To najdôležitejšie z Ukrajiny: Chodorkovskij predpovedá pád Charkova ešte tento rok a Odesy v roku 2025

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Chodorkovskij predpovedá pád Charkova ešte tento rok a Odesy v roku 2025

Kyjev 19. mája 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)

Aktualizované 19. mája 2024 o 19:10

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Zahraniční novinári
Zahraniční novinári sa hlásia z pozorovateľne, zatiaľ čo stúpa dym po ruskom útoku v Charkove

19:10 – Jedenásť ľudí bolo zranených počas ostreľovania ukrajinskými ozbrojenými silami v Šebekine v Belgorodskej oblasti, uviedol guvernér.

Reklama

 

19:00 – Ruská armáda prelomila obranu ukrajinských ozbrojených síl v oblasti Pologovskij a postúpila až jeden a pol kilometra smerom k mestu Gulajpole v Záporožskej oblasti, uviedol Rogov.

Reklama

 

18:25 – Zelenskyj vo svojom večernom prejave povedal, že ruské jednotky vraj nedosahujú svoj cieľ v Charkovskej oblasti. Cieľom Rusov je podľa prezidenta Ukrajiny „natiahnuť naše sily a tým oslabiť Ukrajinu na širokom fronte od Charkovskej oblasti po Doneckú oblasť“.

 

17:45 – Hlavné body z brífingu ruského ministerstva obrany:

– skupina vojsk Vostok obsadila výhodnejšie pozície, ukrajinské ozbrojené sily stratili v oblasti svojej pôsobnosti až 105 vojakov;

Reklama

– skupina „Sever“ pokračuje v postupe hlbšie do obrany ukrajinských ozbrojených síl, sily „cudzej légie“ sú zasiahnuté;

– skupina „Sever“ odrazila 5 protiútokov ukrajinských ozbrojených síl v oblastiach Volčansk, Liptsy, Tichoy, Charkovská oblasť;

– Systémy protivzdušnej obrany zostrelili denne 103 ukrajinských bezpilotných lietadiel, 12 rakiet ATACMS a 4 bomby Hammer;

– skupina vojsk „Západ“ obsadila výhodnejšie pozície a zničila až 440 bojovníkov ukrajinských ozbrojených síl;

– Južná skupina vojsk zlepšila postavenie pozdĺž frontovej línie a odrazila útok ukrajinských ozbrojených síl pri Novomichajlovke;

Reklama

– Skupina vojsk Stred zlepšila taktickú situáciu a odrazila sedem ukrajinských protiútokov.

 

16:45 – Súhrn informácii k Špeciálnej vojenskej operácii z 19. mája:

– Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že jednotky zoskupenia vojsk „Sever“ pokračujú v postupe do hĺbky nepriateľskej obrany a porazili živú silu a techniku vrátane „Cudzineckej légie“ v Charkovskej oblasti;

– Ruská protivzdušná obrana v noci nadnes zostrelila 9 rakiet ATACMS a jedno bezpilotné lietadlo nad Krymom, tri bezpilotné lietadlá nad Belgorodskou oblasťou, nad Krasnodarským krajom bolo zničených a zachytených 57 dronov, uviedlo ruské ministerstvo obrany;

– Rafinéria v Slavjansku na Kubáni pozastavila prevádzku po zásahu bezpilotného lietadla, uviedla spoločnosť;

– Dron AFU zaútočil na mikrobus s robotníkmi v obci Radensk v Chersonskej oblasti; jedna osoba zahynula, 16 bolo zranených, uviedol Saldo;

– Nemecko neposkytuje Kyjevu zbrane dlhého doletu, pretože na rozdiel od Londýna nechce umožniť ich použitie na útoky na Krym, uviedol šéf britského ministerstva obrany Shapps;

– Nemecké ministerstvo obrany žiada od vlády ďalších 3,8 mld. eur na pomoc Ukrajine, citoval Bild svoje zdroje.

 

Reklama

14:25 – Na Ukrajine už takmer niet Ukrajincov, ktorí by boli ochotní bojovať, je potrebné začať mierové rokovania, uviedla poslankyňa Bundestagu Sarah Wagenknechtová.

K žiadosti nemeckého ministerstva obrany o zvýšenie vojenskej pomoci Ukrajine o ďalších 3,8 miliardy eur sa vyjadrila takto: „Tento kurz vedie nás a Ukrajinu do priepasti.“

 

13:45 – Ruské jednotky skupiny vojsk „Sever“ pokračujú v postupe do hĺbky nepriateľskej obrany, informovalo ruské ministerstvo obrany.

Pri osadách Lukjance, Veselovje a Radgospnoje v Charkovskej oblasti porazili nepriateľský personál a techniku, vrátane techniky cudzineckej légie.

Reklama

Bolo odrazených päť protiútokov nepriateľských útočných skupín v oblastiach Volčansk, Liptsi a Tichoje v Charkovskej oblasti.

 

13:00 – Vo Vinnickej oblasti ukrajinská pohraničná stráž spustila paľbu na muža, ktorý chcel nelegálne prekročiť hranice a dostať sa do Moldavska. Denníku Strana to povedali zdroje z prostredia orgánov činných v trestnom konaní.

„Incident sa stal včera okolo 15.00 hod. V osade Bolgan si pohraničníci všimli muža, ktorý sa snažil prekročiť hranicu mimo kontrolného stanovišťa. Počas zadržania muž kládol odpor. Udrel jedného z príslušníkov pohraničnej stráže, potom použil slzný sprej a pokúsil sa služobnému príslušníkovi vziať služobnú zbraň. Počas odporu pri zadržaní jeden z vojakov vystrelil dva varovné výstrely a potom muža postrelil do nohy,“ uvádza zdroj verziu udalostí od pohraničníkov.

Zároveň dodal, že sa ukázalo, že zadržaný je obyvateľ Kyjeva narodený v roku 1990. Po zadržaní ho previezli do nemocnice v meste Križopol.

Reklama

„V súvislosti s touto skutočnosťou boli začaté dve trestné konania. Jedno za marenie výkonu úradných činiteľov, v tomto prípade mužovi hrozí až dvojročné väzenie. Druhý prípad otvorila GBR voči pohraničníkom na základe skutočnosti zneužitia právomocí,“ uvádza zdroj.

Pripomeňme, že nejde o prvý prípad, keď pohraničníci spustili paľbu na ľudí, ktorí sa pokúšali nelegálne prekročiť hranice. Nedávno bol na hranici v Zakarpatskej oblasti zastrelený muž.

 

12:06 – Poľsko začalo stavať elektronické zábrany na vodných úsekoch hranice s Bieloruskom, informovala bieloruská štátna televízia ONT.

„Dopravné senzory budú monitorovať prechod cez kontrolné pásmo. Očakáva sa, že zábrana bude dlhá 47 kilometrov. Zábrana bude vybavená modernými elektronickými zariadeniami, najmä senzormi a kamerami s denným a nočným videním,“ uvádza kanál.

 

11:33 – Nemecko nechce, aby rakety Taurus zasiahli nielen Rusko, ale tiež Krym. Uviedol to britský minister obrany Grant Shapps v rozhovore pre Sky News. Podľa neho Berlín „nedovolí, aby sa to (jeho zbrane – pozn. red.) použilo na Kryme“.

Reklama

Británia podľa neho „preukázala v tejto otázke vedúce postavenie“, po ktorom niektoré ďalšie krajiny „nasledovali tento príklad“.

Zároveň odmietol odpovedať na otázku, či by Ukrajina mala použiť západné rakety dlhého doletu na údery na ruské územie.

V inom podobnom rozhovore dodal, že Británia sa nechce zapojiť do priameho vojenského konfliktu s Ruskom. Minister tak odpovedal na otázku, prečo britské letectvo pomohlo Izraelu ničiť iránske rakety a drony, ale neposkytlo podobnú podporu v prípade Ukrajiny.

„Nechceme sa zapojiť do priameho konfliktu s Ruskom,“ povedal Shapps pre BBC. Nemáme v úmysle viesť túto vojnu.“

 

10:23 – Dron AFU zaútočil na mikrobus s robotníkmi v obci Radensk v Chersonskej oblasti, jeden človek zahynul, mnoho je zranených, informoval Saldo.

 

Reklama

10:15 – Postupne sa objavujú prvé dôkazy o príchode posíl ukrajinských ozbrojených síl do Volčanska.

Na záberoch je vidieť APC Stryker, ktoré sa podobne ako v Rabotine pohybuje oddelene od hlavnej skupiny a takmer okamžite po odhalení je zasiahnuté Lancetom. Zaujímavé je, že tieto APC boli pôvodne identifikované ako vozidlá rabotínskej (alebo ako sa tiež hovorí „smolnej“) 82. ODShBr, ktorá predtým stratila tank Challenger-2 v Záporoží. V skutočnosti však mohlo ísť o 42. OMBR AFU. Jeden prápor tejto brigády dostal aj americké Strykery.

Problémom je, že APC v tejto modifikácii (M1126 Infantry Carrier Vehicle (ICV)) nemajú ťažké zbrane a používajú sa len ako „taxíky“ pre pechotu, takže nemožno hovoriť o výraznom vplyve tejto techniky na bojovú situáciu.

 

10:05 – V Charkove došlo v nedeľu ráno po 8. hodine k silnému výbuchu, uviedol to pre médiá starosta Terechov.

 

9:55 – Činnosť najväčšieho ukrajinského výrobcu ocele Arcelor Mittal v Kryvom Rohu je ohrozená kvôli mobilizácii.

Reklama

„Ak budú pokračovať v mobilizácii, nebudeme mať dostatok zamestnancov na prevádzku. Hovoríme tu o existencii spoločnosti,“ povedal pre denník Financial Times Mauro Longobardo, výkonný riaditeľ závodu.

Od začiatku vojny bolo mobilizovaných 3 500 z 18 000 zamestnancov závodu, ale po nadobudnutí účinnosti nového zákona o mobilizácii ich „pravdepodobne bude viac“. Každý týždeň zomrie na fronte niekto zo závodu, ktorý bol zmobilizovaný.

Z tohto dôvodu sa musia hromadne zamestnávať ženy. Spoločnosť Arcelor Mittal rozmiestnila po Krivom Rogu bilbordy, na ktorých sú zobrazené ženy v oranžových kombinézach v závode a s heslami ako „Ženy tu naozaj všetko riadia!“.

Ženy pracovali v Arcelore najmä na administratívnych pozíciách, ale „teraz čoraz častejšie preberajú fyzicky náročnejšie úlohy“. Na druhej strane, mužov je ťažšie zamestnať, pretože podľa zákona sa musia najprv zaregistrovať v armáde, „čo mnohých potenciálnych kandidátov odrádza“.

Zo závodu boli pravidelne povolávaní rušňovodiči, elektrikári a mechanici. Najprv sa to robilo centrálne – prostredníctvom vedenia Arceloru – a potom začali na začiatku zmien stáť na vrátnici závodu vojenskí náborári, „čo niektorých zamestnancov podnietilo k tomu, aby odišli domov a nepracovali v podniku“.

Kvôli masovej mobilizácii bol závod nútený obmedziť výrobu vrátane ocele používanej na ochranu energetických zariadení pred ruskými leteckými útokmi. Zníženie výroby tiež znížilo zisky a daňové príjmy vlády, dodal Longobardo.

 

Reklama

9:40 – V logistickom centre Euroterminál pre príjem dodávok v Odese vybuchol americký granát, informovali miestne médiá.

Ochranka terminálu bola vážne zranená. Ukrajinské orgány činné v trestnom konaní uvádzajú, že na mieste sa našli úlomky z granátu americkej výroby M-67.

Údajne si ho do práce priniesol sám strážnik.

 

9:11 – Podľa denníka The New York Times má Donald Trump pohodlný náskok pred Bidenom vo všetkých kľúčových štátoch.

Denník spolu s ďalšími publikáciami uskutočnil prieskum v Pensylvánii, Arizone, Georgii, Michigane, Nevade a Wisconsine. Tieto štáty sa považujú za „swingové“, ktoré od volieb k voľbám volia buď demokratov, alebo republikánov. A v závislosti od toho vyhráva buď demokratický, alebo republikánsky kandidát.

Podľa prieskumu, ak by sa prezidentské voľby konali dnes, 33 % obyvateľov týchto štátov by hlasovalo za Bidena a 40 % za Trumpa. 10 % by odovzdalo hlas Robertovi Kennedymu ml.

Reklama

Ak by si dnes mali vybrať medzi týmito dvoma možnosťami, 42 % by sa priklonilo skôr k Bidenovi a 48 % k Trumpovi (na jeseň respondenti odpovedali na podobnú otázku takto: 44 % by volilo Bidena, 48 % Trumpa).

 

8:50 – Ruskí operátori FPV dronov zasiahli ďalšie americké vozidlo BMP Bradley pri obci Solovjevo v DNR. Informovali o tom vojenské zdroje priamo z daného regiónu.

 

8:05 – Návšteva ruského lídra Vladimira Putina v Číne bola významným krokom, ktorý rozhoduje o budúcnosti celej planéty. Uviedla to Maria Zacharovová.

Reklama

Prípravy na ďalšiu Putinovu zahraničnú cestu do KĽDR pokračujú, potvrdil hovorca Kremľa Peskov.

 

8:00 – Nemecké ministerstvo obrany žiada od vlády ďalších 3,8 miliardy eur na pomoc Ukrajine. Napísal to denník Bild s odvolaním sa na svoje zdroje.

 

7:57 – Ruské zdroje v nedeľu skoro ráno uviedli, že v noci nad Krymom zostrelili deväť rakiet ATACMS a jeden dron.

Ďalších 57 dronov bolo zostrelených nad Krasnodarským krajom a tri nad Belgorodskou oblasťou.

Verejnosť píše, že v Krasnodarskom kraji došlo k útoku na rafinériu v Slavjansku.

Na druhej strane, Ukrajinci informovali, že v noci v noci odrazili nálet 37 ruských dronov Šahid.

Uvádza sa, že všetky boli zostrelené nad Kyjevskou, Odeskou, Mykolajivskou, Sumskou, Vinnickou, Žitomírskou, Čerkaskou a Chersonskou oblasťou.

 

7:50 – Krymské blogy krátko pred polnocou informovali o útoku na polostrov raketami a dronmi. Guvernér Sevastopola vyhlásil, že systémy protivzdušnej obrany naplno pracujú. Dočasne bol uzavretý Krymský most.

 

7:20 – Ukrajina a Západ už vlastne prehrali vojnu, povedal ruský opozičný líder Michail Chodorkovskij a požiadal jeho ukrajinských priateľov aby si „zakryli uši“.

Povedal, že aj s pomocou USA je pomer nákladov na vojnu „v najlepšom (pre Ukrajinu – pozn. red.) prípade dva a pol ku jednej v prospech Putina“. „Pri tomto pomere síl Ukrajina do konca roka stratí Charkov. Do polovice budúceho roka Odesu. Do konca roka 2025 sa pomer síl stane 10 až 15 ku jednej. Do polovice roku 2026 bude Ukrajina pokračovať len v partizánskej vojne a Ľvov sa zachová, ak tam vstúpia vojská NATO zastúpené Poľskom. A to je najlepší scenár, ak AFU hrdinsky odolá napriek beznádejnosti situácie,“ povedal Chodorkovskij a obvinil Západ z hrubo nedostatočnej podpory Ukrajiny.

 

Reklama

7:00 – Ukrajinským utečencom sa v Spojenom kráľovstve zmenšujú pracovné príležitosti, píše agentúra Bloomberg. Ukrajinci majú problém nájsť kvalitné pracovné miesta zodpovedajúce ich kvalifikácii, keďže sa blíži koniec platnosti víz, britský trh práce sa ochladzuje a všeobecný záujem o pomoc Ukrajincom klesá.

„Veci sa zmenili. Už o nás nie sú správy,“ povedala utečenkyňa Diana Kočeva, ktorá vedie komunitu ukrajinských technických pracovníkov v Londýne. Ukrajinský rodinný program, ktorý umožňoval utečencom spojiť sa s rodinným príslušníkom v Británii až na tri roky, bol vo februári ukončený. Alternatívny sponzorský program Domovy pre Ukrajinu stále funguje, ale bol predĺžený len na 18 mesiacov, čo zvyšuje neistotu pre tých, ktorí hľadajú prácu.

Odborníci tvrdia, že britské orgány neočakávali, že vojna sa ukáže ako taká zdĺhavá, pričom pôvodné kroky stratili význam a nové sa pripravujú.

Podľa posledného prieskumu Národného štatistického úradu približne 58 % utečencov pracujúcich v Británii je zamestnaných v inom sektore, v akom pracovali doma. Pritom miera nezamestnanosti v krajine dosahuje 4,3 percenta. Je to najvyššia miera od minulého leta, čo zvyšuje konkurenciu o pracovné miesta.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:30

Nemecká vládna koalícia má pred sebou ešte veľa práce v rámci zložitých rokovaní o spolkovom rozpočte na rok 2025. Uviedol to v sobotu (22. 6.) minister financií Christian Lindner po tom, ako ľavicoví politici kritizovali potenciálne škrty v sociálnych výdavkoch.

14:26

Rusko by mohlo skrátiť lehotu na rozhodovanie o použití jadrových zbraní, pokiaľ by Moskva usúdila, že sa hrozba pre krajinu stupňuje, uviedol predseda obranného výboru ruskej Štátnej dumy Andrej Kartapolov.

14:26

Dvaja ľudia vrátane dvojročného dieťaťa prišli o život pri ukrajinskom raketovom útoku na ruskom ovládané mesto Sevastopol na anektovanom Krymskom polostrove, uviedol v nedeľu na platforme Telegram Moskvou dosadený gubernátor mesta Michail Razvožajev.

13:05

Ukrajinské jednotky zničili dronovú základňu ruskej armády v ruskom Krasnodarskom kraji, uviedlo na platfrome Telegram v nedeľu ukrajinské námorníctvo. TASR informuje podľa agentúry DPA.

13:03

Členské štáty Európskej únie (EÚ) musia spojiť sily, aby odolali konkurencii Južnej Kórey a Číny. Uviedol to v nedeľu v Chang-čou nemecký minister hospodárstva a vicekancelár Robert Habeck, ktorý je na návšteve v Číne. TASR správu prevzala z DPA.

Habeck na konci svojho štvordňového turné vo východnej Ázii povedal, že počas cesty v Južnej Kórei aj v Číne sa opakovane stretol s pojmom “konkurencia a v tom najtvrdšom zmysle”.

12:27

Čína a Európska únia (EÚ) sa dohodli na začatí rozhovorov o plánovanom zavedení ciel na elektrické vozidlá (EV) čínskej výroby v Európe. Oznámili to v sobotu (22. 6.) vysokí predstavitelia oboch strán.

12:04

Umelá inteligencia (AI) nenahradí vo firmách všetkých ľudí. Tí, ktorí s ňou dokážu pracovať, však už dnes nahrádzajú tých, ktorí sa nedokázali adaptovať. Rovnako tak firmy, ktoré neimplementujú AI do svojho biznisu, už dnes prestávajú byť konkurencieschopné. Uviedol to odborník na predaj Peter Strcula.

12:02

Export automobilov z Južnej Kórey dosiahne tento rok rekordnú výšku. Podporuje ho silný dopyt po ekologických a SUV modeloch. Uviedla to vo svojej prognóze juhokórejská asociácia pre automobily a mobilitu (KAMA).

12:01

Slováci najčastejšie minú na letnú dovolenku od 400 do 800 eur. Každý desiaty si však môže dovoliť dovolenku aj za 2000 až 4000 eur. Do zahraničia sa chystá ísť tretina ľudí, pričom pätina zostane na Slovensku. Na dovolenku však vôbec nepôjde 37 % obyvateľov Slovenska. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu finančnej spoločnosti Home Credit.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Výmyselníci TANC o.z. počas festivalu Mičinský pitvor v obci Mičiná pri Banskej Bystrici

Autor: TASR-Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Gustáv Murín

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Milan Šupa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali