Tibor Mikuš: Trnavský región nastúpenú cestu potrebuje

Trnava 31. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Palkovič)

 

Nezávislý kandidát, súčasný predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Tibor Mikuš kandiduje na najvyšší post v krajskej samospráve už štvrtýkrát. Jeho prioritou je pokračovanie v rekonštrukcii ciest, v znižovaní investičného dlhu a modernizácii budov.

Na snímke predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš

Podľa neho je TTSK silný ekonomicky i ľudským potenciálom. Je presvedčený, že región nastúpenú cestu potrebuje a je ochotný dať mu všetky svoje pracovné sily.

Čo bolo impulzom, že ste sa rozhodli uchádzať o post predsedu TTSK už pre štvrté volebné obdobie?

Mojím osobným krédom je pracovať zodpovedne a vytrvalo. Za uplynulé volebné obdobia spomeniem rekonštrukciu ciest, duálne vzdelávanie, optimalizáciu školskej siete, modernizáciu domov sociálnych služieb a kultúrnych zariadení, efektívne využívanie eurofondov. Rovnako aj grantové schémy – participatívny rozpočet, cezhraničnú spoluprácu, podporu športu, zriadenie Centrálneho krízového fondu, zachovávanie kultúrneho dedičstva, výsadbu Mladých stromov pre Slovensko, oceňovanie osobností kraja, spoluprácu s univerzitami a cirkvami a cezhraničnú spoluprácu s našimi susedmi. Je toho málo? Vidím dôvodov viac než dosť. Treba pokračovať v rozbehnutom diele.

K týmto skutočnostiam ešte dopoviem, že okrem dvoch relevantných strán vládnej koalície a iných politických strán mi písomne vyslovili svoju podporu rozhodujúce spoločenské organizácie, občianske združenia a spolky. Vyjadrujú dôveru svojich členov, mojich spoluobčanov a ľudí z nášho regiónu pokračovať v práci tak ako doteraz.

 

Čo považujete za najdôležitejšie momenty uplynulých štyroch rokov?

Je ich mnoho, zhrniem ich do štyroch oblastí. Prvá je znižovanie modernizačného dlhu a rozvoj organizácií v našej zriaďovateľskej pôsobnosti. Tam máme za sebou rozsiahle investície do škôl (výmeny okien, zateplenia striech, fasády, elektroinštalácie, zdravotechnika, telocvične, jedálne), investície do sociálnych zariadení (bezbariérové prístupy, výťahy, jedálne, kuchyne, špeciálne zariadenia a pomôcky), do kultúrnych zariadení (obnova objektov, elektronizácia). Patrí tam aj obnova a modernizácia ciest II. a III. triedy a mostov, vytvorenie nových kapacít v zariadeniach sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti TTSK (pre Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu), podpora neverejných zariadení, ktoré poskytujú nedostatkové služby a rovnako aj humanizácia našich zariadení a zavádzanie štandardov kvality v sociálnych zariadeniach.

Dôležitým momentom je úspešné čerpanie eurofondov – najmä v oblasti Regionálneho operačného programu (programovacie obdobie 2007-2013). Vďaka tomu sa uskutočnili viaceré rekonštrukcie a modernizácie. V Trnave Synagógy – Centra súčasného umenia Galérie Jána Koniarka, Západoslovenského múzea, Knižnice Juraja Fándlyho a Gymnázia Jána Hollého, ďalej Žitnoostrovského múzea v Dunajskej Strede, Gymnázia F.V. Sasinka v Skalici, SOU Holíč, Domova sociálnych služieb Zavar, prístavby Vlastivedného múzea v Galante. Vďaka prostriedkom z EÚ vzniklo vzájomné prepojenie turistických stredísk a ciest pri Dunaji kompou cez staré koryto Dunaja medzi obcami Gabčíkovo a Dunaremete, robili sa rekonštrukcie ciest a ďalšie projekty.

V programovacom období rokov 2014 – 2020 sa TTSK pustil do výstavby informačno-poradenského centra na Úrade TTSK, spracovania regionálnej integrovanej stratégie na roky 2014 – 2020. Prvé výsledky sú v podobe schválených projektov – Plánu udržateľnej mobility, opráv ciest II. triedy, podpory cykloaktivít, pripravuje sa projekt Kultúrno-kreatívneho centra.
A v neposlednom rade je pre kraj dôležitý nový prístup k budovaniu cyklotrás, vzniklo desať nových úsekov, TTSK podporuje realizáciu projektových dokumentácií a vznik doplnkovej infraštruktúry ako značenie úsekov.

 

V čom sa stal TTSK pod vaším vedením silný?

TTSK je silný ekonomicky i ľudským potenciálom. Spolupracujeme s komunálnymi samosprávami, regionálnymi združeniami miest a obcí, občianskymi združeniami a spolkami. Zriadili sme Centrálny krízový fond a Nadáciu dar. Získali sme ocenenie Podnikateľský región roka 2012, podporujeme kultúru a šport. Spolupracujeme s našimi susedmi. Takto predstavujeme kraj aj pre zahraničných investorov.

Vážim si, že sa nám doteraz podarilo zrekonštruovať vyše 550 kilometrov ciest v kraji. Okrem vlastných zdrojov sme používali aj úverové prostriedky, bez ktorých by nebolo možné investície takéhoto rozsahu zrealizovať.

Pokračujeme v odstraňovaní generačného dlhu zvereného majetku. Investičnú činnosť zameriavame na rekonštrukciu stredných škôl, sociálnych a kultúrnych zariadení. V značnej miere využívame prostriedky zo štrukturálnych fondov EÚ. V súčasnosti je najaktuálnejší Integrovaný regionálny operačný program. Z týchto prostriedkov nielen čerpáme, ale ich aj sprostredkovávame a kontrolujeme ich použitie zo strany iných žiadateľov v regióne.

O stupni modernizácie Úradu TTSK zase vypovedá skutočnosť, že začiatkom októbra za prítomnosti podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu sme otvorili spomínané informačno-poradenské centrum. Nebolo by to možné, keby sme nezačali zamestnávať mladých a vzdelaných ľudí, ktorí držia krok s Európou.

 

Čo všetko sa vo vyššom územnom celku (VÚC) odvíja od osobnosti predsedu?

Je to ako v každej inej oblasti života. Loď i futbalový klub vedie kapitán. Pri hlasovaniach krajského zastupiteľstva bol dosiahnutý dlhodobý konsenzus, dosahujúci takmer 90 percent naprieč celým politickým spektrom. Za tým stojí sústavná a denná práca. Kraj má troch podpredsedov s pôsobnosťou tak, ako je geograficky členený. Do zastupiteľstva prichádzajú materiály predrokované v Rade TTSK a v jednotlivých odborných komisiách. Bez trvalej diskusie a zvažovania optimálnych krokov by nebola možná dlhoročná stabilita.

 

Aké sú vaše priority v oblasti školstva, dopravy, zdravotníctva, cezhraničných projektov a využitia eurofondov?

V oblasti školstva je potrebné zainteresovať zamestnávateľov do procesu odborného vzdelávania, vybudovať centrá odborného vzdelávania pre potreby trhu práce, podporiť stredné odborné školy s odbormi, o štúdium ktorých nie je záujem zo strany žiakov, ale sú žiadané na trhu práce a zároveň viesť žiakov k zdravému životnému štýlu s osobitným zreteľom na športovanie v snahe zvýšiť využívanie športovísk v rámci škôl.

Pre domovy sociálnych služieb vnímam ako prioritu deinštitucionalizáciu zariadení a skvalitňovanie vnútorného prostredia zariadení.

V oblasti dopravy budeme pokračovať v systematickom a hospodárnom vynakladaní finančných prostriedkov tak, ako to už dnes uplatňujeme v procese uzatvárania zmlúv o službách vo verejnom záujme, tiež pri obnove vozového parku, ako aj v uznávaní preukázaných vynaložených nákladov na tento účel.

Chceme docieliť vzájomné celoslovenské uznávanie si dopravných kariet, čo bude mať pozitívny vplyv hlavne pre cestujúcu verejnosť. Sústredíme sa na technický stav autobusov. Vypracujeme program na pritiahnutie cestujúcej verejnosti do prímestskej dopravy zvýšením kvality a komfortu pre cestujúcich, vrátane napojenia sa na integrovaný dopravný systém mesta Bratislavy, keďže hlavné prepravné prúdy smerujú cez naše územie do Bratislavského kraja.

 

Vyskytli sa kauzy Čistý deň v Galante, letisko Piešťany, neodvolali ste riaditeľa poľnohospodárskej školy v Trnave napriek požiadavke hlavnej školskej inšpektorky. Riešili by ste ich teraz s odstupom času rovnako?

Postup TTSK v súvislosti s činnosťou Resocializačného zariadenia Čistý deň bol vo všetkých fázach striktne zákonný, na báze kompetencií a povinností vymedzených a prikázaných zákonom. Iný postup nebol možný. Je to prípad pre špecializované orgány a považujem ho za zbytočne spolitizovaný.

TTSK je majoritný akcionár spoločnosti Letisko Piešťany, a.s., a svoje povinnosti si plní dôsledne od roku 2008. Podporuje letisko finančne a na tomto základe sa podarilo udržať bezpečnú letovú prevádzku dodnes. TTSK poskytol letiskovej spoločnosti vyše 2 milióny eur a je rozhodnutý pomáhať ďalej.

K prípadu návrhu na odvolanie riaditeľa SOŠ poľnohospodárstva a rozvoja vidieka nebolo do úvahy vzaté stanovisko pedagógov a Rady školy. Zároveň nebol poskytnutý obvyklý priestor na odstránenie identifikovaných nedostatkov. Z nezrozumiteľného dôvodu bola téma okamžite medializovaná. V súčasnosti sa pravdepodobne prípad stane predmetom súdneho sporu.

 

Ostatní piati protikandidáti kandidujú aj na post poslanca, vy nie. Prečo?

Nikdy som na post poslanca TTSK nekandidoval. Mojím cieľom je zodpovedne a vytrvalo pokračovať v práci predsedu TTSK. Som presvedčený, že región nastúpenú cestu potrebuje a som ochotný dať mu všetky svoje pracovné sily.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Súd začal rozhodovať o väzbe pre Dušana Kováčika a vysokého policajného funkcionára Norberta P., ktorý sa rozhodol spolupracovať. Podľa Galka je čas rozpútať nie búrku, ale rovno uragán

0 icon

Bratislava 25. októbra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku začal v nedeľu o 09.00 h rozhodovať o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) väzobne stíhať vysokého policajného funkcionára Norberta P Norberta P. zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) vo štvrtok ráno (22.10.)…

Brit Geoghegan Hart nečakaným víťazom Giro d’Italia. Záverečná časovka pre Gannu, Sagan na 52. mieste

0 icon

Miláno 25. októbra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Luca Bruno)   Britský cyklista Tao Geoghegan Hart sa stal nečakaným víťazom 103. ročníka pretekov Giro d'Italia. Dvadsaťpäťročnému jazdcovi tímu Ineos Grenadiers stačila na celkový triumf aj trinásta priečka v cieli záverečnej 21. etapy, ktorou bola individuálna časovka na 15,7 km s dojazdom v Miláne Hart…

Rusko prekročilo hranicu 1,5 milióna potvrdených prípadov

0 icon

Moskva 25. októbra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)   Počet potvrdených prípadov koronavírusu v Rusku v nedeľu prekročil hranicu 1,5 milióna po tom, ako úrady nahlásili 16 710 nových infekcií. Celkový počet nákaz v krajine je štvrtý najvyšší na svete Od začiatku pandémie v Rusku na ochorenie COVID-19 zomrelo viac ako 26…

„Aké odoberanie dieťaťa, preboha?! Aké izolovanie matky? Ako vôbec môžu tak surovo pristupovať k prvorodičke?“ Blaha reaguje na prípad rodičky z Košíc. Podľa polície žena bez rúška „trucom“ na hodiny zamestnala zdravotníkov

0 icon

Bratislava 25. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Poslanec za Smer-SD Ľuboš Blaha sa v nedeľu v statuse na sociálnej sieti vyjadril ku prípadu mladej mamičky, ktorá pred pôrodom odmietla test na covid-19, pričom nemocnica v Košiciach ju to neho doslova tlačila a hrozila aj izoláciou od bábätka. Stanovisko publikovala aj…

Veľvyslanectvo USA svojim občanom v Bielorusku odporučilo, aby sa zásobili potravinami

0 icon

Minsk 25. októbra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP)   Veľvyslanectvo Spojených štátov Amerických v Minsku s ohľadom na "ultimátum" vyhlásené bývalou kandidátkou na prezidenta Sviatlanou Cichanovskou bieloruským úradom odporučilo svojim občanom, aby sa vyhli masovým akciám a zabezpečili si zásoby jedla, vody a liekov aspoň na tri dni V nedeľu vyprší termín "národného…

Hamilton 92. víťazstvom prekonal Schumachera: „Skvelé a ďakujem“

0 icon

Portimao 25. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jorge Guerrero, Pool via AP)   Britský automobilový jazdec Lewis Hamilton na Mercedese dosiahol na Veľkej cene Portugalska rekordné 92. víťazstvo v seriáli F1. Prekonal tým doterajší zápis Michaela Schumachera z Nemecka. Na druhom mieste prišiel do cieľa jeho tímový kolega Fín Vallteri Bottas, tretí skončil…

Pribudlo ďalších 6 potvrdených úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19

0 icon

Bratislava 25. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Na Slovensku pribudlo 6 potvrdených úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Ako informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová, spolu tak evidujeme 165 úmrtí na toto ochorenie "Vo Fakultnej nemocnici v Trnave zomreli štyria muži vo veku 69, 70, 78 a 87 rokov. 78-ročná…

Kmotrík ml. na lavičke prežíval aj vyvolal emócie

0 icon

Dunajská Streda 25. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Edmund Örzsik)   Generálny riaditeľ klubu Ivan Kmotrík ml. prežíval stretnutie futbalistov bratislavského Slovana v Dunajskej Strede priamo na lavičke. V zápise figuroval ako vedúci mužstva, hosťujúcich hráčov počas celého duelu burcoval pri postrannej čiare. Skúsenosť, ku ktorej "belasých" donútilo rozšírenie koronavírusu v ich tábore,…

DAC Dunajská Streda – Slovan Bratislava 1:1 v 11. kole

0 icon

Dunajská Streda 25. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Edmund Örzsik)   Futbalisti FC DAC 1904 Dunajská Streda remizovali v nedeľňajšom domácom šlágri 11. kola Fortuna ligy s ŠK Slovan Bratislava 1:1. Na čele tabuľky si udržali dvojbodový náskok práve pred obhajcom slovenského titulu. Ten sa dostal do vedenia v 26. minúte po vlastnom…

Pápež František vymenoval 13 nových kardinálov, z toho deväť elektorov

0 icon

Vatikán 25. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)   Pápež František vymenoval v nedeľu 13 nových rímskokatolíckych kardinálov vrátane deviatich, ktorí sú oprávnení zúčastniť sa na konkláve - voľbe pápežovho nástupcu po jeho smrti alebo odstúpení, informuje tlačová agentúra Reuters Medzi deviatimi voličskými kardinálmi, ktorých pápež predstavil pri poludňajšej modlitbe Anjel Pána…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Prejav prezidenta Putina na Valdajskom klube 2020

0icon

Valdajský klub v roku 2020 sa uskutočnil v pozadí s ,,pandémiou" COVID-19. V Rusku sme postavili na prvé miesto život a bezpečnosť ľudí . Pamätáme si katastrofickú situáciu v 90. rokoch čo sa týka demografie .( Tá bola horšia ako počas 2 SV ,zaslúžili sa o to liberálni neomarxisti )…

Ivan Štubňa

Opatrenia vlády Igora Matoviča sú chaotické...

0icon

Opatrenia vlády Igora Matoviča sú chaotické a sú výrazným znakom činnosti celej chaotickej vlády. Premiér označil tých občanov, ktorí sa dajú otestovať za zodpovedných. Tých, čo nemajú v úmysle sa dať otestovať, označil za nezodpovedných. Dovolím si tvrdiť, že v prvom rade je nezodpovedná celá vláda aj s Matovičom. Matovič totiž pozabudol na to,…

Ladislav Kováčik

Odpoveď na mediálne zavádzanie v prípade demonštrácií

0icon

Myslím si, že by sa už mali skončiť tendenčné praktiky v médiách o prezentovaní rôznych protestných akcií či demonštrácií. Keď demonštrujú "naši", tak tam dáme krásne, pozitívne fotky, korektne a detailne napíšeme o zámeroch toho zhromaždenia a hnutia, poskytneme rozhovor s jeho predstaviteľom bez útočných otázok.

Peter Švec

Stratég ohrozí zopár hrdinov za záchranu národa, tupoň ohrozí milióny za svoju chiméru. Koncepčná prevaha. Pôsobenie proti prevahe. 6. časť.

0icon

Nasledujúcu časť venujem tomu najdôležitejšiemu typu prevahy, ktorým je koncepčná prevaha. Táto využíva tvorivosť nejakým spôsobom mysliaceho tvora. A vonkoncom sa netýka len ľudí. V nasledujúcom blogu sa budem venovať výlučne aktuálnym súvislostiam potvrdzujúcim tieto teoretické poznatky. Aby sme pochopili, či môže fungovať stratégia úplnej paralyzácie štátu namiesto cieleného prístupu a aké…

Ľudovít Gunčaga

Svedectvo Gabriela Hoffmanna o koncentračnom tábore v Seredi

0icon

Koronavírus v našej spoločnosti pácha veľké škody. Je tu však oveľa horšia epidémia, ktorá už desaťročia ničí, znemravňuje a odkresťančuje našu spoločnosť. Je to epidémia mysle, ktorá už spôsobila obrovské ľudské a materiálne škody v našom štáte. Epidémia mysle, ktorá nenávidí pravdu a teraz pod maskou antifašizmu a „demokratických hodnôt“ vytvára z mediálneho priestoru ideologickú…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Bielenie zubov nie je práve tou najšťastnejšou voľbou

0 icon

Zuby sú pre mnohých ľudí dôležitou súčasťou fyzického vzhľadu. Kto z nás by nechcel mať žiarivo biely úsmev? Bielenie a veľa prípravkov však zuby poškodzuje viac, ako by sa zdalo. Štúdie ukázali, že väčšina zubov nemá nikdy perlovo bielu farbu. V skutočnosti môže mať každý zub iný odtieň a pritom majú…

TOP10: Toto si rodičia od svojich detí naozaj nezaslúžia

0 icon

Nikdy nie je neskoro na pomoc starším ľuďom, najmä tým, ktorí sú blízko nás. Aj chvíľa pozornosti môže uľahčiť život našich rodičov. A práve rodičia sú tými, ktorí si to najviac zaslúžia. Tu je 10 vecí, ktoré by si svojim rodičom nemal robiť, pretože ich naozaj rania. 1. Zanedbávanie rodiča

Rozprávanie zo sna: Prečo to robíme a ako to kontrolovať?

0 icon

Rozprávanie zo sna bez toho, aby si si toho bol vedomý, je celkom bežné. Štúdie zistili, že až  66% ľudí zažilo niekedy v živote epizódy spánku, počas ktorých rozprávali. A hoci je spánkové rozprávanie zvyčajne neškodné a nevyžaduje žiadne lekárske ošetrenie, môže vyrušiť tvojho partnera a zabrániť mu v potrebnom spánku.  

Kruhy v obilí a mimozemšťania (2. časť)

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku trojdielnej série s názvom Kruhy v obilí a mimozemšťania. Ako už názov napovedá, venujeme sa a budeme sa venovať záhadným kruhom v obilí, ktoré boli v podstate od 70. rokov minulého storočia ohlasované z rôznych kútov sveta. Objavili sa v obilí, v lesoch ale aj v…

Fotografie 15 ľudí, ktorým deň zničili tieto tragické udalosti

0 icon

Krásny deň sa niekedy dokáže skončiť veľmi rýchlo. Títo ľudia by o tom vedeli povedať svoje. Fotografie týchto 15 ľudí sú jasným dôkazom toho, že krásny deň ti môžu pokaziť aj maličkosti. Nasledujúce fotografie by nám mali byť príkladom a mali by sme si z nich vziať ponaučenie. Niektorým veciam…

Vo svete IT

Ako pomohol Mesiac ešte sa formujúcej Zemi?

0 icon

Pred 4.5-miliardami rokov Zem vyzerala úplne inak ako dnes. Naša planéta bola horúcim zlepencom s nepredstaviteľnými teplotami a toxickým vzduchom. Navyše Slnko bombardovalo našu Zem dávkami radiácie, prostredníctvom výronov hmoty. Tie ohrozovali našu atmosféru, píše NASA. Mali sme však pomoc, akýsi ochranný štít. Vďaka nemu sa mohla na našej planéte…

Dni inovácií EIT Health 2020 – Ste pripravení zmeniť budúcnosť? Mladí inovátori zo Slovenska sa teraz môžu prihlásiť na podujatie EIT Health i-Days!

0 icon

Zúčastnite sa tohtoročných Dní inovácií, ktorých cieľom je zlepšiť zručnosti mladých študentov v oblasti zdravotnej starostlivosti a inovácií zo Slovenska a z 21 ďalších krajín. Na 1- až 2-dňových podujatiach Dní inovácií študenti dostanú skutočné výzvy v oblasti zdravotnej starostlivosti, ktoré budú riešiť v multidisciplinárnych tímoch. Tieto podujatia prinášajú školenia…

Mi Band náramky by mohli dostať novú a veľmi užitočnú funkciu, ktorú ocenia mnohí z nás

0 icon

Niekoľko týždňov dozadu sa objavili v aplikácii Mi Fit známky po kóde, ktorý naznačoval, že Xiaomi pracuje na prinesení funkcie merania telesnej teploty. Najnovšie portál androidtr.es poukazuje na prvé náhľady z rozhrania aplikácie, ktoré sa podarilo „vytiahnuť“ z aplikácie. Mi Band budú schopné odmerať telesnú teplotu Ako môžete vidieť nižšie,…

Vývojár priniesol aplikáciu, ktorá nainštaluje Mobilné služby Google aj do nepodporovaných zariadení Huawei

0 icon

Bez ohľadu na to, čo si myslíme o sankciách zo strany USA voči spoločnosti Huawei, tak mnohým používateľom tieto obmedzenia znepríjemňujú život. Hlavne v prípade nových zariadení, kde chýba množstvo aplikácií, a to aj napriek tomu, že existuje mnoho alternatívnych obchodov s aplikáciami. Aplikácia Googlefier vám vyrieši problémy Známy portál xda-developers.com poukazuje na…

Šéf Huaweiu sľubuje ďalšie inovácie a to aj napriek nepriaznivej situácii

0 icon

Pár dní dozadu sme mohli byť svedkami predstavenia novej produktovej rady smartfónov Mate 40, ktorá v pozitívnom slova zmysle prekvapila vo viacerých oblastiach. Od procesora Kirin 9000, ktorý je vyrobený 5nm výrobným procesom, až po kameru zariadenia, ktorá aktuálne nemá konkurenciu. Spoločnosti Huawei sa podarilo predstaviť zariadenia, ktoré majú vo…

Armádny Magazín

Irán : Obrovské cvičenie protivzdušnej obrany - varovanie pre narušiteľa

0 icon

USA, 25.október 2020 (AM) - Priamo pred očami všetkých nepriateľov Iránu, aj tých nových, ktorí sú v týchto dňoch zaneprázdnení a podpisujú sa na akúkoľvek dohodu, alebo zmluvu, ktorú im Američania a Izraelčania ponúknu, za predpokladu, že text bude obsahovať „anti -Irán“, iránske ozbrojené sily spus

Ozbrojená po zuby: Fregata Maršal Šapošnikov

0 icon

USA, 25.október 2020 (AM)  - Časopis National Interest označil fregatu Maršal Šapošnikov "po zuby ozbrojenú mnohými novými raketami". Takto reagoval na správy ruských médií, že "fregata studenej vojny Maršal Šapošnikov potom, čo bola vyzbrojená strelami s plochou dráhou letu Kaliber-NK a U

Čo sa stalo s Dudajevovým letectvom na začiatku prvej vojny v Čečensku

0 icon

Rusko, 25. október 2020 (AM) – Operácia zničenia letectva Čečenska (neuznanej Čečenskej republiky Ičkéria), ktorá prebehla v decembri 1994, patrí

Ruské bojové lode chránili Iránsky tanker

0 icon

Irán, 25.október 2020 (AM)  - Iránsky tanker Samah práve zakotvil v Tartouse sprevádzanom ruskými vojnovými loďami, ktoré sú zjavne v plnom námornom cvičení. Zabezpečuje teraz Rusko ochranu námorného tranzitu ropy z Iránu do Sýrie? V septembri Sýria žiadala rozšírenie protisankčnej koalície USA do krajín Južnej Ameriky. Bude tento energetický koridor spájajúci…

Analýza: Ľahké tanky, stále sa o nich hovorí, nikdy sa nekupujú

0 icon

Slovensko, 25.október 2020 (AM)  - Ľahký tank sa často predstavuje ako riešenie, ktoré umožňuje čeliť taktickej výzve. Ide o to, byť menej ťažký (a lacnejší) ako tradičný bojový tank a zároveň ponúknuť aspoň podobné kapacity z hľadiska mobility, palebnej sily a ochrany. Je to nemožná úloha?     [caption id="" align="alignnone"…

Svetlo sveta

Slovenskí biskupi odporúčajú ľuďom zúčastniť sa na celoplošnom testovaní

0 icon

Keďže v spoločnosti rezonujú otázky, týkajúce sa celoplošného testovania, ktoré sa chystá v nasledujúcich dňoch, o stanovisko sme požiadali predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského. Jeho odpoveď prinášame v plnom znení. “Čo sa týka plošného testovania na ochorenie Covid-19, v záujme zastavenia šírenia koronavírusu, po porade s otcami biskupmi,…

Život s ovdoveným otcom sa pre Jána Pavla II. stal “prvým seminárom.”

0 icon

Ján Pavol II vo svojich spomienkach častokrát hovoril, že obdobie po smrti jeho matky a život s otcom bol “prvým jeho seminárom”, ktorý ho nasmeroval na neskoršiu kňazskú dráhu. Práve konfrontovaný so smrťou a bolesťou spôsobenou smrťou matky a jeho súrodencov sa stalo tým, čo dopomohlo vzniku silného citového puta…

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

0 icon

Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

Najväčší nárast počtu katolíkov zaznamenali vďaka misiám v Afrike

0 icon

Štatistická ročenka Cirkvi za rok 2018, ktorú vydal Centrálny štatistický úrad Cirkvi, ukazuje rast počtu katolíkov vo svete. Analýzy tohto úradu sú spracované od začiatku pontifikátu pápeža Františka, čiže od roku 2013, až do roku 2018. Prinášame niektoré údaje zo sprievodnej správy spomínanej ročenky. Ako informuje Centrálny štatistický úrad Cirkvi,…

icon FOTO DŇA