To najdôležitejšie z Ukrajiny – Zelenskyj: Ukrajina nebude rokovať s Ruskom, kým je pri moci Putin

Bratislava 30. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Twitter, Telegram)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

vojna
Ilustračné foto

20:15 – Poslanci nemeckého Bundestagu odmietli návrh CDU/CSU na zvýšenie vojenskej podpory Ukrajine a organizáciu dodávok bojových tankov.

Podľa denníka Die Zeit za uznesenie hlasovalo 179 poslancov, 476 bolo proti a jeden poslanec sa zdržal hlasovania.

Podľa textu dokumentu frakcia CDU/CSU trvala na “okamžitom a výraznom zintenzívnení vojenských dodávok, pokiaľ ide o množstvo a kvalitu zbraní”.

Konzervatívci žiadali najmä presun “bojových obrnených vozidiel” zo zásob nemeckých ozbrojených síl.

“Okrem toho je potrebné urýchlene rozhodnúť o návrhoch obranného priemyslu na organizáciu dodávok bojových vozidiel pechoty a bojových tankov,” uvádza sa v uznesení.

 

19:41 – Ukrajinská armáda bude na východe Ukrajiny pokračovať v protiofenzíve proti ruským inváznym silám aj napriek pokusu Moskvy o anexiu štyroch ukrajinských regiónov. V piatok to napísal ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba na Twitteri.

“Pokusom o anexiu ukrajinskej Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej oblasti sa (ruský prezident Vladimir) Putin snaží zabrať územia, ktoré ani fyzicky nekontroluje,” uviedol šéf ukrajinskej diplomacie. Pre Ukrajinu sa týmto krokom nič nemení. “Pokračujeme v oslobodzovaní našej krajiny a našich ľudí, obnovovaní našej územnej celistvosti,” napísal.

 

19:40 – Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken označil v piatok tvrdenie ruského prezidenta o sabotovaní plynovodov Nord Stream západnými krajinami za absurdné a poburujúce.

 

19:39 – Uvalenie nových sankcií na Moskvu v piatok oznámila aj Británia ako reakciu na ruské anektovanie okupovaných častí Ukrajiny.

 

18:01 – Hlavné udalosti vo večernom súhrne ukrajinského generálneho štábu:

 1. Ukrajinské ozbrojené sily odrazili útoky v oblastiach Maiorsk, Zajceve, Otradivka a Bachmutskoje (Donecká oblasť).
 2. Rusi uskutočnili 3 raketové a 5 leteckých útokov a vykonali viac ako 15 ostreľovacích útokov z MLRS. Používali aj bezpilotné lietadlá Shahed-136 iránskej výroby. Nepriateľské útoky zasiahli viac ako 25 osád. Konkrétne Kosťantynivka, Záporožie, Mykolajiv, Hulajpoľ, Redkodub, Belogorivka, Novoandrejivka, Blagodativka a Myroľubivka.
 3. Letectvo AFU uskutočnilo deväť úderov. Sily protivzdušnej obrany AFU zostrelili jedno bezpilotné lietadlo.

 

17:24 – Joe Biden kritizoval “falošné tvrdenia Moskvy o anexii” a prisľúbil, že bude naďalej pomáhať Ukrajine získať späť všetky jej územia.

Vyhlásenie amerického prezidenta bolo zverejnené po oznámení nových sankcií voči Rusku, informovala stanica Sky.

“Spojené štáty budú vždy rešpektovať medzinárodne uznané hranice Ukrajiny. Budeme naďalej podporovať úsilie Ukrajiny o opätovné získanie kontroly nad svojím územím posilnením jej pozície vojensky a diplomaticky, a to aj prostredníctvom dodatočnej bezpečnostnej pomoci vo výške 1,1 miliardy dolárov, ktorú Spojené štáty oznámili tento týždeň.”

Prezident Biden povedal, že USA sa nebojí dodať zbrane Ukrajine.

“Vyzývam všetkých členov medzinárodného spoločenstva, aby odmietli nezákonné pokusy Ruska o anexiu a podporili ukrajinský ľud tak dlho, ako to bude potrebné,” povedal.

 

17:10 – Spojené štáty uvalili na Rusko nové sankcie, uviedlo americké ministerstvo financií.

Zoznam obsahuje desiatky fyzických a právnických osôb.

Sankcie boli uvalené najmä na guvernérku ruskej centrálnej banky Elvíru Nabiullinovú, podpredsedu ruskej vlády Alexandra Novaka, rodinných príslušníkov podpredsedu ruskej Bezpečnostnej rady Dmitrija Medvedeva a ruského premiéra Michaila Mišustina, ako aj na členov Bezpečnostnej rady.

 

17:08 – Ukrajinský prezident dnes usporiadal zasadnutie SNBO, ktoré sa zaoberalo dnešnými vyhláseniami Moskvy o anexii ukrajinských území.

“Diskutovalo sa o opatreniach, ktoré treba prijať na zaistenie kolektívnej bezpečnosti euroatlantického priestoru a Ukrajiny,” uvádza sa vo vyhlásení prezidentskej kancelárie.

Medzi ne patrili:

 • posilnenie a rozšírenie medzinárodnej koalície na podporu Ukrajiny,
 • zvýšenie vojenskej a technickej pomoci nášmu štátu,
 • zvýšenie sankčného tlaku na Rusko,
 • predloženie návrhov na zaistenie bezpečnosti na medzinárodnej scéne,
 • zintenzívnenie stratégie jadrového odstrašovania Ruska zo strany euroatlantických krajín,
 • boj proti hybridným hrozbám zo strany agresorskej krajiny.

Zdá sa, že hlavným problémom je stratégia jadrového odstrašovania, pričom Putin vyhlásil, že bude brániť “nové územia Ruska” všetkými prostriedkami.

 

14:16 – Národná polícia oznámila, že v Odese boli odhalení “správcovia siete proruských kanálov”.

Sú podozriví zo zverejňovania fotografií na internete, ktoré zachytávajú následky úderov dronov kamikadze v Odese niekoľko minút po ich zásahu.

Sú tiež obvinení z vytvárania obsahu, ktorý diskredituje armádu a ospravedlňuje ozbrojenú agresiu, uviedla národná polícia.

Súdiac podľa adresy na screenshotoch stránky ide o jeden z malých telegramových kanálov v Odese, na ktorý sa prihlásilo 334 používateľov.

 

14:06 – Krajiny EÚ sa predbežne dohodli na ôsmom balíku sankcií voči Rusku, informovala agentúra Reuters.

Konečné rozhodnutie sa prijme budúci týždeň.

Podľa predbežných údajov sa nový balík sankcií EÚ voči Rusku zameria na viac ako 1 300 osôb a organizácií.

 

14:05 – A ďalšie informácie od Peskova o nových “hraniciach” Ruska po anexii ukrajinských území.

Ako sa ukázalo, zatiaľ nie je nič jasné.

“Územia “DĽR” a “LĽR” sa stanú súčasťou Ruska v hraniciach z roku 2014, v ktorých Moskva predtým uznala ich nezávislosť,” povedal Peskov.

To znamená, že Rusko bude považovať hranice Doneckej a Luhanskej oblasti za “svoju hranicu”.

Čo však bude Rusko považovať za “svoju hranicu” v Záporožskej a Chersonskej oblasti – súčasnú líniu frontu alebo celú hranicu týchto regiónov – Peskov nepovedal. Sľúbil však, že túto otázku dnes “objasní”.

 

14:04 – Nórsko môže zakázať vstup ruským turistom.

“Ak to bude potrebné, hranice rýchlo uzavrieme, zmeny sa môžu uskutočniť v čo najkratšom čase,” uviedla nórska ministerka spravodlivosti a verejnej bezpečnosti Emily Enger Melová.

 

14:02 – Vyjadrenie hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova k udalostiam na Ukrajine:

 1. O možnosti rokovaní so Zelenským: “Kyjev opustil cestu rokovaní, požiadavky Moskvy sa nezmenili, ‘špeciálna operácia’ bude pokračovať.
 2. O úderoch ukrajinských ozbrojených síl na územia, ktoré sa dnes chystá anektovať Rusko: “budú sa považovať za akt agresie voči Rusku a nič iné”.
 3. O ďalších vojenských plánoch Ruska: “celé územie DĽR v hraniciach Doneckej oblasti od roku 2014 má byť oslobodené”.
 4. O možnosti, že Rusko použije jadrové zbrane: “Pokiaľ ide o celú túto jadrovú diskusiu, opäť môžeme vyzvať všetkých, aby sa oboznámili s príslušnou doktrínou, kde je všetko napísané”. Peskov tiež povedal, že “ľudia, ktorí sa správajú nezodpovedne, hovoria o jadrovej eskalácii. Túto tému nechceme rozvíjať. Vyzývame všetkých, aby sa správali zodpovedne.

 

14:00 – Najdôležitejšie informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

 • Kyjev pokračuje v ostreľovaní územia priľahlého k ZJE, údery prichádzajú z oblasti Nikopola.
 • Ruské ozbrojené sily potlačili paľbu nepriateľa na Záporožskú jadrovú elektráreň, radiačné pozadie v elektrárni je v norme.
 • Ruské vzdušné sily zničili montážne haly pre ukrajinské taktické rakety krátkeho doletu Grom-2 a Točka-U pri Dnepri na území mesta Južmaš.
 • Stíhačky ruského letectva zostrelili ukrajinský MiG-29 v DNR
 • Ruské letectvo zničilo mobilnú skupinu centra elektronického prieskumu AFU v Nikolajevskej oblasti.
 • Ruské ozbrojené sily zničili až 200 nacionalistov pri Kramatorsku údermi na miesta dočasného rozmiestnenia jednotiek AFU a sklad zbraní.
 • Ruské sily protivzdušnej obrany zničili ukrajinský Su-25 v Nikolajevskej oblasti.
 • Americká čata HIMARS údajne zasiahla AFU pri Nikolajeve.

 

12:00 – Republikánsky senátor Lindsey Graham povedal, že jadrový útok na Ukrajinu by sa mal považovať za útok na NATO.

“Ak bude Putin naďalej ohrozovať Ukrajinu a použije jadrové zbrane, budeme to považovať za rozsiahly útok na NATO. Radiačná situácia sa netýka len Ukrajiny, ale celej Európy,” povedal.

Lindsey Graham
Na snímke Lindsey Graham

Reakcia by podľa neho mala byť “ohromujúca” a dôsledky pre Ruskú federáciu “katastrofálne”.

Povedal, že radiácia sa neobmedzí len na Ukrajinu, ale zasiahne aj Európu, takže podľa jeho názoru by USA mali úder na Ukrajinu považovať za úder na NATO.

Zostáva však nejasné, či názor senátora z opozičnej strany odráža postoj Bieleho domu.

 

11:23 – Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová vyzvala na vytvorenie celoeurópskej bezpečnostnej architektúry.

Domnieva sa, že Rusko by sa malo podieľať na jej vytváraní.

“Musíme pokračovať v práci na celoeurópskej bezpečnostnej architektúre s účasťou Ruska, aj keď si to vyžaduje veľa vytrvalosti,” povedala na podujatí v meste Goslar.

 

11:16 – Moskva sa pripravuje na zhromaždenie v súvislosti s anexiou zabraných ukrajinských území.

Dnes sa má v Kremli podpísať dohoda o “anexii” území “Laoskej ľudovodemokratickej republiky” a zabratých oblastí Cherson a Záporožie.

Podpisová akcia sa uskutoční v Jurajskej sieni Veľkého kremeľského paláca o 15:00. Podpisu bude predchádzať Putinov prejav, po ktorom bude nasledovať samotná ceremónia.

Očakáva sa, že Putin sa stretne aj s “hlavami” pseudorepublík a napadnutých území.

Budúci týždeň bude anexiu schvaľovať Štátna duma a Rada federácie, potom bude právne platná podľa ruského práva.

 

10:03 – Šéf Zväzu ruských filmárov Nikita Michalkov požiadal premiéra Michaila Mišustina, aby udelil odklad mobilizácie filmovým profesionálom, “ktorí pracujú na nakrúcaní spoločensky dôležitých projektov”.

Michalkov tvrdí, že “nežiada, aby bol niekto oslobodený od vojenskej služby”. Podľa neho ide o dokončenie filmových procesov “začatých a hlavne z verejných peňazí, ak majú naozaj umeleckú a morálnu hodnotu”.

“Práve na toto obdobie žiadam, aby tí, bez ktorých sa tieto projekty nedajú dokončiť, dostali odklad,” povedal.

 

10:00 – Britský minister obrany Ben Wallace navštívil tento týždeň Kyjev. Ale napísal o tom až dnes.

“Som rád, že som tento týždeň navštívil svojho dobrého priateľa Alexeja Reznikova v Kyjeve, aby sme prediskutovali ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine. Naša podpora ich boja proti ruskej agresii naberá na sile a bude pokračovať až do roku 2023 a neskôr,” uviedol Ben Wallace na Twitteri.

 

 

 

9:40 – Na Nikolajevskú oblasť zaútočilo päť bezpilotných lietadiel kamikadze typu Šahíd-136, uviedol šéf nikolajevskej regionálnej štátnej správy Vitalij Kim.

Nad regiónom boli zostrelené tri drony, jeden zaútočil na administratívnu budovu, druhý na objekt kritickej infraštruktúry.

V Nikolajeve došlo k útoku na Smerč, zahynuli traja ľudia, 11 bolo zranených. Medzi zranenými je aj 17-ročný chlapec.

Dve rakety S-300 zasiahli desaťposchodovú budovu a zranili deväť ľudí, z ktorých traja sú vo vážnom stave.

V regióne boli zasiahnuté obce Olšanska, Berezneguvatska, Inguletska, Širokivska a Arbuzinska.

 

8:56 – Pri raketovom útoku na Cherson bol zabitý “prvý zástupca šéfa” okupačnej Chersonskej oblastnej štátnej správy pre bezpečnosť Oleksij Kateriničev.

Na svojom poste bol už mesiac a pol.

Predtým 25 rokov slúžil v pohraničných silách a jednotkách FSB.

 

8:41 – V Záporožskej oblasti boli ľudia čakajúci v rade na opustenie územia nekontrolovaného vládou zasiahnutí raketovou paľbou.

Došlo k úmrtiam a zraneniam, uviedol tajomník mestskej rady Anatolij Kurtev.

Guvernér Alexandr Staruch spresnil, že išlo o konvoj, ktorý tam viezol humanitárnu pomoc.

K ostreľovaniu došlo dnes ráno. Miestne médiá prinášajú fotografie a videá z incidentu.

 

8:40 – Možnosť jadrového konfliktu je malá, ale existuje, hovorí Michail Podoljak, poradca vedúceho prezidentskej kancelárie.

“Možnosť jadrového konfliktu je nízka, ale existuje. A ak svet, teda jeho civilná časť, dovolí úplný kolaps medzinárodného mechanizmu jadrovej bezpečnosti, dôsledky budú katastrofálne nielen pre Ukrajinu,” povedal v rozhovore pre denník La Repubblica.

 

8:39 – Je pravdepodobné, že Bielorusko bude priamo zapojené do vojny proti Ukrajine zo strany Ruska, tvrdí Inštitút pre štúdium vojny (USA).

Takto odborníci komentujú vyhlásenia Ukrajiny, že Bielorusko sa pripravuje na prijatie mobilizovaných ruských vojakov.

“Je veľmi nepravdepodobné, že ide o hlavné indikátory bezprostrednej účasti Bieloruska na Ukrajine v mene Ruska,” uvádza sa v zhrnutí inštitútu.

Je nepravdepodobné, že by ruské jednotky využili Bielorusko ako východiskovú základňu pre pozemné útoky na Ukrajinu, a to aj napriek správam o hromadení vojakov a vybavenia v Bielorusku.

O to viac, že neexistujú žiadne dôkazy o pohybe ruských vojsk do krajiny.

Putin zároveň využije Bielorusko na rozvoj vojenského potenciálu ruských ozbrojených síl, tvrdia experti

 

8:10 – Putin podpísal dekrét o “uznaní nezávislosti” Chersonskej a Záporožskej oblasti. Je to krok k ich pripojeniu v piatok 30. septembra.

Dekréty
Na snímke dekréty o uznaní nezávislosti Záporožskej (vľavo) a Chersonskej oblasti

Rusko ešte vo februári uznalo “nezávislosť” DĽR a LĽR, ktoré chce Rusko tiež pripojiť.

 

8:09 – “DĽR” uvalila “sankcie” prakticky na všetkých predstaviteľov starej doneckej elity, ktorí riadili región a podnikali v ňom posledných 20-25 rokov.

 

8:05 – V dôsledku zásahu na rieke Dneper zahynul jeden človek a najmenej dvaja boli zranení.

Informoval o tom vedúci OVA Valentyn Rezničenko.

Zverejnil fotografiu horiacich autobusov dopravnej spoločnosti, ktorú zasiahol jeden zo štrajkov. Podľa neho horí administratívna budova a 50 autobusov.

autobusy
Na snímke horiace autobusy

 

7:24 – Bývalý prezident USA Donald Trump vyjadril želanie viesť proces rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou.

Trump povedal, že Rusko a Ukrajina potrebujú mierovú dohodu a on osobne je ochotný ju uľahčiť rozhovorom s Putinom.

“Obe strany to potrebujú a chcú. V stávke je celý svet,” napísal Trump na sociálnej sieti Truth.

 

7:23 – Ukrajina potrebuje 200 húfnic, aby mohla úspešne pokračovať v bojoch. Vyhlásil to poradca kancelárie ukrajinského prezidenta v programe Marka Fejgina.

Potvrdil tiež, že Haymary vyčlenené v rámci posledného balíka pomoci USA dorazia na Ukrajinu do roka a pol.

“Najskôr však potrebujeme veľa delostrelectva. A najlepšie rýchlejšie ako za rok a pol,” dodal Arestovič.

 

6:55 – Najdôležitejšie body večerného prejavu Zelenského :

 1. Hlásené telefonáty s poľským prezidentom a talianskym premiérom, ako aj s predsedom francúzskeho parlamentu. Poďakoval za odsúdenie pripravovanej anexie ukrajinských území.
 2. Podľa Zelenského s poľským prezidentom hovorili o cezhraničnej spolupráci a odstraňovaní prekážok.
 3. Rozprávanie o komunikácii so študentmi univerzity v Zürichu (Švajčiarsko).
 4. Prešiel do ruštiny a pripomenul svoj dnešný príhovor malým národom Ruska. Vyzval Rusov, aby zastavili Putina.
 5. Rozprával o úderoch na Nikolajev, Charkov a ďalšie regióny.
 6. Informoval o prepustení šiestich príslušníkov ukrajinskej armády.

 

6:48 – Bulharsko napriek žiadosti Kyjeva nedodá Ukrajine ťažké zbrane. Oznámil to technický minister obrany krajiny Dimitar Stojanov.

“Ukrajinský veľvyslanec nás požiadal o ťažké zbrane. Moja odpoveď bola jasná: existuje parlamentné rozhodnutie o poskytnutí vojenskej a technickej pomoci, ale nie o poskytnutí zbraní. Pokiaľ budem ministrom, Ukrajine nebudú dodané žiadne zbrane,” povedal Stojanov v odpovedi na otázku bulharskej národnej televízie.

 

6:45 – Hlavné udalosti z 29. septembra 2022 z ruského pohľadu:

 • V Kremli sa v piatok uskutoční slávnostný podpis zmlúv o pripojení štyroch nových subjektov k Rusku.
 • Putin informoval Erdogana o výsledkoch referend na oslobodených územiach a upozornil na ich transparentnosť a súlad s medzinárodným právom.
 • Guterres povedal, že OSN neuzná vstup DĽR, LĽR, Chersonskej a Záporožskej oblasti do Ruska.
 • Ruské letectvo zničilo až 80 žoldnierov cudzineckej légie pri Nikolajevke v DĽR.
 • Ruská armáda zasiahla batériu amerických húfnic M777 v Záporožskej oblasti.
 • Deväť ukrajinských muničných skladov zničených v DNR, Dnepropetrovskej, Záporožskej a Mykolajivskej oblasti.
 • Ruské ozbrojené sily zničili viac ako 70 ukrajinských vojakov v mieste dočasného rozmiestnenia v Kupjansku v Charkovskej oblasti.
 • Putin na Rade ministrov žiadal napraviť všetky chyby v čiastočnej mobilizácii, riešiť každý konkrétny prípad.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Premiér: Ukrajina bude cez zimu potrebovať pomoc

0 icon

Bratislava/Viedeň 8. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR – Jakub Kotian )   Ukrajina bude potrebovať počas tohtoročnej zimy solidaritu a podporu svojich spojencov, aby mohla na jar spustiť ešte väčšiu ofenzívu a opätovne dobyla od Rusov ešte viac svojho územia. Vo štvrtok to na stretnutí predstaviteľov politickej skupiny Európskej ľudovej strany (EPP)…

MV SR pokračuje v kampani Alkohol za volantom môže zabíjať

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: Facebook )   Alkohol za volantom môže zabíjať. Urobte správne rozhodnutie a sadajte za volant iba triezvy. Všetci sa chceme vrátiť domov živí a zdraví. Ministerstvo vnútra na svojich sociálnych sieťach v uplynulých týždňoch postupne zverejnilo príspevky z informačnej kampane, ktorej cieľom je apelovať na…

Analýza: Východoeurópania počítajú peniaze na Vianoce, keďže náklady na potraviny stúpajú

0 icon

Budapešť 8. decembra 2022 (HSP/euractiv/Foto:Pixabay)   Spotrebitelia vo východnej Európe šetria, aby si na Vianoce mohli dať na stôl obľúbené jedlá z kapra a bravčového mäsa, keďže inflácia cien potravín, najmä v Maďarsku a Pobaltí, prevyšuje infláciu v celej Európskej únii, informuje EURACTIV Z údajov Eurostatu vyplýva, že ceny potravín…

Vyjadril sa starosta obce Drietoma. Tabák zjavne zachránila situáciu

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/Facebook/Plus Jeden Deň/Startitup/Foto: TASR-Jaroslav Novák)   Len pred pár dňami médiami prebehla uniknutá komunikácia medzi Romanou Tabák (Sme rodina) a ministrom vnútra Romanom Mikulcom. Tabák sa na ministra obrátila s prosbou o pomoc v súvislosti s migrantmi v obci Drietoma. Odpoveď Mikulca bola pritom viac než…

Poslanci odštartovali rokovací deň návrhmi z dielne Holého

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: TASR - Pavel Neubauer)   Návrhmi z dielne podpredsedu vlády Štefana Holého (Sme rodina) začalo plénum Národnej rady (NR) SR ôsmy rokovací deň 78. schôdze. Popoludní o 14.00 h čaká poslancov mimoriadna schôdza o návrhu na vyslovenie nedôvery vláde, ktorú iniciovala SaS a poslanci okolo…

Prvý európsky štát zvažuje zimný zákaz prevádzky automobilov. Asi vás šokuje ktorý

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/Electrive/T-online/TopSpeed/Daily Mail/Foto: SITA-Branislav Bibel)   V Európe sa aktuálne hovorí o zákaze predaja spaľovacích áut, no prvá krajina už uvažuje na zákaze používania elektromobilov. Švajčiarska vláda vypracovala návrh opatrení, vďaka ktorým by mali predísť výpadkom elektrickej siete. Jedným z nich je aj obmedzenie používania elektrických áut,…

Fico upozorňuje na chyby Bruselu: Európska únia sa vydala na samovražednú misiu

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/Foto: Screnshot)   Robert Fico (Smer SD) už dlho upozorňuje na fakt, že sankcie voči Rusku nijako nemenia jeho postoj k Ukrajine. Najhoršie dôsledky sankcií však za sebou nemáme, tie ešte len prídu "Európska únia je teda dobre trafená!" Týmto odsudkom začína Fico svoj videokomentár, ktorý…

Volodymyr Zelenskyj, podvodník roka?

0 icon

Kyjev 8. decembra 2022 (HSP/sonar21/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Klobúk dolu pred The Asylum za to, že sa mu podarilo tento mém vystihnúť. Musel som skontrolovať kalendár, či nie je 1. apríl, keď som sa dozvedel, že časopis Time vyhlásil ukrajinského Volodymyra Zelenského za muža roka. Tiež mi napadlo, že Babylon Bee…

Krajská prokuratúra v Trenčíne na pokyn Žilinku preveruje Mikulca a Hamrana

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: TASR - Martin Baumann)   Krajská prokuratúra (KP) v Trenčíne preveruje ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) a policajného prezidenta Štefana Hamrana v súvislosti s nelegálnou migráciou. Prokuratúra koná na pokyn generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku. Upozornil na to Denník N, TASR to potvrdil aj hovorca…

Putin varuje pred predĺžením ruskej vojenskej operácie proti Ukrajine

0 icon

Moskva 8. decembra 2022 (HSP/trtworld/Foto:TASR/AP-Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin)   Ruský líder tvrdí, že nevidí dôvod na nasadenie ďalších vojakov do bojov s Ukrajinou, a zároveň zdôrazňuje, že jadrový arzenál jeho krajiny je prostriedkom na odvetu, nie na prvý úder Ruský prezident Vladimir Putin varoval, že armáda jeho krajiny by mohla…

NAJNOVŠIE

BLOG

Ivan Štubňa

Vláda o neonacistoch v USA a na Ukrajine mlčí. Podporuje ich? ÁNO!!!

0icon

Politicky dezorientovaní vládni maniaci o zločinoch neonacistov mlčia. Predstavíme si dnes amerického skinheadského žoldniera, účastníka bojov na Ukrajine:

Boris Mesár

Veľký reset : Británia padla: S Rishi Sunakom je „prevrat“ WEF dokončený. Výraz „globalista“ je antisemitský a mal by byť zakázaný. 

0icon

SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO:Ak ste nestihli všimnúť, Spojené kráľovstvo má za posledných 11 týždňov už tretieho premiéra. Najprv bol odvolaný Boris Johnson, potom bola Liz Trussová 45 dní premiérkou, kým nebola tiež odvolaná. Najkratšie slúžiacu premiérku v britskej histórii nahradil Rishi Sunak, člen WEF, miliardár a majiteľ tieňovej

Slavěna Vorobelová

Divná logika progresívca Šimečku

0icon

Hlavným účelom západných sankcií proti Rusku po vstupe jeho vojska na Ukrajinu bola snaha o zastavenie ruského predaja energonosičov, najmä ruského plynu prostredníctvom plynovodov do Európy. Ruskí producenti boli dovtedy hlavnými dod&aacu

Marek Brna

Vláda SR

0icon

Je tomu naozaj tak. Máme najlepšiu vládu v dejinách. Sľub dodržali. Tak rád sledujem hlavné večerné správy. Som nadšený z každej tlačovky, každého jedného člena vlády veľmi obdivujem. Každý deň si ráno kupujem všetky mienkotvorné denníky, články venované opozícii  ignorujem. Po celý deň mám noviny na stole rozložené a aby

Pavel Jacz

Moderátor Iliev z TA3 – krivič faktov.

0icon

Pre každý režim je príznačné, že veľká časť mainstreamu vďaka „demokratickému“ vedeniu krajiny zamlčuje nepríjemnú pravdu, zavádza v inform&aacu

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Ľudia sledujú spln Mesiaca, ktorý sa označuje aj ako Studený Mesiac, z veže Galata v Istanbule

Autor: TASR/AP-Emrah Gurel

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Premiér: Ukrajina bude cez zimu potrebovať pomoc

0 icon

Bratislava/Viedeň 8. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR – Jakub Kotian )   Ukrajina bude potrebovať počas tohtoročnej zimy solidaritu a podporu svojich spojencov, aby mohla na jar spustiť ešte väčšiu ofenzívu a opätovne dobyla od Rusov ešte viac svojho územia. Vo štvrtok to na stretnutí predstaviteľov politickej skupiny Európskej ľudovej strany (EPP)…

MV SR pokračuje v kampani Alkohol za volantom môže zabíjať

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: Facebook )   Alkohol za volantom môže zabíjať. Urobte správne rozhodnutie a sadajte za volant iba triezvy. Všetci sa chceme vrátiť domov živí a zdraví. Ministerstvo vnútra na svojich sociálnych sieťach v uplynulých týždňoch postupne zverejnilo príspevky z informačnej kampane, ktorej cieľom je apelovať na…

Analýza: Východoeurópania počítajú peniaze na Vianoce, keďže náklady na potraviny stúpajú

0 icon

Budapešť 8. decembra 2022 (HSP/euractiv/Foto:Pixabay)   Spotrebitelia vo východnej Európe šetria, aby si na Vianoce mohli dať na stôl obľúbené jedlá z kapra a bravčového mäsa, keďže inflácia cien potravín, najmä v Maďarsku a Pobaltí, prevyšuje infláciu v celej Európskej únii, informuje EURACTIV Z údajov Eurostatu vyplýva, že ceny potravín…

Vyjadril sa starosta obce Drietoma. Tabák zjavne zachránila situáciu

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/Facebook/Plus Jeden Deň/Startitup/Foto: TASR-Jaroslav Novák)   Len pred pár dňami médiami prebehla uniknutá komunikácia medzi Romanou Tabák (Sme rodina) a ministrom vnútra Romanom Mikulcom. Tabák sa na ministra obrátila s prosbou o pomoc v súvislosti s migrantmi v obci Drietoma. Odpoveď Mikulca bola pritom viac než…

Poslanci odštartovali rokovací deň návrhmi z dielne Holého

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: TASR - Pavel Neubauer)   Návrhmi z dielne podpredsedu vlády Štefana Holého (Sme rodina) začalo plénum Národnej rady (NR) SR ôsmy rokovací deň 78. schôdze. Popoludní o 14.00 h čaká poslancov mimoriadna schôdza o návrhu na vyslovenie nedôvery vláde, ktorú iniciovala SaS a poslanci okolo…

Prvý európsky štát zvažuje zimný zákaz prevádzky automobilov. Asi vás šokuje ktorý

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/Electrive/T-online/TopSpeed/Daily Mail/Foto: SITA-Branislav Bibel)   V Európe sa aktuálne hovorí o zákaze predaja spaľovacích áut, no prvá krajina už uvažuje na zákaze používania elektromobilov. Švajčiarska vláda vypracovala návrh opatrení, vďaka ktorým by mali predísť výpadkom elektrickej siete. Jedným z nich je aj obmedzenie používania elektrických áut,…

Fico upozorňuje na chyby Bruselu: Európska únia sa vydala na samovražednú misiu

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/Foto: Screnshot)   Robert Fico (Smer SD) už dlho upozorňuje na fakt, že sankcie voči Rusku nijako nemenia jeho postoj k Ukrajine. Najhoršie dôsledky sankcií však za sebou nemáme, tie ešte len prídu "Európska únia je teda dobre trafená!" Týmto odsudkom začína Fico svoj videokomentár, ktorý…

Volodymyr Zelenskyj, podvodník roka?

0 icon

Kyjev 8. decembra 2022 (HSP/sonar21/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Klobúk dolu pred The Asylum za to, že sa mu podarilo tento mém vystihnúť. Musel som skontrolovať kalendár, či nie je 1. apríl, keď som sa dozvedel, že časopis Time vyhlásil ukrajinského Volodymyra Zelenského za muža roka. Tiež mi napadlo, že Babylon Bee…

Krajská prokuratúra v Trenčíne na pokyn Žilinku preveruje Mikulca a Hamrana

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: TASR - Martin Baumann)   Krajská prokuratúra (KP) v Trenčíne preveruje ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) a policajného prezidenta Štefana Hamrana v súvislosti s nelegálnou migráciou. Prokuratúra koná na pokyn generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku. Upozornil na to Denník N, TASR to potvrdil aj hovorca…

Putin varuje pred predĺžením ruskej vojenskej operácie proti Ukrajine

0 icon

Moskva 8. decembra 2022 (HSP/trtworld/Foto:TASR/AP-Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin)   Ruský líder tvrdí, že nevidí dôvod na nasadenie ďalších vojakov do bojov s Ukrajinou, a zároveň zdôrazňuje, že jadrový arzenál jeho krajiny je prostriedkom na odvetu, nie na prvý úder Ruský prezident Vladimir Putin varoval, že armáda jeho krajiny by mohla…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Vláda o neonacistoch v USA a na Ukrajine mlčí. Podporuje ich? ÁNO!!!

0icon

Politicky dezorientovaní vládni maniaci o zločinoch neonacistov mlčia. Predstavíme si dnes amerického skinheadského žoldniera, účastníka bojov na Ukrajine:

Boris Mesár

Veľký reset : Británia padla: S Rishi Sunakom je „prevrat“ WEF dokončený. Výraz „globalista“ je antisemitský a mal by byť zakázaný. 

0icon

SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO:Ak ste nestihli všimnúť, Spojené kráľovstvo má za posledných 11 týždňov už tretieho premiéra. Najprv bol odvolaný Boris Johnson, potom bola Liz Trussová 45 dní premiérkou, kým nebola tiež odvolaná. Najkratšie slúžiacu premiérku v britskej histórii nahradil Rishi Sunak, člen WEF, miliardár a majiteľ tieňovej

Slavěna Vorobelová

Divná logika progresívca Šimečku

0icon

Hlavným účelom západných sankcií proti Rusku po vstupe jeho vojska na Ukrajinu bola snaha o zastavenie ruského predaja energonosičov, najmä ruského plynu prostredníctvom plynovodov do Európy. Ruskí producenti boli dovtedy hlavnými dod&aacu

Marek Brna

Vláda SR

0icon

Je tomu naozaj tak. Máme najlepšiu vládu v dejinách. Sľub dodržali. Tak rád sledujem hlavné večerné správy. Som nadšený z každej tlačovky, každého jedného člena vlády veľmi obdivujem. Každý deň si ráno kupujem všetky mienkotvorné denníky, články venované opozícii  ignorujem. Po celý deň mám noviny na stole rozložené a aby

Pavel Jacz

Moderátor Iliev z TA3 – krivič faktov.

0icon

Pre každý režim je príznačné, že veľká časť mainstreamu vďaka „demokratickému“ vedeniu krajiny zamlčuje nepríjemnú pravdu, zavádza v inform&aacu

Vášeň v Tebe

Indonézia prijala nové zákony. Hrozí turistom na Bali za nemanželský sex väzenie?

0 icon

Indonézsky parlament schválil nový trestný zákonník, ktorý zakazuje v krajine mimomanželský sex. Za sex mimo manželstva bude podľa nových zákonov, ktoré nadobudnú účinnosť o tri roky, trest odňatia slobody až na jeden rok, informuje BBC. Kritici považujú zákony za „katastrofu“ pre ľudské práva a potenciálnu ranu

Chcete vaše oblečenie udržať dlhšie snehovo biele? Vyskúšajte TOP domácu metódu

0 icon

Ak si kúpite bielu blúzku či iný druh bieleho oblečenia, určite chcete, aby zostalo čo najdlhšie anjelsky biele. Žiaľ, biele veci časom žltnú alebo sivejú. Ak ich chcete udržať čo najdlhšie biele, vyskúšajte pridať do prania jednu ingredienciu z vašej kuchynskej linky. Zvlášť pri bielom oblečení sa odporúča dodržiavať odporúčania výrobcu…

Dara Rolins dnes oslavuje krásnych 50 rokov. Jej život nebol len úspech. „Zomlelo ma to,“ priznala

0 icon

Dnes, o 8.00 h ráno, kedy sa deťom začína škola, priviedla Zlatka z Bratislavy na svet malú ManDarinku. Takto začala dnešný status k svojim 50. narodeninám speváčka Dara Rolins, ktorú mnohí poznajú najmä ako Darinku Rolincovú. „50 je mocné číslo a ja som šťastná, že som šťastná, zdravá, milovaná. Každý deň sa dívam…

Herečka seriálu Wednesday spí so svojim 8-ročným synom v posteli. Pomáha mu či ubližuje?

0 icon

Christina Ricci, jedna z postáv aktuálne značne obľúbeného seriálu medzi mladými ľuďmi, Wednesday, prezradila, že jej 8-ročný syn spí ešte pri nej v posteli. Avšak, 9-mesačná dcéra už spí sama v postieľke. Christina Ricci je herečka, ktorá v 90. rokoch hrala v pôvodnom filme o rodine Adamsovcov malú Wednesday. Prešli desiatky rokov a ona opäť hrá v modernej…

Syndróm vianočného stromčeka. Jedným z príznakov sú vyrážky

0 icon

Pomaly sa blíži 24. december a čoskoro príde čas vybrať si ten správny stromček. Živý či umelý? Ak sa rozhodnete tento rok vyskúšať živý, mali by ste si všímať, či sa u vás nezačnú prejavovať niektoré nepríjemnosti. Každoročne sa totiž u niektorých objaví kašeľ, škrabanie v hrdle, dýchavičnosť či slzenie. Počuli ste už o syndróme…

Armádny Magazín

Andrej Fursov: Potrebujeme pochopiť nacistický plán Nepriateľa ľudstva - konečného riešenia „nadmernej triedy“

0 icon

Rusko, 8.december 2022 (AM) – Zmena biologickej podstaty vo svete „nového normálu“ sa plánuje ruka v ruke so znižovaním populácie a sprísňovaním kontroly nad ňou. Prostriedky: technické (čipy), chemicko-biologické (preto prudko vzrástla úloha Big Pharma), vojensko-politické (zničenie vášnivej časti spoločnosti vojnami), informačno-psychologi

Ktorý ukrajinský veliteľ vydáva rozkazy ostreľovať Doneck? Po vymenovaní Surovikina sa ruskí generáli stali rozumnejšími. Prehľad bojov na Ukrajine

0 icon

Rusko, 1.december 2022 (AM) – Vojenský korešpondent Andrej Rudenko odhalil vo svojom Telegram-kanáli veliteľa Ozbrojených síl Ukrajiny, ktorý vydáva rozkazy ostreľovať Doneck. Identitu tohto ukrajinského veliteľa, ktorý vydáva zločinné rozkazy na ostreľovanie Donecka, v dôsledku čoho sú zabíjaní a zranení civilisti, odhalil vo svojom Telegram-kanáli d

V Nemecku sa uskutočnila rozsiahla operácia proti pučistom. Čo to znamená pre nemeckú politiku?

0 icon

Nemecko, 8.december 2022 (AM) – V Nemecku sa včera uskutočnila rozsiahla operácia proti takzvaným „Reichsburgerom“ – členom pravicového radikálneho hnutia, ktorí sú pripravení na násilie a neuznávajú existenciu NSR. Podľa DW bolo počas špeciálnej operácie zadržaných najmenej 25 osôb pre podozrenie z príslušnosti k pravicovo-extrémistickému pros

Provokácie na iránskych hraniciach v réžii USA

0 icon

Irán, 8.december 2022 (AM) – 3. decembra sa v Teheráne uskutočnilo stretnutie náčelníka generálneho štábu iránskych ozbrojených síl Mohammeda Bagheriho a námestníka ministra obrany Ruskej federácie Alexandra Fomina, ktorý pricestoval do Iránu s vojenskou delegáciou. Mohammed Bagheri zdôraznil potrebu zintenzívnenia spolupráce medzi Teheránom a Moskvou v bilaterálny

Strašnejšie ako HIMARS: Diabolsky presná „letecká čarodejnica“ GBU-39 / B na raketovej „metle“

0 icon

Rusko, 8.december 2022 (AM) – Hovorca Pentagonu, nadporučík Tim Gorman , povedal, že Spojené štáty a ich spojenci "identifikujú a zvažujú najvhodnejšie systémy", ktoré pomôžu Kyjevu výmenou za raketomety HIMARS končiace v zámorských skladoch. A zdá sa, že Spojené štáty sú blízko k vyriešeniu tohto problému. Podľa tlačovej agentúry Reuters je v…

TopDesať

Internet: Aká je jeho uhlíková stopa a je možné ho vypnúť?

0 icon

V týchto zložitých dňoch, kedy je veľká časť zemskej populácie doma, je tlak na internet od poskytovateľov omnoho vyšší ako počas bežného dňa. Netflix napríklad zníži kvalitu videí, aby tieto čísla aspoň trochou ovplyvnil. Rozvoj za posledných 36 rokov priniesol nové technológie, ktoré umožňujú navzájom prepájať heterogénne počítačové siete a…

Historické fotografie ti odhalia, aký bol život v 19. a 20. storočí

0 icon

Keď premýšľaš o minulosti, máš pocit, že je to neskutočná realita, ktorú si niekedy môžeme predstaviť ťažšie ako budúcnosť. Vidieť však historické fotografie z 19. a 20. storočia je ešte divnejšie. A prečo je to divnejšie? Pretože tieto historické fotografie sú skutočným dôkazom, že sa tieto udalosti naozaj udiali. Životy…

Trápi ťa bolesť a stres? Týchto 8 tipov stojí za vyskúšanie

0 icon

Trápi ťa bolesť a stres? Týchto 8 tipov stojí za vyskúšanie. Hoci moderná medicína prešla už dlhú cestu, niekedy každý z nás potrebuje okamžitú úľavu od bolesti a stresu. Riešenie našich každodenných problémov máme často priamo pod nosom. A to bez toho, aby sme o tom vedeli. Niekedy stačí naozaj iba…

TOP 10: Predpovede z minulosti, ktoré boli totálne mimo

0 icon

Už od začiatku histórie ľudstva nás zaujímali predpovede budúcnosti. A bolo ich naozaj veľa, a dokonca boli niektoré z nich až neuveriteľne presné. Jedným z najznámejších "prorokov" bol Nostradamus, francúzsky lekár a astrológ, ktorý predvídal udalosti ako francúzska revolúcia, obe svetové vojny a dokonca smrť princeznej Diany. Hoci sa jeho príbeh môže zdať neuveriteľný, veľa…

Aj majster tesár sa niekedy utne… Tieto fotografie ťa pobavia!

0 icon

Slovenské príslovie "Aj majster tesár sa niekedy utne." nadobúda pri týchto fotografiách úplne nový rozmer. Alebo žeby to vôbec nebol majster, kto sa uťal? Je totiž len ťažké uveriť, že toto robili profesionáli vo svojom odbore... Internetom sa často šíria fotografie, na ktorých sa baví celý svet. Táto zbierka obrázkov…

FOTO DŇA

Ľudia sledujú spln Mesiaca, ktorý sa označuje aj ako Studený Mesiac, z veže Galata v Istanbule

Autor: TASR/AP-Emrah Gurel

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali