To najdôležitejšie z Ukrajiny – Scholz sa rozhodol poslať Ukrajine tanky Leopard 2A6

Kyjev 24. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Daniel Cole, Telegram)

Aktualizované 24. januára 2023 20:22

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Vojna na Ukrajine
Žena kráča okolo protitankových bariér v Kyjeve

 

20:20 – Taliansky parlament dnes schválil dekrét, ktorý vláde umožňuje poskytovať Ukrajine vojenskú pomoc počas celého tohto roka. Informuje o tom tlačová agentúra ANSA.

 

20:15 – Skupina G7 a ďalší partneri sa dnes zaviazali naďalej podporovať ukrajinský energetický sektor vrátane dodávok zariadení a vybavenia.

 

20:00 – Nálet vo východnej časti Ukrajiny.

Nálet vo východnej časti Ukrajiny.
Nálet vo východnej časti Ukrajiny.

19:50 – Ukrajina môže zakázať nákup alkoholu a cigariet za hotovosť. Zástupca vedúceho prezidentskej kancelárie Rostyslav Šurma povedal.

„Plánujeme dve zásadné zmeny. Prvou je elektronická spotrebná daň. Druhým je presun platieb za tovar podliehajúci spotrebnej dani výlučne do bezhotovostnej formy,“ povedal.

Šurma dodal, že konečné rozhodnutie ešte nepadlo.

 

19:45 – Americká administratíva zatiaľ neoznámila nič o možnosti dodať Ukrajine americké tanky Abrams. Hovorca Pentagónu Patrick Ryder to povedal na brífingu.

Dodal, že Spojené štáty budú cvičiť ukrajinské ozbrojené sily v používaní amerických tankov M1 Abrams, ak im budú dodané.

 

19:30 – Holandsko chce od Nemecka kúpiť 18 tankov Leopard 2 a odovzdať ich Ukrajine. Premiér Mark Rutte to povedal v rozhovore pre Frankfurter Allgemeine Zeitung.

 

19:25 – Jadrová eskalácia konfliktu na Ukrajine je nepravdepodobná. Lars Klingbeil, spolupredseda vládnucej Sociálnodemokratickej strany Nemecka, vyjadril tento názor v komentári pre Tageszeitung.

„Myslím si, že je to nepravdepodobné,“ povedal. Klingbeil sa domnieva, že ruský prezident Vladimir Putin „chápe, že ak prekročí túto hranicu, stratí dôležitých spojencov, napríklad Čínu“.

Prispeli k tomu aj spoločné kroky nemeckého kancelára Olafa Scholza a amerického prezidenta Joea Bidena na minuloročnom samite G20, uviedol politik.

 

19:20 – Nórsko zvažuje dodať Ukrajine až osem tankov Leopard 2 z celkového počtu 36.

 

19:05 – Ruská armáda postupuje na Ugledar

Ozbrojené sily RF podľa dokázali prelomiť prvú líniu obrany Ozbrojených síl Ukrajiny a aktívne postupujú smerom na Ugledar.

Do útoku na Ugledar sa aktívne zapájajú námorníci Tichomorskej flotily. Ukrajnci majú obrovské straty.

Ruské ozbrojené sily postupujú z juhu.

Ruská armáda postupuje na Ugledar
Ruská armáda postupuje na Ugledar

19:00 – Ozbrojené sily Ruskej federácie potrebujú výrazné reformy, zdôraznil v utorok náčelník generálneho štábu ruskej armády Valerij Gerasimov po 11 mesiacoch bojov na Ukrajine.

 

18:55 – Ukrajina nie je ochotná uzavrieť s Ruskom mierovú dohodu podobnú Minským dohodám o urovnaní konfliktu v Donbase, ktoré v rokoch 2014 a 2015 sprostredkovali Nemecko a Francúzsko, uviedol ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v článku uverejnenom v americkom časopise Politico.

 

18:52 – Ruské jednotky postúpili o tridsať kilometrov pozdĺž línie kontaktu v Záporožskej oblasti, uviedol predseda hnutia Sme s Ruskom Vladimir Rogov.

 

18:50 – Fínsko je pripravené dodať Ukrajine tanky a vyškoliť ozbrojené sily v ich používaní, uviedol fínsky prezident Sauli Niinisto. Podľa neho by to umožnilo vytvoriť veľkú tankovú jednotku v Európe.

 

18:30 – Olaf Scholz sa rozhodol poslať Ukrajine tanky Leopard 2A6. Informoval o tom Spiegel s odvolaním sa na vládne zdroje.

 

18:15 – Turecko zrušilo konzultácie so zástupcami Švédska a Fínska o členstve v NATO.

Konzultácie naplánované na február boli odložené, informovala v utorok večer štátna televízia TRT. Nový termín nebol oznámený.

 

18:10 – Niektorí ľudia v Spojených štátoch a iných západných krajinách naďalej odporúčajú, aby Ukrajina čo najskôr začala rokovania s Ruskom. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba to uviedol v článku pre Politico.

„Partneri by mali donútiť Rusko, nie Ukrajinu, aby urobila ústupky,“ dodal minister.

 

18:00 – Nemecký parlament bude zajtra rokovať o dodávke tankov Leopard na Ukrajinu.

Podľa CNN opozičné CDU a CSU požadovali diskusiu s odôvodnením, že chcú „ukončiť blokádu spolkovej vlády voči Leopardu“.

Nemecká vláda sa podľa opozície „musí obávať straty dôvery svojich spojencov“.

Rozprava sa začne o 16.05 hod.

 

17:50 – Večerné zhrnutie ukrajinského generálneho štábu:

– Ruská armáda pokračuje v postupe smerom na Bachmut. Pokúsila sa tiež o postup smerom na Liman a Avdijivku, ale všetky jej útoky boli odrazené.

– Na smeroch Kupjansk, Novopavlovsk, Záporožie a Cherson sa Rusi bránia.

– Ruské sily uskutočnili 5 raketových útokov na Kosťantynivku v Doneckej oblasti a 13 leteckých útokov, pričom vykonali aj viac ako 10 ostreľovaní z raketometov MLRS.

– Na Bachmutskom smere je podľa generálneho štábu stále pod ruskou paľbou Kleščievka, o ktorej Ruská federácia predtým tvrdila, že ju dobyla.

– Letectvo AFU uskutočnilo 8 úderov na oblasti, kde je sústredený personál, zbrane a vojenská technika ruskej armády, ako aj 3 údery na jej pozície SAM.

– Ukrajinské SAM zničili 3 ruské útočné vrtuľníky Ka-52 pri Jevgenjevke, Volnovachovský okres, Donecká oblasť, a zostrelili ruský Su-25 pri Bachmute.

 

17:45 – Západné krajiny plánujú presunúť na Ukrajinu približne 100 tankov Leopard 2, ak nemecké úrady takéto dodávky povolia. Nemenovaný ukrajinský predstaviteľ povedal pre ABC News.

Podľa neho sa takéto dohody o tankoch dosiahli na stretnutí vo formáte Ramstein 20. januára.

 

17:15 – Ukrajinská armáda zostrelila ruské lietadlo SU-25 v Doneckej oblasti, uviedol generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl.

 

17:01 – Experti MAAE spolu s ukrajinským personálom skontrolovali všetky jadrové elektrárne na kontrolovanom území, či sa v nich nenachádzajú zbrane, a nenašli ich. Oznámil to šéf agentúry Raphael Grossi.

 

17:00 – Očakáva sa, že Nemecko už v stredu povolí Poľsku reexportovať svoje tanky Leopard na Ukrajinu, uviedla agentúra Bloomberg. Poľsko oficiálne požiadalo o povolenie na presun 14 tankov na Ukrajinu.

 

16:55 – Valentina Mamajová, ktorej auto dnes vybuchlo neďaleko školy v Berďansku, prežila. Utrpela ľahký otras mozgu.

Výbuch v Berďansku bol teroristickým činom ukrajinských bezpečnostných služieb.

Na Ukrajine je Mamajová obvinená zo spolupráce s Rusmi.

vybuch
Záber z miesta výbuchu

16:50 – Česká republika nemôže dodať Ukrajine tanky Leopard 2, pretože ich potrebuje na zaistenie vlastnej bezpečnosti, povedal premiér.

 

16:45 – Rokovania medzi Tureckom, Švédskom a Fínskom o kandidatúre do NATO boli na žiadosť Ankary odložené na neurčito.

 

16:10 – Médiá naďalej píšu o presune amerických tankov Abrams na Ukrajinu. Po správe Sky News o tom uverejnil článok aj denník Wall Street Journal.

Americkí predstavitelia pre denník uviedli, že Bidenova administratíva sa prikláňa k vyslaniu „značného počtu“ tankov Abrams M1 na Ukrajinu a oznámenie o dodávkach by sa mohlo uskutočniť tento týždeň.

„Oznámenie bude súčasťou širšej diplomatickej dohody s Nemeckom, v rámci ktorej Berlín súhlasí s vyslaním menšieho počtu svojich tankov Leopard 2 a tiež schváli dodávku ďalších tankov nemeckej výroby Poľskom a inými krajinami,“ píše sa v článku.

Biely dom sa k tejto záležitosti odmietol vyjadriť.

 

16:05 – Ukrajinské veľvyslanectvo v Gruzínsku nevylučuje možnosť evakuácie ukrajinských občanov z krajiny, ak sa obnoví priame letecké spojenie medzi Gruzínskom a Ruskom a začne sa masový prílev Rusov, uviedol ukrajinský chargé d’affaires v Gruzínsku Andrej Kasjanov.

 

16:00 – Zelenskyj reagoval na Lukašenkovo vyhlásenie, že Bielorusku bolo ponúknuté podpísanie paktu s Ukrajinou o neútočení.

Prezident uviedol, že Ukrajina nemá v úmysle zaútočiť na Bielorusko a odmietol návrh takéhoto paktu.

„Počujete všetko, čo Ukrajina oficiálne navrhuje. Nemáme v úmysle zaútočiť na Bielorusko a nikdy sme to neurobili. Takéto zámery neexistujú. A to je hlavný signál od všetkých Ukrajincov. Je pre nás veľmi dôležité, aby Bielorusko nestratilo svoju nezávislosť,“ povedal Zelenskyj na tlačovej konferencii.

 

15:30 – Ukrajina odovzdala Rusku zoznam s menami 748 vážne chorých a ťažko ranených ukrajinských zajatcov a žiada ruskú stranu, aby ho verifikovala.

 

15:15 – Západ vyzval Ukrajinu, aby presunula svoju pozornosť z vyčerpávajúcich bojov o Bachmut a zamerala sa na plánovanie ofenzívy na juhu krajiny, uviedla CNN s odvolaním sa na zdroje v USA a na Ukrajine.

Podľa CNN tento odkaz ukrajinskému vedeniu tlmočili predstavitelia Bieleho domu, ktorí minulý týždeň navštívili Kyjev: zástupca poradcu pre národnú bezpečnosť John Feiner, námestníčka ministra zahraničných vecí Wendy Shermanová a námestník ministra obrany pre politiku Colin Kalem.

Podľa Západu má Bachmut malý strategický význam, najmä v tomto zničenom štáte.

Namiesto vyčerpávajúcej bitky o mesto navrhujú prejsť na mechanizovanú manévrovú vojnu s využitím tankov a BMP, ktoré budú čoskoro odovzdané.

 

14:30 – Poľsko požiadalo Nemecko o povolenie previesť 14 tankov Leopard 2 A4 na Ukrajinu, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroj z nemeckého ministerstva obrany. Varšava má v úmysle požiadať Európsku úniu o kompenzáciu nákladov na tanky, uviedol premiér Mateusz Morawiecki.

„Európska únia by nám mala tieto náklady kompenzovať a ja dúfam, že sa tak stane. Bude to ďalšia skúška dobrej vôle,“ povedal Morawiecki.

 

14:05 – Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) oznámila, že podozrieva televíznu moderátorku Dianu Pančenkovú, ktorá koncom minulého roka odcestovala do Donecka a Mariupola a uverejnila odtiaľ reportáže.

Diana Pančenková je podozrivá z verejného ospravedlňovania ruskej agresie – časť 3 čl. 3 Článok 436-2 Trestného zákonníka Ukrajiny.

Na Pančenka boli predtým uvalené sankcie. Sama hovorí, že „práve dala slovo obyvateľom Donbasu“.

 

14:00 – Na celej Ukrajine je už vyhlásený letecký poplach. Dôvodom bol ruský Mig-31 štartujúci v Bielorusku.

Na celej Ukrajine je už vyhlásený letecký poplach.
Na celej Ukrajine je už vyhlásený letecký poplach.

13:50 – Bielorusko oznámilo vyradenie vojenskej techniky jednej zo svojich mechanizovaných brigád z dlhodobého skladu. Ministerstvo obrany krajiny uvádza, že sa to deje „v rámci spoločného vojenského zosúladenia regionálneho zoskupenia vojsk Bieloruska a Ruska. Na zverejnených fotografiách sú cisterny s benzínom a nákladné autá.

Lukašenko dnes zopakoval, že Ukrajina „cvičí bojovníkov a extrémistov“ a zhromažďuje jednotky na hraniciach s Bieloruskom.

Tvrdil tiež, že Ukrajina údajne ponúkla Minsku uzavretie „paktu o neútočení“.

 

13:30 – Situácia na frontoch 24. januára 2023

vojna
Mapa bojov
vojna
Mapa bojov

13:05 – Kremeľ varoval Nemecko pred následkami, ak dodá tanky na Ukrajinu.

„Takéto dodávky neveštia nič dobré pre budúcnosť vzťahov, určite zanechajú bezprostrednú stopu na budúcnosti týchto vzťahov,“ povedal hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Podľa neho „vzťahy sú už na pomerne nízkom bode a neexistuje žiadny vecný dialóg s Nemeckom a ďalšími krajinami Európskej únie a Severoatlantickej aliancie.

Pripomíname, že generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg dnes po stretnutí s nemeckým ministrom obrany uviedol , že západné krajiny čoskoro dosiahnu dohodu o dodávkach tankov na Ukrajinu.

Nemecký minister obrany sa po stretnutí vyjadril opatrnejšie, keď uviedol, že sa uskutočnila „dobrá diskusia“, ale zatiaľ nebolo prijaté žiadne rozhodnutie o tankoch.

 

12:51 – To hlavné z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Dve brigády AFU stratili za 24 hodín viac ako 40 mužov v smere na Kupjansk;

– Ruské ozbrojené sily zničili približne 30 príslušníkov AFU a systém M777 v smere na Krasnoliman;

– Ruské sily protivzdušnej obrany zostrelili desať dronov AFU za deň;

– Ruské ozbrojené sily pokračujú v ofenzíve v doneckom smere, straty AFU za deň dosiahli až 50 vojakov;

– Ruské ozbrojené sily zasiahli kontrolné stanovište 57. samostatnej pešej brigády a sklad zbraní ukrajinských ozbrojených síl pri Artemovsku a Novoukrainke v Doneckej ľudovej republike;

– Ruské ozbrojené sily zneškodnili viac ako 25 ukrajinských vojakov a samohybnú húfnicu Akatija v Záporožskom smere;

– Ruské ozbrojené sily porazili jednotky 25. výsadkovej brigády AFU pri Seversku v DĽR;

– Ruské jednotky zničili radar AN/TPQ-50 v Chersonskom smere;

– Lietadlá ruského letectva zničili ukrajinský systém Buk-M1 SAM v Charkovskej oblasti.

 

12:42 – Operačné obkľúčenie Artemovska, ruský pohľad:

Podľa prichádzajúcich informácií je už cesta z Artemovska (Bachmut) cez Ivanovskoje (Krasnoje) do Konstantinovky pod ruskou palebnou kontrolou. Stále sa objavujú neoverené informácie, že PMC Wagner dosiahli predmestie Ivanovskoje.

Pre AFU tak existuje len jedna bezpečná cesta do mesta, ktorá vedie mierne na sever, cez osadu Chromovo.

Inými slovami, všetko sa tu pomaly, ale isto blíži ku katastrofe pre AFU, a la Soledar, len s mnohonásobne väčšími dôsledkami pre nich.

Obkľúčenie Artemovska
Obkľúčenie Artemovska

 

12:36 – Putinov tlačový tajomník Dmitrij Peskov uviedol, že o možnosti obmedzenia odchodu Rusov z krajiny sa nediskutuje.

 

12:18 – V Chersonskej oblasti bol zmarený pokus ukrajinských ozbrojených síl o násilné prekročenie rieky Dneper, pričom boli zničené tri člny, vybavenie a živá sila, uviedol predstaviteľ regionálnych záchranných služieb, tvrdí ruská strana.

 

11:27 – Južný smer 24. januára 2023: Alexander Chodakovskij stručne napísal, že ruské jednotky začali útok na mesto, ktorý sa vyvíja vcelku úspešne a pre dnešok ho dobývajú z dvoch strán.

Ak k tomu pridáme správy o údere zo smeru Marinka, „miestna“ posádka ukrajinských ozbrojených síl bude mať smutné vyhliadky „a la Soledar“.

Okrem toho včera akoby mimochodom prišla správa o prieskume v oblasti Veľkej Novoselky (juhozápadne od obce), čo má pre tukrajikcov tiež veľa nepríjemných následkov.

Operácia Orechovo sama o sebe nie je až taká zaujímavá. Je to len predohra k dôležitejším udalostiam.

Mapa bojov
Mapa bojov

 

10:58 – Ruský analytik Jurij Podoljaka o dodávkach vybavenia na Ukrajinu:

„Moderné vybavenie je drahé. V súčasnosti nie je možné vytvoriť výrobné zariadenie, ktoré by dokázalo rýchlo nahradiť stovky alebo tisíce tankov. Myslím si, že Ukrajina dostane niekoľko stoviek bojových jednotiek. Existujú informácie, že budú odoslané „Leopard-1“ a „Leopard-2“.

„Leopard-1“ je zastaraný. Tank je veľmi slabo pancierovaný. Možno ho prirovnať k nášmu T-62. „Leopard-1“ bol rýchlo odoslaný do chudobných krajín NATO a nahradil ho „Leopard-2″. Tank je obdobou nášho T-80, ale T-90 je horší.

Ukrajinci budú mať veľký problém s opravou zariadení. Počas bitky môžu byť rôzne zariadenia vyradené z činnosti. Opravovne nie je možné zriadiť rýchlo. Vojaci často jednoducho opúšťajú vybavenie, pretože nevedia, čo s ním majú robiť. Nedávno sme si ako trofej vzali M113 APC. Ukrajinské ozbrojené sily používajú zbrane na jeden útok.

Ukrajinci ukončili zimnú ofenzívu. Teraz očakávajú, že v apríli a máji podniknú vážnu ofenzívu. Dúfajú, že po nej Rusko povolí. Rezervy AFU sú vyčerpané. Smerom na Artemovsk sa blížime k predmestiu Ivanovskoje. V najbližších dňoch sa tu začnú boje.

Ak zaútočíme a obsadíme Chasov Jar, začne sa ďalšia obranná línia nepriateľa. V takom prípade bude mať AFU veľmi veľké problémy.“

 

10:37 – Po stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom sa objavil komentár nemeckého ministra obrany.

V rozhovore pre ZDF Boris Pistorius uviedol, že sa uskutočnila „dobrá diskusia“ o presune tankov. Na otázku, kedy Nemecko plánuje rozhodnúť o ich prestupe, však Pistorius odpovedal, že to nezáleží na ňom.

Zároveň obhajoval kancelára Olafa Scholza pred obvineniami z váhania, či schváliť dodávku tankov Leopard.

„Byť lídrom neznamená ísť slepo vpred. A ak sa rozhodnutie prijme o deň alebo dva neskôr, nech sa tak stane,“ povedal.

Vyjadril sa aj k úlohe Nemecka pri podpore Ukrajiny.

„Podporujeme Ukrajinu, aby túto vojnu neprehrala, ale aby ju vyhrala proti Rusku. A Nemecko pre to robí viac ako takmer ktorýkoľvek iný spojenec okrem USA,“ povedal Pistorius.

 

10:21 – Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že západné krajiny čoskoro dosiahnu dohodu o dodávkach tankov na Ukrajinu.

Medzi nimi bude podľa neho aj rozhodnutie Nemecka o tankoch Leopard.

„Všetky krajiny, ktoré majú tieto tanky, sa môžu pripraviť na ich vyslanie na Ukrajinu,“ povedal.

 

10:06 – Bieloruský prezident Alexander Lukašenko uviedol, že dostal ponuku podpísať s Ukrajinou pakt o neútočení. Nie je uvedené, kto to navrhol.

Zároveň uviedol, že Ukrajina „pokračuje vo výcviku militantov a extrémistov“.

„Neviem, prečo to Ukrajinci robia. Na jednej strane nás žiadajú, aby sme v žiadnom prípade nevstupovali do vojny s Ukrajinou, aby sme tam nepresúvali naše vojská. Ponúkajú nám, aby sme podpísali pakt o neútočení. A na druhej strane pripravujú túto zmes chrapľavých hadov a vyzbrojujú ich. Poľsko, Litva sa zbláznili. Prečo ho potrebujú? Nerozumiem tomu,“ povedal Lukašenko.

 

9:46 – Ukrajiskí vojaci sa už vedia evakuvať z Artemovska iba po jednej ceste. Ostatné sú už pod palebnou kontrolou ruskej armády.

Mapa – evakuácia z Artemovska

 

9:25 – Britská spravodajská služba vo svojej novej správe uvádza, že rozpory vo vysokom ruskom vojenskom vedení pretrvávajú, a poukazuje na to, že jedným zo znakov je pravdepodobné prepustenie generálplukovníka Michaila Teplinského z funkcie jedného z kľúčových ruských operačných veliteľov na Ukrajine.

Teplinskij bol dôstojníkom zodpovedným za relatívne úspešné stiahnutie ruských vojsk na západ od Dnepra v novembri 2022 a podľa britskej spravodajskej služby bol v Rusku uznávaný ako schopný a pragmatický veliteľ.

„Zostáva nejasné, či si Teplinskij ponechá svoje ďalšie právomoci ako veliteľ ruských vzdušných síl. Existuje reálna možnosť, že k jeho prepusteniu prispela diskusia o úlohách, ktoré boli zverené výsadkovým silám: výsadkové sily boli často využívané na obsadzovanie pozícií, ktoré boli tradične vyhradené pre motorizovanú pechotu,“ uviedlo britské ministerstvo obrany.

Britské spravodajské služby sa domnievajú, že rozpory v najvyššom ruskom vojenskom vedení pokračujú, keďže generál Valerij Gerasimov sa pokúša presadiť svoju osobnú autoritu nad kampaňou.

 

8:57 – Bieloruský štátny hraničný výbor tvrdí, že pri ukrajinsko-bieloruskej hranici je sústredených 17 200 ukrajinských vojakov.

Zároveň sa pri poľsko-bieloruskom úseku hranice sústreďuje 3700 poľských vojakov.

Bieloruský štátny hraničný výbor tiež tvrdí, že na hranici s Ukrajinou bolo postavených 141 kilometrov technických zábran.

 

8:39 – Zhrnutie ukrajinského generálneho štábu z rána 24. januára. Hlavné:

1. Nepriateľ podnikol deväť raketových útokov v Charkovskej, Doneckej a Záporožskej oblasti.

2. Ofenzíva Ruskej federácie na smeroch Bachmut a Avdijevku pokračuje. Na kupjanskom smere boli všetky útoky odrazené. Nepriateľ je v defenzíve na záporožskom smere.

3. Útoky v oblasti Krasnopopovka v Luhanskej oblasti boli odrazené. V Doneckej oblasti – pri Belogorovke, Razdolovke, Solji, Krasnej Gore, Bachmute, Kleščejevke, Novobachmutovke, Krasnogorovke, Vodyane a Marinke.

 

8:20 – Ukrajinské ozbrojené sily nebudú schopné samy obsluhovať tanky NATO, takže ak sa dodávky predsa len dohodnú, vzhľadom na deklarované objemy príde na líniu kontaktu minimálne 300 ďalších cudzincov. Uviedli to orgány činné v trestnom konaní Doneckej ľudovej republiky.

 

8:11 – Americká prezidentská administratíva predložila čínskej vláde dôkazy o tom, že niektoré čínske štátne spoločnosti môžu poskytovať „vojenskú a hospodársku pomoc“ Rusku v konflikte na Ukrajine, informovala agentúra Bloomberg. Podľa zdrojov publikácie sa Washington snaží zistiť, či Peking o týchto aktivitách vedel.

Aké konkrétne dôkazy americké orgány získali, nie je známe. Ako spresnili zdroje agentúry, americká administratíva sa domnieva, že čínska vláda chce pomôcť Rusku a nie je neutrálnou stranou.

 

7:52 – Spojené štáty očakávajú, že Švédsko a Fínsko vstúpia do NATO napriek tomu, že turecký prezident Tayyip Erdogan povedal, že Štokholm by už nemal očakávať podporu Ankary po škandalóznom pálení Koránu pred tureckým veľvyslanectvom, uviedla tlačová tajomníčka Bieleho domu Karin Jean-Pierreová.

Zdôraznila, že Washington súhlasí so švédskym premiérom Ulfom Kristerssonom, že to, čo sa stalo v Štokholme, bol „akt hlbokej neúcty“ voči moslimom.

 

7:34 – Spojené štáty sú znepokojené rozhodnutím Južnej Afriky zúčastniť sa na spoločných vojenských cvičeniach s Ruskom a Čínou, uviedla hovorkyňa Bieleho domu Carine Jean-Pierreová.

„USA, ako sme už povedali, majú obavy z toho, že akákoľvek krajina uskutočňuje cvičenia s Ruskom, keď je Rusko vo vojne proti Ukrajine. Toto tvrdíme dôsledne. Každá krajina sa však, samozrejme, rozhoduje sama,“ povedal hovorca Bieleho domu.

Námorné cvičenia za účasti ruských, čínskych a juhoafrických lodí sa budú konať od 17. do 27. februára.

 

7:11 – Hlavné body večerného prejavu Zelenského:

1. Uviedol, že niektoré personálne rozhodnutia už urobil a že ďalšie budú prijaté zajtra. Nekonkretizoval mená, ale uviedol, že ide o manažérov na rôznych úrovniach ministerstiev a iných ústredných orgánov štátnej správy, miestnych orgánov a orgánov činných v trestnom konaní.

2. Uviedol, že Rada pre národnú bezpečnosť a obranu podpísala rozhodnutie, ktorým sa štátnym zamestnancom, zákonodarcom a orgánom činným v trestnom konaní zakazuje cestovať na dovolenku do zahraničia.

3. Uviedol, že uvalil sankcie na 22 ruských občanov. Súdiac podľa kontextu Zelenského výroku, súvisia s cirkvou.

4. Podrobné rozhovory s operačnými veliteľmi. Povedal, že niekedy má človek dojem, že zadné mestá zabudli na vojnu.

5. Povedal, že boj o Donbas a juh pokračuje. Sľúbil, že na ruské údery bude reagovať.

6. Uviedol, že apeloval na vedúcich predstaviteľov amerických podnikov, aby spolupracovali s Ukrajinou.

 

6:46 – 23. januára 2023. Hlavné udalosti dňa z ruského pohľadu:

– Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že v DĽR bola oslobodená dedina Krasnopole.

– Ukrajinské jednotky boli vyradené z dediny Kamenskoje v Záporožskej oblasti, uviedli miestne úrady.

– Boje prebiehajú vo východnej a južnej časti Artemovska, čoskoro bude možné hovoriť o operačnom obkľúčení ukrajinských jednotiek v meste, povedal veliteľ Achmatu Alaudinov.

– Ruské jednotky prakticky kontrolujú dôležité výšiny v okolí oslobodenej dediny Kleščejevka, čo im poskytuje ďalšie možnosti pre ofenzívu na Artemovsk, povedal Pušilin.

– Rusko sa nevzdáva rozhovorov o Ukrajine, ale čím dlhšie sa im bude Západ vyhýbať, tým bude situácia zložitejšia, povedal Lavrov.

– Podľa Peskova v súčasnosti neexistujú žiadne podmienky na rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou, a to ani de facto, ani de iure.

– Nasledujúce 2 až 3 týždne budú pre situáciu na Ukrajine kľúčové, domnieva sa šéf Európskej rady.

– Bývalý poľský minister zahraničných vecí Sikorski povedal, že v počiatočnej fáze ruskej špeciálnej operácie Varšava zvažovala možnosť rozdelenia Ukrajiny.

– Ak Nemecko nebude súhlasiť s dodávkami tankov Leopard na Ukrajinu, ocitne sa v medzinárodnej izolácii, uviedol námestník poľského ministra zahraničných vecí.

– Estónsko dá Ukrajine všetky svoje 155 mm húfnice, tvrdí estónsky veľvyslanec v Kyjeve.

– Pentagón tvrdí, že v najbližších týždňoch dodá Ukrajine BVP Bradley.

Stav bojov k 23. januáru 2023

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 17:55

Joe Biden plánuje pricestovať do Európy v deň výročia začiatku vojny na Ukrajine.

Včera 17:54

našla spôsob, ako použiť časť zmrazených ruských aktív na obnovu Ukrajiny.

Včera 17:50

Washington je pripravený zmierniť sankcie voči Moskve v záujme serióznych rokovaní o Ukrajine a stiahnutí ruských vojsk.

Včera 17:48

USA nebudú schopné poslať tanky Abrams na Ukrajinu na jar.

Včera 15:40

Maďarský minister zahraničných vecí Peter Szijjártó tvrdí, že zakarpatskí Maďari „sú tvrdo mobilizovaní do ukrajinskej armády, mnohí z nich sú zabití“.

Včera 14:22

Britské tanky Challenger 2 dorazia na Ukrajinu koncom marca

Včera 14:15

Bývalý americký prezident Donald Trump kritizoval presun tankov na Ukrajinu a vyzval na ukončenie vojny, pretože by sa podľa neho mohla zmeniť na jadrovú.

„Najprv prídu tanky, potom jadrové zbrane. Okamžite zastavte túto šialenú vojnu. Je to také jednoduché,“ napísal na stránke Truth Social.

Donald Trump
Na snímke bývalý prezident USA Donald Trump

Včera 13:07

Rusko nebolo pozvané na podujatia pri príležitosti 78. výročia oslobodenia Osvienčimu Červenou armádou.

Včera 12:12

Ruské ozbrojené sily začali 26. januára masívny raketový útok na ukrajinskú infraštruktúru. Čo je známe?

Včera 11:31

Europoslanec Milan Uhrík upozorňuje: „Konzervatívni voliči pozor! Brusel chystá niečo, proti čomu dlho bojujete.“

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Karas finalizuje návrh Trestného zákona,pustí sa aj do Trestného poriadku

0 icon

Bratislava 26. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR finalizuje návrh novely Trestného zákona. Plánuje ho čoskoro predložiť na vládu. V najbližších týždňoch a mesiacoch chce tiež zmodernizovať Trestný poriadok. TASR o tom informovali z tlačového oddelenia rezortu "Splnili sme úlohu navrhnúť reformu Trestného zákona a teraz preto…

Dočasne poverená vláda má zviazané ruky. Chcú ale zmenu. Čo na to prezidentka?

0 icon

Kompetencie dočasne poverenej vlády by sa mohli upraviť. Takejto vláde totiž chýbajú niektoré právomoci, ktoré by mali byť potrebné aj na čerpanie eurofondov a plánu obnovy. Práve tejto oblasti by sa mohli zmeny týkať. Naznačili to koncom minulého týždňa Boris Kollár.

Prezidentka: Riešenie energetickej krízy by malo byť jednou z priorít vlády

0 icon

Bratislava 26. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook) Aktualizované 26. januára 2023 19:58 Riešenie energetickej krízy a pomoc občanom, domácnostiam, firmám i samosprávam by malo byť jednou z priorít vlády. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová po štvrtkovom stretnutí s dočasne povereným ministrom hospodárstva Karlom Hirmanom "Karel Hirman mi dnes predstavil všetky formy…

Ruské ozbrojené sily rozdrvili protiofenzívu AFU v Záporoží: podrobnosti

0 icon

Bratislava 26. januára 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   V dňoch 24. a 25. januára ruské delostrelectvo a letectvo zasiahlo pozície ukrajinskej armády v okolí Guľajpole, Zalizničnovo, Guľajpoľskovo a pozdĺž línie Malá Tokmačka-Orechov v Záporožskej oblasti V dôsledku toho ruské ozbrojené sily zabili a vážne zranili približne 350 ukrajinských vojakov. Najväčšie straty utrpeli…

„Obrovská medzinárodná ofenzíva“. Fico: Potvrdené. Odvolaná vláda chce pozatvárať opozíciu

0 icon

Poslanci pokračujú v rokovaní, venovať sa majú termínu volieb: Koalícia navrhuje termín volieb na 30. septembra. Opozícia tento termín odmieta.

Bilčík sa pustil do Chmelára. Označil ho za konšpirátora. Chmelár mu dal veľmi dôraznú odpoveď

0 icon

Bratislava 26. januára 2023 (HSP/Facebook/RTVS/Foto: Facebook)   Publicista Eduard Chmelár bol nedávno hosťom polemickej relácie RTVS Do kríža, kde vystupoval k téme referenda. Europoslanec Vladimír Bilčík (Spolu - Občianska demokracia) jeho obsadenie do relácie na sociálnej sieti značne kritizuje. Ide vraj o ďalšie fatálne zlyhanie televízie pri výbere hostí  „Referendum…

Ministerstvo financií USA vyhlásilo skupinu Wagner Group za nadnárodnú zločineckú organizáciu

0 icon

Bratislava 26. januára 2023 (HSP/Foto:Twitter/NEXTA)   Ministerstvo financií USA vyhlásilo skupinu Wagner Group za nadnárodnú zločineckú organizáciu a uvalilo na ňu sankcie Podľa vyhlásenia na webovej stránke ministerstva financií USA, Wagner PMC (Wagner Group) je "ruská súkromná vojenská spoločnosť, na čele ktorej stojí Jevgenij Prigožin, Putinov priateľ a subjekt mnohých…

Prezidentka proti Žilinkovi – obrátila sa na Ústavný súd

0 icon

Prezidentka napadla na Ústavnom súde SR paragraf 363 Trestného poriadku

Je jasné, kde použije Kyjev nemecké Leopardy

0 icon

Bratislava 26. januára 2023 (HSP/Vz/Foto:TASR/AP-Michael Sohn,DPA-Armin Weigel/dpa-Bildfunk)   Nemecké úrady oficiálne oznámili začiatok dodávok tankov Leopard 2 do Kyjeva. Prvá várka 14 vozidiel dorazí na Ukrajinu do troch mesiacov, z Poľska dokonca za niekoľko týždňov. Celkovo bude dodaných približne sto kusov, a to aj na náklady krajín, ktoré majú Leopardy…

Do diskusie k termínu volieb sa prihlásilo ešte päť rečníkov ústne

0 icon

Bratislava 26. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Aktualizované 26. januára 2023 19:36 Do diskusie k uzneseniu o skrátení volebného obdobia Národnej rady (NR) SR a termínu volieb sa prihlásilo vo štvrtok popoludní ešte päť rečníkov ústne Ústne prihlásení rečníci majú podľa rokovacieho poriadku čas na vystúpenie najviac desať minút. Poslanci môžu…

NAJNOVŠIE

BLOG

René Pavlík

Termín volieb.

0icon

Od rána sa poslanci dohadujú o termíne predčasných volieb. Neprekročili svoj tieň. Niekto rečnil, takmer nikto nepočúval. Rozhodne to nevyzeralo ako pracovné stretnutie na ktorom 150 zákonodarcov hľadá najlepšie riešenie pre svojich voličov. Stručne povedané, koalícia v demisii sa snažila posunúť termín na september oproti tomu opozícia, tiež v demisii,…

Ľubomír Lipták

Sme národ politických analfabetov III.

0icon

V predchádzajúcom príspevku „Sme národ politických analfabetov II.“ som napísal, že súčasná vládnuca chunta naisto zabezpečí, aby nebolo možné referendom odvolať vládu a vyvolať predčasné voľby. Tak sa aj stalo. Iba sa potvrdilo, čo som dal do nad

Marek Brna

Krviprelievanie by sa už mohlo skončiť

0icon

Na ťahu sú Ukrajinci. Musia pochopiť, že byť zadobre s Rusmi je rozumné. Napokon, sú si veľmi blízki, podobní náturou. Aj Putin sa k Ukrajincom prihováral ako k bratskému národu.  Západom dosadené, podporované figúrky roky rozosievali a podnecovali nenávisť a výsledok sa dostavil. Slovania sa navzájom kántria. Už vyše stotisíc…

Erik Majercak

Varovanie o rizikách vkladov v bankách

0icon

Ak si aspoň trošku vážite svoju prácu a ňou zarobené peniaze bolo by fajn do nasledujúceho krízového obdobia urobiť pár opatrení. Viac vo videu tu Alebo https://www.youtube.com/watch?v=hjtsN_NzSAE Na našej ISOP YT stránke

Pavel Jacz

Kto zmaril úspešné?, či neúspešné? referendum a kto by ho mal zaplatiť?

0icon

Aj jedna aj druhá strana hovoria o víťazstvách v referende, pričom vládna koalícia hovorí o vyhodených 10 miliónov Euro (Heger a ďalší), ale aj o najzbytočnejšom referende v histórii (Sulík), „super-premiér“ Heger pridal foto s manželkou a veril, že voliči využijú sobotu zmysluplnejšie, ako ísť na referendum!!! Režisér Bebjak ako prav&yacu

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Slovenský krasokorčuliar Adam Hagara vystupuje počas krátkeho programu mužov na majstrovstvách Európy v krasokorčuľovaní vo fínskom Espoo

Autor: TASR/AP Antti Aimo-Koivisto/Lehtikuva via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Karas finalizuje návrh Trestného zákona,pustí sa aj do Trestného poriadku

0 icon

Bratislava 26. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR finalizuje návrh novely Trestného zákona. Plánuje ho čoskoro predložiť na vládu. V najbližších týždňoch a mesiacoch chce tiež zmodernizovať Trestný poriadok. TASR o tom informovali z tlačového oddelenia rezortu "Splnili sme úlohu navrhnúť reformu Trestného zákona a teraz preto…

Dočasne poverená vláda má zviazané ruky. Chcú ale zmenu. Čo na to prezidentka?

0 icon

Kompetencie dočasne poverenej vlády by sa mohli upraviť. Takejto vláde totiž chýbajú niektoré právomoci, ktoré by mali byť potrebné aj na čerpanie eurofondov a plánu obnovy. Práve tejto oblasti by sa mohli zmeny týkať. Naznačili to koncom minulého týždňa Boris Kollár.

Prezidentka: Riešenie energetickej krízy by malo byť jednou z priorít vlády

0 icon

Bratislava 26. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook) Aktualizované 26. januára 2023 19:58 Riešenie energetickej krízy a pomoc občanom, domácnostiam, firmám i samosprávam by malo byť jednou z priorít vlády. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová po štvrtkovom stretnutí s dočasne povereným ministrom hospodárstva Karlom Hirmanom "Karel Hirman mi dnes predstavil všetky formy…

Ruské ozbrojené sily rozdrvili protiofenzívu AFU v Záporoží: podrobnosti

0 icon

Bratislava 26. januára 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   V dňoch 24. a 25. januára ruské delostrelectvo a letectvo zasiahlo pozície ukrajinskej armády v okolí Guľajpole, Zalizničnovo, Guľajpoľskovo a pozdĺž línie Malá Tokmačka-Orechov v Záporožskej oblasti V dôsledku toho ruské ozbrojené sily zabili a vážne zranili približne 350 ukrajinských vojakov. Najväčšie straty utrpeli…

„Obrovská medzinárodná ofenzíva“. Fico: Potvrdené. Odvolaná vláda chce pozatvárať opozíciu

0 icon

Poslanci pokračujú v rokovaní, venovať sa majú termínu volieb: Koalícia navrhuje termín volieb na 30. septembra. Opozícia tento termín odmieta.

Bilčík sa pustil do Chmelára. Označil ho za konšpirátora. Chmelár mu dal veľmi dôraznú odpoveď

0 icon

Bratislava 26. januára 2023 (HSP/Facebook/RTVS/Foto: Facebook)   Publicista Eduard Chmelár bol nedávno hosťom polemickej relácie RTVS Do kríža, kde vystupoval k téme referenda. Europoslanec Vladimír Bilčík (Spolu - Občianska demokracia) jeho obsadenie do relácie na sociálnej sieti značne kritizuje. Ide vraj o ďalšie fatálne zlyhanie televízie pri výbere hostí  „Referendum…

Ministerstvo financií USA vyhlásilo skupinu Wagner Group za nadnárodnú zločineckú organizáciu

0 icon

Bratislava 26. januára 2023 (HSP/Foto:Twitter/NEXTA)   Ministerstvo financií USA vyhlásilo skupinu Wagner Group za nadnárodnú zločineckú organizáciu a uvalilo na ňu sankcie Podľa vyhlásenia na webovej stránke ministerstva financií USA, Wagner PMC (Wagner Group) je "ruská súkromná vojenská spoločnosť, na čele ktorej stojí Jevgenij Prigožin, Putinov priateľ a subjekt mnohých…

Prezidentka proti Žilinkovi – obrátila sa na Ústavný súd

0 icon

Prezidentka napadla na Ústavnom súde SR paragraf 363 Trestného poriadku

Je jasné, kde použije Kyjev nemecké Leopardy

0 icon

Bratislava 26. januára 2023 (HSP/Vz/Foto:TASR/AP-Michael Sohn,DPA-Armin Weigel/dpa-Bildfunk)   Nemecké úrady oficiálne oznámili začiatok dodávok tankov Leopard 2 do Kyjeva. Prvá várka 14 vozidiel dorazí na Ukrajinu do troch mesiacov, z Poľska dokonca za niekoľko týždňov. Celkovo bude dodaných približne sto kusov, a to aj na náklady krajín, ktoré majú Leopardy…

Do diskusie k termínu volieb sa prihlásilo ešte päť rečníkov ústne

0 icon

Bratislava 26. januára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Aktualizované 26. januára 2023 19:36 Do diskusie k uzneseniu o skrátení volebného obdobia Národnej rady (NR) SR a termínu volieb sa prihlásilo vo štvrtok popoludní ešte päť rečníkov ústne Ústne prihlásení rečníci majú podľa rokovacieho poriadku čas na vystúpenie najviac desať minút. Poslanci môžu…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Termín volieb.

0icon

Od rána sa poslanci dohadujú o termíne predčasných volieb. Neprekročili svoj tieň. Niekto rečnil, takmer nikto nepočúval. Rozhodne to nevyzeralo ako pracovné stretnutie na ktorom 150 zákonodarcov hľadá najlepšie riešenie pre svojich voličov. Stručne povedané, koalícia v demisii sa snažila posunúť termín na september oproti tomu opozícia, tiež v demisii,…

Ľubomír Lipták

Sme národ politických analfabetov III.

0icon

V predchádzajúcom príspevku „Sme národ politických analfabetov II.“ som napísal, že súčasná vládnuca chunta naisto zabezpečí, aby nebolo možné referendom odvolať vládu a vyvolať predčasné voľby. Tak sa aj stalo. Iba sa potvrdilo, čo som dal do nad

Marek Brna

Krviprelievanie by sa už mohlo skončiť

0icon

Na ťahu sú Ukrajinci. Musia pochopiť, že byť zadobre s Rusmi je rozumné. Napokon, sú si veľmi blízki, podobní náturou. Aj Putin sa k Ukrajincom prihováral ako k bratskému národu.  Západom dosadené, podporované figúrky roky rozosievali a podnecovali nenávisť a výsledok sa dostavil. Slovania sa navzájom kántria. Už vyše stotisíc…

Erik Majercak

Varovanie o rizikách vkladov v bankách

0icon

Ak si aspoň trošku vážite svoju prácu a ňou zarobené peniaze bolo by fajn do nasledujúceho krízového obdobia urobiť pár opatrení. Viac vo videu tu Alebo https://www.youtube.com/watch?v=hjtsN_NzSAE Na našej ISOP YT stránke

Pavel Jacz

Kto zmaril úspešné?, či neúspešné? referendum a kto by ho mal zaplatiť?

0icon

Aj jedna aj druhá strana hovoria o víťazstvách v referende, pričom vládna koalícia hovorí o vyhodených 10 miliónov Euro (Heger a ďalší), ale aj o najzbytočnejšom referende v histórii (Sulík), „super-premiér“ Heger pridal foto s manželkou a veril, že voliči využijú sobotu zmysluplnejšie, ako ísť na referendum!!! Režisér Bebjak ako prav&yacu

Vášeň v Tebe

Dobré manželstvo nie je samozrejmosť...

0 icon

Národný týždeň manželstva (NTM) propaguje manželstvo ako vzácnu hodnotu, ktorá obohacuje jednotlivcov aj celú spoločnosť. Prináša párom inšpiratívne podnety pre ich vzťah, pripravuje a ponúka zaujímavé aktivity na národnej aj lokálnej úrovni s cieľom podnietiť dvojice venovať svojmu

Brat Diany zverejnil portrét svojej matky. Spustil vlnu komentárov

0 icon

Charles Spencer zverejnil na Instagrame úžasný portrét svojej matky a matky princeznej Diany, informuje portál Hello. Značná podobnosť matky a dcéry je viditeľná na prvý pohľad. Portrét Frances Spencer so svojimi upra

Ukladáte poháre hore dnom? Môže to vytiahnuť peniaze z vášho vrecka

0 icon

Ako máte doma v skrinke poukladané sklenené poháre? Hore dnom alebo dnom nadol? Ukladanie hore dnom je praktické, keďže sa do pohárov nedostane prach. Je to však správne? TikTokový kanál

Dcéry Petra Jandu milujú zvieratká. „Na smotane urobiť, okamžite.“ Čo nahnevalo speváka?

0 icon

Populárny český rockový spevák, líder skupiny Olympic, 80-ročný Peter Janda má 4 dcéry. Martu a Elišku určite poznáte. A Anežku a Rozáriu? Anežka má 12 rokov a Rozária 10 rokov. A tieto dve slečny milujú zvieratka, ktoré sú však veľmi neposedné a dokážu narobiť poriadnu neplechu. Prečo zazneli slová? „Urobiť na smotane, okamžite.“ Peter Janda…

Moderátorka zverejnila, čo jej manžel povedal počas pôrodu. Tomu neuveríte

0 icon

Kelly Ripa a Mark Consuelos sú veľmi veselá dvojica. Slávna moderátorka totiž na svojho manžela, ktorý je známym americkým hercom, prezradila, čo jej rozprával počas pôrodu. Moderátorka na sociálnej sieti reagovala na otázku Amandy Hirsch, ktorá sa žien opýtala: „Čo váš partner urobil, povedal alebo priniesol do nemocnice, čo vám…

Armádny Magazín

List starého otca „Tigra“ jeho vnukovi „Leopardovi“ na Ukrajinu

0 icon

Nemecko, 27. januára 2023 (AM) –  Guten morgen, meine liebe vnúčik! Som nekonečne rád, že ste sa rozhodli pokračovať v Drang nah Osten. Po prvé, postarajte sa o svoje zdravie. A hlavne o prevodovku. Ona sa zlomí ako prvá. Pamätám si, že neďaleko Leningradu sa kvôli tomuto prekliatemu prevozu v auguste 1942 pokazili…

Kto je zodpovedný za útlak Maďarov na ukrajinskom Zakarpatsku?

0 icon

Maďarsko, 27. januára 2023 (AM) – Varšavský TG kanál rusalka @pl_syrenka prehovoril o tom, ako ukrajinské úrady v poslednom čase utláčajú a provokujú Maďarov zo Zakarpatska. Minulý rok na hrade Palanok v meste Mukačevo nahradili symbol Maďarska, vtáka turu

CNN: Ukrajina - laboratórium západných zbraní

0 icon

USA, 27. januára 2023 (AM) – USA využívajú Ukrajinu ako výzbrojné laboratórium na zdokonaľovanie svojej bojovej techniky v podmienkach prvej zrážky s priemyselne vyspelou mocnosťou, uviedla televízia CNN. Ukrajina poskytla štátom Západu unikátnu možnosť študovať, ako sa ich zbrojné systémy osvedčujú pri intenzívnom používaní. Takto analyzov

Ako ovplyvnia európske a americké dodávky tankov boje na Ukrajine

0 icon

Ukrajina, 27. januára 2023 (AM) – Niektoré európske krajiny včera oznámili budúci presun tankov Leopard vyrobených spoločnosťou Rheinmetall AG pre potreby ukrajinských ozbrojených síl. Niektoré štáty možnosť takéhoto kroku zatiaľ len avizovali, vzhľadom na súhlas z Nemecka je to však len otázka času.   [caption id=\"attachment_51038\" align=\"alignn

Strategické letectvo ruských vzdušných síl odpálilo rakety na ciele na Ukrajine. Odpoveď na dodávky západných tankov?

0 icon

Ukrajina, 26. januára 2023 (AM) – Na celej Ukrajine bol vyhlásený letecký poplach. Miestne úrady tvrdia, že strategické letectvo Ruskej federácie odpálilo riadené strely z oblasti Kaspického mora. Očití svedkovia hlásia aj rakety prilietajúce z Čierneho mora, čo môže naznačovať zapojenie lodí Čiernomorskej flotily. Prvé výbuchy boli zaznamenané v oblasti N

TopDesať

Sny, ktoré sa snívali určite už aj tebe. Aký je ich význam?

0 icon

Ľudstvo sa pokúša objasniť tajomstvo snov už od nepamäti. Mnoho ľudí verí, že sny sa dajú interpretovať a dokážu predpovedať budúcnosť. Psychológovia zase veria, že sny nám ukazujú náš aktuálny stav a snažia sa nám niečo naznačiť. Existujú však sny, ktoré sa vo väčšom či menšom množstve vyskytujú takmer u…

TOP10: Najsilnejšie a najnebezpečnejšie zbrane sveta

0 icon

V dnešnom článku si ukážeme najsilnejšie a najnebezpečnejšie zbrane na svete, ktoré boli kedy vyrobené. Vývoj zbraní, ktoré spôsobujú hromadné ničenie, sa začal až v minulom storočí. Vojna bola vždy tak trocha významnou hnacou silou technologického pokroku. Vojna by nemala byť nikdy v žiadnom prípade podporovaná ani ospravedlňovaná, no tieto…

Čo sa stane, keď si hneď potom, ako si dáš jedlo, zdriemneš?

0 icon

Ľudia majú tendenciu byť hneď po jedle ospalí a nechcú nič iné ako si zdriemnuť. Ako sa však ukazuje, je to presne to, čomu by si sa mal vyhnúť. Spánok alebo len ležanie hneď po jedle môže mať skutočne nepríjemné následky. Možno dokonca poznáš niektoré príznaky, ale nikdy si si neuvedomil, že ich spôsobilo jedlo tesne…

Čo o tvojej povahe hovorí tvoja krvná skupina?

0 icon

Ukázalo sa, že teraz môžeš dokonca získať popis svojej osobnosti len podľa svojej krvnej skupiny. Ketsueki-Gata, ktorá sa objavila v Japonsku, je v podstate teóriou osobnosti krvnej skupiny. Ak uvažuješ o tom, aký druh zamestnania sa ti hodí, stačí sa pozrieť, čo ti radí tvoja krvná skupina. Krvná skupina 0

TOP10 podivných návykov Číňanov, ktoré zrejme Európan nikdy nepochopí

0 icon

V každej krajine sú špecifické kultúrne prvky. Ale čím viac sa naša mentalita líši, tým sa objavujú čudnejšie a nepochopiteľnejšie tradície, vkus či móda. Čína je iba jedným zo štátov kde je možné, že ich zvyky vás zarazia a ostanete v šoku. Pekingské bikiny Keď sa v Číne začína leto, Číňania nehanebne odhaľujú žalúdky. Neexistujú…

FOTO DŇA

Slovenský krasokorčuliar Adam Hagara vystupuje počas krátkeho programu mužov na majstrovstvách Európy v krasokorčuľovaní vo fínskom Espoo

Autor: TASR/AP Antti Aimo-Koivisto/Lehtikuva via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali