Rozplietla sa ďalšia časť pavučiny neziskového sektora. Rozpočty s ktorými hospodária niektoré neziskovky vás zaručene zaskočia. Soros iba malý darca

Praha 811. decembra 2016 (HSP/eportal.parlamentnilisty/Foto:TASR/AP-Mary Altaffer)

 

Ako fungujú neziskovky, kto ich financuje a s akým rozpočtom hospodária? Realita vás asi zaskočí. Prinášame vám článok Josefa Provazníka, ktorý pôvodne vyšiel na Europortáli a ktorý sa venuje týmto témam v rámci Českých reálií. Spôsob fungovania neziskového sektora je však na Slovensku veľmi podobný

V minulom článku som sa venoval vplyvu George Sorosa na dianie v Českej republike skrze jeho Nadáciu Open Society Fund Praha, ktorá ďalej financuje ďalší neziskovky, v ktorých sa objavujú mená ako Jiřina Šiklová, Daniela Drtinová, Ján Ruml. Ale tiež fenoménu neziskového sektora vôbec, píše v svojom článku Josef Provazník. Teraz som sa pozrel bližšie na Človeka v tiesni, ktorý je financovaný Sorosom, EÚ aj z českého rozpočtu

 

Na snímke George Soros
Na snímke George Soros

Z cudzieho krv netečie

Človek v tiesni je najväčšou a najvplyvnejšou neziskovkou v našich luhoch a hájoch. Za minulý rok hospodárila organizácia založená bývalým študentským vodcom Šimonom Pankom, Českou televíziou a Jaromírom Štetinom s rozpočtom vo výške 1,5 miliardy českých korún (55,5 milióna eur). To je pre predstavu päťnásobok minuloročného rozpočtu futbalového klubu Sparty Praha. Drvivá väčšina peňazí z tejto sumy samozrejme bola získaná prostredníctvom dotácií a grantov.

Ak Sorosova nadácia Open Society Fund Praha získala z českého rozpočtu 111 miliónov českých korún (4,1 mil. eur), tak Človeku v tiesni sa podarilo získať ešte o dvadsať miliónov českých korún viac. Najväčším donorom sú však, ako ukazuje priložený graf, zahraničné vlády. Americkí, britskí, nemeckí či francúzski daňoví poplatníci poslali do najväčšej českej neziskovej organizácie takmer 450 miliónov českých korún a Európska únia prihodila ďalších 350 “mega”. A keď už bola reč o Sorosovi, ten prispel aspoň “symbolicky” čiastkou 1,75 milióna korún. Obávam sa ale, že jeho vplyv nebude symbolický ani v najmenšom.

Graf
Graf

Rovnako ako väčšina neziskoviek, tiež človek v tiesni zastáva “prekvapivo” ústretový postoj k ilegálnej migrácii, snahám Európskej únie obmedziť moc národných štátov a naopak odpor voči všetkému ruskému. Tieto postoje sa neziskovému sektoru a Človeku v tiesni zvlášť, vyplácajú. Migračný biznis s podporou akýchkoľvek protiruských postojov prinášajú najväčšej české neziskovke nemalé peniaze. A samotnému “Pánkovi” možno aj vyzametanú cestičku na Hrad. Aby tak nejako splnil želanie svojho guru Václava Havla, ktorý na jar 2010 vyslovil želanie, aby sa stal budúcim prezidentom práve Pánko.

 

Občianska spoločnosť čoby mantra

“Pomáhačov” škály Človeka v tiesni je skutočne pestrá. Nejakým spôsobom pôsobí v niekoľkých desiatkach krajín. V Angole bojuje s domácim násilím, v Afganistane s mestskou chudobou a v Kambodži proti vysídľovaniu obyvateľstva. Zlé jazyky však tvrdia, že najmä v bývalých sovietskych republikách plní aj celkom inú funkciu, než je iba pomáhanie miestnym obyvateľom s prírodnými katastrofami. O tom však špekulovať nemienim, pretože k tomu nič konkrétneho v ruke nemám.

Avšak faktom zostáva, že Človek v tiesni sa zďaleka nezaoberá len zabezpečovaním humanitárnej pomoci pre oblasti postihnuté prírodnými katastrofami alebo vojnami. Českou i zahraničnými vládami dotovaná Neziskovka sa neskrývane venuje, a to, ako som napísal vyššie, najmä v bývalých sovietskych republikách, podpore domácej opozície proti vládnucim režimom. Od roku 2013 napríklad podľa informácií na svojom webe pôsobí v Azerbajdžane, kde podporuje “obrancov práv a občiansku spoločnosť”.

Ešte dlhšiu dobu (1998) je Človek v tiesni zainteresovaný v Bielorusku, kde, ako inak, “podporuje občiansku spoločnosť”. O päť rokov neskôr chlapci a dievčatá so srdcom na pravom mieste začali pomáhať na Ukrajine, v roku 2008 potom priamo na Kryme. Ono pomáhanie znamená finančnú podporu konkrétnych médií, právnikov a aktivistov a samozrejme … počkajte si ešte chvíľu … moment …. už to bude, áno, tiež na Ukrajine Človek v tiesni podporuje “občiansku spoločnosť”.

 

Putin, máme ťa na muške!

Človek v tiesni však operuje aj priamo v jame levovej, teda v Rusku. Ako sa uvádza na webe, v rôznych regiónoch podporuje Pánkova Neziskovka aktivistov už od roku 2009. Autor týchto riadkov si nerobí o Rusku ani ďalších postsovietskych republikách prehnané ilúzie, ale neutíchajúca starosť Človeka v tiesni o občiansku spoločnosť mňa zľahka znervózňuje. V praxi totiž ide o zasahovanie do vnútorných vecí suverénnych štátov. Čie aktivity tak neziskovkári suplujú? Ľúbivé slovko o občianskej spoločnosti a demokracii mi silne pripomínajú rétoriku Georgea Sorosa a tvorcov americkej zahraničnej politiky.

Všetci ešte máme v živej pamäti tragické udalosti na Ukrajine (jeden z mojich textov k ukrajinskej kríze vyšiel napríklad na serveri Neviditeľný Pes, kde vládol legálne zvolený prezident a rovnako tak legálne zvolená vláda. Napriek tomu sa tam “občianska spoločnosť” dala do pohybu a za hlasnej podpory Európskej únie a ľudskoprávnych aktivistov tam došlo k protiústavnej zmene režimu. Prečo by sme mali veriť tomu, že o to isté neusiluje Človek v tiesni (podporovaný kto vie kým) aj v Rusku, Azerbajdžane alebo Bielorusku? (o ňom sa pred tromi rokmi radili chlapci a dievčatá od Pánka aj so spacákovým revolucionárom Rumlom či neomarxistkou Šabatovou).

 

Dobrá mama sa stará

Nemenej zaujímavé je pôsobenie Človeka v tiesni na domácej scéne. Jeho chápadlá siahajú do kultúry, filmu (ľudskoprávny festival Jeden svet), médií a samozrejme aj politiky (spoluzakladateľ Jaromír Štětina a mnohí ďalší). Medzi firemnými darcami nechýba prakticky žiadna väčšia firma. Menovite ide o Babišov Penam, DHL, IBM, ČSOB a mnohé ďalšie. S Človekom v tiesni chce byť každý za dobre, pretože je úzko prepojený s Českou televíziou, ale aj napríklad s Respektom.

Členkou správnej rady je dcéra hereckého prvorepublikového barda Zdeňka Štěpánka Kristina Taberyová, ktorá v minulých desaťročiach zastávala v Českej televízii najvyššiu funkciu. Keď bol založený v roku 1998 Človek v tiesni ako o.p. s., za verejnoprávne inštitúciu sa podpisovala na úradné dokumenty práve ona a vedľa nej tiež spomínaní Pánek a Štetina. Taberyová sa značne angažovala v tzv. “Televíznej kríze” a samozrejme, že bola na strane “revolucionárov”.

Taberyová pôsobila ako programová riaditeľka aj ako zástupca ČT v Asociácii televíznych organizácií (ATO), ktoré zároveň tiež šéfovala. Momentálne je poradkyňou generálneho riaditeľa Dvořáka. Ak sa dá o niekom hovoriť ako o “šedej eminencii” v ČT, tak je to rozhodne táto dnes už postaršia dáma, ktorá sa dokáže veľmi dobre postarať aj o svoju rodinu. Jej syn Jakub Tabery pracoval v ČT v rokoch 1993 až 2015. V roku 2008 si založil spoločnosť 5Guests a do dneška natáča pre “Kavky” dokumenty.

Jakub Tabery, Kristina Taberyová, Erik Tabery, zdroj: Facebook Kristiny Taberyovej
Jakub Tabery, Kristina Taberyová, Erik Tabery, zdroj: Facebook Kristiny Taberyovej

Druhý syn, Erik Tabery, je od roku 2009 šéfredaktorom Respektu má i vďaka svojej matke dvere na Kavčí hory otvorené. Objavil sa v minulosti hneď dvakrát (2010 a 2013) v relácii Hyde Park, vedľa toho bol hosťom tiež fokus Václava Moravca, pred štyrmi rokmi dokonca vznikla reláciu s názvom Medailónik Erika Taberyho, kde sa syn Kristiny Taberyové vyznával zo svojej lásky ku skautingu. No a 12.11. 2016 vystúpil Erik aj v relácii Historie.cs. Mamička vždy príkladne pomáhala obom svojim chlapcom a nemenej príkladne si vypomáhajú obaja bratia. Jakubova firma 5Guests sa na svojom webe chváli vytvorením audioverziu časopisu Respekt.

Klan Taberyovcov je však zastúpený okrem Českej televízie, Človeka v tiesni a Respektu tiež v Sociologickom ústave Akadémie vied ČR, kde vedie manželka Erika Taberyho Paulína oddelenia “Centrum pre výskum verejnej mienky” (CVVM). Kto vie, ako sa potom upravujú výsledky prieskumov u Taberyovocv doma v skromnom bytíku na Malej strane: -) …. A schválne sa pozrite, ako často v Českej televízii citujú práve CVVM. Áno, asi už tušíte, že veľmi často …

 

ČT ovládajú neziskovkári a neomarxisti

Oveľa horšie je ale skutočnosť, že svetonázor Českej televízie presne zodpovedá ľavicovému videniu sveta Taberyho a jeho Respektu. Keď si prečítate pár článkov z Respektu, ako by vám pred očami bežalo spravodajstvo a publicistika ČT. Samotný Erik Tabery si urobil pred rokmi svoju knihu “Vládneme, nerušiť”, kde kritizoval koaličnú zmluvu medzi ČSSD a ODS. Dostal za to niekoľko cien a dodnes mnohí opakujú jeho tézu, že práve v tom čase tu začala bujnieť korupcia.

S Erikom Taberym som sa nikdy našťastie nestretol, ale nedávno som sa zamiešal do jednej facebookovej diskusie. Ten nešťastník dával Nemecko ako príklad úspešnej integrácie moslimských utečencov. Ha ha. Pán Erik asi nikdy nepočul o paralelnej spoločnosti a nečítal knihy od Tillo Sarazzina (Nemecko pácha samovraždu), bývalého starostu berlínskej prisťahovaleckej štvrti Neukölln Heinze Buschkowskyho (Neukölln je všade), alebo od policajtky Tanie Kambouri (Nemecko v modrom svetle. Núdzové volanie policajtky). Klasický zaslepený ľavičiar, ktorý odmieta vidieť realitu.

Ale vráťme sa radšej k Človeku v tiesni, kde figuruje vedľa Taberyovej ďalšie zaujímavé meno. V dozornej rade sedí ľavicový aktivista, publicista a bývalý disident Ján Urban, ktorý sa “preslávil” v kauze Diag Human. Táto firma podnikateľa Šťávy sa dlhé roky súdila s Českou republikou a Urban o tejto záležitosti dlhé roky písal, tváril sa ako nezávislý publicista a mnoho priestoru dostával, ako píše niekdajší hovorca ministra zdravotníctva Julínka Tomáš Cikrt (ktorý napísal o celej záležitosť knihu – “Krv a peniaze”), práve v Českej televízii.

Keď však súd konečne vydal rozsudok, tlačovú správu za Diag Human rozoslal práve Jan Urban. Dlhé roky ho pozývala ČT ako nezávislého odborníka, aby sa nakoniec stal Urban mediálnym poradcom a fakticky tiež hovorcom Diag Human. Dokonca o tom tiež vydal knihu z názvom “Tunel plný krvi, aneb kauza Diag Human trochu inak”. Vedľa ČT bola táto rádobyobjektivna aktivizáčná brožúrka propagovaná práve v Respektu, kde už vtedy patril Tabery ku kľúčovým redaktorom.

 

Zdroje tu sú

Spolupráca Človeka v tiesni, Českej televízie a Respektu je príkladná. Nu a teraz sa nechal potenciálny prezident SR Michal Horáček počuť, že by si rád vzal do svojho tímu práve Urbana. Uvidíme, či sa nakoniec o Urbana nepobije Horáček s nadriadeným Urbana z Človeka v tiesni Pánko ale možno Horáček nakoniec odovzdá štafetu práve Pánkovi a sám vôbec kandidovať nebude. Buď ako buď, ide o ďalší dôkaz toho, že Človek v tiesni je popri neziskovke tiež záujmové zoskupenie, ktorého ambície vedľa pomáhania núdznym siahajú aj do politiky.

Pracovať pre neziskovku Človek v tiesni je prestížna záležitosť, ktorá sa vypláca nielen z hľadiska postavenia v společenosti, ale aj finančne. Díval som sa na ponúkané pracovné miesta a niektoré sú platené vskutku manažérsky. Napríklad ročné prácička v Turecku vám môže priniesť vyše 60 000 korún českých mesačne + ďalšie bonusy. V prípade práce v Sýrii už môže váš mesačný plat presiahnúť až 90 000 korún českých. Čudoval som sa, koľko neuveriteľne odborne znejúcich pracovných pozícii neziskový sektor ponúka. Áno, to by bol život ….

Kým v komerčnom sektore je aj pre odborníkov zložité získať pracovné miesto, neziskového sektora sa žiadna kríza nedotkla. Neziskový sektor sa totiž neriadi prírodnými zákonmi. Aktuálne tak web Človeka v tiesni ponúka cez dvadsať voľných miest v zahraničí a rovnaký počet v Českej republike. Koľko asi z tých 1,5 miliardy korún padne na platy stoviek zamestnancov a spolupracovníkov? Ani sa radšej nechcem pýtať. Musí byť nepredstaviteľné percento. Možno 2/3 ako v neziskovke, kde pôsobí Jan Ruml?

 

Propaganda dotovaná Európskou úniou

Aby bolo jasno, neverím na konšpiračné teórie. Šéf Človeka v tiesni sa samozrejme nechýba na pravidelných stretnutiach s George Sorosom, na to je pre amerického miliardára príliš malá ryba. Ten sa radšej, ako napríklad v týchto dňoch vo Washingtone, schádza s mocnými politikmi a ďalšími vplyvnými finančníkmi.

Môj článok neprichádza so žiadnymi prevratnými objavmi, iba opisuje ľahko dohľadateľné fakty a dáva ich do súvislostí.

Pokiaľ si mohol kedysi Tabery vo svojej konšpiračnej knižke vyvodiť, že opozičná zmluva medzi ODS a ČSSD započala éru korupcie u nás, prečo by si Provazník nemohol vyvodiť, že rôzne záujmové skupiny ovládajú neziskovku Človeka v tiesni, Českú televíziu a sekunduje im k tomu Bakalov Respekt ? Ako môžeme chcieť od ČT, aby informovala o Európskej únii nezaujato, keď tá posiela každoročne neziskovke založenej ČT desiatky miliónov korún?

Rovnako tak asi nemôžeme čakať od Reportérov investigatívne reportáže o Sorosovi a jeho “charitatívnych” aktivitách po celom svete, ako tomu bolo nedávno napríklad na Prime. Ťažko nám bude Marek Wollner odhaľovať temné zákutia pôsobenia Open Society Foundations (OSF). Previazanosť medzi ČT a Sorosovou OSF, ktoré posielajú peniaze Človeku v tiesni, je očividná. A úprimne povedané, skutočne niekto verí, že dokáže nejaký Pánko, Taberyová a Urban presvedčiť zahraničné vlády, aby im poslali pol miliardy korún?

 

Brexit a Trump sú nádeje

Bakalov Rešpekt, lobista Diag Human Jan Urban (ašpirant na členstvo v Horáčkovej prezidentskom tíme), rodina Taberyova, Jaromír Štětina, Šimon Pánek, Kocáb, Ruml, Halík a ďalšie známe mená pritom zastávajú jednotný názor na Európsku úniu, migračnú krízu, ukrajinskú občiansku vojnu i napríklad americké prezidentské voľby. Všetci svorne ronili slzy nad brexitem, víťazstvom Trumpa a rovnako budú nariekať, až v Rakúsku zvíťazí Hofer a v Holandsku Wilders.

Svoje liberálne, teda ľavicové, názory ani nijako neskrývajú. Spoločne volajú po “viac Európy, multikulturalizmu, politickej korektnosti, reguláciách, svojich odporcov zhodne označujú za populistov, extrémistov, xenofóbov a islamofóbov. Majú plné ústa demokracie a slobody, ale beda, keď ich kandidát nezvíťazí. To hneď označia voliča za barana a nevzdelanca a zvolávajú svojich naivných (a iste veľmi vzdelaných) priaznivcov na demonštrácie. Šírenie neomarxistickej propagandy je nakoniec oveľa nebezpečnejšou, než ich kšeftovanie s verejnými peniazmi a faktická “privatizácia” verejnoprávnej inštitúcie.

Ako, našťastie, ukázalo britské referendum a prezidentské voľby v USA, proti vôli voličov nakoniec nič nezmôžu ani propagandistické médiá a ľudskoprávny aktivisti financovaní Sorosom. Avšak ani cez tieto čiastkové úspechy “normálnosti” ešte nie je zďaleka vyhraté. Organizmus spoločnosti je natoľko napadnutý neziskovkárským morom, že bude prípadná liečba trvať desiatky rokov. A to pôjde ťažko v prípade, že v Českej republike i naďalej vládnu socialisti a oligarchovia.

Josef Provazník

Článok pôvodne vyšiel na stránke eportal.parlamentnilisty.cz

PS: Ruská televízia TVC vlastnená moskovskoú radnicou odvysielala dokument, v ktorom obviňuje túto Českú organizáciu Človek v tiesni zo špionáže a obchodu s humanitárnou pomocou na Východe Ukrajiny. Zástupcovia organizácie to odmietajú. Proruské úrady v Donecku pred pár dňami Človeku v tiesni odobrali akreditáciu.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Mimoriadna výzva pápeža za prímerie na Ukrajine a odvrátenie jadrovej hrozby

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 HSP/Vaticannews/Foto:TASR/AP-Alessandra Tarantino)   Pri poludňajšom stretnutí s veriacimi v nedeľu 2. októbra pápež František predniesol mimoriadnu výzvu na okamžité prímerie na Ukrajine a využitie všetkých diplomatických prostriedkov na ukončenie vojny a odvrátenie jadrovej hrozby. S výzvami sa obrátil na ruského aj ukrajinského prezidenta a na predstaviteľov…

Korčok volebným lídrom SaS? Takáto je jeho reakcia

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Exminister zahraničných vecí Ivan Korčok nateraz neprijal ponuku predsedu SaS Richarda Sulíka, aby do budúcich volieb viedol stranu ako volebný líder, informovali o tom v nedeľu médiá. Na sociálnej sieti sa vyjadril aj sám Korčok "Po odchode z postu ministra zahraničných…

Veľká hra Ruska: Doneck, Lugansk, Záporožie a Cherson sú teraz súčasťou Ruskej federácie

0 icon

Moskva 2. októbra 2022 (HSP/moderndiplomacy/Foto:Twitter)   Ruský prezident Vladimir Putin podpísaním nového dekrétu o právnom uznaní nezávislosti štyroch regiónov a ich konečnom pripojení k Ruskej federácii dokazuje ďalší obrovský historický úspech od rozpadu sovietskeho systému v roku 1991. Dekrét, sprístupnený v oficiálnej databáze, bol 30. septembra zverejnený na oficiálnom internetovom…

Na Slovensku sa má vyrobiť pre Ukrajinu 16 húfnic Zuzana 2

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Štátna akciová spoločnosť Konštrukta Defence by mala vyrobiť pre Ukrajinu ďalších 16 kusov samohybných kanónových húfnic Zuzana 2. Výrobu novej techniky budú financovať spoločne Dánsko, Nemecko a Nórsko, ktoré na tento účel vyčlenili 92 miliónov eur. Dohodu o tomto zámere podpísal v nedeľu v…

Pápežove kroky ukazujú na možný kolaps globálneho bankového systému

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Politekspert / Foto:Twitter)   Niektorí analytici si všimli posledné pápežove kroky, ktorých dôvodom by mohla byť snaha ochrániť majetok cirkvi Jedna z najväčších a najvplyvnejších spoločností na svete, švajčiarsky konglomerát Credit Suisse, je krôčik od bankrotu. Svetový bankový systém je na pokraji kolapsu a pápež František…

Ukrajinské ozbrojené sily zaplatia vysokú cenu za Krasnyj Liman

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Svpressa/Foto:Twitter)   Už na budúci týždeň - prvýkrát po 78 rokoch - bude ruské mesto pod kontrolou nepriateľských vojsk, píše Alexandr Sitnikov v článku ruských novín Svobodnaja Pressa Zatiaľ čo ukrajinskí vlastenci tancujú okolo "víťazstva" nad Krasným Limanom, adekvátnejšie telegramové kanály krajiny informujú, že Rusko posilňuje…

Matovič obvinil šéfredaktora denníka N zo šírenia podlých lží: Ľudia nie sú hlúpi

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa pre svoje výroky dostal do sporu s novinármi. V najnovšom príspevku reaguje na Denník N, ktorý podľa jeho slov "hrubo klame, podsúva a manipuluje" "Povedal som si, že na zaujatých novinárov už budem reagovať, len…

Hlupaňa Von Leyenová – Taraba otvorene o najnovšom nápade predsedníčky Európskej komisie

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Stephanie Lecocq)   Sú v Európskej komisii ľudia pri zmysloch? Takúto otázku si musí nevdojak človek položiť, keď vidí vyjadrenia, riešenia a rozhodnutia jej členov. Ako z panoptika bláznov sa ozýva najnovšie vyjadrenie predsedníčky komisie Ursuly von Leyenovej, ktorá by v najnovšom, už ôsmom balíku sankcií…

Minister Káčer navštívi v pondelok Českú republiku

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer absolvuje v pondelok (3. 10.) oficiálnu návštevu Českej republiky. Pôjde o jeho prvú bilaterálnu zahraničnú cestu od nástupu do funkcie. TASR o tom informovali z komunikačného odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ)…

Aký bude trest za zákerný zločin na dne Baltu? Rusi vôbec nemusia prestrihávať podmorské káble – karma má rôzne podoby

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Swedish Coast Guard)   Orientálne filozofie hovoria o karme, Západ používa výrazy ako akcia a reakcia, príčina a následok. Odporný teroristický zločin, ktorý môže ohroziť prosperitu celého európskeho kontinentu, bude mať nevyhnutne následky aj pre jeho páchateľa Nasledujúca rádiová komunikácia sa údajne kedysi naozaj odohrala, kdesi…

NAJNOVŠIE

BLOG

Pavel Jacz

Charakter sa s poslancom Krúpom nikdy ani nekrižoval! Je to totálna kombinačná nemožnosť!!!

0icon

  Politický či skôr len politizujúci pracovník, nie politik Krúpa sa totiž zrazu zrodil ako objavujúci Kolumbus a začal búrkovať ako 5 centimetrové krúpy! Doslovne a do písmena môžeme šéfa branno-bezpečnostného výboru parlamentu (Čudujem sa, že ešte stále sedí na tejto stoličke!) charakterizovať nielen ako p

Boris Mesár

Je Krasnyj Liman pripravená ruská pasca ? + dobré správy z bojov 

0icon

Americká rozviedka varovala Kyjev, že tvrdohlavá obrana Krasného Limanu by sa mohla ukázať ako diverzná taktika na zakrytie smeru hlavnej ofenzívy spojeneckých síl.Zatiaľ čo Zelenského generáli presúvajú posledné rezervy pri Limane, znižujú počet vojakov v Donbase a dokonca aj pri Kyjeve, Rusko pripravuje Ukrajine nepríjemné a dosť možno zdrvujúce prekvapenie.

Marek Bičík

Ako sa "alzak" odkopal.

0icon

Mnohí sme zaregistrovali slávne vyhlásenie kokaínového prezidenta Ukrajiny o tom ako podáva urýchlenú prihlášku do NATO. Odhliadnuc od stanov na prijatie a splnenia podmienok je to zase len jedno vyhlásenie, ktoré sa bude Európanom stále pripomínať napriek tomu, že z toho nič reálne nemôže byť. To by však nebol problém.…

Juraj Tušš

Súvislosť medzi energetickou, migračnou krízou v Európe, brexitom a konfliktom na Ukrajine.

0icon

Žijeme vo veľmi zaujímavej dobe, v ktorej vplyv mocenských skupín na riadenie obyvateľstva prebieha extrémne vysokým tempom. Doposiaľ ľudstvo nezažilo dynamickejšiu dobu riadiacich manévrov elít uplatňovaných na svojom obyvateľstve. V tomto článku sa vám pokúsim vysvetliť súvis

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke dobový kostýmový sprievod cez Staré mesto Bratislavy pri príležitosti rekonštrukcie historického boja Bitka o Bratislavu - Prešporok 1620. V Bratislave 1. októbra 2022

Autor: TASR-Martin Baumann

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Mimoriadna výzva pápeža za prímerie na Ukrajine a odvrátenie jadrovej hrozby

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 HSP/Vaticannews/Foto:TASR/AP-Alessandra Tarantino)   Pri poludňajšom stretnutí s veriacimi v nedeľu 2. októbra pápež František predniesol mimoriadnu výzvu na okamžité prímerie na Ukrajine a využitie všetkých diplomatických prostriedkov na ukončenie vojny a odvrátenie jadrovej hrozby. S výzvami sa obrátil na ruského aj ukrajinského prezidenta a na predstaviteľov…

Korčok volebným lídrom SaS? Takáto je jeho reakcia

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Exminister zahraničných vecí Ivan Korčok nateraz neprijal ponuku predsedu SaS Richarda Sulíka, aby do budúcich volieb viedol stranu ako volebný líder, informovali o tom v nedeľu médiá. Na sociálnej sieti sa vyjadril aj sám Korčok "Po odchode z postu ministra zahraničných…

Veľká hra Ruska: Doneck, Lugansk, Záporožie a Cherson sú teraz súčasťou Ruskej federácie

0 icon

Moskva 2. októbra 2022 (HSP/moderndiplomacy/Foto:Twitter)   Ruský prezident Vladimir Putin podpísaním nového dekrétu o právnom uznaní nezávislosti štyroch regiónov a ich konečnom pripojení k Ruskej federácii dokazuje ďalší obrovský historický úspech od rozpadu sovietskeho systému v roku 1991. Dekrét, sprístupnený v oficiálnej databáze, bol 30. septembra zverejnený na oficiálnom internetovom…

Na Slovensku sa má vyrobiť pre Ukrajinu 16 húfnic Zuzana 2

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Štátna akciová spoločnosť Konštrukta Defence by mala vyrobiť pre Ukrajinu ďalších 16 kusov samohybných kanónových húfnic Zuzana 2. Výrobu novej techniky budú financovať spoločne Dánsko, Nemecko a Nórsko, ktoré na tento účel vyčlenili 92 miliónov eur. Dohodu o tomto zámere podpísal v nedeľu v…

Pápežove kroky ukazujú na možný kolaps globálneho bankového systému

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Politekspert / Foto:Twitter)   Niektorí analytici si všimli posledné pápežove kroky, ktorých dôvodom by mohla byť snaha ochrániť majetok cirkvi Jedna z najväčších a najvplyvnejších spoločností na svete, švajčiarsky konglomerát Credit Suisse, je krôčik od bankrotu. Svetový bankový systém je na pokraji kolapsu a pápež František…

Ukrajinské ozbrojené sily zaplatia vysokú cenu za Krasnyj Liman

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Svpressa/Foto:Twitter)   Už na budúci týždeň - prvýkrát po 78 rokoch - bude ruské mesto pod kontrolou nepriateľských vojsk, píše Alexandr Sitnikov v článku ruských novín Svobodnaja Pressa Zatiaľ čo ukrajinskí vlastenci tancujú okolo "víťazstva" nad Krasným Limanom, adekvátnejšie telegramové kanály krajiny informujú, že Rusko posilňuje…

Matovič obvinil šéfredaktora denníka N zo šírenia podlých lží: Ľudia nie sú hlúpi

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa pre svoje výroky dostal do sporu s novinármi. V najnovšom príspevku reaguje na Denník N, ktorý podľa jeho slov "hrubo klame, podsúva a manipuluje" "Povedal som si, že na zaujatých novinárov už budem reagovať, len…

Hlupaňa Von Leyenová – Taraba otvorene o najnovšom nápade predsedníčky Európskej komisie

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Stephanie Lecocq)   Sú v Európskej komisii ľudia pri zmysloch? Takúto otázku si musí nevdojak človek položiť, keď vidí vyjadrenia, riešenia a rozhodnutia jej členov. Ako z panoptika bláznov sa ozýva najnovšie vyjadrenie predsedníčky komisie Ursuly von Leyenovej, ktorá by v najnovšom, už ôsmom balíku sankcií…

Minister Káčer navštívi v pondelok Českú republiku

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer absolvuje v pondelok (3. 10.) oficiálnu návštevu Českej republiky. Pôjde o jeho prvú bilaterálnu zahraničnú cestu od nástupu do funkcie. TASR o tom informovali z komunikačného odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ)…

Aký bude trest za zákerný zločin na dne Baltu? Rusi vôbec nemusia prestrihávať podmorské káble – karma má rôzne podoby

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Swedish Coast Guard)   Orientálne filozofie hovoria o karme, Západ používa výrazy ako akcia a reakcia, príčina a následok. Odporný teroristický zločin, ktorý môže ohroziť prosperitu celého európskeho kontinentu, bude mať nevyhnutne následky aj pre jeho páchateľa Nasledujúca rádiová komunikácia sa údajne kedysi naozaj odohrala, kdesi…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Charakter sa s poslancom Krúpom nikdy ani nekrižoval! Je to totálna kombinačná nemožnosť!!!

0icon

  Politický či skôr len politizujúci pracovník, nie politik Krúpa sa totiž zrazu zrodil ako objavujúci Kolumbus a začal búrkovať ako 5 centimetrové krúpy! Doslovne a do písmena môžeme šéfa branno-bezpečnostného výboru parlamentu (Čudujem sa, že ešte stále sedí na tejto stoličke!) charakterizovať nielen ako p

Boris Mesár

Je Krasnyj Liman pripravená ruská pasca ? + dobré správy z bojov 

0icon

Americká rozviedka varovala Kyjev, že tvrdohlavá obrana Krasného Limanu by sa mohla ukázať ako diverzná taktika na zakrytie smeru hlavnej ofenzívy spojeneckých síl.Zatiaľ čo Zelenského generáli presúvajú posledné rezervy pri Limane, znižujú počet vojakov v Donbase a dokonca aj pri Kyjeve, Rusko pripravuje Ukrajine nepríjemné a dosť možno zdrvujúce prekvapenie.

Marek Bičík

Ako sa "alzak" odkopal.

0icon

Mnohí sme zaregistrovali slávne vyhlásenie kokaínového prezidenta Ukrajiny o tom ako podáva urýchlenú prihlášku do NATO. Odhliadnuc od stanov na prijatie a splnenia podmienok je to zase len jedno vyhlásenie, ktoré sa bude Európanom stále pripomínať napriek tomu, že z toho nič reálne nemôže byť. To by však nebol problém.…

Juraj Tušš

Súvislosť medzi energetickou, migračnou krízou v Európe, brexitom a konfliktom na Ukrajine.

0icon

Žijeme vo veľmi zaujímavej dobe, v ktorej vplyv mocenských skupín na riadenie obyvateľstva prebieha extrémne vysokým tempom. Doposiaľ ľudstvo nezažilo dynamickejšiu dobu riadiacich manévrov elít uplatňovaných na svojom obyvateľstve. V tomto článku sa vám pokúsim vysvetliť súvis

Armádny Magazín

Incident so stíhačkou. Čo sa stalo na letisku v Sevastopole

0 icon

Rusko, 2.október 2022 (AM) – Na letisku Belbek, ktoré sa nachádza v severozápadnej časti Sevastopolu neďaleko pobrežia Čierneho mora, došlo 1. októbra k mimoriadnej situácii. Niektoré podrobnosti o tom, čo sa stalo, uviedol vo svojom telegramovom kanáli guvernér mesta Michail Razvožaev.  

Americký film Southern Comfort, alebo likvidácia amerických vojakov Louisiane, ktorá nenudí a celkom pobaví

0 icon

Slovensko, 2.október 2022 (AM) – Dnes by som rád predstavil americký film Souther Comfort (1981), ktorý mám ozaj rád a ktorý má prednostné miesto v mojej zbierke filmov. K tomuto filmu sa z času na čas rád vraciam, aj keď môže dnes niekomu kamera tohto filmu pripadať trochu pomalá a scenár príliš…

Šojguova prefíkanosť odpísala americké raketomety HIMARS

0 icon

Rusko, 2.október 2022 (AM) – Rozpory medzi Kyjevom a Washingtonom sú čoraz silnejšie. Velenie NATO rozhodne odmieta dodať kyjevskému režimu diaľkové delá ATACMS. Ide o húfnice, ktoré by mohli umožniť Ozbrojeným silám Ukrajiny zasiahnuť takmer celé územie Belgorodskej, Rostovskej a dokonca aj Voronežskej oblasti. Reakcia NATO na vydieranie Kyjeva je dôkazom, že…

Andrej Fursov: Starý svet už neexistuje. Kam ľudstvo vykročí z bodu maximálnej voľby

0 icon

Slovensko, 2.október 2022 (AM) – Súčasná situácia je charakteristická tým, že keďže sa nenachádzame len v bode rozvetvenia, ale v bode mnohorozvetvenia, je tu veľmi ťažké predpovedať. Čo je mnorozvetvenie? Keď existuje možnosť implementácie niekoľkých možností naraz. A v tomto prípade na mnohom záleží – nie je to náhoda – v…

„Kornet“ sa naučil prerážať aktívnu ochranu tankov

0 icon

Rusko, 2.október 2022 (AM) – Pre ruský protitankový raketový komplex (PTRK) „Kornet“ sa spracúva algoritmus „dvojakého odpalu“, ktorý mu umožní oklamať systémy aktívnej ochrany tankov a ďalšej obrnenej techniky, tvrdí riaditeľ klastru výzbroje spoločnosti Rostech Bekchan Ozdojev.   [caption id="attachment_29659" align="alignnone"

Vášeň v Tebe

Čo môžete urobiť pre mozog vašich detí? Povedzte im o troch návykoch pri učení

0 icon

„,Nemusím si robiť poznámky na hodine, pretože to všetko mám v knihe. Na písomku sa naučím deň vopred,“ aj takto argumentujú žiaci v súvislosti s učením. Niektorí vysokoškoláci môžu ešte dodať: „Nemusím ísť na prednášku, pretože si ju môžem pozrieť cez sociálne siete, alebo si nahrávku prednášky pozriem neskôr.“ Každý…

5 typov pre zdravé manželstvo

0 icon

Cvičenie a zdravá strava prospieva vášmu telu. Vzdelávanie a čítanie prospieva vašej mysli. Modlitba či meditácia prospieva vašej duši. A čo prospieva vášmu manželstvu? Prinášame vám 5 typov, ako posilniť vaše manželstvo. Spoznajte najprv samú seba Dajte si záležať na sebapoznávaní. Mnoho ľudí totiž vstupuje do vzťahov be

Modelka prišla na mólo takmer nahá. A potom sa to začalo ... šaty na mieru a na počkanie

0 icon

Počas finále show Coperni, ktorá uzatvárala Paris Fashion Week, kráčala modelka Bella Hadid do stredu móla. Mala na sebe len nohavičky a držala si prsia. Zrazu sa stalo niečo, čo mnohých určite prekvapilo... Šaty modelky vznikli priamo pred očami divákov K modelke Belle Hadid pristúpili dvaja muži, ktorí začali na ňu sprejovať…

Vajíčka by mali byť klasifikované ako superpotravina. Prinášame 5 dôvodov

0 icon

O vajíčkach sa už toho veľa napísalo. Nielen o ich prospechu pre naše zdravie, ale aj o ich škodlivosti v súvislosti so zvyšovaním cholesterolu. My vám prinášame 5 benefitov pre vaše zdravie. Vajcia sú totiž jednou z mála potravín, ktoré by mali byť klasifikované ako „superpotraviny“, informuje

Vitajte na portáli VÁŠEŇ V TEBE

0 icon

Vitajte na novom webovom portáli VÁŠEŇ v TEBE, ktorý je venovaný najmä ženám. Ale aj muži tu určite nájdu dosť informácií, ktoré ich upútajú a zároveň nahliadnu do (pre nich niekedy) tajomného sveta žien. Cez články zamerané na manželstvo, deti, krásu, životný štýl, rodinu a priateľov i celebrity chceme vo vás prebudiť vášeň, ktorá…

FOTO DŇA

Na snímke dobový kostýmový sprievod cez Staré mesto Bratislavy pri príležitosti rekonštrukcie historického boja Bitka o Bratislavu - Prešporok 1620. V Bratislave 1. októbra 2022

Autor: TASR-Martin Baumann

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali