NAŽIVO

Polícia vyšetruje krádež vlámaním do predajne náradia na Viničnej ulici v Pezinku. Ku krádeži došlo v piatok krátko po polnoci. Polícia vyčíslila škodu na odcudzených predmetoch na približne 20.000 eur.
„Doposiaľ neznámi páchatelia maskovaní kuklami na hlavách za pomoci motorového vozidla poškodili vchodové dvere na predajni s pracovným náradím a následne vošli do vnútorných priestorov predajne. Odtiaľ odcudzili väčšie množstvo pracovných strojov ako kosačky a iný materiál, ktoré naložili do vozidla a z miesta odišli,“ uviedla polícia.
Vyšetrovateľ v tejto súvislosti začal trestné stíhanie vo veci trestného činu krádeže. Ďalšie okolnosti prípadu sú predmetom prebiehajúceho vyšetrovania. Polícia zároveň vyzýva verejnosť, aby akékoľvek informácie k skutku oznámila na linke 158.

11:14

Klzisko v malackom Zámockom parku je opäť v prevádzke. Mesto o tom informuje na sociálnej sieti.
Pre verejné korčuľovanie je klzisko v piatok otvorené od 14.00 h do 19.30 h, v sobotu a nedeľu (17. – 18. 1.) medzi 14.00 – 19.00 h.
Klzisko v Zámockom parku v aktuálnej sezóne funguje od 12. decembra.

10:46

Známy slovenský moderátor prehral boj so zákernou chorobou. Mal len 37 rokov. Moderátor Osťo a najbližší kamarát rapera Separa naposledy vydýchol dnes v noci.

vp20260101607
Moderátor Osťo/FOTO:FB

 

10:33

Policajti pohotovostnej motorizovanej jednotky odhalili v Nitre vodiča, ktorý jazdil pod vplyvom rôznych drog. Policajti kontrolovali vozidlo značky Alfa Romeo. Jeho 43-ročného vodiča podrobili dychovej skúške s negatívnym výsledkom, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre.
Následný skríningový test na drogy však bol pozitívny na metamfetamín, amfetamín, benzodiazepín a kokaín, potvrdila polícia. Lekárskym vyšetrením v nemocnici bola zistená prítomnosť aj ďalšej omamnej látky, konkrétne metadonu.

10:20

75 % Američanov je proti tomu, aby Grónsko prešlo pod kontrolu USA, ako ukázal prieskum televíznej stanice CNN, ktorá je blízka Demokratickej strane.

Dokonca aj medzi Trumpovými priaznivcami sa názory rozdelili približne rovnako: 50 % republikánov a nezávislých voličov, ktorí inklinujú k republikánom, vyjadruje podporu tejto myšlienke, zatiaľ čo 50 % nesúhlasí.

Demokrati sú kategoricky proti tomuto kroku: 94 % je proti ako celku, 80 % vyjadruje svoj rozhodný nesúhlas.

80 % nezávislých voličov, ktorí nepatria k žiadnej strane, je tiež proti.

Pripomíname, že Trump vyhlásil, že USA potrebujú Grónsko na vytvorenie systému protivzdušnej obrany „Golden Dome“.

09:51

Avizované otvorenie ľadovej plochy na Námestí slobody v Seredi (okres Galanta) sa vo štvrtok (15. 1.) neuskutočnilo. Dôvodom sú technické problémy súvisiace s pripojením elektriny. Mesto doplnilo, že o novom termíne bude verejnosť informovať.
„Riešime problémy s pripojením elektriny, ktoré momentálne nevieme urýchliť,“ ozrejmila mestská samospráva.
Klzisko s rozmermi desať krát 20 metrov bude určené na rekreačné korčuľovanie a jeho kapacita má byť 30 osôb. V prevádzke má byť denne od 8.00 do 22.00 h, pričom dopoludnia bude čas vyhradený pre školy a partnerov projektu.

09:39

Horská záchranná služba (HZS) pomáhala v piatok v skorých ranných hodinách zranenému 43-ročnému mužovi slovenskej národnosti na Martinských holiach. HZS o tom informovala na svojej webovej stránke.
Muž si pádom pri chate na Martinských holiach spôsobil vážne poranenia v oblasti tváre a ústnej dutiny. „Po ošetrení záchranármi HZS bol skútrom a terénnym vozidlom transportovaný do nemocnice v Martine,“ spresnili horskí záchranári.

09:33

Francúzsko pohrozilo USA prerušením ekonomických vzťahov s Európou v prípade pokusu o obsadenie Grónska, informuje Financial Times.

Francúzsky minister financií Roland Lescure uviedol, že už v pondelok vo Washingtone odovzdal toto vyhlásenie Bielemu domu.

„Grónsko je suverénnou súčasťou suverénneho štátu, ktorý je členom EÚ. S tým sa nemožno žartovať,“ vyhlásil Lescure.

09:25

Cyklotrasy, ktoré vybudoval Nitriansky samosprávny kraj (NSK) využili v uplynulom roku desaťtisíce cyklistov. Podľa sčítacích zariadení je najvyššia návštevnosť dlhodobo zaznamenávaná počas víkendov.
Na cyklotrase v okolí obce Golianovo sa v roku 2025 previezlo 26.870 cyklistov. „Priemerná denná vyťaženosť tam dosahuje približne 70 až 80 cyklistov. Najfrekventovanejším dňom je stabilne nedeľa s dennými maximami presahujúcimi aj 500 prejazdov,“ informoval NSK.
Ponitrianskou cyklomagistrálou prešlo vlani 52.302 cyklistov. Podľa sčítacích zariadení umiestnených na cyklotrase presahuje priemerná denná vyťaženosť 140 cyklistov. „V najfrekventovanejších dňoch bolo zaznamenaných viac ako 800 prejazdov,“ doplnil NSK.

09:03

Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva sa nezúčastní na podpisovaní obchodnej dohody medzi Európskou úniou a juhoamerickým zoskupením Mercosur v sobotu v Paraguaji. Agentúra AFP to uviedla s odvolaním sa na zdroj v brazílskej prezidentskej administratíve.

07:50

Súd v Južnej Kórei v piatok odsúdil bývalého prezidenta Jun Sok-jola na päť rokov väzenia za marenie spravodlivosti a ďalšie obvinenia, ktoré sa týkajú vyhlásenia stanného práva v decembri 2024 a jeho dôsledkov.

07:31

Dánsky minister zahraničných vecí Lars Lökke Rasmussen vo štvrtok vylúčil možnosť, že by Spojené štáty získali Grónsko.

07:30

Vláda českého premiéra Andreja Babiša získala dôveru Poslaneckej snemovne Parlamentu (PSP) ČR. Poslanci hlasovali po rekordných viac ako 24 hodinách rokovania.

07:30

V časti Záporožskej oblasti, ktorú obsadila Ruská federácia, je po útoku ukrajinskej armády bez elektrickej energie približne 87-tisíc odberateľov, uvádzajú miestne „orgány“ menované Ruskou federáciou.

07:00

V Kremli sa začal ceremoniál odovzdávania poverovacích listín 34 novým zahraničným veľvyslancom vrátane 10 veľvyslancov z európskych krajín.

Medzi nimi je aj Peter Priputen, veľvyslanec Slovenska a Daniel Koštoval z Českej republiky.

Včera 18:11

Dve hlavné japonské opozičné strany sa vo štvrtok dohodli na volebnej aliancii v snahe prilákať nerozhodných voličov v očakávaných predčasných voľbách. TASR o tom píše podľa agentúry AFP.

Včera 17:21

Európska komisia (EK) vyplatila Egyptu jednu miliardu eur v rámci partnerskej dohody podpísanej v marci 2024. Ide o druhú tranžu z balíka podpory päť miliárd eur, ktorá bola podmienená splnením viacerých kritérií.

Včera 17:00

Island je znepokojený rastúcimi územnými ambíciami Spojených štátov a zároveň sa čoraz viac približuje k obnoveniu rokovaní o možnom členstve v Európskej únii. Obavy zosilnela správa portálu Politico o výrokoch nominanta na post amerického veľvyslanca v Reykjavíku Billyho Longa, ktorý údajne žartoval, že Island sa stane 52. štátom USA a on bude jeho guvernérom.

Včera 16:50
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Takmer 3000 miest a obcí si volí nových starostov a primátorov

Obyvatelia slovenských miest a obcí si volia nových starostov, primátorov a komunálnych poslancov. Volebné miestnosti v takmer troch tisíckach samospráv sú otvorené od 7.00 h, voliči môžu hlasovať do 22.00 h. Počas volebného dňa platí moratórium, za jeho porušenie hrozia pokuty

❚❚
.

Voliť môže viac ako 4,4 milióna obyvateľov, a to plnoletí občania SR aj cudzinci. Pre viac ako 55.000 ľudí budú komunálne voľby vôbec prvé, v ktorých môžu voliť. Hlasy možno odovzdať iba v mieste trvalého bydliska. Vo volebnej miestnosti sa občania SR preukazujú platným občianskym preukazom, cudzinci dokladom o pobyte pre cudzinca.

Voliči, ktorým zdravie bráni ísť voliť, môžu požiadať obec počas volebného dňa o prenosnú volebnú schránku. Tá však za nimi nemôže prísť do iného okrsku, iba do toho ich. Zákon myslí aj na voličov, ktorí nemôžu sami upraviť hlasovací lístok, či už pre zdravotné postihnutie, alebo preto, že nevedia čítať alebo písať.

V takomto prípade, keď volič oznámi túto skutočnosť okrskovej volebnej komisii, má právo vziať so sebou do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov inú spôsobilú osobu, ktorá podľa jeho pokynov upraví hlasovací lístok. Za voliča to však nesmie robiť člen okrskovej volebnej komisie.

.

Preferovaným kandidátom odovzdáva volič hlas tým, že zakrúžkuje jeho číslo. Pri voľbe komunálnych poslancov si treba dávať pozor na čísla uvedené na hlasovacích lístkoch. Hovoria o tom, koľko poslancov sa volí v danom volebnom obvode, a teda, koľko kandidátov môže volič zakrúžkovať najviac. V prípade kandidátov na starostov a primátorov vyberá volič vždy iba jedného kandidáta.

Nepoužité alebo nesprávne upravené hlasovacie lístky musí volič odložiť do schránky, ktorá je na to určená. Inak sa dopustí priestupku, za ktorý je pokuta 33 eur.

S otázkami, ktoré sa týkajú komunálnych volieb, sa môžu voliči obrátiť na informačnú linku zriadenú ministerstvom vnútra. Zamestnanci ministerstva na nej poskytujú informácie, ktoré sa týkajú voličov, ich práv a povinností či informácie o organizačnom zabezpečení volieb. Informačná linka je prístupná od 7.00 do 22.00 h na telefónnych číslach 02/5094 2317 a 02/5094 2312.

 

Volebné komisie pôjdu s prenosnými urnami do nemocnice i väzníc

.

Na dve desiatky miest pôjdu členovia volebných komisií v Nitre počas soboty s urnami, do ktorých môžu svoj hlas vhodiť voliči, ktorým ich zdravotný stav neumožňuje prísť priamo do volebnej miestnosti. Počet výjazdov sa môže v priebehu volieb ešte zvýšiť.

Ilustračné foto

Podľa vedúcej organizačného štábu na prípravu komunálnych volieb v Nitre Ivany Buranskej môžu občania aj v priebehu dňa volieb požiadať okrskovú komisiu o možnosť voliť do prenosnej urny. “Nahlásia svoje meno a adresu, na ktorú za nimi môžu s urnou prísť. Samozrejme, že musí byť splnená požiadavka, že ten človek má zdravotný problém, že nie je schopný dostaviť sa do volebnej miestnosti,” vysvetlila Buranská.

Najviac výjazdov budú mať členovia okrskových komisií v Nitre do zariadení sociálnych služieb (ZSS) pre seniorov. V mnohých z nich čakajú na prenosnú urnu aj desiatky ľudí. “Napríklad v ZSS Nitra je 110 voličov, v ZSS na Jánskeho ulici máme 73 ľudí. Jediná podmienka je, že títo ľudia musia mať trvalý pobyt buď priamo v tomto zariadení, alebo v tom okrsku, kde sa ZSS, v ktorom budú voliť, nachádza. To je podmienka, ktorá musí byť dodržaná,” uviedla Buranská.

Ako vysvetlila, členovia okrskových komisií sa zasa musia prispôsobiť požiadavkám ZSS. “Ide hlavne o to, aby sme dodržali príslušnú hodinu, pretože predsa len sú to starí ľudia, ktorí majú svoj režim. Zhromaždia sa v nejakom väčšom priestore, kde voľba do urny prebehne tak ako v bežnej volebnej miestnosti. Musia byť, samozrejme, dodržané všetky podmienky, ktoré zákon ukladá. Potom sú členovia okrskových komisií sprevádzaní pracovníkom zariadenia a idú s urnou po izbách, aby mohli voliť aj ležiaci klienti ZSS,” povedala Buranská.

Požiadavku na volebnú urnu eviduje volebná komisia aj z fakultnej nemocnice, kde chcú voliť štyria ľudia. “Opäť však musia splniť podmienku, že musia mať pobyt tam, kde je aj nemocnica, teda v Starom meste. Pôjde sa aj do väznice, kde máme požiadavku na Cintorínskej ulici a takisto aj vo väznici na Vašinovej ulici. Takže ideme s volebnými urnami všade tam, kde nás o to požiadali,” dodala Buranská.

.

 

Pri voľbe miestnych poslancov si treba dávať pozor na počet krúžkov

Voliči by si pred hlasovaním mali dobre pozrieť hlasovací lístok, najmä pokiaľ ide o voľbu komunálnych poslancov. Ak totiž zakrúžkujú viac kandidátov, ako sa v danom volebnom obvode volí, hlasovací lístok bude neplatný. Upozornila na to riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová.

“Kandidátov na starostov a primátorov krúžkujeme. Pokiaľ ide o poslancov, pozorne čítame hlasovací lístok, pretože na ňom je uvedený počet kandidátov, ktorý sa volí v danom volebnom obvode a to je maximálny počet. V prípade, že volič zakrúžkuje viac kandidátov ako je uvedené na hlasovacom lístku, lístok sa stáva neplatný. V prípade, že zakrúžkuje menej, všetky hlasy sú platné,” opísala Chmelová.

 

V Dome tretieho veku v Petržalke odvolila aj takmer 92-ročná Anna

Právo voliť využila aj takmer 92-ročná Anna, jedna z obyvateliek Domu tretieho veku na Poloreckého ulici v bratislavskej Petržalke. Ako hovorí, voliť ísť treba, pokiaľ človek vládze. Sama doteraz nevynechala ani jedny voľby, dokonca v minulosti pracovala aj vo volebnej komisii.

Na snímke staršia volička počas hlasovania vo voľbách do orgánov samosprávy obcí 2018 v Dome tretieho veku

“Myslím, že je dôležité chodiť voliť, lebo chceme, aby sme sa mali dobre. Keď nejdú ľudia voliť, je to ich chyba. Potom nech sa nesťažujú, že nie je dobre,” uviedla pre TASR. Voličom zároveň odkazuje, aby volili s rozumom. “Rozumných ľudí, múdrych ľudí a dobrých ľudí.”

Pravidelne chodí voliť aj 88-ročná Irena. “Ja sa o politiku zaujímam. Aj v mojom veku. Neexistuje, že by som nešla voliť,” zdôraznila Irena, ktorá podľa vlastných slov politické dianie pravidelne sleduje. “Prísne sledujem a nadávam,” poznamenala. Tým, ktorým sa voliť nechce, odkazuje, aby potom nenadávali. Voliť podľa nej treba a verí, že kandidáti aspoň časť svojich sľubov aj splnia. “Niektoré sa nedajú, ani za štyri roky, to mi je jasné. Ale takých 65 percent by sa malo dať,” myslí si.

Voľby nevynecháva ani 75-ročný Jozef, ktorý v sobotu volil medzi prvými. “Určite je dôležité chodiť na voľby, lebo buď počas volieb niečo potvrdím, čo bolo doteraz a bolo dobré, ale niekedy treba aj zmeny,” povedal. Priznáva, že sledovanie práce aj komunálnych politikov je jeho koníčkom. Za najväčšiu chybu, ktorú človek môže urobiť, je podľa neho to, keď nejde voliť. “Teraz môže prejaviť záujem o to, čo sa v budúcnosti udeje, robíme to aj pre naše deti. Aj ich k tomu treba viesť, aby si uvedomili, že to majú v rukách. To, čo urobia, navrhnú, zvolia,” poznamenal. Poukazuje tiež na to, že na rozdiel od minulosti, kedy sa dala voliť len jedna strana, majú v súčasnosti občania na výber.

.

Medzi prvými odvolil aj 74-ročný Jozef. “Viete, chodím dosť skoro spať, nepozerám do druhej televíziu, aj tak v nej nič nedávajú,” odpovedal na otázku, prečo prišiel voliť už ráno. S tvrdením niektorých, ktorí odmietajú voliť preto, lebo si myslia, že ich hlas nezaváži, nesúhlasí.

Súhlasí s ním aj 72-ročný Milan. “Voliť treba. Na čo sa potom sťažuješ, keď pre to nerobíš, aby sa to zmenilo,” odkazuje nevoličom. Sám sa vraj zúčastnil na všetkých voľbách, pretože je to základné ústavné právo každého občana Slovenska. A tiež preto, lebo štvorročné volebné obdobie je celom dlhé. “Chceme mať predsa takých, o ktorých vieme, že niečo dokážu, niečo urobia,” podotkol Milan. Je ale tiež presvedčený, že mnohí sú pohodlní.

 

V trebišovskej rómskej osade je o voľby záujem, voliči čakajú v radoch

Pomerne veľký záujem voličov o komunálne voľby je v trebišovskej rómskej osade. V dvoch volebných okrskoch je tam zapísaných zhruba 1860 voličov. Volebné miestnosti sú na Základnej škole (ZŠ) Ivana Krasku, pred nimi sa vytvárajú aj rady a voliči potom musia čakať, aby mohli odvoliť.

.
Na snímke volička s dieťaťom vhadzuje hlasovacie lístky do volebnej schránky vo volebnej miestnosti v rómskej osade v Trebišove

“Záujem je značný, voliči priebežne prichádzajú. Prevažujú zatiaľ skôr mladí, predpokladám, že starší budú viac chodiť neskôr – podvečer,” uviedol predseda okrskovej komisie číslo 3 Jozef Rudolecký.

Voľby v rómskej osade sú špecifické, okrem iného aj prípadmi, že niektorí voliči potrebujú sprievod z dôvodu, že nevedia čítať a písať. “Stalo sa aj, že mali neplatný alebo poškodený preukaz totožnosti a nemohli byť pripustení k voľbám,” povedal Rudolecký.

Voľby zatiaľ podľa neho prebiehajú bez vážnejších problémov, možné podozrenia z kupovania hlasov komisia nezaznamenala. “Vonku sa strieda hliadka štátnej a mestskej polície, ktorá dozerá na poriadok a dodržiavanie zákona,” konštatoval predseda komisie.

V Trebišove si na post primátora občania vyberajú zo štyroch kandidátov. O celkovo 24 mandátov mestských poslancov sa v dvoch volebných obvodoch uchádza 83 kandidátov.

 

.

Od novej samosprávy očakáva Svätoantončan Rudolf kanalizáciu a chodníky

Vybudovanie kanalizácie či nových chodníkov s osadenými odpadkovými košmi, aj to sú veci, ktoré od novej samosprávy, ktorá vzíde zo sobotňajších komunálnych volieb, očakáva pán Rudolf zo Svätého Antona (okres Banská Štiavnica).

Na snímke voliči vo volebnej miestnosti v obci Svätý Anton v okrese Banská Štiavnica

Ako uviedol, voliť chodí pravidelne, dôvod je jednoduchý. “Žijem v tejto obci a záleží mi na tom, kto tu bude, kto ju bude spravovať. Dnešné rozhodovanie bolo ťažké, dúfajme, že som vybral správne. To sa ukáže po štyroch rokoch,” uviedol pre TASR.

Voľby vo Svätom Antone prebiehajú zatiaľ pokojne a bez problémov. Volebná miestnosť je tu zriadená v kultúrnom dome. “Väčšinu voličov ešte očakávame. Prvá väčšia vlna voličov bola ráno okolo ôsmej, kedy to mnohí ľudia spojili s nákupmi,” priblížila predsedníčka miestnej volebnej komisie Andrea Halibožeková.

V dedine je podľa jej slov približne 950 oprávnených voličov. Niektorí z nich, najmä tí so zdravotnými problémami, požiadali aj o voľbu do prenosnej urny.

 

Seniori z domova v Likavke už majú odvolené, záleží im na budúcnosti

.

Desiatky starších voličov z domova sociálnych služieb a zariadenia pre seniorov v liptovskej obci Likavka už odovzdali svoj hlas kandidátom v komunálnych voľbách. Keďže im zdravotný stav nedovoľuje voliť v príslušnej volebnej miestnosti, v ranných hodinách k nim zavítali členovia miestnej volebnej komisie s prenosnou urnou.

Na snímke starší volič vhadzuje hlasovacie lístky do prenosnej volebnej schránky v domove sociálnych služieb v liptovskej obci Likavka

Klienti tohto centra považujú voľby za svoje právo i povinnosť. Podľa 81-ročnej voličky Boženy je potrebné, aby náš štát niekto udržiaval. „Viete, vo svete sa deje všeličo. Chceme, aby štát stál na pevných nohách. Preto som dnes prišla odovzdať svoj hlas,“ uviedla pre TASR.

Ďalší z obyvateľov domova, 87-ročný dôchodca pripomenul, že rozhodujeme o budúcnosti na najbližšie roky. „Ide predsa o to, aby sme si volili takých ľudí, ktorí dokážu niečo pre nás urobiť, prípadne vylepšiť,“ upozornil.

Na voľby dohliadali priamo v centre členovia okrskovej volebnej komisie č. 2. „Priebeh volieb je bezproblémový. Všetko je v poriadku,“ povedala členka okrskovej volebnej komisie č. 2 Mária Slašťanová.

V jednej z okrskových volebných komisií v Malackách sú traja prvovoliči

Do jednej z 12 okrskových volebných komisií v Malackách zasadli traja prvovoliči. Maturanti z malackého gymnázia – Karolína, Lenka a Jakub zabezpečujú priebeh volieb v rámci volebného okrsku č. 8 v Základnej škole (ZŠ) Záhorácka.

Na snímke zľava prvovoliči Lenka, Jakub a Karolína, ktorí sú členmi jednej z okrskových volebných komisií v Malackách v sobotňajších komunálnych voľbách

Zhodujú sa, že motiváciou zúčastniť sa týmto spôsobom na komunálnych voľbách bolo získanie skúseností. “Nie každý dostane takúto možnosť, je to svojím spôsobom zážitok a niečo špeciálne pre mňa, istým spôsobom aj motivácia zúčastniť sa na voľbách aj v budúcnosti,” uviedol pre TASR Jakub. “Aspoň vieme, ako to tu chodí, ako voľby vyzerajú aj z pohľadu tých, bez ktorých by sa nemohli uskutočniť,” dodala Karolína.

.

Kým Jakub a Karolína bývajú mimo Malaciek a na hlasovanie si budú musieť odskočiť do Veľkých Levár a Plaveckého Mikuláša, Lenka, bude voliť v tejto volebnej miestnosti. “Áno, som odtiaľto, takže nemusím chodiť inam. Počkám až na popoludnie, vtedy odvolím so všetkými z kruhu najbližšej rodiny,” ozrejmila.

Voľby nielen v okrsku č. 8 ale i v ďalších majú v Malackách pokojný a bezproblémový priebeh. Jedna z volebných miestností sa nachádza aj v miestnom kaštieli. “Ani tu sme od rána nezaznamenali žiadnu rušivú udalosť,” oznámila predsedníčka miestnej volebnej komisie Ružena Mrázová. Volebná miestnosť je podľa jej slov málokedy prázdna, voliči prichádzajú priebežne, mladí, rodiny s deťmi i tí skôr narodení. “Najmä im je ešte potrebné vysvetliť postup pri hlasovaní, že sa krúžkuje a koľko kandidátov v rámci nášho volebného obvodu môžu zakrúžkovať na hlasovacom lístku,” uviedla.

V Malackách si v sobotu volia primátora z dvoch kandidátov, 18 mestských poslancov z 31 uchádzačov. V meste je šesť trojmandátových volebných okrskov, voliči hlasujú v 12 volebných okrskoch.

V okresnom meste je 15.639 oprávnených voličov, z toho 160 prvovoličov a 330 cudzincov s trvalým pobytom v Malackách.

 

Martina Červeňová z Ľubele volila dvakrát, vo voľbách aj v živote

Pred dvomi voľbami stála v sobotu ráno Martina Červeňová z liptovskej obce Ľubeľa. Najskôr prišla odovzdať svoj hlas v komunálnych voľbách, potom sa aj s budúcim manželom Patrikom Oleňákom odobrala do kostola, kde si zvolili spoločnú cestu životom.

.
Na snímke šťastná nevesta vo volebnej miestnosti na obecnom úrade v Ľubeli

„Myslím si, že každý občan by si mal nájsť čas na takú dôležitú záležitosť, akou sú voľby. Nech mu do toho príde čokoľvek. Preto som dnes prišla voliť aj ja,“ povedala pre TASR.

Jej nastávajúci manžel ju po celý čas sprevádzal, čakal, kým odvolí, a stál pri nej aj tesne po tom, ako vhodila svoj hlasovací lístok do schránky. Dátum svadby si vybrali spontánne. „Nemalo to žiadny vyšší zámer, ako by sa mohlo zdať. Dá sa povedať, že to bola skôr náhoda. S voľbami to nesúvisí,“ uviedol ženích pochádzajúci z Košíc.

Svoje spoločné áno si povedali o 14.30 h vo farskom kostole v neďalekých Liptovských Kľačanoch. „Na svadbe sa zúčastní asi 70 hostí,“ prezradila šťastná nevesta.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Anton Čapkovič

Ivan Štubňa

René Pavlík

Michal Durila

Marek Horňanský psychológ

.
.
.

Hrnko pre HS: PS asi dostalo z Bruselu príkaz rozoštvať Slovákov a Maďarov

Progresívne Slovensko sa vlani, koncom novembra, postaralo – na prekvapenie mnohých – o slušný rozruch, keď po dlhých rokoch vytiahlo…

16. 01. 2026 | Rozhovory | 13 min. čítania | 0 komentárov

.

Witkoff oznámil požiadavky USA voči Iránu

Špeciálny predstaviteľ Bieleho domu Steve Witkoff oznámil požiadavky USA voči Iránu, ktoré chcú zakotviť v dohode

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

V treskúcej zime dáva Ukrajine pomocnú ruku spojenec z „koalície ochotných“

Ukrajinci sa tešia: do ich rúk sa dostala neuveriteľná suma peňazí na vyriešenie energetického stavu núdze

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

V beznádeji urobil Zelenskyj niečo, čo nikto nečakal

Ukrajinský prezident sa posadil sa za rokovací stôl so svojím najväčším rivalom. Chcel týmto stretnutím vyslať jasný signál, píše denník…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Oslobodený Harabin vracia úder

Bojovať proti bezpráviu, falošným obvineniam, alebo šikane zo strany úradov treba v demokratickom štáte zákonnými prostriedkami. Štefan Harabin ide do…

16. 01. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Paríž, Rím a Berlín hľadajú cestu k Rusku. Prvá krajina povedala rázne: Nie!

Veľká Británia sa postavila proti priamym rokovaniam s Ruskom, ku ktorým v poslednej dobe vyzývajú v Európe

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Google rozposiela deťom návod, ako obísť rodičovskú kontrolu

Google obchádza britskú a americkú legislatívu a deťom poskytuje návod, ako obísť rodičovskú kontrolu

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Dostávame sa k nebezpečnej hranici

“Lídri” EÚ čoraz otvorenejšie hovoria o tom, že máme poslať európskych vojakov do vojny. V uplynulých rokoch padlo už mnoho…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Európski diplomati sa boja „pasce zo strany Putina a Trumpa”

Urýchlené pristúpenie Ukrajiny k EÚ je „pasca zo strany Putina a Trumpa“, domnievajú sa európski diplomati, s ktorými rokovala Financial…

16. 01. 2026 | | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Európsky plán, slovenský problém

Jeden rámec pre 27 príčin: Slovensko potrebuje viac bytov, stabilný nájom a viac ciest k bývaniu, nie ďalšie schémy

16. 01. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Trump odkladá útok na Irán. Chystá tajný plán

Trump odkladá útok na Irán, aby mohol dôkladnejšie naplánovať ofenzívu, informuje korešpondent Axios Barak Ravid s odvolaním sa na zdroje

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nesmrteľný Slovák. Dres Zdena Cháru navždy stúpol k legendám NHL. Boston bola najlepšia voľba môjho života, vraví

Zvuk tribún silnel, presne ako v pamätný večer finále Stanleyho pohára v roku 2019, keď napriek silným bolestiam a zlomenej…

16. 01. 2026 | 0 komentárov

Premiér sa na Floride v sobotu stretne s Trumpom

Premiér SR Robert Fico sa v rámci svojej pracovnej návštevy v USA stretne aj s americkým prezidentom Donaldom Trumpom

16. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

„Deštruktorka Leyenová musí skončiť!“

Europoslanci Milan Uhrík a Milan Mazurek ako jediní Slováci podpísali návrh na odvolanie Ursuly von der Leyenovej, ktorému bude predsedníčka…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Mikulca na vlastnej tlačovke rozbil šéf hasičov

Matovičov poslanec Roman Mikulec chcel dnes verejne znemožniť Ministerstvo vnútra prostredníctvom nákupov hasičského zboru. Stalo sa však niečo nečakané

15. 01. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Aký starý je Google? Pozrite si históriu technologického giganta

Google patrí medzi najvplyvnejšie technologické spoločnosti na svete a denne ho používajú miliardy ľudí. Z nenápadného univerzitného projektu sa stal…

16. 01. 2026 | 0 komentárov

„Mohlo by to viesť k vytvoreniu nátlakovej skupiny, ktorá by sa snažila presadiť určitý smer.“ Ako kardináli vnímali prvé zasadnutie pápeža Leva XIV.

V nadväznosti na mimoriadne konzistórium pápeža Leva XIV., ktoré sa konalo 7. až 8. januára 2026, prináša tento exkluzívny článok…

16. 01. 2026 | Svetonázor | 11 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Svetonázor | 11 min. čítania | 0 komentárov

.

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

16. 01. 2026 | Aktualizované 16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Aktualizované 16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Chcete pochopiť venezuelské a iránské dobrodružstvá amerického prezidenta? Stačí jeden graf

USA, 16. januára 2026 - Francúzska tlač sa zo srdca

16. 01. 2026 | 0 komentárov

Putinovské řešení…

Noc ze středy na čtvrtek byla ve znamení vzájemného ujišťování. Saúdská Arábie ujišťovala Írán, že z jejího vzdušného prostoru nikdo…

16. 01. 2026 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

Grónska ministerka zahraničných vecí sa po stretnutí s Rubiom rozplakala

Spojené štáty odmietli vyhovieť Grónsku a Dánsku v otázke zachovania statusu quo na ostrove. Grónsku ministerku to dohnalo k slzám 

15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Famózny Adam Liška odpovedal tromi gólmi kritikom jeho olympijskej nominácie

Niektorým politikom a médiám sa nepozdáva, že do slovenského olympijského tímu na hokejový turnaj ZOH 2026 v Taliansku boli nominovaní…

16. 01. 2026 | 0 komentárov

Od Bretton Woods po Jamajku a ďalej. Časť III

USA, 16. januára 2026 - Čo čaká svetové meny v blízkej budúcnosti? Zopakuje sa čoskoro veľká kríza? Existuje ešte horšia…

16. 01. 2026 | 0 komentárov

Dokážete nájsť dva identické dáždniky v tejto optickej ilúzii?

Dokážete nájsť dva identické dáždniky medzi desiatkami pestrofarebných vzorov v tejto optickej ilúzii? Táto vizuálna výzva preverí vaše pozorovacie schopnosti,…

16. 01. 2026 | 0 komentárov

Orbánova vláda spúšťa petíciu proti Ukrajine

Gergely Gulyás upozornil, že na mimoriadnom zasadnutí Rady EÚ vo februári je Európska komisia pripravená obetovať nasledujúce desaťročia Európskej únie…

16. 01. 2026 | 0 komentárov

.
Hrnko pre HS

16. 01. 2026


Putin vystupuje s vyhláseniami o medzinárodnej politike a vojne na Ukrajine

Ruský prezident Vladimir Putin vystúpil s vyhláseniami o medzinárodnej politike a vojne na Ukrajine.Poznamenajme, že ide o prvé vyhlásenia prezidenta…

15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pavol Regenda s gólom pri výhre San Jose nad Washingtonom. Fehérváry asistoval

Po súboji dvoch Slovákov v zápase NHL medzi domácim Washingtonom Capitals a San Jose Sharks sa viac tešil odchovanec Michaloviec…

16. 01. 2026 | 0 komentárov

Slovensko podpíše s USA dohodu o spolupráci

Podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva Slovenskej republiky Denisa Saková vo štvrtok spolu s predsedom vlády SR Robertom Ficom odcestuje do…

15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Tak ešte raz… Hrnko vyškolil Tarabu

Anton Hrnko vo svojom najnovšom príspevku upozorňuje, že minister Taraba síce rád odkazuje na Štúra, no pritom prehliada historické fakty…

15. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Polícia vyšetruje krádež vlámaním do predajne náradia na Viničnej ulici v Pezinku. Ku krádeži došlo v piatok krátko po polnoci. Polícia vyčíslila škodu na odcudzených predmetoch na približne 20.000 eur.
„Doposiaľ neznámi páchatelia maskovaní kuklami na hlavách za pomoci motorového vozidla poškodili vchodové dvere na predajni s pracovným náradím a následne vošli do vnútorných priestorov predajne. Odtiaľ odcudzili väčšie množstvo pracovných strojov ako kosačky a iný materiál, ktoré naložili do vozidla a z miesta odišli,“ uviedla polícia.
Vyšetrovateľ v tejto súvislosti začal trestné stíhanie vo veci trestného činu krádeže. Ďalšie okolnosti prípadu sú predmetom prebiehajúceho vyšetrovania. Polícia zároveň vyzýva verejnosť, aby akékoľvek informácie k skutku oznámila na linke 158.

11:14

Klzisko v malackom Zámockom parku je opäť v prevádzke. Mesto o tom informuje na sociálnej sieti.
Pre verejné korčuľovanie je klzisko v piatok otvorené od 14.00 h do 19.30 h, v sobotu a nedeľu (17. – 18. 1.) medzi 14.00 – 19.00 h.
Klzisko v Zámockom parku v aktuálnej sezóne funguje od 12. decembra.

10:46

Známy slovenský moderátor prehral boj so zákernou chorobou. Mal len 37 rokov. Moderátor Osťo a najbližší kamarát rapera Separa naposledy vydýchol dnes v noci.

vp20260101607
Moderátor Osťo/FOTO:FB

 

10:33

Policajti pohotovostnej motorizovanej jednotky odhalili v Nitre vodiča, ktorý jazdil pod vplyvom rôznych drog. Policajti kontrolovali vozidlo značky Alfa Romeo. Jeho 43-ročného vodiča podrobili dychovej skúške s negatívnym výsledkom, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre.
Následný skríningový test na drogy však bol pozitívny na metamfetamín, amfetamín, benzodiazepín a kokaín, potvrdila polícia. Lekárskym vyšetrením v nemocnici bola zistená prítomnosť aj ďalšej omamnej látky, konkrétne metadonu.

10:20

75 % Američanov je proti tomu, aby Grónsko prešlo pod kontrolu USA, ako ukázal prieskum televíznej stanice CNN, ktorá je blízka Demokratickej strane.

Dokonca aj medzi Trumpovými priaznivcami sa názory rozdelili približne rovnako: 50 % republikánov a nezávislých voličov, ktorí inklinujú k republikánom, vyjadruje podporu tejto myšlienke, zatiaľ čo 50 % nesúhlasí.

Demokrati sú kategoricky proti tomuto kroku: 94 % je proti ako celku, 80 % vyjadruje svoj rozhodný nesúhlas.

80 % nezávislých voličov, ktorí nepatria k žiadnej strane, je tiež proti.

Pripomíname, že Trump vyhlásil, že USA potrebujú Grónsko na vytvorenie systému protivzdušnej obrany „Golden Dome“.

09:51

.

Merz tvrdí, že v Nemecku sú vysoké platy a plánuje zasiahnuť

Nemecký kancelár Friedrich Merz vyhlásil, že v Nemecku sú príliš vysoké platy, a vyzval Nemcov, aby viac pracovali

15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čo chce Putin dosiahnuť ostreľovaním ukrajinských energetických zariadení?

Najčastejšia odpoveď na túto otázku, ktorú často uvádzajú aj predstavitelia ukrajinskej vlády, je, že Kremeľ sa týmto spôsobom snaží prinútiť…

15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Máčovský pre HS: Veterné elektrárne krachujú po celom svete. Na Slovensku ich chcú stavať stovky. Sú za tým obrovské peniaze

Daniel Máčovský je asi najhlasnejším kritikom veterných elektrární na Slovensku. Spolu s tímom dobrovoľníkov zozbieral stovky vedeckých štúdií z celého…

15. 01. 2026 | Rozhovory | 20 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Rozhovory | 20 min. čítania | 0 komentárov

V konflikte medzi Iránom a Izraelom vystupuje Rusko ako mediátor

Izrael a Irán vedú prostredníctvom Ruska rokovania o neútočení, informuje The Washington Post s odvolaním sa na zdroje

15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










To najdôležitejšie z Ukrajiny: Ruská armáda dobila Guľajpole

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

15. 01. 2026 | Aktualizované 15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 16 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Aktualizované 15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 16 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Anton Čapkovič

Ivan Štubňa

René Pavlík

Michal Durila

Marek Horňanský psychológ

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov