložkách, ktoré majú dbať na dodržiavanie zákonov je výslednica ťaženia súčasnej klapkovo jednosmernej „najprofesionálnejšej“ slovenskej vlády v histórii (aspoň si myslím, že „šikovnejšía“ nebola žiadna doteraz),…

Boris Mesár

1. Nórsko : COVID je sezónna chrípka ? 2. Členovia kongresu USA a ich zamestnanci sú oslobodení od Bidenovho očkovacieho mandátu 3. Prečo je na celom svete zrazu extrémne vážny nedostatok pracovníkov? 4. ZAOČKOVANÁ SLOVENSKÁ HEREČKA ŠVIDRAŇOVÁ DOSTALA COVID

0icon

1.Koronavírus možno teraz zaradiť do jedného z niekoľkých respiračných ochorení so sezónnymi odchýlkami, uviedol Geir Bukholm, zástupca riaditeľa Nórskeho inštitútu verejného zdravia (NIPH). Za posledný rok a pol bol Covid-19 klasifikovaný ako všeobecne nebezpečná choroba. To sa však môže čoskoro zmeniť, pretože asistent riaditeľa Nórskeho inštitútu verejného zdravia (NIPH) Geir Bukholm…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť I.

0icon

Môže sa zdať, že položená otázka, ako nadpis článku, nemá a nedáva žiadny zmysel. Najmä ak si človek uvedomí, že sa praktický nikde nespomína, neuvádza, nezdôrazňuje a nekonštatuje, že všetci žijeme v skutočnej kapitalistickej spoločnosti. Toto úmyselné vynechávanie charakteristiky, v akej spoločnosti žijeme, má ďalekosiahly význam a nie je to…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Nebudeš veriť vlastným očiam! Tieto zvieratá sa očividne roztápajú

0 icon

Zima je už definitívne za nami a blížime sa k tým neznesiteľným horúčavám, ktoré nás čakajú v lete. Predstav si ten pocit, že sa roztápaš. Ako čokoláda, ktorú si nechal na slnku dlhšie, ako bolo potrebné. Presne tak sa v lete cíti nejden človek. A nie len ľudia zdieľajú tieto…

Dunkerque a 2. svetová vojna (5. časť)

0 icon

 Aj napriek hrdinstvu preukázanom v Dunkerquu a úspešnou evakuáciou prevažnej väčšiny spojeneckých vojsk išlo o potupnú porážku. Hitler nariadil, aby na oslavu vyzváňali tri dni zvony a Churchill pochmurne poznamenal: „Evakuáciou sa vojny nevyhrávajú“. Pokračujeme v poradí piatou časťou článku o situácii vo francúzskom meste Dunkerque počas druhej svetovej vojny.…

Čo sa stane s tvojim telom, ak budeš piť len čistú vodu?

0 icon

Všetci dobre vieme, aké zdravotné ťažkosti nám môžu spôsobiť rôzne sladené nápoje - od obezity až po cukrovku a srdcovo-cievne problémy. Avšak ako bude naše telo reagovať, ak tieto nápoje kompletne vyradíme z nášho "jedálnička" a začneme piť výhradne čistú vodu? 1. Schudneš

Prečo na svete existujú len 4 farby pasov a aký majú význam?

0 icon

Je jasné a celkom logické, že každá krajina na svete má svoj vlastný pas a jeho vyhotovenie. Čo však majú všetky pasy spoločné, je farba obalu. Existujú iba štyri základné farby, ktoré sa používajú na cestovných pasoch po celom svete. Každá krajina má svoje vlastné dôvody pre výber jednej z týchto štyroch farieb,…

TOP 10 dôvodov, kvôli ktorým je ťažké byť nadpriemerne vysoký

0 icon

Máš dva metre a stretávaš sa denno denne s problémami, ktoré ti tvoja výška spôsobuje? Samozrejme, nemajú to ľahké ani nízki ľudia... No v dnešnom príspevku dáme priestor vtipným situáciam, do ktorých sa dostávajú tí nadmerne vysokí. Život nie je vždy jednoduchý a to dokazujú aj nasledujúce fotografie.  1. Keď…

Armádny Magazín

Šéf ruskej rozviedky Naryškin vysvetlil údajné akustické útoky na americkú ambasádu na Kube

0 icon

Rusko, 27.september 2021 (AM) – Vedúci zahraničnej spravodajskej služby Sergej Naryškin v komentári k informáciám o záhadnom „kubánskom syndróme“ odhalil podrobnosti o niektorých tajných experimentoch USA, ktoré sa uskutočnili v sovietskych časoch. Americkí experti podľa Naryškina skúmali spôsoby, akými elektromagnetické žiarenie ovplyvňuje ľudský mozog, aby sa

Alijev odtajnil neznáme podrobnosti o Putinovi a Karabachu

0 icon

Azerbajdžan, 27.september 2021 (AM) - Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev odtajnil neznáme podrobnosti súvisiace s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a konfliktom v Náhornom Karabachu. Alijev poznamenal, že komunikácia s arménskym vedením prebehla cez Putina: sprostredkoval správy Pašinjanovi. Putin bol o vojne i

Ako to je v naozaj s Wagnerovcami? Šéf ruskej diplomacie Lavrov aj premiér Mali vysvetľujú

0 icon

Mali, 27.september 2021 (AM) – Predseda vlády republiky Mali Shogel Kokalla Maiga reagoval na obvinenia Francúzska, že krajina sa uchýlila k pomoci ruskej armády prostredníctvom agentúry Wagner. Podľa politika si za to môžu sami Francúzi: „Boli sme do určitej miery opustení uprostred letu.“   Francúzsky m

Zverejnené zábery Putina a Šojgua v tajge

0 icon

Rusko, 27.september 2021 (AM) – Médiá zverejnili zábery ruského prezidenta Vladimira Putina a ruského ministra obrany Sergeja Šojgua v tajge - hlava štátu a vedúci ministerstva obrany tam boli začiatkom septembra. Na záberoch je vidieť Putina počas jeho dovolenky s udicou v ruke, na prechádzke v horách, plavbe loďou po rieke. Putin…

Podpora operácií vo vzdialených a drsných prostrediach. Pentagon začal vyvíjať mobilné jadrové reaktory

0 icon

USA, 26.september 2021 (AM) – Program na výrobu mobilných jadrových reaktorov pre armádu, ktorý bol spustený v USA, naberá na obrátkach. Podľa Miltary.com bude väčšina prác vykonaná v jadrovom laboratóriu v Idahu.  

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali