To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ukrajina je pripravená zasiahnuť ciele na ruskom území

Kyjev 4. februára 2023 (HSP/Foto:TARS/AP)

Aktualizované 4.2.2023 18:20

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

vojaci
Ilustračné foto

18:20- Zelenskyj zrejme podpísal nové sankčné dekréty. Dotknú sa tých Ukrajincov, ktorí majú ruské občianstvo.

“Dnes som podpísal príslušné dokumenty, aby som urobil ďalší krok na ochranu a očistu nášho štátu od tých, ktorí sú na strane agresora. Bezpečnostná služba predložila správu týkajúcu sa osôb s ruským občianstvom. Zajtra sa uskutoční ďalší právny krok na vykonanie rozhodnutí Rady pre národnú bezpečnosť a obranu o sankciách,” povedal prezident vo svojom večernom prejave.

 

18:00- Ukrajina môže dostať až 160 hlavných bojových tankov Leopard 1 z nemeckých priemyselných zásob.

Rheinmetall a FFG môžu renovovať väčšinu svojich existujúcich vozidiel, uviedli pre Handelsblatt odborníci z odvetvia.

Výrobca Flensburger Fahrzeugbau tvrdí, že má vo svojich dielňach 99 tankov Leopard 1, zatiaľ čo Rheinmetall má ďalších 88 kusov tohto modelu.

 

17:20– Počas tohto týždňa sa na fronte odohral najmä “prudký pokus” o prelomenie obrany AFU pri Bachmute. K tomuto záveru dospela námestníčka ministra obrany Anna Malyarová na svojom kanáli Telegram.

Podľa nej ruské jednotky vrhli všetky svoje sily do obkľúčenia Bachmutu. Taktiež spustili “mohutné ofenzívy smerom na Liman”.

 

17:00- Hlavná vec vo večernom súhrne ukrajinského generálneho štábu:

Nepriateľ preskupuje svoje sily v snahe postúpiť v smere na Kupiansk, Liman, Bachmut, Avdijevku a Novopavlovsko.

Intenzita paľby sa zvyšuje v smere na Kupjansk: tu bolo ostreľovaných 8 osád.

Celkovo nepriateľ počas dňa vypálil 9 striel z MLRS.

Na bieloruských hraniciach je nepriateľ tradične aktívny a rovnako tradične sa neobjavili žiadne náznaky, že by sa na inváziu pripravovala veľká skupina.

Medzi cieľmi, ktoré zasiahli ukrajinské lietadlá, je aj protilietadlový raketový komplex a sklad pohonných hmôt a mazív.

 

16:50- Situácia na frontoch 4. februára 2023:

16:20- Britský premiér Rishi Sunak v sobotnom telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským zdôraznil, že sa zameria na to, aby sa vojenské vybavenie poskytnuté Londýnom pre Kyjev dostalo na front čo najskôr. 

“Predseda (britskej) vlády povedal, že sa sústredí na to, aby sa vojenské vybavenie Spojeného kráľovstva určené na obranu (pre ukrajinské sily) dostalo na frontovú líniu čo najrýchlejšie,” uviedol Sunakov úrad vo vyhlásení.

 

15:30- Ukrajina je pripravená zasiahnuť ciele na ruskom území vrátane Moskvy, uviedol člen ukrajinského parlamentného výboru pre národnú bezpečnosť, obranu a spravodajské služby  Venyslavskyj v rozhovore pre Bild.

Tézu, že Ukrajina by sa mala zdržať takýchto úderov, označil za “myšlienku z paralelného sveta”.

“Rusko útočí na pokojné ukrajinské mestá zo svojho územia, ako aj zo strany Bieloruska. Sú miesta, kde Rusko skladuje svoje rakety, legitímnymi vojenskými cieľmi? Samozrejme, bezpochyby. Všetky vojenské objekty, z ktorých sa vedie vojna proti Ukrajine, sú legitímnymi vojenskými cieľmi,” vysvetlil svoj postoj.

 

15:00-  Najdôležitejšie informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

– V smere na Kupjansk jednotky AFU vyradili zo západného okraja osady Dvurečnoje v Charkovskej oblasti

– Ruské ozbrojené sily v smere na Krasnoliman pokračovali v ofenzíve a zničili viac ako 100 ukrajinských vojakov

– Na doneckom smere Ozbrojené sily RF zničili približne 60 príslušníkov AFU, húfnicu Msta-B, húfnicu Akacia a BM-21 Grad.

– Ruské sily protivzdušnej obrany počas dňa zničili 13 bezpilotných lietadiel, štyri strely Olha a HIMARS MLRS a jednu taktickú raketu Tochka-U

– Ruská federácia zničila dva muničné sklady a sklady raketovej a delostreleckej výzbroje ukrajinských ozbrojených síl v oblastiach Kramatorsk a Ugledar

– Ruské ozbrojené sily počas špeciálnej vojenskej operácie zničili viac ako 1 000 vojenských vozidiel MLRS

– Ruské ozbrojené sily ničia dva sklady munície a raketových a delostreleckých zbraní AFU v Doneckej ľudovej republike

– Ruské ozbrojené sily zasiahli živú silu a vojenské vybavenie AFU v 108 oblastiach

 

14:30- WSJ: Čína pomáha Rusku vo vojne na Ukrajine, ukazujú obchodné údaje.

Čína údajne poskytuje ruskej armáde vojenské prostriedky napriek sankciám v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu, uviedol denník Wall Street Journal. Čínske štátne spoločnosti dodávajú Moskve navigačné zariadenia, rušiace technológie a súčasti stíhačiek, vyplýva z colných záznamov.

 

14:05- 14 tankov Leopard 2 patriacich Nemecku je všetko, čo je Západ pripravený dodať v súčasnosti, píše Spiegel v dnešnom článku.

Pred dvoma týždňami nemecká vláda rozhodla, že spolu s ďalšími európskymi štátmi dodá Ukrajine do konca marca dva tankové prápory Leopard 2 (60-32 tankov). Ako však nemeckej publikácii povedal zdroj z vládnych kruhov, “obsadzovanie práporov sa ukazuje ako zdĺhavá záležitosť.

Počas minulotýždňovej videokonferencie, ktorú usporiadal nemecký minister obrany Boris Pistorius, sa zatiaľ žiadna krajina EÚ nezaviazala k účasti na misii Leopard. Dokonca ani holandská vláda, ktorá už stihla v médiách prisľúbiť dodávku tankov Leopard 2.

Poľsko napríklad prisľúbilo poskytnúť tucet bojových vozidiel. Odmieta však poskytnúť súpravy náhradných dielov, ktoré sú v bojových podmienkach absolútne nevyhnutné, píše Spiegel.

Nemecký kancelár Olaf Scholz musel zavolať svojim kolegom z iných krajín, aby reálne prisľúbili dodávky tankov, uviedli nemecké noviny.

 

13:50- Počet utečencov z Ukrajiny registrovaných na dočasnú ochranu v Európe dosiahol k 31. januáru 2023 4 823 33 000. Informoval o tom Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov.

 

13:30- Ukrajina a Rusko si opäť vymenili desiatky vojnových zajatcov. Šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak na sociálnych sieťach napísal, že v rámci najnovšej výmeny bolo oslobodených 116 Ukrajincov. Ruské ministerstvo obrany hovorí o 63 prepustených ruských zajatcoch.

 

12:20- Informácie o tankoch Leopard 2 pochádzajúcich z Portugalska sú protichodné. Skôr sme písali o publikácii v novinách Sol, že premiér António Costa zablokoval dodávky nemeckých tankov, ktoré má jeho krajina kvôli ich zlému technickému stavu a nedostatku munície.

Ten istý Costa však počas návštevy Stredoafrickej republiky vyhlásil, že Portugalsko poskytne Ukrajine leopardy. Neuviedol však, v akom množstve.

“Teraz pracujeme na vyslaní niektorých našich tankov. Neviem, koľko tankov bude [vyslaných na Ukrajinu], ale bude to oznámené vo vhodnom čase,” citovala premiéra tlačová agentúra Lusa.

 

11:45- Nemecký spolkový prokurátor Peter Frank podporil medzinárodné vyšetrovanie ruských vojnových zločinov na Ukrajine: či už na pôde existujúceho Medzinárodného trestného súdu (ICC) alebo prípadného špeciálneho tribunálu.

 

11:30-  Ruské úrady v sobotu obvinili Kyjev z útoku na továreň v Belgorodskej oblasti ležiacej pri hraniciach s Ukrajinou. 

 

11:00- Vstup Ukrajiny do NATO nie je na programe dňa. Informovala o tom hovorkyňa francúzskeho ministerstva zahraničných vecí Anne-Claire Legendreová.

Zároveň poznamenala, že Ukrajina má právo usilovať sa o to:

“Teraz je tu konflikt, ale nebudem pripomínať históriu, politiku otvorených dverí Severoatlantickej aliancie a zásady Helsinských dohôd, ktoré podpísal ZSSR a potom uznalo Rusko, o slobode každého štátu, aby si mohol vybrať svojich spojencov.”

Francúzsko nie je vo vojnovom stave s Ruskom, ale bude naďalej robiť všetko pre to, aby podporilo Ukrajinu v súčasnom konflikte, uviedla Anne-Claire Legendreová.

 

10:10– V Bachmute zomrel 33-ročný americký dobrovoľník Pete Reed. Informovala o tom CNN s odvolaním sa na Global Response Medicine, skupinu humanitárnej pomoci, ktorú založil zosnulý.

Ministerstvo zahraničných vecí už potvrdilo “nedávne úmrtie občana USA na Ukrajine”.

Jeho manželka Alex Kay Potterová na Instagrame napísala, že jej manžel nielenže žil ako vojak, ale aj zomrel pri záchrane života iného člena posádky.

 

10:00- Portugalsko odmietlo poskytnúť Ukrajine tanky Leopard 2, uviedol miestny vojenský zdroj pre noviny Sol.

Tanky, ktoré má Portugalsko, sú “dobré vozidlá na vojenskú prehliadku”. Ministerstvo obrany krajiny je navyše skeptické, pokiaľ ide o náklady na dodávku tankov.

 

09:30- Námestník tajomníka ruskej bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev sa vyjadril k pravdepodobnosti úderov na Krym novými bombami dlhého doletu, ktoré USA poskytnú Ukrajine.

Povedal, že v prípade útoku Ukrajiny na Krym “nebudú žiadne rokovania”, iba “odvetné údery”.

 

09:00- Šesťdesiattri vojakov sa vrátilo do Ruska z ukrajinského zajatia, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

Ministerstvo uviedlo, že na zozname sa nachádzajú “citlivé osoby”, ktorých výmena bola umožnená vďaka sprostredkovaniu Spojených arabských emirátov.

 

08:30- EÚ sľubuje Ukrajine ďalšiu pomoc, ale o členstve sa hovorí len “potichu” – takto hodnotí New York Times európsky integračný summit v Kyjeve.

Vedúci predstavitelia Európskej únie “odmietli poskytnúť odmenu, ktorú si pán Zelenský veľmi želá – urýchlené členstvo v bloku”.

Európski predstavitelia v Kyjeve “zaujali opatrný postoj”, pričom “jemne brzdili reči o urýchlenom členstve”.

Ruská invázia podnietila Európsku úniu, aby formálne zaradila Ukrajinu medzi kandidátske krajiny, ale prechod od tohto kroku k členstvu “môže trvať mnoho rokov”, píše sa v dokumente.

“Návšteva v Kyjeve ukázala rovnováhu, ktorú chcú predstavitelia EÚ dosiahnuť tým, že budú Ukrajinu tlačiť k bruselským štandardom boja proti korupcii a zabezpečenia liberálnej demokracie bez toho, aby jej dali konkrétne prísľuby členstva,” píše sa v analýze NYT.

V záverečnom uznesení samitu chceli niektoré krajiny EÚ uznať pokrok Ukrajiny pri dosahovaní noriem bloku. Podľa štyroch úradníkov, ktorí tieto informácie poskytli novinám, však iní trvali na tom, že slovo “pokrok” by sa malo nahradiť slovom “úsilie”.

Nakoniec sa táto otázka riešila na dvoch stretnutiach, “ale zvíťazili opatrnejšie vyjadrenia”.

 

08:00- Zhrnutie ukrajinského generálneho štábu za ráno 4. februára. Hlavné:

1. Rusi pokračujú v ofenzíve na smeroch Liman, Bachmut, Avdijevka a Novopavlivske (Ugledar). Utrpia veľké straty.

2. Útoky v oblastiach Grekivka, Nevskoje, Kremenna a Dibrova v Luhanskej oblasti sú odrazené. Tiež pri Verchnekamenskom, Paraskovivke, Krasnej Hore, Bachmute a Ivanivsku v Doneckej oblasti.

 

07:50- Ukrajina použije na protiútok proti ruským jednotkám hlavné bojové tanky získané od západných krajín. Minister Oleksij Reznikov to povedal na spoločnej tlačovej konferencii s poľským podpredsedom vlády a ministrom národnej obrany Mariuszom Blaszczakom v Kyjeve.

“Na protiútok potrebujeme tankovú koalíciu s hlavnými tankami krajín NATO. To znamená, že ich použijeme ako “oceľovú päsť” na prerazenie ich obrannej línie, keď budú tieto zbory pripravené,” povedal minister.

 

07:30- Obyvatelia Novej Kachovky zostali bez vody v dôsledku ostreľovania ukrajinskými ozbrojenými silami, uviedla miestna správa.

“V dôsledku včerajšieho ukrajinského delostreleckého ostreľovania Novej Kachovky bolo poškodené elektrické vedenie napájajúce kanalizačnú čerpaciu stanicu mestskej vodárenskej spoločnosti. V celom meste sa zastavili dodávky vody,” vysvetlila tlačová služba.

Záchranné služby teraz pracujú na odstránení nehody.

 

07:20- Západ by mal dať Ukrajine všetky zbrane, ktoré má, povedal poradca vedúceho ukrajinskej prezidentskej kancelárie Podoljak.

Podoljak žiadal, aby sa krajine dodalo viac zbraní a aby sa to urobilo rýchlo. Štátny úradník povedal, že Ukrajina potrebuje všetko, čo potrebuje, hneď teraz, a nie “o rok”. Podľa vedúceho kancelárie ukrajinského prezidenta by sa krajiny nemali tak dlho dohadovať o dodávkach:

“Ukrajina by mala dostať všetko, čo potrebuje, tu a teraz – nie v roku 2024 alebo 2025. To znamená, že by sme nemali viazať budovanie národného vojensko-priemyselného komplexu na vojnu na Ukrajine – musíme dať všetko, čo máme. To znamená, že v prípade potreby ho deaktivovať alebo dokonca vyradiť z bojovej služby. Pretože etapy vojny sa odohrávajú zo dňa na deň, nie za rok, nie za dva, nie za tri.”

 

07:00- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok uviedol, že je možné, aby Ukrajina začala oficiálne prístupové rozhovory s EÚ už tento rok.

Zelenskyj sa takto vyslovil vo svojom tradičnom večernom videopríhovore, monitorovanom TASR na sociálnej sieti Facebook, po tom, ako sa v piatok v Kyjeve stretol s predsedom Európskej rady Charlom Michelom a predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou.

 

06:45- Skupina siedmich priemyselne najvyspelejších krajín sveta a Austrália dosiahli dohodu, ktorou sa zavedú dva cenové stropy pre ropné produkty z Ruskej federácie.

Uvádza sa to v spoločnom vyhlásení krajín G7 a Austrálie, ktoré v piatok vo Washingtone zverejnila tlačová služba ministerstva financií USA. Informovala o ňom americká spravodajská televízia CNN.

 

06:30- USA oznámili, že na Ukrajinu previedli približne 5,4 milióna dolárov, ktoré boli zhabané ruskému podnikateľovi Konstantinovi Malofejevovi, informovala CNN.

“Dnes oznamujem, že som schválil historicky prvý prevod skonfiškovaného ruského majetku na použitie na Ukrajine,” citovala televízia slová generálneho prokurátora USA Merricka Garlanda.

 

3. februára 2023. Hlavné z ruského pohľadu:

Ruská armáda obsadila Ugledar v DĽR v polkruhu, jeho oslobodenie prebieha podobne ako v Artemovsku, povedal Pašilinov poradca Kimakovskij.

Podoljak sa odmietol vyjadriť k obetiam v Artemovsku, ale povedal, že Ukrajina “platí najvyššiu cenu” za udržanie mesta.

V meste Energodar došlo k teroristickému útoku – vybuchlo auto, na následky výbuchu zomrel policajt, uviedlo miestne policajné oddelenie.

Spojené štáty oznámili poskytnutie balíka vojenskej pomoci Ukrajine vo výške 2,2 miliardy dolárov, uviedol Pentagón. Balík obsahuje zariadenia protivzdušnej obrany, rakety dlhého doletu pre HIMARS, ako aj strely dlhého doletu GLSDB. Dodala, že USA nechávajú na Kyjev, aby tieto projektily použil na údery na Krym.

Ruská armáda v rámci špeciálnej operácie po prvýkrát zničila nórsky systém SAM NASAMS, ktorého dodávky Kyjevu sa stali známe na jeseň. Ruské ministerstvo obrany vo svojej správe o zničení komplexu uviedlo.

Berlín schválil presun 88 tankov Leopard 1 na Ukrajinu, ale sú problémy s muníciou, tvrdí Süddeutsche Zeitung.

Poľsko začalo s výcvikom ukrajinských vojakov na obsluhu tankov Leopard, podľa ministerstva obrany ide o prvú etapu presunu tankov do Kyjeva.

Sudoplatovský dobrovoľnícky prápor v Záporoží vyhlásil odmenu 12 miliónov rubľov za každý ukoristený tank Leopard, Abrams alebo Challenger v dobrom stave.

Srbský prezident Vučič sa domnieva, že rozhodnutie Západu vyslať na Ukrajinu tanky zjednotilo Rusov a zvýšilo podporu pre špeciálnu operáciu.

Podľa Financial Times sa MMF a Kyjev chcú do jari dohodnúť na novom balíku pomoci v hodnote 14 až 16 miliárd dolárov.

Systém protivzdušnej obrany odrazil ukrajinský raketový útok na obec Starodubsk v Brjanskej oblasti, štyri rakety boli zostrelené, bez obetí a škôd, uviedol gubernátor.

Krym znárodnil majetok Achmetova, Kolomojského a ďalších ukrajinských politikov a podnikateľov, celkovo asi 500 nehnuteľností. Všetky finančné prostriedky z predaja majetku budú použité na vybavenie účastníkov špeciálnej operácie, povedal Aksjonov.

Peskov odmietol ako “kačicu” správy vo švajčiarskej tlači, že USA ponúkli Moskve 20 percent územia Ukrajiny za ukončenie konfliktu. Informácie o januárovej návšteve šéfa CIA Burnsa v Moskve sú tiež “kačicou”, uviedol Kremeľ.

EÚ je “vždy otvorená” rokovaniam o Ukrajine, ale nevidí politickú vôľu Moskvy začať ich, povedal Borrell. Zacharovová odpovedala, že to nie je pravda a že samotná EÚ neinvestuje do urovnania, ale do predĺženia konfliktu na Ukrajine.

Mapa

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 19:47

Európska únia vyzvala v nedeľu Bielorusko, aby nesúhlasilo s umiestnením ruských jadrových zbraní na svojom území. Mohlo by v dôsledku toho čeliť ďalším sankciám, uviedol šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell.

Včera 19:00

Spojené štáty dosiaľ nezaznamenali nijaké známky toho, že by Rusko presúvalo do Bieloruska jadrové zbrane. Povedal to v nedeľu hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby v reakcii na sobotné oznámenie Ruska, že na území Bieloruska rozmiestni taktické jadrové zbrane.

Včera 18:34

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v nedeľu pricestovala do Ghany a začala tak svoje turné po krajinách Afriky, v rámci ktorého navštívi aj Tanzániu a Zambiu. Jej pracovná cesta je zameraná na prehĺbenie vzťahov Spojených štátov s africkými krajinami v čase súboja s Čínou o získanie vplyvu na africkom kontinente.

Včera 18:03

Výbuch, ktorý v nedeľu zranil troch ľudí a vytvoril kráter v centre ruského mesta ďaleko od hranice s Ukrajinou, údajne spôsobil ukrajinský dron. Explózia nastala po poludní miestneho času v meste Kirejevsk v Tulskej oblasti.  Oblastný bezpečnostný úrad hlásil tri poškodené obytné budovy.

Včera 17:37

Poľsko aj Nemecko kritizovali v nedeľu sobotné oznámenie Ruska, že v Bielorusku rozmiestni taktické jadrové zbrane.

Včera 16:51

Irán presúva k hraniciam s Azerbajdžanom ťažkú techniku vrátane raketometov veľkého kalibru. Oficiálne – v rámci cvičení a ako signál pre Baku o neprípustnosti novej vojenskej operácie v regióne.

Včera 16:28

Dvadsaťdva krajín v nedeľu na iberoamerickom summite v Dominikánskej republike podpísalo vyhlásenie, v ktorom sa zaviazali bojovať proti potravinovej neistote v Latinskej Amerike. Cieľom je dosiahnuť v tejto oblasti nulový hlad, povedal bývalý premiér Čile Andrés Allamand.

Včera 16:26

Napriek nedávnym nehodám lodí s obeťami na životoch sa cez Stredozemné more vydáva do Talianska naďalej mnoho migrantov. V uplynulých dvoch dňoch dorazilo len na taliansky ostrov Lampedusa viac ako 3000 ľudí.

Včera 16:21

Technické problémy, ktoré spomaľovali prevádzku letiska vo Frankfurte nad Mohanom, sa v nedeľu na poludnie podarilo odstrániť. Uviedla to hovorkyňa leteckej spoločnosti Lufthansa.

Včera 15:51

Ukrajina žiada zvolanie mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN v súvislosti so sobotným oznámením Ruska, že v Bielorusku umiestni taktické jadrové zbrane.

Včera 15:47

Bulharská viceprezidentka Iliana Jotová v nedeľu vyzvala na zahájenie rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou po tom, ako Moskva v sobotu oznámila plány na rozmiestnenie taktických jadrových zbraní v Bielorusku.

Včera 14:44

Rozhodnutie libanonskej vlády posunúť prechod na letný čas o takmer jeden mesiac spôsobilo v nedeľu v tejto krajine rozsiahle nejasnosti.

Včera 14:20

Irán od začiatku marca pravdepodobne posiela Rusku nové bojové drony na použitie na Ukrajine. Oznámilo to v nedeľu britské ministerstvo obrany.

Včera 14:10

Dvaja ľudia zahynuli v sobotu pri páde lavíny v Zillertalských Alpách na severe Talianska. Uviedli to v nedeľu miestne úrady.

Včera 13:41

Obyvatelia Kuby v nedeľu rozhodujú o zložení jednokomorového parlamentu. O kreslo sa neuchádza žiadny opozičný kandidát.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Slovensko urobilo nepriateľský akt. Zelenskyj ho chce vtiahnuť do konfliktu. Čo o nás píšu ruské noviny

0 icon

Bratislava 26. marca 2023 (HSP/Svobodnaja Pressa/Foto:TASR/AP - Darko Vojinovic)   Krajina sa rozdelila po tom, čo kyjevskému režimu dodali stíhačky MiG-29, píše novinár Konstantin Olšanskij pre ruské noviny Svobodnaja Pressa. Vo svojom článku sa snaží priblížiť situáciu okolo MiGov na Slovensku ruskému čitateľovi. Prinášame vám celý jeho článok Slovenská dodávka…

Arménsko nezrádza Rusko, ale svoju vlastnú budúcnosť

0 icon

Jerevan 26. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Ústavný súd Arménska 24. marca uznal záväzky zakotvené v Rímskom štatúte Medzinárodného trestného súdu za ústavné Arménsko podpísalo štatút v októbri 1999, ale neratifikovalo ho kvôli rozhodnutiu ústavného súdu z roku 2004, podľa ktorého nie je v súlade so základným zákonom. Proces parlamentnej ratifikácie…

Čína sa vzpriamila: Si Ťin-pching odmietol hovoriť s Bidenom

0 icon

Peking 26. marca 2023 (HSP/Foto, TASR/AP-Andy Wong, TASR/AP-Evan Vucci)   V marci hovorca Bieleho domu John Kibry uviedol, že americký prezident má záujem hovoriť so svojím čínskym náprotivkom. Washington dúfal, že rozhovor sa uskutoční vo "vhodnom čase", pričom naznačil obdobie "bezprostredne pred stretnutím s Putinom" alebo po ňom. Napriek všetkej…

Podľa svedkov pral kajúcnik Slobodník špinavé peniaze pre Pavlínu Matovičovú vo výške 11,3 mil. eur

0 icon

Bratislava 26. marca 2023 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Politológ Roman Michelko zhrnul rôzne informácie, ktoré sa vyskytli vo verejnom priestore. Zosumarizoval informácie zo zápisníc súdov, tlačoviek politikov a ďalších zdrojov o prípade prania špinavých peňazí Matovičovcami. Jeho závery vám prinášame nižšie Zásadná tlačovka Smeru-SSD bola sprevádzaná mediálnym tichom. Nikto…

Nemecko zastaví veľký štrajk v doprave. Prehodnoťte svoju cestu

0 icon

Berlín 26. marec 2023 (HSP/Foto:Twitter)   O polnoci 27. marca sa v Nemecku na 24 hodín úplne zastaví železničná doprava tovaru a čiastočne aj osobná doprava. Dôvodom bude štrajk zamestnancov v tomto sektore, informuje Deutsche Welle. Odborové zväzy Verdi a EVG požadujú zvýšenie miezd minimálne o 500 eur mesačne Očakáva…

Prečo Rusko rozmiestňuje jadrové zbrane v Bielorusku

0 icon

Moskva 26.marec 2023 (HSP/kp.ru/Foto:Screesnhot)   Vojenský analytik Viktor Baranec pre ruské noviny Komsomoľskaja pravda povedal, že ruské jadrové zbrane môžu z Bieloruska "dosiahnuť" všetky krajiny NATO 1. Aký druh ruskej jadrovej zbrane je umiestnený na území Bieloruska? Sú to taktické operačné komplexy "Iskander" (zatiaľ jeden!) a letecké rakety s jadrovými…

Fico: Pellegrini chce vytvoriť vládu s Progresívnym Slovenskom, Zuzanou Čaputovou a SaS

0 icon

Bratislava 26. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Screesnhot)   Výmenu stíhačiek za bojové vrtuľníky Viper považuje predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) za dobrý obchod. Naopak, poslanec Národnej rady SR a predseda Smeru-SD Robert Fico s tým nesúhlasí. Podľa jeho slov bojové vrtuľníky Slovensko nepotrebuje Smer-SD má podľa Fica v pondelok…

Trump po týždni strachu vystúpil pred svojimi priaznivcami

0 icon

Waco 26. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Michael Conroy)   Donald Trump sa po prvý raz objavil na verejnosti od vyhlásenia o svojom možnom zatknutí pred týždňom. Svojim priaznivcom sa prihovoril na letisku Waco v Texase, kde predniesol niekoľko vyhlásení Obvinil vládu Joea Bidena, že zmenila USA na "banánovú republiku". Okrem toho Trump…

Vučić o veľkom obrate Ukrajiny na európsku cestu už čoskoro

0 icon

Belehrad 26. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)   Srbský prezident Aleksandar Vučić očakáva, že vstup Ukrajiny do EÚ sa v dôsledku súčasnej vojny urýchli. Povedal to v televízii Pink TV Vučić sa domnieva, že už v júni by malo dôjsť k "veľkému obratu Ukrajiny na európsku cestu". Podľa jeho slov budú…

Dzurinda chce zabrániť recidíve. Nemyslí však svoje účinkovanie v Gorile

0 icon

Bratislava 26. marca 2023 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Bývalý dvojnásobný premiér Mikuláš Dzurinda sa hotuje zachrániť Slovensko a neúnavne pokračuje v zbere podpisov pre svoju novú stranu Modrí – Európske Slovensko. Za dva týždne sa mu podarilo vyzbierať 5000 podpisov a zvyšné podpisy na hárky chce doplniť zberom do konca apríla. Dzurinda…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Poláček

René Pavlík

Bezpečnosť štátu

0icon

  Je otázkou času a zlovôle záujemcu, aby bezbranného obral o všetko čo sa mu páči. Je fuk, či oberá  dieťa, starčeka, alebo štát. Bezbranný je preto bezbranný, lebo nemá zbraň. Nemá sa čím brániť. Neviem to vysvetliť lepšie ako to dokázal Heger s protilátkami, alebo menšinovou vládou, napriek tomu…

Dušan Hirjak

Kto nesie vinu na vojnovom dianí na Ukrajine a ako rozpoznať pravdu od propagandy ? Časť IV.

0icon

Je mi veľmi ľúto a som sklamaný z toho, čo sa deje od roku 2014 na území nášho suseda – Ukrajiny. Po ôsmich rokoch vojnového diania na Ukrajine Rada federácie Ruska dala súhlas na nasadenie ozbrojených síl mimo územia Ruska a tým s

Erik Majercak

Ako definitívne odstrániť korupciu

0icon

Korupcia je politickým fenoménom už viac rokov. Ako sa s ňou dá popasovať a odstrániť? Prečo to tak dlho trvá ju odstrániť? Pre bežného človeka jednoduchá téma, veď väčšinou on nič nedáva a ani nič nedostáva. A tej telke a politici o tom stále dookola točia, dokonca posledné volebné obdobie bojovníci proti korupcii vyhrali voľby.

Pavel Jacz

Klamal nám ukážkovo Heger, alebo Naď? Slovensko je plné klamstiev ako žumpa exkrememtov!!!

0icon

Všade počujeme len samé plané reči snažiace sa zaobaliť priesery či problémy ututlať, zahrať do autu, alebo sa im remišovskou taktikou – teda kydaním na druhého darí vyhnúť pravde a z nej súvisiacej odpovedi. Dnes sa o sto šesť klame v politike, v reklamách, v krčmách, na pracoviskách, klameme aj…

Armádny Magazín

Chceme na nich uvaliť sankcie? O sociálno-ekonomických perspektívach Strednej Ázie

0 icon

Moldavsko, 27. marec 2023 (AM) – \"EÚ zvažuje uvalenie sankcií na stredoázijské krajiny za ich pomoc Rusku. Vedúci predstavitelia EÚ zaznamenali nárast vývozu do ázijských krajín. Európa sa obáva, že tieto technológie sa dostávajú do Ruska s cieľom obísť obmedzenia, ktoré naň boli uvalené. Vedúci predstavitelia EÚ plánujú upozorniť predstaviteľov strednej

"Červená" Amerika nechce žiť podľa zákonov "modrej" Ameriky. Normy Klausa Schwaba a rodové normy Ruskej banky

0 icon

USA, 27. marec 2023 (AM) – Nie je zriedkavosťou vidieť mapy USA namaľované tromi farbami: červenou, modrou a fialovou. Ide o volebné mapy. Štáty, ktorých obyvateľstvo prevažne podporuje Republikánsku stranu, sú označené červenou farbou, zatiaľ čo štáty, ktoré tradične volia demokratov, sú označené modrou farbou. Fialovou farbou sú označené \"sporné\" štáty.…

Myśl Polska: Anglosasi vyvolali jadrovú apokalypsu

0 icon

Slovensko, 27. marec 2023 (AM) – \"Jedinou otázkou je, ako ďaleko pôjdu provojnoví jastrabi na Západe pri presadzovaní \"červenej línie\". \"Je všeobecne známe, že Veľká Británia sa rozhodla poskytnúť Ukrajine 14 tankov Challenger 2 a 30 samohybných húfnic AS90 v rámci januárového balíka vojenskej pomoci. Zdá sa však, že v hre…

Zbrojársky expert o charakteristikách leteckej superbomby použitej pri Černigove

0 icon

Rusko, 27. marec 2023 (AM) –Ukrajinské zdroje v prvých marcových dňoch uviedli, že Rusko na ich území na Avdejevskom smere po prvýkrát testovalo poldruha tonovú (1525 kg) kĺzavú bombu, ktorá má názov UPAB-1500V (УПАБ-1500В). O jej „prvom“ nasadení a zničení

Kyjev ako potravu pre delá uprednostňuje rusky hovoriacich mobilizovaných. Rozhodujúci útok na Arťomovsk

0 icon

Rusko, 26. marec 2023 (AM) – Ukrajinské velenie cielene vrhá bezvýsledné útoky na pozície ruských jednotiek mobilizovaných z rusky hovoriacich oblastí Ukrajiny. Podľa ruskej strany sa v dokumentoch mŕtvych vojakov Ozbrojených síl Ukrajiny v poslednom čase uvádzajú iba ruské priezviská. A mobilizovaní ľudia prichádzajú z Odesy, Dnepropetrovska,

TopDesať

Iba pár ľudí dokáže v priebehu 7 sekúnd objaviť ukrytý citrón

0 icon

Optická ilúzia vďaka ktorej si otestuješ svoje IQ. Ľudia s vyšším IQ majú väčšiu pravdepodobnosť, že vyriešia túto hádanku. Iba zopár ľudí dokáže na obrázku za 7 sekúnd nájsť ukrytý citrón.   [the_ad id="80455"]   Táto optická ilúzia dokonale poslúži na otestovanie tvojho IQ. Ilúzie sú ohromujúce, hlboko fascinujúce, tvar meniace obrazy…

Prvé zviera, ktoré uvidíš na obrázku ti prezradí veľa o tvojej osobnosti

0 icon

Čo ti prvé napadlo pri pohľade na titulnú fotografiu článku? V dnešnom článku budeš mať za úlohu pozrieť sa na obrázok nižšie. Nachádza sa na ňom viacero zvierat. Prvé zviera, ktoré na obrázku uvidíš ti prezradí veľa o tvojej osobnosti. Obyčajné pričuchnutie k tričku je jedným zo spôsobov, ako zistiť…

Takto vyzerá väzenie vo svete. Ten kontrast je dychberúci!

0 icon

Veril by si, že niektoré väznice sveta vyzerajú lepšie ako slovenské nemocnice či hotely? A v niektorých krajinách sú podmienky vo väzenských celých horšie ako v tvojich najhorších snoch. Zaujíma ťa, ako vyzerá väzenie v rôznych krajinách? TOP10 ti to dnes ukáže. Stále viac ľudí je za mrežami. Podľa Inštitútu…

Ako trávili čas deti v dobe, keď telefóny ešte neexistovali? Rozhodne sa nenudili!

0 icon

Dnešným deťom sa asi ťažko bude veriť, že existovalo obdobie, kedy telefóny a smartfóny vôbec neboli. A že to bolo naozaj najlepšie detstvo, potvrdí každý, kto to zažil. Problém dnešných detí je v tom, že si deň bez mobilu a internetu ani nevedia predstaviť. Áno, dnešné chytré telefóny majú naozaj…

Historické fotografie, ktoré odkrývajú temnú stránku minulosti

0 icon

Dokonca aj 100 rokov stačí na to, aby sa niečo zmenilo a aby sa svet stal lepším miestom. Z hľadiska plaveckých kostýmov, zákonov a spoločenských organizácií musel svet podstúpiť veľa zmien, aby sa stal tou krajinou, v ktorej teraz žijeme. Stále je veľa vecí, ktoré je potrebné vylepšiť, ale dnes ti chceme ukázať…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali