To najdôležitejšie z Ukrajiny – Scholz sa rozhodol poslať Ukrajine tanky Leopard 2A6

Kyjev 24. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Daniel Cole, Telegram)

Aktualizované 24. januára 2023 20:22

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Vojna na Ukrajine
Žena kráča okolo protitankových bariér v Kyjeve

 

20:20 – Taliansky parlament dnes schválil dekrét, ktorý vláde umožňuje poskytovať Ukrajine vojenskú pomoc počas celého tohto roka. Informuje o tom tlačová agentúra ANSA.

 

20:15 – Skupina G7 a ďalší partneri sa dnes zaviazali naďalej podporovať ukrajinský energetický sektor vrátane dodávok zariadení a vybavenia.

 

20:00 – Nálet vo východnej časti Ukrajiny.

Nálet vo východnej časti Ukrajiny.
Nálet vo východnej časti Ukrajiny.

19:50 – Ukrajina môže zakázať nákup alkoholu a cigariet za hotovosť. Zástupca vedúceho prezidentskej kancelárie Rostyslav Šurma povedal.

“Plánujeme dve zásadné zmeny. Prvou je elektronická spotrebná daň. Druhým je presun platieb za tovar podliehajúci spotrebnej dani výlučne do bezhotovostnej formy,” povedal.

Šurma dodal, že konečné rozhodnutie ešte nepadlo.

 

19:45 – Americká administratíva zatiaľ neoznámila nič o možnosti dodať Ukrajine americké tanky Abrams. Hovorca Pentagónu Patrick Ryder to povedal na brífingu.

Dodal, že Spojené štáty budú cvičiť ukrajinské ozbrojené sily v používaní amerických tankov M1 Abrams, ak im budú dodané.

 

19:30 – Holandsko chce od Nemecka kúpiť 18 tankov Leopard 2 a odovzdať ich Ukrajine. Premiér Mark Rutte to povedal v rozhovore pre Frankfurter Allgemeine Zeitung.

 

19:25 – Jadrová eskalácia konfliktu na Ukrajine je nepravdepodobná. Lars Klingbeil, spolupredseda vládnucej Sociálnodemokratickej strany Nemecka, vyjadril tento názor v komentári pre Tageszeitung.

“Myslím si, že je to nepravdepodobné,” povedal. Klingbeil sa domnieva, že ruský prezident Vladimir Putin “chápe, že ak prekročí túto hranicu, stratí dôležitých spojencov, napríklad Čínu”.

Prispeli k tomu aj spoločné kroky nemeckého kancelára Olafa Scholza a amerického prezidenta Joea Bidena na minuloročnom samite G20, uviedol politik.

 

19:20 – Nórsko zvažuje dodať Ukrajine až osem tankov Leopard 2 z celkového počtu 36.

 

19:05 – Ruská armáda postupuje na Ugledar

Ozbrojené sily RF podľa dokázali prelomiť prvú líniu obrany Ozbrojených síl Ukrajiny a aktívne postupujú smerom na Ugledar.

Do útoku na Ugledar sa aktívne zapájajú námorníci Tichomorskej flotily. Ukrajnci majú obrovské straty.

Ruské ozbrojené sily postupujú z juhu.

Ruská armáda postupuje na Ugledar
Ruská armáda postupuje na Ugledar

19:00 – Ozbrojené sily Ruskej federácie potrebujú výrazné reformy, zdôraznil v utorok náčelník generálneho štábu ruskej armády Valerij Gerasimov po 11 mesiacoch bojov na Ukrajine.

 

18:55 – Ukrajina nie je ochotná uzavrieť s Ruskom mierovú dohodu podobnú Minským dohodám o urovnaní konfliktu v Donbase, ktoré v rokoch 2014 a 2015 sprostredkovali Nemecko a Francúzsko, uviedol ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v článku uverejnenom v americkom časopise Politico.

 

18:52 – Ruské jednotky postúpili o tridsať kilometrov pozdĺž línie kontaktu v Záporožskej oblasti, uviedol predseda hnutia Sme s Ruskom Vladimir Rogov.

 

18:50 – Fínsko je pripravené dodať Ukrajine tanky a vyškoliť ozbrojené sily v ich používaní, uviedol fínsky prezident Sauli Niinisto. Podľa neho by to umožnilo vytvoriť veľkú tankovú jednotku v Európe.

 

18:30 – Olaf Scholz sa rozhodol poslať Ukrajine tanky Leopard 2A6. Informoval o tom Spiegel s odvolaním sa na vládne zdroje.

 

18:15 – Turecko zrušilo konzultácie so zástupcami Švédska a Fínska o členstve v NATO.

Konzultácie naplánované na február boli odložené, informovala v utorok večer štátna televízia TRT. Nový termín nebol oznámený.

 

18:10 – Niektorí ľudia v Spojených štátoch a iných západných krajinách naďalej odporúčajú, aby Ukrajina čo najskôr začala rokovania s Ruskom. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba to uviedol v článku pre Politico.

“Partneri by mali donútiť Rusko, nie Ukrajinu, aby urobila ústupky,” dodal minister.

 

18:00 – Nemecký parlament bude zajtra rokovať o dodávke tankov Leopard na Ukrajinu.

Podľa CNN opozičné CDU a CSU požadovali diskusiu s odôvodnením, že chcú “ukončiť blokádu spolkovej vlády voči Leopardu”.

Nemecká vláda sa podľa opozície “musí obávať straty dôvery svojich spojencov”.

Rozprava sa začne o 16.05 hod.

 

17:50 – Večerné zhrnutie ukrajinského generálneho štábu:

– Ruská armáda pokračuje v postupe smerom na Bachmut. Pokúsila sa tiež o postup smerom na Liman a Avdijivku, ale všetky jej útoky boli odrazené.

– Na smeroch Kupjansk, Novopavlovsk, Záporožie a Cherson sa Rusi bránia.

– Ruské sily uskutočnili 5 raketových útokov na Kosťantynivku v Doneckej oblasti a 13 leteckých útokov, pričom vykonali aj viac ako 10 ostreľovaní z raketometov MLRS.

– Na Bachmutskom smere je podľa generálneho štábu stále pod ruskou paľbou Kleščievka, o ktorej Ruská federácia predtým tvrdila, že ju dobyla.

– Letectvo AFU uskutočnilo 8 úderov na oblasti, kde je sústredený personál, zbrane a vojenská technika ruskej armády, ako aj 3 údery na jej pozície SAM.

– Ukrajinské SAM zničili 3 ruské útočné vrtuľníky Ka-52 pri Jevgenjevke, Volnovachovský okres, Donecká oblasť, a zostrelili ruský Su-25 pri Bachmute.

 

17:45 – Západné krajiny plánujú presunúť na Ukrajinu približne 100 tankov Leopard 2, ak nemecké úrady takéto dodávky povolia. Nemenovaný ukrajinský predstaviteľ povedal pre ABC News.

Podľa neho sa takéto dohody o tankoch dosiahli na stretnutí vo formáte Ramstein 20. januára.

 

17:15 – Ukrajinská armáda zostrelila ruské lietadlo SU-25 v Doneckej oblasti, uviedol generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl.

 

17:01 – Experti MAAE spolu s ukrajinským personálom skontrolovali všetky jadrové elektrárne na kontrolovanom území, či sa v nich nenachádzajú zbrane, a nenašli ich. Oznámil to šéf agentúry Raphael Grossi.

 

17:00 – Očakáva sa, že Nemecko už v stredu povolí Poľsku reexportovať svoje tanky Leopard na Ukrajinu, uviedla agentúra Bloomberg. Poľsko oficiálne požiadalo o povolenie na presun 14 tankov na Ukrajinu.

 

16:55 – Valentina Mamajová, ktorej auto dnes vybuchlo neďaleko školy v Berďansku, prežila. Utrpela ľahký otras mozgu.

Výbuch v Berďansku bol teroristickým činom ukrajinských bezpečnostných služieb.

Na Ukrajine je Mamajová obvinená zo spolupráce s Rusmi.

vybuch
Záber z miesta výbuchu

16:50 – Česká republika nemôže dodať Ukrajine tanky Leopard 2, pretože ich potrebuje na zaistenie vlastnej bezpečnosti, povedal premiér.

 

16:45 – Rokovania medzi Tureckom, Švédskom a Fínskom o kandidatúre do NATO boli na žiadosť Ankary odložené na neurčito.

 

16:10 – Médiá naďalej píšu o presune amerických tankov Abrams na Ukrajinu. Po správe Sky News o tom uverejnil článok aj denník Wall Street Journal.

Americkí predstavitelia pre denník uviedli, že Bidenova administratíva sa prikláňa k vyslaniu “značného počtu” tankov Abrams M1 na Ukrajinu a oznámenie o dodávkach by sa mohlo uskutočniť tento týždeň.

“Oznámenie bude súčasťou širšej diplomatickej dohody s Nemeckom, v rámci ktorej Berlín súhlasí s vyslaním menšieho počtu svojich tankov Leopard 2 a tiež schváli dodávku ďalších tankov nemeckej výroby Poľskom a inými krajinami,” píše sa v článku.

Biely dom sa k tejto záležitosti odmietol vyjadriť.

 

16:05 – Ukrajinské veľvyslanectvo v Gruzínsku nevylučuje možnosť evakuácie ukrajinských občanov z krajiny, ak sa obnoví priame letecké spojenie medzi Gruzínskom a Ruskom a začne sa masový prílev Rusov, uviedol ukrajinský chargé d’affaires v Gruzínsku Andrej Kasjanov.

 

16:00 – Zelenskyj reagoval na Lukašenkovo vyhlásenie, že Bielorusku bolo ponúknuté podpísanie paktu s Ukrajinou o neútočení.

Prezident uviedol, že Ukrajina nemá v úmysle zaútočiť na Bielorusko a odmietol návrh takéhoto paktu.

“Počujete všetko, čo Ukrajina oficiálne navrhuje. Nemáme v úmysle zaútočiť na Bielorusko a nikdy sme to neurobili. Takéto zámery neexistujú. A to je hlavný signál od všetkých Ukrajincov. Je pre nás veľmi dôležité, aby Bielorusko nestratilo svoju nezávislosť,” povedal Zelenskyj na tlačovej konferencii.

 

15:30 – Ukrajina odovzdala Rusku zoznam s menami 748 vážne chorých a ťažko ranených ukrajinských zajatcov a žiada ruskú stranu, aby ho verifikovala.

 

15:15 – Západ vyzval Ukrajinu, aby presunula svoju pozornosť z vyčerpávajúcich bojov o Bachmut a zamerala sa na plánovanie ofenzívy na juhu krajiny, uviedla CNN s odvolaním sa na zdroje v USA a na Ukrajine.

Podľa CNN tento odkaz ukrajinskému vedeniu tlmočili predstavitelia Bieleho domu, ktorí minulý týždeň navštívili Kyjev: zástupca poradcu pre národnú bezpečnosť John Feiner, námestníčka ministra zahraničných vecí Wendy Shermanová a námestník ministra obrany pre politiku Colin Kalem.

Podľa Západu má Bachmut malý strategický význam, najmä v tomto zničenom štáte.

Namiesto vyčerpávajúcej bitky o mesto navrhujú prejsť na mechanizovanú manévrovú vojnu s využitím tankov a BMP, ktoré budú čoskoro odovzdané.

 

14:30 – Poľsko požiadalo Nemecko o povolenie previesť 14 tankov Leopard 2 A4 na Ukrajinu, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroj z nemeckého ministerstva obrany. Varšava má v úmysle požiadať Európsku úniu o kompenzáciu nákladov na tanky, uviedol premiér Mateusz Morawiecki.

“Európska únia by nám mala tieto náklady kompenzovať a ja dúfam, že sa tak stane. Bude to ďalšia skúška dobrej vôle,” povedal Morawiecki.

 

14:05 – Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) oznámila, že podozrieva televíznu moderátorku Dianu Pančenkovú, ktorá koncom minulého roka odcestovala do Donecka a Mariupola a uverejnila odtiaľ reportáže.

Diana Pančenková je podozrivá z verejného ospravedlňovania ruskej agresie – časť 3 čl. 3 Článok 436-2 Trestného zákonníka Ukrajiny.

Na Pančenka boli predtým uvalené sankcie. Sama hovorí, že “práve dala slovo obyvateľom Donbasu”.

 

14:00 – Na celej Ukrajine je už vyhlásený letecký poplach. Dôvodom bol ruský Mig-31 štartujúci v Bielorusku.

Na celej Ukrajine je už vyhlásený letecký poplach.
Na celej Ukrajine je už vyhlásený letecký poplach.

13:50 – Bielorusko oznámilo vyradenie vojenskej techniky jednej zo svojich mechanizovaných brigád z dlhodobého skladu. Ministerstvo obrany krajiny uvádza, že sa to deje “v rámci spoločného vojenského zosúladenia regionálneho zoskupenia vojsk Bieloruska a Ruska. Na zverejnených fotografiách sú cisterny s benzínom a nákladné autá.

Lukašenko dnes zopakoval, že Ukrajina “cvičí bojovníkov a extrémistov” a zhromažďuje jednotky na hraniciach s Bieloruskom.

Tvrdil tiež, že Ukrajina údajne ponúkla Minsku uzavretie “paktu o neútočení”.

 

13:30 – Situácia na frontoch 24. januára 2023

vojna
Mapa bojov
vojna
Mapa bojov

13:05 – Kremeľ varoval Nemecko pred následkami, ak dodá tanky na Ukrajinu.

“Takéto dodávky neveštia nič dobré pre budúcnosť vzťahov, určite zanechajú bezprostrednú stopu na budúcnosti týchto vzťahov,” povedal hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Podľa neho “vzťahy sú už na pomerne nízkom bode a neexistuje žiadny vecný dialóg s Nemeckom a ďalšími krajinami Európskej únie a Severoatlantickej aliancie.

Pripomíname, že generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg dnes po stretnutí s nemeckým ministrom obrany uviedol , že západné krajiny čoskoro dosiahnu dohodu o dodávkach tankov na Ukrajinu.

Nemecký minister obrany sa po stretnutí vyjadril opatrnejšie, keď uviedol, že sa uskutočnila “dobrá diskusia”, ale zatiaľ nebolo prijaté žiadne rozhodnutie o tankoch.

 

12:51 – To hlavné z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Dve brigády AFU stratili za 24 hodín viac ako 40 mužov v smere na Kupjansk;

– Ruské ozbrojené sily zničili približne 30 príslušníkov AFU a systém M777 v smere na Krasnoliman;

– Ruské sily protivzdušnej obrany zostrelili desať dronov AFU za deň;

– Ruské ozbrojené sily pokračujú v ofenzíve v doneckom smere, straty AFU za deň dosiahli až 50 vojakov;

– Ruské ozbrojené sily zasiahli kontrolné stanovište 57. samostatnej pešej brigády a sklad zbraní ukrajinských ozbrojených síl pri Artemovsku a Novoukrainke v Doneckej ľudovej republike;

– Ruské ozbrojené sily zneškodnili viac ako 25 ukrajinských vojakov a samohybnú húfnicu Akatija v Záporožskom smere;

– Ruské ozbrojené sily porazili jednotky 25. výsadkovej brigády AFU pri Seversku v DĽR;

– Ruské jednotky zničili radar AN/TPQ-50 v Chersonskom smere;

– Lietadlá ruského letectva zničili ukrajinský systém Buk-M1 SAM v Charkovskej oblasti.

 

12:42 – Operačné obkľúčenie Artemovska, ruský pohľad:

Podľa prichádzajúcich informácií je už cesta z Artemovska (Bachmut) cez Ivanovskoje (Krasnoje) do Konstantinovky pod ruskou palebnou kontrolou. Stále sa objavujú neoverené informácie, že PMC Wagner dosiahli predmestie Ivanovskoje.

Pre AFU tak existuje len jedna bezpečná cesta do mesta, ktorá vedie mierne na sever, cez osadu Chromovo.

Inými slovami, všetko sa tu pomaly, ale isto blíži ku katastrofe pre AFU, a la Soledar, len s mnohonásobne väčšími dôsledkami pre nich.

Obkľúčenie Artemovska
Obkľúčenie Artemovska

 

12:36 – Putinov tlačový tajomník Dmitrij Peskov uviedol, že o možnosti obmedzenia odchodu Rusov z krajiny sa nediskutuje.

 

12:18 – V Chersonskej oblasti bol zmarený pokus ukrajinských ozbrojených síl o násilné prekročenie rieky Dneper, pričom boli zničené tri člny, vybavenie a živá sila, uviedol predstaviteľ regionálnych záchranných služieb, tvrdí ruská strana.

 

11:27 – Južný smer 24. januára 2023: Alexander Chodakovskij stručne napísal, že ruské jednotky začali útok na mesto, ktorý sa vyvíja vcelku úspešne a pre dnešok ho dobývajú z dvoch strán.

Ak k tomu pridáme správy o údere zo smeru Marinka, “miestna” posádka ukrajinských ozbrojených síl bude mať smutné vyhliadky “a la Soledar”.

Okrem toho včera akoby mimochodom prišla správa o prieskume v oblasti Veľkej Novoselky (juhozápadne od obce), čo má pre tukrajikcov tiež veľa nepríjemných následkov.

Operácia Orechovo sama o sebe nie je až taká zaujímavá. Je to len predohra k dôležitejším udalostiam.

Mapa bojov
Mapa bojov

 

10:58 – Ruský analytik Jurij Podoljaka o dodávkach vybavenia na Ukrajinu:

“Moderné vybavenie je drahé. V súčasnosti nie je možné vytvoriť výrobné zariadenie, ktoré by dokázalo rýchlo nahradiť stovky alebo tisíce tankov. Myslím si, že Ukrajina dostane niekoľko stoviek bojových jednotiek. Existujú informácie, že budú odoslané “Leopard-1” a “Leopard-2”.

“Leopard-1” je zastaraný. Tank je veľmi slabo pancierovaný. Možno ho prirovnať k nášmu T-62. “Leopard-1” bol rýchlo odoslaný do chudobných krajín NATO a nahradil ho “Leopard-2″. Tank je obdobou nášho T-80, ale T-90 je horší.

Ukrajinci budú mať veľký problém s opravou zariadení. Počas bitky môžu byť rôzne zariadenia vyradené z činnosti. Opravovne nie je možné zriadiť rýchlo. Vojaci často jednoducho opúšťajú vybavenie, pretože nevedia, čo s ním majú robiť. Nedávno sme si ako trofej vzali M113 APC. Ukrajinské ozbrojené sily používajú zbrane na jeden útok.

Ukrajinci ukončili zimnú ofenzívu. Teraz očakávajú, že v apríli a máji podniknú vážnu ofenzívu. Dúfajú, že po nej Rusko povolí. Rezervy AFU sú vyčerpané. Smerom na Artemovsk sa blížime k predmestiu Ivanovskoje. V najbližších dňoch sa tu začnú boje.

Ak zaútočíme a obsadíme Chasov Jar, začne sa ďalšia obranná línia nepriateľa. V takom prípade bude mať AFU veľmi veľké problémy.”

 

10:37 – Po stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom sa objavil komentár nemeckého ministra obrany.

V rozhovore pre ZDF Boris Pistorius uviedol, že sa uskutočnila “dobrá diskusia” o presune tankov. Na otázku, kedy Nemecko plánuje rozhodnúť o ich prestupe, však Pistorius odpovedal, že to nezáleží na ňom.

Zároveň obhajoval kancelára Olafa Scholza pred obvineniami z váhania, či schváliť dodávku tankov Leopard.

“Byť lídrom neznamená ísť slepo vpred. A ak sa rozhodnutie prijme o deň alebo dva neskôr, nech sa tak stane,” povedal.

Vyjadril sa aj k úlohe Nemecka pri podpore Ukrajiny.

“Podporujeme Ukrajinu, aby túto vojnu neprehrala, ale aby ju vyhrala proti Rusku. A Nemecko pre to robí viac ako takmer ktorýkoľvek iný spojenec okrem USA,” povedal Pistorius.

 

10:21 – Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že západné krajiny čoskoro dosiahnu dohodu o dodávkach tankov na Ukrajinu.

Medzi nimi bude podľa neho aj rozhodnutie Nemecka o tankoch Leopard.

“Všetky krajiny, ktoré majú tieto tanky, sa môžu pripraviť na ich vyslanie na Ukrajinu,” povedal.

 

10:06 – Bieloruský prezident Alexander Lukašenko uviedol, že dostal ponuku podpísať s Ukrajinou pakt o neútočení. Nie je uvedené, kto to navrhol.

Zároveň uviedol, že Ukrajina “pokračuje vo výcviku militantov a extrémistov”.

“Neviem, prečo to Ukrajinci robia. Na jednej strane nás žiadajú, aby sme v žiadnom prípade nevstupovali do vojny s Ukrajinou, aby sme tam nepresúvali naše vojská. Ponúkajú nám, aby sme podpísali pakt o neútočení. A na druhej strane pripravujú túto zmes chrapľavých hadov a vyzbrojujú ich. Poľsko, Litva sa zbláznili. Prečo ho potrebujú? Nerozumiem tomu,” povedal Lukašenko.

 

9:46 – Ukrajiskí vojaci sa už vedia evakuvať z Artemovska iba po jednej ceste. Ostatné sú už pod palebnou kontrolou ruskej armády.

Mapa – evakuácia z Artemovska

 

9:25 – Britská spravodajská služba vo svojej novej správe uvádza, že rozpory vo vysokom ruskom vojenskom vedení pretrvávajú, a poukazuje na to, že jedným zo znakov je pravdepodobné prepustenie generálplukovníka Michaila Teplinského z funkcie jedného z kľúčových ruských operačných veliteľov na Ukrajine.

Teplinskij bol dôstojníkom zodpovedným za relatívne úspešné stiahnutie ruských vojsk na západ od Dnepra v novembri 2022 a podľa britskej spravodajskej služby bol v Rusku uznávaný ako schopný a pragmatický veliteľ.

“Zostáva nejasné, či si Teplinskij ponechá svoje ďalšie právomoci ako veliteľ ruských vzdušných síl. Existuje reálna možnosť, že k jeho prepusteniu prispela diskusia o úlohách, ktoré boli zverené výsadkovým silám: výsadkové sily boli často využívané na obsadzovanie pozícií, ktoré boli tradične vyhradené pre motorizovanú pechotu,” uviedlo britské ministerstvo obrany.

Britské spravodajské služby sa domnievajú, že rozpory v najvyššom ruskom vojenskom vedení pokračujú, keďže generál Valerij Gerasimov sa pokúša presadiť svoju osobnú autoritu nad kampaňou.

 

8:57 – Bieloruský štátny hraničný výbor tvrdí, že pri ukrajinsko-bieloruskej hranici je sústredených 17 200 ukrajinských vojakov.

Zároveň sa pri poľsko-bieloruskom úseku hranice sústreďuje 3700 poľských vojakov.

Bieloruský štátny hraničný výbor tiež tvrdí, že na hranici s Ukrajinou bolo postavených 141 kilometrov technických zábran.

 

8:39 – Zhrnutie ukrajinského generálneho štábu z rána 24. januára. Hlavné:

1. Nepriateľ podnikol deväť raketových útokov v Charkovskej, Doneckej a Záporožskej oblasti.

2. Ofenzíva Ruskej federácie na smeroch Bachmut a Avdijevku pokračuje. Na kupjanskom smere boli všetky útoky odrazené. Nepriateľ je v defenzíve na záporožskom smere.

3. Útoky v oblasti Krasnopopovka v Luhanskej oblasti boli odrazené. V Doneckej oblasti – pri Belogorovke, Razdolovke, Solji, Krasnej Gore, Bachmute, Kleščejevke, Novobachmutovke, Krasnogorovke, Vodyane a Marinke.

 

8:20 – Ukrajinské ozbrojené sily nebudú schopné samy obsluhovať tanky NATO, takže ak sa dodávky predsa len dohodnú, vzhľadom na deklarované objemy príde na líniu kontaktu minimálne 300 ďalších cudzincov. Uviedli to orgány činné v trestnom konaní Doneckej ľudovej republiky.

 

8:11 – Americká prezidentská administratíva predložila čínskej vláde dôkazy o tom, že niektoré čínske štátne spoločnosti môžu poskytovať “vojenskú a hospodársku pomoc” Rusku v konflikte na Ukrajine, informovala agentúra Bloomberg. Podľa zdrojov publikácie sa Washington snaží zistiť, či Peking o týchto aktivitách vedel.

Aké konkrétne dôkazy americké orgány získali, nie je známe. Ako spresnili zdroje agentúry, americká administratíva sa domnieva, že čínska vláda chce pomôcť Rusku a nie je neutrálnou stranou.

 

7:52 – Spojené štáty očakávajú, že Švédsko a Fínsko vstúpia do NATO napriek tomu, že turecký prezident Tayyip Erdogan povedal, že Štokholm by už nemal očakávať podporu Ankary po škandalóznom pálení Koránu pred tureckým veľvyslanectvom, uviedla tlačová tajomníčka Bieleho domu Karin Jean-Pierreová.

Zdôraznila, že Washington súhlasí so švédskym premiérom Ulfom Kristerssonom, že to, čo sa stalo v Štokholme, bol “akt hlbokej neúcty” voči moslimom.

 

7:34 – Spojené štáty sú znepokojené rozhodnutím Južnej Afriky zúčastniť sa na spoločných vojenských cvičeniach s Ruskom a Čínou, uviedla hovorkyňa Bieleho domu Carine Jean-Pierreová.

“USA, ako sme už povedali, majú obavy z toho, že akákoľvek krajina uskutočňuje cvičenia s Ruskom, keď je Rusko vo vojne proti Ukrajine. Toto tvrdíme dôsledne. Každá krajina sa však, samozrejme, rozhoduje sama,” povedal hovorca Bieleho domu.

Námorné cvičenia za účasti ruských, čínskych a juhoafrických lodí sa budú konať od 17. do 27. februára.

 

7:11 – Hlavné body večerného prejavu Zelenského:

1. Uviedol, že niektoré personálne rozhodnutia už urobil a že ďalšie budú prijaté zajtra. Nekonkretizoval mená, ale uviedol, že ide o manažérov na rôznych úrovniach ministerstiev a iných ústredných orgánov štátnej správy, miestnych orgánov a orgánov činných v trestnom konaní.

2. Uviedol, že Rada pre národnú bezpečnosť a obranu podpísala rozhodnutie, ktorým sa štátnym zamestnancom, zákonodarcom a orgánom činným v trestnom konaní zakazuje cestovať na dovolenku do zahraničia.

3. Uviedol, že uvalil sankcie na 22 ruských občanov. Súdiac podľa kontextu Zelenského výroku, súvisia s cirkvou.

4. Podrobné rozhovory s operačnými veliteľmi. Povedal, že niekedy má človek dojem, že zadné mestá zabudli na vojnu.

5. Povedal, že boj o Donbas a juh pokračuje. Sľúbil, že na ruské údery bude reagovať.

6. Uviedol, že apeloval na vedúcich predstaviteľov amerických podnikov, aby spolupracovali s Ukrajinou.

 

6:46 – 23. januára 2023. Hlavné udalosti dňa z ruského pohľadu:

– Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že v DĽR bola oslobodená dedina Krasnopole.

– Ukrajinské jednotky boli vyradené z dediny Kamenskoje v Záporožskej oblasti, uviedli miestne úrady.

– Boje prebiehajú vo východnej a južnej časti Artemovska, čoskoro bude možné hovoriť o operačnom obkľúčení ukrajinských jednotiek v meste, povedal veliteľ Achmatu Alaudinov.

– Ruské jednotky prakticky kontrolujú dôležité výšiny v okolí oslobodenej dediny Kleščejevka, čo im poskytuje ďalšie možnosti pre ofenzívu na Artemovsk, povedal Pušilin.

– Rusko sa nevzdáva rozhovorov o Ukrajine, ale čím dlhšie sa im bude Západ vyhýbať, tým bude situácia zložitejšia, povedal Lavrov.

– Podľa Peskova v súčasnosti neexistujú žiadne podmienky na rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou, a to ani de facto, ani de iure.

– Nasledujúce 2 až 3 týždne budú pre situáciu na Ukrajine kľúčové, domnieva sa šéf Európskej rady.

– Bývalý poľský minister zahraničných vecí Sikorski povedal, že v počiatočnej fáze ruskej špeciálnej operácie Varšava zvažovala možnosť rozdelenia Ukrajiny.

– Ak Nemecko nebude súhlasiť s dodávkami tankov Leopard na Ukrajinu, ocitne sa v medzinárodnej izolácii, uviedol námestník poľského ministra zahraničných vecí.

– Estónsko dá Ukrajine všetky svoje 155 mm húfnice, tvrdí estónsky veľvyslanec v Kyjeve.

– Pentagón tvrdí, že v najbližších týždňoch dodá Ukrajine BVP Bradley.

Stav bojov k 23. januáru 2023

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:12

Radiačná situácia na Slovensku bola v období od 27. januára do 2. februára stabilná.

Včera 19:38

Na viacerých miestach Slovenska možno v noci očakávať veľmi nízke teploty. Na severnom a strednom Slovensku treba počítať tiež s víchricou na horách. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal pre viaceré okresy výstrahu prvého a druhého stupňa.

Včera 18:47

Diaľnica pod Tatrami ostáva naďalej uzatvorená, upozorňuje na to polícia na sociálnej sieti. Diaľničný úsek Mengusovce – Spišský Štvrtok je neprejazdný obojsmerne celý, a to až do odvolania.

Fotka z ciest, ktoré zverejnila polícia

Včera 18:03

Pápež František v sobotu počas návštevy v Južnom Sudáne zdôraznil, že tamojšie cirkvi “nemôžu zostať neutrálne”, ale musia pozdvihnúť svoj hlas proti nespravodlivosti a zneužívaniu moci.

Včera 17:58

Na Slovensku bolo v sobotu k 15.30 h vyhlásených 107 mimoriadnych situácií v súvislosti s intenzívnym snežením a vetrom.

Včera 16:07

Boris Johnson a Liz Trussová plánujú návrat do veľkej politiky. Informuje o tom denník The Times.

Včera 15:02

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR víta rozhodnutie Rakúska zrušiť kontroly na hraniciach so Slovenskom.

Včera 15:02

Pri útoku neznámeho druhu žraloka prišlo v sobotu v štáte Západná Austrália o život 16-ročné dievča.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

USA zostrelili čínsky špionážny balón

0 icon

Spojené štáty zostrelili v sobotu čínsky špionážny balón nad Atlantickým oceánom.

Tomáš ukázal na vinníka, ktorý môže za to, že budú predčasné voľby až v septembri

0 icon

Tomáš sa zhodol s Krajniakom, že v slovenskej politike treba skončiť s chaosom.  

Washington nafukuje hrozbu čínskeho balóna

0 icon

Washington 4. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot Twitter)   Hrozí, že kolaps vo Washingtone sa zmení na sebanaplňujúce sa proroctvo: Bežné medzištátne vzťahy sa stanú plnohodnotnou krízou, píše Jake Werner pre Responsible Statecraft Štátny tajomník Antony Blinken dnes ráno odložil dlho očakávanú cestu do Číny v reakcii na údajné pozorovanie čínskeho sledovacieho…

Prípad smrti Lučanského nekončí. Prehovoril právny zástupca aj syn zosnulého

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Zástupca rodiny Lučanskej europoslanec Miroslav Radačovský vo videu na sociálnej sieti uviedol, že napriek ťažkostiam ako energetická kríza a inflácia, nezabúdajú ani na prípad generála Milana Lučanského  "Nezabudli sme na nutnosť objektívne a v súlade so zákonom vyšetriť jeho smrť, jeho poranenia, ktoré utrpel…

Prečo je Macron v kontakte s Putinom? Záhada odhalená

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron je v telefonickom kontakte s Putinom najmä na žiadosť ukrajinského prezidenta, uviedla pre RTVi hovorkyňa francúzskeho ministerstva zahraničných vecí Anne-Claire Legendreová Povedala, že je to potrebné, aby sa zachovala platforma na rokovania aj teraz, keď sú obe strany odhodlané ísť…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ukrajina je pripravená zasiahnuť ciele na ruskom území

0 icon

Kyjev 4. februára 2023 (HSP/Foto:TARS/AP) Aktualizujeme  V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 18:20- Zelenskyj zrejme podpísal nové sankčné dekréty. Dotknú sa tých Ukrajincov, ktorí majú ruské občianstvo. "Dnes som podpísal…

Fico posiela odkaz polícii

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:TASR)   Polícia zverejnila stanovisko k vyjadreniam, ktoré odzneli na tlačovej konferencii politickej strany na prácu príslušníkov Policajného zboru. V sobotu poobede na slová polície zareagoval líder Smeru-SD Robert Fico “Vedenie Prezídia Policajného zboru odsudzuje verbálne útoky, urážky, invektívy, uvádzané nepravdy a vyhrážky voči vyšetrovateľom, vyšetrovateľkám…

Forsterová si pripísala ďalší rekord SR do 23 rokov

0 icon

Slovenská atlétka Viktória Forsterová opäť zlepšila slovenský rekord v behu na 60 m prekážok v kategórii do 23 rokov.

Ako by mohla vyzerať ruská jarná ofenzíva na Ukrajine. Hlavné útočné úsilie bude smerovať na tento front

0 icon

Britský denník Telegraph špekuluje o tom, kde by Rusi mohli začať novú ofenzívu.

Prípadom Budaj by sa mala okamžite zaoberať polícia. Podľa Blahu na kauze niečo nesedí

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) sa opäť vrátil ku kauze Jána Budaja. Pri práci na dokumente pre RTVS našiel český historik dokument s podpisom Jána Budaja, v ktorom sa zaviazal spolupracovať s ŠtB Denník SME tento týždeň informoval o nájdení spisu ŠtB,…

NAJNOVŠIE

BLOG

Andrej Sablič

Pravda o vojnách III.

0icon

Zdroje na báze, ktorých boli spracované články: „Pravda o vojnách“ Vlastné

Marek Brna

EÚ a NATO nech idú do čerta!

0icon

Aj by som škaredo zahrešil, ale treba sa vedieť ovládať. Novinári, alias prostitútky, s nimi. Česť výnimkám, aj keď pochybujem, že voľáke sú. Politici takisto. Neustále omieľajúci bezpodmienečnú oddanosť, vernosť, lojalitu k euroatlantickým štruktúram, krycí názov - zahraničnopolitická orientácia, ktorú nespochybňuje ani len ten Robert Fico. Veď nech sa z

René Pavlík

Rožky kontra nedeľa

0icon

  Parlament rieši ďalší z nekonečných príbehov – voľnú nedeľu. Niekoľko poslancov otvorilo neriešiteľný problém zo zákonníka práce. Predkladajú návrh na zavedenie nepracovnej nedele. Argumenty prečo mať voľnú nedeľu sú logické: rodina, prerušenie pracovného cyklu, boj proti vyhoreniu, naplnenie jedného prik&aacut

Slavěna Vorobelová

Demokratická schizofrénia „liberálnych demokratov“

0icon

Hovorí sa, že kde končí zdravý rozum, tam začína vojenská logika. V skratke to znamená, že to, čo nám v bežnom živote príde doslova nelogické a proti zdravému rozumu, tak pri tvorbe vojenskej taktiky alebo stratégie to môže znamenať aj v&

Ivan Štubňa

Ožívajú nacistické bunky po celej Európe?

0icon

Talianska polícia rozbila nacistickú bunku viazanú na Azov plánujúcu teroristické útoky. Pod týmto názvom priniesol portál Grayzone info

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Pracovníci dolaďujú posledné prípravy na zápas amerického futbalu NFL Super Bowl pred štadiónom State Farm v americkom meste Glendale

Autor: TASR/AP-Matt York

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

USA zostrelili čínsky špionážny balón

0 icon

Spojené štáty zostrelili v sobotu čínsky špionážny balón nad Atlantickým oceánom.

Tomáš ukázal na vinníka, ktorý môže za to, že budú predčasné voľby až v septembri

0 icon

Tomáš sa zhodol s Krajniakom, že v slovenskej politike treba skončiť s chaosom.  

Washington nafukuje hrozbu čínskeho balóna

0 icon

Washington 4. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot Twitter)   Hrozí, že kolaps vo Washingtone sa zmení na sebanaplňujúce sa proroctvo: Bežné medzištátne vzťahy sa stanú plnohodnotnou krízou, píše Jake Werner pre Responsible Statecraft Štátny tajomník Antony Blinken dnes ráno odložil dlho očakávanú cestu do Číny v reakcii na údajné pozorovanie čínskeho sledovacieho…

Prípad smrti Lučanského nekončí. Prehovoril právny zástupca aj syn zosnulého

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Zástupca rodiny Lučanskej europoslanec Miroslav Radačovský vo videu na sociálnej sieti uviedol, že napriek ťažkostiam ako energetická kríza a inflácia, nezabúdajú ani na prípad generála Milana Lučanského  "Nezabudli sme na nutnosť objektívne a v súlade so zákonom vyšetriť jeho smrť, jeho poranenia, ktoré utrpel…

Prečo je Macron v kontakte s Putinom? Záhada odhalená

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron je v telefonickom kontakte s Putinom najmä na žiadosť ukrajinského prezidenta, uviedla pre RTVi hovorkyňa francúzskeho ministerstva zahraničných vecí Anne-Claire Legendreová Povedala, že je to potrebné, aby sa zachovala platforma na rokovania aj teraz, keď sú obe strany odhodlané ísť…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ukrajina je pripravená zasiahnuť ciele na ruskom území

0 icon

Kyjev 4. februára 2023 (HSP/Foto:TARS/AP) Aktualizujeme  V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 18:20- Zelenskyj zrejme podpísal nové sankčné dekréty. Dotknú sa tých Ukrajincov, ktorí majú ruské občianstvo. "Dnes som podpísal…

Fico posiela odkaz polícii

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:TASR)   Polícia zverejnila stanovisko k vyjadreniam, ktoré odzneli na tlačovej konferencii politickej strany na prácu príslušníkov Policajného zboru. V sobotu poobede na slová polície zareagoval líder Smeru-SD Robert Fico “Vedenie Prezídia Policajného zboru odsudzuje verbálne útoky, urážky, invektívy, uvádzané nepravdy a vyhrážky voči vyšetrovateľom, vyšetrovateľkám…

Forsterová si pripísala ďalší rekord SR do 23 rokov

0 icon

Slovenská atlétka Viktória Forsterová opäť zlepšila slovenský rekord v behu na 60 m prekážok v kategórii do 23 rokov.

Ako by mohla vyzerať ruská jarná ofenzíva na Ukrajine. Hlavné útočné úsilie bude smerovať na tento front

0 icon

Britský denník Telegraph špekuluje o tom, kde by Rusi mohli začať novú ofenzívu.

Prípadom Budaj by sa mala okamžite zaoberať polícia. Podľa Blahu na kauze niečo nesedí

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) sa opäť vrátil ku kauze Jána Budaja. Pri práci na dokumente pre RTVS našiel český historik dokument s podpisom Jána Budaja, v ktorom sa zaviazal spolupracovať s ŠtB Denník SME tento týždeň informoval o nájdení spisu ŠtB,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Pravda o vojnách III.

0icon

Zdroje na báze, ktorých boli spracované články: „Pravda o vojnách“ Vlastné

Marek Brna

EÚ a NATO nech idú do čerta!

0icon

Aj by som škaredo zahrešil, ale treba sa vedieť ovládať. Novinári, alias prostitútky, s nimi. Česť výnimkám, aj keď pochybujem, že voľáke sú. Politici takisto. Neustále omieľajúci bezpodmienečnú oddanosť, vernosť, lojalitu k euroatlantickým štruktúram, krycí názov - zahraničnopolitická orientácia, ktorú nespochybňuje ani len ten Robert Fico. Veď nech sa z

René Pavlík

Rožky kontra nedeľa

0icon

  Parlament rieši ďalší z nekonečných príbehov – voľnú nedeľu. Niekoľko poslancov otvorilo neriešiteľný problém zo zákonníka práce. Predkladajú návrh na zavedenie nepracovnej nedele. Argumenty prečo mať voľnú nedeľu sú logické: rodina, prerušenie pracovného cyklu, boj proti vyhoreniu, naplnenie jedného prik&aacut

Slavěna Vorobelová

Demokratická schizofrénia „liberálnych demokratov“

0icon

Hovorí sa, že kde končí zdravý rozum, tam začína vojenská logika. V skratke to znamená, že to, čo nám v bežnom živote príde doslova nelogické a proti zdravému rozumu, tak pri tvorbe vojenskej taktiky alebo stratégie to môže znamenať aj v&

Ivan Štubňa

Ožívajú nacistické bunky po celej Európe?

0icon

Talianska polícia rozbila nacistickú bunku viazanú na Azov plánujúcu teroristické útoky. Pod týmto názvom priniesol portál Grayzone info

Vášeň v Tebe

Končí Mária Bartalos s herectvom? Prečo odmieta hrať milostné zápletky?

0 icon

Mária Bartalos je sympatická mladá herečka, ktorú si mnohí spájajú hlavne s filmom Oteckovia. Mária je aktuálne mamou na plný úväzok, takže v nových filmoch či seriáloch ju diváci nevidia. Uvidia ju však ešte niekedy hrať? Herečka pre portál

Chorvátsko prešlo na euro. Čo bude robiť Evelyn, keď nemôže platiť kunami?

0 icon

Komička Evelyn, vlastným menom Eva Kramerová, sa do povedomia mnohých Slovákov dostala videom s kunami. Sympatická komička totiž Slovákom vysvetľovala, že v Chorvátsku chcela platiť živými kunami. A mnohí jej dokonca uverili, že to myslí vážne. Jej video sa hneď stalo virálnym a z Evelin sa stála známa osobnosť. Obľúbená destinácia Slovákov však vstúpila do…

Ak ste nedopili pivo, zvyšky nevylievajte. Môžu sa hodiť

0 icon

Pivo je nápoj, ktorý Slováci majú veľmi radi. Pijú ho nielen v reštauráciách a baroch, ale aj doma. Nebudeme polemizovať či pitie alkoholického piva má pre telo pozitívne účinky, ako to tvrdia niektoré články, alebo telu škodí. Ponúkame vám iný tip. Niekedy sa totiž stane, že ak si doma otvoríte fľašu alebo…

Má 52 a verejne vykričala, že sa odmieta obliekať podľa svojho veku. Čo si dala na "rande so svojím mestom"?

0 icon

52-ročná módna influencerka verejne vykričala do sveta, že sa odmieta „obliekať podľa svojho veku“. Luisa Dunn je modelka a odmieta spĺňať pravidlá štýlu, ktoré tvrdia, že po dosiahnutí určitého veku musíte niektoré kusy oblečenia vyradiť zo svojho šatníka, informuje TheSun. V nedávnom videu na TikToku

Lyžiarka Mikaela Shiffrinová zverejnila fotografiu plnú lásky, ale aj obrovskej bolesti

0 icon

Lyžiarka Mikaela Shiffrinová, najväčšia súperka našej úžasnej Petry Vlhovej, včera na sociálnej sieti Instagram zverejnila dojímavú fotografiu. Fotografia zobrazuje lyžiarku, ako v nemocnici drží svojho otca za ruku. Druhého februára totiž uplynuli tri roky od kedy zomrel jej otec. Nešťastne totiž spadol zo strechy rodinného domu v mestečku Edwards. Žiaľ,…

Armádny Magazín

Zelenský sa nakoniec dočkal. Spojené štáty dodajú Ukrajine rakety s doletom do 150 km

0 icon

Ukrajina, 4. februára 2023 (AM) – Washington v piatok oznámil nový balík vojenskej pomoci Ukrajine v hodnote približne 2,2 miliardy dolárov. Nový balík vojenskej pomoci pozostáva z podpory vo výške 425 miliónov dolárov, ktorú schválil americký prezident Joe Biden, ako aj z 1,75 miliardy dolárov prostredníctvom Ukrajinského obranného fondu. Hovorca Pentagonu sa

Kniha Majster a Margaréta - hymna démonizmu alebo evanjelium oddanej viery

0 icon

Slovensko, 4. februára 2023 (AM) – Bulgakovov román Majster a Margaréta je považovaný za výnimočný a nadčasový kde sa krížia rôzne uhly pohľadov na morálku a pravdu, kde sa stretáva Islam, Kresťanstvo, navzájom sa pretkávajú a možno aj dopĺňajú. Malomeštiactvo, pokrytectvo, chamtivosť sú aspekty ktorými sa zaoberá a priraďuje ich k jednotlivým…

Ako dlho bude Izrael bombardovať Iráncov v Sýrii

0 icon

Rusko, 4. februára 2023 (AM) – V noci z 29. na 30. januára zaútočil dron na potravinový konvoj na sýrsko-irackej hranici. Oficiálne sa nikto neprihlásil k účasti na incidente, avšak niektoré izraelské médiá oznámili účasť dronov izraelských vzdušných síl na operácii. V roku 2023 ide o tretí raketový útok izraelských obranných…

Ekonóm Chazin: V Rusku prebieha zúfalý boj s podporovateľmi globálneho dolárového systému

0 icon

USA, 4. februára 2023 (AM) –  "Dnes sme svedkami toho, ako sa politický systém začína vymykať zo svojho zaužívaného rámca. Moderné elity sú preto, ako vidíme, vo vzájomnom ostrom konflikte. Po druhej svetovej vojne začal celý americký priemysel stagnovať. Aby sa neopakovala kríza z rokov 1929 - 1930, americký priemysel sa musel…

(Ne)Mali Nemci pri Stalingrade šancu vyjsť z obkľúčenia?

0 icon

Slovensko, 4. februára 2023 (AM) – Niektorí vojenskí odborníci tvrdia, že vojaci Paulusovej 6. armády mali na to celkom reálnu šancu. Iní to vidia sporne. Najviac šírený je názor, že Wehrmacht sa mohol vymaniť z rozdrvenia ak by nebolo neprofesionálneho zásahu Hitlera a neuveriteľnej hlúposti Paulusa.   Mnohí nemeckí generáli trvali na p

TopDesať

Historické fotografie s úžasným príbehom, ktoré ťa chytia za srdce

0 icon

Mnoho starých fotografií je čiernobielych. Vďaka modernej technike však historické fotografie dokážeme oživiť farebnosťou a vyrozprávať tak ich úžasný príbeh. Viem, že je asi ťažké si predstaviť, že v minulosti boli časy, keď si nemohli len tak urobiť fotografiu pomocou nášho mobilného telefónu. Áno, kedysi boli všetky fotografie čiernobiele. A…

Títo nešťastníci vedia, ako vyzerá zlý deň

0 icon

Vieš ako vyzerá zlý deň v skutočnosti? Títo nešťastníci to vedia veľmi dobre. Dokonca svoje nešťastie zachytili na týchto zábavných fotografiách. Väčšina z nás občas zažije zlý deň. V takýchto situáciách sa nám zdá, že sa nám v ničom nedarí a máme pocit, že sa proti nám spojil celý vesmír.…

TOP 10 pre kĺby: Čo robiť, keď začínajú bolieť?

0 icon

Choroba, ktorá spôsobujú zápal, opuch a bolesť kĺbov, sa nazýva artritída . Existuje 100 rôznych typov, hoci najbežnejšou je osteoartritída. V tomto prípade vrstva chrupavky, ktorá lemuje kosti, degeneruje, čo spôsobuje opuch, stuhnutosť a bolesť. Bez lekárskych ošetrení môžu domáce prostriedky spojené so zmenou životného štýlu pomôcť zmierniť príznaky a progresiu choroby. Ak ťa bolia…

Kuriózne fotografie zobrazujúce ešte kurióznejšie situácie

0 icon

Niekedy sme svedkami skutočne nezvyčajných vecí. Sami seba sa pýtame, ako a prečo sa niečo takéto vlastne deje. Tieto kuriózne fotografie ti takéto situácie trochu priblížia. A ako takéto kuriózne fotografie vlastne vznikajú? Jednoducho. Predsa vytiahnutím mobilného telefónu a odfotografovaním takejto nezvyčajnej veci :). Ale nie, robíme si z teba…

Otestuj si svoje zdravie jednoducho v pohodlí domova!

0 icon

Ak sa chceš naozaj starať o svoje zdravie, mal by si absolvovať lekársku prehliadku aspoň raz ročne. Avšak, svoj zdravotný stav by si mal kontrolovať aj medzi návštevami lekára. Existujú špeciálne testy, ktoré si môžeš urobiť aj sám v pohodlí domova a diagnostikovať tak začínajúce vážnejšie ochorenia ešte pred prvými príznakmi. [the_ad…

FOTO DŇA

Pracovníci dolaďujú posledné prípravy na zápas amerického futbalu NFL Super Bowl pred štadiónom State Farm v americkom meste Glendale

Autor: TASR/AP-Matt York

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali