Vinárka v Modre začala svoju históriu písať už v Rakúsko-Uhorsku

Modra 24. februára 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR-Magda Borodáčová)

 

 V období socializmu sa na školu nedostal hocikto

Stredná odborná škola vinársko-ovocinárska v Modre, známa aj ako Vinárka, patrí k najstarším odborným školám na Slovensku. Svoju históriu začala písať pred 131 rokmi, keď bola vo vtedajšom Prešporku roku 1884 založená na podnet tunajších vinohradníkov. “V tom období v malokarpatskej oblasti totiž ničili vinohrady choroby a hrozilo, že tu vinohradníctvo zanikne,” povedal v rozhovore pre TASR terajší riaditeľ školy Slavomír Zoch.

Na archívnej snímke z 16. mája 1985 areál Strednej poľnohospodárskej technickej školy v Modre

Podľa neho bola škola založená v čase, keď bolo potrebné prevziať zodpovednosť za existenciu vinohradníctva v Rakúsko-Uhorsku a zastaviť šírenie chorôb viniča osvetovou prácou. “Na tie časy mala škola viac externých učiteľov ako žiakov. No začalo sa štepiť do podpníka a takým spôsobom sa zabraňovalo vtedajším chorobám,” vysvetľuje riaditeľ. Svoje opodstatnenie si škola obhájila o šesť rokov neskôr, keď sa v roku 1900 stala Kráľovskou vinohradníckou a vinárskou školou a začala byť podporovaná štátom. V roku 1922 ju presťahovali do Modry, kde štát pre ňu zrekonštruoval kaštieľ rytiera Polczera a zakúpil pozemky na pestovanie viniča a ovocia. “Školu vtedy navštevovali žiaci zo Slovenska, Maďarska, Bulharska, Moravy, Nemecka či Ruska,” spresnil Zoch. Okrem vinohradníctva a vinárstva či ovocinárstva sa študenti mohli zaoberať aj sadovníctvom, kvetinárstvom i záhradníctvom.

Podľa Zocha začala škola po 2. svetovej vojne vychovávať svojich študentov pre socialistickú veľkovýrobu a v roku 1954 ju pre nepostačujúce priestory presťahovali do bývalej dievčenskej evanjelickej školy na Kostolnej ulici v Modre. Tu sídli dodnes. “Slovensko trpelo nedostatkom vína, začalo sa pracovať na potravinovej sebestačnosti a výsadba viniča na južnom a východnom Slovensku mala zelenú,” podotkol riaditeľ. Myslí si, že v tom čase bolo u nás vinohradníctvo a vinárstvo v plnom rozkvete. “Pestovalo sa na ploche 22.000 až 25.000 hektárov, dnes je to okolo 7000 až 8000 hektárov,” spresnil. Školský majetok mal vtedy rozlohu 300 hektárov, kde sa zabezpečovala vo vinohradoch či ovocných sadoch prax. “Ku škole sa pristavil internát, jedáleň či telocvičňa. Vybudovala sa aj vinná pivnica. Školu navštevovalo okolo 200 žiakov,” spomína Zoch.

V období socializmu sa na školu nedostal hocikto, pretože sa tu robili veľmi prísne prijímacie pohovory. “Boli presne určené kvóty z každého okresu, kde sa pestoval vinič a pridelené smerné číslo, koľko chlapcov a dievčat mohlo byť prijatých,” priblížil riaditeľ. Zmena režimu bola pre školu očakávaním progresu v každej oblasti. Nikto však podľa jeho slov nevedel, akým smerom sa bude uberať slovenské poľnohospodárstvo. Aj napriek neistote však začala škola rozširovať svoje učebné priestory i meniť učebné plány. “Uvedomovali sme si, že už nevychovávame žiakov pre veľkovýrobu. Boli sme medzi prvými, ktorí sa vo vyučovaní začali venovať podnikaniu či agroturistike v spojení s vinárstvom a vinohradníctvom,” uviedol Zoch, s tým, že najťažším obdobím bol pre nich rok 2002. Bratislavský samosprávny kraj vtedy prenajal školský majetok Fajdal a škola zostala počas troch rokov bez vinohradov, ovocných sadov a pivnice. Po tomto období však prišli pre školu podľa jej dlhoročného riaditeľa aj lepšie časy. Objekty pivnice boli zrekonštruované, vybudovaná bola aj nová technologická linka i degustačná miestnosť. “Teraz ma škola 120 žiakov a tešíme sa z ich dobrých výsledkov, ale aj z úspechov našich úspešných absolventov,” dodal Zoch.

 

Na Vinárke budú tento rok prvýkrát maturovať aj someliéri

Maturitnou skúškou ukončia prvýkrát svoje štúdium na Strednej odbornej škole vinársko-ovocinárskej v Modre, známej ako Vinárka, aj žiaci v študijnom odbore someliérstvo. “O tento odbor je momentálne najväčší záujem. Je to aj preto, že títo absolventi sú na trhu žiadaní,” povedal v rozhovore pre TASR riaditeľ školy Slavomír Zoch.

Na archívnej snímke zo 16. mája 1985 školský areál Strednej poľnohospodárskej technickej školy v Modre

Tvrdí, že títo budúci absolventi budú napríklad pracovať vo vinotékach či hoteloch, kde dokážu predstavovať slovenské i svetové vína. “Ak si niekto myslí, že someliér ponúka len víno, veľmi sa mýli. Má všetky základy, ktoré má aj vinohradník a vinár,” podotkol riaditeľ. Podľa neho tak môže vyučený someliér robiť pivničného, venovať sa administratíve či vo vinohrade pracovať aj manuálne.

“Jeho uplatnenie je veľmi široké. Vychovávame komplexného someliéra,” podotkol. Riaditeľa mrzí, že sa táto profesia nadľahčuje. Podľa neho už totiž začína pri veciach spojených s počasím, výberom pôdy či podpníka. “Ani degustovať víno nie je jednoduchá vec. Preto sa naši žiaci pravidelne zúčastňujú degustácií,” vysvetlil Zoch.

Na škole momentálne študuje približne 120 žiakov. Prax získavajú už priamo v modranskej Vinárke na štyroch hektároch vinohradov a jednom hektáre ovocných sadov. Škola má aj modernú vínnu pivnicu a dorába okolo osem až 12 druhov vín, ako rizling rýnsky, veltlínske zelené či rulandské šedé.

Vinárka bola podľa riaditeľa vyhodnotená spomedzi škôl Bratislavského kraja ako tretia najlepšia z hľadiska uplatnenia jej absolventov na trhu práce. Myslí si však, že žiaci dokazujú svoju šikovnosť už počas štúdia na rôznych súťažiach. “Mrzí ma len minimálny počet študentov z východného a južného Slovenska. Boli by sme radi, keby sa zvýšil,” dodal Zoch.

Stredná odborná škola vinársko-ovocinárska v Modre má už 131-ročnú históriu. Žiaci tu študujú v odboroch ako vinohradníctvo a ovocinárstvo – podnikanie, vinohradníctvo a ovocinárstvo – agroturistika či vinohradníctvo a ovocinárstvo – someliérstvo.

 

Poznatky z Vinárky som zúročil i v Prezidentskom paláci, tvrdí Marek Trubač

Stredná odborná škola vinársko-ovocinárska v Modre, prezývaná aj Vinára, vychovala podľa jej súčasného riaditeľa Slavomíra Zocha množstvo úspešných a známych vinárov doma i v zahraničí. Jej absolventom je aj Marek Trubač, niekdajší hovorca bývalého prezidenta SR Ivana Gašparoviča.

Na archívnej snímke z 16. mája 1985 areál Strednej poľnohospodárskej technickej školy v Modre

Na Vinárke študoval v rokoch 1988 až 1992 vinárstvo a vinohradníctvo. Nad výberom tejto školy dlho nerozmýšľal. “Je to rodinná tradícia. Pochádzam z vinárskej rodiny spod Malých Karpát. Môj dedo aj otec chodili na vinársku školu do Modry. Keďže sme mali vinohrad aj pivnicu, od detstva som sa zaúčal do tajov tohto remesla,” povedal pre TASR Trubač. Na školu si spomína len v dobrom, najmä na výborných pedagógov a prax vo vinohradoch a v školskej pivnici.

Aj teraz sa diví nad tým, že aj napriek bývalému režimu musel so svojimi spolužiakmi už na konci prvého ročníka povinne absolvovať odbornú degustáciu vín, ktorá bola hodnotená. “Sotva 15-roční chlapci a dievčatá sme cez vyučovanie “pili”. No vinársky kumšt bez koštovania vlastného produktu sa jednoducho robiť nedá,” spomína s úsmevom. Tvrdí, že škola mu dala množstvo poznatkov, od biológie, cez technológiu pestovania viniča, biochémiu kvasného procesu po someliérstvo. Tieto poznatky využil nielen počas štúdia vinárstva na vysokej škole v Nitre, ale aj vo funkcii hovorcu v Prezidentskom paláci.

“Bol som pri výbere slávnostných vín pre summit 20 prezidentov na Bratislavskom hrade, zostavil som aj kolekciu špičkových slovenských vín ako dar pre francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda alebo ruského prezidenta Vladimira Putina,” priblížil Trubač. Dnes si víno dorába vo vlastnej pivnici a jeho profesia sa stala podľa jeho slov koníčkom.

Úspešným absolventom Vinárky je aj predseda Združenia Malokarpatská vínna cesta Milan Pavelka. Na školu si spomína ako na výnimočný skvost v celom Československu. Stať sa jej študentom bolo podľa neho v tom čase veľmi ťažké. “Profesori od nás vyžadovali veľa, no po štúdiu sme boli do práce pripravení na 90 percent. Každý vedel základy roboty,” povedal pre TASR Pavelka. Vinárstvo a vinohradníctvo je aj v jeho rodine tradíciou. Myslí si, že k tejto profesii treba odbornosť, vzťah a cit.

Strednú odbornú školu vinársko-ovocinársku v Modre navštevoval aj známy vinár Vladimír Mrva. Táto škola bola podľa neho veľmi prestížna. “Dala mi obrovské základy a vďaka nej som si vytvoril k vínu a vinohradu vzťah. Na škole učili ľudia, ktorí boli vo svojom odbore jednotky,” dodal pre TASR Mrva.

ml

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Zomrel skladateľ Matthew Strachan, autor hudby v súťaži Milionár

0 icon

Londýn 23. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Vo veku 50 rokov zomrel britský skladateľ Matthew Strachan, spoluautor hudby v zábavnej televíznej relácii Milionár. Informovala o tom vo štvrtok stanica BBC Strachan napísal hlavnú znelku, ako aj doplnkovú dramatickú hudbu so svojím otcom Keithom. Kompozície sa stali známymi na celom svete…

Kritici Kremľa sa chystajú napadnúť online hlasovanie v parlamentných voľbách

0 icon

Moskva 23. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)   Skupina ruských politikov a aktivistov, ktorých cez víkend v parlamentných voľbách porazili kandidáti podporovaní Kremľom, vytvorili koalíciu a chystajú sa napadnúť výsledky online hlasovania v Moskve. Tie sú podľa nich zmanipulované, aby prehrali Rozhodnutie napadnúť výsledky online hlasovania v Moskve oznámila opozičná politička…

Vzdušný priestor Estónska narušilo ruské vojenské lietadlo

0 icon

Talin 23. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko, Pool)   Vzdušný priestor Estónska narušilo ruské vojenské lietadlo. Ministerstvo obrany členského štátu NATO o tom informovalo vo štvrtok. Stroj typu Beriev A-50 vstúpil do vzdušného priestoru Estónska v stredu popoludní a zotrval v ňom približne minútu Incident, ktorý sa stal neďaleko ostrova Vaindloo…

Ukrajinskí poslanci prijali zákon na obmedzenie vplyvu oligarchov na politiku

0 icon

Kyjev 23. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP)   Ukrajinskí poslanci vo štvrtok schválili zákon, ktorého cieľom je obmedziť vplyv oligarchov na politiku. Legislatíva iniciovaná prezidentom Volodymyrom Zelenským obsahuje definíciu oligarchov a osobám, ktoré pod ňu spadajú, zakazuje financovanie politických strán alebo účasť sa na privatizácii štátneho majetku Tiež vyžaduje od štátnych funkcionárov,…

Mimovládne organizácie kritizujú postup poľských úradov voči ilegálnym migrantom

0 icon

Varšava 23. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)   Poľskí aktivisti vo štvrtok obvinili vládu, že po zadržaní na poľskom území násilne posiela desiatky migrantov späť cez bieloruské hranice. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP Tisíce migrantov - väčšinou z Blízkeho východu - v posledných mesiacoch prešli alebo sa pokúsili prejsť…

Európska komisia: Odmietanie penále pre ťažbu v bani Turów môže stáť Poľsko časť eurofondov

0 icon

Varšava 23. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Ak Poľsko odmietne platiť denné penále vo výške 500.000 eur pre ťažbu uhlia v bani Turów, Európska komisia (EK) si ich môže  "odpočítať" z eurofondov, ktoré prináležia Varšave. S odvolaním sa na stanovisko EK o tom informovala vo štvrtok agentúra PAP Súdny dvor…

V Humennom vybudujú stredisko údržby vlakov za 30 mil. eur bez DPH

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook-jaroslavkmetIT)   Predstavitelia Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) vo štvrtok podpísali zmluvu na údržbu železničných koľajových vozidiel pre stredisko Humenné. Základný kameň novej výstavby poklepali štátny tajomník rezortu dopravy Jaroslav Kmeť, primátor mesta Humenné Miloš Meričko, zástupca dodávateľskej spoločnosti Metrostav Ján Sekerák a predseda predstavenstva ZSSK Roman…

Európska komisia vyzýva 19 členských štátov na vykonanie digitálnych a mediálnych právnych predpisov

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Yves Logghe)   Európska komisia (EK) vo štvrtok informovala, že podniká právne kroky proti 19 členským štátom. Dôvodom je, že nevykonali právne predpisy Európskej únie (EÚ) v oblasti audiovizuálnych médií a telekomunikácií, a tým nezabezpečili ich prínosy Tieto krajiny musia bezodkladne do svojich vnútroštátnych právnych predpisov…

Taliansko smeruje k referendu o dekriminalizácii marihuany

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Ed Andrieski)   Taliansko smeruje k referendu o dekriminalizácii marihuany, ktoré by sa mohlo uskutočniť budúci rok. Aktivistom sa podarilo zozbierať pol milióna podpisov, čo je zákonný limit pre vypísanie celoštátneho referenda. Informoval o tom vo štvrtok spravodajský portál Euronews.com Organizátori zozbierali potrebné podpisy za jeden…

Kováčik bol podľa obhajcu odsúdený za podporu zločineckej skupiny, ktorej existencia nebola ešte preukázaná. Konanie i súdny proces bola jedna veľká fraška, odkazuje bývalý špeciálny prokurátor z väzby

0 icon

Bratislava 23. februára 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik bol odsúdený za podporu zločineckej skupiny takáčovcov, aj keď jej existencia nebola doteraz preukázaná súdom. Ako na tlačovej besede uviedol jeho obhajca Erik Magál, vo veci údajnej zločineckej skupiny zatiaľ nepadol právoplatný rozsudok. Kritizoval pritom sudkyňu Špecializovaného…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 4. časť: Povedz mi, kto je tvoj priateľ a ja...

0icon

... a ja ti poviem, kto si. Riešenie tejto výzvy ešte na chvíľku odložíme. Tretie zamyslenie „na okraj“ sme ukončili otázkou, na koho asi František myslel, keď v bratislavskej Katedrále sv. Martina povedal „niečo, čo sa stalo pred nejakým časom, ide o list od biskupa, v ktorom hovorí o nunciovi: –…

Boris Mesár

Aké svinstvo obsahujú vakcíny (jedy) ?

0icon

Celá americká a tiež nemecká alternatíva žije v posledných hodinách závermi a dozvukmi absolútne šokujúcej pondelňajšej tlačovej konferencie rakúskych výskumníkov z radov súdnych a forenzných patológov, ktorí sa rozhodli, že prestanú mlčať a odhalia svetu, čo sa v skutočnosti nachádza vo vakcínach proti COVID-19 a čo robí s ľudskou krvou. Tlačová…

Gustáv Murín

Ilúzie o Žilinkovi skončili na kauze Tódovej

0icon

Loď, ktorej kapitán vypne všetky kontrolky, nutne raz stroskotá. Nezodpovedný neoliberálny experiment urobil z novinárov „strážnych psov demokracie“. Ale pretože najnovšie vďaka eko-fašistom (tento termín po drastických skúsenostiach s agresivitou „ochrancov zvierat“ vznikol na Západe) psy nesmú byť na reťazi, aj tí mediálni sa z tej reťaze utrhli a nie je nateraz toho statočného,…

Andrej Sablič

Ako merať spoločenskú hlúposť?

0icon

Na to je potrebné použiť peniaze. Je to síce najhlúpejší nástroj na meranie, aký ľudstvo vymyslelo, ale pre tento účel je ideálny. Potom už stačí iba poznať hodnotu majetku najbohatšieho člena spoločnosti a najchudobnejšieho a tento rozdiel je presná hodnota spoločenskej hlúposti národa či sveta. Zároveň táto hodnota ukazuje o…

Erik Majercak

Ako riešiť problémy vo vzťahoch muž a žena. Ako predchádzať likvidácii vlastnej rodiny, manželstva, ako zabrániť vlastnej životnej katastrofe.

0icon

Čo robiť, aby sa katastrofa nestala? Ako zistiť pravdu vo vzťahu? Pre tých, čo majú majú problémy, čo ich nechcú mať, čo chcú vzťah zlepšiť, pre podpapučníkov aj tých čo do vzťahu len idú vhupnúť. V dnešnom svete extrémne ťažká téma a jedna z najpodstatnejších v živote. Pokračovanie videoblogu Ako…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo sa stane, ak dospelák chytí do ruky detské omaľovánky: Čierny humor alebo nechutná zvrátenosť?

0 icon

Čo môže byť nevinnejšie ako detské omaľovánky? Nuž, fantázii sa medze nekladú a ak máš dostatočne zvrátenú myseľ, dokážeš aj z nich spraviť niečo, čo by deti pre dobro ich zdravého psychického vývoja radšej nemali vidieť... Na zábavnom portáli 9gag sa objavili tieto diela, ktoré boli vytvorené kreatívnymi (nielen) amatérskymi…

Ako by to vyzeralo, ak by známe značky začali vyrábať neočakávané výrobky

0 icon

Ruský návrhár predstavil sériu obrázkov, na ktorých zobrazuje ako by to asi vyzeralo, ak by sa niektoré známe značky rozhodli vyrábať veci z úplne iného odvetvia, akému sa venujú. Ilya Kalimulin sa rozhodol vyjadriť svoje myšlienky v sérii obrázkov, ktoré zverejnil na tejto webovej adrese. Výsledky sú naozaj zábavné a niekedy až prekvapujúce. Rozhodli…

Alpská bašta a posledný odpor nacistov

0 icon

Opäť sa nachádzame v období druhej svetovej vojny, ktorej udalosti nenechávajú chladnými ľudí ani do dnešných dní. Generál Omar Bradley si bol istý, že si spojeneckí velitelia robili veľké starosti kvôli tomu, ako sa Nemci pripravujú k „poslednému odporu“ v „alpskej bašte“, v pásme pevností v juhozápadnom Nemecku a Rakúsku.…

Nevera ako koníček? V týchto krajinách dochádza k podvádzaniu partnerov najčastejšie

0 icon

Podvádzanie partnera/partnerky alebo manžela/manželky nikdy nie je dobrý nápad. Rozhodne to nie je niečo, čím by sme sa mali chváliť a čomu by sme mali uznanlivo tlieskať. Bohužiaľ, nevera je pre niektorých ľudí ako droga, ktorej jednoducho musia podľahnúť.  Na svete snáď neexistuje krajina, o ktorej by sme mohli povedať,…

Dunkerque a 2. svetová vojna (3. časť)

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku o francúzskom meste Dunkerque, ktorý bol roky roky, vďaka svojej strategickej polohe, zmietaný rôznymi vojnami či väčšími a menšími bitkami. Trvalo tri dni, kým francúzskemu veliteľovi generálovi Mauricemu Gamelinovi došlo, ako vážna situácia vôbec je. Nielen že sa Nemecko chystalo napadnúť Paríž, ale britské a francúzske…

Armádny Magazín

Kalašnikov testuje nový ľahký guľomet RPL-20

0 icon

Rusko, 23.september 2021 (AM) – Nový ľahký guľomet RPL-20, ktorý vyvinul koncern Kalašnikov, vstúpil do testovacej fázy. Hovoril o tom hlavný konštruktér koncernu Sergej Urzhumcev. Podľa generálneho projektanta guľomet k dnešnému dňu dosiahol štádium testovania prototypov, aby sa potvrdil jeho súlad s požiadavkami zákazníka. V rozhovore pre RIA Novosti Urzhumcev nehovori

Náčelníci generálnych štábov ruských a amerických ozbrojených síl sa stretli vo Fínsku

0 icon

Fínsko, 23.september 2021 (AM) – Vo Fínsku sa uskutočnilo stretnutie medzi náčelníkmi generálneho štábu armád Ruska a USA. Podľa tlačovej služby ruského ministerstva obrany generál armády Valerij Gerasimov rokoval so svojim americkým náprotivkom generálom Markom Millim.   Stretnutie rusk

„Zradiť znamená predvídať včas.“ Politológ o tureckom prezidentovi

0 icon

Turecko, 23.september 2021 (AM) – Hlava Turecka Recep Tayyip Erdogan na pôde OSN opäť obvinil Rusko z anexie Krymu a porušovania práv krymských Tatárov. Politický analytik Aleksey Anpilogov vysvetlil pozíc

V nasledujúcich troch rokoch Rusko vynaloží na obranu takmer 11 biliónov rubľov

0 icon

Rusko, 23.september 2021 (AM) – Ruské výdavky na národnú obranu v roku 2022 budú predstavovať viac ako tri a pol bilióna rubľov, čo je o 400 miliárd viac ako v aktuálnom roku, vyplýva z vysvetliviek k návrhu federálneho rozpočtu.   V projekte sa tiež uvádza, že v roku 2024 sa suma…

V Škótsku budú postavené malé bojové lode pre Ukrajinu

0 icon

Škótsko, 23.september 2021 (AM) – Ako súčasť dohody o programe vylepšenia ukrajinských námorných spôsobilostí (UNCEP) podpísanej s britskou vládou v októbri 2020 spoločnosť Babcock postaví vo svojom zariadení Rosyth pre Ukrajinu najmenej jeden, pravdepodobne dva rýchle námorné útočné člny (FIAC).   P50-U bude vzhľadom na svoju veľkosť silne vyzbrojená, aby posk

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali