Trump jazdil v Čechách na Škode Favorit, dozviete sa v rozhovore s hovorcom prezidenta Zemana Jiřím Ovčáčkom

Praha 19. februára 2017 (HSP/Foto: KPR)

 

O tom, či má šance česká ex-manželka amerického prezidenta Donalda Trumpa stať sa veľvyslankyňou v ČR a aký vzťah má Trump k Českej republike ale aj o „trampotách“, ktoré v Česku spôsobuje „pražská kavárna“, nám v exkluzívnom rozhovore porozprával tlačový hovorca prezidenta Miloša Zemana, Jiří Ovčáček 

Na snímke hovorca českého prezidenta Jiří Ovčáček
Na snímke hovorca českého prezidenta Jiří Ovčáček

 

Prezident Miloš Zeman je jeden z mála prezidentov, ktorý je priateľ s čínskym, s ruským aj americkým prezidentom. Aký to bude mať vplyv na postavenie Českej republiky?

Kľúčový bude apríl tohto roku, kedy je naplánované stretnutie s americkým prezidentom Donaldom Trumpom v Bielom dome. Dôležité je, že pán prezident bol jedinou hlavou štátu, ktorá podporila s dostatočným predstihom Donalda Trumpa. Bolo tomu tak krátko pred návštevou Spojených štátov minulý rok na jeseň, keď pán prezident tradične prehovoril na valnom zhromaždení OSN. České médiá potom spustili na neho hon, aké je to nevhodné, hrozné, neprezieravé, nediplomatické, takže samozrejme, výsledok amerických volieb potešil a pokiaľ sa jedná o vzťahy s veľmocami, tak samozrejme to pre Českú republiku znamená unikátnu príležitosť mať dobré vzťahy so všetkými tromi veľmocami a byť spojovacím mostom medzi týmito veľmocami. A to je práve úloha malých a stredných krajín, pretože veľmoc si to dovoliť nemôže.

Spojené štáty si nemôžu dovoliť byť spojovacím mostom medzi Ruskom a Čínou, pretože by sa tým vzdali postavenia veľmoci. Česká republika veľmocou nie je, ale môže byť diplomatickou veľmocou. To je ambícia, ktorá tu je a tento rok bude dôležitý, pretože pán prezident Spojené štáty navštívi dvakrát, ale v máji navštívi aj Čínu.

Čiže v apríli sa porozpráva s Trumpom a v máji pôjde do Číny…

V máji je plánovaná Čína na pozvanie čínskeho prezidenta a na jeseň sa pán prezident vráti opäť do USA, kde opäť prehovorí na valnom zhromaždení OSN a súčasťou, i keď je to spoločenská záležitosť, je recepcia organizovaná americkým prezidentom, takže prezidenti by sa mali vidieť dvakrát v tomto roku.

Takže môže byť sprostredkovateľom medzi oboma veľmocami?

To je ambícia pre budúcnosť. Samozrejme to nie je možné teraz spočiatku. Najskôr treba nadviazať osobný kontakt s americkým prezidentom Trumpom. Prvý krok bol vykonaný a to je telefonát z minulého roka. Pán prezident už mal možnosť hovoriť s Donaldom Trumpom ešte v dobe, keď nebol inaugurovaný a bol to veľmi otvorený rozhovor a čo je veľmi dôležité, Donald Trump bol podrobne informovaný o tom, s kým hovorí, aké má pán prezident názory a čo je ešte dôležitejšie, má veľmi dobrý vzťah k Českej republike, logicky, sú tu rodinné väzby.

Navštívil už Donald Trump niekedy Českú republiku?

Bol tu na návšteve, dokonca, to som ani nevedel, vyskúšal si začiatkom 90-tych rokov také veci, ako Škoda Favorit, letel lietadlom L 410. Takže pozná dobu tesne po revolúcii r. 1989, ale vďaka rodine má vzťah k našej krajine a vie, že to nie je len Praha.

Ďalšia otázka bude smerovať práve k Ivane Trumpovej. Dá sa teda predpokladať, že sa stane veľvyslankyňou v Českej republike?

To je skutočne vec amerického prezidenta Donalda Trumpa. Pán prezident hovoril ako s Ivanou Trumpovou, tak aj s Donaldom Trumpom, ale bude záležať na jeho úvahe, akú stratégiu pre Českú republiku zvolí.

Môže to byť niekto iný. Ja teraz v súčasnej dobe nemám aktuálne informácie. Bude to samozrejme nejaký čas trvať, ale môže to byť napr. niekto iný, niekto kto bude mať nejaké politické poslanie, ale to plne nechávame na Donalda Trumpa. Pán prezident si svoj názor povedal.

… a ten je, že by uvítal Ivanu Trumpovú

Pán prezident by privítal, keby sa Ivana Trumpová stala veľvyslankyňou Spojených štátov v Českej republike, ale svoje prianie vyslovil osobne po telefóne, ale teraz je loptička na strane Washingtonu. To znamená, že to bude jeho rozhodnutie a my ho budeme v každom prípade rešpektovať, pretože v každom prípade vieme, že nový Schapiro sa opakovať nebude.

Na snímke druhý zľava český prezident Miloš Zeman s hovorcom Jiří Ovčáčkom (tretí zľava) po tlačovej konferencii pri oficiálnej návšteve poľského prezidenta Andrzeja Dudu (prvý zľava)

A keď sa opýtame na toho starého Schapira, ktoré jeho nediplomatické aktivity zhoršili vzájomné vzťahy ?

Tak bola to hlavne snaha zasiahnuť do programu pána prezidenta, aby necestoval do Moskvy na oslavy ukončenia 2. Svetovej vojny. A tým prekročil všetky možné diplomatické, politické, ľudské zábrany a v tú chvíľu pán prezident jasne vedel, že jeho pracovňa je pre Andrewa Schapira zatvorená. Čo tiež dodržal.

Schapiro hovoril, že aj tak na hrad chodil.

Áno, chodil, ale len na spoločenské akcie, ktorých sa zúčastnili ostatní veľvyslanci. Pokiaľ by ktorýkoľvek veľvyslanec, z ktorejkoľvek krajiny takto konal, tak by rovnako s prezidentom Českej republiky nemal osobné stretnutie.

Koncom minulého roka ste uviedli, že najkrajším darčekom k vašim narodeninám bude odchod Andrewa Schapira z Českej republiky, čo samozrejme vyvolalo „poprask“ v českých médiách. Ako dopadli tie vaše narodeniny?

To prianie sa mi splnilo, tak povediac na deň, pretože ja mám narodeniny 13. januára a on odišiel tuším 20.-teho. Takže to boli krásne narodeniny.

Pre pražskú kaviareň to však krásne nebolo. Na rozlúčkové stretnutie, kde mu aj pieseň zložili, neprišiel…

Ľudia, ktorí vyznávajú hodnoty pražskej kaviarne, sa dostali do strašnej situácie a vôbec im to nezávidím, pretože oni najskôr začali nenávidieť Rusko, potom začali nenávidieť Čínu, a teraz nenávidia USA, Donalda Trumpa a už im v podstate nikto nezostal. To znamená, že sa z toho stáva akýsi kult nenávisti voči celému okoliu. Teraz ako poslednú nádej pre ich zmýšľanie vidia Brusel, ale to je naozaj veľmi slabé.

Ale použil by som k tomu bonmot, že Pražská kaviareň najskôr zavrhla východnú polku, potom zavrhla západnú polku a teraz zostala osamotená sama medzi polkami.

V pozícii „medzi polkami“ sa tak ocitli aj parlamentné strany, ktoré kaviarnikov najviac podporujú. Ktoré to sú?

Tak určite je to TOP 09, ale samozrejme tendencie k podpore týchto ľudí a organizácií, ktoré sú s týmito ľuďmi späté, to jest, rôznych politických neziskoviek, sa dá nájsť aj v časti ČSSD, ktorá prináleží pánu premiérovi Sobotkovi.

Myslíte si, že keby pán Zeman znova kandidoval, tak by nemal od ČSSD podporu?

Tak ja som presvedčený o tom, že pokiaľ bude pán prezident kandidovať, tak okrem TOP 09 bude tá antikampaň vedená ako zo strany Českej televízie, ktorá bude takpovediac takým protikandidátom neoficiálnym, tak samozrejme aj s častou sociálnej demokracie, ktorá patrí, povedzme, k tomu okruhu, teraz nemyslím len členov strany, ale rôznych poradcov, ktorí sa pohybujú okolo pána premiéra.

Teraz som čítal na jednom spravodajskom serveri rozhovor s pánom Drahošom, ktorý zvažuje kandidatúru a už tam priznal, že má určité kontakty s okolím pána premiéra. A vôbec ma to neprekvapilo, počítam s tým, že pokiaľ pán prezident bude kandidovať tak sa tu vytvorí akási, ja tomu hovorím, „národná fronta nepracujúcich“, ktorú bude reprezentovať Česká televízia, TOP 09, ODS a časť ČSSD.

Na snímke prezident Zeman s hovorcom Ovčáčkom na návšteve Libereckého kraja
Na snímke prezident Zeman s hovorcom Ovčáčkom na návšteve Libereckého kraja

K tej „fronte nepracujúcich“ by sa mohli pripočítať aj politické mimovládne organizácie. V Maďarsku sa premiér Orbán pustil práve do nich. Ako vnímate túto jeho aktivitu?

Samozrejme, to nie je vôbec jednoduchá vec, niečo iné sú politické proklamácie, a niečo iné je ich realizovať. Pretože to samozrejme vzbudí veľký odpor a samozrejme to bude vyvolávať dosť prudké protireakcie a záleží na sile maďarskej vlády, či sa jej to podarí.

Ja si osobne myslím, že v demokratickej spoločnosti a slobodnej spoločnosti majú rozhodovať vládni zástupcovia. A nemajú delegovať svoje kompetencie a právomoci na nikým nevolené neziskovky.

Aká je situácia s neziskovým sektorom v Českej republike?

V Českej republike je veľmi rozbujnený neziskový sektor, teraz nehovorím o neziskovkách, ktoré pomáhajú konkrétnym ľuďom, také sú a je ich veľa, ale je tu množstvo politických neziskoviek, ktoré sa navzájom podporujú a sú napojené na rôzne politické strany a tie politické strany ich používajú v rámci svojich kampaní.

To je ďalší prvok, ktorý sa objaví v kampani vo voľbách do snemovne, ktoré budú na jeseň v Českej republike a predovšetkým pre prezidentské voľby. Ja počítam s tým, že niektoré neziskovky, ktoré sa budú tváriť nesmierne nezávisle, budú vydávať rôzne analýzy, elaboráty, ktoré budú dehonestujúce pre pána prezidenta, pokiaľ by sa volieb zúčastnil.

Ako reagovať na také nezávislé analýzy?

Dôležitá vec je v takomto prípade iná analýza, analýza neziskového prostredia v Českej republike. Predovšetkým z finančného hľadiska je treba rozmotať jednotlivé väzby, ako sú tie neziskovky financované. Veľakrát ide o to, že niektoré z nich obdržia dotáciu, ktorú potom na základe niektorých projektov rozdelia medzi ďalšie 3-4 neziskovky.

Takým exemplárnym príkladom, o ktorom sa mimochodom píše už aj v tzv. mediálnom mainstreame, sú ony Evropské hodnoty. Mladá fronta vydala veľmi zaujímavý článok o financovaní Evropských hodnot. To je taký veľký prielom v rámci mediálneho mainstreamu.

V mnohých krajinách vznikajú akože „spontánne“ iniciatívy, ktoré vytvárajú zoznamy nepohodlných webov. Robia to spôsobom, že vyberú nejakých 80 šarlatánskych webov, medzi ktoré pribalia napríklad Parlamentné listy a Hlavné správy a následne oslovujú inzerentov a ponúkajú im, že zabezpečia, aby sa ich reklama nezobrazovala v „takejto pochybnej spoločnosti“.

Samozrejme, vznikajú rôzne neziskové združenia, rôzne organizácie, ktoré vytvárajú zoznamy nepohodlných médií. Dokonca už došlo ku prípadu, kedy bola zastavená inzercia v jednom médiu, pretože bol vytvorený tlak z neziskoviek na jednu banku, s tým, že to médium je povedzme konšpiračné, alebo propagandistické, čo nemusí byť pravda, ale ten tlak tu už bol vytvorený. V takom okamihu, my tu z Hradu okamžite na takú vec upozorníme všetkými možnými kanálmi a kritizujeme takú záležitosť. Zatiaľ nedošlo k ďalšiemu prípadu, ale treba byť veľmi obozretní, pretože tá tendencia bude smerovať skôr k zhoršeniu situácie.

Na Slovensku táto situácia už zašla omnoho ďalej…

O tom viem, čítal som o tom a samozrejme české politické neziskovky uvádzajú toto ako pozitívny príklad. Uvádzajú, že tuším to bolo 1400 firiem celkovo na Slovensku, ktoré stiahli inzerciu z rôznych spravodajských severov, a to je samozrejme vydávané za vzor.

Celý ten nástup týchto organizácií, a teraz hovoríme o ČUTI (Český Úřad pro Tisk a Informace) ministerstva vnútra, prišiel v čase, keď nastúpil nový americký prezident. Všetky tieto plány boli pripravované na to, že vyhrá Hillary Clintonová a ono sa tak nestalo, ale ČUTI a podobné organizácie pokračujú ďalej, a preto sme aj upozornili a pán prezident to jasne povedal, že my cítime, že celý ten projekt tohto úradu na ministerstve vnútra je vo svojej podstate namierený napríklad proti Donaldovi Trumpovi. To znamená, že to ohrozuje aj zahraničnú politiku Českej republiky.

Nedávno boli u nás prijaté protiextrémistické novely trestných kódexov, ktoré porušujú ústavný princíp prezumpcie neviny a vytvára sa atmosféra, v ktorej sa udávanie opäť povýšilo na cnosť a je oceňované neziskovými organizáciami…

Takto ďaleko sme ešte nedošli, popravde povedané, tu je veľkou výhodou to, že pán prezident na takéto veci dlhodobo upozorňuje. A veľmi hlasno a vždy verejne, ale i v rozhovoroch, napr. s ministrom vnútra. Snažíme sa vytvárať protitlak proti týmto nedemokratickým tendenciám, ktoré osekávajú postupne slobodu občanov. To je ďalší prvok, ktorý je veľmi nebezpečný, a preto nebudeme v žiadnom prípade ustupovať v tomto smere, ale budeme ďalej proti týmto veciam bojovať. Pretože vo svojej podstate by nás to vracalo do doby spred roka 1989 a to je neprijateľné. Paradoxom je, že tentoraz to prichádza zo západu.

Vyzerá to tak, že neschopní európski politici chcú vytvoriť zdanie, že nespokojnosť voči nim je len dôsledkom ruských dezinformácií…

V každom prípade to je vec, ktorá sa predovšetkým v západnej Európe objavuje čím ďalej, tým častejšie a preniká potom ďalej. A to z toho dôvodu, že jednoduducho establišment, ktorý v súčasnej dobe v západnej Európe je, sa cíti ohrozený a hľadá vnútorného nepriateľa, na ktorého by akýmsi spôsobom svoje vlastné neúspechy a predovšetkým neschopnosť zvalil. Čoraz častejšie počujeme, že keď sa niečo v EÚ nedarí, tak za to nemôže EÚ a jej predstavitelia, ale buď za to môže ruská propaganda, alebo ruskí hackeri, alebo za to môžu extrémisti, alebo za to môžu tí, ktorí podliehajú ruskej propagande.

Spomeňme brexit, to tiež bolo víťazstvo Ruska, ktoré to spôsobilo. Donalda Trumpa taktiež zvolilo Rusko. Ja sa tomu môžem len smiať, pretože v českých médiách sa celé roky píše, že aké je to Rusko zaostalé a teraz zisťujeme, že je to vo svojej podstate kybernetická veľmoc, ktorá dokáže preniknúť do ktoréhokoľvek počítača, akokoľvek chráneného v akejkoľvek západnej krajine. To sú proste paradoxy ktoré si ľudia všímajú, preto je hlúpe vytvárať nové propagandistické útvary, vytvárať protipropagandu, zakladať rôzne spravodajské servery, ktoré majú uvádzať veci na pravú mieru, pretože ľudia to proste nebudú akceptovať.

S ktorými stranami a politikmi na Slovensku má prezident Zeman najlepšie vzťahy?

Tak ono nie je žiadnym tajomstvom, že pán prezident má veľmi dobré vzťahy s premiérom Róbertom Ficom, to je dlhodobá záležitosť, ale zas na druhej strane, pán prezident mal dobré vzťahy trebárs tiež s Mikulášom Dzurindom, to znamená, že nie je v žiadnom prípade človekom, ktorý by bol ideologicky vymedzený. Vždy záleží na tom, ako tá schôdzka prebieha, či je ten druhý človek schopný akceptovať a diskutovať o rôznych veciach. Pokiaľ sa jedná o pána prezidenta Kisku, tak tie názory sú celkom odlišné, ale z ľudského hľadiska tie vzťahy nie sú zlé, tykajú si, dokážu spolu diskutovať, ale nesúhlasia spolu. Ale to je práve to dôležité, nemusíte so svojím náprotivkom súhlasiť, ale musíte si vedieť tie veci povedať.

Sledujete aj slovenské médiá. Aký pohľad máte na nich?

Pokiaľ sa jedná o slovenské médiá, bavíme sa o mainstreame, mne príde veľmi jednostranný, ako by chýbala určitá názorová pluralita. Keď vidím občas, a videl som asi zo dve alebo tri tlačovky slovenského premiéra, tak mi to pripadá, ako keby prichádzal na vojnové územie, pretože tam stojí niekoľko novinárov, ktorí veľmi okato dávajú najavo, ako ho veľmi neznášajú. A to si, myslím, že nepatrí do nezávislej žurnalistiky. Môžu mať rôzni novinári rôzne názory, ale je tam určitá snaha chytať ho za každé slovo, za každú vec, trebárs aj umelo škandalizovať. V Českej republike to funguje tiež, v časti médií, a nie je to časť malá, ale tam je dôležité, vedieť s takými vecami bojovať. Používať k tomu určité prostriedky. Najlepšie podobné prostriedky, ako používajú tie nečestné médiá.  

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Ursula von der Leyenová chce zaviesť pre občanov EÚ jednotnú digitálnu identitu

0 icon

Brusel 27. septembra 2020 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR/AP-Stephanie Lecocq, Pixabay)   Podľa plánov prezidentky EÚ komisie majú všetci občania únie dostať jednotnú európsku digitálnu identitu. Von der Leyenová ju vo svojej reči 16. septembra k situácii v EÚ vychválila ako novú úžasnú vymoženosť, pomocou ktorej bude možné všade v EÚ robiť všetko…

Makej na Valnom zhromaždení OSN: Sankcie Západu voči Bielorusku prinesú opačný efekt

0 icon

Minsk 27. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia)   Bieloruský minister zahraničných vecí Uladzimir Makej počas svojho prednahratého virtuálneho príhovoru na Valnom zhromaždení (VZ) OSN varoval Západ pred uvaľovaním sankcií na Minsk pre sporné prezidentské voľby a zásahy proti protestujúcim ľuďom v krajine, pričom dodal, že vyjadrenia obáv západných krajín "sú len pokusom…

Trump nominoval Amy Coneyovú Barrettovú na Najvyšší súd

0 icon

Washington 27. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/ rachelmalehorn.smugmug.com-Rachel Malehorn,SITA/AP-Alex Brandon, Carolyn Kaster)   Americký prezident Donald Trump v sobotu nominoval konzervatívnu sudkyňu Amy Coneyovú Barrettovú do doživotnej funkcie členky Najvyššieho súdu, informovala agentúra AFP. Barrettová by tak na Najvyššom súde mala nahradiť zosnulú liberálku Ruth Baderovú Ginsburgovú. Barretová podľa Trumpa patrí medzi…

Vedci zistili, čo znižuje riziko úmrtia na koronavírus

0 icon

Washington 27. septembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Americkí vedci zistili, že u ľudí, ktorí ochoreli na covid-19 a majú normálnu hladinu vitamínu D v krvi, je počet závažných prípadov a úmrtí podstatne nižší ako u pacientov s jeho nedostatkom. Výsledky výskumu sú uverejnené v časopise PLoS ONE Vedci z…

110. časť Neznáme slovenské dejiny: Bolo sa treba rozísť s vierolomným partnerom

0 icon

Bratislava 27. septembra 2020 (HSP/Kresba:Marián Tkáč)   Strach a odvaha. Vždy musí niekto preťať kruh obáv a mlčania. Aj v tejto generácii sa musel nájsť Andrej Hlinka, ktorý to povie jasne: „Manželstvo s Maďarmi sa nevydarilo, treba sa rozísť!“ – „Treba sa rozísť s vierolomným partnerom (Čechmi)!“ V tejto knihe…

Biden v prvej televíznej debate očakáva od Trumpa „útoky a klamstvá“

0 icon

Washington 27. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matt Rourke, SITA/AP-Evan Vucci)   Kandidát amerických demokratov na prezidenta Joe Biden uviedol v sobotu v rozhovore pre televíznu stanicu MSNBC, že očakáva "osobné útoky a lži" od jeho republikánskeho protikandidáta a súčasného prezidenta Donalda Trumpa v prvej televíznej debate, ktorá sa uskutoční v utorok. Trumpa…

Nový denný rekord 552 nakazených. Premiér: „Znovu preberám vedenie v boji s nákazou. Prepáčte, ale nebudem počúvať názory ľudí, pre ktorých zdravie a smrť iných ľudí okrem nich samých nie je hodnotou“

0 icon

Bratislava 26. septembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/SITA/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Na Slovensku za piatok pribudlo prvý raz viac ako 550 nových prípadov nákazy covid-19 v priebehu jedného dňa. Situáciu opäť na Facebooku komentoval ja predseda vlády Igor Matovič z hnutia OĽaNO. "360... 419... 552. Keď som sa včera pri 419 rozhodol osobne…

Macron: Je jasné, že Lukašenko musí odstúpiť

0 icon

Paríž 27. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/UNTV, SITA/AP-TUT.by)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol v rozhovore pre nedeľník Journal du Dimanch, že bieloruský prezident Alexandr Lukašenko musí odstúpiť. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP "Je to kríza moci. Autoritatívnej moci, ktorá nedokáže prijať logiku demokracie a ktorá sa drží pri kormidle…

Čo znamená zatknutie Makóa, čo sa deje v pozadí a kto pôjde do basy ďalší

0 icon

Bratislava 27. septembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   V slovenskej politike keď sa do parlamentu nedostali strany ako PS-Spolu, KDH, SNS, Vlasť, maďarské strany, došlo k situácií, že vznikla vláda s ktorou nikto nerátal. Prvýkrát tak oligarchia nemá politické krytie. Matovič ako neriadená strela, Kollár ktorý sa do politiky dostal za vlastné peniaze a Kiska,…

Pellegrini: Ak sa situácia považuje za alarmujúcu, opatrenia by sa mali zaviesť skôr ako 1. októbra

0 icon

Bratislava 26. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Ak sa situácia považuje za alarmujúcu, opatrenia by sa mali zaviesť skôr ako 1. októbra. Povedal to v dnešnej diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko podpredseda Národnej rady (NR) SR a líder strany Hlas - sociálna demokracia…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Štefan Harabin

Kradne, alebo nekradne Ficov ESET?

0icon

Od 59 minúty relácie zistíte, akým korupčno-podvodným spôsobom získava ESET majetky. https://www.youtube.com/watch?v=ztqBAIhX_Tk Ten ESET, ktorý financoval aj prezidentskú kampaň Čaputovej, podvodne zapísanej do komory advokátov. Ten ESET, ktorý nesporne spolupracuje so CIA. Kedy dostal ESET zákazku na sčítavanie hlasov v

Peter Švec

Čo členstvo v NATO neznamená a čo má znamenať?

0icon

Zoznam toho, čo NATO neznamená je dlhý, nevymenujem všetko. Neznamená súhlas s cudzími základňami na našom území, vôbec nie povinnosť akceptovať dlhodobú prítomnosť cudzích okupačných vojsk. Neznamená budovanie cudzích základní na území suverénnych členských štátov. Neznamená vystavenie vlastného obyvateľstva pôsobeniu agresívnej nenávistnej cudzej propagandy a premývaniu mozgov v psychologických operáciách. Neznamená povinnosť nakupova

Roman Mancel

Je premiér našej republiky psychopat? Psychologický test Igora Matoviča.

0icon

Myslíte si, že premiér našej krajiny Igor Matovič je psychopat? Chceli by ste otestovať jeho vlastnosti a schopnosti? Otestuje ho sami prostredníctvom modifikovaného testu francúzskej psychologičky Isabelle Nazare-Aga, autorky knihy „Nenechajte sebou manipulovať alebo Ako rozpoznať manipuláciu a ako sa jej brániť“. Za každú zhodu Igora Matoviča s nasledujúcimi 20…

Marián Tkáč

Prichádza, ba už je tu súmrak slovenskej štátnosti?

0icon

Pred 30 rokmi, koncom októbra 1990 vzniklo vyhlásenie 61 krokov k slovenskej identite, ktoré sa začína slovami: „Anonymita Slovenska v Európe a vo svete je až zarážajúca. Niet zrejme v Európe druhého národa, o ktorom by tak málo vedeli čo i len jeho vlastní susedia...“ Podarilo sa, máme štát a susedia o nás…

Roman Huťa

Pán Matovič, ... odstúpte.

0icon

Výzva premiérovi Vážený pán Matovič, veľmi ma mrzí, že sa musím zaoberať Vašou osobou, mám milión zmysluplnejších vecí na práci. Lenže mám problém. Problém, ktorý ma ťaží a ktorý musím bezodkladne a prioritne vyriešiť, aby som sa tým zmysluplným veciam mohol venovať s plným sústredením a nasadením. Každý človek má svoju úlohu,…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Keď si zaobstaráš domáce zviera, tvoj život sa navždy zmení!

0 icon

Keď si zaobstaráš domáce zviera, tvoj život sa otočí o 180 stupňov. Nielenže sa tvoji noví chlpatí priatelia stanú členmi rodiny, ale tiež mnohými spôsobmi transformujú tvoj doterajší pokojný život. Všade ťa sledujú, chránia pred plošticami a môžu dokonca znížiť riziko srdcových chorôb! Tento umelec dokonale ilustruje zmeny, ktoré sa dejú v našich životoch,…

Deti inšpirujú LEGO, aby spravili kocky ekologickými

0 icon

Tie LEGO kocky, s ktorými si sa hrával ako dieťa (a možno to stále robíš), by mohli plávať v oceáne viac ako 1 000 rokov. Dánska firma sa snaží vďaka deťom o dramatickú a ekologickú zmenu. V rámci svojho najnovšieho prísľubu začne spoločnosť LEGO od roku 2021 vymieňať plastové tašky za papierové. Deti…

Záhadné zmiznutie letu MH370: 1. časť

0 icon

Pokračujeme sériou článkov o udalostiach, ktoré otriasli svetom. Ako to už v informačnej dobe býva, s mnohými sa spájajú rôzne konšpirácie. Tentokrát sa spoločne pozrieme na let MH370, ktorý zmizol. V sobotu 08. 03. 2017 z letiska Kuala Lumpur vzlietlo lietadlo malajzijských aerolínií s označením MH370. Namierené malo do Pekingu a na palube sa nachádzalo 239 ľudí.…

Blond ľudia to majú v živote jednoduchšie. Prečo?

0 icon

Možno si videl veľa ľudí s týmito slnkom pobozkanými odtieňmi vlasov, ale v skutočnosti sú prirodzení blond ľudia oveľa menej bežní. Slávne blondínky, ako napríklad  Marilyn Monroe , Gwen Stefani a Reese Witherspoon, sa v skutočnosti s tými honosnými zlatými vlasmi nenarodili. Ale na blond farbe je niečo, vďaka čomu sa mocné ženy rozhodnú odfarbiť si vlasy na svetlejší odtieň. Prečo to…

TOP10 jednoduchých tipov, ako zhodiť prebytočné kilá

0 icon

Niekedy sa ani hodiny v posilňovni plné potu a bolesti neodrazia na váhe alebo výzore a požadovaná kondícia sa môže javiť ako nedosiahnuteľná. Tu je pár trikov, vďaka ktorým pôjdu kilá dole. Práca na tele si vyžaduje nielen intenzívny tréning, ale aj zmenu stravovania a denného režimu. Kilá dokážu ísť dole aj bez titanského…

Vo svete IT

Mohol by sa stať z planéty Proxima B náš druhý domov? Ako by prebiehalo vesmírne sťahovanie?

0 icon

Zem je momentálne našim jediným domovom medzi hviezdami. Hoci máme ešte veľa času (pozn. redakcie: podľa súčasných modelov približne 5 miliárd rokov) než sa z nášho Slnka stane červený obor a pohltí našu planétu, vedci už dnes pátrajú po planéte, ktorá by mala podobné podmienky, ako naša Zem. Sľubným kandidátom je exoplanéta Proxima…

Baseus Fabric HUB 7 v 1 – multifunkčný HUB s čítačkou SD kariet, USB C, či HDMI výstupom za neuveriteľne nízku cenu

0 icon

Nedostatočný počet portov alebo jednoduché zapojenie laptopu ku všetkým zariadeniam súčasne pri príchode napríklad do práce je častým nedostatkom, ktorý trápi veľkú časť každodenných používateľov laptopov, desktopov, či prípadne iných pracovných zariadení. Ideálnym riešením napríklad pre laptopy sú najmä multifunkčné nabíjacie stanice, ktoré poskytujú širokú možnosť pripojenia externých zariadení, pričom…

Pozrite sa na interaktívne video, na ktorom môžete vidieť zatmenie na Jupiteri

0 icon

Sonda americkej NASA, Juno, nedávno dokončila svoj 29. blízky prelet ponad planétu Jupiter. Sonda obieha planétu po veľmi eliptickej obežnej dráhe. Najvyšší bod orbity sa nachádza vo vzdialenosti 8.1 milióna km nad Jupiterom a najnižší bod len 4 200 km. Jeden obeh vykoná sonda za 53 dní a strávi až 2 hodiny…

Patent Xiaomi odhaľuje, že inžinieri spoločnosti rozmýšľajú nad novým riešením, ako „schovať“ prednú kameru

0 icon

Xiaomi bezpochyby patrí medzi spoločnosti, ktoré sa pozerajú na vývoj produktov „inými očami“ v porovnaní s konkurenciou. Dokazujú to rôzne patenty. Nie tak dávno sme mohli čítať napríklad o otočnej kamere, vyklápajúcich sa fotoaparátoch, či o kamere umiestnenej pod displejom zariadenia. Najnovšie na povrch vyplával ďalší patent spoločnosti, ktorý kombinuje…

Nové zistenia odhaľujú, že na Mesiaci je v porovnaní so Zemou výrazne vyššia radiácia

0 icon

Radiácia vo vesmíre nie je ničím výnimočným. Je prítomnou v podstate všade. Ide o energiu, ktorá je vyžarovaná zo svojho zdroja vo vlnách. Prítomná je aj u nás na Zemi, avšak pred tou vesmírnou sme chránení vo veľkej miere hlavne vďaka našej atmosfére, ktorá funguje ako štít. To sa však nedá povedať o vesmírnych…

Armádny Magazín

Filipínske námorníctvo vyzbrojilo protiponorkové vrtuľníky izraelskými strelami Spike

0 icon

Filipíny 27. septembra (AM) - Filipínske námorníctvo vyzbrojilo protiponorkové vrtuľníky zbraňami Spike NLOS a Blue Shark. Námorníctvo sa rozhodlo pre raketu Spike vyvinutú a vyrábanú izraelskou zbrojovku Rafael Advanced Defense Systems. Verzia NLOS je s ultra dlhým dosahom (maximálny dosah je 25 kilometrov) pre nepriamu streľbu. Kódový názov je T

Základný kameň Európskej armády? Francúzsko s Nemeckom založili spoločnú leteckú jednotku

0 icon

Francúzsko 27. septembra (AM) - Vo štvrtok 17. septembra 2020 sa ministerka ozbrojených síl Florence Parly a ministerka obrany Nemeckej spolkovej republiky Annegret Kramp-Karrenbauer vybrali na leteckú základňu 105 za účelom položenia základného ka

Tragédia na Ukrajine: Pri havárii lietadla An-26 zomrelo 25 vojakov

0 icon

Charkov, Ukrajina, 26. septembra (AM) - Až 25 osôb zahynulo po páde vojenského lietadla na východe Ukrajiny. Antonov An-26 podľa ukrajinskej civilnej ochrany havaroval v piatok pri meste Čugujev v Charkovskej oblasti. Niektorí ľudia nešťastie zrejme prežili. Podľa ukrajinských úradov išlo o cvičný let. Na mieste sú záchranári. &n

Rusko a USA bojovými partnermi? Putin vyzval USA, aby začali odborný dialóg o kybernetickej bezpečnosti

0 icon

MOSKVA 26. septembra (AM) - Ruský prezident Vladimir Putin predstavil niekoľko návrhov na spoluprácu v oblasti kybernetickej bezpečnosti medzi Ruskom a USA, ako aj po celom svete. Vyhlásenie hlavy štátu o rusko-americkej spolupráci v oblasti medzinárodnej informačnej bezpečnosti bolo zverejnené na 

Spojenectvo proti Indii: Pakistan potvrdzuje dodávku nových hlavných bojových tankov VT4 z Číny

0 icon

Pakistan, 26.september 2020 (AM)  - V apríli bola zverejnená správa, že závod spoločnosti Inner Mongolia First Machinery Group Corporation, dcérskej spoločnosti čínskej skupiny Norinco, sa chystá dodať pakistanskej armáde prvú várku bojových tankov VT4. Odvtedy sme o tom nepočuli.  

Svetlo sveta

Pozvánka na slávnostnú sv. omšu v Katedrále sv. Šebastiána pri príležitosti 131. výročia kňazskej vysviacky a 156. výročia narodenia Andreja Hlinku

0 icon

Andrej Hlinka, jedna z najvýznamnejších a najmilovanejších osobností slovenského národa, sa svojou charizmou, genialitou, pracovitosťou a vytrvalosťou natrvalo zapísal do histórie a sŕdc nášho národa. V nedeľu 27. septembra 2020 si pripomenieme 156. výročie narodenia Andreja Hlinku. Don Peter Hasidlo, rektor Katedrály sv. Šebastiána bude pri príležitosti 131. výročia kňazskej…

Spoločenstvo Fatima začalo zbierať svedectvá o Juklovi a Krčmérym

0 icon

Spoločenstvo Fatima začalo zbierať svedectvá “svätosti života” Vladimíra Jukla a Silvestra Krčméryho. Informovalo o tom Rádio LUMEN. Ide o popredné osobností „tajnej“ cirkvi na Slovensku. Stáli pri zrode tohto sekulárneho inštitútu a organizovaní stoviek evanjelizačných spoločenstiev tzv. krúžkov.   “Ich cieľom bolo organizovať malé spoločenstvá, povzbudzovať mladých k nádeji, aby…

Na sviatok Sedembolestnej sa u nás začína 40-dňová pôstna reťaz za kňazov

0 icon

Na Slovensku sa v utorok – od sviatku Sedembolestnej Panny Márie – začína opäť 40-dňová pôstna reťaz za kňazov. “Bude to výnimočný ročník, lebo súčasne sme sa podujali zorganizovať aj putovanie relikvie neporušeného srdca veľkého svätca Jána Vianneya. Vyprosovať milosti pre kňazov s ich najväčším patrónom, arským farárom, bude iste mimoriadna…

14.9. Sviatok Povýšenia sv. Kríža

0 icon

Sviatok povýšenia sv. Kríža je sviatkom úcty ku krížu, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Bol zavedený po tom, ako sv. Helena, manželka cisára Konštantína, začala hľadať a aj našla ostatky sv. Kríža na Kalvárii v Jeruzaleme. Pod kalváriou, ktorá bola miestom ukrižovávania sa nachádzalo veľa driev, ktoré rímski vojaci…

Arcibiskup Fulton Sheen: Pád a návrat Šimona Petra

0 icon

Šimon Peter je najmilovanejšou postavou Nového zákona. V charaktere svätého Petra sa stretajú dve podstaty. Jedná je tá svätá, ktorú dostal od Boha a druhá je tá ľudská, ktorú dostal od svojich rodičov. Poznáme príbeh, ako Ježiš Kristus pri stretnutí so Šimonom mení jeho identitu tým, že mu zmení meno…

icon FOTO DŇA