Z protestného zhromaždenia proti základniam NATO: Slovenský minister zahraničných vecí a slovenský prezident robia okresnú zahraničnú politiku

Bratislava 11. februára 2017 (HSP/Foto: SRS)

 

Slovenský minister zahraničných vecí a slovenský prezident robia okresnú zahraničnú politiku. Aj to sú slová, ktoré zazneli na protestnom zhromaždení proti cudzím vojenským základniam a vôbec cudzím vojskám na našom území, ktoré sa za účasti asi 250 občanov konalo vo štvrtok 9. februára na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave

Z protestného zhromaždenia proti základniam NATO: Slovenský minister zahraničných vecí a slovenský prezident robia okresnú zahraničnú politiku
Z protestného zhromaždenia proti základniam NATO: Slovenský minister zahraničných vecí a slovenský prezident robia okresnú zahraničnú politiku

 

Zhromaždenie však bolo tematicky obohatené aj o protest proti vyslaniu našich vojakov proti iným štátom a taktiež o informovanie verejnosti o extrémizme v jeho slovenských podobách.

Medzi rečníkmi sa objavili predseda Slovensko-ruskej spoločnosti Ján Čarnogurský, podpredseda KSS Jalal Suljeman, predseda Slovenského hnutia obrody Robert Švec, Tomáš Dvorský z Frontu ľavicovej mládeže a hovorca Stálej komisie radikálnej ľavice Juraj Jánošovský.

Zhromaždenie prišiel osloviť aj poslanec NR SR Peter Marček, ktorý patrí medzi tých 26 nebojácnych, ktorí sa otvorene postavili proti vyslaniu 152 slovenských vojakov do Lotyšska. Organizátori aj prostredníctvom jeho osoby zničili oficiálne „krytie“, že cieľom vyslania je nejaké cvičenie. A pritom dokonca ani nemuseli použiť vyjadrenie veliteľa zoskupenia ozbrojených síl USA v Európe Bena Hodgesa, ktorého je plný internet: „My to berieme absolútne vážne. Toto nie je len cvičenie. Toto všetko (rozumej množstvá vojenskej techniky v Lotyšsku – pozn. vm) sem bolo dopravené preto, aby bolo vyslané strategické posolstvo Rusom – nesmiete porušovať  suverenitu členov NATO. Som presvedčený, že v Moskve všetko pochopia“.

To, ako to pochopia v Moskve je jedna vec a to, ako to pochopí náš občan, je vec druhá. Určite k tomu napomohlo aj slovo predsedu Asociácie slovenských vojakov Jozefa Žarnovičana, ktoré poslal písomne. Vysvetľuje v ňom pozadie roztrhnutia partnerskej zmluvy s Ministerstvom obrany SR. „Táto inštitúcia, pri súčasnom vedení Slovenskou národnou stranou, si podľa môjho názoru neváži život vojakov a nás všetkých občanov SR, porušuje základné ľudské právo a teda právo na život!“, uviedol a na záver vyzval: „Nenechajme opäť (porovnáva to s vyslaním na východný front v roku 1941 – pozn. vm) našich vojakov kvôli našej pohodlnosti a zhýčkanosti zábavou a spotrebou, uskutočňovať vojenské ciele a nedopusťme, aby umierali ľudia v tejto hroznej globálnej vojne rovnako, ako za prvého slovenského štátu v područí nacistickej tretej ríše. Dejiny sa opakujú, ale výsledok udalostí ešte stále môžeme zmeniť“.

Moderátor našu situáciu s vyslaním vojakov do Lotyšska a proti Rusom zobral ironicky: „…vyslanie našich vojakov do potenciálnej vojny proti Rusku sa podobá na situáciu, akoby váš sused bežal proti vám s nožom v ruke a pritom kričal, že je váš partner alebo dokonca priateľ.

Verili by ste mu?

Nie? Ani ja nie!

Prečo by teda Rusko malo veriť Slovensku blížiacemu sa k nemu so zbraňou?

Nebolo by lepšie, aby si naši politici spomenuli na ruskú zásadu: Že „kto k nám so zbraňou príde, so zbraňou aj zahynie“?

Nebolo by lepšie aby tých, ktorí si to nechcú uvedomiť,  rovno zavreli do blázinca?“

 

Z vystúpení ostatných rečníkov

Ján Čarnogurský poukázal na to, že tieto zhromaždenia sa tu schádzajú už dva roky a nadchádzajúce marcové (30. 3. 2017) odštartuje už tretí rok protestov.  Pri tejto rekapitulácii pripomenul, že podobné protesty sa konali aj v iných mestách po celom Slovensku – v Spišskej Novej Vsi, v Trenčíne, v Košiciach… „čiže toto sa rozšírilo, pretože ľuďom na Slovensku nie je ľahostajné, či budeme zatiahnutí do vojnových príprav, smerujúcich najmä proti Rusku. Povedzme si to otvorene!“, zdôraznil.

Ďalej uviedol. „Už sa zdalo, že to bude lepšie. V Amerike bol zvolený prezident Trump, ktorý hovoril, že NATO je zastaraná organizácia… Ale odrazu bum, pred tromi týždňami nám otvorili základňu medzi Vajnorami a Račou. Je to síce malá základňa…, ale je to základňa! Bude mať veliteľa a nebude ním dôstojník slovenskej armády… a táto základňa nebude podliehať slovenskému generálnemu štábu…“, povedal a dodal, že zatiaľ ide o desiatky vojakov, ale zajtra to už môžu byť stovky, ba i tisíce a budeme zatiahnutí do vojnových príprav, ktoré vôbec nie sú naším záujmom.

„Je tragikomické, že toto všetko sa deje keď ministrom obrany SR je človek, ktorého nominovala Slovenská národná strana. „SNS, ktorá sa tak vyjadrovala proti základniam NATO na Slovensku, proti tomu, aby tu boli zahraničné vojská… A odrazu táto SNS práve šéfuje, aby bola otvorená základňa NATO na Slovensku“, povedal a vyslal do vzduchu otázku: Čo je za tým? Peniaze? Politický tlak alebo jednoducho slabosť SNS?

V ďalšom sa J. Čarnogurský venoval téme Sýrie, terorizmu… Aj tu poukázal na rozdielnosť nášho postoja oproti oficiálnemu postoju SR. „Čiže my sme už vtedy (na začiatku protestov – vm) lepšie predvídali vývoj na Blízkom východe, postavenie prezidenta Asada, tzv. umiernenej opozície…, ako naše ministerstvo zahraničných vecí“ zdôraznil a vyjadril k tomu nesmierne závažný fakt: „Ministerstvo zahraničných vecí SR akoby viedlo Slovenskú republiku do izolácie. Pozrite sa, čo sa deje okolo nás! Maďarský predseda vlády pozval prezidenta Putina…, uzavreli aj hospodárske zmluvy… maďarský predseda vlády má pozvanie aj do Washingtonu k novému prezidentovi Trumpovi, jednoducho Maďarsko robí aktívnu zahraničnú politiku!

To isté Česká republika. S Čínou uzavrela množstvo výhodných hospodárskych zmlúv, zároveň má dobré vzťahy aj k novému americkému prezidentovi, jednoducho vie robiť zahraničnú politiku…

Naproti tomu Slovenská republika akoby sa stále viac prepadávala do neznáma, neznáma a neznáma. Jednoducho slovenské MZV a treba povedať, že aj slovenský prezident, robia okresnú zahraničnú politiku.

 

Podpredseda KSS Jalal Sulejman odovzdal najskôr protestnému zhromaždeniu pozdrav zo „Stalingradu“ z púšte Aleppa, „ktoré bolo oslobodené a teroristi, podporovaní Spojenými štátmi americkými a niektorými štátmi EÚ, boli porazení“!

V ďalšom spomenul, že pri nedávnej návšteve Poľska pocítil tamojšiu atmosféru, akoby „Rusko napadne Poľsko už na druhý deň“.

„Na Slovensku to Sorošove ovce nedokázali. Nedokázali to ani militanti z takých novín, akým je Denník N, akým je denník SME, akými je TA3 a iné médiá“, zvýraznil a dodal, že je to len preto, lebo my tu protestujeme a ich praktiky odhaľujeme. „To je fakt! Bez toho by nálada na Slovensku bola taká, ako v Poľsku.“

V ďalšom Jalal Sulejman skonštatoval, že keď sa militantom nepodaril ich cieľ, tak začali využívať armádu a generálny štáb SR. „Toto nie je normálne! Aby si náčelník GŠ v slovenskej televízii  dovolil označiť nášho východného suseda, Rusko, za nášho hlavného nepriateľa“.

A čo sa týka vyslania našich vojakov do Lotyšska J. Sulejman zvolal: „Táto konfrontácia nie je našou konfrontáciou a ak k nej dôjde, tak Norimberský proces sa môže opakovať. Preto je naše morálne právo žiadať jeho (ministra obrany – pozn. vm) o odstúpenie.

 

Robert Švec zo Slovenského hnutia obrody hneď na začiatku poukázal, že „dejiny nás učia, že Slováci sa nesmú spoliehať na spojencov. Počas Mníchovskej konferencie nás demokratické mocnosti predali fašistom a nacistom. Počas Viedenskej arbitráže sme prišli o južné územia našej vlasti. Iní spojenci v roku 1968 nás zase okupovali. To je výsledok politiky spojencov voči nám!

Ale v našich dejinách, ako maják svieti udalosť, kedy, my Slováci, malý, ale statočný národ sme dokázali vlastnými silami, vlastným odhodlaním, vlastnými vojakmi a dobrovoľníkmi, ochrániť integritu a slovenskú štátnosť. Bola to „Malá vojna“. Toto je maják v našich dejinách, ktorý dokazuje, že ak nás niekto nahnevá, tak aj my, Slováci, vieme urobiť poriadok na svojom území.

Vďaka „Malej vojne“ sme, my Slováci, bez spojencov, odrazili zákerný vpád armád nášho južného suseda.

A nielen, že sme tento vpád odrazili a sme sa ubránili, ale boli sme pripravení to južnému susedovi odplatiť. A len vďaka tomu, že v tom čase silné Nemecko nám v tom zabránilo, sme túto odplatu neuskutočnili.“

Tak, ako počas Mníchovskej konferencie a tak, ako počas Viedenskej arbitráže, mali zahraničné mocnosti na území Slovenska svojich kolaborantov a kumpánov, tak aj dnes majú zahraničné mocnosti svojich kolaborantov a kumpánov na  území SR“, povedal R. Švec a pridal k tomu aj zosobnenia.

„Pred pár mesiacmi sme spoločne konštatovali, že hlavní kolaboranti a kumpáni sú Kiska a Fico. Dnes musíme nahlas povedať, že máme ďalšieho kolaboranta a tým kolaborantom a kumpánom je Danko, predseda SNS!

Pred pár mesiacmi Danko na čele SNS kritizoval Kisku a Fica za to, že súhlasia s tým, aby u nás bola otvorená vojenská základňa NATO. Že on, ako predseda SNS s tým nikdy nebude súhlasiť. A dnes? Nominant SNS Gajdoš, potichu, ako politický zlodej… otvára vojenskú základňu NATO v našom hlavnom meste. Čo je to, ak nie kolaborácia???“

Ďalej R. Švec povedal, že „tak ako v minulosti, tak aj v budúcnosti čaká kolaborantov riadny súdny proces. SR bude opäť zvrchovaný a suverénny štát! Slováci tak, ako počas „Malej vojny“ nedovolia, aby naša štátnosť a naša územná integrita bola ohrozená kýmkoľvek zvonka alebo zvnútra. Nech si súčasní politickí kolaboranti dávajú veľký pozor, veľký pozor, lebo sa blíži deň, kedy nás prejde trpezlivosť a urobíme na Slovensku poriadky.

Slovenská republika nesmie byť členom NATO! NATO je zločinecká a agresívna organizácia!

Neviem, či si Kiska, Fico, Danko a ďalší kolaboranti uvedomujú, že otvorením základne NATO vo Vajnoroch už dnes majú na rukách krv nevinných obetí Bratislavčanov a občanov SR. Pretože, či sa to niekomu páči alebo nie, je Bratislava od dnešného dňa v hľadáčiku všetkých tých, ktorí nemajú dobré vzťahy s NATO. Bratislava… sa stala vojenským terčom! A ak príde ku konfliktu, tak krv na rukách Bratislavčanov aj Slovákov bude mať Fico, Kiska, Danko, Gajdoš a všetci kolaboranti súčasnej doby.“

„…my, Slováci, máme na to, aby sme vždy odhodlane a hrdo bránili našu štátnosť. Nie je podstatné, ako tento boj skončí. Podstatné je to, aby si dejiny pamätali, že statočné ženy a muži Slovenska kedy mali, vtedy povstali a bránili svoju otčinu“, zdôraznil na záver R. Švec.

 

Tomáš Dvorský z Frontu ľavicovej mládeže hneď na začiatku naznačil akým nešťastím je, že sme členmi paktu NATO.

„Hovorí sa, že je dobré poznať vlastnú históriu, aby sme sa vyhli chybám, ktoré urobili naši predkovia. Zdá sa však, že naše vládne špičky sa s týmto netrápia. Zdá sa, že ignorujú to, ako sme sa neraz ako prívesok a verný vazal západných mocností dostali do problémov.“

V ďalšom poukázal, ako sme sa v roku 1941 zapojili do východného ťaženia proti ZSSR a naši vtedajší vládni predstavitelia nám hovorili, že sme predsa spojenci najsilnejšej armády na svete, že sme spojenci najvyspelejšieho národa v Európe…

Všetci však dobre vieme, že sme si spolu s nemeckou armádou zlomili v Rusku väzy. A len vďaka SNP sme sa neocitli na strane porazených.“

Ďalej poukázal na to, ako sa naši vojaci ocitli proti Rusku aj v 1. sv. vojne. „No ani tentoraz sa nepodarilo Rusko poraziť. Preto sa pýtam, je skutočne dobré, byť neustále vazalom a príveskom západných imperiálnych mocností?

Myslím si, že nie a preto vyzývam Slovákov, aby sme sa opäť nepopálili!“

(V tejto súvislosti by si čitatelia mohli uvedomiť pravdu, spievanú aj v jednej českej pesničke o 1. svetovej vojne – Má milá panenko kolem se toč, jedeme na Rusa nevíme proč… –  pozn. vm)

 

Juraj Jánošovský, hovorca Stálej konferencie radikálnej ľavice vysvetlil, že „to, čo ma priviedlo za mikrofón je, že z bývalého Ústredného domu detí a mládeže sa ozýva rinčanie zbraní a škripot plátov brnenia.

Asi najšikovnejší z prezidentov nielenže porušil svoj sľub, keď sa zaviazal, že bude sa učiť žiť a pracovať, aby z neho vyrástol dobrý vlastenec. Nuž aký je to vlastenec, keď chce, aby sa na Slovensku zatvárali oddelenia v nemocniciach alebo rušili celé nemocnice, aby sme ušetrili peniaze na jednotku, ktorú pošleme pod cudzie velenie? Čo to je za prezidenta, ktorý nedrží ani vlastný prezidentský sľub, ktorým sľuboval vernosť Slovenskej republike? Je v záujme nás, čo tu žijeme, aby cudzie armády chránili zahraničné banky, cudzie investície, cudzích podnikateľov? Veď my, Slováci, tu už nemáme čo chrániť!…

Stali sme sa najprv ekonomicky závislí a potom nám ukázali, že to nekončí, že budeme aj vojensky okupovaní.

Pán prezident, chcem sa opýtať, či je nutné vyzbrojovať žoldniersku armádu? Veď to nie je regulárna armáda štátu! Áno, slúžia tam slovenskí chlapci a dievčatá, ale slúžia tam preto, že chcú splácať hypotéky, že chcú uživiť svoje vlastné rodiny. Možno mnohí z nich to už oľutovali pod afganským slnkom, že majú chrániť záujmy amerických naftových magnátov alebo izraelských osadníkov v Palestíne.

My potrebujeme mať takéto zahraničné záujmy, pán prezident? My skutočne potrebujeme z toho úbohého rozpočtu pre školstvo, zdravotníctvo, sociálne zabezpečenie si odtŕhať od úst a kupovať vyradené americké zbrane, aby sa US Army mohla prezbrojiť na modernejšiu výzbroj vyššej generácie? To všetko je politika, ktorú reprezentujete a s ktorou chcete uspieť vo svete?

 

Záver protestného zhromaždenia patril advokátovi Romanovi Ruhigovi, ktorý ho pojal naozaj originálne. Najskôr pustil nahrávku kapitána Danka, čo k téme vyslania vojakov hovoril kedysi ako desiatnik, aby to bolo možné porovnať s tým, čo hovorí dnes ako dôstojník. Roman Ruhig mu tým v podstate zničil aj posledné zvyšky ľudskej autority.

Ešte „včera“ napríklad tvrdil toto: „…ja som bol ešte kľudný, keď to povedal Kiska, lebo som to nebral vážne, ale zľakol som sa vyhlásenia predsedu vlády, keď povedal, že mu nevadí výcvikové stredisko… a že mu nevadí logistické centrum, ale vadila by mu základňa. Ja nevidím rozdiel medzi logistickým centrom a základňou. Pre mňa je to isté nebezpečie, keďže to bolo, ako je potvrdené aj na rokovaní vlády a nech je Kiska aký chce, nemôže si niečo také dovoliť navrhnúť…

Tak si musíme naliať čisté víno a pýtať sa aj vlády, ktorá má silný mandát, ktorá sa nemôže vyhovárať, že nemá poslancov národnej rady, ktorá sa  nemôže vyhovárať, že ich osobný názor je iný a že musia jasne, tvrdo povedať, že nechceme základňu v Poprade.

Teda ja očakávam od silného premiéra… že jasne a adresne povie nielen osobný názor, ale aj… názor vlády. To, že Slovensko si neželá na území Slovenskej republiky základňu NATO, logistické centrum… znova mám pocit, že nám, malému národu má byť niečo nadiktované a ja som naozaj len zhrozený z tej servilnosti a z toho poslúchania našich predstaviteľov štátu…

Stav armády je katastrofálny…, myslím si, že je absolútne nefunkčná a toto ukazuje aj na základný znak, ktorý ja dnes hovorím, že stratila štátnosť. Stratilo prvý znak štátnosti a to je obranyschopnosť…“

Na konci tohto záznamu Roman Ruhig apeloval na kapitána Danka: „odíďte z národnej rady, odíďte zo Slovenska, lebo ste zradcom tohto národa!

Oklamali ste…, keď ste zbierali voličské hlasy, aby vás zvolili, že chcete mať Slovenskú armádu. Dnes, prostredníctvom vášho ministra, ministra obrany, ste otvorili základňu vo Vajnoroch a ohrozili celé Slovensko. Odíďte, apelujem na vás!“, vyslovil razantnú požiadavku R. Ruhig a jeho záverom bolo, že toto vraj „nie je SNS, ale Slovenská farizejská strana!“

V ďalšom R. Ruhig vytkol A. Dankovi, že spolu s ministerkou spravodlivosti odsúdil slobodu prejavu Slovákov na vlastný názor. „Slobodu prejavu ste odsúdili tým, že všetkých Slovákov dnes nazývate extrémistami. Extrémizmus ste zakotvili a posilnili v trestnom zákone od 1. 1. 2017 a zároveň budujete policajné zložky, ktoré majú odsudzovať vlastných ľudí, vlastných občanov, Slovákov za vlastný názor. Som zvedavý, kedy nám zakážete vystupovať ešte aj na námestiach, aby sme nemohli povedať to, čo cítime a myslíme. Slobodu prejavu ste odsúdili tak, že ste začali zatvárať ľudí…

Potom R. Ruhig predstavil Rudolfa Steigaufa, ktorý je vraj jeden z prvých politicky obvinených za slobodu prejavu. Ten povedal svoj príbeh, čo kritizoval a aké legislatívne úpravy v slovenských zákonoch žiadal.

Potom sa taktiež vyjadril proti vyslaniu vojakov do Lotyšska i proti budovaniu základní NATO na Slovensku. Novinkou v jeho slovách bolo konštatovanie, že NATO má svojho majiteľa! „…majitelia NATO vyhlasujú, že sa ochraňuje demokracia, že sa chránia ľudské práva. Ale to vôbec nie je pravda, lebo NATO je teroristickým zoskupením najväčších teroristov sveta!“

A potom túto novinku zdupľoval otázkou: „Kto vlastní NATO? Ten alebo tí, čo vlastnia aj MMF, svetovú banku, federálnu rezervu, OSN a dokonca aj EÚ.“

Svoj prejav ukončil slovami svätého Augustína: „Čím menej vnímajú ľudia svoje hriechy, tým zvedavejší sú na cudzie. Nehľadajú, čo by mohli napraviť, ale do koho by sa mohli zadrapiť. Keďže nemôžu seba ospravedlniť, sú pohotoví iných obviniť.“

 

Poslednou bodkou sa R. Ruhig obrátil na dvoch právnikov. Na R. Fica a A. Danka so slovami: „Ako prvé ste sa mali naučiť čítať! Čítať ústavu. Slovenská republika je demokratický, právny a zvrchovaný štát. Ak ste sem pustili cudzinecké vojská, tak už nie sme zvrchovaní. Ak odsudzujete slobodu, nie sme právny štát. Ak nechcete diskutovať o našich názoroch, nie sme demokratická krajina, ale sme totalitná krajina. A práve preto treba povedať, že ste vlastizradcovia našej ústavy.

Vyzývam policajtov, ktorí sú tu a majú dverách napísané „Pomáhať a chrániť“, tak nám teda pomáhajte a chráňme Slovenskú republiku spoločne!“, zneli posledné slová Romana Ruhiga.

Redakciu informoval Vladimír Mikunda zo Slovensko-ruskej spoločnosti

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Taraba: „Ani po videu pápeža ako politik nebudem nikdy presadzovať homosexuálne civilné zväzky. Pápež môže meniť mravouku len osobitnou formou ex cathedra. A tam už pôsobia iné duchovné sily, ktoré toto 2000 rokov žiadnemu pápežovi neumožnili a neumožnia to ani teraz“

0 icon

Bratislava 23. októbra 2020 (HSP/Foto:Facebook)   Tomáš Taraba z KDŽP zareagoval na nedávne pozitívne ohlasy liberálnych politikov na vystúpenie pápeža Františka v súvislosti s postavením párov rovnakého pohlavia. Tomáš Taraba na sociálnej sieti píše, že celosvetová homolobby jasá, že včera bolo uverejnené video pápeža Františka, kde sa prihovára za legalizáciu…

Hamáček žiada Prymulovo odstúpenie z dôvodu porušenia opatrení

0 icon

Praha 23. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer, Facebook)   Český vicepremiér a minister vnútra Jan Hamáček (ČSSD) vyzval v piatok ministra zdravotníctva ČR Romana Prymulu (ANO), aby odstúpil z funkcie Reagoval na správy, že Prymula v noci na štvrtok v pražskej reštaurácii porušil pandemické opatrenia. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.…

Veľká Británia a Japonsko podpísali dohodu o voľnom obchode

0 icon

Tokio 23. októbra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Kimimasa Mayama)   Veľká Británia uzavrela v piatok s Japonskom dohodu o voľnom obchode. Dokument nadobudne účinnosť začiatkom budúceho roka, keď Veľká Británia definitívne opustí európsky blok Dohodu podpísali v Tokiu britská ministerka obchodu Liz Trussová a japonský minister zahraničných vecí Tošimicu Motegi. Obchodná výmena s…

Matovič pred poslancami: Na Slovensku pribudlo 2 581 prípadov nákazy koronavírusom

0 icon

Bratislava 23. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Na Slovensku pribudlo za štvrtok 22. októbra 2 581 nových prípadov nákazy koronavírusom. Pred poslancami Národnej rady SR to povedal predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO), ktorý dnes požiadal o vystúpenie v pléne V boji proti koronavírusu vyzval Matovič politikov k spolupráci Predseda vlády…

Izraelská armáda reagovala na palestínske rakety náletmi v Pásme Gazy

0 icon

Jeruzalem 23. októbra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Ariel Schalit)   Izraelské ozbrojené sily cez noc podnikli nálety na Pásmo Gazy po tom, čo palestínski militanti vypálili dve rakety na jeho územie Armáda v piatok informovala, že jej lietadlá zasiahli výrobňu zbraní a "podzemnú infraštruktúru", ktoré patrili militantnej skupine Hamas. Obe strany nehlásia obete…

V Poľsku sa konali protesty proti takmer úplnému zákazu interrupcií

0 icon

Varšava 23. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Niekoľko stoviek demonštrantov protestovalo v piatok do skorých ranných hodín v poľskej metropole Varšava proti takmer úplnému zákazu legálnych interrupcií, ktorý vo štvrtok schválil ústavný súd Informovala o tom tlačová agentúra DPA. Súd vo štvrtok rozhodol, že vykonávanie umelého prerušenia tehotenstva z dôvodu poškodenia…

NAŽIVO: Na Orave a v Bardejove sa začína testovanie na COVID-19. Niekde ráno chýbali certifikáty, inde administratívni pracovníci

0 icon

Bratislava 23. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/SITA/Facebook)   V okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov sa od piatka do nedele (25. 10.) realizuje testovanie na ochorenie COVID-19. Odberné miesta budú otvorené v čase 8.00 až 12.00 h a 13.00 až 20.00 h. Občania sa musia pred testovaním preukázať občianskym preukazom, deti…

Prezident Si Ťin-pching: Čína nedovolí, aby boli jej záujmy podkopávané

0 icon

Peking 23. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Maurizio Gambarini, SITA/AP-Evan Vucci)   Čínsky prezident Si Ťin-pching v piatok vyhlásil, že Čína nikdy nedovolí, aby boli jej záujmy v oblasti suverenity, bezpečnosti a rozvoja podkopávané, a že s čínskym ľudom sa nikto nebude zahrávať Informovali o tom tlačové agentúry Reuters a AP. Žiadny prejav…

USA uvalili sankcie na iránske skupiny pre údajné ovplyvňovanie volieb a na veľvyslanca Iránu za údajnú destabilizáciu Iraku

0 icon

Washington 23. októbra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ross D. Franklin, Alessandro della Valle/Keystone)   Spojené štáty vo štvrtok uvalili sankcie na päť iránskych skupín pre údajné zasahovanie do nadchádzajúcich prezidentských volieb v USA, ktoré budú 3. novembra Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na americké ministerstvo financií. Medzi skupinami sa…

Šutaj Eštok z Hlasu-SD: „Do karantény patrí Matovič. Robí si trhací kalendár z Ústavy SR“ Sólymos: „Ľudia sú zajatcami chaotického správania premiéra“

0 icon

Bratislava 23. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Na najnovšie opatrenia vlády a krízového štábu v súvislosti pandémiou covidu-19 reagujú aj ďalší politici Opozičný nezaradený poslanec Matúš Šutaj Eštok na sociálnej sieti napísal, že premiér SR Igor Matovič "patrí do karantény". "Všetky krajiny sveta bojujú s COVID-om. Všade sú prísne opatrenia.…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Kto zastaví blázna?

0icon

Je symptomatické, že nemusím písať, akého blázna mám na mysli. O korona-panike som toho tu napísal už naozaj dosť. A ako červená niť sa tým nesie zjav v slovenskej politike nevídaný. V schopnosti rozdeľovať a traumatizovať túto spoločnosť už zjavne predčil aj Mečiara. A to teda nie je malý, ani…

Peter Lipták

Prečo nezachránime aj týchto?

0icon

[caption id="attachment_1662" align="alignleft" width="630"] Na chrípku zomieralo každoročne v období 2007-2017 v priemere 1503 ľudí. Prečo sme tento rok nezabezpečili ani očkovanie proti chrípke? Potrebuje totálne neschopná vláda odlákať pozor

Boris Mesár

Nemecko - Nemecký kalifát naberá výrazné obrysy . Ako mohol nemecký národ padnúť tak hlboko ?

0icon

Veľké orientálne svadby: vláda, že sa pozerá opačným smerom ! Sú známe ako rozbuška pre korona  vírus: turecké a arabské veľké svadby a rodinné oslavy. Či už v Berlíne, Šlezvicku-Holštajnsku (Flensburg), Severnom Porýní-Vestfálsku (Hamm), Brémach, Hesensku (Kassel) alebo Bádensku-Württembersku (Lahr): Kedykoľvek sa v posledných mesiacoch konali  veľké rodinné oslavy hlavne…

Andrej Biras

Boh netrestá, On ľudstvo varoval včas, dnes prebieha žatva sejby celých generácii..

0icon

Keďže naša  globálna spoločnosť stojí pred obrovskými zmenami, chcem sa touto cestou podeliť o svoje poznanie. Uvedomujem si, že to vyvolá rôzne reakcie, ale napriek tomu to chcem uverejniť. Boh hovoril po celé tisícročia k ľudstvu a ani v dnešnej dobe nás nenechal  a nenecháva bez pomoci. Náš milujúci Otec…

Peter Švec

Za veľa peňazí môže byť málo muziky. Technologická prevaha. Pôsobenie proti prevahe. 4. časť.

0icon

Pokračujem v sérii blogov, ktorá tým osvietenejším z nás má dodať sebadôveru a odhodlanie. Aj v tomto čase krízy, v skutočnosti vojny so zákerným a nevyspytateľným vírusom a ešte zákernejším a nevyspytateľnejším vládcom. Na konci tejto teoretickej úvahy poskytnem zopár praktických aplikácií. Technologickú prevahu môžeme považovať za druhú najnižšiu v poradí a vo svojej podstate je buď lineárna…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo sa stane, ak sa z tvojho života vytratí spodná bielizeň?

0 icon

Pre mnohých z nás je nosenie spodnej bielizne rutinou, ktorá je takmer ako dýchanie, a predstava, že by ju nenosil a chodil si po svete "na ostro", by sa mohla zdať zvláštna. V skutočnosti by si mohol skutočne vyťažiť výhody, keď sa rozhodneš prestať nosiť túto časť oblečenia. O aké výhody ide a…

Neznámy lietajúci objekt v Rendleshamskom lese (1. časť)

0 icon

Na Štefana v roku 1980 sa v Rendleshamskom lese v grófstve Suffolk v ranných hodinách stala zvláštna vec. V blízkosti borovicového lesa sa nachádzala základňa amerického letectva, ktorá znenazdajky zachytila na svojom radare neznáme lietadlo. Celá základňa okamžite prešla do stavu pohotovosti, ale po tom, čo sa došlo k záveru,…

Tajná uzavretá skupina Bilderberg (1. časť)

0 icon

Muži a ženy, ale predovšetkým muži naprieč históriou zakladali rôzne spoločenstvá, aby mohli spoločne prosperovať, aby mohli zdieľať svoje záujmy alebo sa jednoducho stretnúť s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi. To, že niektoré z týchto spoločenstiev boli tajné, sa poprieť nedá. Ale ako veľmi podozrievaví by sme o týchto záhadných skupinách mali…

Ilumináti – základný kameň konšpiračných teórií (2. časť)

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o azda najväčšej možnej konšpiračnej teórii zástancov – o Iluminátoch. Nebudeme však zdržiavať, a vráťme sa rovno do deja. Tam, kde sme v rámci prvej časti skončili. Počas niekoľko málo rokov sa im podarilo založiť svoje odnože vo väčšine európskych štátov. Mnoho vplyvných a pokrokových mysliteľov…

Čo ti chce povedať telo, keď zažiješ deja vu?

0 icon

Povedzme, že ideš lyžovať prvýkrát v živote, ale zrazu, keď stúpiš na sneh, máš pocit, že si to už predtým robil. No, práve si zažil deja vu. Aj keď sa to javí ako zriedkavý jav, 60 - 80%  ľudí malo niekedy deja vu. Môže to však znamenať, že tvoje telo vysiela signál, aby ťa…

Vo svete IT

Pridajte si ľubovoľnú lokalitu ako dôveryhodnú do vášho Androidu, kde nebudete musieť zadávať heslo pri odomykaní smartfónu

0 icon

Android je operačný systém, ktorý je bohatý na funkcie, avšak mnohé z nich sú dobre schovanými, či už v nastaveniach smartfónu alebo vo vstavaných aplikáciách. V priebehu včerajšieho dňa sme vám ukázali, ako je možné v prípade prijímaného hovoru odhaliť, kto vám volá, ak nemáte číslo uložené v zariadení. Dnes…

3D tlačiareň TWO TREES BLUER PLUS – veľkosť tlače až 300 x 300 x 400 mm za cenu bežnej skladačky

0 icon

3D tlačiarne sú už zopár rokov skvelou zábavkou pre milovníkov stavebníc, skladačiek, či moderných technológií. Táto „zábavka“ bola dlhé roky naozaj drahou záležitosťou, no príchod veľkej konkurencie na trh zrazil cenovku aj kvalitných výrobcov na historické minimá. Podobná situácia momentálne nastala u overeného kvalitného výrobcu TWO TREES, ktorý svoj aktuálne…

Prečo sa Sovietsky zväz nedostal na povrch Mesiaca?

0 icon

Vesmírny závod je pravdepodobne najznámejší mierový konflikt medzi Spojenými štátmi a bývalým Sovietskym zväzom. Spojené štáty nakoniec tento závod vyhrali tým, že sa ako prví dostali na povrch Mesiaca, v roku 1969. Veľa ľudí, ktorí sledovali priebeh od polovice 50. do 60. rokov verilo, že Sovietsky zväz má pomerne veľkú…

Zabudnite na Hviezdne vojny: Takto by mohol vyzerať vesmírny konflikt v najbližších 50 rokoch

0 icon

Ak ste videli Hviezdne vojny, určite si pamätáte množstvo bitiek, kedy sa vesmírne lode premávali vesmírom, ako stíhačky u nás na Zemi. Ide o tróp, ktorý sa nachádza v množstve sci-fi filmov a ukazuje nám o dosť zjednodušenú predstavu vesmírnych konfliktov. Ako by vyzerali naozaj? Rovnakú otázku si položila aj…

Nová internetová „zoznamka“ Facebook Dating je oficiálne dostupnou aj v Európe

0 icon

Facebook ešte pred viac ako rokom predstavil novú funkciu / službu Facebook Dating, ktorá bola pôvodne spustená vo viacerých štátoch USA, ako aj v iných krajinách v Severnej a Južnej Amerike. Do Európy sa mala nová funkcia dostať ešte začiatkom tohto roka, no vývojári spoločnosti Facebook zrejme narazili na problémy,…

Armádny Magazín

Indonézia : Americké špionážne lietadlá nad nami nebudú lietať - chceme si zachovať neutralitu aj napriek sporu s Čínou

0 icon

Indonézia, 23. október 2020 (AM) - Indonézska vláda odmietla návrh vlády USA nasadiť na svoje územie špionážne lietadlá Poseidon P-8 s cieľom monitorovať čínske vojenské pohyby vo vodách v regióne. Podľa agentúry Reuters niekoľko zdrojov oboznámených s touto záležitosťou v indonézskej vláde uvied

Irán odpovedal na obvinenia zo zasahovania do prezidentských volieb v USA

0 icon

Irán, 23. október 2020 (AM) - Irán nemá záujem o zásah do prezidentských volieb USA a neuprednostňuje žiadneho z kandidátov, oznámil pre ABC News tlačový hovorca stáleho zastupiteľstva Iránu pri OSN Alireza Mirusefi. "Na rozdiel od USA Irán nezasahuje do volieb v iných štát

Francúzska pýcha : Jadrová ponorka Suffren odpálila svoju prvú riadenú strelu

0 icon

Francúzsko, 22. október 2020 (AM) - Koncom júla začala Suffren, prvá zo šiestich útočných jadrových ponoriek triedy Barracuda, začala testovať svoje bojové systémy a výzbroj v Stredozemnom mori. Bola to ďalšia fáza testovania tejto novej perly francúzského námorníctva po tom, ako úspešne preb

Samovražedný dron izraelskej výroby spadol na území Iránu. Video

0 icon

Irán, 22. október 2020 (AM) – Na severozápade Iránu sa 20. októbra zrútilo cudzie bezpilotné lietadlo (dron). Ako sa uvádza v správe portálu Al Masdar News, do vzdušného priestoru Iránu vstúpil dron z územia susedného Azerbajdžanu.  

Pentagon nepoľavuje v tlaku, chce vytvoriť stálu mechanizovanú brigádu pri hraniciach Ruska

0 icon

USA,  22. októbra (AM) - Washington skúma možnosť prítomnosti mechanizovanej brigády pri hraniciach Ruska nie na rotačnom, ale na stálom základe, vyhlásil minister obrany USA Mark Esper. Východiskovým bodom sa stalo podpísanie dohody o obrannej spolupráci s Poľskom a tiež nedávne stretnutia s

Svetlo sveta

Život s ovdoveným otcom sa pre Jána Pavla II. stal “prvým seminárom.”

0 icon

Ján Pavol II vo svojich spomienkach častokrát hovoril, že obdobie po smrti jeho matky a život s otcom bol “prvým jeho seminárom”, ktorý ho nasmeroval na neskoršiu kňazskú dráhu. Práve konfrontovaný so smrťou a bolesťou spôsobenou smrťou matky a jeho súrodencov sa stalo tým, čo dopomohlo vzniku silného citového puta…

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

0 icon

Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

Najväčší nárast počtu katolíkov zaznamenali vďaka misiám v Afrike

0 icon

Štatistická ročenka Cirkvi za rok 2018, ktorú vydal Centrálny štatistický úrad Cirkvi, ukazuje rast počtu katolíkov vo svete. Analýzy tohto úradu sú spracované od začiatku pontifikátu pápeža Františka, čiže od roku 2013, až do roku 2018. Prinášame niektoré údaje zo sprievodnej správy spomínanej ročenky. Ako informuje Centrálny štatistický úrad Cirkvi,…

18 milostí, ktoré získavaš každým prežehnaním sa

0 icon

Znak kríža je základným gestom kresťana. Katolíci sa prežehnajú najčastejšie pred začiatkom a na konci modlitby, pri vstupe do kostola, na začiatku a konci Svätej omše, pri prijímaní Eucharistie a pri jedle. Čo však je obsiahnuté v moci kríža, keď je neodmysliteľnou súčasťou duchovného života? Pri každom prežehnaní sa získavame…

icon FOTO DŇA