V Európe sa šíri vzácny vírus, ktorý vyvoláva honbu za testami a liekmi

V Európe sa šíri vzácny vírus, ktorý vyvoláva honbu za testami a liekmi

Bratislava 15. apríla 2023 (HSP/Foto:TASR-František Iván)

 

EÚ sa snaží nájsť nové testy a vakcínu proti tejto nákaze, pretože smrteľná choroba, ktorá sa môže na ľudí preniesť z kliešťov, sa šíri naprieč kontinentom, píše Anthony King pre Moderrn Diplomacy

maketa kliešťa
Na snímke maketa kliešťa

62-ročného muža uhryzol kliešť počas túry v Španielsku. O dva dni na to sa začal cítiť zle a bol prevezený do nemocnice v Madride, kde sa jeho stav rýchlo zhoršil. Na deviaty deň choroby zomrel.

Reklama

Bolo to v roku 2016 a ukázalo sa, že ide o prvé úmrtie v Španielsku spôsobené krymsko-konžskou hemoragickou horúčkou (CCHF), ochorením šíreným kliešťami, ktoré sa začína príznakmi podobnými chrípke a často sa môže skončiť zlyhaním orgánov.

 

Reklama

Postup na sever

“Kliešte sa v dôsledku klimatických zmien s dlhšími a suchšími letami presúvajú cez Európu,” povedal profesor Ali Mirazimi, virológ z Karolinského inštitútu vo Švédsku.

Pre španielskych lekárov bolo diagnostikovanie prvého prípadu náročné, pretože hemoragická horúčka sa v západnej Európe nevyskytovala. Od pacienta sa horúčkou nakazila aj zdravotná sestra v nemocnici, ktorá však prežila po týždňoch na jednotke intenzívnej starostlivosti.

V júli 2022 bol potom v Španielsku hospitalizovaný ďalší muž s rovnakým ochorením. Vedci teraz varujú, že CCHF, ktorá môže usmrtiť 10 až 40 % pacientov, sa v Európe šíri na sever a na západ.

Spôsobuje ju vírus v druhu kliešťa, ktorý sa v mladom veku živí malými zvieratami a ako dospelý sa presúva na väčšie zvieratá vrátane hospodárskych zvierat.

CCHF bola prvýkrát opísaná počas prepuknutia choroby v roku 1944 medzi vojakmi na Kryme na severnom pobreží Čierneho mora a sporadické prepuknutia sa zaznamenávajú aj v súčasnosti, najmä v Afrike, východnej Európe, Turecku, strednej Ázii a Indii. Choroba sa šíri po celom svete.

Reklama

Jeden infikovaný kliešť môže vyprodukovať tisíce infikovaných vajíčok. Mladé kliešte sa živia malými cicavcami, napríklad králikmi, ako aj vtákmi.

Vtáčie spojenie umožňuje kliešťom preniesť sa a vírusu kolonizovať nové oblasti.

 

Nebezpečné príchody

“Keď nájdeme infikované kliešte, vieme, že skôr či neskôr vypukne epidémia,” povedal Mirazimi

Vírus sa v súčasnosti vyskytuje v kliešťoch napríklad v Taliansku, ale zatiaľ tam nedošlo k vypuknutiu nákazy. Jeho príchod do nových krajín je nebezpečný, pretože pre lekárov môže byť ťažké identifikovať novú chorobu u pacientov.

Reklama

“Nemáme dobré lekárske lieky,” povedal Mirazimi. ‘Neexistuje žiadne dobré antivirotikum, žiadna schválená vakcína a poznatky o ochorení nie sú úplné.’

To znamená, že lekári nemajú inú možnosť, ako sa spoliehať na všeobecnú lekársku liečbu, ktorá pozostáva z tekutín, liekov a v prípade potreby z intenzívnej starostlivosti.

Ďalším problémom je, že osoba nakazená hemoragickou horúčkou ju môže šíriť na blízke kontakty prostredníctvom slín a potu. To predstavuje riziko pre rodinných príslušníkov, ako aj pre lekárov a zdravotné sestry, ktorí osobu ošetrujú.

Čím skôr je teda pacient diagnostikovaný, tým lepšie pre všetkých, pretože rýchla diagnóza umožňuje správne izolovať pacientov.

 

Testovanie 1, 2, 3

To všetko podčiarkuje význam projektu, ktorý Mirazimi viedol s názvom VHFMoDRAD a ktorého cieľom je vyvinúť testy na toto ochorenie. Iniciatíva, ktorú financovala EÚ a priemysel, prebiehala od roku 2019 do roku 2022.

Jeden z výsledných prístupov využíva testy polymerázovej reťazovej reakcie – alebo PCR -, ktoré si zvyčajne vyžadujú zložité laboratórne vybavenie a vyškolený personál. Tu sa však využíva špeciálne zariadenie, ktoré je jednoduchšie a rýchlejšie.

V rámci iného prístupu sa v rámci projektu vyvinuli ľahko použiteľné testy, ako sú tie, ktoré sa stali ľahko dostupnými pre rýchle kontroly Covid-19.

Ďalšou výhodou týchto testov je, že ich cieľom je odhaliť nielen CCHF, ale aj iné vírusové hemoragické horúčky – skupinu, do ktorej patria vírusy Ebola, Marburg a Lassa. Ešte vo februári a marci tohto roku boli v Rovníkovej Guinei a Tanzánii hlásené dve samostatné ohniská Marburgovho vírusu.

Najznámejšia je však ebola. Tento vírus nakazil viac ako 28 000 ľudí v rámci epidémie, ktorá sa začala v Guinei v roku 2014. Rozšíril sa do ďalších siedmich krajín a do ukončenia epidémie v roku 2016 zabil viac ako 11 000 ľudí.

Reklama

Podľa profesora Rogera Hewsona, odborníka na CCHF a iné hemoragické vírusy z Liverpoolskej školy tropickej medicíny v Spojenom kráľovstve, je potrebné vo všeobecnosti urýchlene identifikovať ohniská hemoragických horúčok.

“Spôsobujú veľmi vysokú a ničivú úmrtnosť,” povedal Hewson, ktorý spolupracoval s Mirazim na projekte VHFMoDRAD. “Ak máte rýchlu diagnózu, pacienti môžu byť rýchlo izolovaní a životy zachránené.

CCHF nie je jedinou hemoragickou horúčkou, ktorá sa môže šíriť v dôsledku úzkeho kontaktu napríklad prostredníctvom slín alebo potu, takže iné formy sa ľahko prenášajú napríklad počas lekárskej starostlivosti alebo pohrebu.

To sa stalo v západnej Afrike počas epidémie eboly. Dôležité je, že VHFMoDRAD našiel spôsob, ako deaktivovať akýkoľvek prítomný vírus pri odbere vzorky krvi, čím sa testovanie na tieto choroby stalo bezpečnejším.

V minulosti sa smrteľné ohniská eboly v izolovaných komunitách v Afrike pravdepodobne vyskytli bez toho, aby boli nahlásené. Dnes lepšie dopravné spojenia umožňujú rýchle šírenie takýchto vírusov do veľkých mestských oblastí.

Reklama

Po identifikácii sa pacienti často dajú zachrániť vhodnou liečbou.

V Turecku je CCHF taká bežná, že lekári ľahko identifikujú toto ochorenie a pacientom poskytujú vhodnú život zachraňujúcu starostlivosť. Podľa vedcov je preto úmrtnosť na CCHF v Turecku relatívne nízka – 7 %.

 

Neľútostný boj

Vírusy, ktoré spôsobujú hemoragické horúčky, zvyčajne žijú v živočíchoch, napríklad v netopieroch – čo platí aj pre ebolu a marburg – a len zriedka prechádzajú na ľudí. Keď už k takejto infekcii dôjde, imunitný systém mnohých ľudí bojuje s útočníkom tak urputne, že dôjde k fatálnemu poškodeniu orgánov.

“Vírusy sa často po niekoľkých týždňoch z tela odstránia, ale imunitná reakcia potom spôsobí krvácanie,” povedal Hewson.

Reklama

Jeho laboratórium skúma CCHF s cieľom pochopiť imunitné reakcie na vírus. Tento výskum je podkladom pre ďalší projekt financovaný EÚ, CCHFVaccine, ktorého cieľom je vyvinúť vakcínu.

Táto iniciatíva, ktorá sa tiež riadi zo Švédska, sa začala v roku 2017 a má sa ukončiť v júni tohto roka. Doteraz sa sledovali dva typy vakcín.

V rámci plánovaných nadväzujúcich prác sa koncom tohto roka alebo začiatkom roka 2024 uskutočnia vo Švédsku skúšky bezpečnosti vakcíny. Fáza III skúšok na preukázanie účinnosti vakcíny by sa potom mohla presunúť do Turecka.

Vakcína by bola určená ľuďom na frontoch, ktorí sú najviac ohrození. Medzi nich patria lekári, zdravotné sestry, veterinári, pracovníci na bitúnkoch a možno aj turisti v endemických oblastiach.

Hoci je CCHF v Európe stále zriedkavá, predstavuje vážny problém.

“Následky sú pre každého, kto sa nakazí, naozaj obrovské,” povedal Mirazimi.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:44

Inflácia v eurozóne by sa mala v nasledujúcich rokoch ďalej spomaľovať a do roku 2026 by mohla klesnúť pod cieľ Európskej centrálnej banky (ECB) na úrovni 2 %. Ukázali to v piatok výsledky kvartálneho prieskumu banky, tzv. Prieskumu profesionálnych prognostikov (Survey of Professional Forecasters, SPF). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

14:42

Nová daň z bankových transakcií by mohla výrazne poškodiť podnikateľský sektor, ktorý platby dodávateľom a mzdy zamestnancom vypláca takmer výlučne elektronickou formou. Vo veľkej miere budú ovplyvnení aj bežní občania, vyjadrila sa v piatok v súvislosti s možným zavedením novej dane Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR.

Vláda by sa v rámci konsolidácie verejných financií mala podľa asociácie venovať znižovaniu výdavkov štátneho rozpočtu a nie zavádzaniu nesystémových riešení.

14:37

Tínedžer počas turistiky so svojím otcom našiel 1800-ročný prsteň s podobizňou rímskej bohyne vojny Minervy, uvádza Izraelský úrad pre starožitnosti (IAA). TASR informuje na základe správy portálu The Times of Israel.

“Na tomto krásnom prsteni, ktorý sa nám zachoval celý, vidíme obrázok nahej postavy v prilbe. V jednej ruke drží štít, v druhej kopiju,”vyhlásil Nir Distelfeld z IAA. Zrejme bronzový prsteň podľa neho pochádza z neskorej rímskej doby z druhého alebo tretieho storočia nášho letopočtu a mohol patriť dievčaťu alebo žene žijúcej na farme v danej oblasti.

14:35

Ruská delegácia na čele s námestníkom ruského ministra obrany Alexejom Krivoručkom v piatok pricestovala do Severnej Kórey (KĽDR). Bude tam rokovať o implementácii dohôd, ktoré nedávno uzavrel ruský prezident Vladimir Putin a vodca KĽDR Kim Čong-un. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Putinova cesta do KĽDR sa konala v čase rastúcich obáv z dohody o zbrojení, v rámci ktorej Severná Kórea poskytuje Rusku muníciu na vojnu proti Ukrajine.

 

14:34

Amerického novinára denníka Wall Street Journal Evana Gershkovicha v piatok v Rusku odsúdili na 16 rokov väzenia za špionáž, informovala ruská štátna tlačová agentúra RIA. Podľa správ agentúr AP a Reuters píše TASR.

Umiestnený má byť v kolónii s maximálnym stupňom stráženia.

Podľa tlačovej služby súdu Gershkovich svoju vinu nepriznal. Americká vláda a vydavatelia denníka WSJ označili tento súdny proces za podvod a o ruskom právnom systéme hovoria ako o spolitizovanom. Obžaloba považovala obvinenia za preukázané bez akýchkoľvek pochybností.

14:32

Izraelská armáda v piatok vyhlásila, že sa objavuje čoraz viac indícií, že pri útoku jej armády v Pásme Gazy zahynul líder ozbrojeného krídla Hamasu Muhammad Dajf. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Predstaviteľ hnutia Hamas bez predloženia dôkazov vyhlásil, že Dajf je v poriadku a dohliada na ozbrojené operácie Hamasu.

14:30

Z najmenej osem rokov trvajúceho pohlavného zneužívania maloletých obvinili v USA najväčšieho poskytovateľa ubytovania pre detských migrantov bez sprievodu Southwest Key. Vo štvrtok o tom informovalo ministerstvo spravodlivosti, píše TASR podľa správy agentúry AP.

Trestné oznámenie proti Southwest Key podali v texaskom Austine. Podľa žaloby sa maloletým vyhrážali zabitím, ak zneužívanie oznámia.

14:15

Železničná doprava v úseku Štúrovo – Strekov v okrese Nové Zámky je od 11.10 h prerušená. Dôvodom je mimoriadna udalosť, vykoľajenie nákladného vlaku cudzieho dopravcu, potvrdil hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Dominik Drevický.

ZSSK zavádza na úseku trate náhradnú autobusovú dopravu. Mimoriadna udalosť by mala trvať zhruba 24 hodín.

13:57

Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó sa vyjadril, že vysoký predstaviteľ EÚ Josep Borrell sa snaží podkopať plánovaný program maďarského predsedníctva v Rade EÚ.

Maďarský minister dodal, že takýto krok je nevhodný najmä teraz, keď Európa čelí vážnym krízam, akou je vojna či dramatický pokles konkurencieschopnosti a zahraničnopolitickej váhy Únie.

Informoval o tom spravodajca TASR v Budapešti.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke pracovníci triedia čerstvo nazbierané mango na farme v meste Ismailia na severovýchode Egypta

Autor: TASR/AP-Amr Nabil

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Marek Brna

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali