To najdôležitejšie z Ukrajiny

To najdôležitejšie z Ukrajiny

Kyjev 9. júla 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky, telegram)

 Aktualizované 9. júla 2024 17:06

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Vojna na Ukrajine trosky nemocnice OCHMADIT v Kyjeve
Na snímke záchranári a dobrovoľníci prehľadávajú trosky detskej nemocnice OCHMADIT po ruskom raketom útoku v ukrajinskej metropole Kyjev

16:10 – Macron uviedol, že hlavnými odporcami vstupu Ukrajiny do NATO sú USA a Nemecko.

Reklama

Pred samitom vo Washingtone, ktorý sa začína dnes, Macron upozornil na “silnú opozíciu” Washingtonu a Berlína, informovala tlačová agentúra dpa.

“Nakoniec bude pozvanie Ukrajiny do NATO rozhodnutím spojencov,” dodal francúzsky prezident.

Reklama

Domnieva sa, že scenár tohto samitu bude “rovnaký” ako pred rokom, keď boli Ukrajinci “dosť nahnevaní”, že im nezaznelo pozvanie do NATO.

 

15:15 – Indický premiér Módí na stretnutí Putinovi povedal, že vojna nemôže byť riešením problému, informovalo Rádio Sloboda. Ukrajinu priamo nespomenul.

Povedal, že Putinovi ako “priateľovi” povedal, že mier je potrebný v záujme “svetlej budúcnosti pre budúce generácie”.

“Bomby, rakety, pušky nemôžu zabezpečiť mier. Preto sa zameriavame na dialóg, a dialóg je potrebný. Je veľmi bolestivé vidieť zomierať deti. Srdce je plné bolesti a táto bolesť je neznesiteľná,” povedal Módí po údere na Ochmatdet.

Reklama

Povedal, že “otvorene diskutovali o Ukrajine” a v tomto procese “sa objavili veľmi zaujímavé myšlienky” a on sám “cítil optimizmus”, keď počúval Putina. Nakoniec sa obaja zhodli na potrebe “čo najskôr nastoliť mier”.

Putin v reakcii poďakoval Módímu za “snahu nájsť spôsoby riešenia ukrajinskej krízy”.

Zelenskyj predtým kritizoval Módího za to, že sa v deň masového útoku srdečne stretol s Putinom.

 

14:35 – Situácia na fronte 9. júla 2024

Reklama
Situácia na fronte 9. júla 2024
Situácia na fronte 9. júla 2024
Situácia na fronte 9. júla 2024
Situácia na fronte 9. júla 2024

14:00 – Čínska a bieloruská armáda budú na hraniciach s Poľskom cvičiť výsadky padákom, informuje bieloruské ministerstvo obrany.

Spoločné protiteroristické cvičenia armád oboch krajín sa začali na Brestskom cvičisku.

Kombinované brigády Bielorusov a Číňanov budú cvičiť výsadky v noci, prekonávanie vodných prekážok a mestské boje.

 

13:19 – Ruské sily zničili veľkú skupinu operátorov bezpilotných lietadiel FPV na pravom brehu rieky Dneper, uviedol Vladimir Vasilenko, hovorca gubernátora regiónu.

Spresnil, že celkové straty zabitých a zranených nepriateľov boli do 20 militantov – operátorov a pomocného personálu.

 

13:09 –  Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že dobylo dedinu Jasnobrodovka v Doneckej oblasti smerom na Pokrovsk.

Na mape Deep State zo včerajšieho dňa je väčšina dediny v šedej zóne. Územie označené pod kontrolou AFU zároveň spočíva na rieke Volchja.

Ukrajina stratu nepotvrdila.

Reklama
Ruské ministerstvo obrany dobylo dedinu Jasnobrodovka v Doneckej oblasti smerom na Pokrovsk
Ruské ministerstvo obrany dobylo dedinu Jasnobrodovka v Doneckej oblasti smerom na Pokrovsk

12:43 –  Pre Ukrajinu bude “prakticky nemožné” získať späť celé svoje územie, ale bude sa môcť priblížiť k NATO a EÚ.

Informoval o tom denník The New York Times s odvolaním sa na amerických predstaviteľov.

Tí sa čoraz viac domnievajú, že vo vojne teraz nejde o územia, ale o budúcnosť Ukrajiny na západe.

Kyjev však bude môcť presadzovať väčšiu európsku integráciu, “ak sa jeho vlastnosti na bojisku ukážu ako silnejšie”. Momentálne sa Ukrajina na základe amerických rád sústreďuje na posilnenie svojej obrany a údery hlboko za ruskými líniami.

Američania pochybujú, že Rusko v najbližších mesiacoch dosiahne na Ukrajine významné územné zisky. Situáciu by však mohlo zmeniť rozšírenie jeho branného a výcvikového programu. Alebo zmena politiky USA, ak sa k moci dostane Trump.

Reklama

Existujú tiež reálne obavy o schopnosť Ukrajiny udržať svoju infraštruktúru vrátane energetickej siete tvárou v tvár hlbokým ruským útokom.

 

10:47 –  Odstraňovanie trosiek na území “Okhmatdet” bolo podľa Štátnej služby pre mimoriadne situácie ukončené.

Pôvodný počet mŕtvych sa nezvýšil – 2 osoby. Zranených bolo 32 osôb vrátane 8 detí.

 

Reklama

09:02 – USA poskytnú Poľsku pôžičku vo výške 2 miliárd dolárov, veľvyslanec EÚ Pavel Gerčinskyj uviedol, že vstup Gruzínska do EÚ bol pozastavený z dôvodu prijatia zákona “o zahraničných agentoch”.

Brusel zmrazil 30 miliónov eur určených na podporu Tbilisi v sektore obrany, informuje Ekho Kavkaza.

“A to je len prvý krok, budú aj ďalšie. Naša priama pomoc gruzínskej vláde sa zníži a budeme sa snažiť presunúť túto priamu pomoc na občiansku spoločnosť a médiá. Neviem si predstaviť, že tento rok sa Gruzínsko pohne dopredu, urobí kroky, pretože lídri EÚ sa rozhodli zmraziť prístupový proces. Teraz trpezlivo čakajú na viac jasnosti zo strany gruzínskej vlády,” povedal Gerčinskij. na nákupy amerických zbraní vrátane stíhačiek F-35, raketových systémov zem-vzduch Patriot a tankov Abrams, uviedol Biely dom.

 

08:01 – USA poskytnú Poľsku pôžičku vo výške 2 miliárd USD na nákup amerických zbraní vrátane stíhačiek F-35, raketových systémov zem-vzduch Patriot a tankov Abrams, uviedol Biely dom.

 

07:18 – Ruské jednotky postúpili k diaľnici Pokrovsk-Konstantinovka v Donbase.

Reklama

Podľa webovej stránky Deep State sa priblížili k obci Vozdviženka, ktorá pokrýva trasu (odtiaľ je cesta vzdialená asi päť kilometrov).

Ruská federácia postupuje aj po bokoch tohto úseku.

Ruské jednotky postúpili k diaľnici Pokrovsk-Konstantinovka v Donbase
Ruské jednotky postúpili k diaľnici Pokrovsk-Konstantinovka v Donbase

07:11 – V Rusku bezpilotné lietadlá zaútočili na Astrachánsku, Voronežskú, Volgogradskú, Kurskú, Belgorodskú a Rostovskú oblasť.

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že bolo zostrelených 38 dronov, z toho 21 v Rostovskej oblasti.

V jednom z okresov tam došlo k požiaru dvoch transformátorov v elektrickej rozvodni.

Vo Volgogradskej oblasti došlo k požiarom v rozvodni vo Frolove a v ropnom sklade v Kalači na Done. Údaje o škodách vo Voronežskej, Kurskej a Astrachánskej oblasti nie sú k dispozícii.

 

Reklama

07:06 – USA neplánujú zrušiť obmedzenia pre AFU na údery americkými zbraňami hlboko na ruské územie.

Na brífingu to uviedol koordinátor Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby.

07:02 – Sily protivzdušnej obrany zostrelili niekoľko vzdušných cieľov na prístupe k Belgorodu, v dôsledku útoku AFU zahynul jeden človek a dvaja boli zranení, uviedol Vjačeslav Gladkov.

 

06:59 – Módí sa Putinovi poďakoval za stretnutie v Novo-Ogarjove a na sociálnej sieti X zverejnil fotografiu s ruským prezidentom s popiskom:

“Teším sa na zajtrajšie rozhovory, ktoré nepochybne ešte viac posilnia priateľstvo medzi Indiou a Ruskom.”

Módí sa Putinovi poďakoval za stretnutie v Novo-Ogarjove
Módí sa Putinovi poďakoval za stretnutie v Novo-Ogarjove

06:58 – Biden sa stretne so Zelenským a novým britským premiérom Keirom Starmerom popri samite NATO vo Washingtone, uviedol na brífingu John Kirby, koordinátor strategickej komunikácie v Rade Bieleho domu pre národnú bezpečnosť.

Reklama

 

06:45 – Zelenskyj a poľský premiér Tusk podpísali dohodu o bezpečnosti na 10 rokov.

– Zelenského úrad uviedol, že v rámci dohody Poľsko zváži presun aspoň jednej letky stíhacích lietadiel Mig-29 na Ukrajinu; predpokladá sa tiež vytvorenie mechanizmu na zachytávanie rakiet v ukrajinskom vzdušnom priestore.

 

06:30 – Vojna na Ukrajine 8. júla. Najdôležitejšie udalosti dňa z pohľadu ruskej strany

– Ruská Federálna bezpečnostná služba zmarila pokus ukrajinských bezpečnostných služieb o naverbovanie ruského pilota a únos jadrového dopravného lietadla Tu-22M3.

– Ruské ministerstvo obrany informovalo o skupinovom útoku presnými zbraňami dlhého dosahu na ukrajinské vojenské objekty a letecké základne AFU.

Reklama

– Vyhlásenia Kyjeva o úmyselnom útoku na civilné objekty nezodpovedajú skutočnosti, zničenie bolo spôsobené pádom rakety ukrajinskej protivzdušnej obrany, spresnilo ministerstvo.

– Ruská armáda zničila tri odpaľovacie zariadenia HIMARS MLRS a do 10 zahraničných špecialistov, ktorí ich obsluhovali, uviedlo ministerstvo obrany v zhrnutí.

– Počas špeciálnej operácie bolo zaznamenaných viac ako 400 prípadov použitia nesmrtiacich toxických chemických látok zo strany Ukrajiny, uviedol Kirillov, veliteľ vojsk RKhBZ.

– USA, Nemecko, Ukrajina a technický sekretariát OPCW pripravujú osobitné vyšetrovanie, v rámci ktorého obvinia Rusko z údajného použitia chemických zbraní na Ukrajine, uviedol Kirillov.

– Maďarský premiér Orbán, ktorý predtým v rámci svojej “mierovej misie” navštívil Kyjev a Moskvu, navštívil Peking a stretol sa tam s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.

– Čínsky prezident uviedol, že je dôležité nedopustiť eskaláciu konfliktu na Ukrajine a medzinárodné spoločenstvo by malo vytvoriť podmienky a uľahčiť obnovenie priameho dialógu medzi Moskvou a Kyjevom.

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

06:54

Najmenej štyri osoby prišli o život a viacero ďalších utrpelo zranenia pri streľbe v blízkosti mešity v okolí hlavného mesta Ománu Maskat, informuje TASR podľa utorkových správ agentúr AP, AFP a Reuters.

06:54

USA podporujú návrh ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby sa na ďalšej mierovej konferencii pre Ukrajinu zúčastnili aj zástupcovia Ruska.

06:53

Francúzska polícia zatkla 40-ročného muža v spojitosti s pondelkovým útokom nožom na vojaka hliadkujúceho v okolí vlakovej stanice Gare de l’Est v Paríži.

06:53

Americká tajná služba v pondelok uviedla, že v prípade sobotňajšej streľby na exprezidenta Donalda Trumpa bude spolupracovať s nezávislým vyšetrovaním. Tajná služba čelí kritike za rozsiahle zlyhanie, píše TASR podľa agentúry AFP.

06:52

Sýrsky prezident Bašár Asad v pondelok vyhlásil, že sa so svojím tureckým náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom stretne len vtedy, ak sa obe krajiny budú môcť sústrediť na kľúčové otázky podpory “terorizmu” zo strany Ankary a stiahnutia tureckých síl zo sýrskeho územia.

06:51

Nemecká polícia v pondelok zasahovala v spojitosti s hlásenou streľbou v azylovom centre v obci Uffenheim v nemeckej spolkovej krajiny Bavorsko. Zadržala tri osoby.

06:50

Americký prezident Joe Biden v pondelok pre televíziu NBC News označil za chybu svoje vyjadrenie z minulého týždňa, keď v spojitosti exprezidentom Donaldom Trumpom použil výraz terč. Tiež uviedol, že otázky v spojitosti s jeho vekom sú oprávnené.

06:49

Írska polícia v pondelok zatkla 15 osôb počas násilných stretov s demonštrantmi vystupujúcimi proti migrantom. Došlo k tomu v hlavnom meste Dublin na stavenisku plánovaného ubytovacieho zariadenia pre 500 žiadateľov o azyl.

06:48

Exprezident USA Donald Trump v pondelok oznámil, že za svojho kandidáta na viceprezidenta v novembrových voľbách si vybral amerického senátora za štát Ohio J. D. Vancea.

J. D. Vance
Na archívnej snímke zo 16. marca 2024 americký senátor za štát Ohio J. D. Vance
06:46

Prezident USA Joe Biden pridelil ochranu nezávislému kandidátovi na prezidenta Robertovi F. Kennedymu mladšiemu. Opatrenie prezident schválil dva dni po atentáte na republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa.

Robert F. Kennedy mladší
Na archívnej snímke z 24. mája 2024 nezávislý kandidát na amerického prezidenta Robert F. Kennedy mladší
06:44

Francúzska krajne ľavicová strana Nepoddajné Francúzsko (LFI) v pondelok vyhlásila, že prerušuje rokovania o zostavovaní novej vlády pre spory so stredoľavou Socialistickou stranou (PS). Strany, ktoré spoločne zvíťazili v parlamentných voľbách ako súčasť volebnej koalície Nový ľudový front (NFP) sa nevedia dohodnúť na nominácii budúceho premiéra ani na najvyšších pozíciách v novom zákonodarnom zbore.

06:43

Pred 55 rokmi – 16. júla 1969 – odštartovala z amerického Mysu Canaveral na palube rakety Saturn V trojčlenná posádka misie Apollo 11. Trvalo 102 hodín, 45 minút a 42 sekúnd, kým lunárny modul Eagle 20. júla 1969 pristál na povrchu Mesiaca.

06:42

Republikánska strana v pondelok oficiálne nominovala exprezidenta USA Donalda Trumpa za svojho kandidáta v novembrových prezidentských voľbách.

06:40

Európsku komisiu (EK) budú na neformálnych zasadnutiach ministrov v Maďarsku zastupovať len vyšší úradníci, a nie eurokomisári. Rozhodla o tom predsedníčka EK Ursula von der Leyenová vzhľadom na zahraničné návštevy, ktoré maďarský premiér Viktor Orbán uskutočnil na začiatok maďarského predsedníctva v Rade EÚ, oznámil v pondelok hovorca EK Eric Mamer.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vystúpenie folklórnych súborov na 1. ročníku historicko - kultúrnej akcie \"Návrat (ne) zabudnutého grófa Emanuela Andrássyho\" v obci Parchovany v okrese Trebišov

Autor: TASR - Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Marek Brna

Jackson Robert

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali