Rozplietla sa ďalšia časť pavučiny neziskového sektora. Rozpočty s ktorými hospodária niektoré neziskovky vás zaručene zaskočia. Soros iba malý darca

Praha 811. decembra 2016 (HSP/eportal.parlamentnilisty/Foto:TASR/AP-Mary Altaffer)

 

Ako fungujú neziskovky, kto ich financuje a s akým rozpočtom hospodária? Realita vás asi zaskočí. Prinášame vám článok Josefa Provazníka, ktorý pôvodne vyšiel na Europortáli a ktorý sa venuje týmto témam v rámci Českých reálií. Spôsob fungovania neziskového sektora je však na Slovensku veľmi podobný

V minulom článku som sa venoval vplyvu George Sorosa na dianie v Českej republike skrze jeho Nadáciu Open Society Fund Praha, ktorá ďalej financuje ďalší neziskovky, v ktorých sa objavujú mená ako Jiřina Šiklová, Daniela Drtinová, Ján Ruml. Ale tiež fenoménu neziskového sektora vôbec, píše v svojom článku Josef Provazník. Teraz som sa pozrel bližšie na Človeka v tiesni, ktorý je financovaný Sorosom, EÚ aj z českého rozpočtu

 

Na snímke George Soros
Na snímke George Soros

Z cudzieho krv netečie

Človek v tiesni je najväčšou a najvplyvnejšou neziskovkou v našich luhoch a hájoch. Za minulý rok hospodárila organizácia založená bývalým študentským vodcom Šimonom Pankom, Českou televíziou a Jaromírom Štetinom s rozpočtom vo výške 1,5 miliardy českých korún (55,5 milióna eur). To je pre predstavu päťnásobok minuloročného rozpočtu futbalového klubu Sparty Praha. Drvivá väčšina peňazí z tejto sumy samozrejme bola získaná prostredníctvom dotácií a grantov.

Ak Sorosova nadácia Open Society Fund Praha získala z českého rozpočtu 111 miliónov českých korún (4,1 mil. eur), tak Človeku v tiesni sa podarilo získať ešte o dvadsať miliónov českých korún viac. Najväčším donorom sú však, ako ukazuje priložený graf, zahraničné vlády. Americkí, britskí, nemeckí či francúzski daňoví poplatníci poslali do najväčšej českej neziskovej organizácie takmer 450 miliónov českých korún a Európska únia prihodila ďalších 350 “mega”. A keď už bola reč o Sorosovi, ten prispel aspoň “symbolicky” čiastkou 1,75 milióna korún. Obávam sa ale, že jeho vplyv nebude symbolický ani v najmenšom.

Graf
Graf

Rovnako ako väčšina neziskoviek, tiež človek v tiesni zastáva “prekvapivo” ústretový postoj k ilegálnej migrácii, snahám Európskej únie obmedziť moc národných štátov a naopak odpor voči všetkému ruskému. Tieto postoje sa neziskovému sektoru a Človeku v tiesni zvlášť, vyplácajú. Migračný biznis s podporou akýchkoľvek protiruských postojov prinášajú najväčšej české neziskovke nemalé peniaze. A samotnému “Pánkovi” možno aj vyzametanú cestičku na Hrad. Aby tak nejako splnil želanie svojho guru Václava Havla, ktorý na jar 2010 vyslovil želanie, aby sa stal budúcim prezidentom práve Pánko.

 

Občianska spoločnosť čoby mantra

“Pomáhačov” škály Človeka v tiesni je skutočne pestrá. Nejakým spôsobom pôsobí v niekoľkých desiatkach krajín. V Angole bojuje s domácim násilím, v Afganistane s mestskou chudobou a v Kambodži proti vysídľovaniu obyvateľstva. Zlé jazyky však tvrdia, že najmä v bývalých sovietskych republikách plní aj celkom inú funkciu, než je iba pomáhanie miestnym obyvateľom s prírodnými katastrofami. O tom však špekulovať nemienim, pretože k tomu nič konkrétneho v ruke nemám.

Avšak faktom zostáva, že Človek v tiesni sa zďaleka nezaoberá len zabezpečovaním humanitárnej pomoci pre oblasti postihnuté prírodnými katastrofami alebo vojnami. Českou i zahraničnými vládami dotovaná Neziskovka sa neskrývane venuje, a to, ako som napísal vyššie, najmä v bývalých sovietskych republikách, podpore domácej opozície proti vládnucim režimom. Od roku 2013 napríklad podľa informácií na svojom webe pôsobí v Azerbajdžane, kde podporuje “obrancov práv a občiansku spoločnosť”.

Ešte dlhšiu dobu (1998) je Človek v tiesni zainteresovaný v Bielorusku, kde, ako inak, “podporuje občiansku spoločnosť”. O päť rokov neskôr chlapci a dievčatá so srdcom na pravom mieste začali pomáhať na Ukrajine, v roku 2008 potom priamo na Kryme. Ono pomáhanie znamená finančnú podporu konkrétnych médií, právnikov a aktivistov a samozrejme … počkajte si ešte chvíľu … moment …. už to bude, áno, tiež na Ukrajine Človek v tiesni podporuje “občiansku spoločnosť”.

 

Putin, máme ťa na muške!

Človek v tiesni však operuje aj priamo v jame levovej, teda v Rusku. Ako sa uvádza na webe, v rôznych regiónoch podporuje Pánkova Neziskovka aktivistov už od roku 2009. Autor týchto riadkov si nerobí o Rusku ani ďalších postsovietskych republikách prehnané ilúzie, ale neutíchajúca starosť Človeka v tiesni o občiansku spoločnosť mňa zľahka znervózňuje. V praxi totiž ide o zasahovanie do vnútorných vecí suverénnych štátov. Čie aktivity tak neziskovkári suplujú? Ľúbivé slovko o občianskej spoločnosti a demokracii mi silne pripomínajú rétoriku Georgea Sorosa a tvorcov americkej zahraničnej politiky.

Všetci ešte máme v živej pamäti tragické udalosti na Ukrajine (jeden z mojich textov k ukrajinskej kríze vyšiel napríklad na serveri Neviditeľný Pes, kde vládol legálne zvolený prezident a rovnako tak legálne zvolená vláda. Napriek tomu sa tam “občianska spoločnosť” dala do pohybu a za hlasnej podpory Európskej únie a ľudskoprávnych aktivistov tam došlo k protiústavnej zmene režimu. Prečo by sme mali veriť tomu, že o to isté neusiluje Človek v tiesni (podporovaný kto vie kým) aj v Rusku, Azerbajdžane alebo Bielorusku? (o ňom sa pred tromi rokmi radili chlapci a dievčatá od Pánka aj so spacákovým revolucionárom Rumlom či neomarxistkou Šabatovou).

 

Dobrá mama sa stará

Nemenej zaujímavé je pôsobenie Človeka v tiesni na domácej scéne. Jeho chápadlá siahajú do kultúry, filmu (ľudskoprávny festival Jeden svet), médií a samozrejme aj politiky (spoluzakladateľ Jaromír Štětina a mnohí ďalší). Medzi firemnými darcami nechýba prakticky žiadna väčšia firma. Menovite ide o Babišov Penam, DHL, IBM, ČSOB a mnohé ďalšie. S Človekom v tiesni chce byť každý za dobre, pretože je úzko prepojený s Českou televíziou, ale aj napríklad s Respektom.

Členkou správnej rady je dcéra hereckého prvorepublikového barda Zdeňka Štěpánka Kristina Taberyová, ktorá v minulých desaťročiach zastávala v Českej televízii najvyššiu funkciu. Keď bol založený v roku 1998 Človek v tiesni ako o.p. s., za verejnoprávne inštitúciu sa podpisovala na úradné dokumenty práve ona a vedľa nej tiež spomínaní Pánek a Štetina. Taberyová sa značne angažovala v tzv. “Televíznej kríze” a samozrejme, že bola na strane “revolucionárov”.

Taberyová pôsobila ako programová riaditeľka aj ako zástupca ČT v Asociácii televíznych organizácií (ATO), ktoré zároveň tiež šéfovala. Momentálne je poradkyňou generálneho riaditeľa Dvořáka. Ak sa dá o niekom hovoriť ako o “šedej eminencii” v ČT, tak je to rozhodne táto dnes už postaršia dáma, ktorá sa dokáže veľmi dobre postarať aj o svoju rodinu. Jej syn Jakub Tabery pracoval v ČT v rokoch 1993 až 2015. V roku 2008 si založil spoločnosť 5Guests a do dneška natáča pre “Kavky” dokumenty.

Jakub Tabery, Kristina Taberyová, Erik Tabery, zdroj: Facebook Kristiny Taberyovej
Jakub Tabery, Kristina Taberyová, Erik Tabery, zdroj: Facebook Kristiny Taberyovej

Druhý syn, Erik Tabery, je od roku 2009 šéfredaktorom Respektu má i vďaka svojej matke dvere na Kavčí hory otvorené. Objavil sa v minulosti hneď dvakrát (2010 a 2013) v relácii Hyde Park, vedľa toho bol hosťom tiež fokus Václava Moravca, pred štyrmi rokmi dokonca vznikla reláciu s názvom Medailónik Erika Taberyho, kde sa syn Kristiny Taberyové vyznával zo svojej lásky ku skautingu. No a 12.11. 2016 vystúpil Erik aj v relácii Historie.cs. Mamička vždy príkladne pomáhala obom svojim chlapcom a nemenej príkladne si vypomáhajú obaja bratia. Jakubova firma 5Guests sa na svojom webe chváli vytvorením audioverziu časopisu Respekt.

Klan Taberyovcov je však zastúpený okrem Českej televízie, Človeka v tiesni a Respektu tiež v Sociologickom ústave Akadémie vied ČR, kde vedie manželka Erika Taberyho Paulína oddelenia “Centrum pre výskum verejnej mienky” (CVVM). Kto vie, ako sa potom upravujú výsledky prieskumov u Taberyovocv doma v skromnom bytíku na Malej strane: -) …. A schválne sa pozrite, ako často v Českej televízii citujú práve CVVM. Áno, asi už tušíte, že veľmi často …

 

ČT ovládajú neziskovkári a neomarxisti

Oveľa horšie je ale skutočnosť, že svetonázor Českej televízie presne zodpovedá ľavicovému videniu sveta Taberyho a jeho Respektu. Keď si prečítate pár článkov z Respektu, ako by vám pred očami bežalo spravodajstvo a publicistika ČT. Samotný Erik Tabery si urobil pred rokmi svoju knihu “Vládneme, nerušiť”, kde kritizoval koaličnú zmluvu medzi ČSSD a ODS. Dostal za to niekoľko cien a dodnes mnohí opakujú jeho tézu, že práve v tom čase tu začala bujnieť korupcia.

S Erikom Taberym som sa nikdy našťastie nestretol, ale nedávno som sa zamiešal do jednej facebookovej diskusie. Ten nešťastník dával Nemecko ako príklad úspešnej integrácie moslimských utečencov. Ha ha. Pán Erik asi nikdy nepočul o paralelnej spoločnosti a nečítal knihy od Tillo Sarazzina (Nemecko pácha samovraždu), bývalého starostu berlínskej prisťahovaleckej štvrti Neukölln Heinze Buschkowskyho (Neukölln je všade), alebo od policajtky Tanie Kambouri (Nemecko v modrom svetle. Núdzové volanie policajtky). Klasický zaslepený ľavičiar, ktorý odmieta vidieť realitu.

Ale vráťme sa radšej k Človeku v tiesni, kde figuruje vedľa Taberyovej ďalšie zaujímavé meno. V dozornej rade sedí ľavicový aktivista, publicista a bývalý disident Ján Urban, ktorý sa “preslávil” v kauze Diag Human. Táto firma podnikateľa Šťávy sa dlhé roky súdila s Českou republikou a Urban o tejto záležitosti dlhé roky písal, tváril sa ako nezávislý publicista a mnoho priestoru dostával, ako píše niekdajší hovorca ministra zdravotníctva Julínka Tomáš Cikrt (ktorý napísal o celej záležitosť knihu – “Krv a peniaze”), práve v Českej televízii.

Keď však súd konečne vydal rozsudok, tlačovú správu za Diag Human rozoslal práve Jan Urban. Dlhé roky ho pozývala ČT ako nezávislého odborníka, aby sa nakoniec stal Urban mediálnym poradcom a fakticky tiež hovorcom Diag Human. Dokonca o tom tiež vydal knihu z názvom “Tunel plný krvi, aneb kauza Diag Human trochu inak”. Vedľa ČT bola táto rádobyobjektivna aktivizáčná brožúrka propagovaná práve v Respektu, kde už vtedy patril Tabery ku kľúčovým redaktorom.

 

Zdroje tu sú

Spolupráca Človeka v tiesni, Českej televízie a Respektu je príkladná. Nu a teraz sa nechal potenciálny prezident SR Michal Horáček počuť, že by si rád vzal do svojho tímu práve Urbana. Uvidíme, či sa nakoniec o Urbana nepobije Horáček s nadriadeným Urbana z Človeka v tiesni Pánko ale možno Horáček nakoniec odovzdá štafetu práve Pánkovi a sám vôbec kandidovať nebude. Buď ako buď, ide o ďalší dôkaz toho, že Človek v tiesni je popri neziskovke tiež záujmové zoskupenie, ktorého ambície vedľa pomáhania núdznym siahajú aj do politiky.

Pracovať pre neziskovku Človek v tiesni je prestížna záležitosť, ktorá sa vypláca nielen z hľadiska postavenia v společenosti, ale aj finančne. Díval som sa na ponúkané pracovné miesta a niektoré sú platené vskutku manažérsky. Napríklad ročné prácička v Turecku vám môže priniesť vyše 60 000 korún českých mesačne + ďalšie bonusy. V prípade práce v Sýrii už môže váš mesačný plat presiahnúť až 90 000 korún českých. Čudoval som sa, koľko neuveriteľne odborne znejúcich pracovných pozícii neziskový sektor ponúka. Áno, to by bol život ….

Kým v komerčnom sektore je aj pre odborníkov zložité získať pracovné miesto, neziskového sektora sa žiadna kríza nedotkla. Neziskový sektor sa totiž neriadi prírodnými zákonmi. Aktuálne tak web Človeka v tiesni ponúka cez dvadsať voľných miest v zahraničí a rovnaký počet v Českej republike. Koľko asi z tých 1,5 miliardy korún padne na platy stoviek zamestnancov a spolupracovníkov? Ani sa radšej nechcem pýtať. Musí byť nepredstaviteľné percento. Možno 2/3 ako v neziskovke, kde pôsobí Jan Ruml?

 

Propaganda dotovaná Európskou úniou

Aby bolo jasno, neverím na konšpiračné teórie. Šéf Človeka v tiesni sa samozrejme nechýba na pravidelných stretnutiach s George Sorosom, na to je pre amerického miliardára príliš malá ryba. Ten sa radšej, ako napríklad v týchto dňoch vo Washingtone, schádza s mocnými politikmi a ďalšími vplyvnými finančníkmi.

Môj článok neprichádza so žiadnymi prevratnými objavmi, iba opisuje ľahko dohľadateľné fakty a dáva ich do súvislostí.

Pokiaľ si mohol kedysi Tabery vo svojej konšpiračnej knižke vyvodiť, že opozičná zmluva medzi ODS a ČSSD započala éru korupcie u nás, prečo by si Provazník nemohol vyvodiť, že rôzne záujmové skupiny ovládajú neziskovku Človeka v tiesni, Českú televíziu a sekunduje im k tomu Bakalov Respekt ? Ako môžeme chcieť od ČT, aby informovala o Európskej únii nezaujato, keď tá posiela každoročne neziskovke založenej ČT desiatky miliónov korún?

Rovnako tak asi nemôžeme čakať od Reportérov investigatívne reportáže o Sorosovi a jeho “charitatívnych” aktivitách po celom svete, ako tomu bolo nedávno napríklad na Prime. Ťažko nám bude Marek Wollner odhaľovať temné zákutia pôsobenia Open Society Foundations (OSF). Previazanosť medzi ČT a Sorosovou OSF, ktoré posielajú peniaze Človeku v tiesni, je očividná. A úprimne povedané, skutočne niekto verí, že dokáže nejaký Pánko, Taberyová a Urban presvedčiť zahraničné vlády, aby im poslali pol miliardy korún?

 

Brexit a Trump sú nádeje

Bakalov Rešpekt, lobista Diag Human Jan Urban (ašpirant na členstvo v Horáčkovej prezidentskom tíme), rodina Taberyova, Jaromír Štětina, Šimon Pánek, Kocáb, Ruml, Halík a ďalšie známe mená pritom zastávajú jednotný názor na Európsku úniu, migračnú krízu, ukrajinskú občiansku vojnu i napríklad americké prezidentské voľby. Všetci svorne ronili slzy nad brexitem, víťazstvom Trumpa a rovnako budú nariekať, až v Rakúsku zvíťazí Hofer a v Holandsku Wilders.

Svoje liberálne, teda ľavicové, názory ani nijako neskrývajú. Spoločne volajú po “viac Európy, multikulturalizmu, politickej korektnosti, reguláciách, svojich odporcov zhodne označujú za populistov, extrémistov, xenofóbov a islamofóbov. Majú plné ústa demokracie a slobody, ale beda, keď ich kandidát nezvíťazí. To hneď označia voliča za barana a nevzdelanca a zvolávajú svojich naivných (a iste veľmi vzdelaných) priaznivcov na demonštrácie. Šírenie neomarxistickej propagandy je nakoniec oveľa nebezpečnejšou, než ich kšeftovanie s verejnými peniazmi a faktická “privatizácia” verejnoprávnej inštitúcie.

Ako, našťastie, ukázalo britské referendum a prezidentské voľby v USA, proti vôli voličov nakoniec nič nezmôžu ani propagandistické médiá a ľudskoprávny aktivisti financovaní Sorosom. Avšak ani cez tieto čiastkové úspechy “normálnosti” ešte nie je zďaleka vyhraté. Organizmus spoločnosti je natoľko napadnutý neziskovkárským morom, že bude prípadná liečba trvať desiatky rokov. A to pôjde ťažko v prípade, že v Českej republike i naďalej vládnu socialisti a oligarchovia.

Josef Provazník

Článok pôvodne vyšiel na stránke eportal.parlamentnilisty.cz

PS: Ruská televízia TVC vlastnená moskovskoú radnicou odvysielala dokument, v ktorom obviňuje túto Českú organizáciu Človek v tiesni zo špionáže a obchodu s humanitárnou pomocou na Východe Ukrajiny. Zástupcovia organizácie to odmietajú. Proruské úrady v Donecku pred pár dňami Človeku v tiesni odobrali akreditáciu.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Liekovú závislosť je potrebné liečiť pod dohľadom odborníka

0 icon

Bratislava 23. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Lieková závislosť sa považuje za chorobu, ktorú je potrebné liečiť pod dohľadom odborníka. Čím dlhšie závislosť trvá, tým je liečba dlhšia a komplikovanejšia. Na sociálnej sieti to uviedol Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Lieky podľa ŠÚKL spravidla nie je možné vysadiť zo dňa…

“Ide o ukážkový príklad nedôvodného trestného stíhania len na základe výpovede spolupracujúcej osoby.” Generálny prokurátor vysvetľuje, prečo zrušil obvinenia voči Petrovi Brhelovi

0 icon

Bratislava 23. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Generálny prokurátor Maroš Žilinka zrušil obvinenia voči Petrovi Brhelovi, pretože dospel k záveru, že neboli splnené zákonné podmienky na trestné stíhanie. Žilinka to uviedol vo svojom profile na sociálnej sieti. Dôvodom rozhodnutia má byť absencia dôkazov, ktoré by dôvodnosť vzneseného obvinenia…

Čo je také nebezpečné na poslednom odkaze Kaddáfího, že ho nesmú vidieť deti, hoci Kaddáfího popravu vidieť smú?

0 icon

Bratislava 23. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR/AP - Amr Nabil, Screenshot)   Desať rokov po zavraždení Kaddáfího a zničení Líbye bolo zverejnené video s Kaddáfího posledným odkazom rodine. Globálny internetový monopolista video zamkol pre mládež pod 18 rokov. Naopak, zábery Kaddáfího vraždy si deti pozerať môžu Je to desať rokov od zavraždenia…

Prieskum: Ak by sa voľby konali v októbri, vyhrala by ich strana Hlas-SD, na druhom mieste Smer-SD. Sme rodina pred OĽaNO

0 icon

Bratislava 23. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer)   Upozornenie: Pretože prieskumy agentúr sa pri posledných parlamentných voľbách od skutočných výsledkov značne líšili, k výsledkom aktuálnych prieskumov pristupujte s použitím kritického myslenia Ak by sa voľby konali v októbri vyhrala by ich strana Hlas-SD s 21 percentami. Na druhom mieste…

Koalícia PirSTAN napadla výsledky českých volieb, žiada o jeden mandát viac

0 icon

Praha 23. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Radovan Stoklasa)   Česká štátna volebná komisia nesprávne spočítala výsledky volieb do Poslaneckej snemovne, tvrdí koalícia PirSTAN, ktorá výsledný počet mandátov napadla na súde a požaduje o jedno kreslo viac. V piatok večer o tom informoval spravodajský portál Seznam Zprávy "Podali sme návrh na…

Kolaps EÚ sa blíži! Vodca srbských radikálov prirovnal Západ k Rímskej ríši

0 icon

Belehrad 22. októbra 2021 (HSP/RIA Novosti/Foto:Pixabay)   „Západ upadol do dekadencie. Európska únia sa blíži ku kolapsu, ale zdravé národy si zachovali morálne hodnoty,“ povedal líder Srbskej radikálnej strany Vojislav Šešelj v reakcii na myšlienku „umierneného konzervativizmu“, ktorú predložil ruský prezident Vladimír Putin. Uviedla agentúra RIA Novosti. Putin povedal, že…

Väčšina nakazených sú očkovaní vo väčšine vekových skupín – profesor medicíny zo Stanfordskej univerzity ukazuje na dáta z Anglicka a nezmyselnosť covid pasov

0 icon

Bratislava 23. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák, Public Health England, MZ SR)   Profesor Jay Bhattacharya z prestížnej Stanfordskej univerzity v Kalifornii nedávno zdieľal na Twitteri graf, ktorý spracoval aktuálne britské dáta nakazených podľa vakcinačného statusu a vekových skupín vo vysoko preočkovanom Anglicku s nasledujúcim komentárom: „Veľmi poučný graf, z ktorého je…

Pozitívnej pacientke natiahli na hlavu igelitové vrece

0 icon

Odessa 23. októbra 2021 (HSP/Foto:Facebook Odessa´s Project Accountability)   Sedemnásťročná pacientka pozitívna na Covid sa do nemocnice v texaskej Odesse dostala pre problémy s dýchaním. Ošetrujúci personál postupoval podľa „nemocničného protokolu“ – natiahol jej na hlavu igelit Poburujúcu fotografiu mladej ženy na invalidnom vozíku, „zabalenej“ do igelitového vreca na svojej…

Zverejnili záznamy, ktoré popisujú tragédiu počas natáčania filmu Rust. Asistent režiséra nevedel, že Baldwinovi podáva zbraň s ostrými nábojmi

0 icon

Washington 23. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Jim Weber/Santa Fe New Mexican via AP)   Americký herec Alec Baldwin, ktorý vo štvrtok nešťastnou náhodou smrteľne zranil kameramanku Halynu Hutchinsovú a postrelil režiséra Joela Souzu pri natáčaní filmu, dostal nabitú zbraň od asistenta režiséra. Ten mu naznačil, že rekvizitu môže bezpečne…

Čaputovej obhajoba čurillovcov potvrdila, že prezidentka stojí jednoznačne na strane vlády

0 icon

Bratislava 23. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Médiá v priebehu včerajšieho dňa do značnej miery riešili uznesenie bratislavského krajského súdu, na základe ktorého tri sudkyne prepustili z väzby štyroch vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) – Jána Čurillu, Milana Sabotu, Štefana Mašina a Pavla Ďurka Títo vyšetrovatelia sú obvinení zo zneužitia právomoci…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Slavěna Vorobelová

Ministerstvo prostitúcie a inkvizície

0icon

Už niekoľkokrát sme sa presvedčili o tom, že OĽaNO je v skutku podivná strana a zhluk zvláštnych ľudí. Túto jej povesť parádne „zaklincoval“ alebo skôr “vyšperkoval” ich len 25 ročný poslanec Tomáš Šudík. Ten, kto túto poslaneckú partičku sleduje pozorne, si musí ťukať do čela z toho, ako takýto ideologický…

Peter Lipták

Podliehajú ilúzii: Väčšina očkovaných si myslí, že sa nenakazí

0icon

Dajte sa zaočkovať. Dvakrát aj trikrát, hovorí nám reklama aj predstavitelia vlády a podporuje to aj Matovičova lotériová kampaň. Vraj je to jediná záchrana, hovoria takí lekári ako laureát Sabaka, profesor Krčméri aj pediatrička Prokopová. Hovoria,  že toto očkovanie chráni aj pred tým, aby sme iných neinfikovali kovidom. Ale v…

René Pavlík

Parlament

0icon

Hlasovanie Ak aspoň občas sledujete rokovanie v parlamente NRSR musíte plakať od nemohúcnosti. Nie len že nie sú peniaze pre matky, deti, platy, dôchodky, cesty, mosty, železnice, nemocnice, učiteľov, sestričky, lekárov, ani na všetko čo si spomeniete , ale najmä nie sú peniaze na dovzdelanie našich volených „reprezentantov“ v najvyššom zastupiteľskom orgáne.…

Pavel Jacz

Včerajší rozsudok pezinského ŠTS v prípade Judáš - teda 200 tisícového úplatku exšéfovi kontrarozviedky SIS a expolicajtovi nám vraví, že justičná spravodlivosť u nás stále kríva!!!

0icon

Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Sabová včera odsúdila v kauze Judáš bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Gašparoviča a bývalého policajta Vlčana za prijatie úplatku vo výške 200 000 Euro na 11 a 10 rokov väzenia a pokuty 50 000 a v druhom prípade 40 000 Euro a zhabanie automobilu. Prokurátor…

Juraj Tušš

Úroveň politiky a psychika ľudí na Slovensku

0icon

Vedeli ste, že medzi černošskými obyvateľmi v USA existuje výraz House Negro (domáci negri)? Je to veľmi zaujímavý výraz, môžeme ho uplatniť aj v našej spoločnosti? . Pre pochopenie je potrebné poznať históriu tohto výrazu. Pôvod siaha do otrokárskych čias v USA. Absolútnu väčšinu otrokov v tej dobe tvorili černosi,…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Slovanský Enoch alebo poznávací výlet po nebesiach: 2. časť

0 icon

„Tak som zavolal svojich synov Matuzalema, Regima a Gaidada a povedal som im tú úžasnú novinu,“ napísal o tom Enoch. Chlapci si najprv museli pomyslieť, že sa foter definitívne zbláznil, ale nahlas nepovedali nič, pretože v oných časoch sa odporovať otcovi nepatrilo. Pokračujeme druhou časťou článku o Enochovi, ktorému bolo…

Hra s tieňmi: Na chodníky maľuje falošné tiene, ktoré vyzerajú fantasticky

0 icon

Ak by si sa niekedy prechádzal ulicami mesta Redwood City v Kalifornii, môžeš mať pocit, že niečo nie je v úplnom poriadku. Svoju pozornosť by si mal obzvlášť venovať tieňom. Všimol si si, že na nich niečo nesedí? Z koša je zrazu kvetina, poštové schránky sa menia na príšerky a…

Deti a svadba: 10 zábavných fotografií

0 icon

Buďme na chvíľku úprimní: svadby nás môžu poriadne unaviť. Najmä vtedy, ak sa staráme o množstvo vecí pred, či počas samotného obradu. Rozdielne to nie je ani počas svadobnej hostiny. Dnes sa však budeme baviť o inej únave (nie, nemám na mysli ani tú spoločenskú :D). Ukážeme si zbierku fotografií…

Vizuálne porovnanie života v Severnej a Južnej Kórei

0 icon

Autor fotografií približne pred rokom absolvoval prísne vedený 7 dňový pobyt v Severnej Kórei. Jednoducho mu vzali pas a nedovolili mu vidieť niečo, čo nechceli. Severná Kórea bola určite najdivoejšia krajina, akú kedy navštívil. Počas celého pobytu sa sám seba pýtal, aký je asi život vo vedľajšej Južnej Kórei, ktorá…

Muži v žiarivých brneniach: biblické bytosti alebo mimozemšťania? 3. časť

0 icon

Zvláštne na svetelných démonoch - okrem iného - je to, akým spôsobom sa vymykajú bežnej náboženskej viere svojej doby. „Pýtal som sa ich na nesmrteľnosť duše a oni povedali, že neprežije nič. Povedali, že svet sa tvorí každým okamihom, a ak by Boh stratil odvahu, svet by okamžite zahynul,“ poznamenal…

Armádny Magazín

Veľká Británia začala tajnú špeciálnu operáciu proti Rusku a Číne

0 icon

Veľká Británia, 23. október 2021 (AM, Sputnik) – Tajné "bankové" oddelenie britského ministerstva obrany, vytvorené za účelom obmedzenia finančných aktivít teroristickej skupiny Islamský štát, teraz nasmerovalo svoje úsilie na boj

USA poľujú na hlavné tajomstvo rakety „Avangard“

0 icon

USA, 23. október 2021 (AM) – Územie USA je ohrozené. Od kedy? Minimálne odvtedy, ako sa zjavili hypersonické hlavice rakety „Avangard“. Aby si americkí vojaci zabezpečili bezpečnosť svojho štátu, potrebujú skonštruovať raketu, ktorej vytvorenie sa donedávna považovalo za nemožné.   Americkí vojaci po prvýkrát predsta

Päť európskych krajín vytvorí ozbrojené sily rýchlej reakcie

0 icon

Nemecko, 23. október 2021 (AM) – Päť krajín EÚ vrátane Nemecka sa rozhodlo vytvoriť polovojenské sily rýchlej reakcie v prípade kríz a bezpečnostných hrozieb. Budú zahŕňať špeciálne, letecké a kybernetické jednotky.   Okrem Nemecka sa na iniciatíve podieľajú Holandsko, Portugalsko, Fínsko a Slovinsko. Nie je vylúčené, že sa k nej neskôr…

Izraelský analytik Kedmi vysvetlil Satanovskému, aký je rozdiel medzi Šojgum a šéfom Pentagonu

0 icon

Izrael, 23. október 2021 (AM) – "Medzi ministrami obrany Ruska a USA je veľký rozdiel a šéf Pentagonu nikdy nedosiahne úroveň šéfa ministerstva obrany RF." Toto vyhlásenie urobil izraelský politológ a vojenský expert Jakov Kedmi vo vysielaní rozhlasového programu Jevgenija Satanovské

300. výročie Ruského impéria prebehlo úplne bez povšimnutia

0 icon

Rusko, 22. október 2021 (AM, Vzglyad) – 2. október v starom kalendári (2. novembra, nový) si pripomína 300. výročie Ruskej ríše. Práve v tento deň, po víťazstve nad Švédskom v Severnej vojne a po konsolidácii Ruska v Baltskom mori, bol cár Peter vyhlásený za cisára celého Ruska a za

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali