Rozplietla sa ďalšia časť pavučiny neziskového sektora. Rozpočty s ktorými hospodária niektoré neziskovky vás zaručene zaskočia. Soros iba malý darca

Praha 811. decembra 2016 (HSP/eportal.parlamentnilisty/Foto:TASR/AP-Mary Altaffer)

 

Ako fungujú neziskovky, kto ich financuje a s akým rozpočtom hospodária? Realita vás asi zaskočí. Prinášame vám článok Josefa Provazníka, ktorý pôvodne vyšiel na Europortáli a ktorý sa venuje týmto témam v rámci Českých reálií. Spôsob fungovania neziskového sektora je však na Slovensku veľmi podobný

V minulom článku som sa venoval vplyvu George Sorosa na dianie v Českej republike skrze jeho Nadáciu Open Society Fund Praha, ktorá ďalej financuje ďalší neziskovky, v ktorých sa objavujú mená ako Jiřina Šiklová, Daniela Drtinová, Ján Ruml. Ale tiež fenoménu neziskového sektora vôbec, píše v svojom článku Josef Provazník. Teraz som sa pozrel bližšie na Človeka v tiesni, ktorý je financovaný Sorosom, EÚ aj z českého rozpočtu

 

Na snímke George Soros
Na snímke George Soros

Z cudzieho krv netečie

Človek v tiesni je najväčšou a najvplyvnejšou neziskovkou v našich luhoch a hájoch. Za minulý rok hospodárila organizácia založená bývalým študentským vodcom Šimonom Pankom, Českou televíziou a Jaromírom Štetinom s rozpočtom vo výške 1,5 miliardy českých korún (55,5 milióna eur). To je pre predstavu päťnásobok minuloročného rozpočtu futbalového klubu Sparty Praha. Drvivá väčšina peňazí z tejto sumy samozrejme bola získaná prostredníctvom dotácií a grantov.

Ak Sorosova nadácia Open Society Fund Praha získala z českého rozpočtu 111 miliónov českých korún (4,1 mil. eur), tak Človeku v tiesni sa podarilo získať ešte o dvadsať miliónov českých korún viac. Najväčším donorom sú však, ako ukazuje priložený graf, zahraničné vlády. Americkí, britskí, nemeckí či francúzski daňoví poplatníci poslali do najväčšej českej neziskovej organizácie takmer 450 miliónov českých korún a Európska únia prihodila ďalších 350 „mega“. A keď už bola reč o Sorosovi, ten prispel aspoň „symbolicky“ čiastkou 1,75 milióna korún. Obávam sa ale, že jeho vplyv nebude symbolický ani v najmenšom.

Graf
Graf

Rovnako ako väčšina neziskoviek, tiež človek v tiesni zastáva „prekvapivo“ ústretový postoj k ilegálnej migrácii, snahám Európskej únie obmedziť moc národných štátov a naopak odpor voči všetkému ruskému. Tieto postoje sa neziskovému sektoru a Človeku v tiesni zvlášť, vyplácajú. Migračný biznis s podporou akýchkoľvek protiruských postojov prinášajú najväčšej české neziskovke nemalé peniaze. A samotnému „Pánkovi“ možno aj vyzametanú cestičku na Hrad. Aby tak nejako splnil želanie svojho guru Václava Havla, ktorý na jar 2010 vyslovil želanie, aby sa stal budúcim prezidentom práve Pánko.

 

Občianska spoločnosť čoby mantra

„Pomáhačov“ škály Človeka v tiesni je skutočne pestrá. Nejakým spôsobom pôsobí v niekoľkých desiatkach krajín. V Angole bojuje s domácim násilím, v Afganistane s mestskou chudobou a v Kambodži proti vysídľovaniu obyvateľstva. Zlé jazyky však tvrdia, že najmä v bývalých sovietskych republikách plní aj celkom inú funkciu, než je iba pomáhanie miestnym obyvateľom s prírodnými katastrofami. O tom však špekulovať nemienim, pretože k tomu nič konkrétneho v ruke nemám.

Avšak faktom zostáva, že Človek v tiesni sa zďaleka nezaoberá len zabezpečovaním humanitárnej pomoci pre oblasti postihnuté prírodnými katastrofami alebo vojnami. Českou i zahraničnými vládami dotovaná Neziskovka sa neskrývane venuje, a to, ako som napísal vyššie, najmä v bývalých sovietskych republikách, podpore domácej opozície proti vládnucim režimom. Od roku 2013 napríklad podľa informácií na svojom webe pôsobí v Azerbajdžane, kde podporuje „obrancov práv a občiansku spoločnosť“.

Ešte dlhšiu dobu (1998) je Človek v tiesni zainteresovaný v Bielorusku, kde, ako inak, „podporuje občiansku spoločnosť“. O päť rokov neskôr chlapci a dievčatá so srdcom na pravom mieste začali pomáhať na Ukrajine, v roku 2008 potom priamo na Kryme. Ono pomáhanie znamená finančnú podporu konkrétnych médií, právnikov a aktivistov a samozrejme … počkajte si ešte chvíľu … moment …. už to bude, áno, tiež na Ukrajine Človek v tiesni podporuje „občiansku spoločnosť“.

 

Putin, máme ťa na muške!

Človek v tiesni však operuje aj priamo v jame levovej, teda v Rusku. Ako sa uvádza na webe, v rôznych regiónoch podporuje Pánkova Neziskovka aktivistov už od roku 2009. Autor týchto riadkov si nerobí o Rusku ani ďalších postsovietskych republikách prehnané ilúzie, ale neutíchajúca starosť Človeka v tiesni o občiansku spoločnosť mňa zľahka znervózňuje. V praxi totiž ide o zasahovanie do vnútorných vecí suverénnych štátov. Čie aktivity tak neziskovkári suplujú? Ľúbivé slovko o občianskej spoločnosti a demokracii mi silne pripomínajú rétoriku Georgea Sorosa a tvorcov americkej zahraničnej politiky.

Všetci ešte máme v živej pamäti tragické udalosti na Ukrajine (jeden z mojich textov k ukrajinskej kríze vyšiel napríklad na serveri Neviditeľný Pes, kde vládol legálne zvolený prezident a rovnako tak legálne zvolená vláda. Napriek tomu sa tam „občianska spoločnosť“ dala do pohybu a za hlasnej podpory Európskej únie a ľudskoprávnych aktivistov tam došlo k protiústavnej zmene režimu. Prečo by sme mali veriť tomu, že o to isté neusiluje Človek v tiesni (podporovaný kto vie kým) aj v Rusku, Azerbajdžane alebo Bielorusku? (o ňom sa pred tromi rokmi radili chlapci a dievčatá od Pánka aj so spacákovým revolucionárom Rumlom či neomarxistkou Šabatovou).

 

Dobrá mama sa stará

Nemenej zaujímavé je pôsobenie Človeka v tiesni na domácej scéne. Jeho chápadlá siahajú do kultúry, filmu (ľudskoprávny festival Jeden svet), médií a samozrejme aj politiky (spoluzakladateľ Jaromír Štětina a mnohí ďalší). Medzi firemnými darcami nechýba prakticky žiadna väčšia firma. Menovite ide o Babišov Penam, DHL, IBM, ČSOB a mnohé ďalšie. S Človekom v tiesni chce byť každý za dobre, pretože je úzko prepojený s Českou televíziou, ale aj napríklad s Respektom.

Členkou správnej rady je dcéra hereckého prvorepublikového barda Zdeňka Štěpánka Kristina Taberyová, ktorá v minulých desaťročiach zastávala v Českej televízii najvyššiu funkciu. Keď bol založený v roku 1998 Človek v tiesni ako o.p. s., za verejnoprávne inštitúciu sa podpisovala na úradné dokumenty práve ona a vedľa nej tiež spomínaní Pánek a Štetina. Taberyová sa značne angažovala v tzv. „Televíznej kríze“ a samozrejme, že bola na strane „revolucionárov“.

Taberyová pôsobila ako programová riaditeľka aj ako zástupca ČT v Asociácii televíznych organizácií (ATO), ktoré zároveň tiež šéfovala. Momentálne je poradkyňou generálneho riaditeľa Dvořáka. Ak sa dá o niekom hovoriť ako o „šedej eminencii“ v ČT, tak je to rozhodne táto dnes už postaršia dáma, ktorá sa dokáže veľmi dobre postarať aj o svoju rodinu. Jej syn Jakub Tabery pracoval v ČT v rokoch 1993 až 2015. V roku 2008 si založil spoločnosť 5Guests a do dneška natáča pre „Kavky“ dokumenty.

Jakub Tabery, Kristina Taberyová, Erik Tabery, zdroj: Facebook Kristiny Taberyovej
Jakub Tabery, Kristina Taberyová, Erik Tabery, zdroj: Facebook Kristiny Taberyovej

Druhý syn, Erik Tabery, je od roku 2009 šéfredaktorom Respektu má i vďaka svojej matke dvere na Kavčí hory otvorené. Objavil sa v minulosti hneď dvakrát (2010 a 2013) v relácii Hyde Park, vedľa toho bol hosťom tiež fokus Václava Moravca, pred štyrmi rokmi dokonca vznikla reláciu s názvom Medailónik Erika Taberyho, kde sa syn Kristiny Taberyové vyznával zo svojej lásky ku skautingu. No a 12.11. 2016 vystúpil Erik aj v relácii Historie.cs. Mamička vždy príkladne pomáhala obom svojim chlapcom a nemenej príkladne si vypomáhajú obaja bratia. Jakubova firma 5Guests sa na svojom webe chváli vytvorením audioverziu časopisu Respekt.

Klan Taberyovcov je však zastúpený okrem Českej televízie, Človeka v tiesni a Respektu tiež v Sociologickom ústave Akadémie vied ČR, kde vedie manželka Erika Taberyho Paulína oddelenia „Centrum pre výskum verejnej mienky“ (CVVM). Kto vie, ako sa potom upravujú výsledky prieskumov u Taberyovocv doma v skromnom bytíku na Malej strane: -) …. A schválne sa pozrite, ako často v Českej televízii citujú práve CVVM. Áno, asi už tušíte, že veľmi často …

 

ČT ovládajú neziskovkári a neomarxisti

Oveľa horšie je ale skutočnosť, že svetonázor Českej televízie presne zodpovedá ľavicovému videniu sveta Taberyho a jeho Respektu. Keď si prečítate pár článkov z Respektu, ako by vám pred očami bežalo spravodajstvo a publicistika ČT. Samotný Erik Tabery si urobil pred rokmi svoju knihu „Vládneme, nerušiť“, kde kritizoval koaličnú zmluvu medzi ČSSD a ODS. Dostal za to niekoľko cien a dodnes mnohí opakujú jeho tézu, že práve v tom čase tu začala bujnieť korupcia.

S Erikom Taberym som sa nikdy našťastie nestretol, ale nedávno som sa zamiešal do jednej facebookovej diskusie. Ten nešťastník dával Nemecko ako príklad úspešnej integrácie moslimských utečencov. Ha ha. Pán Erik asi nikdy nepočul o paralelnej spoločnosti a nečítal knihy od Tillo Sarazzina (Nemecko pácha samovraždu), bývalého starostu berlínskej prisťahovaleckej štvrti Neukölln Heinze Buschkowskyho (Neukölln je všade), alebo od policajtky Tanie Kambouri (Nemecko v modrom svetle. Núdzové volanie policajtky). Klasický zaslepený ľavičiar, ktorý odmieta vidieť realitu.

Ale vráťme sa radšej k Človeku v tiesni, kde figuruje vedľa Taberyovej ďalšie zaujímavé meno. V dozornej rade sedí ľavicový aktivista, publicista a bývalý disident Ján Urban, ktorý sa „preslávil“ v kauze Diag Human. Táto firma podnikateľa Šťávy sa dlhé roky súdila s Českou republikou a Urban o tejto záležitosti dlhé roky písal, tváril sa ako nezávislý publicista a mnoho priestoru dostával, ako píše niekdajší hovorca ministra zdravotníctva Julínka Tomáš Cikrt (ktorý napísal o celej záležitosť knihu – „Krv a peniaze“), práve v Českej televízii.

Keď však súd konečne vydal rozsudok, tlačovú správu za Diag Human rozoslal práve Jan Urban. Dlhé roky ho pozývala ČT ako nezávislého odborníka, aby sa nakoniec stal Urban mediálnym poradcom a fakticky tiež hovorcom Diag Human. Dokonca o tom tiež vydal knihu z názvom „Tunel plný krvi, aneb kauza Diag Human trochu inak“. Vedľa ČT bola táto rádobyobjektivna aktivizáčná brožúrka propagovaná práve v Respektu, kde už vtedy patril Tabery ku kľúčovým redaktorom.

 

Zdroje tu sú

Spolupráca Človeka v tiesni, Českej televízie a Respektu je príkladná. Nu a teraz sa nechal potenciálny prezident SR Michal Horáček počuť, že by si rád vzal do svojho tímu práve Urbana. Uvidíme, či sa nakoniec o Urbana nepobije Horáček s nadriadeným Urbana z Človeka v tiesni Pánko ale možno Horáček nakoniec odovzdá štafetu práve Pánkovi a sám vôbec kandidovať nebude. Buď ako buď, ide o ďalší dôkaz toho, že Človek v tiesni je popri neziskovke tiež záujmové zoskupenie, ktorého ambície vedľa pomáhania núdznym siahajú aj do politiky.

Pracovať pre neziskovku Človek v tiesni je prestížna záležitosť, ktorá sa vypláca nielen z hľadiska postavenia v společenosti, ale aj finančne. Díval som sa na ponúkané pracovné miesta a niektoré sú platené vskutku manažérsky. Napríklad ročné prácička v Turecku vám môže priniesť vyše 60 000 korún českých mesačne + ďalšie bonusy. V prípade práce v Sýrii už môže váš mesačný plat presiahnúť až 90 000 korún českých. Čudoval som sa, koľko neuveriteľne odborne znejúcich pracovných pozícii neziskový sektor ponúka. Áno, to by bol život ….

Kým v komerčnom sektore je aj pre odborníkov zložité získať pracovné miesto, neziskového sektora sa žiadna kríza nedotkla. Neziskový sektor sa totiž neriadi prírodnými zákonmi. Aktuálne tak web Človeka v tiesni ponúka cez dvadsať voľných miest v zahraničí a rovnaký počet v Českej republike. Koľko asi z tých 1,5 miliardy korún padne na platy stoviek zamestnancov a spolupracovníkov? Ani sa radšej nechcem pýtať. Musí byť nepredstaviteľné percento. Možno 2/3 ako v neziskovke, kde pôsobí Jan Ruml?

 

Propaganda dotovaná Európskou úniou

Aby bolo jasno, neverím na konšpiračné teórie. Šéf Človeka v tiesni sa samozrejme nechýba na pravidelných stretnutiach s George Sorosom, na to je pre amerického miliardára príliš malá ryba. Ten sa radšej, ako napríklad v týchto dňoch vo Washingtone, schádza s mocnými politikmi a ďalšími vplyvnými finančníkmi.

Môj článok neprichádza so žiadnymi prevratnými objavmi, iba opisuje ľahko dohľadateľné fakty a dáva ich do súvislostí.

Pokiaľ si mohol kedysi Tabery vo svojej konšpiračnej knižke vyvodiť, že opozičná zmluva medzi ODS a ČSSD započala éru korupcie u nás, prečo by si Provazník nemohol vyvodiť, že rôzne záujmové skupiny ovládajú neziskovku Človeka v tiesni, Českú televíziu a sekunduje im k tomu Bakalov Respekt ? Ako môžeme chcieť od ČT, aby informovala o Európskej únii nezaujato, keď tá posiela každoročne neziskovke založenej ČT desiatky miliónov korún?

Rovnako tak asi nemôžeme čakať od Reportérov investigatívne reportáže o Sorosovi a jeho „charitatívnych“ aktivitách po celom svete, ako tomu bolo nedávno napríklad na Prime. Ťažko nám bude Marek Wollner odhaľovať temné zákutia pôsobenia Open Society Foundations (OSF). Previazanosť medzi ČT a Sorosovou OSF, ktoré posielajú peniaze Človeku v tiesni, je očividná. A úprimne povedané, skutočne niekto verí, že dokáže nejaký Pánko, Taberyová a Urban presvedčiť zahraničné vlády, aby im poslali pol miliardy korún?

 

Brexit a Trump sú nádeje

Bakalov Rešpekt, lobista Diag Human Jan Urban (ašpirant na členstvo v Horáčkovej prezidentskom tíme), rodina Taberyova, Jaromír Štětina, Šimon Pánek, Kocáb, Ruml, Halík a ďalšie známe mená pritom zastávajú jednotný názor na Európsku úniu, migračnú krízu, ukrajinskú občiansku vojnu i napríklad americké prezidentské voľby. Všetci svorne ronili slzy nad brexitem, víťazstvom Trumpa a rovnako budú nariekať, až v Rakúsku zvíťazí Hofer a v Holandsku Wilders.

Svoje liberálne, teda ľavicové, názory ani nijako neskrývajú. Spoločne volajú po „viac Európy, multikulturalizmu, politickej korektnosti, reguláciách, svojich odporcov zhodne označujú za populistov, extrémistov, xenofóbov a islamofóbov. Majú plné ústa demokracie a slobody, ale beda, keď ich kandidát nezvíťazí. To hneď označia voliča za barana a nevzdelanca a zvolávajú svojich naivných (a iste veľmi vzdelaných) priaznivcov na demonštrácie. Šírenie neomarxistickej propagandy je nakoniec oveľa nebezpečnejšou, než ich kšeftovanie s verejnými peniazmi a faktická „privatizácia“ verejnoprávnej inštitúcie.

Ako, našťastie, ukázalo britské referendum a prezidentské voľby v USA, proti vôli voličov nakoniec nič nezmôžu ani propagandistické médiá a ľudskoprávny aktivisti financovaní Sorosom. Avšak ani cez tieto čiastkové úspechy „normálnosti“ ešte nie je zďaleka vyhraté. Organizmus spoločnosti je natoľko napadnutý neziskovkárským morom, že bude prípadná liečba trvať desiatky rokov. A to pôjde ťažko v prípade, že v Českej republike i naďalej vládnu socialisti a oligarchovia.

Josef Provazník

Článok pôvodne vyšiel na stránke eportal.parlamentnilisty.cz

PS: Ruská televízia TVC vlastnená moskovskoú radnicou odvysielala dokument, v ktorom obviňuje túto Českú organizáciu Človek v tiesni zo špionáže a obchodu s humanitárnou pomocou na Východe Ukrajiny. Zástupcovia organizácie to odmietajú. Proruské úrady v Donecku pred pár dňami Človeku v tiesni odobrali akreditáciu.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Premiér: Ľudia nemusia mať obavy z reformy nemocníc, ale z „nereformy“

0 icon

Bratislavy 16. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)   Ľudia nemusia mať obavy z reformy nemocníc, obavy sú na mieste len z "nereformy". Zdôraznil to premiér Eduard Heger (OĽANO). Na sociálnej sieti apeloval na ľudí, aby sa na zdravotníctvo pozerali optikou kvality, bezpečia a odbornosti. Práve reforma má podľa neho do vývoja…

Na Slovensku pribudlo 1941 prípadov nákazy novým koronavírusom a 17 obetí

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Prostredníctvom 11.618 vykonaných RT-PCR testov odhalili v piatok (15. 10.) na Slovensku 1941 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo 17 obetí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na internetovej stránke covid-19.nczisk.sk Pribudlo 1941 pozitívne testovaných formou PCR testov, z nich takmer 72…

Merkelová bude s Erdoganom diskutovať o eurointegrácii i migrantoch

0 icon

Istanbul 16. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Medichini, TASR/AP - Mustafa Kamaci)   Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa má v sobotu v Istanbule na svojej poslednej návšteve Turecka vo funkcii najvyššieho predstaviteľa spolkovej vlády stretnúť s prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom, píše agentúra DPA Rozhovory oboch činiteľov sa dotknú predovšetkým postoja Berlína i…

Slovinský premiér odhalil zoznam „Sorosových bábok“ v Európskom parlamente

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Foto:screenshot)   Predseda slovinského predsedníctva Európskej únie (EÚ) Janez Janša potvrdil podozrenia o tom, že viacerí poslanci Európskeho parlamentu sú bábkami kontroverzného oligarchu Georgea Sorosa Janez Janša na svojom twitterovom účte zverejnil 13 konkrétnych europoslancov z celkového počtu 226 „Sorosových bábok“ v Europarlamente. Medzi Sorosovými marionetami figuruje aj…

V Bratislave takmer zlikvidovali kuciakovské pietne miesto. Znamená to, že Kuciak už svoju úlohu splnil a pripravuje sa scéna pre niečo nové?

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Foto:screenshot)   Tri a pol roka sa na bratislavskom Námestí SNP nachádzal symbolický pamätník venovaný pamiatke zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Pred niekoľkými dňami bolo toto miesto vyčistené a takmer zlikvidované Chodník pod pamätníkom tzv. Nežnej revolúcie na Námestí SNP v Bratislave bol tri a…

Poľsko zmenilo proti vôli Bruselu svoj cudzinecký zákon

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Roman Bednar/Foto:Pixabay)   Poľský parlament odhlasoval vo štvrtok 14. októbra dôležitú zmenu poľského cudzineckého zákona. Zmenený zákon umožňuje a legalizuje zamietnutie žiadosti o azyl osoby, ktorá prekročila ilegálne poľské hranice V jeho zmysle si Poľsko vyhradzuje každému na hranici zadržanému cudzincovi zakázať vstup do krajiny, ako aj…

Milanová: Kvóty pre slovenskú hudbu sa rušiť nebudú

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (TASR/HSP/Teraz/Foto:TASR-Martin Baumann)   Hoci sa osobne stotožňujem s odborným stanoviskom ministerstva kultúry, v tomto konkrétnom bode sme dospeli k politickému rozhodnutiu ponechať aktuálny stav kvót na slovenskú hudbu, uviedla Milanová Kvóty pre slovenskú hudbu ostanú v súčasnom nastavení. Na sociálnej sieti to oznámila ministerka kultúry SR…

Sme rodina rebeluje a hovorí o „čurillovskej mafii“, zostáva však súčasťou koalície. Na mieste by boli ráznejšie kroky

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Obvinený vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ján Čurilla žaluje predsedu parlamentu Borisa Kollára za to, že hovoril o „čurillovskej mafii“. Kollár odkázal, že sa za výrok ospravedlní, pokiaľ bude Čurilla zbavený obvinenia Pre hnutie Sme rodina bola zatiaľ účasť v aktuálnej vládnej koalícii veľkou…

Komentované udalosti týždňa: Kontroverzný projekt MOVIR – o čom svedčí hysterická reakcia Naďa? Česi sa nepoučili z vládnej katastrofy na Slovensku. Transparentnosť po Matovičovsky – novým generálnym riaditeľom Slovenského pozemkového fondu bude exposlanec OĽaNO

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Foto:Screenshot,TASR/AP-Darko Bandic,TASR - Jakub Kotian)   Prinášame vám top udalosti týždňa nielen zo Slovenska    Kontroverzný projekt MOVIR - o čom svedčí hysterická reakcia Naďa? V posledných dňoch vyvolal vášne tzv. MOVIR - Mobilný monitorovací systém pre ochranu izolovaných a rizikových skupín obyvateľstva pred šírením vírusových…

Juraj Hrabko: Českí komunisti už asi spievajú labutiu pieseň

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot video-Youtube)   Parlamentné voľby v Českej republike priniesli voličom nádej na zmenu doterajšej vládnej politiky a zároveň znamenali ťažkú prehru pre tamojšie ľavicové strany. V diskusii na TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko Päť percent potrebných na vstup do Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť VI.

0icon

Štátna moc ako demokratická autorita môže významne a pozitívne udržiavať požiadavku politickej rovnosti s majetkovou nerovnosťou. Samotné využitie kritéria osobnej voľby všetkých občanov je veľmi dôležité, pretože môže dávať záruky pre udržanie štátnej suverenity a tým aj udržanie na uzde všetke tie nadnárodné korporácie, ktoré sa hrajú na Boha a…

Ivan Holek

Poznajme konečne, ako je to so skutočnou Pravdou!

0icon

Neustále žasnem nad tým, ako sú mnohé súčasné významné osobnosti absolútne nevedomé v základých otázkach bytia. Dosiahli síce značné úspechy vo svojich odboroch činnosti, avšak v poznaní najhlbších súvislostí života tápu.

Marián Moravčík

Ako médiá modelujú myšlienkové automatizmy

0icon

Lebo Fico Vari každý si všimol, že médiá hlavného prúdu majú svoje obľúbené záporné postavičky, s ktorými sa spájajú len samé negatívne veci. Jednou z takých je aj Robert Fico. Je možné, že keby sme podrobne prehľadali ich internetové archívy, nenašli by sme o Robertovi Ficovi ani jednu pozitívnu zmienku.

René Pavlík

Konferencia

0icon

Trianon Viacej ako storočná téma je opäť na palete. Teraz sa priam varí a pečie v Košiciach. Ráno som v pošte Program jednej konferencie. Tému „ 100 rokov Trianonskej mierovej zmluvy – diplomacia, štát a právo na prelome storočí“ na pôde UPJŠ v Košiciach dva dni rozoberá suita slovenských a…

Pavel Jacz

„Doneste mi Fica, roztrhám ho v zuboch!“ povedal včera v JOJ-ke Maťák Kameňákovi.

0icon

Včerajšia relácia Na hrane sľubovala, ako vždy, keď sedí v štúdiu Matovič a SMER-ák burlivú debatu. Kamenický je však pokojnejší a realistickejší typ politika so zásobou argumentov, ktorý sa vyhýba ostrému slovnému pingpongu. Na úvod povedal, že očakáva vecnú diskusiu. Nemôžeme povedať, že by nebola celkom vecná, ale diváci sa…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Konzervovanie: 8 spôsobov, ako to robiť správne

0 icon

To, vďaka čomu sú potraviny výživné, ich zároveň robí náchylnými na kontamináciu a rozklad. Konzervovanie preto vždy predstavovalo hlavnú oblasť záujmu náuky o jedle a kultúr už od staroveku. V rámci článku sa pozrieme na niekoľko zaujímavostí, ktoré ste o konzervovaní pravdepodobne ešte nevedeli. Prírodné procesy vrátane rozmnožovania mikroorganizmov, oxidácie,…

Československo 1938, nemecký ovčiak Hitlera a Einstein: Fotky, ktoré zmenia tvoj pohľad na históriu

0 icon

Niekedy môže jedna emocionálna fotografia vypovedať o histórii oveľa viac než nekonečné fakty. Ako vyzeralo Československo v roku 1938 alebo aký bol deň po vražde Kennedyho?    Československo: Občania nútene vítajú nemecké vojská, október 1938.

10+ najhorších pokusov o tuning alebo keď sa z auta stane Frankenstein

0 icon

Hovorí sa, že proti gustu žiadny dišputát. Určite sa s týmto tvrdením do istej miery stotožňujeme, no všetko má svoje hranice. Platí to aj pri úpravách áut, z ktorých sa jednoducho môže stať otrasný gýč, na ktorý sa naozaj ťažko pozerá. To je prípad aj týchto 15-tich pokusov o tuning.…

30+ najpodivnejších tradícií a zvyklostí, ktoré na nás číhajú v zahraničí

0 icon

Každá krajina je plná svojich vlastných tradícií a zvyklostí, ktoré niekedy možno chápu iba domorodci. Preto je dôležité aspoň ako-tak si naštudovať cudziu krajinu, ak do nej smeruješ po prvýkrát. Prinášame ti tie najzvláštnejšie zvyky, ktoré ti pomôžu znížiť riziko náhodného urazenia ľudí v zahraničí. :) 1. India

TOP10 potravín, vďaka ktorým sa zvýši tvoja imunita

0 icon

Podľa WHO viac ako 23 miliónov ľudí ročne ochorie len na konzumáciu kontaminovaných potravín. A podľa ďalších informácií existuje toľko rôznych vírusov, koľko je hviezd na oblohe. Aby sme zabránili chorobe nášho tela, najlepším riešením je vybudovať si imunitu zvnútra. Našťastie sa imunita dá posilňovať celkom jednoduchými spôsobmi.

Armádny Magazín

Lode bez orientácie. Pri vchode do Kerčského prielivu sa objavil „Bermudský trojuholník“

0 icon

Rusko, 16. október 2021 (AM) – Letecká navigácia v oblasti Kerčského prielivu a časti Čierneho mora, ktorá sa nachádza na juhu, sa ukázala ako prakticky nemožná. Neznámy systém elektronického boja ruší všetky elektronické signály v tomto regióne.   Pravidelné lety amerických prieskumných lietadiel k ruským hraniciam umožnili zistiť, že v oblasti…

Alijev: Arménsko a Irán využívali územie Azerbajdžanu na obchodovanie s drogami

0 icon

Azerbajdžan, 16. október 2021 (AM) – Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev obvinil Arménsko a Irán z obchodovania s drogami do Európy cez územie svojej krajiny. "V minulom roku, Azerbajdžan opäť získal kontrolu nad 130 kilometrov dlhým úsekom štátnej hranice s Iránom, ktorý bol pod kontrolou Arménska asi 30 rokov, a tým zablokoval…

Video: Výcvik čečenskej špeciálnej jednotky rýchlej reakcie

0 icon

Špeciálne jednotky rýchlej reakcie alebo SOBR vďaka svojmu vojenskému vybaveniu, uniformám a výcviku predstavujú účinnú silu pre boj s organizovaným zločinom vrátane boja proti terorizmu v Rusku, Čečensku a aj v ďalších postsovietskych krajinách - napríklad v Kazachstane a Kirgizsku. Prinášame video z čečenského cvičenia jednotky SOBR:

Rheinmetall predstavil novú verziu kolesového obrneného transportéra Fuchs

0 icon

Nemecko, 16. október 2021 (AM) – Spoločnosť Rheinmetall vyvinula novú verziu kolesového obrneného transportéra Fuchs/Fox. Nový variant tohto osvedčeného vozidla 6x6 s vysokou strechou ponúka širokú škálu funkcií, ktoré pokrývajú celé operačné spektrum. Vylepšená konštrukcia vozidla, ktoré je navrhnuté pre maximálnu mobilitu

Spoluvinník medzinárodného zločinu: Taliansky kapitán lode dostal rok väzenia za vrátenie 101 migrantov do Líbye

0 icon

Taliansko, 15. október 2021 (AM) – Súd v talianskom Neapole poslal na rok do väzenia kapitána obchodnej lode, ktorý v roku 2018 odovzdal líbyjskej pobrežnej stráži stovku migrantov zachránených neďaleko afrických brehov.   Stredajší verdikt, o ktorom vo štvrtok informovala agentúra AP a ktorý zatiaľ nie je právoplatný, je prvý svojho…

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali