Sýria – fiasko USA a obnovenie statusu veľmoci Ruska

Damask 2. októbra 2016 (HSP/Foto:TASR-Kevin Lamarque/Pool Photos via AP)

 

Rozbitie mierových dohôd o Sýrii, ktoré v Ženeve uzatvorili Sergej Lavrov a John Kerry poukázalo na fakt, že prezident USA nedokáže plnohodnotne kontrolovať situáciu vo svojej krajine a časť amerických politikov (neoconi a jastrabi) ho už ako prezidenta ani neakceptuje. Aktivity jastrabov a neoconov však nič nemenia na fakte, že po ročnom pôsobení ruského vojenského kontingentu v Sýrii sa postavenie USA v Sýrii a na Blízkom východe značne otriaslo, píše ruský analytik Jurij Barančik.

Na snímke vpravo americký minister zahraničných vecí John Kerry a vľavo jeho ruský rezortný partner Sergej Lavrov
Na snímke vpravo americký minister zahraničných vecí John Kerry a vľavo jeho ruský rezortný partner Sergej Lavrov

Dňa 30. septembra 2015 bol tomu rok, čo legitímny prezident Sýrie Bašar Asad poprosil Rusko o pomoc. Prezident RF Vladimír Putin súhlasil so začatím antiteroristickej operácii RF v Sýrii a poukázal na skutočnosť, že pod vedením USA takmer 11 krajín uskutočnilo viac ako 500 leteckých úderov na rôzne ciele v Sýrii, pričom žiaden hmatateľný výsledok v podobe oslabenia teroristov tieto útoky USA vedenej koalície nepriniesli.

Ruský vstup do Sýrie nepríjemne zaskočil USA, ktoré už očakávali skorý pád Bašara Asada. Ten takmer 4 roky bojoval, legitímny sýrsky prezident Bašar Asad, osamotený voči koalícii vedenej USA, Západom, Tureckom a ropnými monarchiami Perzského zálivu. Vojenské, ekonomické útoky (embargo) a propagandistické útoky na legitímneho sýrskeho prezidenta Bašara Asada boli nesmierne silné a ruská pomoc prišla naozaj v poslednej chvíli.

Na snímke sýrsky prezident Bašár Asad Foto.TASR-SANA via AP
Na snímke sýrsky prezident Bašár Asad Foto.TASR-SANA via AP

V noci zo 6. na 7. október zaútočili Rusi na vzdialenosť väčšiu ako 1500 km svojimi okrídlenými raketami Kaliber na pozície teroristov v Sýrii. Rusko vystrelilo 26 rakiet Kaliber z bojových lodí Dagestan, Grad Svijažsk, Velikij Ustjug a Uglič. Výsledkom tohto útoku bolo rozbitie viacerých veliteľských centier teroristov, v ktorých údajne pôsobili aj zahraniční spravodajcovia z USA, Západu, Izraela, Turecka, Saudskej Arábie. Šok z útoku raketami Kaliber bol tak veľký, že takmer 24 hodín sa USA nezmohli ani na zmysluplnú reakciu v médiách.

V novembri 2015 Turecko zákerne zostrelilo bitevník SU-24 a zahynul ruský pilot Oleg Peškov, ktorého rozstrieľali protureckí teroristi na padáku, druhého pilota sa vďaka akcii ruských a sýrskych špeciálnych jednotiek podarilo zachrániť. Príslušníci ruských a sýrskych špeciálnych jednotiek pri záchrane pilota narazili na oddiel špeciálnych jednotiek Turecka, podporovaný skupinou ISIL. V boji zahynulo takmer 20 sýrskych špecialistov, turecký oddiel a oddiel ISIL však Sýrčania a Rusi vyhladili. Ruského pilota SU-24 sa podarilo zachrániť.

Po incidente s bitevníkom SU-24 Rusko prerušilo diplomatické kontakty s Tureckom, Rusi zastavili svojich turistov a zaviedli embargo na turecký tovar. Rusko zvýšilo počet lietadiel operujúcich v Sýrii na 69 a vo veľkom začalo likvidovať cisterny s kradnutou sýrskou ropou, ktorá cez Turecko putovala na svetové trhy. Ďalších 18 útokov raketami Kaliber na veliteľské strediská teroristov v Sýrii znova otriasli bojaschopnosťou teroristov

V marci 2016 zahynul pri Palmýre ruský príslušník Specnaz Alexander Prochorenko, ktorý keď zistil že je v obkľúčení a hrozí mu zajatie, naviedol delostreleckú paľbu na seba. Dobrovoľne sa obetoval,  niekoľko desiatok mŕtvych teroristov však ostalo ako trvalé memento pre sýrskych džihádistov, ktorí sa znova naučili báť sa ruského Specnazu.

Dňa 14. marca 2016 prezident RF Vladimír Putin oznámil, že ruské letectvo splnilo všetky ciele svojej misie. Rusi uskutočnili viac ako 7 200 vzletov a zničili 12 700 objektov teroristov. Ofenzíva teroristov v Sýrii bola rozbitá, sýrska armáda získala čas na reorganizáciu, takže sýrska armáda začala útočiť v provinciách Hama, Idlib i Aleppo. Teroristov bolestne zasiahla aj skutočnosť, že obchod s kradnutou sýrskou ropou sa znížil takmer o 2/3.

V apríli 2016 sýrska armáda oslobodila Palmýru, jedno z najstarších miest sveta. Ukázalo sa, že vďaka náletom ruského letectva za približne pol roka zahynulo takmer 35% teroristov – ich počet klesol z 80 000 teroristov na cca 50 000. Pritom západná koalícia, vedená USA za 2 roky hlásila likvidáciu približne 5 000 teroristov.

V júni sa vďaka prezidentovi Kazachstanu Nursultanovi Nazarbajevovi podarilo konečne Erdoganovi nadviazať kontakt s prezidentom RF Vladimírom Putinom. Nasledoval Erdoganov list v ruskom jazyku, v ktorom sa Erdogan oficiálne ospravedlnil za zostrelenie ruského SU-24, ruská strana ospravedlnenie prijala a diplomatické vzťahy s Tureckom sa začali obnovovať. Neúspešný pokus o prevrat v Turecku a zmeny na Blízkom východe naladili Erdogana voči Rusku ešte ústretovejšie.

V septembri 2016 sa uskutočnili 15 hodinové rozhovory v Ženeve, medzi Sergejom Lavrovom a Johnom Kerrym. Rusko a USA podpísali 5 dokumentov o prímerí v Sýrii, veľká časť týchto dokumentov však ostala z dôvodu žiadosti USA utajená. Prímerie sa ale aj tak nedosiahlo a bola to americká strana, ktorá začala podnikať kroky vedúce k eskalácii konfliktu.

Americké letectvo zaútočilo v septembri 2016 na pozície sýrskej armády v Deir ez Zor, pričom krátko po leteckom útoku nasledoval pozemný útok ISIL. Celá akcia bola podľa vojenských odborníkov jednoznačne koordinovaná, takže potvrdila prepojenie medzi letectvom USA a teroristami z ISIL. Potom nasledoval útok amerického bezpilotného lietadla na humanitárny konvoj v Aleppe, z čoho USA obvinili Sýriu a Rusko.

Nehľadiac na provokácie USA, ktoré sú svedectvom ich pokrytectva a neochoty plniť dohovory v Ženeve, možno povedať, že zatiaľ ročné pôsobenie ruského leteckého kontingentu v Sýrii sa nesie v znamení nesmiernych úspechov. Za rok takmer 15000 bojových vzletov, zničených tisíce cieľov – oporných bodov, veliteľských bunkrov, skladov, bojových vozidiel, tankov, rafinérii, likvidácia takmer 40 000 teroristov, z toho minimálne 2000 teroristov pochádzalo z  Ruska (ruské letectvo zlikvidovalo aj 17 poľných veliteľov z územia Ruska). Straty Ruska sú 20 mužov, 1 SU-24 a štyri vrtuľníky, čo podľa vojenských odborníkov nie sú vysoké straty pri tak širokokoncipovanej vojenskej operácii.

Vojenskí odborníci a analytici prízvukujú, že k uzavretiu mieru v Sýrii je ešte ďaleko. Takisto bližšie podrobnosti operácie ruského vojenského kontigentu v Sýrii ostanú ešte dlhú dobu utajnené. Očividným faktom však je, že vďaka ruskému vstupu do diania v Sýrii sa podarilo zachrániť legitímneho prezidenta Bašára Asada, ktorého sa USA snažili celý čas zúrivo odstrániť. Vďaka ruskému zásahu už dnes nie je témou dňa odchod, resp. likvidácia Asada, s čím sa americkí jastrabi nedokážu zmieriť.

Rusko ukázalo vo všetkých vojenských sférach (námorníctvo, raketové vojská, letectvo, rozviedka) vysokú profesionalitu a stupeň bojového majstrovstva a pripravenosti. Ruský vojenský potenciál prezentovaný v Sýrii nielenže nemilo prekvapil Západ i USA, ale prekvapil aj vojenských odborníkov v Rusku, ktorí neočakávali, že Rusko si povedie až tak dobre. Misia v Sýrii samozrejme zvýšila aj dopyt po ruských zbraniach, ktoré sa ukázali ako robustné, spoľahlivé a vysoko ničivé.

Na ilustračnej snímke ruské moderné útočné vrtuľníky Mil Mi-28 Foto:TASR/AP-Denis Tyrin
Na ilustračnej snímke ruské moderné útočné vrtuľníky Mil Mi-28 Foto:TASR/AP-Denis Tyrin

V bojoch v Sýrii sa sporadicky nasadili aj členovia morskej pechoty a Specnazu. Nešlo o masívne operácie, charakteristické pre Afganistan, ale o špeciálne operácie, respektíve o operácie s cieľom zvýšiť ochranu konvojov či strategických bodov (letiská, štáby….). Hystéria proamerickej liberálnej opozície v Rusku, ktorá strašila ruskú verejnosť novým Afganistanom sa ukázala byť kontraproduktívna. Vo voľbách do ruskej Dumy sa nik z proamerických ruských politikov do Dumy nedostal a ľudia ukázali že dôverujú svojmu prezidentovi Vladimírovi Putinovi a strane Jednotné Rusko.

Rusom  sa podarilo výrazne eliminovať zástupnú armádu USA v sýrskom konflikte. Teroristi i umiernená opozícia si momentálne lížu rany a ich situácia v Aleppe je kritická. Sýrska armáda kontroluje už viac ako 70% krajiny, teroristi sú v obkľúčení a ISIL sa pohybuje v riedko osídlených púštnych oblastiach, ktoré momentálne nikoho nezaujímajú. Momentálne sa sýrsky generálny štáb a ruskí špecialisti sústredia na Aleppo. Víťazstvo v Aleppe bude znamenať „prekročenie Rubikonu v Sýrii“. Likvidácia teroristov v Aleppe bude znamenať koniec americkej zástupnej armády, takže USA stratia možnosť priamo ovplyvňovať dianie v tejto ťažko skúšanej krajine, ktorá sa za takmer 5 rokov občianskej vojny zmenila z kvitnúcej krajiny na rumovisko.

Zásah ruského letectva v Sýrii označujú viacerí experti za unikátny. Rusko v podstate so zmiešaným leteckým plukom dokázalo totálne zmeniť rozloženie síl v Sýrii a takmer 5 ročné pôsobenie USA v Sýrii, Rusi za rok svojho pôsobenia v Sýrii eliminovali. Efektivita Ruska priniesla so sebou nielen zmeny v Sýrii, ale zmenila rovnováhu síl aj na celom Blízkom Východe. Ukázalo sa, že Rusi dokážu okrem diplomacie účinne využívať aj svoje vojenské jednotky a že dokážu v krátkej dobe dosiahnuť svoje ciele.

Vojenskí jastrabi v USA a neoconi chápu, že ak bude pokračovať ofenzíva sýrskych vládnych vojsk v Aleppe, ktorú podporuje libanonský Hizballáh, šiíti z Palestíny, Iraku a takisto aj Irán a zhora kryje ruské letectvo, budú musieť odpísať svojich žoldnierov zo zástupnej armády. Pre jastrabov a neoconov je nesmierne dôležité eliminovať mierovú dohodu zo Ženevy (september 2016) a za každú cenu zachrániť svoju zástupnú armádu. Využívajú k tomu všetky diplomatické finty a metódy nátlaku. Ak sa všetko darí podľa ich plánu, tak pokrytecky označujú svoje vojenské akcie za akt ochrany demokracie. Ak sa ukáže protivník dostatočne silný a odolá ich útoku, požadujú zastavenie paľby a uzavretie prímeria. Pritom nemienia dohody ktoré uzavreli dodržiavať a keď nazbierajú dostatok síl znova zaútočia. Využívajú svoj vplyv vo svetových médiách a vždy obviňujú z nedodržiavania dohôd svojho oponenta.

Túto primitívnu schému využívajú Anglosasi už niekoľko desaťročí, takže Rusko muselo vytvoriť vlastnú schému, ktorú využíva v rozhovoroch s diplomatmi USA. Americké kroky vedúce k likvidácii dohôd v Ženeve Rusko netešia, ak však USA nebudú svoje kroky korigovať, k ďalším diplomatickým rozhovorom Rusko prikročí až po oslobodení Aleppa a likvidácii teroristov.

USA a Západ v roku 2014 iniciovali Majdan na Ukrajine, aby demonštrovali že sú schopní nielenže izolovať Rusko od Európy, ale izolovať ho aj na medzinárodnej scéne. Úspešná akcia ruskej armády v Sýrii a problémy, v ktorých sa zmieta Ukrajina však americký protiruský zápal značne schladili, badateľný je najmä  v časti európskeho politického spektra. USA už evidentne nestačia z piedestálu určovať svoje pravidlá hry a musia si čoraz častejšie sadať za diplomatický stôl. Samozrejme, že sa to USA, ktoré si v rokoch 1991 – 2008 zvykli na pozíciu hegemóna a svetovej veľmoci nepáči. USA však nemajú dostatok síl na to aby izolovali Rusko, alebo Čínu. Politika USA na Blízkom východe utrpela vážnu porážku, hysterické reakcie prezentované výrokmi Samanthy Powerovej či Johna Kirbyho bezmocnosť USA len potvrdzujú.

Na snímke americká veľvyslankyňa pri OSN Samantha Powerová Foto:TASR/AP-Virginia Mayo
Na snímke americká veľvyslankyňa pri OSN Samantha Powerová Foto:TASR/AP-Virginia Mayo

„Vďaka úspešnej operácii v Sýrii si Rusko opätovne prinavrátilo status veľmoci. USA a Západu sa nepodarilo Rusko izolovať, takže si budú musieť americkí a európski politici zvyknúť na skutočnosť, že s Ruskom sa už nedá hovoriť z pozície sily“ uzatvára svoj článok Jurij Barančik.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Tragédia v Bratislave: Zaseknutý výťah zabil batoľa, jeho matka bojuje o život

0 icon

Bratislava 9. mája (TASR/HSP/Foto: Pixabay)   Po zaseknutí sa výťahu obytného domu v Bratislave zomrelo dieťa. Žena bola s ťažkými zraneniami prevezená do nemocnice Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Veronika Martiniaková. Upozornil na to spravodajský portál Aktuality.sk. "Dnes v čase o 15.45 h sme…

Analytik: Centrálne financovanie zdravotníctva prinesie viac problémov ako úžitku

0 icon

Bratislava 9. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Centralizované určenie peňazí do konkrétnych segmentov zdravotníctva prinesie viac problémov ako úžitku. V reakcii na to, že štát chce od budúceho roka určovať zdravotným poisťovniam, koľko peňazí má ísť na nemocničnú či ambulantnú starostlivosť, to pre TASR povedal analytik Inštitútu pre ekonomické a…

Chára pred 23 rokmi v NY Islanders nastupoval s Richom Pilonom, teraz si zahral s jeho synom Garrettom

0 icon

Bratislava 9. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Frank Franklin II)   Zdeno Chára prispel k sobotňajšiemu triumfu Washingtonu nad Philadelphiou 2:1 po predĺžení tromi zablokovanými strelami, ale v tomto zápase upriamil pozornosť štatistikov NHL aj čímsi iným. V drese Washingtonu v prestížnej profilige prvýkrát nastúpil útočník Garrett Pilon, ktorého otec kedysi hrával s…

Peter Sagan v Novare na 5. mieste, prvú šprintérsku etapu ovládol Belgičan Merlier

0 icon

Bratislava 9. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP/LaPresse-Gian Mattia D'Alberto)   Slovák Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe sa v 2. etape na cyklistických pretekoch Giro d'Italia dostal do záverečného šprintu pelotónu, ale na víťazstvo nemal nárok. Sagan skončil v technickom dojazde v Novare piaty, z víťazstva sa tešil Belgičan Tim Merlier vo farbách…

Matej Beňuš má striebro v C1 aj istotu účasti na OH v Tokiu

0 icon

Bratislava 9. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Slovenský kanoista Matej Beňuš si vybojoval účasť na olympijských hrách v Tokiu. Na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome v talianskej Ivrei Beňuš vybojoval striebornú medailu v kategórii C1 a v dramatickej internej kvalifikácii Slovákov zdolal skúsenejších kolegov z reprezentácie Michala Martikána a Alexandra…

Poslanci zarábajú v roku 2021 mesačne vyše 5000 eur, platy sa líšia

0 icon

Bratislava 9. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslanci Národnej rady (NR) SR zarábajú v roku 2021 mesačne vyše 5000 eur, výška ich platu sa líši podľa miesta trvalého pobytu aj podľa toho, či sú vo vedení parlamentu a výborov NR SR alebo nie. Výška platu zákonodarcov sa každoročne vypočítava nanovo,…

Kovařík: Reforma polície sa zrealizuje v dvoch etapách, začne sa na prezídiu

0 icon

Bratislava 9. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Reforma polície sa bude realizovať v dvoch etapách. V prvej sa upravia útvary v pôsobnosti Prezídia Policajného zboru (PZ). Cieľom zmien bude najmä posilnenie finančného vyšetrovania a analytickej činnosti. Uľahčenie práce a väčšiu bezpečnosť na cestách majú zabezpečiť nové systémy na pokutovanie prostredníctvom…

Klus: Zahraničné rekreácie by mohli byť povolené skôr ako 28. mája

0 icon

Bratislava 9. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Zahraničné rekreácie by mohli byť povolené skôr ako 28. mája. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol štátny tajomník rezortu zahraničia Martin Klus. Vyhlásil, že konzílium odborníkom má vôľu, aby pandemická komisia navrhla zredukovať tento termín na 15. mája. Dodal, že…

SaS: Hmotnú zodpovednosť na Slovensku máme, problém bol v aplikovaní

0 icon

Bratislava 9. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Nástroje na kontrolu majetku a trestania politikov máme v Trestnom zákone, problém bol v ich reálnom aplikovaní. Koaličná strana SaS to uviedla pre TASR v reakcii na zákon o tzv. hmotnej zodpovednosti politikov, ktorý avizoval poslanec hnutia OĽANO Lukáš Kyselica. Nový zákon však neodmietli,…

Matovič na deň matiek dáva zásadný sľub ženám, odmieta pritakávať systému, ktorý „trestá“ viacnásobné matky. Stranu SaS obvinil z klamstva a z toho, že chce „naštvať ľudí“

0 icon

Bratislava 9. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) odmieta „pritakávať“ systému, ktorý slovenské matky „trestá“ nižšou mzdou a dôchodkom za to, že vychovávali deti. Ako uviedol vo svojom profile na sociálnej sieti, odmieta akceptovať aj fakt, že najviac ohrozenými chudobou sú slovenské rodiny s deťmi. Napísal…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Čo prinesie Slovensku plán obnovy?

0icon

Slovensko sa v roku 2021 ocitlo s dlhom 61% k hdp. Náš štát sa za prvý rok tejto vlády takto masívne zadĺžil a vláda plánuje pokračovať ďalšie tri roky. Ako súčasť NATO kupujeme americké a izraelské zbrane a systémy, dávame 750 miliónov eur na výsledkami pochybné antigénové testovania (testovalo sa…

Matej Kečkéš

Divoký údiv

0icon

Zišli sa tie kmene, kmene nesúrodých druhov, v krásu sfarbené, o niečo ako pocit prosiace. Prebývajú všade vôkol, cítia ich aj koníky slnečných lúčov, lúčov, ktoré vypaľujú medzery do našich životov. Musíme skákať, lietať, sa aj jašiť a tie temné tiene do jadra Zeme splašiť. Idea prebývajúca v tých čo…

Pavel Pakoš

Skutočne povšimnutia hodné " svetové unikáty"

0icon

Sú niektorí, čo si naivne namýšľajú, že geopolitické procesy sú riadené prirodzene ako počasie. A sú aj takí, čo sú od tejto naivity oslobodení, a vedia, že aj počasie sa dá posledné storočie aj trocha "nadprirodzene" regulovať. Hlúposť mainstreamu je jeho totálna spolupráca na riadiacich procesoch mocipánov sveta. Ich debilita…

Štefan Surmánek

Na besede v TA 3 poslanec NR SR P. Pollák ml. hovoril o veľkom potenciáli pracovnej sily "driemajúcej" v prostredí cigánskych komunít. Zabudol pri tom zdôrazniť, že potenciál má ešte ďaleko k realite. ať, í

0icon

V súvislosti s Medzinárodným dňom Rómov sa v televízii TA 3 vo večerných hodinách dňa 9.4.2021 uskutočnila beseda šiestich účastníkov, výber ktorých už dopredu avizoval, akým smerom sa bude táto diskusia uberať a čo bolo skutočným zámerom jej tvorcov pri výbere diskutujúcich. Hlavným cieľom bolo poukázať na niektoré aspekty života a aktivít cigánskeho etnika, predstaviť…

Peter Štrba

Black Lives Matter na slovenský spôsob alebo ako nám už horí cigánska otázka

0icon

Je už takmer skalopevným pravidlom, že všetky zvrátenosti, ktoré sa objavia na západe, sa s nejakým časovým odstupom objavia aj u nás. Ako človek, ktorý dlhodobo sleduje dianie za morom, som nadobudol dojem, že rasizmus v USA je prítomný len v absolútne minimálnej miere, a aj to len u niektorých…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Jazero smrti Karačaj je najznečistenejším miestom na svete

0 icon

V Čejlabinskej oblasti Ruska nájdeš jazero Karačaj, ktoré je tak rádioaktívne, že stačí na jeho brehu stráviť 10 minút a dostaneš smrteľnú dávku radiácie. Ak by si na brehu strávil hodinku, máš takmer 100 % istotu, že nachytané žiarenie ťa do niekoľkých hodín zabije. Prečo ľudia Karačaj vôbec vytvorili? Pritom sa na…

Odkiaľ pochádza pojem karanténa a pri akej príležitosti vznikol?

0 icon

Aby sme našli pôvod slova, musíme sa obzrieť späť až do polovice 14. storočia. V tom čase mor neslávne známy ako Čierna smrť brázdil Ázijský a Európsky kontinent. Ako tam vznikla karanténa? Čierna smrť zničila odhadom jednu tretinu európskej populácie počas rokov 1347-1350. Výsledok tohto moru spôsobil jedno z najvyšších úmrtí v dejinách ľudstva.…

Kamerun a jeho krásy očami cestovateľského fotografa

0 icon

Ziya Akturer je turecký cestovateľský fotograf, ktorý kombinuje umelecké postupy. V roku 2006 si po návšteve Filipín kúpil prvý profesionálny fotoaparát. Čoskoro si uvedomil, že cestovateľská fotografia je to, čomu chce venovať svoj život. O niekoľko rokov neskôr opustil hlavné zamestnanie, aby viac cestoval a spoznával svet objektívom svojho fotoaparátu. Inšpirujte sa jeho…

Tragédia tunelu smrti - 1. časť

0 icon

Tretieho marca roku 1944 sa obec Balvano v Apeninách na juhu talianska premenila v dejisko hrôzostrašnej tragédie. Deň predtým o šiestej večer vyrazil zo Salerna vlak č. 8017 so 47 vagónmi a pomaly ukrajoval kilometre zo svojej trasy. Teoreticky to bol čisto nákladný vlak, ale častokrát prevážal vojakov a taktiež húfy šmelinárov. V ten večer sa…

Malbork: Hromadné hroby - 1. časť

0 icon

Mesto Malbork v Poľsku bolo po stáročie známe pod nemeckým názvom Marienburg. Bolo to v podstate nemecké „koloniálne“ mesto a stovky rokov spadalo pod Prusko. Behom sovietskeho postupu v roku 1945 väčšina civilného obyvateľstva utiekla, ale asi 4 000 sa buď rozhodlo ostať, alebo nemohlo utiecť do bezpečia. V meste prebiehali urputné boje medzi nemeckými a sovietskymi…

Vo svete IT

OBARTER X1 – s touto elektrickou kolobežkou s maximálkou až 55 km/h pokoríš aj náročnejší terén

0 icon

Elektrická kolobežka s poriadnou výbavou a maximálkou na úrovni 40 km/h, či dokonca až 55 km/h nemusí stáť tisícky eur. Šikovný dopravný prostriedok v podobe elektrickej kolobežky sa s takýmito parametrami takmer určite môže porovnávať s bežným skútrom. Jeho cena je však zásadne nižšia, pričom prevádzka takejto kolobežky je náramne…

Aký je rozdiel medzi digitálnym a optickým priblížením kamery smartfónu?

0 icon

Priblíženie kamery býva častokrát jedným z lákadiel, na ktoré nás výrobcovia smartfónov vábia  v spojitosti s kamerou zariadenia. Zatiaľ čo v minulosti sme sa stretávali napríklad s 10x, 15x, 20x násobným priblížením a podobne, tak dnes dnes sa môžeme stretnúť už aj s 50x, prípadne 100x násobným priblížením. Toto priblíženie…

Globálna, čínska a xiaomi.eu verzia MIUI: Aký je medzi týmito ROM rozdiel?

0 icon

Používatelia Xiaomi smartfónov dobre vedia, že nie je MIUI ako MIUI a nadstavba sa od zariadenia k zariadeniu líši. Hlavné rozdiely sú však medzi verziami systému. Práve tieto rozdiely sú dôvodom, prečo sa nám nákup smartfónu s čínskou ROM trochu skomplikuje, keď doň po príchode inštalujeme custom ROM. Jednou z…

Dron Ingenuity má druhý domov: Úspešne pristál na novej pristávacej ploche

0 icon

Helikoptérový dron americkej vesmírnej agentúry, NASA, Ingenuity, úspešne dokončil svoj piaty let, ktorý bol iný, ako všetky ostatné lety. Išlo o prvý jednosmerný let, píše portál NASA. Dron vzlietol z pristávacej plochy Wright Brothers Field a letel smerom južne, k novej pristávacej ploche. Pristávacia plocha Wright Brothers Field sa nachádza…

Po viac ako týždni je kríza čínskej rakety Long March zažehnaná: Kam nakoniec dopadla?

0 icon

29. apríla odštartovala čínska misia, ktorej ceľom bolo dostať na obežnú dráhu prvý modul novej vesmírnej stanice Tiangong, píše portál IFLScience. Samotný modul vesmírnej stanice sa do vesmíru dostal úspešne, problém však nastal pri jednej z častí rakety Long March 5B, ktorá ho vynášala do vesmíru. Táto časť padala smerom…

Armádny Magazín

Okamura: Vyhladenie či oslobodenie? TOPka chybne porovnáva 68.rok s II. svetovou vojnou

0 icon

Česko, 9.máj 2021 (AM) – Na Klárove 8. 5. 2021 kládli vence pri príležitosti výročia konca druhej svetovej vojny v Európe. Akcie sa zúčastnil aj predseda českej SPD Tomio Okamura. Pýtali sme sa ho, čo sa to teraz zase deje okolo miesta, kde stál

Prehliadka Víťazstva - 2021 v Moskve: priamy prenos z Červeného námestia

0 icon

Rusko, 9.máj 2021 (AM) –  V nedeľu 9. mája sa v Moskve koná tradičná vojenská prehliadka na počesť 76. výročia Veľkého víťazstva. Spomienka na hrdinov, ktorí oslobodili svet od útlaku fašizmu počas Veľkej vlasteneckej vojny je dostupná vo video prenose. Vojenská prehliadka sa tradične začne o 10:00:  

NATO sa nevzdáva myšlienky umiestniť americké základne na Ukrajine

0 icon

USA, 9.máj 2021 (AM) – Myšlienka umiestnenia amerických základní na Ukrajine, ktorá sa objavila v médiách, už vyvolala polemiku v rámci NATO. Bližšie sa k tomu vyjadril bývalý námestník ministra obrany pre medzinárodné bezpečnostné záležitosti USA Alexander Vershbow, súčasný predstaviteľ organizácie „Atlantic Council“.   „USA nepochybne

Prečo veľvyslanectvo USA naliehalo na svojich občanov, aby urgentne opustili Rusko?

0 icon

USA, 9.máj 2021 (AM) – Veľvyslanectvo USA v Moskve vyzvalo amerických občanov, aby urgentne opustili Rusko zasielaním e-mailových oznámení. Veľvyslanectvo zároveň oznámilo zníženie navrhovaných konzulárnych služieb. Veľvyslanectvo USA vydá od 12. mája mimoriadne obmedzený počet prisťahovaleckých víz. Víza sa budú vydávať iba pre záležitosti týkajúce sa „života

Bilancia Euromajdanu: Za 7 rokov boja s oligarchami stratila Ukrajina 7 rokov

0 icon

Ukrajina, 8.máj 2021 (AM) – Šéf amerického ministerstva zahraničia Anthony Blinken na návšteve Ukrajiny uviedol, že hlavnými problémami Ukrajiny sú Rusko, korupcia a oligarchovia: „Ukrajinské úrady sa musia zamerať na boj proti korupcii a oligarchom, ktoré sú vnútornou hrozbou pre rozvoj krajiny. Vnútornou hrozbou pre Ukrajinu je korupcia a oligar

Svetlo sveta

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali